הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 ביולי, 2014 12 תגובות

בלילה שבין 22-23 ביולי 1968, חטפה החזית העממית לשחרור פלסטין מטוס נוסעים של חברת 'אל על' בטיסה 426 מרומא לנמל התעופה לוד, והונחת באלג'יר. על סיפונו של המטוס היו עשרה אנשי צוות ו-38 נוסעים, בין הנוסעים היו 12 ישראלים. לראשונה, התמודדה מדינת ישראל עם אירוע חטיפה של מטוס על-ידי ארגון טרור. החוטפים דרשו את שחרור כל אנשי אש"ף שהוחזקו בידי ישראל. המגעים של החוטפים עם מדינת ישראל נוהלו מול אנשי ממשל ומודיעין איטלקיים, שניהלו את המגעים הישירים מול גורמי ממשלה אלג'יריים.

לאחר משא ומתן ממושך שלווה בלחץ בין-לאומי כבד על גורמי הממשלה האלג'יריים, האחרונים, הודיעו כי הם מוכנים לשחרר את המטוס ואת החטופים, אם ישראל תעשה מחווה כלשהי ותשחרר מספר מחבלים. ואכן בסופו של דבר, לאחר 39 ימים, 12 ישראליים שוחררו מדינת ישראל נענתה לבקשה, ושיחררה לידי הצלב האדום 24 מחבלים "שידיהם אינן מגואלות בדם", כפי שהוגדר אז בממשלה.

איתן הבר, אז הכתב הצבאי של 'ידיעות אחרונות' אמר: "כששחררו את המטוס החטוף באלג'יר ידענו כי ישראל שילמה מחיר יקר תמורת החטופים. ידענו גם שמערכת הביטחון תציג את מי ששוחרר כחיגר או פיסח וכפעיל זוטר, לעל היותר. ידענו שזה לא נכון. הכתבים הצבאיים שיתפו פעולה עם המערכת בהצגתם ככאלה." [רונן ברגמן, 'מדינת ישראל תעשה הכל – הקרב החשאי על השבויים והנעדרים', כנרת זמורה ביתן, עורך: שחר אלתרמן, עמ' 29].

ronidanielרוני דניאל לפני שידור ליד קבוץ סעד בזמן מבצע עופרת יצוקה

כאז כן עכשיו, בימים האחרונים, הכתבים הצבאיים של העיתונאות משלבים ידיים עם דובר צה"ל ומדיניות הממשלה ומשתפים פעולה עם המערכת. לא צריך להביא סימוכין לדבר או הערות שוליים. יוצא מכך, שכאשר לחיצת הידיים הזו מתרחשת, אין מנוס מלומר, העיתונאות מחמיצה את תפקידה ככלי ביקורתי, אובייקטיבי, חיצוני, עצמאי ואיכותי. בשביל מה צריך אזרח הישראלי עיתונאות, אם הוא יכול להזריק לווריד את הדיווחים של דובר צה"ל?

העיתונאי האהוב עליי, אדם ברוך כתב תחת הכותרת 'רוני דניאל מסביר [ערוץ 2]: "ביום שלישי אחר הצהריים נקרא רוני דניאל [כתב צבאי] אל המסך להסביר את פעולת הסיכול בעזה שבה נפגעו אזרחים וכו'. להסביר את מניעיה, מהלכיה, מסלולה, שעתה, הצלחתה, כישלונה ואף את מוסריותה. נקרא, כאילו היה נציג רשמי של צה"ל [ההדגשה שלי], ואמנם רוני דניאל עמד פעם נוספת במשימה." [אדם ברוך, שישי, מעריב, 16.06.06]

קטונתי, להוסיף מילים על כתיבתו המהפנטת של אדם ברוך. יחד עם זאת, אני אכתוב, יותר נכון אשאל, האם לא השתנה דבר ב-8 השנים האחרונות? כנראה שלא! גם בימים האחרונים, רוני דניאל, הכתב הצבאי של ערוץ 2, ממשיך להיות 'הנציג הרשמי של צה"ל', ימי מבצע 'צוק איתן'. הגיע הזמן, שיבואו כתבים צבאיים יותר ריאליסטיים, פחות מוטים לממשל, מאצ'ואיסטיים, ברבריים, אלימים, בלותי, פרימיטיבי ורחובי. מגיע לחברה הישראלית עיתונאות ולא דוברי צה"ל, ואכמ"ל.

תגובות
נושאים: מאמרים

12 תגובות

 1. צדוק התקוה הגיב:

  אולי אורי אבנרי / גדעון לוי מתאים לתפקיד הכתב הצבאי לפחות הוא לא יהיה הנציג הרשמי של צה"ל

 2. צפור בודד הגיב:

  אנשים כאן לא יודעים מהי דמוקרטיה. אם תשאל אותם, רובם יגידו לך שזה "חופש הדבור, חופש הפרט, חוקי יסוד" ובלה בלה בלה.
  אנשים כאן לא יודעים מהו סוציאליזם: הם יגידו לך חוקי רווחה, הלאמת מפעלים, רגולציה? קומוניזם? מרכסיזם? ובלה בלה בלה
  אנשים כאן לא יודעים מהי יהדות: הם יגידו לך מי שאמא שלו יהודיה, מי שחובש כיפה ולובש ציציות ויש לו מזוזה ומקים מצוות התורה ושולחן ערוך ובלה בלה בלה.
  אנשים כאן לא יודעים מהי תורת משה או מהי תורת הנביאים: שוב, הם יגידו לך שאלו כל מיני מצוות מהתנ"ך ובלה בלה בלה.
  ואנשים לא יודעים מהי ציונות: הם יגידו לך בית לאומי בארץ ישראל, כולה ליהודים או חלקה ובלה בלה בלה.
  אבל זה לא חשוב, העיקר זה שהם יודעים להגיד בלה בלה בלה, השאר באמת לא מענין.
  בין כה וכה הכל שקר.
  ואם תשאלו: מה הקשר בין דברי למאמר?
  ובכן, מהמאמר הבנו ש"אדם ברוך כותב באופן מהפנט" וש"רונן ברגמן ראוי לציטוט" וגם ש"רוני דניאל הוא בכלל דובר צה"ל שעדין לא הוחלף". הכל אמת לאמיתה שאפשר להתווכח עליה שעות (לא על דניאל), כלומר, כל הזמן משקרים אותנו. וזה הקשר, שאין קשר, אלא שקר.
  כי אם אנחנו משקרים למה שלא ישקרו גם אותנו?

  • ק.א. הגיב:

   אני חושב שמצאת (בתגובה הזו) את המשמעות של המיקצוע הקרוי – שיווק. השיווק הטוב ביותר קורה כאשר איש השיווק מצליח לעקוף את מנגנוני החשיבה אצל הלקוח וניגש ישירות לפחדים וליצרים שלו כדי לקשר בין המוצר לבין סיפוק או הקלה בפחדים והחששות שלו שתבוא עם ההישגים הכיבושיים. השקר נועד לדבר אל הדחפים הקדומים והמחשבה באה להתעכב, להתעמק ולנתח. ברטראנד ראסל טען שמרבית בני האדם יעדיפו למות מאשר לחשוב.

 3. הקיסר לופו הגיב:

  לא צריך תואר שלישי בפיזיקה גרעינית כדי לקלוט שרוני דניאל, ושאר הדחלילים, הם סוג של מכונה אוטומטית שלכיס נכנס כסף ומהפה יוצאת אשפה. ככה תוכנתה המכונה הזו והיא אינה מסוגלת לפעול בשום צורה אחרת. לולא היתה במכונה הזו אופציה אחרת אזי הרוני דניאלים הללו לא היו מקבלים כלל את התפקיד מלכתחילה. "כתב צבאי", בימינו, הוא לכן בהגדרה שלו שהוא חפץ השייך לצבא, כמו נגמ"ש או בית שימוש נייד.

 4. נילי הגיב:

  ציפור בודד: לא "משקרים את", צ"ל "משקרים ל-", לא "משקרים אותנו" צ"ל "משקרים לנו." תודה.

  • צפור בודד הגיב:

   נילי מכל מלמדי השכלתי וממך שבעתיים. ותודות לך.
   רק ע"מ להוסיף (ולא להגנתי): הצרוף הלא תקני "לשקר את", נובע כנראה מהצרוף התקני "לרמות את".

 5. עלי הגיב:

  האינדפנדט מצטט את אבנר גבריהו מראשי "שוברים שתיקה"על "הסיבות" למלחמה בעזה
  " ישראל מבצעת פשעי מלחמה כנגד העם הפלסטיני עושה עולות מדכאת וכ"ו"אומר גבריהו..
  הקלקתי את השם אבנר גבריהו ובאחד האתרים אני מוצא את הטיפוס ב-YOUTUBE מופיע
  בפני המועצה לזכויות אדם באו"ם לידו מונח ספר עבה לפחות 400 עמודים והנ"ל שוב מקשקש
  על פשעי מלחמה (פשעי מלחמה זה דבר מאוד מוגדר מבחינה משפטית)
  והנה מסתבר שמישהו העלה ב-YOUTUBE תגובה של אסא כשר לאותו צעיר גבריהו
  אסא כשר אומר שהוא קרא את הדו"ח (הספר העבה) של האדון גבריהו ולא מצא שם אפילו
  פשע מלחמה אחד בנוסף כל העדויות ש"שוברים שתיקה" מביאים אין בהן ממש והם
  כפי שאומר אסא כשר הלכי רוח של חילים בסגנון "מישהו אמר או שמע שגנבו מבית ערבי
  והפכו את כל הבית ושברו את הרהיטים".
  זה מזכיר לי חברת לייבור אשר טענה ש"חילי צה"ל מבצעים מאות מקרי אונס בצעירות פלסטיניות"
  כאשר נשאלה יש לך הוכחה אמרה "אני מסיקה זאת מתוך ועדת חקירה אשר חקרה מאות תלונות על אונס שביצעו חילים בריטים בקניה ומכאן ברור לי שגם הצבא הישראלי מתנהג כך"
  וזה מזכיר לי ויכוח שבין דרשוביץ לאדון חומסקי (נגמר הדף)

  • פושעם ופושעי מלחמה הגיב:

   "פשעי מלחמה" זו מערכת חוקים משפטית שטבעו החזקים כדי להביא את המפסידים או את החלשים המתנגדים לבית המשפט. מעולם לא נשפטו שם פשעי המלחמה של האימפריה ולא של ישראל. אז כמובן שכל הספר העבה מכיל רק פשעים שחיילים לשעבר ראו או שמעו אבל לעולם לא "פשעי מלחמה" המכוונים רק למפסידים, לחלשים המדוכאים המתנגדים וכו' …

   לוחמי החמאס מוגדרים טרוריסטים אפילו כשהם נלחמים נגד צבא. להם אין זכויות של שבויים כאשר הם נופלים בשבי אלא נשפטים כפושעים פליליים אז איך אפשר לחייב אותם לנהוג עפ"י חוקי המלחמה אשר לא מכירים בהם כלוחמים ולא מכילים אותם?

   לחזק קל להחזיק את המקל בשני הקצוות לכן הוא חזק, לכן אמור פשעי מלחמה הם הפשע להיות חלש

   • עלי הגיב:

    ל-פושעם
    ההגדרות של פשעי מלחמה, פשעים כנגד האנושות ופשע של רצח עם נקבעו על ידי משפטנים
    מכל העולם ולא על ידי החזקים.
    כל אדם יכול להקליק ולראות את החוקים האלה אשר נוסדו על ידי אנשים שרוצים עולם טוב יותר.
    רק אדם שמחייב טרור וקורא לחמס לוחמי חופש יכול לספר סיפורים על החזקים אשר מחוקקים חוקים
    משום שברור שארגון טרור הוא קטן וחלש יותר ממדינה…
    מצד שני זה נכון שקשה לישם את החוקים כנגד החזקים למרות שקימים מקרים שבהם חזקים נכלאו
    כמו פינושה אשר נכלא ומת בכלא.
    קשה גם להעמיד לדין את החלשים המקבלים תמיכה מהאוכלוסיה ונטמעים בתוך האוכלוסיה.
    החוקים קובעים שירי מכוון על אזרחים זה פשע מלחמה ולכן החמס אינם לוחמי חופש
    החמס הם ארגון טרור גזעני המבצע פשעים כנגד האנושות לפי המצע שלהם.(זה ברור כשמש
    בצהרי היום )
    מנגד ישראל אשר הורגת אזרחים (לצערי) בזמן מלחמה אינה מבצעת פשעי מלחמה משום שצריך להוכיח על פי החוק כוונה להרוג אזרחים אם יוכח הדבר אני בעד העמדה לדין של האחראים
    פגיעה מכוונת באוכלוסיה אזרחית על ידי ישראל אין בה שום תועלת והיא רק מזיקה לדימוי של ישראל.

  • צפור בודד הגיב:

   לא מבין איזה ויכוח יכול להיות בין אנשים החושבים כעלי, לבין אנשים החושבים כגבריהו והמגיב "פושעים ופושעי מלחמה"? הרי כל מלחמה היא גם פשע וגם הכרח צודק. וכמשל העיוורים והפיל: אסור לקבל רק חלק מהתמונה אלא לראותה בכללותה. ואם אין זה ניתן, לפחות לא לפול בפח הויכוח הנואל (שבד"כ מונע על בסיס ה"שינאה לאחר"), מה טוב בכך, עוד שינאה, עוד בזבוז אנרגיה?
   אני מסרהב בנוכחים כאן להכיר בעובדה שהם מתנצחים זה בזה משום שאינם רואים את הדואליות של המלחמה. ויתרה מכך, להכיר בעובדה שהויכוח הנואל ביניהם, הינו בעיקר סמפטום לעיוורונם בראית הגורם למלחמה. אך גם כאן יש ענין דואלי: משום שניתן להגיד שהקפיטליזם יצר את המלחמה ע"מ שהסוציאליזם לא ירים ראש, אך מנגד ניתן לגרוס שהעדר הסוציאליזם נותן למלחמה פתחון פה ושיניים. ובכן גם כאן, אין טעם בויכוח. על כן לא נשאר אלא לשמוע דעת שני הצדדים בנושא הסוציאליזם. וכאן מצפה ההפתעה: לפתע, שני הצדדים הניצים כאחד, יסכימו ביניהם ש: "שאין עכשיו זמן ל"לוקסוס" כדיסקוס הסוציאליזמוס. הגיוני, שהרי המשותף לשני עיוורים שרבים ביניהם, זה שהם עיוורים. למרות שביננו,אני מפקפק אם הם רואים זאת כך.

 6. המבין יבין הגיב:

  ומי שלא כנראה לא יבין

  ההתנגדות לציונות הגזענית המתנחלת המשעבדת והמנשלת

  והסוציאליזמוס בתחת שלי

  • צפור בודד הגיב:

   והמבין לא מבין שגזענות, מתנחבלת, מנשלת ומשעבדת, אננה "ציונות" למרות שאתה מנסה להדביק ערכים אלה אליה ובכך לתת למנוולים את כל ההצדקה לדרכם. כלומר אתה אף גרוע מהם, משום שאת הדרך היחידה לתקומה סוציאליסטית באחווהיהודית ערבית אתה מנכס לידיהם הערלות.
   וע"כ מובן הדבר ש"הסוציאליזמוס בתחת שלך"…נקווה רק שלא תקבל מכך מארידען.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים