הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 באוגוסט, 2014 11 תגובות

לפנינו תמצית דיון רב-תכליתי, טקטי ואסטרטגי שהתקיים זה לא מכבר באחד מאולפני הטלביזיה המקומית. בתכנית ששמה "רק עוד מילה אחת ודי" השתתפו שלושה קולונלים במיל: אורן מצוי – לשעבר פצמ"ר (פריסה-צריכה-מריחה-רוויה) השק"ם, תורן לבן – שקמיסט בדימוס, בוגר אוניברסיטת ייל בתורת הממתקים. וכן -חוקן יבש, מומחה בלוגיקה ובלוגיסטיקה. לצידם המנחה לולה ג'יבוטי המאבדת לפרקים את הסבלנות נוכח הנאומים הארוכים וההסברים המפותלים המבקשים להצביע על יתרונות המצופים בשדה הקרב. ג'יבוטי, זקופת הקומה וחמת המזג, ששנים של ניסוי ותעייה בשדות הבר החילוניות הביאו אותה, בסופו של דבר, להתחזקות דתית, מבקשת מהנוכחים לדבר בנימוס כדי שלא לשחק לידיי האויב.

תכנית אירוח דיון שולחן עגול תקשורת שיחה טלויזיה roundtable

ג'יבוטי: הרב הראשי לישראל, הרב הצבאי הראשי לישראל, נשיא השוחטים והדיינים באוניברסיטת בר-אילן, ובעיקר מפקד צבא היבשה חוזרים וטוענים שרק צבא השם ינצח וכי "ענני כבוד מגינים על הלוחמים שלנו." האם אתם שותפים לדעה זו?

אורן מצוי: אין ספק שלאדני צבאות יש חלק חשוב בייצוב המערכה. אך בנק המטרות לא יכול להתעלם ממקומם של המצופים השקמיסטיות הן בהגנה על חיילנו והן בהתקפה. הכול משבחים את אומץ ליבם של הטייסים והתותחנים שעושים עבודה חלקה, אבל ברור לגמרי שרק המצופים הם הם השומרים על קור הרוח, הערנות, העמידה בלוח זמנים, הראיה לטווח הרחוק והיכולת הנפשית ללחוץ על ההדק.

ג'יבוטי: האם מצופים בפאוטש, עטופים כמובן בנייר צלופן, תורמים אף הם לגבורת החיילים שלנו או שיש צורך בביס אחד או שניים כדי לספק את הסחורה?

חוקן יבש: (קופץ כמו תיש) בתור מומחה בינלאומי ללוגיקה ובתור אחראי על הנפקת מצופים בכול מלחמות ישראל,  אני יכול להעיד בבטחה רבה שכול נוכחות של מצופה, בין אם בוושט החייל, בפאוטש או בפק"ל תורמים תרומה משמעותית להתקדמות הכוחות לקראת היעד. וזה נכון לא רק למבצע הנוכחי, אלא לכול המלחמות, מאז קרב אבן העזר, שבו טרוריסטים פלישתים גנבו את ארון השם מתחת לאף והחזרתו לאחר מאמצים רבים.

תורן לבן: מפקדי היקר לי כאח, אני מצטער לתקן אותך. נכון שהמצופים הם הנשק האולטימטיבי. כבר אמרו רבותינו שכול חיל נושא את שרביט הגנרל, אבל לא פחות מכך ניתן לומר שכול מצופה מחזיק את קלף הניצחון. אבל במקרה של אבן העזר גם לשתיה היה חלק גדול בשחרור ארון אדוני.

ג'יבוטי: אני מתרגשת, מאד מתרגשת. תמיד חשבתי שהמצופים הם מעל הכול ועכשיו אני רואה שגם לשתיה השקמיסטית חשיבות עליונה. אני מתנצלת בפני הבקבוקים ועכשיו נעבור לתחזית, כלומר לעתיד הנראה לעין! אחרי שבועות בשטח האויב כיצד מצליח צבאנו לספק מצופים לחיילים?

אורן מצוי: שאלה טובה. אני כמובן לא יכול לפרט את כל האמצעים העומדים לרשותנו. חלק מהמצופים עוברים הכשרה בוינגיט והם יכולים להגיע ליעדם בכוחות עצמם וחלק נוסף באמצעות רצים…

חוקן יבש: (קופץ כמו תיש) מצטער להפריע לך אחי כרעי כמפקדי, אבל אני כבר עובד שנתיים על תותחון טול מסלול שיכנס לפעולה אולי לא בצוקר פושקע (זה שם המבצע בקוד סודי ביותר) אולי באירוע הבא שיטיל את המצופים הישר למקום בו נמצאים בחורינו?

ג'יבוטי: סליחה, אבל אין חשש שהמצופים יתפסו תאוצה ואז יפלו ראשם בהפתעה גמורה?

חוקן יבש: בשום פנים. אנחנו מצפים את המצופים…

ג'יבוטי: איזה יופי. מצפים את המצופים.

חוקן יבש: אולי לא תפרעי לי, בבקשה. אנחנו מורחים חומר מיוחד – שילוב אנטיספטי עם מגנזיום וגם עין ביונית המזהה בקלות יחסית את פה החייל או את העמדה. המצופה נוחת עם מצנח קטן ובו מכתבים מילדים בכיתה גימל בטבעון.

ג'יבוטי: אוי, כמה שאני מאושרת.

חוקן יבש: למה את מפריעה לי נון סטופ?!

תורן לבן: איך אתה מדבר? היא עושה את עבודתה נאמנה.

חוקן יבש: אתה גם כן!!! עוד מילה אחת ואני מסגיר אותך ואת העורלה שלך לארגון להב"ה.

אורן מצוי: חוקן יבש, זה עובר כל גבול. אנחנו עם אחד, יד אחת ורגל…

ג'יבוטי מורה לבמאי לצלצל לפיקוד האזעקות. אחת מהן מרעידה את אמות הספים. הכול מתחבקים ומתחילים לשיר ולרקוד: "הבה נגילה."

תגובות
נושאים: מאמרים

11 תגובות

 1. דליה שור הגיב:

  אבשי אתה אדיר
  ממש אדיר
  הכתיבה שלך מבריקה
  ואני אוהבת כל מה שאתה כותב
  עלה והצלח
  מהמעריצה השרופה

  • צפור בודד הגיב:

   דליה, אמרי נא, הממומנת את בידי א"ק? מה מצחיק כאן? אולי תסבירי לי: משחקי מילים? כבוס חוזר ונשנה של משחק שחוק במטבעות לשון? או קיי הוא יורד על כל האפסים האלה עם העלועים שלהם, אך מה כל כך מצחיק כאן ומסעיר כל כך? תגידי את האמת…את דודה של א"ק במקרה…?
   ולך א"ק: באמת, נסיתי לקרוא את דבריך. ניסית לראות את המסר שמאחוריהם. נד"ה (יחסית אליך קישון הוא ענין לטבוע בו). ראה נא. כל ערב אשתי עומדת עם סמרטוט רצפה בידה האחת וכרית ענקית בידה השניה. ביני ובין אקרן הטילויזיון כמובן. עם הסמרטוט היא מנגבת את נתזי הרוק שנורים מפי (ולא בתלול מסלול), הניגרים מהמסך ובכרית היא מסוככת עליו מפני החפצים הקשים אותם אני משליך בו…ואתה בא לספר לי על "החוקן הקופץ" או "המצופה הקולונל" או איזה "אלוף בצלות השק"ם"?…ממש הבאת לי את ה"איט וו נעמען הי הו הו…צחוק הונגרי קצר" (זוכר…אורי זוהר עוד טרם פנה לדרכו הנוכחית, עליה נאמר: "רשע באמונתו יגסוס"?). טוב, לא באתי לקצץ בנטיעות. שתהיה לי רק בריא נשמה (אבל את החאלסטרה העלית לי, אין מה לעשות).

   • ק.א. הגיב:

    הצחוק יכול לקרות או בהבנת הקשר בין פרטי הכתוב אל פרטי המציאות או שמישהו בוחר למחפש משהו שמצחיק מצד עצמו בלבד, וזה בדרך כלל יותר ויזואלי, מה שלא אפשרי כאן. זו גם לא תחרות של מי מצחיק יותר ממי, זוהי בראש ובראשונה במה לביקורת חברתית. חומר העבודה כאן הוא הריאליה החברתית-פוליטית-פסיכולוגית שהכותב יכול לתפוס אותה גם כשהוא מביט על חפצים דוממים, כגון הממתק המצופה. מה שאני אוהב אצל א.ק. זו האינטגרציה של עצמים ואפיזודות כמו-רנדומליות לכדי הבאתם יחד בכדי לספר סיפור. הטכניקה של שטף זריז והטלאה שבעלילה משקפים גם הם את המציאות המשוגעת. (שלמה בראבא היה עושה זאת במונולגים ההיסטריים שלו).

    • צפור בודד הגיב:

     נתחיל בסייפא: אם אצטרך לבחור בין א"ק לבראבא ההיסטרי והפתטי מובן שאפנה לא"ק ללא שהיות (לידיעתך א"ק).
     וכרגיל במקומותינו, אינך מגיב כלל לדברי אלא למה שנדמה לך כי כתבתי…נו שוין גם זו לטובה העיקר שתהיה תגובה.
     בכל אופן, נסיתי להגיד שההומור הקברטי של ק"א רק מעצבן אותי משום שפסו כבר ימי הדאחקות ואין כבר מקום למלכת האמבטיה על צחוקיה החלולים. ק.א. יקירי: מתבצע לנגד עיננו רצח עם, ברמות שלא היינו מורגלים להן….WAKE UP!!! מלחמות הרשת שאני שותף להן יום יום ושעה שעה, המאבקים הנואשים כנגד הגיזעניות הבהמית, הרוע, הטמטום והאכזריות, התמיכה בג'נוסייד והשקרנות הצבועה והמתחסדת הניגרים באשדותיהם מהרשת ומאקרן הטלויזיה, הופכות את הפיליטון של א"ק לכוס לימונדה הנשפכת לים המלח. זה הכל.

 2. עלי הגיב:

  ומה שנצפה בטלויזיה האלטרנטיבית
  זובין ירוק(המנחה): צבא הכיבוש הקלגסי שוב מתעלם מאיתותי השלום והאחווה של לוחמי החופש
  הפלסטינים יושבים עמנו כאן חברנו למאבק כדי לדון בפשעים של הציונות שהיא המקור לסבל
  בעולם כולו
  אבל לפני הכל נקום כולנו לכבוד השהידים ונעמוד דום 2 דקות ברקע מתנגן השיר הנפלא
  "קום תעשה ביגועים תטרף תגרום זעזועים זעזע את בטחונה של ישראל.."
  "היליד האוטנטי טיזי":אני התרגשתי מהמילים "מוטט אותה עד ליסודות תדביר את קן התיקנים"
  הרי זה זהה לחלוטין לאינטרנציונל יש כאן רצון לבנות ולא להרוס"עולם חדש נקימה"
  הכל למען האנושות אשר מזדהה עם המטרה להדביר את התיקנים שהם אויבי האנושות.
  "מלפפון כבוש": אני קורא לחברים לא להסחף גם אחרי שהכיבוש יסיג את צבאו עלינו
  להמשיך וללחום כנגד הכיבוש ועולותיו זכרו את הססמא "קודם תל אביב ואחר כך העולם כולו"
  "אפרטהייד נתעב": אני מגלה סימנים ברורים שפועלנו המבורך נושא פרי וקימים סימנים ברורים שמשטר האפרטהייד מתמוטט תומכי האפרטהייד יאלצו לבקש שלום אבל אז זה יהיה כבר מאוחר וגורלם נחרץ הם וילדיהם וכל אשר להם יפנו מקום לפליטים הסובלים
  "צדק שמימי":מזדהה

 3. יוסף שמש הגיב:

  מכיוון שהמצופים נעלמו מן השק"ם הגלוי לעין כבר בסוף שירות המילואים שלי בשנת (לא חשוב) הרי שהכתבה של אבשלום משרתת באופן מחפיר את האויב . אני מניח שהצנזורה תניח ידה על הכתבה , אם לא היום , אז מחר כשהפסקת האש תחזור או לא .. מצופים 2014 – סוד צבאי .. הם היו טעימים מאד עד שהפכו לנשק תלול מסלול. חבל חבל!!!

 4. יוסי פלס הגיב:

  מצחיק ושנון וכמובן גם עצוב מאוד. . . תודה לאבשלום קווה.

 5. ק.א. הגיב:

  הכיצד יודע חוקן יבש שתורן לבן אינו נימול?

 6. דינה ברזילי הגיב:

  אני מבקשת להעיר משהו בענין המצופים
  ומוסד וינגייט: שימשתי בתפקידי מפתח
  במוסד זה ומעולם לא נכללו מצופים
  בין התלמידים והתלמידות שלנו.
  דינה ברזילי

 7. אלמן ישראל הגיב:

  אבשלום היקר…אנא ברוב כישרונך..פיליטון בשבח שמש העמים או לחילופין מערכון הורס בנושא פועלו היעיל של היודנראט

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים