הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 ביולי, 2014 13 תגובות

אנשים חרדים בעת מלחמה. ולא, לא מדובר בחרדות שהפכו לסוג של פציעה אזרחית מוכרת בישראל – "נפגעי חרדה". ישראל, והיא לא יחידה, מיישרת קו עם ממשלתה בעת הזו. המביע עמדה חריגה חושף עצמו למבול של תגובות אלימות. מי שמביע התנגדות למלחמה מוקע כבוגד. ומי שאינו יהודי נפגע פיזית מבריוני הימין הקיצוני שבימי מלחמה מתרבים בקצב מפחיד. יש, על כן, סיבה לדאגה. אבל יש כמה עניינים שמבצבצים ומעלים חיוך של שביעות רצון. הנה כמה מהם.

טילים זעירים

יש במקומותינו גנרל, גיורא רום שמו, שהוא ראש מנהל התעופה האזרחית. האיש, כמו העם כולו, נרעש כאשר עמיתיו המקצועיים בארה"ב אסרו על טיסות לישראל מחשש שהמטוסים ייפגעו ממלחמת הטילים. נדמה כי העונש הכי גדול שישראל הבורגנית יכולה לקבל הוא סגירת הדיוטי פרי. ואכן, רום נזעק לשנות את החלטת הגויים התעופתיים. ידיד הפנה את תשומת ליבי למכתבו של רום אל עמיתיו בעולם – מכתב שכנראה הצליח לשכנע אותם לחזור בהם ולהתיר למטוסים להגיע הלום. במכתב מסביר רום כי סכנת הטילים היא מזערית. הוא אפילו עשה חשבון והגיע להסתברויות של אחד למיליארד או למיליון שמטוס יתגרד בגראד. מכיוון שמטוס הוא הרבה יותר גדול מהאוטו שלי, למה טורח פיקוד העורף לחפור לנו במוח עם ההוראות להתחבא בעת שיגור טילים? אז בדואי אחד נהרג בהסתברות של אחד למיליון. למה לעשות מזה עניין?

Qassam-Rockets-Sderotאוסף טילי קסאם שנפלו בעיר שדרות (צילום: Marek Peters)

אנטישמי ציוני

עיתון "הארץ" מדווח על דו"ח שכתבו שני מומחים לגז טבעי. השניים מסבירים כי המשך העוינות בין ישראל לטורקיה – ממשלת טורקיה נמנית על אגודת חובבי חמאס וראש ממשלתה הוא אנטישמי מובהק – מעמיד בסכנה את יצוא הגז הטבעי משדה לווייתן שהתגלה בים התיכון מול ראש הנקרה. על רקע הידיעות הכלכליות השליליות של ימי המלחמה – במיוחד הירידה החדה בצריכה – הרי שאם אכן טורקיה לא תרצה גז טבעי "ציוני", זה הדבר הטוב ביותר שיכול לקרות בימים אלה. נתניהו וממשלתו רצו למכור גז טבעי כדי להעשיר את ברוני הגז הישראלים והאמריקאים ולפגוע בזכות ילדינו ליהנות מהמוצר הזה. בא האנטישמי הטורקי ועשה רק טוב למדינת ישראל. יבורך ארדואן.

מלחמת גנרלים

גנרל אחר היה בצרה. הוא היה בטווח כמה שעות ממינויו לתפקיד הרמטכ"ל כשהתברר שעשה כמה תרגילי נדל"ן שהעשירו אותו. כשהבין שאם ימונה תהיה חגיגה משפטית העדיף יואב גלנט לוותר, לפרוש מהצבא, לחכות שלוש שנים ולהיות פרשן צבאי של מלחמת "צקצוק איתן". במלחמה הזו גילינו את המנהרות. אלא שמתברר כי גלנט גילה אותן כבר לפני הרבה שנים, נלחם בהן כאריה, פוצץ, השמיד ומה לא. אלא שכאשר עזב את פיקוד דרום, ובעיקר מעת שבני גנץ ולא הוא עצמו מכהן כרמטכ"ל הוזנח העניין. כל משבר המנהרות, ועשרות הרוגי הצבא הישראלי אינו אלא מחדל גנצי. מה שמבטיח כי בתום צקצוק איתן תהיה כאן מלחמת גנרלים. וזה, תודו, מאוד משעשע. לפחות לאלה שלא נהרגו ונפצעו במלחמה.

הגנרלים והדיוטי פרי

עברו שלושה שבועות למבצע. הצבא קיבל יד חופשית ואם מפקדיו לא הורגים יותר פלסטינים, זה רק בגלל הפחד מבית הדין הבינלאומי שימנע מהם לקנות בדיוטי פרי. כך וכך במצב הצבאי יש תיקו. נדמה כי אם בנימין נתניהו יחזור לתאוותו האיראנית ויציע להכחיד את האויב הזה – אפילו שרי ממשלתו הניציים, יבינו שהאיש יצא מדעתו.

הפתרון לערי פיתוח

ואחרון חביב, עם התמשכות המלחמה והישגיה הצבאיים יש סיכוי יותר טוב מאחד למיליון שעד שתסתיים לא יישאר ביישובי עוטף עזה משק בית אחד שהכנסתו החודשית היא מעל מינימום. לפי הנתונים הרשמיים כל מי שיכול בורח. ובצדק. אז מה מצחיק בזה? שאולי ניפטר כך מכמה ערי פיתוח שמהוות רק נטל על הציבור.

 • פורסם בבלוג של גדעון עשת
תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. ערן הגיב:

  ומה בפתרון שלך למצב שהיהודים
  בדורם ימשכו לחתוף?!

 2. עלי הגיב:

  הצחקוקים של עשת מתחת למסננת ציונית
  טילים זעירים
  כיפת ברזל מפוצצת את טילי השלום אשר החמס משגר מתוך אידיאולוגיה של שלום ואחווה
  הבעיה היחידה היא שיש המון רסיסים ולכן צריך לתפוס מחסה
  מכיוון שהמטוס יכול להחשב כמגן מפני הרסיסים הנוסעים יכולים להחשב כנמצאים במרחב מוגן
  אנטישמי ציוני
  אני זוכר כיצד עיתון הארץ הטיף לנו לקבל את התכתיב הטורקי לאחר המרמרה
  אני אפילו לא טורח לחפש ציטוטים מצחיקים מעיתון הארץ אשר בהם הוא מנסה
  להראות שישראל והנהגתה משחקת במשחקים ילדותיים במקום להתנצל ולבקש סליחה
  "הרי כל מה שארדואן רוצה זה התנצלות" קובע העיתון
  אוי זה מצחיק..! ..ארדואן רוצה רק התנצלות..אוי זה מצחיק
  מלחמות גנרלים
  בוא אגלה לך סוד כל הגנרלים היו בעברם חילים פשוטים .
  למה הכנסתי את העובדה הידועה הזו בדיוק מהסיבה שהבאת את תיק אפרסק גאלנט ברק ואשכנזי
  לא לענין מה הקשר ?
  דיוטי פרי
  הסמל הדקדנטי של הבורגנות
  כאן נכנס ענין הבורגנות מושג ארכאי ומצחיק
  הבורגני מקפיד על תספורת אז המהפכן יהיה מגודל שיער
  הבורגני לובש בגדים יפים אז המהפכן יהיה מרושל.. דיוטיפרי לא בשביל המהפכן ..מצחיק

 3. צדוק התקוה הגיב:

  גדעון עשת היכן אתה חי? הזלזול שלך הלעג שלך נו ומתפלאים למה השמאל לא אהוד כאשר מדינה במלחמה יום יום נהרגים חיילים וירי רקטות לעבר המדינה[ מזל שיש כיפת ברזל ]מזל שהציבור מודע לסכנה מדוע שתפטר רק מערי הפיתוח אולי גם תפטר מהקיבוצים שגם הם נטל על הציבור ומי שהוא יהודי נפגע פיזית מבריוני ערבי הצפון כאשר תופסים אותך בצומת בעת הפגנה או שתחטוף אבנים בנגב מכנופיות של בדואים בכבישי הנגב

 4. צפור בודד הגיב:

  הפלסטינים אבדו את המנדט על רצועת עזה (ר"ע).
  איום המנהרות ולא רק, הפך את עוטף ר"ע הישראלי לאזור שהתנקה מתושביו.
  ישראל תצטרך לשלוט ולפקח בתוך ר"ע על פרוזה הכולל. ענין מסובך מאין כמותו.
  אפשר להתוכח עד מחר מי אשם בתהליך שהביא לכך, אך עובדה היא, ר"ע בלתי נתנת להדברות, לשליטה, או לפרוז, ע"י ישראל הימנית.
  לישראל אם כך לא תהיה ברירה והיא תאלץ לספח את ר"ע במלואה, אחרי שתחסל את הנהגת החמאס. ספוח ר"ע לישראל, יעשה ע"י העברת תושבי ר"ע ליו"ש.
  ישראל הימנית, המתנחבלת והפשיסטית, יצאה וממשיכה לצאת מחוזקת, ממדיניות החמאס ופעולותיו.
  על כן, הסוציאליסטים בישראל- פלסטין, חיבים לשנות את האיסטרטגיה החברתית לאומית שלהם. זאת ע"מ להעמיד אלטרנטיבה שפויה לטרוף הדתי לאומני שפשה במרחבנו והופך חיינו לגיהנום עלי אדמות. עליהם להקים לאלתר (בדרכי השקט ושפי), מפלגה סוציאליסטית ישראלית פלסטינית אחת, שתפעל משני צידי המתרס, באינטרנציונל מלא, תוך שמירה על כללי הסוציאליזם והדמוקרטיה במלואם!! מפלגה זו תקרא ע"ש ג'וליאנו מר, שגילם בלידתו, חייו ומותו, את האחווה היהודית ערבית בציון הסוציאליסטית של כולנו. אין דרך אחרת.

  • ק.א. הגיב:

   ציפור, נניח שאכן בדיוק כך יקרה. ונניח אפילו שזו תהיה הצלחה אלקטורלית גדולה. נניח ש 20% מציבור הישראלי ו 20% מהציבור הפלסטיני יצביעו למפלגה הזו שתעמיד כך וכך חברי כנסת. ואפילו אם ארחיק (מאד) לכת ויהיה זה 40% או 50%… בסופו של דבר אתה מדבר על מלחמת אזרחים שתתרחש כאן. כלומר אתה אינך קורא לזה – כי אתה מדבר על "דרכי שקט" – אבל נראה לך שהימין (המגובה בתמיכה אימפריאליסטית מוחלטת) ישלים עם הפיכתה של ישראל מיצואנית של נשק ופשעי מלחמה ליצואנית של שלום וכיבוד הדדי באיזור? המציאות בפלסטין היא תוצאה של האימפריאליזם (ולא של כישלון סוציאליסטי ציוני). אם, למשל, ברשות השידור ישנו "כתב צבאי" שלא מבצע את עבודתו העיתונאית במשך שנים, זה לא בגלל שהוא נכשל בסטנדרטים הסוציאליסטיים (העיתונאיים) שלו (שמעולם לא היו) אלא בגלל שזה בדיוק מה שהמערכת מבקשת ממנו. לו היה מתנהג אחרת לא היה מקבל תמיכה ועף כמו טיל עם בעיטה בתחת… לצערי עלי לחשוש שהדבר המחריד הוא שגורלה של ישראל אינו כלל בידי תושביה. נראה שהיא אינה חופשית לבחור את עתידה.

  • שירה הגיב:

   נניח שאכן תוקם מפלגה כזאת ונניח שהיא תשפיע מהודו ועד כוש ואנשים יתחילו להבין שרק המפלגה הזאת היא הפתרון לחיים אנושיים במזרח התיכון, באמת נראה לך שמנהיגי המפלגה יישארו בחיים? שלא תשמע על תאונה מצערת שקראה לאחד וסרטן ממאיר שקרה לשני? אתה מודע למה שקורה בעולם?

   • ק.א. הגיב:

    אכן שירה, ציפור מתעלם מהאימפריה העצומה והחזקה בהיסטוריה האנושית, זו שיצרה מלכתחילה את הברדק ושמקיימת אותו לצורכיה. האם הוא מזלזל ביכולתה, ביעילותה, באכזריותה? ולא רק שהמדינה והמערכת השילטונית הם כלים שעוצבו בהתאם לזאת, אלא שגם בני האדם בעצמם משתנים תחת השלטון המרושע הזה. אנו בבעיה שקשה לראות איך יוצאים ממנה. ובכלל, נשאלת השאלה הקריטית מה יוגדר על ידינו, בתנאים הלא מבטיחים הללו, כהצלחה?… לכאורה יקום אדם (כריזמטי) ויקים תנועה או מפלגה הקוראת לאג'נדה חדשה (במציאות של היום כמעט כל אג'נדה כזו, אם היא בעלת שינוי משמעותי, שניתן להעלות על הדעת – תהיה מן הסתם מהפכנית, או "רדיקלית" לא במעט) – ללא ספק הכוחות הדומיננטיים יסמנו אדם, או קבוצה זו, כמטרה. כיצד יחיו בני האדם בחודשים ובשנים(?) שמאבק זה יחייב? במה הם יאמינו, תוך כדי המאבק, כשהם עלולים גם לשלם בחייהם עבורו? אם בני האדם אינם רואים במציאות הנוכחית סיבה מספיקה כדי לקום ולהתנער מטבעת החנק (שמועידה אותנו להיות יחידות צריכה או עד שיוחלט להיפטר מאיתנו), אז מה אפשר להגיד?

  • צפור בודד הגיב:

   לק.א.: אם למפלגה הסוציאליסטית הדו לאומית יהיו 5% מכל צד של המתרס, אשרינו. כבר שם יראו הדברים אחרת. בכל מקרה אתה צודק וכנראה שיהיה צורך להתחיל באואנגארד בחו"ל: "אין נביא בעירו". אחד הדברים הראשונים שהמפלגה תצטרך לעשות, יהיה הקמת קומונה/ קיבוץ סוציאליסטי יהודי ערבי בציון (פלסטינה א"י). זו הגחלת הבסיסית הלוחשת ממנה תצא אש היצירתיות כמגדלור. הקפ"ח מעונין לגרור את הסוציאליזם לזירה הכוחנית (שם תמיד ינצח). לכן ראוי לפעול ולהתפתח במקביל למערכת הקימת ומבלי להתנגח בה. למשל: לבנות את המפלגה הסוציאל דמוקרטית מבפנים ע"י שורשי העשב, אך לצאת ולהתמודד עם שאר המפלגות בדרך הדמוקרטית המעוותת הרגילה. ובעיקר: לא להתפתות ולגלות "סולידריות" עם ראש כזה או אחר של הקפ"ח (זה הפח היקוש).
   ל"שירה": אחד מעקרונות הסוציאליזם הנאור הוא ש"כולם חשובים באותה המידה" (אין דבר כזה "כולם שווים באותה מידה", זו מיטת סדום!!). לכן לא תהיה בו הנהגה היררכית, פירמידלית עם צ'ופצ'יק פגיע של אח"מים בקדקודה. יהיה זה אינטרנציונל של שורשי עשב בסוביטים (מועצות). ולא יהיה מי שיעמוד ב"קצה המורם והנבחר" ע"מ להפגע בידי "כוחות השחור".

   • שירה הגיב:

    ציפור בודד, לפני זה תצטרך להקים כוח סודי שיתנקש בחיים של כל כך הרבה אנשים, שאז לא ממש יהיה הבדל בינך לבין מה שעשו בברית המועצות.
    אני מיבנה את האופטימיות שלך, אופטימיות של איש צעיר וחכם, שהייתי שותפה לה אולי לפני 10 שנים.
    זה נחמד שיש אנשים כמוך, יש לי גם חברים כמוך שתמיד מעלים לי חיוך נעים. בטוח שיותר כיף לדבר עם אופטימיסטיים כמוך, מאשר עם אנשים מפוקחים כמוני וכמו ק.א. אתה יודע מה? אל תהיה כמונו, תכלס זה חרא של חיים. עדיף כשיש תקווה ומשמעות ואידיאלים. כל מה שרציתי היה לברוח משם 0אתה יודע מאיפה), עברתי לגור במדינה צפונית באירופה, עכשיו אני עוברת למדינה אחרת. אני רק רוצה לברוח, להיות רחוקה ממוקד הרעל, השנאה והרציחות. אם תקום מפלגה סוציאליסטית חזקה, אני אתרום לה מכאן.
    למרות שבין זה לבין להאמין… בגלגול שלי זה כבר לא יקרה.
    אגב, שירה זה השם האמיתי שלי אז אפשר בלי מרחאות.

    • צפור בודד הגיב:

     אנא סלחי לי אנני יודע מדוע כתבתי שירה במרכאות. משגיאה זו אני למד שגם כאשר עורכים הגהה (וערכתי), יש שגיאות פורצות מחסום (בכל אופן, ההסבר שלי לשגיאה הוא שבתגובה אחרת שלי אליך, השתמשתי במושג "שירה", זוכרת?…וכנראה שזה השתשרש אצלי באופן תת הכרתי).

  • "אלטרנטיבה שפויה" הגיב:

   טיהור אתני, סיפוח ר"ע במלואה וחיסול הנהגת החמאס..

   האלטרנטיבה הסוציאליסטית השפוייה.

   מי יתנני "ישראל הימנית, המתנחבלת והפשיסטית"

 5. ירצו יאכלו - לא ירצו לא יאכלו הגיב:

  כולם מכירים את הבדיחה על היהודי שהבריח פולי קפה. כך זה גם במציאות כאן. הצבא האמריקאי מאחסן תחמושת בישראל בשווי מיליארד דולר.

  לאחר שישראל מפציצה בכמויות עצומות כל מה שנע או נח (בבתי-ספר של האו"ם), נגמר מלאי התחמושת שהיא קיבלה/קנתה חינם-אין-כסף. ואז באו שתי תגובות: (א – כמו אובמה): "גינוי אמריקאי להפגזת בית הספר של אונר"א" ומיד בעקבותיו (ב – כמו בייגל) שר ההגנה של ארה"ב צאק הייגל-בייגל הורה לפתוח את מחסני החירום האמריקאים בישראל בפני צבא הכיבוש ולספק את צרכיו.

  וכמובן כל זה בא בעקבות הודעת דו"צ ש"לא ברור מי תקף את בית הספר"… וש"נפתחה חקירה בעניין".

  אז מדוע צבא המצור והכיבוש תוקף בתי-חולים ובתי ספר שבהם מחפשים בני-אדם מקלט?
  (א – כמו אובמה) כי הצבא מתוסכל מכשלונו להביס את חמאס והתיסכול הוא יועץ רע. ו (ג- כמו בגיורא) כי הצבא קיבל את עצת אחיתופל של אלוף (במיל.) גיורא איילנד ועשה עוד פשעי מלחמה, כמו ב"לבנון 2". ובכך מתגאה WHY NET שראיין אותו לשמחת 87% מהאספסוף היהודי שתומך בביצוע הפשעים.

  • שירה הגיב:

   אני חושבת שהתשובה ללמה מפציצים בתי חולים ובתי ספר הרבה יותר שרירותית. יושב לך טייס בן 25 ולידו נווט בערך באותו הגיל, הם לא באמת יודעים מי מחבל ומי לא, עזה זה מקום צפוף, הם מסתובבים בשמיים וצריכים להוריד פצצה נגיד כל חצי שעה לפי פקודה, הם מורידים פצצות ששוקלות מאות קחלוגרמים ומה לעשות? במקום כ"כ צפוף יפגעו, במקרה כמובן, *גם* בתי חולים, בתי ספר, זקנה שעברה עם מטפחת ושקית לחם אבל נראית לטייס מפוחד או צמא דם (לא חשוב, התוצאה זהה) כמו רעול פנים עם פצצה ביד אז הם יורידו עליה משהו וככה זה, זו מלחמה, מנוהלת בידי ילדים שטופי מוח, שמנוהלים בידי "מומחים צבאיי" חדורי מוטיבציה, פוליטיקאים לעתיד, שכדי לשריין מקום בכנסת, צריכים ברקורד כמה מלחמות "מוצלחות" וכל זה מנוהל בידי חולי נפש ממזרח ומערב, שהם עצמם בברית חזקה וניצחת עם המעטים ששולטים בכל הכלכלה העולמית. רואה, אפילו נתתי להם אליבי. הם לא רוצחים בגלל תאוות רצח, הם ממלאים פקודות ומשימות תחת אידיאולוגיה שהם מאמינים בה. בין השאר זה יכול ליצור תופעת לוואי של תאוות רצח, אבל אתה יודע, הביצה והתרנגולת..

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים