הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 ביולי, 2014 14 תגובות

שבוע למבצע הטרור "צוק איתן", קרוב למאתיים רוגים – כולם מעזה, מאות פצועים, 2-3 מהם ישראלים, יותר ממאה בתים שנהרסו בעזה ואנו חוזרים לשגרה. אחד הדברים המייאשים בהתפרצות האלימה הנוכחית, זה עד כמה הסבל של הפלסטינים כבר לא חדשות. העולם התרגל. האו״ם מגמגם גינוי בחצי פה, הממשל האמריקאי מכחכח בגרונו. אולי רק כניסה קרקעית תנער מישהו מישנוניותו. תמונות של אזרחים ובתים מופגזים בעזה מופיעות אחרי ידיעה שהמפלצת הקרויה "המדינה האסלאמית ובעיראק ובלבנט" מחקה עיירה ליד תיכרית; בין לבין ידיעות על הקרבות האחרונים באוקראינה, תימן, דרום סודן, הרפובליקה המרכז-אפריקאית, וכו'…

ללא ספק, למדינות ערב יש את הבעיות שלהן.  במלחמת האזרחים בסוריה, שגם בה איבד העולם איבד עניין, קרוב ל-150,000 בני אדם כבר נהרגו, ו-2.5 מיליון פליטים התפזרו לכל עבר.  תימן, בחריין, מצרים, ולוב, בקושי מחזיקות את עצמן בחתיכה אחת.  המתקפה על עזה היא רק אחד משלל רב של סכסוכים עקובים מדם שלמדינות אירופה וארה״ב מעורבות בהן בשלט רחוק:  אם זו ההתפרקות של עירק (חברות נפט אירופאיות), השחיתות בבחירות באפגניסטן (כוחות נאט״ו מתים כבר לעוף משם), המאבק נגד המורדים באוקראינה (רק שלא יסגרו את ברז הגז), המורדים וכנופיות הרוצחים במרכז אפריקה (כוחות צרפת מגלים מחדש את הקולוניאליזם), או חטיפות של מאות נערות על ידי הארגון בוקו-חראם בניגריה (מעליב את הרגישויות הפטרנליסטיות של האירופאים).

שוטר תנועה בארה"ב מכה אישה שחורה (מקור: LiveLeak) cop

והאמריקאים, "השוטר של העולם", הם עם ללא חמלה. רק יומיים לפני שהופיע הווידאו של שוטרים המרביצים מכות נמרצות לטארק אבו ח'דיר (בן דודו של מוחמד אבו ח'דיר המנוח, קורבן הלינץ׳), תועדה סצנה כמעט זהה שבה שוטר תנועה בקליפורניה חובט באכזריות באשה שחורה.  מתחילת 2014 היו בארה״ב 143 מקרי ירי המוני עם מאות הרוגים ופצועים.  והדובדבן – כ-50,000 ילדים ובני נוער מאל סלוודור, גואטמלה, והונדורס, המוחזקים במחנות מעצר על גבולה הדרומי. נוער שנמלט מאלימות קשה במדינותיהם, חלקם מנסים להתאחד עם בני משפחה, חלקם נסים על נפשם, חלקם נשבו על ידי סוחרי אדם.  אומנם משבר הומניטרי, והפתרון – גירוש (נשמע מוכר?).

הפגנה בארה"ב נגד ילדים פליטים המהגרים לארה"ב ממרכז אמריקה (צילו מסך מתוך סרטון יוטיוב) stopimmigration(צילום מסך מתוך סרטון יוטיוב)

אז הפלסטינים ואנחנו, עם מחזור האלימות האינסופי, כבר לא מעניינים אף אחד.  אבל האמת היא, שתמיד ידענו שלא האמריקאים, הבריטים, או הרוסים, וגם לא ערב הסעודית, הקוורטט או האו״ם, יפתרו לנו בעיות הקיום.

אנחנו, אזרחי ישראל, לבד תחת כיפת ברזל. תושבי הדרום על אחת כמה וכמה בני ערובה של ממשלות שצריכות קורבנות (קצת, לא יותר מדי) כדי להצדיק את סגר החנק על עזה. להצדיק את סרבנותן לשלום. הפלסטינים לבד ללא כיפת ברזל, ללא ממ"דים, ומקלטים.  ללא מים נקיים וזורמים, ללא חשמל, לעיתים ללא מזון, ללא מדינה, וללא עתיד.

מי שעיניו בראשו יודע שזו לא מלחמה בין שווים.  אנחנו הרוצחים והטרוריסטים.  ישראל של היום היא מדינה פושעת, שגנבה וגונבת חיים, אדמה ומים וכבוד אנושי של בני העם הפלסטיני כבר למעלה מ-60 שנה .  ישראל של היום היא מדינת אפרטהייד דו-לאומית, המתעקשת להיתמם ולהשתמש בעלה התאנה של פתרון שתי המדינות. רק שלדידנו הפלסטינים אינם עם, אינם בני אדם, ועד אשר יהיו נמשיך למצוץ את לשדם.

נכון, כנופיה פושעת חטפה שלושה נערים בני 16 ורצחה אותם.  אך רק מאז ינואר השנה עד לאותו יום נהרגו לפחות  11 פלסטינים ועשרות נפצעו בגדה המערבית. לא מדובר בלוחמים, אולי במפגינים שזרקו אבנים, אולי באנשים שפרצו איזו גדר הפרדה כדי להגיע לעצי הזית על לאדמותיהם שנושלו.  רק ימים ספורים לפני החטיפה, ב-15 במאי, נורו למוות בהפגנה נאדים סיאם נווארה ומוחמד מחמוד עודה סאלם – בני 16 ו-17.  האם יש קשר בין האירועים? האם זה מקרה שהנערים שנחטפו חיים בהתנחלות?  האם מסכת השקרים – שהנערים אולי עוד בחיים – שהפיצה הממשלה עם עזרתה האדיבה והלא ביקורתית של התקשורת, לא הייתה אמתלה להשלטת טרור באוכלוסיית הגדה, כדי להפעיל לחץ על ממשלת עבאס לחזור בהם מההבנות עם חמאס? ואם באמת, כמו שביבי אמר, יש לנו עליונות מוסרית – מה פשרו של סבב הנקם הנוכחי? האם כל מתקפה, ברברית ככל שתהייה, דורשת את מגף הקלגס?

ונכון שחמאס יורה טילים על אוכלוסייה אזרחית, אבל החמאס אינו צבא, והטילים שלהם פרימיטיביים. מה התירוץ שלנו?  למדינת ישראל אחד מהצבאות המתוחכמים והחזקים בעולם, עם יכולת יירוט טילים באוויר, עם יכולת לנווט מזל״טים לתוך הסלון של מבוקש באמצעות לווין.  אבל נכון לכתיבת שורות אלה, מאז תחילת המתקפה הנוכחית על עזה, נהרגו למעלה מ-130 פלסטינים, שלפי דיווחי האו"ם רובם המכריע אזרחים, בתוכם 26 ילדים, 13 נשים, וכמה נכים וקשישים.

התירוץ של ההפגזה חסרת האבחנה היא שטילי החמאס מוחזקים ונורים מתוך שכונות מיושבות. ואיפה נמצא המטכ״ל? צריפין? מחנה 80? לפי ההיגיון הזה, אל לנו להתלונן על הטילים בשמי תל אביב.

זכותנו להגנה עצמית אינה עולה על חובתנו להגן על אוכלוסייה שאנו מחזיקים תחת כיבוש. כן, עוד לא סיפחנו את השטחים, ולכן באופן רשמי אנחנו עדיין כובשים. ואל תגידו לי ״יצאנו מעזה״, כל עוד אנו שולטים בכניסה וביציאה אליה, מהיבשה, מהאוויר, ומהים.  מחזיקים מיליון וחצי תושבים במצור תמידי.  עזה איננה מדינה. וגם אם הייתה מדינה, אנו מחויבים לפי החוק הבינלאומי לתגובה מידתית, ולהימנע ככל שניתן מפגיעה באזרחים ובתשתיות אזרחיות (כלומר לא בתי חולים ולא בתי מגורים). וכל זה למטרות הגנה עצמית בלבד.   זה לא מגן עלינו.

אז אם אנחנו לבד, ואם הפתרון בידנו – לאיזה יצר ניכנע?  האם לזומביוּת של יהודים ישראלים, שממתקפה למתקפה נעשים יותר צמאי דם.  אלה המפגינים עם עיניים מרוקנות, זרועות מונפות עם דגל ישראל, קצף ריר על השפתיים שזועקות ״מוות לערבים״ (ול"סמולנים")?  ואלה המאופקים שקוראים ״לגמור עם זה אחת ולתמיד״,  שפת קוד לפתרון סופי סטייל המדינה הציונית.

או שמא ניתן דרור ליצר החיים. נתגבר על העדריות, הרצון להרוג ולהרוס על כל עוולה אמתית או מדומיינת. במקום להאשים ניקח אחריות, על העוולות של היום – הסגר ההרעבה, המעצרים המנהליים, המחסומים. ועל עוולות העבר – מעשי הטבח, הנישול והגירוש. הגיע הזמן לנפסיק לאלתר את הבנייה בהתנחלויות ולהתחיל לחשוב על פינוי מתנחלים. הגיע הזמן להתייחס לפלסטינים כשווים – בזכויות על מים, על קרקע, על משאבים טבעיים וכן – בזכויות לאומיות.

הגיע הזמן לחיות כאזרחים, כשווים, ובשלום.

תגובות
נושאים: מאמרים

14 תגובות

 1. ערן הגיב:

  טוב 40 אזרחים מתוך 130 זה השג אדיר לחיל האויר (בלי שום ציניות!)
  מה לעשות שהברברים מהחמאס (שיכלו לפני הרבה זמן לסיר מהם את המצור אם היו חותמים על הסכם שלום…) משתמשים באופן ציני בילידים כמגן אנושי!

  • ש.ג. ירושלים הגיב:

   נראה לי כבודו ערן שבכלל לא הבנתה את הכתבה.
   מציע לך שתקרא שוב,ואם תבין תראה כמה אתה סותר את עצמך
   מכול הכוונים.

 2. ק.א. הגיב:

  אם מישטר אובמה מתחבר אל ניאו-נאצים באוקראינה למה שהוא יתנער מיודו-נאצים בישראל? האם הקיסר לופו והגרגמל עיווט רוצים במלחמה כוללת? נראה שהם רק מחכים לרגע הנכון… הסחבה המרוטה – אובמה – מתואם איתם כמובן. קבוצת פושעים מסריחה.

 3. צדוק התקוה הגיב:

  אהבתי את המשפט שלך ואני מצטט " ונכון שחמאס יורה טילים על אוכלוסייה אזרחית, אבל החמאס אינו צבא, והטילים שלהם פרימיטיביים" הבנתי החמאס אינו צבא אז מותר לו לירות רקטות על אוכלוסיה ישראליתרקטה פרמיטבית הורגת כל נשק הורג המזל שיש כיפת ברזל את נורא דואגת לאוכלוסיה בעזה באמת מסכנים מי שבחר בחמאס בחר בטרור אליתפלא שישראל לא נותנת את הלחי השניה אנחנו למזלנו לא חיים בגלות נכון אנחנו שולטים במעברים בים וביבשה בגלל הברחות נשק לא בגלל שמתחשק לנו אם עזה הייתה בוחרת לבנות תעשיה להתעסק בחקלאות לא הינו יושבים להם במעברים

 4. בטטה הגיב:

  ישראל היא מקרה אבוד מי שיכול שיעוף מכאן ומהר לפני שיהיה מאוחר מדי .

  כנראה שיש בכל זאת חוקיות היסטורית – הבית הראשון והשני היו קצרי מועד וחרבו בגלל קנאות ועיוורון. זה גם יהיה סופו של הבית השלישי.

  • צפור בודד הגיב:

   הבית הראשון והשני, לא חרבו בשל "קנאות ועוורון". קנאות ועוורון באות לספר על משהו עמוק יותר המאופין בהן ובעוד כמה תופעות "נאות", אחרות כחרשות, כוחנות, יהירות, רוע, אכזריות, ציניות ואנוכיות.
   אם ננסה להיות פשטנים, נאמר שהבית הראשון השני חרבו, משום שבני ישראל ויהודה זנחו את דרך השם ועל כן הענישם אלוהים בחורבן ובגלות.
   ההבטחה לאברהם, תורת משה, דברי השופטים והנביאים ובעיקר תורת החוכמה והמוסר התנ"כים הם דבר האלוקים שלא רק שלא השתמר בלבבות הישראלים יהודים, כי אם הפך בעזרת הדת והלאומניות, לשיקוץ משומם.
   שקוץ המתמשך עד ימינו אלה.
   למרבה הצער, כוחות הקפיטליזם החזירי השתלטו על עם ישראל כבר בימי הבית הראשון וזנחו לחלוטין תורת משה הסוציאליסטית.
   המלוכה המתועבת והדת הנלוזה שהופיעו, שמו חיץ ציני בין המוני העם לבין תורת אלוהיו וישומה החברתי. הן הפכו את כולם לעבדים נרצעים לטייקונת קפיטליזם חזירי (בית המלוכה), הנשען על כוחנת צבאית לאומנית וכהונה פגנית מסואבת.
   זה היה אז וזה נמשך עד היום, ימי הבית השלישי.
   זה היה בארץ ישראל וזה למעשה מתקים בעולם כולו.

 5. אלי הגיב:

  מסכים עם כל מילה. תודה לאילנה, שעושה סדר בדברים ושמה אותם בפרופורציות הראויות. אבל נראה לי שהדברים יובנו ויתקבלו רק על-ידי אלה שממילא כבר משוכנעים. הרוב המכריע במדינת ישראל נכנס לסחרור עמוק של הצדקה עצמית ושנאת האחר – סחרור שהוא כבר לא ייצא ממנו, לפחות לא בלי איזו חווייה טראומטית חזקה (כמו מלחמה כוללת). אני כבר ויתרתי ועזבתי את הארץ. שיהיה בהצלחה.

 6. אלי הגיב:

  אעיר רק שלוש הערות קצרות

  1. רק אתמול דחה החמאס את ההצעה להפסקת אש והעדיף לירות "את הטילים הפרימיטיבים" שלהם. המשך הלחימה כמו גם תחילתה הינם באחריותו הבלעדית. יחס האבדות אינו מדד לאכזרייותה כביכול של ישראל שבחרה להשקיע בהגנת אזריחה בניגוד לחמאס העושה שמוש ציני באוכלוסיה אזרחית.

  2. החתירה למדינה דו לאומית אחת תמוהה בעיני. האם התומכים בכך לא רואים מה קורה בעירק או מה קרה ביוגוסלביה. אפילו הצכים והסלובקים לא הסתתדרו. אני חושד בתומכים במדינה דו לאומית שתחת מסווה זה הם מוכנים לקבל שלטון ערבי פלסטינאי

  3. לא הבנתי כיצד חטיפת הנערות בניגריה מעליבים את הרגשות הפטרנליסטיות של אנשי המערב ?

 7. שירה הגיב:

  מאמר מצוין, כתוב טוב, מלא ידע. תודה רבה!
  כשאני מדברת עם אחותי או עם חברים, אני מבינה מה ישראל עושה לאנשים. קשה להיות רוצח ולתמוך ברצח ולחנך את הילדים שלך להיות רוצחים (בצבא) בלי לשלם על זה מחיר נפשי. אני שומעת את הלחץ, את חוסר האושר ואת ההנחה המסוות הקיימת שהחיים יכולים אוטוטו להסתיים וצריך לטרוף כל דקה.
  אני הולכת ברחובות הקרירים של הארץ שבה אני חיה, הרים ירוקים מסביב ואנשים חיים. חיים באמת, מסתכלים לך בעיניים, יש מן איזה רגש בין בני אדם ואיזה כיף שאין לאום או דת או כל מיני מחיצות שהציוניסטים מערימים אחד על השני במשך שנים, יש זמן אחד לשני, יש זמן ורצון לחיות. כשאני "מקשיבה, להדים מישראל, אני יכולה כמעט לשמוע שלמרות שישראל היא מדינה חופשית, זו לא פלסטין, הם חיים שם כמו בגיטו. אין להם מדינה, אין להם באמת חופש. הם גם כל כך שבועיים בתפיסות הרקובות שהם לא יוכלו לצאת מישראל גם אם יעברו לחו"ל. מנחם? אותי כן. תמיד היה בי משהו נקמני.

 8. עלי הגיב:

  אין שום ערך לטנקים ולתותחים ולטכנולוגיה בלחימה בשטח בנוי אשר הוכן מראש.
  החמס מכיר את השטח היטב נטמע באוכלוסיה והאוכלוסיה משתפת איתו פעולה
  ומשמשת לו כחומת מגן וכעיניים כדי לפגוע בחילים
  מטרת החמס לא הנצחון אלא הרג מקסימלי של חילים כדי להוכיח לעולם הערבי שניתן לחסל את הצבא הישראלי וברור שזו מטרה פשיסטית כדי לעודד מלחמה כוללת באיזור כולו

  ישראל מדינה יהודית אחת מול 23 מדינות ערביות ולכן ישראל על פי כל קנה מידה
  של צדק אלמנטרי תשאר מדינה יהודית עם מיעוט ערבי שווה זכויות
  הדרישה להפוך את ישראל למדינה דולאומית אינה אלא הדרישה לזכות השיבה
  אשר פירושה חיסול ישראל ופתרון סופי ושואה ליהודים כולם (לא רק לישראל אלא לכל העם היהודי)

 9. יאוש כפתרון הגיב:

  נכון כתב קובי ניב ב"הארץ": לפעמים באין מוצא היאוש מוליך לפתרון הנכון לפחות לאנשים פרטיים.
  פתרון של שלום, הסדר, רגיעה אינם נראים באופק ובכלל. המשטר הקפיטליסטי העולמי נתון במשבר ללא מוצא. מיליוני בני אדם נדחקים לפינה ומגיבים מי בבריחה-פליטות ומי בטירור-התנגדות. במצב כזה אותן מעצמות לא יוותרו על ישראל סלע קיומם במזרח התיכון, הם מחמשים אותה עד ומעל לראש, תומכים מדינית וכלכלית ויוצרים כאן את ההרגשה שאני ואפסי עוד. במצב כזה לא תיתכן כל פשרה אלא מאזן אימה, הרג הרס וטירור מול מאבק התנגדות חסר יכולת ותכלית.
  סיר הלחץ אמנם נמצא בכל מקום אבל כאן הוא לב המאפליה. היאוש דוחף לפתרון היחיד האפשרי עוז לבריחה בטרם פורענות.

 10. ע.ג. הגיב:

  ועכשיו אנחנו צריכים להתנצל גם שאנחנו טובים יותר מהם בטכנולוגיה. לחמאס אידיאלוגיה מוצהרת לחסול ישראל ורצח כל היהודים. החמאס חטף שלשה נערים ורצח אותם. החמאס החל לירות טילים על תושבי ישראל. החמאס לא מכבד אפילו הפסקות אש שמיועדות להקל על העזתים. החמאס מסתיר נשק בבתי ספר של אונר"א. ומי אשם? כמובן שישראל. אז כשעזתים נהרגים זה מצער אבל לא צריכה להיות לישראל ולישראלים אפילו נקיפת מצפון קטנטנה. להיפך. הישראלים זכאים לכעוס על ממשלתם שלא עושה יותר כדי למנוע ירי מעזה עליהם גם במחיר חייהם של מאות או אלפי עזתים.

  • צדוק התקוה הגיב:

   סליחה שאנחנו היהודים נושמים עדין ותודה לחמאס שעדין לא הצליח להפכיל את הפתרון הסופי

 11. כמעט שבועיים למלחמת נתניהו הגיב:

  אילנה קיוותה ש״כניסה קרקעית תנער מישהו מישנוניותו״, אך זה עוד לא קרה. נראה שרק כשמספר הנפגעים בקרב הצדדים (כן, כולל ישראל) יהיה משמעותי מישהו רציני יתעורר. אמנם רבים בעולם מוחים נגד התוקפנות הציונית (וגם נגד ירי הרקטות של החמאס על ״מטרות אזרחיות״ בישראל) ומספר המפגינים נגד ישראל בצרפת, בלונדון ואפילו בניו-זילנד עולה… אבל כל עוד הקנצלרית של גרמניה והממשל האדיוטי בארה״ב תומכים בזכות ישראל ״להגן על עצמה״ ושוכחים שגם ל-1,6 מליון הפלסטינים שחיים בעזה יש זכות לחיים ללא מצור, ושאסור להרוס את בתיהם בפעם המי-יודע-כמה, ושהדבר מנוגד לחוק הבינלאומי… כל סיכוי לסיים את הלחימה בהסכם שלום רב-צדדי היא אשליה, שלה תורמת ממשלת בנטניהו ואיבט, וגם ארה״ב וגרמניה (זו שפעם חיסלה יהודים, ועכשיו רוצה בחיסול פלסטין).

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים