הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 ביולי, 2014 35 תגובות

עכשיו מדבר החבר פרבלום

אין לי מחלוקת עם הטוענים כי אף מדינה ריבונית לא הייתה משלימה עם ירי ליישוביה. זהו מצב בלתי נסבל וחובה על הממשלה הריבונית של המדינה הריבונית לעשות מעשה לחיסול התופעה. אינני נכנס לסוגיה אם ממשלת ישראל היא ריבונית ואם מדינה ללא גבולות קבע היא מדינה ריבונית. לצורך הכתוב נניח שכן. ישנן שיטות שונות להתערבות חמושה של מדינה בענייניה של ישות מדינית אחרת.

השיטה האמריקאית, מצדיקה את התערבותה לא רק באינטרסים העולמיים של ארה"ב, בכך אינה יוצאת דופן, אלא משלבת בדרך כלל אלמנט אלטרואיסטי של יצוא דמוקרטיה למדינות בעלות משטר רודני. דרום קוריאה, הנהנית מחסות אמריקאית, כולל מטרייה גרעינית, עברה תפנית מהפכנית מדיקטטורה אכזרית לדמוקרטיה מערבית מתפקדת מלווה בשגשוג כלכלי. אין הרבה דוגמאות אלה. בעיראק לעומת זאת, זרעה ההתערבות האמריקאית סדרה של אסונות, והיא הותירה את עיראק עם 200 אלף הרוגים, מיליון פליטים ומדממת במלחמת אזרחים שלא יודעת רחם, עם מנה יומית של עשרות הרוגים. ואילו ארה"ב הגיעה כמעט למצב של פשיטת רגל, לא כך תעשיית הנשק והנלווים אליה, שרשמו רווחים נאים. קפיטליזם במרעו. ההתערבות בעיראק משקפת את דפוסי הפעולה של ארה"ב.

ביקור במוזיאון הטילים בעזה שם מוצגים שאריות הטילים שהטיל חל האוויר – אוקטובר 2008 גדעון ספירו עזה spirorocketביקור במוזיאון הטילים בעזה שם מוצגים שאריות הטילים שהטיל חל האוויר – אוקטובר 2008

השיטה הרוסית, כמו בצ'צ'ניה, מתאפיינת בשימוש בלתי מרוסן בכוח צבאי, כיסוח טוטלי. אם צריך, הורסים את עיר הבירה גרוזני עד היסוד ודוחקים את המורדים להרים וממליכים נשיא בובה מושחת לשביעות רצונו של פוטין. לעתים מצליחים המורדים לבצע פעולת טרור אבל בהפרשי זמן שהנשיא הרוסי יכול לחיות איתם, בבחינת מס גולגולת שמשלמים הקורבנות. העיקר שצ'צ'ניה נשארה בפדרציה הרוסית.

דרום אפריקה של תקופת האפרטהייד הלכה בשיטה הפוכה. קודם הקימה מדינות חסות לשחורים, בנטוסטנים, ואחר כך התערבו בענייניהן. השלטון הלבן קיווה לצוד שתי ציפורים: להנציח את השלטון הלבן ולרצות את הקהילה הבינלאומית בדבר מתן עצמאות לאומית לשחורים. כמובן שאיש לא קנה את הונאת העצמאות של הבנטוסטנים.

השיטה היוגוסלבית מתאפיינת באכזריות בלתי רגילה ובמלחמת הכל בכל, שהגיעה עד כדי רצח עם. הקהילה האירופית וארה"ב התערבו וכפו פיתרון שעיקרו פירוק הפדרציה היוגוסלבית למרכיביה הלאומיים.

ויש עוד שיטה, של פתרון מחלוקות באמצעות מו"מ ללא שימוש בצבא ובלי להרוג בני אדם. למשל, פיצול צ'כוסלובקיה לשתי מדינות, צ'כיה וסלובקיה. זו השיטה המועדפת עלי.

ישראל עשתה שימוש במרבית השיטות הכרוכות באלימות. מלחמת לבנון הראשונה הייתה שילוב של השיטה הרוסית, רוצה לומר, אש תופת מהאוויר הקרקע והים והשתלת נשיא מטעמה, אבל הגוף הלבנוני דחה את השתל ותוך זמן קצר נרצח. ישראל הקימה ומימנה את מה שכונה "צבא לבנון החופשית", צבא משת"פים שאנשיו נאלצו לבקש מקלט בישראל לאחר שזו נסוגה מלבנון. כישלון מהדהד.

הרשות הפלסטינית היא לכל דבר ועניין גרסה ישראלית לבנטוסטן. הרשות היא ישות מדינית חסרת סמכויות של ממש ותלויה בכל עניין מהותי במדינה נותנת החסות. בניגוד למספר תחזיות, השיטה מחזיקה מעמד, אין מדינה פלסטינית, גם לא אוטונומיה, ישראל הצליחה לנווט, עד כה, מדיניות של שמירה על רשות פלסטינית מעוקרת.

במלחמה הנוכחית המתנהלת בעזה, תחת שם הקוד "צוק איתן", בין צבא הפלישה הישראלי, חמוש במילה האחרונה של טכנולוגיה צבאית, לבין לוחמי החמאס, אימצה ישראל את מדיניות פוטין בגרוזני. צבא הפלישה הישראלי מוחק מעל פני האדמה שכונות שלמות על יושביהן. תמונות זוועה של גופות ילדים ונשים זרוקות ברחובות בשכונת סג'עייה, מלוות בהריסות הבתים כתוצאה מהרעשה של תותחי ישראל, לא משאירים ספק כי מדובר בטבח של ישראל.

אני כותב את הדברים בצער כי בעוד בגדה המערבית הכבושה אני מתנגד הן למדיניות הממשלה והן לדרכי פעולתה, הרי באשר למבצע "צוק איתן" המטרות המוצהרות, כמו הפסקת הירי על ישראל, נראות בעיני לפחות סבירות. גם לחמאס מספר דרישות הנראות בעיניי סבירות. מה שמפריע לי, הוא דרכי המימוש. במקום להקיז איש את דם רעהו, שזה סוג של הידברות, מוטב היה לשבת סביב שולחן המו"מ, חמושים בניר ועיפרון יחד עם מגשר חכם.

ממשלת החמאס היא ממשלה לא דמוקרטית, מפרה זכויות אדם ושטופה בקנאות דתית. אם היא תרד מהבמה לא אזיל דמעה. אני חושש מההיתכנות של חלופה גרועה יותר המסונפת לאחד מארגוני אל-קאעידה, או אז אצטרך להזיל שתי דמעות. מוטב שישראל לא תבחש בנושא זה ולא תמליך מנהיגים על העם הפלסטיני, זה מועד לכישלון.

כאשר אני רואה את אלפי הפלסטינים, מהם דור שני ושלישי לפליטות, ילדים, נשים, קשישים, נושאים בידיהם חלקי מיטלטלין שהצליחו להציל מגל ההריסות, נסים בבהלה מאימי ההפצצות הישראליות, מדלגים על גופות שזרע ברחובות התוקף הישראלי (בראשות בני גנץ, בנה של ניצולת שואה), ואין להם לאן לברוח כי כל רצועת עזה הנצורה היא מקום לא מוגן, אני נזכר בתמונות דומות של יהודים הנסים מאימי הפצצות הצבא הגרמני. ליבי נכמר.

ולעזתים, שקיבלו אותי בסבר פנים ידידותי עת ביקרתי שם עם משלחת בינלאומית שפרצה את המצור הימי והביאה תרופות, (אוקטובר 2008) אומר: מחנה השלום הישראלי ניסה ולא הצליח למנוע את טבח סג'עייה (20 ביולי 2014). אם ההיסטוריה תאיר לכם פנים כמו שהאירה ליהודים לאחר השואה ותוקם מדינה פלסטינית, בתקווה שתהיה מדינת כל אזרחיה, בתקווה שמגילת העצמאות שלה תבטיח משטר דמוקרטי בו הדת מופרדת מהמדינה, ותייסדו את יד ושם שלכם ואת מוזיאון הנכבה, ותתלו שם תמונות של מפגינים יהודים המניפים סיסמאות וזועקים בקול ניחר מוות לערבים ולשמאלנים, ויונצח שמו של הנער מוחמד אבו חדיר שהוצת על ידי בני בלייעל בעודו בחיים ונשרף בייסורי תופת למוות, וביום הנכבה תקריאו את שמות כל הנספים כי לכל אדם יש שם, ותטעו את יער חסידי אומות העולם שלכם, אל תשכחו להקדיש פינה למחנה השלום הישראלי כאות וסימן שלא כל הישראלים שתקו, היו מי שידעו ולא שתקו.

וגם זאת ראוי לזכור: ישראל לא ביצעה ג'נוסייד בעם הפלסטיני, אלא הסתפקה בפשעי מלחמה שגם הם גבו מחיר יקר בחיי אדם, עשרות אלפים. הגדרתו של ידידי וחברי הטוב ד"ר עאדל מנאע שישראל והציונות אשמים בסוציוסייד, לא מקבלת את משקלה הראוי בדיון הציבורי. רוצה לומר, גרמו לכך שעם אשר ישב מאות שנים על אדמתו נושל וגורש ממולדתו, נרדף ומוכה, פוררו את לכידותו, הוא נע ונד, עם של פליטים, ארצות ערב מתנכלות לו ומפקירות אותו, הוא קורבן ראשון לכל התפתחות אלימה, כך בסוריה, כך בלבנון, כך בירדן ועיראק. הפלסטינים הם היהודים של העולם הערבי, וליבנו גס בו, מכים בו ללא רחם. הטבח בסג'עייה ומאות ההרוגים מקרב האוכלוסייה האזרחית ברחבי רצועת עזה הם שיקוף למצבו של עם שבשרשור היסטורי הוא קורבן נלווה של השואה היהודית. את האמת הזו רוצים להחניק בין השאר באמצעות שפה אורווליאנית "שצהל הוא הצבא המוסרי בעולם". לקרוא שוב את ספרו של ג'ורג' אורוול "חוות החיות".


עולם הפוך

מבצע צוק איתן, שהוא למעשה מלחמת עזה השלישית תוך פרק זמן קצר, הניב הפגנות סוערות נגד ישראל ברחבי העולם. במדינות בהן ציבור ערבי ומוסלמי גדול היו ההפגנות רבות משתתפים. בפריס הייתה הפגנה אגרסיבית ליד בית הכנסת. התגובה הישראלית פבלובית הייתה "אנטישמיות". האם כך? אם ישראל היא ביתו הלאומי של העם היהודי כפי שגורסים נתניהו והתנועה הציונית, אזי כל מוסד יהודי ברחבי העולם המזדהה עם ישראל בכלל, ומלחמותיה בפרט, הוא יעד לגיטימי להפגנות מחאה. קהילה יהודית שלא מזדהה עם פשעי המלחמה של ממשלות ישראל גם לא תהיה יעד להפגנות. איש לא חושב להפגין מול משרדי נטורי קרתא בניו יורק, או ארגון קול יהודי לשלום, או סניף בצלם בוושינגטון, משום שמוכר וידוע כי אלה לא מזדהים עם צוק איתן ודומיו ולא עם הכיבוש. אם הנהגת הקהילה היהודית בצרפת תסתייג למשל מהפצצה מסיבית על אוכלוסייה אזרחית מהים מהאוויר והיבשה ותקרא להפסקת המצור על עזה, מוסדותיה ואישיה לא יהיו יעדים למחאה נגד ישראל.

זאת לא אומרת שאין אנטישמיות שהיא אחד היובלים של גזענות. ישראל הרשמית ותומכיה, מוטב שייכנסו למנזר השתקנים כי הגזענות היא מדיניות רשמית של ממשלת ישראל, כולל מערכת המשפט. אין היום אנטישמי מוכר שיכול להתחרות בגזענותה של מדינת ישראל. למיטב ידיעתי אין היום תנועה, מפלגה או ועד ציבורי באירופה וארה"ב, הידועים בפעילותם במרחב הגזעני-אנטישמי, יהיו גזענים ככל שיהיו, שיצאו לרחובות עם שלטים "מוות ליהודים" כפי שבישראל נישאת בראש חוצות הקריאה "מוות לערבים". המשטרה, במקום לטפל במסיתים לרצח, מוטב לומר לג'נוסייד, עוצרת אזרחים ערבים המפגינים נגד הטבח שישראל מבצעת בעזה.


איום אסטרטגי?

מערכת מתוזמרת של שטיפת מוח פועלת בימים אלה להטמעת הרעיון שהמנהרות בעזה הן איום אסטרטגי על ישראל, ובכך להצדיק לאחור את המלחמה וקורבנותיה. בתזמורת האיום האסטרטגי לוקחים חלק כל מערכות החברה בישראל, ממשלה, צבא, אקדמיה ותקשורת. האמת הערומה היא, שאין לכך שחר וקורבנות המלחמה הם קורבנות שווא במלחמה שלא היה בה צורך. שהרי המנהרות לא היו בכלל העילה למלחמה.

איום אסטרטגי הוא בעל השלכות קיומיות, כמו למשל נשק השמדה המונית, או טילים מדויקים המסוגלים לחדור את קירות הבטון של הכור בדימונה. אם ממשלת החמאס הייתה חמושה בחיל אוויר מודרני שיכול להפציץ את תל אביב כמו שישראל מפציצה את עזה, מצוידת בטילי קרקע אוויר שמנטרלים את חיל האוויר הישראלי, נהנית מסיוע ביטחוני וכלכלי כפי שישראל מקבלת מארה"ב, אוגרת נשק כימי כמשקל נגד לנשק הגרעיני שבידי ישראל, אזי היה מקום לדבר על איום אסטרטגי. היות עזה מרושתת במנהרות, ידועה שנים רבות, כולל מנהרות שחדרו לישראל. כמעט כל ניסיונות החדירה לישראל, בין דרך הגדר בין באמצעות מנהרות, התגלו ונקטעו באיבן. המכון הגיאולוגי הציע לצבא כבר לפני שנים שיטות אמינות וזולות לאיתור מנהרות שחדרו לישראל. הצבא דחה את ההצעות כי כמות הפיגועים מהמנהרות היו כה נדירים, שלא מצאו לנכון להתעסק בזה.

המנהרות הן בסך הכל תשובה מתבקשת למי שאין ידם משגת להתחמש בנשק מודרני, בעיקר מול חיל האוויר שבידי ישראל. ניתן היה לטפל נקודתית בנושא בלי מלחמה. איום קיומי? סיפורי סבתא. המלחמה שירתה היטב את הממשלה, עד כה. שוב מדברים על אחדות עם ישראל, על גבורתם של החיילים, על העורף העומד איתן, על הנוער הנפלא שרץ למלחמה וכיוצא באלה סיסמאות שדופות. השמאל שנוא עוד יותר. האלימות והבריונות הכהניסטית נותנים את הטון ברחובות והבנטים פולטים את הרעל בסלונים ובאולפני הטלוויזיה באנגלית משובחת ועברית תקנית. אין אופוזיציה זולת מספר חברי כנסת אמיצים. והכל באופן דמוקרטי, בלי משטרה חשאית. וגם השקל שומר בינתיים על ערכו. גן עדן לרשעים.

תגובות
נושאים: מאמרים

35 תגובות

 1. עלי הגיב:

  2 דברים קרו בדרום אפריקה בתקופת האפרטהייד ולאחריה
  הקמת מדינות בוטוסטניות מטרתה היתה ליצור הפרדה בין האוכלוסיות הלבנות והשחורות
  התהליך הזה היה רק בראשיתו וזה היה רק מהלך מכין לקראת חיתוכים יותר כואבים לצורך המטרה של קיום 2 מדינות.
  ללא הסכמתו של מנדלה לתנאים של הלבנים היו קמות בדרום אפריקה 2 מדינות אחת
  מדינה משגשגת עם צבא מודרני ונשק לא קונבנציונלי ומדינה שחורה מפגרת ללא עתיד.
  לאחר האפרטהייד ביצע מנדלה פשע ואפשר הגירה חופשית לתוך דרום אפריקה מתוך מטרה
  להפחית את ההשפעה הפוליטית של הלבנים ולהוריד את מספרם היחסי מ-20% ל-8%
  (מה שנקרא באזורנו זכות שיבה)
  הפעולה של מנדלה הביאה לאבטלה של 40% לעליה במספר חולי האיידס (20% מהאוכלוסיה) לעליה בפשע (מקום ראשון במעשי שוד ומקום שני ברציחות) 50 אלף מעשי אונס מתבצעים שם מידי שנה
  דרום אפריקה כיום היא גיהנום ובכל זאת השמאל הרדיקלי נהנה לאזכיר מדינה זו כסמל לקדמה
  למרות שהשנאה הגזעית רוחשת ומצפה להתפרצות בכל רגע
  ואני בכלל לא מתיחס למדיניות הנקמנית של השלטון בעקר כלפי ישראל ותמיכת השלטון הזה בחמס
  בסאדם בקדפי אסד ואירן

  • צפור בודד הגיב:

   למרות התגובה הקטועה בסד האי רציונלי (למה 1000 סימנים ולא 1137 למשל?) של עורכי אתר זה ושליטיו מאחורי הקלעים. מאפשר לנו עלי לקבל זוית חדשה על הנושא הדרום אפריקני. ועל זאת נתונה לו תודתנו.

  • גיהנום קפיטליסטי הגיב:

   הלבנים מעולם לא שאפו להקמת מדינה לבנה בדרום אפריקה. טעם קיומם שם היה (ונשאר) הניצול של עבודה שחורה זולה (זה קולוניאליזם של ניצול שלא כישראל שהיא קולוניאליזם של נישול). גם ה-ANC התנגדו לחלוקה כזאת וגם לבנטוסטאנים שהיו חלק מהשיטה של שלטון האפרטהייד (ולא יותר מכך).

   על ביטול האפרטהייד הפוליטי ברך השמאל, אך בכך לא הפכה דרום אפריקה "לסמל הקידמה" בשביל "השמאל הרדיקלי" להיפך: דרום אפריקה לאחר סיום האפרטהייד היא מדינה של קפיטליזם דורסני כבעבר אלא שלקפיטליזם הזה הצטרפו קצת שחורים גם ממנהיגי ה-ANC ובכך הסתאבה תנועה חשובה זאת שהיתה גם סוציאליסטית בהקמתה.

   אפרטהייד קפיטליסטי כלכלי הוא מהות המשטר והגיהנום לרוב אזרחיה השחורים של דרום אפריקה כיום

 2. דרושה מנהרה למוח היהודי הגיב:

  החמאס לא הצליח לחפור מנהרה שכזאת. האונה הימנית וגם זו השמאלית של המוח הציוני נשארו אטומות לסבל האנושי של 1,8 מיליוני העזתים, ששלושה רבעים מהם הם פליטי "מלחמת העצמאות". גם מאות ילדים הרוגים לא זעזעו את חיילי הציונות, מטילת המצור. הסיבה ידועה: מי שכבש את בית השכן (וממשיך לגור בו) אינו מעוניין במשא ומתן לשלום צודק. מה עוד שדרוזי גיבור אחד (משפרעם) חזר לפקד על הטבח, לאחר שנפצע.

  אבל מה קרה לאובמה, מדוע ארה"ב אינה מצליחה להשיג הסכם של ממש וג'ון קרי טס וחוזר מבלי שיצליח לשכנע את נתניהו. הסיבה ידועה: איפא"ק שולט בקונגרס, ששלח השבוע מתנה נוספת ל"כיפת ברזל". אובמה הרי דרש מנתניהו לעשות מהר הסכם הפסקת-אש, וכך גם אירופה. אבל הקטל ממשיך. ואין אף מקום בטוח ברצועה היום שבו ניתן למצוא מקלט.

  כתבה עמירה הס: משפחות לא עזבו את בתיהם כי קשה לעזוב בית שנבנה בחסכונות של עשרות שנים. הן לא עזבו כי לא קל לציית לאויב שכבר גירש פעם אותך או את הוריך וסביך.

  משפחת ידידי נמלטה לעזה ממסמיה ב-48'. הם אנשי פתאח. 5 מבני משפחתם נהרגו בפצצה שהוטלה על ביתם השבוע. אחד היה פסיכולוג שעבד בשירות הארגון שהקים אייד סאראג'.

 3. ק.א. הגיב:

  לצערינו יש הבדל בין הדוגמאות שהביא גדעון לבין ישראל.
  הן יכלו, עקרונית, לנהוג גם אחרת ולא כך לגבי ישראל: קל לדמיין ולחשוב שזהויותיהן הלאומיות של אומות אלה לא היו נפגעות כלל גם לו נקטו בטקטיקות שונות ואף הפוכות זו לזו. ואילו ישראל פשוט מנועה מדרכים שונות ואלטרנטיביות מן הבחינה העקרונית. היא הרי המדינה היהודית המטהרת אתנית. לו נהגה ישראל אחרת היא היתה שומטת את המהות הג'נוסיידית-סוציוסיידית שלה. וזה בלתי אפשרי.

  מכאן נובע שכאן אין מדובר באפיזודה, טעות בשיקול דעת וכו', אלא במהות קבועה ופרמננטית (66 שנה לפי הגירסה האחת, או 47 שנים בגרסה היותר סלחנית והמקילה).

  אם כך כיצד מתקנים משהו "דפוק" מהסוג הזה? על זה אין תשובה.

  לכן טען ישעיהו ליבוביץ שמדינת ישראל (במתכונתה) היא בסופו של דבר תהפוך לבעיה של האנושות.
  וכך באמת נראה שהתרחש.

  • דינו הגיב:

   אקדים ואומר שצעד החתימה על הסכמי אוסלו סותר לחלוטין את טענתך, ובוא לא נשכח שהיה מדובר בממשלה ציונית!

   בעניין איזכור המושג "ג'נוסיידית": ובכן, מסתבר שגם ספירו לא מסכים איתך (ציטוט מהמאמר: "ישראל לא ביצעה ג'נוסייד בעם הפלסטיני"), וגם כדאי לזכור שמספר הפלסטינים תחת שלטון ישראלי הוא היום פי 4 גדול יותר מאשר ב-48. לכן קשה (מאוד) לראות היכן כאן הג'נוסייד.

   • לדינו הגיב:

    לכן הוספתי את המילה שגדעון נקב בה, סוציוסיידית, ואתה מתעלם מזה…
    אולם מה זה סוציוסיידית? חיסול העם כעם. כלומר ג'נוסייד לעם כעם, כתרבות לוקאלית.

    • דינו הגיב:

     שוב, אני נאלץ לא להסכים איתך: זכורה לי היטב האווירה בתחילת האינתיפאדה הראשונה, כאשר רוב היהודים לא ידעו כלל במי מדובר. זוכר את "אין עם פלסטיני"? אני נשבע לך שלא הבנתי אז מה הערבים האלה בכלל רוצים.
     עכשיו תקפוץ עשרים ומשהו שנה קדימה וראה את ההבדל: המושג "עם פלסטיני" כבר ידוע לכל ולא ניתן לערעור, ושלושה ראשי ממשלה ישראלים חתמו או הציעו הסכם המכיר ומגדיר מדינה פלסטינית.
     התהליך ברור, והוא מנוגד לחלוטין למה שאתה מציג.
     יותר מזה: מתברר שכל העולם הערבי מתפורר מבפנים וחלום האומה הערבית הגדולה נראה רחוק מאי-פעם, יותר מזה – הוא מעולם לא היה יותר מאשר אשליה רגעית. מסתבר מעבר לכל ספק שישראל היא לא רק הבעיה הקטנה ביותר של האזור.

 4. צפור בודד הגיב:

  גדעון ראה נא, עשרים וארבע שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, אני יושב כמעט יחידי ברשת ונאבק כנגד גילויי הגזענות, הפשיזם, האנטי דמוקרטיות, הפנטיזם הפגני, הלאומניות הדורסנית, ההכפשות והאיומים המפורשים על חיי, ע"מ להציג זאבי ערבות ההתנחבלות והנישול, העוטים על עצמם פרוות הכבש ה"ציונית" ולהסיר המסווה מעל פניהם המפלצתיות. למעט שניים שלושה כמותי, לא היינו רואים תגובותיו של המצפון הסוציאליסטי באתרי החדשות. אני מוכן להתערב שמרבית הכותבים כאן העסוקים כל השבוע בליטוש מאמרם השבועי, אינם שותפים לקרבות הרחוב הבזויים האלה. אך הפעם אעמוד על שלי: אני מוחה בתוקף על כך שאתה גדעון שוב מנכס הציונות לידי ערלי המתנחבלים וטיקונת הביבים של המפריט הלאומי לדעת של ארצנו.
  "ישראל והציונות אשמים בסוציוסייד"??? הזה שכרי על עמלי שאני יגע בו כל כך.
  ישראל היא מדינה דמוקרטית הנשלטת מיום הקמתה ועד לרגע זה ע"י כנופיות קפ"ח מתנחבלות
  המתחלקות בכינויי "שמאל ימין" המכוונים לאותה ג'ורת האשפה המוסרית ממנה הגיחו.
  אך סהדי גדעון, שהציונות, בשורת התנ"ך הסוציאליסטית והגשמתה, אננה אשמה בגורלם המר של אחינו הפלסטינים, נהפוך הוא!

 5. ido111amih הגיב:

  לא טרחתי לקרוא הכל אבל הבנתי את הרעיון.השאלה היא האם נראה לך שאתה יכול להניח את כלי הנשק ולהצטייד בעט וטיפקס ופשוט לבקש לשבת ולדבר עם טרוריסטים? הרי אתה יודע שזה יעלה בדרישות מופרזות של שיחרורי מחבלים בכמות שרק עולה על דעתם (מיותר לציין שחלק מאלה ששוחררו לא שינו כיוון לפעולות חסד ועזרה לזולת אלא חזרו לעסוק בטרור) האם הדבר נראה לך הגיוני? האם דמם של יהודים כ"כ זול בעיניך ששווה להיכנס עם אנשי טרור למשא ומתן שלא בהכרח יצליח(בלשון המעטה) ובסוף להיתקע עם עוד כמה רוצחים שמסתובבים חופשי-או שאתה בטוח שאם המשא ומתן יתנהל בדיוק כמו התסריט שלך אז באמת הכל ייפסק ולתמיד.

 6. אלי הגיב:

  גדעון, באופן מפתיע יש לומר אני מסכים עם חלק לא מבוטל של דבריך.
  גם אני סבור שהפתרון הצכוסלובקי הוא האידיאלי שתי מדינות לשני עמים אך האם החמאס סבור כך ?
  האם רבים מכותבי המאמרים כאן סבורים כך או שהם מזמן הכירו באבסולוטיות המוחלטת של "הצדק" הפלסטינאי.

  אני מסכים שאיום המנהרות הוא אינו איום איסטרטגי במובן של נשק גרעיני או כימי אך הוא בהחלט איום משמעותי על חייהם של תושבי עוטף עזה והוא בהחלט מהווה סיבה לגיטימית לכניסה קרקעית לעזה במלחמה אשר לא ישראל יזמה אלא החמאס.

 7. ראובן קמינר הגיב:

  ציפיותיה של מדינה ריבונית

  ידידינו ג.ס. כותב: אין לי מחלוקת עם הטוענים כי אף מדינה ריבונית לא הייתה משלימה עם ירי ליישוביה. זהו מצב בלתי נסבל וחובה על הממשלה הריבונית של המדינה הריבונית לעשות מעשה לחיסול התופעה.
  אבל: יש חילוקי דעות ביני ובין ג.ס. אני סבור:
  כול מדינה ריבונית המחזיקה כ-2 מיליון איש בתנאים של רעב ומצוקה, תוך שלילת זכויותיהם הבסיסיות אינה יכולה שלא לצפות שתהיה התקוממות נגד שלטונה הריבונית. התקוממות זו תלבש צורות שונות ובתוכן צורות אלימות. מקור האלימות הוא בדיכוי. אף מדינה ריבונית אינה יכולה לדכא עם שלם בלי להיות מוכנה להתנגדות בכל הצורות, אלימות ובלתי אלימות.

  • דינו הגיב:

   לקמינר:
   אתה מבלבל בין "מוכנה" ל"משלימה", או יותר נכון בין ready ל-accept.
   מדינת ישראל אולי יכולה לצפות לאלימות טרוריסטית מכיוון עזה, אבל בהחלט לא יכולה או אמורה להשלים איתה. באותה מידה אתה אולי תצפה שעובד זר עני וחסר עבודה (באשמת מדיניות ישראל) ישדוד אותך, אבל ספק רב אם תשלים עם השוד.

   צריך גם לא לשכוח את האמנה האנטישמית הרצחנית של החמאס שהיא המשך ישיר למדיניותו הידועה (אך הנשכחת בחוגים מסוימים) של חאג' אמין אל-חוסייני. האלימות המוסלמית כנגד יהודים בכלל וישראל בפרט אומנם קיבלה תאוצה בגלל הכיבוש, אבל זו אינה הסיבה היחידה ואסור להתעלם מזה.

   כדאי גם לציין את המוסר הכפול הבולט (מאוד) של כל מי שמבקר את מעשי צה"ל ומכנה אותם "פשעי מלחמה" (הפלסטינים, האו"ם, המועצה לזכויות האדם, אנשי שמאל כאלה ואחרים) ולא מודה באותה נשימה שהחמאס עצמו מבצע פשעי מלחמה לרוב. לא ידוע לי על שום חוק בינ"ל המאפשר למאן דהו לפגוע בכוונה באזרחים. אלימות החמאס היא פשע מלחמה ארוך ומאסיבי הראוי לכל גינוי, גם שלך.

 8. צדוק התקוה הגיב:

  גדעון אתה מתאר איך קיבלו אותך בסבר פניים יפות בעזה זהו דבר מובן מאליו שיקבלו אותך כך יכולת לקפוץ גם לעיר הקרובה לעזה שדרות ולראות תצוגה של מאות רקטות שנחתו שם [הם מוצגים בתחנת שדרות]הטיפול למנהרות אצלך הוא שניתן היה לטפל נקודתית בנושא בלי מלחמהאיזה טיפול למה לא הסברת איזה טיפול אתה חושב שהחמאס לאחר שחפר מאות מנהרות השקיע מיליוני דולרים יגיע מר דגעון ויבקש להרוס אותם ולמחרת המנרות יהרסו נו באמת החמאס אם היית קורא את האמנה שלו היית מבין שהחמאס לא מחפש פתרון הוא מחפש פתרון סופי בקשר להפגנות השינאה של מהגרים מוסלמים בקריאות גזעניות כלפי ישראל והיהודים שכחת להזכיר את ארדואן מענין למה שכחת שקרא לפרוע ביהודים זה אצלך לא אנטי שמי התקפה על בית הכנסת בפריס שכמעט הסתימה באסון זו הפגנה לא אנטישמית אצלכם היהודים תמיד אשמים שום ביקורת כלפי החמאס שום ביקורת כלפי המפגנים המחזקים שלטים עם צלבי קרס וחלקם קוראים לחיסול מדינת ישראל שום ביקורת?

 9. מכלוף הגיב:

  מבין מדוע השמאל הולך ומאבד מהרלוונטיות שלו.
  התאכזבתי מהעדרות חברי הכנסת של חד"ש מהבעת הנשיא היום !

  • ג.ש. ירושלים הגיב:

   ראשית דב חנין היה!
   שנית מדוע התקשורת "הנאורה" לא נתנה
   רשות דבור על נושא העדרותם מטקס השבעת הנשיא?
   אלא רק הכתבים למינהם "מצאו" לדבר בשמם.
   "אין כול חדש תחת השמש".

 10. בני הגיב:

  לפני 76 שנה היה אדם בבריטניה שאמר שצריך לדבר .הוא נסע למינכן ומסר את חבל הסטודטים .הוא חזר עם נייר בידו וטען שהביא שלום לדורו . אלא שאחר שנה פרצה מלחמת עולם.

  • צפור בודד הגיב:

   דבריך הינם בגדר התחכמות, משום שאתה לבדך, יודע היטב ש:
   א. נכון, לפעמים ישנם מצבים כאלה. אבל אז אסור להיות פראייר כמו אותו האיש עם הפתק המתנפנף. אלא לזהות במי מדובר, לחשקו היטב בהסכמים ואם צריך, אז גם להפנות לו גב.
   ב. שברוב המקרים ההדברות הכנה והפשרה הכואבת, כן עובדות ומשיגות מטרתן.
   אלא שאז, צריך מנהיגות שיש לה אומץ מסוג אחר. לא "אומץ" לפתוח במלחמה. אלא אומץ לקחת סיכונים ולעשות שלום אמת, תוך כדי גיוס התבונה לעמוד בלחצים מתוך הבית.
   בקיצור, הרבה יותר קל לעשות מלחמה מאשר לעשות שלום.
   הידעת למשל, שע"מ להציג פרצוף כעוס, ממורמר, או סתם עצוב, נדרש האדם לשבעה משרירי פניו בלבד.
   אך ע"מ להעלות חיוך, צחוק, או סתם בת אושר על פניו, נדרש הוא ליותר מ 40 שרירים כאלה.

  • בטטה הגיב:

   היום בדיעבד ,לאחר חשיפת מסמכים חסויים ,למרבה הצער הפקרתה של צ'כיה הצילה את בריטניה .הצבא הבריטי לא היה מוכן למלחמה ונדרש זמן להכנות אלו. זה היה השיקול האמיתי של צ'מברליין .

   • צפור בודד הגיב:

    כן, ממש, "המסכנים לא היו מוכנים", איזה מזל.
    הצבא הבריטי כמו הצבא האמריקני הצטרף למלחמה כגבור גדול רק לאחר שהיטלר שכב על הרצפה חנוק כולו ומחרחר, לפות בנלסון כפול (איזו אירוניה) של הצבא הסוביטי שלבטח ולבטח היה "מוכן" לקרב…
    מה שהכי מצחיק זה ש"בנות הברית", עד היום לוקחות לעצמן את הקרדיט על הפלת היטלר ימ"ש.
    אבל אנו נזכור לבריטים ובעיקר לאמריקנים, את סרובם להפציץ את קוי מסילות רכבות המות למחנות ההשמדה (הם סרבו להפציץ בתואנה ש"לא יגידו אח"כ שהם התערבו המלחמה רק למען היהודים" והיו כמובן יהודונים אמריקנים שתמכו בגישה הזו).
    לא נשכח ולא נסלח.

    • דינו הגיב:

     הדברים שאתה טוען לגבי מלחמת העולם השניה הם תמוהים , בלשון המעטה.
     אתה טוען ברצינות שארה"ב ובריטניה הצטרפו למלחמה רק ב-1943?
     אתה מעוניין שאזכיר לך את הקרב האווירי על בריטניה, שהיה התבוסה הראשונה אותה נחל היטלר? (1940).
     מה עם המערכה בצפון אפריקה? המערכה באוקיינוס האטלנטי?
     על מה אתה מדבר?
     שנזכיר את המערכה באוקיינוס השקט שניהלה בעיקר ארה"ב? (השיא ב-1942).
     אגב, בריה"מ באמת לא היתה מוכנה, ע"ע הסכם ריבנטרופ-מולוטוב שנחתם בין הנאצים לבריה"מ ("המושיעה והמצילה" שלך). העיקר שאתה זוכר סירוב להפציץ את מסילות הברזל, אבל שוכח את מי שנתן להיטלר הכשר לכבוש את פולין…
     על זה נאמר: come on!

    • צפור בודד הגיב:

     ראשית: אומר שאתה צודק. משום שלא טרחתי לציין את המילה אירופה.
     אני כמובן כוונתי דברי למאבק באירופה בנאצים, שהיה המכריע.
     שנית: הסכם ריבנטרופ היה טרם מלחמת העולם השניה, זו קבלה ממדיה רק כאשר בריה"מ הצטרפה למעגל הקרבות.
     שלישית: ההכשר שנתן סטאלין לא היה ע"מ לכבוש את פולין אלא ע"מ להחזיר את דנציג והפרוזדור הפולני לידי הגרמנים (הסכם ורסאי).
     רביעית: בריטניה שיחקה בקרבות מדבר אקזוטיים עם רומל באפריקה, שכמעט ולא השפיעו על הנעשה באירופה ואפילו הבליץ שהיטלר הטיל על אנגליה לא נענה אלא בקרבות אויר (אכן חלקם בתוך אירופה).
     חמישית: ארה"ב הייתה עסוקה עם האויב היפני אחרי ההתגרות והפרובוקציה הברורה שהביאה למתקפת פרל הרבור.
     שישית: סטאלין היה זה שהפיל את היטלר, נקודה.
     לסכום: שינאתך לשמאל שמיוצג לדעתך ע"י סטאלין, מעוורת אותך לחלוטין ומונעת ממך להודות בעובדה שהייתה זו בריה"מ שמיגרה את היטלר, אף למחות כנגד הפשע הנורא של אי הפצצת פסי הרכבת לאושוויץ ע"י בנות הברית.

     • דינו הגיב:

      אינך יכול לצפות שבריטניה תילחם נגד הגרמנים על אדמת אירופה בשנים בהן לא היה בכלל בסיס התנגדות בצרפת שיאפשר לבריטניה להנחית כמות מאסיבית של חיילים על אדמת אירופה.
      להזכירך: במלחה"ע 1 כשהגרמנים פלשו לצרפת היו על אדמתה בסה"כ בין 50 ל-100 אלף חיילים בריטים, ובגלל שתוכנית שליפן נכשלה הצליחו הבריטים להנחית בצרפת ובבלגיה מליוני חיילים. כל זה לא היה אפשרי אחרי כניעת צרפת.

      כמובן שהסכם ריבנטרופ היה טרם מלחמת העולם השניה. ולכן הוא היווה את אחד השלבים המכריעים בפריצתה. הרי אם סטאלין יקירך לא היה מטורף רצחני – ההסכם לא היה נחתם והיטלר היה חושש לפלוש לפולין.
      סטאלין פשע פעמיים: גם "טיהר" את הצבא האדום באכזריות שאין שניה לה והרס את כוחה הצבאי של בריה"מ למשך שנים, וגם לא היה אכפת לו כלל מאופיה הרצחני של גרמני ההנאצית.

      איני שונא שמאל ואני עצמי איש שמאל. אני כן מתעב את סטאלין, וכל נסיון לייחס לו איזושהי תכונה אנושית או הכרת תודה הוא מעשה פאטתי בעיני. מבחינתי מה שקרה במלחה"ע השניה משול לכלב שוטה שפלש למאורת הנחש (חיה מסוכנת רעה מזיקה בעצמה) והוכש קשות. מבחינת האדם העומד בחוץ "זו נבלה וזו טריפה"

     • תגיד תודה הגיב:

      לסטלין על הנצחון על היטלר (או שבשבילך היינו הך מי ניצח.). ובתור ציוני על הקמת מדינת ישראל ב-1948

      הסכם ריבנטרופ מולוטוב טריפה, לעומת זאת הסכם מינכן כשר (כי הוא הציע לנאצים את ברה"מ…) וסטלין היה אמור לשתף עם זה פעולה ולהקריב את ברה"מ למען "האנושות" – המעצמות הקפיטליסטיות

     • דינו הגיב:

      אני לא מתכוון להגיד תודה לאחד מגדולי הרוצחים בתולדות האנושות, אדם אכזר מאין כמותו שידיו מגואלות בדמם של מליונים.
      בין קורבנותיו, אגב, ניתן למנות גם את הקומוניזם…
      במלחמה של סטאלין בהיטלר אין ולו שמץ של מטרה ראויה. שום דבר לא נעשה בשם עקרון מוסרי כלשהו ובוודאי שלא בגלל אהבה יתרה ליהודים או רצון לעצור את חיסולם.
      היטלר וסאטלין – שניהם רוצחי מליונים, שניהם פולשים וכובשים, שניהם אכזריים באותה המידה וניהלו משטרים שייזכרו לדראון עולם.
      כפי שאמרתי בתגובתי הקודמת – הכלב השוטה הוכש על-ידי הנחש, ואין לי כוונה להודות לפגע הרע הנ"ל.

     • תספור הגיב:

      האם ספרת כמה מיליונים נרצחו בקולוניות ובארצות האם האימפריאליסטיות במעבר ממשטר אגררי-פאודלי לקפיטליזם תעשייתי במאות ה-18 וה-19?

      בברה"מ היה בערך אותו מצב אחרי המהפכה אלא ששם למנושלים לא היתה ברירה ללכת ולהתיישב (ולטבוח) ביבשות החדשות שנכבשו.
      סטלין לא היה צדיק אבל גם לא היה רע מכל אלו. זכותו בנצחון על הנאצים עומדת לו ומכפרת הרבה מפשעיו. מבחינת הפלסטינים לחובתו תמיכה מכרעת בהקמת מדינה ציונית על חשבונם ובנכבה.

 11. שירה הגיב:

  ישראל היא לא המדינה של השמאלנים. היא המדינה של הציונים. ערכי היסוד של המדינה, מהותה, היא שהיא שייכת אך ורק ל"עם היהודי" שמוכן ורוצה לנשל כל מי שלא שייך להגדרה הגזעית הזאת. עם הווצרותם של "השמאלנים", יש גם בעיה עם ההגדרה הגזעית ולכן מי ששייך באמת למדינת ישראל ויש לו זכות בה, צריך להיות בעל דם יהודי וגם ציוני. גם אם זה לא כתוב עדיין, זו כוונת "האבות המייסדים" ולכן להיות איש שמאל זה לחתור תחת ערכי היסוד שעליהם מושתתת מדינת ישראל ומכאן נובע הזעם והכעס של הימין עם תחושת הבגידה הגדולה שלהם. מכאן באה הסיסמא: אין נאמנות-אין אזרחות. זוהי תוצאה לוגית ישירה של האקסיומות שעליהם נבנתה המדינה.
  בעולם כזה כל מי שלא יהודי+ציוני הוא אויב. הפלסטינים בנוכחותם הקרובה מידי, כמובן, ואח"כ "האויבים מבית". השמאל שנלחם למען הפלסטינים יצטרך לתת תשובות גם לגבי המשך התיישבותו במדינה הציונית, גם לפלסטינים, גם ל"עם היושב בציון" ששואל שאלה לגיטימית ובעיקר, לעצמו..

  • צפור בודד הגיב:

   הציונות הינה "הזיקה לארץ ישראל התנ"כית והחיאת דברי התנ"ך וחזונם ההומינסטי, סוציאליסטי אוניברסלי של נביאיו והגשמתם בארץ זו". זו כמובן, אינה הגדרתך למושג ציונות.
   עבורך ה"ציונות" הינה "כידונאות מתנחבלת, פשיסטית ופגנית הנעזרת בקפיטליזם חזירי".
   כלומר פעמיים את חוטאת ומחטיאה: פעם את מסרסת את הגדרת הציונות ופעם את מנכסתה לידי אויביה הלאומנים פשיסטים.
   כך גם לגבי הערך "יהודי". שהוא: "מי שהתנ"ך קרוב ללבו ועשיתו היא בהגשמת דברי נביאיו וחזונם". אך עבורך יהודי הוא : "מי שאמו יהודיה ושהוא נוקט בכללי התנהגות דתיים". גם כאן הינך חוטאת ומחטיאה פעמים: פעם מסרסת את הגדרת היהודי ופעם מנכסתה לידי אויביה הפגנים המשיחיים.
   על כן במקום לפתח את משנה סדורה, את שוקעת בפרשנות דרכו של ערב רב, לאומני, פשיסטי, פגני ומשיחי. את עושה זאת, תוך כדי ויתור על ערכיך הבסיסים, עליהם היית צריכה לסלול דרכך ולא רק זאת, אלא מנכסתם לידיו הערלות.
   אינך הראשונה שנופלה בפח הזה ולא תהיי האחרונה שתסרב להחלץ ממנו.
   אך חובתי להגידך, שגם אם יעמדו עשרה חמורים ויעידו על נעירתם בחצות הליל ש"שירה" היא, אין זה אומר שעליך לקבל זאת כאמת כלשהי.

 12. רמי הגיב:

  אזכיר לכולנו ששריפת ערבים אינה פרקטיקה חדשה. כבר היו דברים מעולם. היות ואיני היסטוריון, לא אוכל לציין תאריך אבל מקום כן והאירוע המחריד זכור לי למרות שעירית אור יהודה לא טרחה להציב מצבה או שלט. בבוא היום הכול ייכתב וייזכר: נאצים יהודים העלו באש צריף שבו גרו פועלים ערבים מהשטחים ומנעו מהם מפלט עד שהאומללים נשרפו חיים. שמותיהם לא פורסמו מעולם, סתם "ערבים".

 13. השיטה היודו-אמריקאית: חמאס קיבל טייסת F+16 הגיב:

  איום ונורא! להפציץ בית ספר שבו חפשו פלסטינים מקלט. בבית חאנון נהרגו בבי״ס של האו״ם 16 פלסטינים בהפצצה/הפגזה. כך פותח מאמר המערכת בניו-יורק-טיימס ב-24 ליולי.
  nytimes.com/2014/07/25/opinion/gazas-mounting-death-toll.html

  אלא שמיד באה ההצטדקות של העיתון הציוני הגדול בעולם: ״There are competing charges over who carried out the attack — Israel; Hamas, which controls Gaza; or one of Hamas’s allies — and that could take time to sort out.״ ז.א. ש(לדעת הטיימס) לא ברור מי התקיף את בית הספר, האם היתה זו ישראל, החמאס, או אחת מגרורותיה. ייקח זמן למצוא את האשם.

  72 מבנים של סוכנות הסעד אונר״א הופצצו, ולניו יורק טיימס ״לא ברור״ מי עשה זאת.
  האם תנועת החמאס קיבלה נשק חינם מארה״ב כדי להפציץ את מתקני אונר״א? כי ע״פ הטיימס ״ישראל מכחישה שהפציצה את ביה״ס בבית חאנון״. אגב, חבר המערכת של הטיימס Serge Schmemann חוזר על כזבי צבא המצור ומוסיף שקר משלו: ״בפעם השלישית תוך 6 שנים אמריקה רוצה להפריד בין הניצים״.
  nytimes.com/2014/07/27/opinion/sunday/the-us-keeps-trying-in-gaza-russia-says-who-me.html

 14. אלון לקח הגיב:

  תודה לגדעון ספירו המתמיד בנשיאת דגל המאבק בגזענות הישראלית, ברצחנות הישראלית, ובצדקנות הישראלית.
  ולטיפש המכונה "בני" שנזקק לצ'מברלין ולהסכם מינכן כדי להפיץ את בשורת המיליטריזם הישראלי: ראשית, גם בישראל היה אדם, אריאל שיינרמן-שרון שמו (פושע מלחמה נתעב ומוכר), שמסר ב-2005 את רצועת עזה לבעליה. שנית, "סמולן" כמו גדעון ספירו אינו מטיף לכניעה. אדרבה, הוא מדבר ביושר אינטקלטואלי מרשים על חרפת הירי מעזה על יישובים ישראלים. אך הוא טוען, ובצדק, כי הירי הזה אינו מצדיק את החרבת עזה ועשיית טבח ללא הבחנה בתושביה.

 15. "העם" נגד יוזמת ג'ון קרי הגיב:

  זה לא חדש. האספסוף ה"יהודי" יצא גם נגד יוזמות קודמות של ג'ון קרי. יוזמותיו לא היו בנויות כיוזמות שלום אמיתיות, שבנויות על צדק ושתי מדיניות בלתי-תלויות, הם תמיד היו Pax Americana, שנועדו לשמא את האינטרס האמריקאי בשמירת המזה"ת כנכס בידי האימפריאליזם. אבל רק בשיטת ה"הפרד ומשול" לא הצליחה ארה"ב לשמור על כל הביצים בסל שלה. לכן בא השינוי המילולי ב"טיוטת קרי", שנגלתה לברק רביד ("הארץ"). אלא שארה"ב ממשיכה למלא את מחסני הנשק של צבא הכיבוש חינם-אין-כסף, וגם טיוטת קרי לא משליכה את ישראל "לים של עזה". הממשל פשוט מודע לכך שארה"ב מילאה יותר מחובתה לביטחון ישראל – וגם לכך שהוא קיבל (בתגובה) מממממשלת בֶּנְטָנְיָהוּ וְ- Эве́тְ (איבט) יריקות בפרצוף. וממשלת האספסוף המתנחבלי שלנו אפילו לא נענתה לדרישת אובמה להפסקת אש. אז איך נידע על השינ וי הממשי בעמדת ארה"ב??? כשארה"ב תספק גם לחמאס טילים ומטוסים "נשק מגן" לתקוף את ישראל נידע בבירור ש"ארה"ב מתעלמת מדרישות הביטחון הבלעדיות של ישראל".

 16. מישהו הגיב:

  שלום גדעון,
  אני קורא ושומע שלצבא יש קושי אמיתי באיתור מנהרות. תהיתי מה הוא אותו פתרון פשוט שהציע המכון הגיאולוגי ואשר נדחה ע"י צה"ל. אשמח אם תבהיר את הסוגייה הזו, שכן, כרגע היא נקראת כאינפורמציה לא אמינה. תודה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים