הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 באוגוסט, 2014 19 תגובות

אחמד סבאח, בן 28, נשוי, הוא תושב שכונת תל א-זעתר בעיר עזה וחובש בסהר האדום. את עדותו גבתה תחקירנית בצלם בשכם, סלמאא א-דיבעי, באמצעות הטלפון ב-22 ביולי 2014.

אני עובד כחובש. ביום שבת, 20 ביולי 2014, בסביבות השעה 23:00, הייתי בעבודה, במוקד שממנו אנחנו יוצאים עם האמבולנסים במענה לקריאות לסיוע. התחלנו לקבל קריאות משלושה אזורים בשכונת א-שוג'אעיה – רחוב א-נזאז, רחוב א-שעת' ואל-בלתאג'י. האנשים שהתקשרו היו במצב נפשי קשה. הם זעקו לעזרה וביקשו שנגיע במהירות כדי לפנות נפגעים לבתי חולים. הם אמרו שהם תחת הפגזה ארטילרית מאסיבית ושיש הרבה נפגעים.

חובשים בעזה מתאבלים על מות חברם בשכונת א-שוג'אעיה, עזה 20/7/14 (צילום: אקטיבסטילס) צוק איתן gazaparamedicsחובשים בעזה מתאבלים על מות חברם בשכונת א-שוג'אעיה, 20/7/14 (צילום: אקטיבסטילס)

הבנו שההפצצות נמשכות ושאי אפשר להגיע לאזור. דיברנו בטלפון עם הסהר האדום והצלב האדום אבל הם ענו לנו שהמצב מסוכן מאוד ואסור להגיע לשם, וגם הם לא יוצאים לשם ומחכים שההפצצות ייפסקו. בתוך פרק זמן קצר קיבלנו יותר ממאתיים שיחות מתושבים בשכונת א-שוג'אעיה. אני יכול להגיד כמעט בוודאות שלא היה בית אחד באזורים שהזכרתי שלא קיבלנו טלפון ממישהו שגר בו. כשדיברנו עם האנשים שהתקשרו, אפשר היה לשמוע ברקע צרחות של ילדים קטנים ובכי של נשים. בכל בית ממנו התקשרו אלינו היו פצועים והרוגים.

בסביבות השעה 5:00 לפנות בוקר קיימנו ישיבת חירום עם מנהל יחידת העזרה הראשונה והטראומה בשירותים הרפואיים, דיאא אבו חסן. קיבלנו החלטה להגיע לשם, יהיה מה שיהיה. יצאנו שלושה אמבולנסים ושני רכבים של צוותי ההגנה האזרחית. הצטרף אלינו גם צלם עיתונות בשם ח'אלד חמד. הבית הראשון שהגענו אליו היה בית של משפחת א-סרסכ, ברחוב א-נזאז. קיבלנו דיווח על הרוג וילד פצוע בבית. ירדנו מכלי-הרכב במרחק של 300-200 מטרים מהבית. אי אפשר היה להתקדם יותר עם כלי הרכב, כי כל הרחוב היה מלא בהריסות מהבתים שהופצצו.

הספקנו להתקדם רק כמה צעדים ברחוב ואז ירו עלינו טיל. הוא פגע ממש קרוב למקום שבו הייתי. הטיל פגע ישירות בצלם, ח'אלד חמד והוא נהרג במקום. אחד מהחובשים, פואד ג'אבר, בן 25, נפגע מרסיס בגב. רצנו לכיוון בית משפחת א-סרסכ כדי לתפוס שם מחסה, אבל אז נפל טיל נוסף, קרוב לבית. טיפלתי בילד שנפצע. בן ארבע בערך. הוא נפגע מרסיס ברגל. אחר כך טיפלתי בחובש פארס עפאנה, שנפגע מאבנים שעפו מהפיצוץ. לקחנו את שניהם לכיוון כלי-הרכב. כשהגענו אליהם, גילינו שגם הם נפגעו בהפצצה. שני אמבולנסים ורכב אחד של ההגנה האזרחית הושבתו. נשארנו עם אמבולנס אחד ורכב אחד של ההגנה האזרחית. נכנסנו לתוך שני כלי-הרכב עם הילד והחובש, פארס, שנפצעו. יצאנו משם לכיוון בית החולים והשארנו מאחור את ח'אלד חמד שנהרג והחובש, פואד ג'אבר, שנפצע. הגענו לבית החולים והעברנו את הנפגעים להמשך טיפול.

למרות הסיכון הגדול, החלטנו לחזור למקום כדי לחלץ את פואד. קיווינו שנמצא אותו חי. לצערי, מצאנו אותו ללא רוח חיים. הוא דימם למוות. הפצע שלו היה קטן, אבל הוא פשוט דימם עד שמת. הוא היה יכול להיות בינינו עכשיו, אם רק היינו מעלים אותו לאמבולנס ומוציאים אותו משם. אם היו נותנים לנו לפנות את הפצועים מהמקום ולא מפציצים אותנו. לקחנו איתנו משם את שני ההרוגים, ח'אלד ופואד. לא יכולנו לקחת אחרים. רק אז הבנו את גודל הזוועה שהייתה שם. בקטע קטן שבו עברתי ברחוב, בערך 300 מטר, ראיתי אישה ושישה או שבעה ילדים קטנים שוכבים מתים על הארץ. כמה מטרים משם ראיתי שני גברים מתים. מולם, בצד השני של הכביש, ראיתי גבר ואישה ולידם שני ילדים קטנים. כולם שכבו שם, מתים. אולי בני משפחה אחת.

לא נשאר בית אחד שלם ברחוב הזה. כל בית הופצץ. המחזה הזה היה כל כך נורא. העיניים רואות אבל המוח לא תופס את זה.

היו כל כך הרבה שיחות קריאה באותו היום, שאני כבר לא זוכר הרבה משמות האנשים שהתקשרו. הכל רשום בגיליון תיעוד השיחות. אני כן זוכר שיחה אחת, מהבית של אבו מוחמד חראזין. הבן שלו מסר לנו שהוא פצוע. באותה שעה ההפצצות המסיביות נמשכו ולא הצלחנו להגיע אליו כדי לתת לו עזרה ראשונה ולפנות אותו לבית החולים. חצי שעה אחר כך, הבן התקשר אלינו שוב. הוא מסר לנו שלא נסתכן בניסיון להגיע אליהם כי אבא שלו נפטר.

תגובות
נושאים: מאמרים

19 תגובות

 1. מלחמת נתניהו הגיב:

  נראה שאנשי הבור, שם קבור המטכ״ל, החליטו שזו הדרך לבצע את הוראת הממשלה. עכשיו עלינו לדאוג שהם יבלו את חייהם בבתי הכלא שלשם נשלחים הפושעים נגד אמנות ג׳נבה והחוק הבינלאומי.

 2. ק.א. הגיב:

  ברור שענישה קולקטיבית, שיטוח של שכונות שלימות על יושביהן, זו טקטיקה ג'נוסיידית ופשע מלחמה.
  אז מה עוד לא ברור – למרות 66 השנים האחרונות – לאלה שעדיין יש להם ספקות?

 3. צפור בודד הגיב:

  אני שוב מנצל במה זו לשאת שוב את דברי ב"חוסר רגישות תהומי" (כפי שציין אחד המגיבים כאן ביחס לדברים דומים אותם נשאתי בתגובה למאמר אחר הדומה לנוכחי, כאן באתרנו מוכה התלאובות).
  כאשר שני חולי נפש (אחד מתאבד דיכאוני ומזוכיסט שטני והשני סדיסט, פחוס פדחת והיסטרי) מתחילים להתקוטט ולחבוט אחד בשני, מי שסובל מכך הם בעיקר גופותיהם.
  האגו של כ"א משני חולים אלה, פועל במנותק מטובתו של הגוף עליו הוא אחראי.
  אנו הצופים מהצד במתרחש, חשים אובדן יכולת להשפיע בשל העדר הרציונל השפוי, זה שימנע משני עלובי נפש אלה להטיל זה בזה את הנזק הפיזי הנוראי והבלתי הפיך בגופותיהם.
  ובכן לא אלאה: התרופה הפסיכיאטרית הטובה ביותר לשני אלה הינה הסוציאליזם.
  סהדי במרומים שאנני מבין זאת כלל והפעם אצבעי המאשימה מופנית אל "השפוים" ביננו:
  אל "הצוות הרפואי", זה שאוחז בכלי המזור הסוציאליסטים.
  כיצד אפשרי הוא הדבר שאני היחידי כאן הדורש במפגיע שתוקם לאלתר מפלגה סוציאליסטית ישראלית פלסטינית משני צידי המתרס? כיצד אפשרי הדבר שכולם כאן רצים לטפל בפצעים אף לתמוך במשוגע זה או אחר ולא לדון בתרופה עצמה.
  "אכן חציל העם".

  • ק.א. הגיב:

   קודם כל אינני בטוח שאתה צודק ציפור. רבים קוראים לשיתוף פוליטי כזה. אתה לא היחיד.
   קח לדוגמה אתגר הרבה יותר פשוט כמו למשל עמותת 'אני ישראלי' ומטרותיה. היא פועלת מזה כמה שנים ואינני יודע על הצלחה מסחררת שלה כלומר מבחינה מספרית. יש להם לא מעט הרצאות ביוטיוב בהן מוצג יפה מאד הבסיס הרעיוני שלהם והוא קל ופשוט להבנה ולהזדהות. והנה הם במאבקים משפטיים, תרבותיים ותודעתיים מכאן ועד הודעה חדשה… מן הסתם רוב הציבור כלל לא שמע עליהם והם, לפי שעה, לא הזיזו למעמד ההגמוניה ומעלליה כהוא זה. בנוסף גם אחרי שתקום המפלגה שאתה קורא לה אתה הרי בעצם דורש ממנה אורח חיים פעיל המנותק מהמערכת הקיימת (כדי שלא להיות 'משתף פעולה'). סתם הקמת מפלגה ללא ביצוע תוכנית פעילה כזו אין לה תכלית אם הבנתי אותך נכון. אם כך האינך תופס את ע נ ק י ו ת האתגר הכפול והמכופל הזה? אתה חוזר על זה שוב ושוב אבל – בהתחשב בנתוני הפתיחה – ברור שזו מטרה אדירת מימדים. אם אתה דבק במטרה שכזו אינך יכול לבוא בטענות לציבור שכל אחד מסיבותיו לא רואה בזה את הדבר שחובה לאמצו. סביר להניח שהציבור יצפה ממך שתראה לו את הדרך קודם לפני שהוא יעשה משהו.

   • ק.א. הגיב:

    שלא לדבר על כך שבעצם עם הקמתה של מפלגה כזו – מן ההכרח – שהיא תהיה חלק מהכנסת – אותו המוסד והממסד שאתה, כך אני מניח, שולל אותו?! האין זו כשלעצמה כבר סתירה עמוקה ברעיון? מפלגה זו תהיה מחוייבת לחוקי מדינה לא דמוקרטית, אנטי-סוציאליסטית, בעליל.

   • צפור בודד הגיב:

    יש הבדל (תהומי) בין "התארגנות ושת"פ פוליטי, ישראלי פלסטיני" כדבריך, לבין הקמת מפלגה ס"ד (סוצ' דמוק'), עם משנה סדורה, של שורשי עשב מהבסיס, באינטרנציונל מלא ותוך כדי אוואנגארד קיבוצים אנרכ' יהודים ערביים מעורבים, שיכלול התארגנות קומוניסטית במפעלים, משני צידי המתרס הישראלי פלסטיני ובכל חלקי הארץ האחת והיחידה שלנו!!
    וכן, המפלגה תצטרך להיות חלק מהכנסת. כשם שתהיה חלק מהפרלמנט הפלסטיני. זהו תפקידה של הרגל הס"ד בשולחן הסוציאליסטי !!! קבל פרוט קצר ותמציתי: האנרכיסטים מתווים את דרך החיים הסוצ', הקומוניסטים מארגנים את המפעלים, ואילו הס"ד מקדמים את הסוצ' בפרלמנטים.
    הס"ד היא למעשה הפרונט הדמוק' מול הקפ"ח ושלוחיו בפרלמנט ותפקידה הוא בעיקר למנוע עימות פיזי אלים, בין הקפ"ח לבין הקומוניזם והאנרכיזם.
    סוציאליסט נאור הינו אם כן, גם ס"ד, גם קומ' וגם אנרכ'. אינך יכול להיות אנר' למשל, מבלי להיות קומ' או ס"ד. מרבית האוכלוסיה הישראלית פלסטינית, רוויה בלאומנות פשיסטית גזענית מהולה בפגניזם משיחיסטי פנטי. יקח עוד זמן רב עד אשר רוב האנשים כאן יהפכו לסוציאליסטים נאורים.אך התהליך חיב להתחיל היכן שהוא.

    • ק.א. הגיב:

     "התהליך חיב להתחיל היכן שהוא" … אני כמובן מסכים מהבחינה העקרונית.
     עם זאת יש לזכור את המצב העכשווי של המערכת – כלומר לפני 100 שנה הרעיון הזה של להשפיע מבפנים היה נראה כרציני ואמיתי. ואילו כיום יש הרושם שהמגאלומניה אצל ההון התגברה עד מאד. עם הדומינציה הגוברת והולכת שלהם – הם כנראה באו לכדי אמונה מטורללת שמציאות זו אינה מיקרית ושהיא משקפת איזשהו "סדר קוסמי" – כך שאי אפשר לראות כיצד הם מוותרים (מרצון חופשי) על "הדת" המופלאה הזו שלהם. מפלגה חדשה צפויה להתחיל את דרכה מלאה במוטיבציה אבל ההגמוניה (בעלת הניסיון) לומדת חיש קל כיצד למזג את המפלגה החדשה אל שורותיה ולסרס אותה. הדבר הזה קרה פעמים כה רבות עד שהדבר כבר ממש מצחיק… ראש המפלגה האחרון שעשה מעצמו (בבריטניה) צחוק גדול היה ניק קלג (מהמפלגה הליברלית) שהצטרף אל הקואליציה (הנוכחית) עם דייויד קמרון ומפלגתו (השמרנים). בקיצור מה שאני רוצה להגיד לך זה שמשחק הזה שאתה מאמין בו נראה, לפי שעה, כמכור לגמרי.

    • צפור בודד הגיב:

     ק.א. יקירי לאחר סימתי לקרוא תגובתץ, אצתי לראי לראות האם מאחורי גבי ניצב לו כפיל כלשהו אשר מלבד לעשות לי קרניים מאחורי הגב הוא גם מתחזה בשמי ושולח מסמכים מעצבנים ומשמימים לגדה השמאלית. כלומר אני קורא את הדברים ששלחתי אך האחרים ובתוכם אתה קוראים בכלל דברים אחרים…ובכן לא מצאתי. מה שאומר שכנראה אני חיב להחליף משקפיים…בכל מקרה, אנסה לחדד עבורך את המסר:
     חשוב לי שתודה שאינך יכול לבנות ולו שורש עשב אחד בתוך המפלגה הסוציאל דמוקרטית הקרובה לביתך. זוהי תחילתו של התהליך. אין כאן "בניה מפנים". לבטח אין כאן איזשהו עימות עם שחל הקפיטליזם או ארי המגלומניה.
     משלי (כ"ו, י"ג-י"ד) אומר זאת טוב ממני:
     "אָמַר עָצֵל, שַׁחַל בַּדָּרֶךְ, אֲרִי, בֵּין הָרְחֹבוֹת.
     הַדֶּלֶת, תִּסּוֹב עַל-צִירָהּ וְעָצֵל, עַל-מִטָּתוֹ.".

 4. שירה הגיב:

  פתחתי ואני לא מסוגלת לקרוא את זה. אני לא יודעת מה להגיד, סליחה שבכלל מישהו עובר כאלו זוועות ואני לא עושה כלום.

  • צפור בודד הגיב:

   שירה, סליחה, את עושה הרבה מאד. אני יכול להעיד על כך ממקומי. כתיבתך תורמת להלך הדעות כאן להתגבש לכלל הכרה. ויש יתרון לגבוש הכרה ללא "עשיה", ע"פ "עשיה" ללא הכרה בכלל.

   • שירה הגיב:

    ציפור, לעשות זה מה שעשתה רייצ'ל קורי, מרדכי ואנונו, אסאנג', אלו הגיבורים שלנו. זה שאנחנו יושבים פה וחופרים בשכל אחד לשני כדי שלא נשתגע, זה יופי (וזה מזכיר לי שהגיע הזמן לתרום לגדה) אבל זה לא זה. ואת ה"זה" אני לא אעשה לעולם, כי:
    1. לא מאמינה בשינוי.
    2. אני לא לבד ואין לי זכות לסכן את החיים שלי ולהרוס את החיים של בן זוגי.
    ואני ממליצה לכל אחד לא ללכת לעמוד מול טנק, למרות שהאנושות יש לה תקווה רק מהאנשים האלו, אם בכלל. אנחנו חיים בתוך סתירה איומה והכתיבה בגדה היא טיפול פסיכולוגי נגד עולם בלתי אפשרי וזה רק מה שזה.
    רוצה סוציאליזם? בוא תצטרף אליי לקומונה חקלאית. מתחילים באפריל 2015. מיקום: אירופה.

   • צפור בודד הגיב:

    בהשך לדבריך, כנסי לתגובות ב:
    https://www.youtube.com/watch?v=87dpmHkN7sQ

    • שירה הגיב:

     ציפור, תודה רבה. קיבלתי ואכתוב לך. מי שמעוניין בחיים חקלאים ובניתוק מוחלט מהפוליטיקה העולמית, מוזמן לכתוב לי. כרגע אני גרה בשבדיה אבל יש לי מדינה אחרת על הכוונת הרבה יותר טובה, גם מבחינה אנושית וגם מבחינה חקלאית. בינתיים אנחנו כנראה נהיה 4 אנשים (אני הישראלית היחידה..) ובכל מקרה לא אכפת לי כמה אנשים יהיו כי את השטח אני יכולה לקנות לבד ולהזמין מי שמתאים.
     בכל אופן ציפור, ניתוק מהפוליטיקה העולמית אומר גם להפסיק לנסות להציל את העולם. האם אתה מסוגל לזנוח את חלום המפלגה הגדולה ולגדל כרוב ועגבניה וכלב ולהיות מאושר?

     • צפור בודד הגיב:

      שירה, התפרצת לדלת פתוחה. ברגע זה אני מגדל עגבניה וכרוב (וגם תאנים, ענבים, רמונים, תותים, שקדים ועוד) ויש לי ארבעה חתולים (עדין מתאבלים על הכלבה שהלכה) וחי לי חיי נחת היכן שהוא (את יודעת), למרות קרבות הרחוב הבלתי נמנעים עם הפשיסטים. לגבי התכניות הגדולות להציל את העולם או לבנות מפלגה שתסחוף המונים וכיו"ב אידיאלים נשגבים ובכן…תתפלאי, אנני רואה בהם דברים בטלים או שליליים- למרות שקטונתי מהיות אידיאליסט צרוף…אני עוד רחוק מכך- עדיין אנני רואה את הסתירה, בין חיים אינדיוידואלים צנועים ושפויים לבין עשיות ומטלות חובקות עולם ואנושות שהן חלק מהוויתנו. כולנו חלק ממרקם אנושי חובק עולם, נרצה או לא. כלומר בהליכתך לקומונה חקלאית אי שם, היתכן ודוקא את ממשת את ההוויה הסוציאליסטית האמיתית? כלומר להתחיל מלמטה, משורש העשב הבודד. האינטרנציונל יכול הרי לצמוח רק משם. סוציאליזם אננו איזו תורה מגובבת מילים ופראזות. זו בעיקר עשיה פשוטה ואנושית. הנשענת על אקסיומות ברורות ומעטות.
      אשמח לבקר, לתת יד ולעזור. וגם לשמוע על התפתחויות. מדוע שלא תשתפי את כולנו ביומן הקומונה? הרי זה האוואנגארד האמיתי.

 5. צדוק התקוה הגיב:

  צה"ל הזהיר את תושבי השכונה לעזוב שכונת א-שוג'אעיה צה"ל פיזר כרוזים התקשרטלפונית התושבים הוזהרו לעזוב את השכונה שהיתה הקו הראשון שבו נמצאו מאות אנשי חמאס ראינו בסרטים איך אנשי חמאס משתמשים באבולנסים לאחר ביצוע ירי רקטות עולים עם הרכבים ובורחים כאשר אנשי החמאס משתמשים באזרחים כמגנים זו הבעיה שלהם אי אפשר לירות ארפגי או רקטות מבתים של אזרחים ואחר כך כשצה"ל יורה אז לצעוק הורגים כאן אנשים מי שבחר לבצע ירי במשך ארבע עשר שניים של רקטות לעבר ישובי אזרחים בישראל שלא יצפה לפרחים או סוכריות מי שבחור בחיים חי מי שבוחר במוות יקבל אותו חבל על כל אדם שנהרג מכל צד אבל אתם בחרת בחאמס והחמאס אומר במפורש שהוא ישמיד את ישראל אז תלונות לחמאס

 6. האם עופר וינטר שולט גם בחיל-האוויר? הגיב:

  כ-2,000 בוגרים למדו במכינה הישיבתית הקדם-צבאית "בני דוד" שבעלי, בגדמ״ע הכבושה. באתר המכינה נטען שמעל 50% מהבוגרים הינם קצינים. אבל לא רק הם אלה טוענים שצבא הכיבוש והמצור הוא ״המוסרי בעולם״. האם גם מי שממנה אותם כדי להפעיל ״נוהל חניבעל״ ולרצוח כ-150 (רק ברפיח) טוען כך בשם ה׳ צבאות? הרי גם מקור שמו של חניבעל בא מחִנו של בעל (האל בעל). אבל אל נא נעסוק בקטנות, לוינטר ולשותפיו לפשעי המלחמה לא מפריע גם ששם אחיו היה עזרובעל…

  לא מדובר רק על ה א ו פ ן של ניהול העימותים המזוינים עם יריבינו הפלסטינים בעשור האחרון. הפגיעות המאסיביות באזרחים והחרבת שכונות אזרחיות, הן ה מ ה ו ת של הלחימה הציונית. חילוני כגיורא איילנד נחשב לאחד ממציאי ״נוהל דאחיה״. בנק המטרות של צבא הכיבוש כולל מאות בתי אזרחים, בתי-חולים, והאו״ם הודיע ש-7 מקומות מסתור של אזרחים בבתי-ספר הותקפו. על עומדת ישראל למשפט העמים, שממנו לא יימלטו גם קצינים ופופוליטיקאים ישראלים.

 7. רון הגיב:

  תודה אחמד על הכתיבה המדויקת ועל עבודת הקודש שעושה. כלוחם במלחמת לבנון (1982) מכיר את המראות האלה והם מלווים אותי כל חיי.
  מנהיגי החמאס ומנהיגי מדינת ישראל הם פושעים נגד האנושות ואין לנו אלא לקוות שיום אחד תושבי האזור יהודים וערבים יבינו זאת .

  אינני יודע איך מתקנים, בנתיים נראה שהתיקון הוא של כל אחד על פי מידתו, לעזור לפצועים ולפרסם מאמרים או ללכת להפגנות או לשוחח עם התלמידים בכיתה. הלואי והאוטופיות עליהן מתווכחים כאן תתממשנה, אשרי המאמין.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים