הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-26 ביולי, 2014 18 תגובות

אני משוטט בשלהי העשור השמיני לחיי וכואב לי לקרוא ב"הארץ" בגיליון יום ו' כ' בתמוז ש"מצלמות חדשות 2 גוננו על גדעון לוי מפני כמעט לינץ'"  ("אל תבשרו בחוצות אשקלון"). מסתבר, שבמציאות חיינו אין סכנת לינץ' לרב נעם פרל, מזכ"ל תנועת הנוער בני עקיבא, הדורש מראש ממשלה ב"שם אלפי שנות היסטוריה יהודית נקמה",ואת הרשות "לחצות את קו 300 ערלות פלישתים".

תושב אשקלון גורם להפסקת הראיון עם גדעון לוי (צילום מסך) ימין גזענות אלימות gideonlevyתושב אשקלון גורם להפסקת הראיון עם גדעון לוי (צילום מסך)

קיימת סכנת לינץ' לעיתונאי גדעון לוי, הכותב באומץ ש-300 ערלות פלשתים, אותן דורש מזכ"ל תנועת נוער ערכית וחינוכית, כוללות בתוכן גוויות ילדים רכים, שחלקם מצאו מותם ממטרי אש משמים, ממטרי אש שהומטרו על ידי חיל האוויר.

"300 הערלות הפלשתים" של מנהיג בני עקיבא כוללות גם ילדים, שחטאם הוא כדרור בכדורגל מסמורטט על חוף ימה של עזה. "300 ערלות פלשתים" שדרש רב בישראל עדויות במשיחיות מזוויעה של דם ילדים, נשים וזקנים ולא רק לוחמי חמאס. לרב הזה לא נשקפת סכנת לינץ' ציבורי.

גם אין סכנת לינץ' לחבר כנסת מסיעת הליכוד, משה פייגלין, הפורס משנה סדורה אמונית בעיקרה באתר "NEWS1", המחייבת טיהור נדיב של כל תושבי עזה והקמת יישובים יהודים בעזה, כי העיר הזו שלנו.

קיימת סכנת לינץ' לגדעון לוי, הרואה את האזור הצפוף ביותר בעולם, שמחצית מתושביו הם ילדים ובני נוער, שעלול להיות בית מרחץ דמים, אם משנתו של משה פייגלין תעבור מספסלים אחוריים של כנסת ישראל אל קדמת הבמה הפוליטית.

חשוב לי לכתוב "תודה רבה לך גדעון לוי", אך אני חושש שכחברה הפקרנו אותו. עברנו לסדר היום, כשראינו השתלטות בריונות בשידור חי בערוץ 2 –  "דמוקרטיה כן, אבל לא נגד מדינת ישראל" –  כשגבר אלים מנע מגדעון לוי להשמיע את דבריו. וזאת בשם הדמוקרטיה. הדיון המכוער והאלים סביב מאמרו של גדעון לוי חייב להדליק נורה אדומה. לקרוא בדפי פייסבוק "גדעון לוי ז"ל" מחזיר אותנו בדיוק לימים לפני רצח רבין. במת הדיון פתוחה היום בנדיבות רבה לדברי בלע של הרב נועם פרל "לחצות את קו 300 ערלות פלשתים", היא אלימה מאד כלפי ביקורת של גדעון לוי. היא מאיימת לצרף לשמו "ז"ל". ואנחנו שותקים.

תגובות
נושאים: מאמרים

18 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  אכן תודה לגדעון לוי על אמץ לבו הגדול ועל מאמריו!
  חשוב לתמוך בו בין היתר באמצעות תגובות על צאצאיו בעתון הארץ.

 2. אלמקייס הגיב:

  לוי הוא בעיקר קרייריסט שמחפש את ההזמנה הבאה להרצאה באירופה. מאמריו של לוי הם הבחנות בנאליות והשתלחויות ארסיות בישראלים מתוך חוסר רצון להבחין בין הממשלה ובין העם. לא ראיתי שנועם חומסקי, למשל, עסוק באובססיביות שכזו בעם האמריקאי – בטיבו או במניעיו. חומסקי מפנה את הביקורת שלו לממשל האמריקאי ולהון הפיננסי.

  אני מעריך את מי שהצליח לגייס אמפטיה ללוי.

 3. צפור בודד הגיב:

  מה שמטריד בראיון הזה, הינה הידיעה שאותו הטיפוס שהשתלט על הראיון ופצח בנאום נאקות בהמיות בסגנון הפשיסטוני המוכר עד כדי כאב פתטי, היה יכול באותו מידה ובאותו סגנון מתלהם ושתלטני, רק בזמן ובמקום אחרים, לפצוח פה גדול, פרו טוטליטרי, בתור "סוציאליסט נאמן" למשל. אני גם משוכנע שאם היה נולד ערבי, קרוב לודאי שהיה איסלמיסט אכזר ופגני ואם היה נולד נוצרי, היה חבר בק.ק.קלאן. כלומר, אותה האדון בשנוי הזדון.
  ומכאן המסקנה, שקרנפים אנושיים אלה מגיחים למרכז הזירה רק כאשר הם חשים שמותר להם לעשות כן ושהם גם יצאו נשכרים מכך. מדובר אם כן בתופעה אוניברסלית, שאננה קשורה למהותם הרעיונית של הארועים, אלא לאופיה החברתי של הסביבה בהם הם מתרחשים. אתם חושבים שטיפוס כזה היה מעיז לדבר כך, מול המצלמות אל גדעון יקירנו, נניח לפני שנתיים? ובכן היום לא רק שהוא חש שמותר לו, אלא כי בהשתלחותו זו, הוא "משרת את המדינה" ו"סוגר חשבון" עם "הבוגדים" וכמובן קונה עולמו בין חבריו המקורנפים המריעים לו הידד.
  הנחתי היא, שה"גדעון" הבא שיקלע לסביבתו, בימים כאלה, כבר לא יסבול רק מקולו החורקני.
  ההוויה קובעת את התודעה.

 4. עלי הגיב:

  במלחמת העולם השניה התמוטט הצבא הצרפתי מול המתקפה הגרמנית
  למרות שהצבא הצרפתי היה גדול יותר ומצויד טוב יותר (הצבא הצרפתי הגדול נכנע כמעט בלי להלחם)
  היסטוריונים אשר חקרו את ההתמוטטות הזו מאוחדים בדעתם שההתמוטטות והכניעה
  הם תוצאה של הטפה בלתי נפסקת כנגד הצבא אשר אינו אלא מפלצת הגורמת לאנשים צעירים
  לאבד את חייהם או להיות נכים ופגועים בנפשם.
  הטרטור הבלתי פוסק הזה אשר נתמך על ידי
  מאות אמנים וסופרים הוא שגרם להתמוטטות הצבא הצרפתי ולכיבוש צרפת .
  זה בדיוק מה שעושה גדעון לוי.
  מיין קאמפ זהה לאמנה של החמס לרייך של אלף שנה הם קוראים חליפות ולמלחמה הם קוראים ג'יהאד ולפיהרר הם קוראים החליף "שליחו של הנביא".

  • זהירות סכין בגב הגיב:

   במלחמת העולם הראשונה נכנע הצבא הגרמני למרות שהיה גדול יותר ומצויד טוב יותר….

 5. הימין זקוק ל"בוגדי השמאל" הגיב:

  אילו גדעון לוי ועמירה הס לא היו קיימים הם היו ממציאים אויבים ו"בוגדים" אחרים. גם ליצחק רבין הם (כולל נתניהו) קראו בוגד, וזה סיפק לרוצחו את ההנמקה לרוצחו. אלא שכך בדיוק היה בגרמניה אחרי 1933, ואת הסוף אנו יודעים. ועכשיו הם קוראים "בוגדים" אפילו לספק הנשק בחינם ולשר החוץ שלו…

 6. כאשר הרוב מתקרנף הגיב:

  כאשר הרוב מתקרנף זה נקרא שיגעון קבוצתי. זה קרה בהיסטוריה מספר פעמים. באיטליה הפשיסטית מחה העם כף לדוצ'ה בניטו מוסוליני. בגרמניה הנאצית במועל יד לאדולף היטלר. ועכשיו אצלנו לבניטו נפתלינו ולאיבט ביברמן. (נהנתניהו כבר אינו מספיק קציצוני עבור "העם"). האם זאת תהיה המערכה האחרונה שבעקבותיה ירד המסך על "המדינה היהודית"?

  • ולפעמים החגיגה נגמרת הגיב:

   למתבונן נראה ששעון החול של המדינה היהודית אוזל. בכל אופן תחזית חיובית קשה לראות. הרוב מקורנף וגם המציאות מקורנפת. בנימה יותר חיובית: אורי אבנרי אומר שהוא, למרות הכל, עדיין אופטימי.

 7. לשואלים "מה לעשות עם המנהרות" הגיב:

  דעת הרוב היא לפוצץ אותם. דעת המיעוט להפוך את המנהרות לאמצעי קשר בין רצועת עזה לניר-עוז, נחל-עוז ועוז-איתן. אבל לאחר שביקרתי בבונקרים שבנתה צרפת לפני מלחמת העולם השנייה, לאורך גבולה עם גרמניה, בקו מאז'ינו (Ligne Maginot) לאורך גבולה עם גרמניה, וראיתי מה עושים עכשיו בבונקרים, ואיך מגדלים שם פטריות שמפיניון Portobello הבנתי שגם במנהרות שבנה החמאס היה ניתן לגדל פיטריות, במקום לאומנים-פטריוטים.

 8. צדוק התקוה הגיב:

  מה היה קורה לפלסטנאי חי בעזה שהיה מדבר כמו שגדעון מדבר נגד מדינת ישראל וכל מה שהיא מיצגת אותו ערבי היה מדבר נגד פלסטין ונגד מנהגיה שמחפשים רק מלחמות ולא חפצים בשלום אותו גדעון הפלסטנאי היה נעלם בפלסטין אין אנשים כמו גדעון המאשמים את ההנהגה הפלסטנאית בכל הכשלונות והרעות שקימים בחברה הפלסטנאית שהיא חברה חשוכה פרמיטבית שאין בה יחס לנשים לגאיים זו חברה פטריכלית עם " משחקי כבוד" שמגעים לרצח זו חברה שדמוקרטיה היא מילה גסה לכן שלא תלינו על החברה הישראלית היא אולי לא הכי טובה אבל אינה גרועה כמו החברה הפלסטנאית

  • שירה הגיב:

   בכל מקום אם תדבר יותר מידי וגם תהיה לך השפעה על אחרים, ישללו ממך את החופש. המערב המציא ושכלל את השיטה הזאת עם שימוש בטכנולוגיה מאלפת. איפה אסאנג'? מה קרה למרדכי ואנונו?
   מכיוון שאני מכירה פלסטינים אז אני יכולה לשמח אותך שקיימת ביקורת חזקה גם על הפת"ח וגם על החמאס וזו אחת הסיבות לכך שאין התקוממות עממית רצינית- יאוש.
   את "החברה הפלסטינית" כדאי לך לשפוט ברגע שהיא תהיה חברה ריבונית, כמו ישראל, כרגע זו "חברה" מלאכותית שנשלטת על ידי מנהיגים שישראל הקימה וטיפחה,כולל החמאס.

   • צדוק התקוה הגיב:

    שירה פתרת את הבעיה היהודים אשמים לא ראיתי שסגרו את עיתון הארץ או את האתר הגדה השמאלית מרדכי ואננו נאשם בבגידה בכל מדינה היה נשפט על בגידה היכן הביקורת שיש לפלסטנאים על החמאס / אשפ לשמאל יש ביקורת על מדניות ישראל הוא מפרסם אותה בכל אמצעי התקשורת אם דבריו של גדעון לוי ועמירה הס מתפרסמים אז היכן שלילת החופש כולל חברי הכנסת הערבים

    • שירה הגיב:

     לא צריך לסגור. רק לאיים עליהם במוות זה מספיק.
     הלינץ' בחנין זועבי ובטיבי, התיק שתפרו לבשארה לא מספיק? יש לך מדינה שרוצה להצטייר כדמוקרטיה מערבית אך היא לא כזאת, מה תייעץ להם לעשות?
     אשמח לשמוע במה ואנונו בגד

   • צפור בודד הגיב:

    תגובה טובה.

    • צדוק התקוה הגיב:

     לצפור בודד סוף סוף אתה מסכים למה שאני כותב

     • צפור בודד הגיב:

      למרות שתגובתי כוונה דוקא לדבריה של שירה הפעם. לגביך אתה, אני מסכים עם רוב דבריך. אמרתי לך כבר לא פעם: עמדתי היא אף ימנית משלך בנושא הבטחוני. אלא שאנני טורח לדון בו משום שחסרים לכולנו נתוני מידע מודיעינים צבאיים חסויים שאמורים להשפיע על ביקורתנו. ע"כ אני משתדל לשים מחסום לפי בנושאים אלה. אותי מענינת ההתיחסות לנושא ה"שמאל הכלכלי חברתי", דהיינו הסוציאליזם. ואני חיב לציין כי לאכזבתי, בתחום הזה, עדיין לא שמעתי ממך ולו מילה של התיחסות לנושא, למרות שהפצרתי בך לא פעם לעשות כן.

 9. איצי הגיב:

  התמונה נראית קשה . האגרוף שבתמונה זה האגרוף המופנה לעבר חיינו כחברה דמוקרטית. האגרוף הוא הסמן למה מותר לומר

 10. שום בצל הגיב:

  יש להתקומם כנגד העליהום והלינץ' הציבורי נגד דיעות אחרות דוגמת גדעון לוי ועמירה הס, ואפילו חנין זועבי בואכה ראאד סלאח. חברה פלורליסטית צריכה גיוון קולות, וטוב תעשה אם תקשיב בקשב רב ותתן בנימוס הזדמנות לכולם להתבטא. דבר שנראה מצחיק לאור הקריאות המבחילות נגד השמאל, וכל מה שאינו לאומני ושר את התקווה בדום מתוח ועין דומעת.
  ברם אין בכך כדי להצדיק את דבריו הנלוזים של לוי, או את שקריה הבוטים של זועבי, שניהם מכילים חלקים של עלילות דם מומצאות לעורר פרובוקציות.
  יש להתקומם נגד קריאות נקם, מכל צד. זוהי נפסדות והסתה לרצח פאר-אקסלנס. קריאת הנקם של "300 ערלים" היא מקוממת והקול הקורא לה חייב לעמוד לדין.
  אבל שוב, "הרעים לטיס" הוא מניפסט מעוות, יצרי ובעיקר שקרי ומוסט. אין בו הרבה מן האמת, ויש בו כדי להשחיר את ישראל באמצעות שקר גס. הוא עדיין בגבולות חופש הביטוי, כיוון שאינו קורא המפורש לנקם ולרצח, אם כי בהחלט מלבה ומסיט לשם כך.
  לכן, לוי, שכאילו יוצא להגנת זכויות האדם, יוצא כנגדם בצד הישראלי, ובכך מתגלה צביעותו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים