הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 ביולי, 2014 19 תגובות

עדותו של מוחמד חמד, בן 75, תושב בית חאנון המספר על הרג בני משפחתו מטיל שנורה עליהם בעת שישבו בחצר ביתם. העדות נגבתה על-ידי תחקירן בצלם מוחמד סבאח ב-9 ביולי 2014 בבית המשפחה.

בערב, במיוחד ברמדאן, אנחנו יושבים בדרך כלל בחוץ, ליד הכניסה לבית. יש לנו שם שתי ספות. ביום שלישי האחרון, ה-8 ביולי 2014, בערב ישבתי שם כרגיל עם אשתי רסמייה, בת 62, הבנים שלי והמשפחות שלהם: עבד אל-חאפז (30), עם אשתו סוהא, והבת שלהם נור, בת 5; מהדי, בן 46, והילדים שלו רכאן, בן שנתיים וחצי, כינאן בן ארבע ודינא בת 16; איבראהים, בן 22.

ישבנו ודיברנו. בשעה 23:00 בערב התנתק החשמל, בגלל שיש קיצוב. ישבנו עוד קצת ואז קמתי וקראתי לילדים הקטנים, רכאן, נור וכינאן, לבוא איתי פנימה כדי שנכין את המזרונים שלנו ונלך לישון. נכנסנו לבית, פרשנו את המזרונים והתיישבנו עליהם קצת. אחרי כמה זמן רכאן ונור קמו וניגשו לדלת, ליד היציאה לחצר. כינאן נשאר איתי בפנים.

אחרי שלוש דקות בערך שמעתי פיצוץ חזק. לקחתי את כינאן ויצאתי איתו לרחוב. היה הרבה עשן ואבק. הלכתי על שברי זכוכיות. השארתי את כינאן עם אנשים ברחוב וחזרתי לחצר לבדוק מה קרה עם המשפחה שלי. מצאתי גופות מכוסות בדם עם בגדים קרועים על האדמה. הכל היה מלא רסיסים ודם. הגיעו כמה שכנים עם פנסים. כשהם האירו מסביב הייתי בהלם – ראיתי את הגופות של שלושת הבנים שלי, עבד אל-חאפז, מהדי ואיבראהים ושל אשתי והנכדה דינא וסוהא אשתו של עבד אל-חאפז. הנכדים שלי רכאן ונור נפצעו קל.

הייתי בהלם. השכנים החזיקו אותי כי לא הייתי מסוגל לעמוד. הרגשתי שאני מתעלף מהזוועה. הטיל נפל על המשפחה שלי בלי שום אזהרה. אני מניח שרצו לפגוע בעבד אל-חאפז, אבל במה אשמים שאר בני המשפחה? למה הרגו משפחה שלמה?

הפצצת בית בעזה צוק איתן צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 9.7.14 gaza2014מקום האירוע. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 9.7.14

תגובות
נושאים: מאמרים

19 תגובות

 1. העם המשוגע בעולם הגיב:

  תמצית החוליגניות הלאומית הדוחה: 1. הארץ הובטחה לנו מהחבר הדמיוני. 2. חזרנו אליה לאחר 2000 שנה. 3. ארץ ללא עם לעם ללא ארץ. 4. תושבי המקום טיהרו אתנית את עצמם. 5. לפליטים אין זכות שיבה. 6. כיבושים + התנחלות זה חוקי . 7. קוזאקיות נגזלת + יודו-נאציזם זוהי הלאומיות. 8. מי שלא מוצא חן בעיניו שיעזוב. 9. ככלל, כולם אנטישמים. 10. אלה שאינם אנטישמים הם אוטו-אנטישמים בוגדים.

  • צדוק התקוה הגיב:

   תגובה להעם המשוגע בעולם ברצינות מה אתה עושה בארץ שהובטחה מחבר דימיוני…. למה חזרת לכאן לאחר 2000 אתה חלק מאותם "פושעים" בזה שאתה חי כאן מחכה לתגובה רצנית כמו לדבריך הרצנים

 2. יולו הגיב:

  במימד האישי יש לי את כל הסימפטיה והצער ואני לא רץ לחלק סוכריות כי זה לא ניצחון אלה סוג של "פדיחה"
  במימד הלאומי והמאבק בין העמים אין לי שום סימפטיה ואהדה מכיוון שמדובר במאבק של חיים או מוות
  במאבק מזרח תיכוני שאין בו שום מקום לחשיבה "ארופאית מערבית",,,,,וחבל שכך

 3. ק.א. הגיב:

  וה"'שמאל הציוני" (ללא בושה) ממלא פיו מים… בגלל זה אין לאן לחזור. (לא בגלל הצ'חצ'חים של הימין, אלא בגלל הדודו-טופזים הגרועים כ"כ שלנו). מדינה מקוללת. האם זהו ה'לחץ פיזי המתון' המפורסם?
  אתה מבין, ציפור, למה לעולם לא ארגיש בבית ב'בית היהודי'? אינני יכול לחשוב על חרפה נוראה ומכוערת מזה.

 4. השחיטה המוסרית בעולם הגיב:

  ביבי, כמה ילדים נישחטו כבר במבצע "ציקלון- נגד-ג'וקים-מסוממים-איתן" ?

 5. צדוק התקוה הגיב:

  כל מוות הוא מיותרבמיוחד שאלה ילדים אבל מדינה שחוטפת ארבע עשר שניים רקטות מעזה שנורים לעבר ערי ישראל לעבר אוכלוסיה אזרחית וכבר נהרגו ידים כאן בישראל כתוצאה מאותו ירי של רקטות וזה לאחר שעזבנו את עזה כבר שבועים ישראל חוטפת ירי רקטות לעבר אוכלוסיה אזרחית וראש הממשלה פונה לחמאס ומבקש להפסיק את הירי והחמאס מסרב הכתובת היא לא ישראל הכתובת היא החמאס

 6. כנסת ישראל הגיב:

  נראה שהוחלט בקבינט להפוך את מחנה הריכוז ברצועה למחנה השמדה.

  • צדוק התקוה הגיב:

   תגובה לכנסת ישראל בקבינט טרם הודיעו לבתי החולים בישראל לא לקבל ילדת חולת לוקמיה או ילדה שנולדה עם בעיות רפואיות כמו כן טרם הקבינט עדכן לגרש את כל החולים המאושפזים במדינה הנאצית

   בימים אלה של מתיחות שיא בין ישראל לפלסטינים, תינוקת בת שבוע הובאה לניתוח לב מורכב במרכז הרפואי שיבא בתל השומר. תחת מטחי הרקטות וקשיים רבים במעבר ארז, ובתוך מציאות בלתי אפשרית, היא עשתה את הדרך יחד עם דודתה לבית החולים, כשאמה נשארה בעזה להתאושש מהלידה.
   בת השבע תושבת עזה סיימה השבוע את הטיפולים הכימותרפייםשל תשעה חודשים בבית החולים רמב"ם וחיכתה לחזור הביתה אל המשפחה אולם ההסלמה הביאה לסגירת מחסום ארז. במקום זאת היא הובאה ליום כיף בקיבוץ חצרים, ומשם לאחר עיכובים הועברה עם אביה בחזרה לעזה
   הנכדה של הנייה לפני חודש הובא לטיפול רפואי בישראל הילדה סבלה מזיהומים……. חומר למחשבה

 7. כיבוי אורות הגיב:

  כיצד תוכן ציוני ייחודי של רמיסת האחר, ואין בילתו, מצליח לאחד ולטמטמם קבוצה אנושית לשנים כה ארוכות. יש נטייה לייחס לציונות הצלחה במשימה המפלצתית הזו אך בל נשכח שכיום מרבית העולם הפסיק לקנות את אחיזת העיניים הציונית. "הצלחה" זו נכפית בכוחן של השקעות אדירות מימדים הן בארץ והן מחוצה לה. דורות של היסטוריונים עוד יעסקו בשאלה כיצד המיבנה המושחת הזה הצליח להתקיים שנים כה רבות, 66 במספר, עד עתה. העם היהודי, בין אם ישאר או שידעך ויעלם כעם, יאלץ היסטורית לשאת בכתם הזה. זו בוודאי אחת השעות הנמוכות בחיי העם היהודי ואיש אינו יודע אם יוכל לחזור ממנה.

 8. צפור בודד הגיב:

  ש: למה העזתים יורים רקטות?
  ת: כי ישראל הפרה את הסכמי שחרור האסירים הבטחונים ושבה לעצור את מי ששחררה.
  ש: למה ישראל עשתה זאת?
  ת: מפני שהחאמאס החל להתנקש בחיי ישראלים בגדה.
  ש: למה החאמאס עשה זאת?
  ת: מפני שישראל ממשיכה בכיבוש.
  ש: למה ישראל ממשיכה בכיבוש?
  ת: מפני שהיא לא מצליחה להגיע להסכמים עם הפלסטינים.
  ש: למה ישראל ופלסטין אינן יכולות לגבש הסכמים?
  ת: מפני ששני הצדדים מחושקים ע"י הקיצונים שבתוכם המונעים פשרה כואבת.
  ש: האם יכולות ישראל ופלסטין להשתלט על הקיצונים שבתוכם?
  ת: לא , הן אינן יכולות.
  ש: מדוע?
  ת: מפני שהישויות הישראלית והפלסטינית נשענות על לאומניות ודת והקיצונים נחשבים ל"מגשימים" ו"חלוצים", כלומר מקבלים יחס אוהד מהמיין סטרים.
  ש:מדוע הישויות נשענות על לאומניות ודת?
  ת: משום שהלאומניות והדת מאפשרות לבסס בערות ובורות.
  ש: מי צריך בערות ובורות?
  ת: השלטון הקפיטליסטי החזירי.
  ש: איך מסלקים את השלטון הקפיטליסטי חזירי?
  ת: ע"י סוציאליזם.

  כל הדרכים הן מובילות לרומא על כן ילדה ברומא נפגש.

  • ק.א. הגיב:

   השלטון הישראלי אינו בור ואינו דתי. הוא מאפיונרי-קרימינלי כלומר אנטי-סוציאלי שלם וגמור. ציפור, המילה פשע (מן השורש פ.ש.ע.) נעדרת מן הרשימה שלך לחלוטין. מישהו מסוגל לדמיין את האימפריאליזם האנגלו-ציוני (שישראל מהווה חלק חשוב בו) מסתפק, בא נגיד, רק במחצית העולם – ואת החצי השני מותיר לעמים אחרים לנהל בארצותיהם את עינייניהם שלהם? אינני מבין מדוע האימפריאליזם החזירי האנגלו-ציוני אינו נתפס בשיח הציבורי, ממהותו(!), כפשע שאין כדוגמתו. מדוע רק הנאציזם הגרמני נחשב לנורא במיוחד ואילו בן-דודו, דובר האנגלית והעברית (שמשתולל הרבה יותר זמן וגרם לא פחות, אם לא יותר, סבל בכל העולם), נותר נקי כטפלון? מסתבר שאת הדבשת העצומה שלנו אנו לא רואים בראי. האם אתה יכול מדי פעם, ציפור, לנקוב בשמות תואר מדוייקים, וקצת פחות תמימים, ל"שלטון הקפיטליסטי החזירי" שלנו? אם אנו משלימים עם פשיעה אימפריאליסטית נאצית רק בגלל שיש לנו סנטימנטים לשפה האנגלית (והעברית) אז מה יש לדבר בכלל?! אם יש לנו דון קורליאונים (בלייר, בוש, אובמה, ביבי) ראוי שנכנה אותם בשם הולם, וללא דיחוי.

  • למה? הגיב:

   כי המהות הציונית היא התנחלות וטיהור אתני אחרת אין לה קיום והמהות הפלסטינית היא התנגדות אחרת אין להם קיום
   ואידך זיל גמור…

   ולמה רק "סוציאליזם"? גם משיח יכול לעזור, לא?

   • צפור בודד הגיב:

    אתה טועה: המהות המתנח(ב)לת היא טהור אתני על בסיס נ-י-כ-ו-ס דגל הציונות. אין בין הקולוניאליסטים האלה לבין הציונות דבר וחצי דבר והם אינם ציונים כלל ועיקר, נהפוך הוא!! ומי שמסיע בידם, אננו אלא הבל פיך המדביק ומחזק בידם הערלה את דגל "הציונות" (הרי אין להם כל ערכי אמת ציונים אחרים), אותה עקרו בגסות מתוך המחנה הסוציאליסטי הנאור.
    דבר נוסף: ע"פ אמונת היהדות הנאורה (פרופ' ליבוביץ' למשל): "המשיח לעולם יבוא"…כלומר מדובר באידיאה נעלה שיש לשאוף אליה ואשר לעולם לא תבוא לידי הגשמה בשל שלמותה המוחלטת. כלומר לא מדובר כאן בנושא דתי, כי אם בנושא תנ"כי המדבר על השאיפה לטוב המושלם, כדרך להגשמה חברתית.
    הסוציאליזם מדבר דברים ברורים בקשר להתארגנות החברתית שלנו כיצורי אנוש נאורים וחילונים והאנרכיזם שהינו חלק ממנו, מרים על נס באוואנגרד שלו, אוטופיה, שהיא ג"כ חזון של שלמות בלתי נתנת להשגה, שיש לשאוף אליה.
    על כן בסייפתך באופן מילולי, אכן צדקת (למרות שביננו, כוונת למשיח דתי, שעתיד להופיע מתי שהוא, הלא כן?).

  • צדוק התקוה הגיב:

   תגובה לציפור בודד ירי הרקטות לא קשור לאסירים ישראל חוטפת ירי רקטות כבר ארבע עשר שניים

   • צפור בודד הגיב:

    צדוק, ירי הרקטות (כמו המנהרות, הפיגועים והטרור על כל גווניו), הינו כלי בידי החמאס במאבקו עם ישראל. כשם שישראל משתמשת כבר ארבעים ושבע שנים בכלי הסגר, המצור, הסנקציות, תגובות התגמול הנשולים וכד'. ע"כ, בפעם הזו ישראל הפרה הסכמים (עיסקת שליט) שנקבעו עם הרשות הפלסטינית והחמאס בחר להגיב בירי טילים, זאת אחרי הפוגה די ארוכה. מדוע שלא תודה בכך שיש מישהו בישראל, שמעונין בכוונת מכוון, להסלים את ההתרחשויות לכדי כלל מלחמת טהור אתני, אשר סופה יהיה שלוב של טרנספר, רצח עם ודיכוי מוחלט (תחליט אתה לבדך על גובה המינון של מרכיבים אלה). זו אננה האשמה כלפיך. שוב. אין לי ויכוח עם תפיסתך הבטחונית. זכותך לחשוב ולבחור באופן עצמוני בדרכך. השאלה היא אם אתה קשוב למסר הסוציאליסטי הנאור? משום שממנו תצא הבשורה וגם דרך הפתרון הרצוי, בעבורך בפרט ובעבור שני העמים בכלל ולא מן הויכוח הנואל כיצד יש לנהוג בפלסטינים מבחינה בטחונית, כאשר היד המכוונת ממעל הינה ידו הצינית והאכזרית של הקפ"ח (הקפיטליזם החזירי)?

 9. זאב הגיב:

  אני מבין שזה לא טוב, לא כיף ולא נחמד להרוג בני אדם באשר הם. אבל מה שאני לא מבין זה שאיך לעזאזל יש דרך אחרת לפגוע (לנטרל את) עבד אל-חאפז (שלפי הבנתי- טרוריסט) מבלי לפגוע בסובבים אותו?
  הרי כל מחבלים\טרוריסטים ועוזריהם יש לנטרל וזאת ע"מ להגן על עצמנו, הרי חייך קודמים ועניי עירך קודמים. בנוסף לכך, אני בטוח שהצבא לא זקוק לעוד כתבות המפרסמות את ה"פאשלות", שלדעתי קשה מאד לא לבצע.
  אז באמת, האם יש דרך אחרת לנטרל אויבים מסוכנים מבלי לפגוע בסובביהם?

  • שירה הגיב:

   זאב, זה מה שרוצים שתחשוב. למה ישראל לא כובשת את עזה? למה ישראל לא מפילה לגמרי את החמאס וממליכה את אבו מאזן גם על שטחי הגדה? כי החמאס הוא לא באמת "אויב", הוא חבר ורע למשימה אחרת לגמרי מאשר שקר ה"ביטחון": שליטה אמריקאית מלאה במזרח התיכון ע"י מיקסום סכסוכים, ניסוי של אמצעי לחימה על בני אדם (התחילו עם הירושימה, ממשיכים עם עזה) ורווחים ממכירת כלי נשק שזכו ל"הצלחה", איחוד העם המלאכותי החילוני שכבר אין לו דת תחת אידיאולוגיה ציוניסטית (כולם אויבים שצריך לחסל), כדי שיהיה אפשר לז@#$$ אותם אח"כ מבחינה כלכלית ולהפריט הכל.

 10. 13 ימים למלחמת נתניהו הגיב:

  אילו רצתה ממשלת נתניהו לחזור לשפיות — היא היתה חותמת הסכם שלום עם פלסטין שיאפשר להם ולנו חיים נורמליים. אז לא היו נורים טילים ולא רקטות לעבר ערי ישראל ובטח לא לאוכלוסיה האזרחית. אבל ממשלת נתניהו אינה מעונינת בהסכם שלום ולכן היא ממשיכה ב״מבצע״, בתמיכת ארה״ב וגרמניה.

 11. איתי הגיב:

  שם רשעים ירקב, אין מקום לרחם עם מחבלים שנהרגים ולא על מחבלים בפוטנציאל

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים