הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-11 באוגוסט, 2014 9 תגובות

בינתיים אי אפשר לסכם את המלחמה בעזה. אך אין ספק שעצם הנסיגה של צה"ל הייתה ניצחון של הפלסטינים. ההודעה שנמסרה לפיה "הצבא משיג כוחותיו לעמדות טובות יותר" הייתה תמיד בתולדות המלחמות סימן לכישלון צבאי. אפילו במלחמת העולם השנייה חוסר היכולת של הכוחות הגרמניים לכבוש את מוסקווה ולהשיג את כוחותיהם נחשבת היום לתחילת המפלה הנאצית. במלחמת העולם הראשונה הודעה כזו הייתה מקובלת כדי להביע היעדר כל אפשרות להתקדם בקרב. גם אצל צה"ל בעזה המצב אינו שונה. הנסיגה החלה כאשר לצה"ל לא הייתה ברירה אחרת. הגנרלים הסבירו, אמנם בקול ענות חלשה, שאינם יכולים לכבוש את העיר עזה, כי כיבוש כזה יעלה במותם של מאות ואלפים חיילים. וגם במקום לא יכולים להישאר, כי צבא שאינו בתנועה – נשחק ואף הופך למטרה.

צה"ל אמנם התרברב כי ניצח בכל קרבות פנים אל פנים אולם מספר הקורבנות הגבוה של צה"ל (64 הרוגים ומאות פצועים) מראה אחרת. וזאת למרות שברוב ההתנגשויות פנים אל פנים לחייל הישראלי הייתה גם המטריה של חיל האוויר ותותחים. אפילו אצל פרשני הטלוויזיה הנכנעים לדעת הקהל (שהם עצמם הלהיטו ואף התסיסו) אפשר היה לשמוע כיצד הפלסטינים מופיעים משום מקום ותוקפים את החיילים, כיצד הם בהתקפה ולא רק במגננה. גנרל-פרשן אחד אפילו העיר: אנשי עזה זה לא משהו שהכרנו בגדה, הם עזים ועקשנים.

טנקים ישראלים מניפים דגלים ביציאה מעזה, 5/8/14 (צילום: אקטיבסטילס) צוק איתן GAZATANKSטנקים ישראלים מניפים דגלים ביציאה מעזה, 5/8/14 (צילום: אקטיבסטילס)

נשאיר לעתיד את הדיון הזה על בסיס הנתונים שיזלגו החוצה, אך גם היום ניתן בהחלט לשער כי לו צה"ל ידע מה נכון לו בקרבות אלה ומן המנהרות המסתעפות היה מן הסתם חושב פעמיים לפני שהיה נכנס בכלל לכל המסע הזה. איך שלא יסובבו זאת כלי התקשורת הצייתנים והדוברים של הצבא והממשלה, צה"ל יוצא מן המסע מקופל ומעוך. לא לחינם המפקדים הורו לחיילים ביציאה מהשטח להרים הרבה דגלים גבוה – גבוה ולחייך. אך יותר גרוע: הצבא הוא בעיני העולם צבא שביצע פשעי מלחמה, שטבח באוכלוסיה האזרחית, ש"חיסל" כמעט 2000 בני אדם, רובם אזרחים ובתוכם כ-300 ילדים. המפקד על הטבח הזה, הרמטכ"ל בני גנץ, מן הסתם מכין את עצמו עכשיו למשפטים בהאג ופורומים אחרים לשיפוט פושעי מלחמה. בינתיים הוא חוזר במצח נחושה אחרי דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו שהפלסטינים הם האשמים בטבח שאנו בצענו בהם. אולי גם למד את הצביעות וההתחסדות הזו אצל ראש הממשלה לשעבר גולדה מאיר שאמרה כידוע שהדבר הרע ביותר שעשו לנו הערבים שהכריחו אותנו להרוג את ילדיהם.

אחד הדברים האיומים ששמענו מן הגנרלים והפרשנים החרוצים הוא שכאשר אנשי עזה יצאו  ויראו את ההרס הנורא שהשאירו חיל האוויר, הטנקים והתותחים הם יקומו ויבואו חשבון עם ההנהגה וידרשו להפסיק את ההתנגדות. מכאן משתמע שההרס הזה נתפס אצלנו כאמצעי מלחמתי, הכרעת האויב. ההפצצה האיומה של רפיח תחת השם "חניבעל", כאשר הסבירו לנו שעכשיו הורדנו את הכסיות והפשלנו את השרוולים כתוצאה של החטיפה שלא הייתה  ו"הצלחנו" להרוג במכה זו 150 בני אדם תחת השבוי שלא היה בכלל, צריכה לזעזע כל בן אנוש. אך רוב אנשי עזה לא עונים לציפיות אצלנו של יותר רצח אזרחים יותר מהר ניצחון וכניעה. אחד מהם אמר לעמירה הס: ("הארץ", 6 באוגוסט 2014) "אתם גידלתם אצלנו דור מלא זעם ושנאה, אתם חושבים שזהו דור שיפחד אחרי המלחמה הזו? אחרי שטיל רודף אחריהם ברחוב? זהו דור שלא יודע מהו פחד".

בצר לה מספרת לנו הממשלה עכשיו שלא כל כך חשוב הקרב והמבצע העיקר התוצאה המדינית במו"מ המתנהל בקהיר. הנה לאן הגענו – פתאום לא חשוב הכוח אלא המו"מ! ממשלה שהשתמשה בכל השטיקים והטריקים להתחמק משך כל השנים ממו"מ, ממשלה זו מנהלת עכשיו מו"מ (אמנם בחדרים נפרדים ודרך מתווך) אפילו עם החמאס שהבטיחה לא לדבר איתו לעולם.

המלחמה הזו לוותה בישראל במסע תעמולה ומקהלות מעודדים אדירה. לכבוש את עזה! למוטט את החמאס! צעקה המקהלה. בטלוויזיה השתיקו פרשן בודד שהעז למלמל משהו על "כישלון". אחד הפרשנים הצבאיים הצייתנים, התחלחל כאשר שמע פתאום שישראל חושבת על נסיגה, הוא לא רצה להאמין בכך והביע את התנגדותו בפעם הראשונה משך שבועות השידורים הצייתנים שלו. אך ראה זה פלא, רק החליט הקבינט שאכן נסוגים, וכל הפרשנים פה אחד היללו את הצעד – צעד מזהיר!  העמיד את חמאס במצב בלתי אפשרי, חמאס נאלץ עכשיו להניף דגל לבן בדרכו לקהיר – כך הם שרו עכשיו בצוותא. זכרתי בימים עברו: במשאל דעת קהל בארה"ב בזמן מלחמת וייטנאם התברר שככל שאזרחים צפו פחות בטלוויזיה כך הם התנגדו יותר למלחמה – ולהיפך.

בעיתונות המצב לא היה שונה (פרט ל"הארץ" יש להדגיש). אחת שירדה מרום האקדמיה ללחום את מלחמות ישראל נגד החמאס הייתה הפרופסור דינה פורת. אני מתעכב כאן על דבריה כאשר (לדאבוני) הם מבטאים זרמים רחבים בציבור הישראלי ובאקדמיה. היא מסבירה לנו מי זה החמאס ומצטטת בהרחבה ממסמכיהם. הם לא מכירים בישראל, אדמת ישראל כולה היא אדמת הווקף – הקדש מוסלמי. האסלאם יכריע את ישראל ועוד כהנה דברים מרנינים. אינני בא לטעון כנגד הציטוט שגם במקורות ישראלים ואפילו רשמיים יש טקסטים לא מחמיאים כל כך לצד השני. רק רציתי להזכיר שגם מסמכי אש"ף לא היו הכי עדינים כלפי ישראל, אך ראה זה פלא רק הגיעו להסכם איתם (אוסלו) והם תיקנו את הטקסטים האלה ועכשיו הפלא ופלא הם אפילו הידידים הגדולים שלנו ואבו מאזן הוא זה שרוצים למסור לו את השלטון על הפלסטינים. לא שונה המצב לגבי מצרים – זו שהייתה האויבת שלנו (ר' דברי גולדה למעלה) שאסור היה להחזיר לה את סיני כי מצרים היא האויב הגדול והמסוכן שלנו – והחזרת סיני היא ממש סכנה לקיום ישראל – היא עכשיו ידידתנו הקרובה ועליה אנו תולים תקוותנו במו"מ בקהיר. אבל היסטוריה היא כנראה לא הצד החזק של הפרופסורית שלנו. לא פחות מופרך ופשוט מגוחך הוא ציטוט שלה מן החדית', התורה שבעל פה באסלאם. גם שם כתוב, דברים איומים נגד יהודים, עליהם מתבסס החמאס. אני רק שאלה, האם קראה אי פעם מה יש למקרא לומר על כל אויבי ישראל דאז (היבוסי, החיתי, הפלשתי, האמורי, האדומי, הכנעני, וכמובן העמלקי)? נכון לא מטפלים שם בערבים, אבל הם הרי עוד לא היו קיימים כאויבי ישראל, קל לתאר מה היה למקרא לומר עליהם. צריך גם לזכור: גם אצלנו נשאר לחרד"ליסטים ולשאר הגזענים לשאוב מן המקרא שנאה לעמים אחרים. לדאבוני הפרופסורית הזו היא כנראה לא עוף מוזר באקדמיה שלנו.

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. אילן שדה הגיב:

  מה אתה מתפלא על דינה פורת?
  תקרא את הספר של דינה פורת על "המאמצים של היישוב להצלה בזמן השואה" ואז תבין יותר. אגב, היא קבלה ג'וב מצוין ב"יד ושם".

 2. אף אחד לא ניצח - כולנו הפסדנו הגיב:

  לא ציפיתי משמואל אמיר שישתמש במונחים של משחק כדורגל. המלחמה האיומה הזאת היתה ארוכה מהמונדיאל, והרבה יותר אכזרית מהנשיכה בגב שעשה לואיס סוארס בגבו של נמייר.

  לעצם העניין: מי שקרא את תיאור החניבעליזם (של יגיל לוי ב״הארץ״) וצפה בצילום הקצונה הגבוהה (גנץ, ותורג׳מן) הקשובה לפושע המלחמה אל״מ עופר וינטר – מפקדה של ״גבעתי״, הבין הכל.
  (כותרת הצילום: גנץ ואל"מ וינטר, בעת ביקור הרמטכ"ל בחטיבת גבעתי במהלך צוק איתן. צילום: דו״צ)
  haaretz.co.il/blogs/misgav/.premium-1.2402935
  הצילום מוכיח שהדיון היה ״ענייני״, ושהקצונה הגבוהה הקצינה את עמדתה לפחות כדי לכלול רצח של כ-150 אזרחים ברפיח במקום לאסור את השימוש ב״פקודה שמעליה מתנוסס דגל שחור״ של מעשה בלתי-חוקי. ככה זה כאשר כמחצית ממסיימי ההכשרה הצבאית בישיבה הצבאית בעלי (בגד״מע) ממלאים את צבא הכיבוש והמצור בקצינים-מתנחבלים. יש גם ״גאוות היחידה״ של טייס האף-16 ע', שחרט על חופת האף-16 שלו מספר שיא של יעפי הפצצה על סג'עייה. אלא שמאז ה״כנף הרוטט״ של דן חלוץ, והבומים העל-קוליים של שקדי (שגרמו טראומות לילדים בעזה) שום דבר לא אכפת למי שאיבדו כל שריד של מוסר.

 3. עדי הגיב:

  אין להתפלא על פרופ' פורת, מדובר בחוקרת לא ביקורתית המדקלמת שובלנות ועוסקת בעיקר בטיפוח האנטישמיות. חוקרת מגוייסת לכל דבר בסגנון הישן.
  התהליך של השתעבדות חלקים נכבדים באקדמיה לנרטיב של הממשלה ושל הרחוב הפופוליסטי הוא מדאיג ביותר. איפה הימים שחוקרים פוסט-ציונים אתגרו את השיח האידאולוגי ורעננו את החשיבה הקפואה. היום הם נדחקו באוניברסיטאות לשוליים.

 4. אלי הגיב:

  מר אמיר.
  אני סבור שהתבלבלת קצת בעובדות:
  1. מטרת הכניסה הקרקעית לא היתה לכבוש את עזה אלא להשמיד את המנהרות (הידועות) מטרה זו הושגה. יהיה מחיר כבד לכבוש עזה אני מקוה שלא נגיע לצורך כזה. מלחמה בשטח בנוי אינה פקניק
  2. אני מציע לך לא להאמין לגמרי לדוברי החמאס, עובדה גם מקורות אמינים כ BBC וניויורק טיימס מפקפקים במספר האזרחים שנהרגו. עובדה שמספר "הבלתי מעורבים" ממין זכר שנהרג גדול פי 4 ממספר הנשים ורובם הגדול הוא בגילאי 20-29 . האם הם באמת כולם היו בלתי מעורבים ?
  3. קצת מוזר לכנות מלחמה שנכפתה עליך בירי טילים על מרכזי אוכלוסיה, מלחמת שולל. מה אתה מציע להכנע ולא להגיב
  4. חבל ששכחת לציין שהחטיפה (כן היתה חטיפה של חלקי גופה) נעשתה בזמן הפסקת אש מוסכמת ומוצהרת

 5. ק.א. הגיב:

  דמותה המוטרפת של ישראל מציצה לה בין השורות, כמעט כל השורות. אפשר לחשוב שהישראלים היו צריכים לדעת לזהות את הטירוף של עצמם הכי טוב מכולם ואילו במציאות הם האחרונים שילמדו עליו. דווקא החיים במחיצתו הטירוף איכשהו הופכים אותו לשקוף. זהו בעצם מנגנון הגנה די מובן – כי אם אתה מבין שאתה כולך מוקף בשגעון אתה עוד עלול להשתגע מזה. לכן עדיף למשוגעים לזרום עם זה ולחשוב שהם בסה"כ עוברים חוויה פטריוטית. למזלינו (הגדול?) חשיבת היחד תצילינו מבושה וחרפה ובינתיים גם נאשים את כל העולם באנטישמיות. ככה נעלה ונצליח על אפם וחמתם של הגויים. יחי הביבי וא-גנצה מדינע.

 6. צדוק התקוה הגיב:

  אין ספק שעצם הנסיגה של צה"ל הייתה ניצחון של הפלסטינים ואם צה"ל היה נשאר מה היית כותב צה"ל שוב כובש את עזה?כל חייל יקר לנו אבל בצד השניה נהרגו מאות אנשי חמאס ונלקחו בשבי גם כאשר אתה יורה מריכוזי אוכלוסיה וזאת לאחר שליחת שיחות טלפון וכאשר החמאס מתחבא מתחת לאוכלוסיה אזרחית זו התוצאהעכשיו כתבי החוץ שהיו בעזה אומרים את האמת וגם מראים סרטים איך ליד בתי חולים בתי מגורים יורם אנשי חמאס רקטות לעבר ישראל כולל סיפור הפגז שהרג עשרות ילדים ואנשים בסוף התברר עפי הכתבים הזרים שאת הפגזירו החמאס
  https://www.youtube.com/watch?v=0TjJFBRyfYI

 7. בולשביק הגיב:

  אני שמאלן, הייתי בצעירותי 8 שנים בשמו"צ, הייתי בכל ההפגנות בעד אוסלו, הייתי גם בהפגנה ההיא, בכיכר, אני מצביע חד"ש וחושב שהומניות היא התרופה לכל הרעות החולות של האנושות, אבל אני לא מוכן לקבל אנשים שמקבלים שליטה של ארגון (חמאס) שבא להשמיד מדינה שכנה (ישראל) תוך כדי טענות מגוחכות שאין להם בסיס במציאות, ואני חושב שההשוואה של חמאס של היום לפת"ח של שנות ה90 כלל אינה במקום ואם כבר היא מלמדת אותנו שטרוריסטים לעולם אינם משתנים (זוכרים את האינתיפאדה השנייה?) , ובכלל, ישראל מוכנה שאבו מאזן ישלוט בעזה משום שזהו הרע במיעוטו- כולנו זוכרים איך זה נגמר בפעם שעברה- בזריקת אנשי פת"ח מגגות עזה, בקרוב גם הרשות תצטרף לחמאס ותפתח בעוד גל של אלימות וטרור נגדנו בטענות שונות, לא כך ראינו את השלום, במקום 2 מדינות לשני עמים קיבלנו 3 מדינות שכל אחת מושכת לכיוונים שונים, במקום מדינה פלשתינית עצמאית ודמוקרטית קיבלנו מדינה פלשתינית מפולגת שאין בה דמוקרטיה כלל, כך לא בונים שלום, כך לא שמים קץ לסכסוך, בלי חיסול החמאס וויתור של הפלשתינים על המאבק המזוין לא יבוא שלום.

 8. הקיסר לופו הגיב:

  ולא רק הביבי משתולל. גם שותפו, אובמה, מוצא זמן להשתולל – והפעם הוא שב לעירק. כעת הבחור טוען שהוא תוקף את isis בעירק – אבל בו זמנית הממשל שלו מסייע לאותה הקבוצה בסוריה… כלומר לפנינו עוד פשע מלחמה להגנת הנפט שבשליטתו במסווה של עזרה הומניטרית. והפודל מבריטניה – כמו פודל טוב – מצטרף לאדוניו. אובמה, ההומאניסט הידוע – היונה הזכה והתמימה – וכמו כן חתן בפרס הנובל לשלום – מפקד על אימפריה שחיסלה כבר מיליונים מאז 9-11 , ועשרות מליונים מאז מלחמת העולם השנייה. בינתיים מהאג אין שום ציוץ, לא לגבי הביבי והגנץ ולא לגבי האובמה – שניהם אחים לפשע.

 9. עלי הגיב:

  כאשר בלבנון פרץ מרד במחנה הפלסטיני בארד אל נור בצפון המדינה וחמושים אשר קיבלו נשק ותחמושת מסוריה רצחו שוטרים וחילים לבנונים
  הצבא הלבנוני צר על המחנה במשך 3 חודשים וירה לתוך המחנה אלפי פגזי תותחים ללא אבחנה
  צבא לבנון החריב כליל את כל הבתים והרג 300 ולאחר 3 חודשים הושג הסכם לסיום הלחימה .
  (לאחר ההרס וההרג לא קמה ועדת חקירה האו"ם לא התערב ולא כתבו כלום בגדה השמאלית)..
  האיחוד האירופאי פנה לחמס וביקש את החמס להכיר בזכות ישראל להתקיים כמו כן התבקש החמס
  להכיר בהסכמים שהרשות הפלסטינית התחיבה עליהם ובתמורה אירופה תכיר בחמס ותסייע לתושבי עזה.. חמס סרבו !!
  הכותב מתעלם מהוצאות להורג של אנשי פת"ח ושל משת"פים אשר גופותיהם נגררו עם אופנועים בכל רחבי עזה.
  הכותב מתעלם מדיכוי נשים וכל אופוזיציה או דעה אשר לא מתאימה לשלטון החמס מדוכאת באלימות
  הכותב מתעלם מהעוני של התושבים אשר מקורו בריבוי ילודה ובהפניית הכספים לטרור ולא לרווחה כלכלית.
  הכותב מתעלם מהעובדה שכל קיומו של החמס הוא מלאכותי ותלוי בכספים חיצוניים מקטר

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים