הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-30 ביולי, 2014 22 תגובות

גילוי נאות: לפני כתריסר  שנה הצגתי בפני סגן שר הביטחון דאז ד"ר אפרים סנה – תוכנית מחקר ופיתוח לגילוי ואיכון מנהרות המבוססת על מערך סנסורים ואלגוריתמים שחלקם פותחו על ידי. הופניתי על ידו למפא"ת משרד ביטחון. שם נקבר העניין. בשיחות עם אנשי משרד הביטחון  הובהר לי כי אין עניין בנושא ואין רואים בנושא איום משמעותי.

לבעיה זו יש שתי פנים. גילוי ואיכון חפירת מנהרה הוא קל ועשוי להתבצע ע"י הטמנת כבל עם מיקרופונים לאורך גדר המערכת. כל רחש של חפירה יתגלה ללא קושי. גילוי ואיכון עשוי להתבצע אוטומטית ע"י מחשב המזהה "אירוע חריג" – עליית האנטרופיה בתהליך – זאת על בסיס נתונים הנצבר ומוקלט לאורך זמן. זו מערכת זולה ופשוטה שאיננה זקוקה לכוח אדם. האיתור והאיכון איננו מבוסס על חושים אנושיים אלא אך ורק על זיהוי המבוסס על אלגוריתם פשוט המזהה "אירוע חריג" סטטיסטית.

מנהרת הברחה ברפיח, 2009 חמאס עזה פלסטינים מנהרות מנהרה Smuggling_Tunnelמנהרת הברחה ברפיח, 2009 (מקור)

גילוי ואיכון מנהרה קיימת הוא קשה אך אפשרי. הפיתרון דומה לאיתור חללים באדמה. שימושים דומים נעשים בעת מיפוי גיאו-פיזי. הגילוי מבוסס על מקור המשדר אותות ורשת של  מקלטים: מיקרופונים וסנסורים.  מיפוי עומק האדמה עשוי להתבצע  ע"י מחשב על בסיס נתוני ההחזרים הנקלטים.

מה נשתנה בקיץ 2014? כיצד לא נמצא פיתרון לאחר תריסר שנים? מדוע הנושא הפך ל"איום קיומי" למדינת ישראל? נוטים לומר כי חטא ההיבריס לפנינו – חטא של גאווה, גבהות־לב, חוסר ידיעת ההיסטוריה וחוסר ענווה. על פי המקורות היוונים מי שחטא בהיבריס – צפוי להיענש. כך גם במקורותינו –  כאמור במשלי: "לִפְנֵי־שֶׁבֶר – גָּאוֹן, וְלִפְנֵי כִשָּׁלוֹן – גֹּבַהּ רֽוּחַ". האם מדובר במחדל, סוג של הונאה עצמית או בהונאה מכוונת של הציבור?

הפיזיקאי היהודי חתן פרס נובל ריצ'רד פיינמן כתב מאמרים וספרים על  הונאה עצמית של מקבלי החלטות. הוא הראה מקרים בהם מנהלים ופוליטיקאים  מקבלים החלטות שגויות משקולים לא רלוונטיים. פיינמן הסביר את הדינמיקה של ההונאה העצמית של מקבלי החלטות. טענתו העיקרית היתה כי רק חשיבה מקורית ואמיצה מונעת אסונות וטעויות הרות גורל. הדברים נכונים גם לגבי הפוליטיקאים והמנהלים בישראל. אולם, אני חושד כי המדובר ביותר מהונאה עצמית. אני סבור כי  המדובר בהונאת הציבור: מערכת מתוחכמת פועלת בימים אלה להחדרת הרעיון שהמנהרות בעזה הן "איום קיומי" על ישראל, ובכך להצדיק  את המלחמה. הזיכרון הציבורי קצר ונתון למניפולציה. אבל אנו יודעים כי המנהרות לא היו הסיבה למלחמה. האמת נאמרה על-ידי השרים ליברמן ובנט. לממשלת ישראל יש עניין לחסל את החמאס. כל השאר הן תואנות שווא תוך ניצול ציני של מצוקות תושבי "עוטף עזה".

את האמת עוד נדע בעתיד היותר רחוק. אני מרשה לעצמי להניח כי ממשלת ישראל יצאה למלחמה כשהיא מתואמת עם גורמים במערב הלוחמים בארגונים האסלאמיים במצרים, בסוריה, באפגניסטן, בעיראק, בסודאן, בתימן ואולי גם בסעודיה ובמפרץ.  גם התשלובת התעשייתית-ביטחונית מעוניינת בחידוש המלחמה בישראל. כאשר המלחמות נגמרו… צריך מלחמות חדשות.

 • אילן שדה הוא פרופסור למדעי המחשב.
תגובות
נושאים: מאמרים

22 תגובות

 1. ראובן קמינר הגיב:

  מדהים. להפיץ בכל מקום.

 2. AIN הגיב:

  אז מה, הגדה השמאלית מחבקת את אילן שדה על תרומתו לתיחזוק גטו עזה?

 3. אלי הגיב:

  מוזר איך אנשים מכובדים כפי שיהיו מסוגלים להגות ולכתוב רעיונות הזויים.
  קטונתי להתווכח עם עם פרופסור שדה על רעיונות מקצועיים לגילוי מנהרות.
  אולם שעולים הרעיונות כי " ממשלת ישראל יצאה למלחמה כשהיא מתואמת עם גורמים במערב הלוחמים בארגונים האסלאמיים במצרים, בסוריה, באפגניסטן, בעיראק, בסודאן, בתימן ואולי גם בסעודיה ובמפרץ." מתבקשות תשובות לשאלות הבאות: מי הם אותם גורמים ? בטוח שלא ממשל אובאמה ואיך נסביר את היסוסיו של נתניהו והענותו לכל יוזמות הפסקת האש ?

 4. עלי הגיב:

  דבריך מזכירים לי את הויכוח בין דרשוביץ לחומסקי (מופיע ביוטיוב).חומסקי מפציץ במבואות ובהוכחות
  והנה מסתבר שכל אלה שמאזינים לחומסקי לעולם לא ניסו לאמת את מקורותיו…
  ומסתבר שמישהו ניסה בכל זאת לחפש במקורות עליו מסתמך חומסקי והתברר שחלק מהמקורות לא קימים ובחלק הוא מעוות את הנאמר.
  בויכוח בין חומסקי לדרשוביץ הראה דרשוביץ שהמקורות של חומסקי הם שקריים.
  למזלנו בתל אביב בונים מערכת ביוב חדישה ואלה שבונים את המערכת הזו טוענים שלא ניתן לשמוע בניה של מנהרות בעומק של 16 מטר כך שכל הסיפור על סנסורים ואלגוריתמים נשמע לא אמין.
  לישראל נוצר איום קיומי והשלום עם מצרים התמוטט כאשר האחים המוסלמים הגיעו לשלטון
  רוב האנשים לא שמו לב שהשלום עם מצרים התמוטט אבל אני הבנתי את זה מיד ועקבתי בחרדה אחרי המתרחש והחרדה גדלה מאוד כאשר מצרים של האחים המוסלמים החלה לשלוח מסרים מאימים
  כלפי ישראל כמו למשל ביטול ההסכם של מכירת נפט (שהוא חלק מהסכם השלום) ואיומים ממשיים שישראל יכולה לשכוח שמצרים תתחשב באינטרסים שלה (משהו דומה אמר ערפאת בתחילת האינתפדה) הזחיחות נכרה גם אצל החמס אשר העצים את כוחו וקיבל אמצעי לחימה

  • צפור בודד הגיב:

   כתבת: "בויכוח בין חומסקי לדרשוביץ הראה דרשוביץ שהמקורות של חומסקי הם שקריים.". איך הראה? מה הראה? האם אנו אמורים לקנות דבריך עלי, בשתיקה מהנהנת?…מכאן שנמצאת חוטא בחטא אותו טפלת על חומסקי. הוא סילף עובדות לצורך הצגת ענינו ואתה אף הגדלת עשות ולא טרחת להביאן כלל. נשמח אם תוכל לתקן נושא זה.
   לגבי הסנסורים וכיו"ב אמצעים לגילוי המנהרות: כאן טיעוניך לוקים, ללא יכולת תיקון, משום שאינם נשענים על עובדות כהוויתן. אתה יוצא להפריך דברי מומחה בנושא, עם "רכילות" (לא מצאתי מילה אחרת) גרידא. קרא שוב בעצמך:"…ואלה שבונים את המערכת הזו טוענים שלא ניתן לשמוע בניה של מנהרות בעומק של 16 מטר"…נו באמת עלי, זה טיעון? אנחנו מדברים על מערכות סייסמולוגיות מתוחכמות שהיו צריכות (בעלות נמוכה) "להנעץ" כסיכות, כל נניח 50 מ', לעומק של נניח 20 מטר לאורכה של גדר המערכת ואז, אף לא חפירה חמאסית אחת הייתה עוברת וזה רק אחד מ"הפטנטים"…מישהו כאן "התעקש" לא לפתח את הנושא, למרות שהיה עולה תדיר על המדוכה. ביחס לשאר דבריך, אני מסכים עם כל מילה. רק בקשה: למד נא לכתוב בסד 1000 הסימנים ואם קוצצת, המשך בתגובת "המשך", בזמן אחר.

 5. יובל הלפרין הגיב:

  ברברת המנהרות מזכירה את היסטריית "הפצצה האירנית" ועוד יותר – את "הנשק להשמדה המונית של סדאם חוסיין". אם המנהרות כל כך ענפות ומשוכללות – איך עד עכשיו לא נעשה בהן שימוש צבאי חוץ משביית גלעד שליט? הרי אם מטרתן הייתה "להרוג יהודים", איך לא קרה שמתאבד צץ באיזה חדר אוכל של קיבוץ ורצח עשרות? התשובה היא שהמנהרות נובעות מהמצור על עזה. הן עורק החיים של הרצועה שכוחות הכיבוש מתייחסים אליה כבית כלא בן 1.8 מיליון תושבים ולא זו בלבד – מנסים להרעיב את תושביו במצור מתמשך. במצב כזה מתפתחת "תעשיית מנהרות" לשם הברחת מוצרים. אנחנו יודעים בעיקר על השימוש הזה במנהרות שבין רצועת עזה לסיני, אבל כנראה שגם מישראל עוברים דרך מנהרות אלה מוצרים גנובים וקנויים. סתימת המנהרות היא עוד פשע מלחמה של כיבוש "הייטק", כיבוש בשלט רחוק, שישראל כופה על הרצועה מאז 2005. הסרת המצור הוא שימנע את הצורך במנהרות ולפיכך את ההון הזורם אליהן.

 6. מנהרת הזמן הציונית הגיב:

  וזה לא רק במנהרות. לשלטון הזה יש מנטליות ניפשעת. החשד וההנחות של הכותב אינן כלל חשדות (או חדשות). הכותב בוחר לנקוט בלשון שאינה פסקנית ומשאיר פתח לספק קל, או בעצם קליל. אך זו המציאות ולא השערה על המציאות. אם לא ביקרתי אף פעם בבית בושת, אני רואה מבחוץ, במשך חודשים ושנים, את הנכנסים והיוצאים ותיאורטית ישנה האפשרות שבעצם אוכלים שם קפה עם עוגה – אך לא ממש צריך להמתין ל"עתיד היותר הרחוק" כדי שנדע את האמת… אם מתבצעים פשעי מלחמה חוזרים ונישנים – מעבריינים מועדים (כל שנתיים מבצע גדול, עם עשרות מבצעים קטנים באמצע) – ברור שזה שלטון פשע מתוכנן.

 7. צדוק התקוה הגיב:

  אני מציע לפרופסור המכובד להסביר לתושבי נחל עוז שהמנהרות זה סתם קישקוש מחבלי החמאס יכנסו למנהרות ויצאו באחד הפתחים לקיבוץ הם רק יכנסו לשם להשתתף בחגיגות 61 שניים לקיבוץ לא חלילה לבצע טבח אתה כותב אני מרשה לעצמי להניח כי ממשלת ישראל יצאה למלחמה כשהיא מתואמת עם גורמים במערב הלוחמים בארגונים האסלאמיים כן ארבעה עשר שניים של ירי רקטות לעבר ישובי אזרחים בישראל אינה סיבה מספקת לצאת למבצע

 8. שירה הגיב:

  האמת לא נאמרה על ידי ליברמן ובנט. האמת היא שלישראל אינטרס מוחלט להשאיר את החמאס כשהוא מפולג לחלוטין מהפת"ח ולגרור אותם ל"מלחמה" כל כמה שנים. רק ככה מנציחים מצב שהידברות היא בלתי אפשרית (כי העם הפלסטיני מפולג וימשיך להתפלג לתתי פלגים) , שיש אויב אמיתי שהוא חמאס שאפשר להטיל עליו כל אמתלה של למה אין שיחות שלום ולמה התנחלויות נבנות בשיא המרץ.
  לישראל אינטרס הפחדה שייאחד את העם הציוניסטי שנאבק בקיום היומיומי, בזיהום אוויר, במחלות שנובעות בעיקר מתזונה גרועה, מהונדסת ומרוססת, מיוקר מחיה מוטרף, ולכך המנהרות הן שפן חדש ומפחיד שאפשר לשוף, אחרי שהטילים הפכו למוטיב שחוק.
  ועוד לא התחלתי לדבר על כך שישראל כולה כמדינה היא חיילת מצייתת-פקודות בצבא העולמי שנקרא ארצות הברית.
  וכל זה מוביל למסכנה הברורה, שחמאס יישאר גם יישאר, אלא אם כן אובמה וחבר מרעיו יחליטו שהחמאס עדין מידי וצריך כוח קיצוני יותר באיזור כדי להאיץ מטרות אימפריליסטיות-כלכליות- מטורפות.

 9. צפור בודד הגיב:

  אם נחבר את דבריו של פרופ' שדה לדבריו של ד"ר שפר בנושא כפת ברזל, תצוץ לנגד עיננו המשתאות לא פחות מאשר קונספירציה, שנועדה לכלות מיליארדי דולרים מכיסי אזרחי ישראל בשלב הראשון, לעורר מלחמה מבוימת היטב בשלב השני ולהפוך את כולנו לעבדי משק כלכלי קפ"חי בשלב השלישי. להבדיל מכפת ברזל (שעדין אין בנמצא שרידי טילים עזתיים בצמוד לשרידי טיליה), שהושקעו בה מיליארדי דולרים, הרי בנושא איתור המנהרות, מישהו כנראה "טרח מאד", ע"מ שלא ימצא להן פתרון ראוי ושלא תושקע בהן ולו אגורה שחוקה אחת ושבמהרה תהפוכנה לנטל בטחוני בלתי אפשרי. שערו בנפשכם ולו מנהרה אחת שכבר חצתה את גדר המערכת והיא נמצאת נניח כק"מ אחד בשטח ישראל. משם היא יכולה לשמש כצומת התפצלות למנהרות רבות. כלומר מספיקה מנהרה אחת ע"מ לאיים פוטנציאלית על כל עוטף עזה ולהכניס את ישראל למערכת אבטחה בלתי נסבלת לחלוטין. מכאן נובעת המסקנה הקונספירטיבית שממשלות ביבי והנייה מתואמות ביניהן למצג איום מלחמתי מתמשך ומקיז דם, שימנע את יכולת הצבור להתארגן סוציאליסטית בציון השלמה, מצב שישרת בעתיד הנראה לעין, רק את הקפ"ח על תאגידיו המפלצתיים.

  • הטובים למאפיה הגיב:

   נו, החשד שמדובר במאפיה קרימינלית היה מוטל למישהו בספק?
   לא יודע על מידת התיאום בינהן אבל זה שעובדים עלינו – זה בטוח.
   מן הסתם מעלליהם במשך השנים ברמה אחת עם הנאצים או אף מעבר.

 10. יפת הגיב:

  ממשלות ישראל מימנות בניהול הסכסוך פלסטיני ישראלי ואינן מעוניינות כלל לפתור אותו כלל ועיקר זו האמת לאמתתה. ישראל יכולה אולי בקלות להביס את חמאס צבאית אך אינה יכולה להביס את דעת הקהל הפלסטיני האנטי ישראלי!
  יפת

 11. הבעיה: המנהרות במוח הציוני הגיב:

  פרופסור אילן שדה הנכבד מגלה לנו שיש טכניקות לגלות את המנהרות שחפרה תנועת החמאס.

  אני יודע שזה לא בתחום של מדעי המחשב, פרופסור, אלא בתחום מדע החשיבה — מה שנקרא באנגלית COGNITIVE SCIENCES.

  טוב שהדגשתה את העיקר: ״התשלובת התעשייתית-ביטחונית מעוניינת בחידוש המלחמה בישראל. כאשר המלחמות נגמרו… צריך מלחמות חדשות.״ מה יעשו 6,789 היצאנים של הנשק האיכותי הישראלי, ללא הסטיקר Proven in War

 12. דוד פלד הגיב:

  הסכמתי לדבריך מלווה במאמר:
  http://cafe.themarker.com/post/3127029/?last_method=create

 13. ישראל קרמר הגיב:

  אין זה סותר את העובדה כי מנהרות התקיפה מסוכנות ביותר לתושבי עוטף עזה ולחיילים שם. ואכן היה מחדל בבדיקת הטכנולוגיות בעניין, אך זה רק גרם שהן יהפכו לסכנה משמעותית

 14. אילן שדה הגיב:

  תשובות לשאלות שלא נשאלו:

  1. קריעה, ניתוק מתח או נתק בכבל הוא סימן מובהק ל"אירוע חריג".
  2. התשובות לשאלות טכניות אחרות יכולות להינתן רק לאחר בניית אב טיפוס וניסוי ראשוני על מודל. לשם כך נחוץ היה תקציב מחקר עבור חברת ויפג. זו היתה כוונתי בהצגת הנושא בפני סגן השר סנה ופקידי משרד הביטחון. קבלתי אפס. נאדה. שום דבר. זה בדיוק שורש הבעיה. מיליארדים זרמו לכיסי החברות המקורבות לפקידים. אילו היינו מקבלים פרומיל מתקציבי העתק שזרמו לפרויקטים מיותרים אצל "החתולים השמנים" היה הכל אחרת. הכיס שלי איננו עמוק מספיק למימון מחקר. השחיתות במשרד הבי

 15. יורם הגיב:

  תודה על הדברים המצערים שכתבת. מי שעיניו בראשו, עֵד לתופעה זו בכל המערכות של החברה האנושית. במקרה שלנו זה מתגשם בשני הצדדים של החזית, אבל זה בכל המערכות החברה – מלחמות אתניות, מלחמות דת או בקטנה ניהול רשויות מקומיות והכנת תקציב המדינה. אחר-כך באים הקישקושים של ועדות חקירה שמנבאים את המחדל הבא.. כך היה במרבית מערכות ישראל "במטרה לשמור על קיומה" וכך יהיה במערכות הבאות כמו "מלחמת לבנון השלישית" העומדת בפתח (המנהרות כבר בשלב ביצוע) . מעדות ששמעתי, כיפת ברזל "שכבה במגירה" שנים לפני מלחמת לבנון השנייה. אבל מקבלי ההחלטות טענו ש-"אין תקציב".
  עוד דוגמא היסטורית: המודיעין הרוסי ידע על הכנת מבצע ברברוסה והביא הוכחות לסטאלין, אבל סטאלין התעקש שזה לו רלוונטי לאחר שנחתם הסכם מולוטוב ריבנטרופ. ועוד הערה:אחת: הנצחון במלחמה יכול לגרום אסון לאומי ופתח למלחמות הבאות. כך – לפי דעתי -היה הנצחון "מלחמת ששת
  הימים" שמי שבאמת ניצח במלחמה היה המלך חוסיין…..
  לפי דעתי המהלכים האלה יימשכו כל עוד מנהלים את העולם פוליטיקאים ולא מי שמבין את ההיגיון שבמהלך החיים.

 16. אהרון הנדלמן הגיב:

  מידע חשוב מעניין וראוי בהחלט לבירור. לכל דבר צריך גם את הזמן שלו. מה שלא נעשה לפני המלחמה , לטוב ולרע בהחלט חייב ליבון ללא התרגשויות לא מואילות . נראה לי שהעלאת הנושא בימים טרופים אלה, יגיע לסדר הציבורי עם שוב כוחותינו לבתיהם וגורמים מוסמכים יאלצו להסביר ולתקן כל אשר ניתן . זמן מלחמה אינו זמן לליבון רציונלי ומוטב לדחות בעת ההרגעה ודיון ציבורי רציני ללא רגשות שאינן תורמות לגופו של הנושא.

 17. שום בצל הגיב:

  אם אכן נבחנו דבריו של הפרופסור המכובד ונמצא שנדחה משיקולים לא ענייניים, אז יש בכך מחדל.
  עם זאת, המנהרות אולי אינן איום קיומי נוסח הפצצה האיראנית, ברם הם כן איום מקומי משמעותי – וכן, מ-40 מנהרות אפשר להבריח מאות לוחמים ולבצע פיגוע משמעותי, בקנה מידה של 11 בספט'.

  לא נראה לי שישראל חיפשה מלחמה, זולת אולי המעצר ההמוני בעקבות חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים. הרי שאת המערכה כיום ישראל נגררה אליו שוב ושוב בגלל חמאס שטוף שנאה, הונאה עצמית ופאתוס מיתי, ועל ה…ן הצרכים ההומניטריים של "אזרחיו".

 18. שון הרצברג הגיב:

  הרעיונות שמועלים במאמר מתאימים אולי לירחון צבאי. או אתר אחר על אמל"ח. אבל מטרת האתר כאן היא לקדם שלום עם הפלשתינים ולא אמל"ח שישמש נגדם. החלטת העורך לפרסם מאמר זה תמוהה למדי.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים