הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 ביולי, 2014 11 תגובות

מאז שהטילה ישראל סגר על רצועת עזה ב-2007, מערכת הבריאות ברצועה נמצאת במחסור בלתי פוסק של תרופות וציוד רפואי. לפי משרד הבריאות הפלסטיני, בשבועות האחרונים המחסור הגיע למימדים החמורים ביותר מאז תחילת המצור. 30% מהתרופות הבסיסיות ו-55% מסוגי הציוד הרפואי חסרים מהמלאי של משרד הבריאות, זאת בנוסף למחסור בחשמל ודלק. פעילות רכבי ההצלה צומצמה, ומחלקות רבות בבתי חולים ברחבי הרצועה הפסיקו את פעילותן לחלוטין למעט טיפולי החירום.

ניתוח רופאים מחלה בריאות Surgeons_at_Work(מקור)

מהמקום שלי, כרופא מנתח, ראיתי את המצוקה במקומות שבהם חשבתי שאמורה להיות חסינות מסוימת מפני פגיעות – חדרי הניתוחים. במקום הזה נמצאים האנשים שמצילים חיים ואלה שחייהם בסכנה. העולם בחוץ לא משנה. בחדר הניתוח מדברים רק על חיים. אבל איך אפשר לדבר על חיים, כשאין ציוד סביר מינימאלי שאיתו אני כמנתח אמור לבצע ניתוח?

מה זה הציוד המינימאלי החסר? – הרבה דברים. מאיפה להתחיל? אה, החוטים. כל ילד יודע שמנתח חותך, ובסוף גם תופר. אבל הוא לא יודע שחוטי תפירה בחדר ניתוח צריכים להיות מגוונים, לכל אזור מנותח יש חוט מתאים. בחדרי הניתוחים בעזה אין את המגוון הדרוש. יש סוג אחד או שניים. אז מה עושים? מאלתרים. מרבית הציוד הבסיסי בחדרי הניתוח בעזה, כשהוא קיים, הוא לרוב במצב שתוקפו פג. אני כל פעם מגחך בעצב כשאני נזכר איך ניתוח לחיבור מעיים התבצע במכשירים שפג תוקפם. איך הצלחתי לאלתר ולוודא שלמרות הכל המנותח לא ייפגע. מה עשיתי? אלתרתי. כן, כך אני מוצא את עצמי, מנתח בכיר, שביומיום המקצועי שלי עוסק ברפואה חדשנית, הולך לעזה ושם אני מאלתר. אני מצליח לעשות את זה כי אני כרופא מחויב לערכים של הענקת טיפול ראוי למטופל, מטופל באשר הוא.

הביקורים שלי בעזה, במסגרת משלחת של רופאים לזכויות אדם נמשכים יומיים. יומיים של עבודה אינטנסיבית, שבהם אני מנתח ומכשיר רופאים. לי ברור שהרופאים האלה, אנשים מוכשרים ברובם, יספגו מחר זעם של חולים ושל משפחותיהם, לא בגלל שהם לא רופאים טובים, אלא בגלל שהציוד הבסיסי הנחוץ עבורם לא בנמצא.

בכל פעם שאני יוצא מעזה, אני יוצא עצוב. אני ושאר חברי למשלחת. לכולנו ברור שאנחנו עושים כמיטב יכולתנו בתנאים בלתי-סבירים. למרות זאת, לכולנו ברור שחייבים לחזור. האנשים שם, חולים ורופאים, למעשה כולם שם ברצועת עזה, זקוקים לנו, ומאוד. אז מספר פעמים בשנה, אני עוזב את ביה"ח החדשני, הממוזג והנוח שבו אני עובד, לשם, לעזה, ומתפלל שגם הפעם אצליח לאלתר.

 • ד"ר נידאל עיסא הוא כירורג בכיר ופעיל ברופאים לזכויות אדם.
תגובות
נושאים: מאמרים

11 תגובות

 1. דני הגיב:

  שאלה של תם, ממש בלי ציניות וביקורת. החמאס הצליח להבריח לרצועה טילים וכלי נשק גדולים מאד, במנהרות, במשאיות, ואיפה לא … אז חוט לחדר ניתוח לא הצליח להבריח? עצוב לחשוב שמי שמנהל את הרצועה העדיף להבריח טיל לפני חוט לחדר ניתוח – לאנשים כאלה אין זכות קיום כמנהיגים ועל העם בעזה לסלקם בבושת פנים.

 2. צדוק התקוה הגיב:

  ישראל מספקת מזון חומרי גלם יום יום גם עכשיו כאשר מבוצע ירי של רקטות לעבר עריר ישראל מגיעות משאיות עם אספקה למרות הירי ישראל ממשיכה להזרים חשמל למרות חובות של מילוני שקל ישראל מספקת גם ציוד רפואי לעזה חברה משדרות מספקתחומרי חבישה לחדרי ניתוח [המפעל נפגע מירי רקטה מעזה]וחברה מירושלים מספקת ציוד רפואי אחר אם השלטון בעזה היה משקיע את מילוני הדולרים שהוא מקבל ממדינות אירופה וערב בבתי החולים המצב שם היה טוב מאוד אבל כאשר הדלק משמש את ארגוני הטרור הענין הוא סדר עדיפויות ובעזה כנראה סדרי העדיפיות הם אחרים מעולם קדושת החיים בעזה [במיוחד אצל החמאס] לא היית בעדיפות עליונה אצלהם להיות שאהיד זה נעלה יותר הם בעמם אומרים שהיהודים פחדנים למוות אצל המוסלמי המוות הוא הדבר הגדול להיות שאהיד

 3. צפור בודד הגיב:

  מי אמר שכפת ברזל באמת עובדת? היתכן והעזתים בכלל משלחים טיליהם מלכתחילה לשטחים פתוחים, משום שאינם רוצים להסלים את המאבק, אלא לאותת לישראל שאם היא מפירה הסכמים (מחזירה לכלא משוחררי "עיסקאת שליט"), אז גם להם מותר? עובדה היא, שרק טילים בודדים, חודרים לתוך ישובים ישראלים. הא ראיה מספר הנפגעים האפסי בצד הישראלי. לטענה הישראלית, שהטילים העזתיים- המכוונים לשטחים מאוכלסים- מיורטים "בהצלחה רבתי", ע"י כפת ברזל, אין הוכחות של ממש: א. מה שרואים בשמיים, יתכן והינו פצוץ מבוקר של הטיל הישראלי לבדו ואי אפשי לדעת,אם אכן הושמד לצידו גם טיל עזתי. ב. אז מה אם דובר צה"ל מודיע?
  חשוב להבין שההפצצות המסיביות של ישראל על עזה ומספר הנפגעים החפים מפשע שם, מוצדקים על ידי ממשלת ישראל, בכך שהעזתים כן רוצים להרוג בישראל חפים מפשע אך ישראל מונעת זאת מהם, בעזרת כפת ברזל ושאחרת, גם מספר הנפגעים הישראלים החפים מפשע היה גדול בהרבה. אך כאמור הצדקה זו נשענת על כרעי תרנגולת ההוכחה שאכן כפת ברזל "עובדת".
  כלומר, מה שרואים מכאן לוא דוקא ובהכרח, רואים משם.
  יבורך ד"ר נידל עיסא, על מלאכת הקודש שלו.

  • צדוק התקוה הגיב:

   צפור בודד פעם הבאה כאשר יש אזעקה אל תאמין לציונים אל תכנס לממ"ד הרי אלה סתם רקטות של כיפת ברזל אין ירי רקטות מעזה זה בלוף

   • צפור בודד הגיב:

    צדוק למה אתה מבין תמיד הפוך? האזעקות הן אזעקות אמת, אלא שהטילים נופלים בשטחים פתוחים. ומה שנופל בשטחים בנויים נופל בשטחים בנויים. כלומר עד עכשיו לא נפלו טילים בערים הגדולות (מזל או טקטיקה? תשאל את המפטי ודמפטי: ביבי והאניה המתואמים יחדיו. תחשוב: אם ביבי לא מפציץ את החמ"ל של האניה, הנאניה לא יפציץ ערים גדולות, הרי שני אלה זקוקים זה לזה), אך העובדה היא ועל זה אין עוררין, שרק רסיסי כפת ברזל נמצאו בערים הגדולות. אדרבא צא ותסביר אתה, כיצד רק רסיסי כפת ברזל מתגלים בערים הגדולות ואין ולו סימן או שמץ, להמצאותם של רסיסי טילי עזה. אם תסביר זאת אגיד שצדקת, אך אם לא תוכל להסביר התואיל להודות בשגיאתך? תמהני.

    • צדוק התקוה הגיב:

     באשדוד חדרה רקטה לבית אך לא התפוצצה. בני המשפחה שהו באותה עת במרחב המוגן. כתבנו מציין כי הבוקר התפוצצה רקטה בתוך בית בשדרות, ויושבי הבית ניצלו משום ששהו בממ"ד.

     http://www.ashdodnet.com/article/53757
     עכשיו בטח תאמר שהרקטות שהרגו את הבדואי הם לא הגיעו מעזה? בקיצור אתה מאמין לחמאס ולא ליהודים

    • צפור בודד הגיב:

     צדוק, אינך קורא דברי אלא מתיחס להרהורי לבך. כלומר הטילים שנפלו על הבתים באשדוד ובשדרות, אכן כוונו לשם והא ראיה "כפת ברזל" לא ירטתם. לידיעתך: מרבית הטילים ש"נופלים בשטחים פתוחים", נופלים בשטחים פתוחים הנמצאים קרוב למחנות צבאיים או בתוכם. גם הפגיעה אחרונה שהשביתה את נמל התעופה בלוד והטיסות אליו הייתה כזו. מסתבר שלחמאס אין תועלת טאקטית מהפצצת מרכז ת"א משום שאז ישראל תפוצץ את החמ"ל של הניה והם יוצגו כפוגעים באוכלוסיה אזרחית. אתה מכליל ומעליל עלי שאני "מאמין לחמאס ולא ליהודים" אנני מאמין לחמאס ואני מתעב אותו לא פחות ואולי אף יותר מאשר את ממשלת ההתנחבלות הקיקיונית ימינאית של ביבי. וזה שאנני מאמין לדווחי כפת ברזל, עדין לא אומר שאנני מאמין ליהודים. אתה כמובן לא ענית ולבטח לא עמדת באתגר שהנחתי לפניך להוכיח שכפת ברזל אכן עובדת (כלומר למצוא דווחים על המצאות שאריות טילים עזתים בצמוד לטילי כפת ברזל). משמע, גם אתה אינך יכול להאמין לדווחי כפת ברזל (ליהודים). משום שהינך אדם רציונלי הנשען בדעותיו והשגותיו על עובדות ברורות, הלא כן צדוק?

 4. ניב הגיב:

  אז אתה בטח תומך בהשתלטות של ישראל על כל עזה. הרג וגירוש של המחבלים אשר מכבידים את ידם על האוכלוסיה. זה יכול לשפר פלאים את איכות החיים.
  אתה לא רוצה שהיה להם חיים טובים כמו שלך יש?

  תפנה את כל הביקורת שלך לערבים ול"פלסתינאים". הם אשמים במצבם, כל החברה שתומכת בחמאס ובפת"ח וכל האירגונים הפלסטינאים. כי אותם לא מעניין מצב האוכלוסיה. הם יודעים רק להרוס. ובגלל זה אין להם תיקווה.

  • צפור בודד הגיב:

   ניב, ממש לא כך!
   וע"מ לא להכנס לויכוח בנוסח כתה א':" מורתי, הם התחילו, לא אנחנו", רצוי לעצור כאן, להקפיא את הרגע ולראות "מה יש" (במנותק מהנרטיבים הישראלי והפלסטיני). ובכן, המצב הנגלה לעין הוא בכי רע. הן לפלסטינים והן לישראלים שחיים כאן לצידם.
   קימות שתי סבות מדוע לא מצליחים וכנראה גם לא יצליחו שני הצדדים להפשיר את העוינות ביניהם:
   הסיבה הראשונה: לא יכולים. אין לשני הצדדים את הכוח לעמוד בויתורים המפליגים שדורש הצד השני ע"מ להגיע לפשרה.
   הסיבה השניה הנובעת מהראשונה: לא רוצים להגיע להסכמים שבין כה וכה אין יכולת לקימם ק"ו לממשם.
   כלומר כבר מזמן היו צריכות שתי הישויות האלו להתנגח באיזו מלחמת טהור, בה צד אחד יטהר את השטח מהצד השני. על כן יש לשאול כיצד לא הגענו עדין לשלב הטהור.
   התשובה לכך היא פשוטה: יש מי שגוזר קופון ממצב הדמדומים המתמשך.
   ע"כ אין טעם להאשים את הישראלים או את הפלסטינים במצב הקים.
   יש כאן מישהו, מעל לשני אלה, ה"מקרקס" אותם לתוך הזירה המדשדשת.
   משמע, אותו יש לזהות, אותו יש להאשים ובו יש לפגוע.
   חיבים לעלות לכתה ב' ולממש בא"י פלסטינה, סוציאליזם.

 5. ניב הגיב:

  בודד לציפור

  יש הגיון בדבריך. ייתכן אפילו שמתרת החמס היא רק ליירט את הטילים של כיפת ברזל בעמצאות הרקטות שלהם. כן עכשיו זה מסתדר לי (:

 6. שרית הגיב:

  ד״ר עיסא נידאל היקר בתור מטופלת שלך אני יודעת שחיי אדם וטיפולם הוא ערך חשוב בחייך לא משנה מאיזה מין גזע ודת הפציינט , עם זאת ובכאב גדול על הפצועים חפים מפשע משני הצדדים, אני מאמינה שאנחנו במלחמה כרגע ,ומתוך אמונה שהעזתים בחרו בשלטון ששונא את היהודים יותר ממה שאכפת לו מאחיו ומתושביו וכתוצאה מכך יש מצור חייב לבוא שינוי תודעתי אצל תושבי עזה מה נכון וטוב להם וכשהשינוי יבוא וחמאס יירד מהשלטון אני מניחה שהמאמרים יהיו יותר אופטימיים , בכל מקרה ישראל פתחה בית חולים שדה למען התושבים וכן מעבירה פצועים לבתי חולים , אני יודעת שזה בטל בשישים , אבל עם כל הקושי זה גם אור בקצה המנהרה ,

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים