הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 באוגוסט, 2014 7 תגובות

שאדי מוחמד סאלח טאלב , בן 29, נשוי ואב לשניים, הוא תושב בית חאנון בצפון רצועת עזה. את עדותו גבה תחקירן בצלם ברמאללה, איאד חדאד, באמצעות הטלפון, ב-21 ביולי 2014.

אנחנו גרים בבית חאנון, באזור של בתי מגורים צפופים מאוד. יש פה הרבה מגדלי מגורים שבכל אחד יש הרבה דירות ואנחנו גרים באחד מהם. התושבים כאן מתחתנים בגיל צעיר ויש משפחות עם הרבה ילדים. אדם יכול להתחתן בגיל 16 ובגיל 24 הוא כבר אבא לחמישה או שישה ילדים. יש גם משפחות שיש בהן עשרים ומשהו ילדים.

מאז תחילת ההתקפה הישראלית על הרצועה, החיים שלנו הפכו לקשים מאוד. אנחנו בקושי מוצאים אוכל לתת לילדים שלנו. אין חלב לתינוקות. יש מחסור חמור במים לשתייה. אין אפשרות לעבוד ואנחנו בקושי ישנים. יש הרבה פעילות של חמושים פלסטינים באזור הגבול עם ישראל, לא רחוק מאזורי המגורים וישראל מפציצה את האזורים האלה. אלה בעיקר שטחים חשופים, לא מיושבים, שמופצצים תמיד בתחילת כל מבצע צבאי של ישראל ברצועה.

beithanounבית חנון, עזה 11/8/14 (צילום: אקטיבסטילס) בית חנון, עזה 11/8/14 (צילום: אקטיבסטילס)

עברנו את כל המבצעים הצבאיים הקודמים, אבל הפעם זה שונה. בעבר ה"התנגדות" הפלסטינית הייתה חלשה. במבצעים קודמים טנקים עברו את הגבול לתוך הרצועה, הגיעו לאזורים של בתי התושבים והזהירו אותם להתפנות באמצעות רמקולים. ככה קרה בפעולות שהיו ברצועה בשנים הראשונות אחרי הפינוי של ההתנחלויות מהרצועה. במבצע שהיה בסוף 2008 ("עופרת יצוקה"), הזהירו את התושבים באזור באמצעות הצלב האדום. במבצע בשנת 2012 ("עמוד ענן") הרבה תושבים, כולל המשפחה שלי, התפנו בעצמם עם תחילת התקיפות.

כל פינוי גורר איתו סבל רב. נמאס לנו כבר. בפעם האחרונה, במארס 2014, ההפצצה האווירית התמקדה במנהרות ברצועת הגבול. ראינו את ההפצצות מהבתים שלנו. אף אחד לא ביקש מאתנו להתפנות, אבל חלק מהמשפחות חששו והתפנו מיוזמתן. היו כאלה שפינו את הנשים והילדים והקשישים ורק הגברים הצעירים נשארו כדי לשמור על הרכוש שלהם. ככה גם אנחנו עשינו. אשתי עברה עם שני הילדים הקטנים שלנו לבית של סבא שלהם במחנה הפליטים ג'באליא ואני נשארתי לבד לשמור על הבית. ככה עשו גם האחים שלי וקרובי משפחה אחרים והרבה משפחות אחרות.

במבצע הנוכחי, כבר ביום שהתחילה הפעולה הקרקעית הופצצו חלק מהדירות במגדלי מגורים בבית חאנון. צוותים של אמבולנסים שהגיעו לשכונה כדי לטפל בפצועים ביום הראשון לפעולה הקרקעית מסרו לנו שיש פעילות צבאית רצינית באזור והמליצו לנו להתפנות כדי לשמור על החיים שלנו. קיבלנו את ההמלצה שלהם והתפננו עוד באותו היום. ככה עשו רוב תושבי האזור. אנחנו עברנו לבית של חבר בעיזבת בית חאנון, ממזרח לבית חאנון. שמעתי מאנשים שההפצצות על בית חאנון נמשכו למחרת ובעצם הן נמשכות עד היום, ודירות נוספות במגדלים נפגעו.

ביום שישי, 18 ביולי 2014, בסביבות השעה 21:00, בערך שעתיים אחרי שאני והמשפחה שלי עזבנו את הבית שלנו בבית חאנון, בשעת תפילת הערב השנייה, שמעתי פיצוץ חזק. אחד הבתים בשכונה שאליה עברנו, במרחק של בערך 40-30 מטרים מהבית שהתארחנו בו, נפגע. אני חושב שזה היה פגז של ארטילריה. הוא פגע בחצר האחורית של הבית. בבית גרו בערך עשרים בני אדם ממשפחת אבו ג'ראד. בערך שלושים שניות אחרי הפגז הראשון נחת פגז נוסף שפגע באחד הקירות של הבית וגרם לו נזק גדול.

יצאתי מהבית והגעתי בריצה לבית שהופצץ. הגיעו עוד הרבה שכנים מהבתים הסמוכים. התחלנו לפנות את הנפגעים לאמבולנסים שהגיעו תוך זמן קצר. אחרי שסיימנו לפנות את כולם התבררו תוצאות ההפגזה – שמונה בני משפחה נהרגו וארבעה נפצעו. התברר לי שאני מכיר חלק מההרוגים – את עבד א-רחמן אבו ג'ראד, אשתו, רג'אא, ושני הילדים שלהם – בן חצי שנה ובן שש.

האח של עבד א-רחמן, מוחמד, סיפר לי שרוב ההרוגים היו באחד החדרים וצפו בסדרת הטלוויזיה הסורית "באב אל-חארה". מוחמד סיפר ששתי האחיות, סמר, בת 15, ואחלאם, בת 18, לא נפגעו מהפגז הראשון. הן היו בקומה השנייה והסתכלו מהחלון על תוצאות הפגיעה של הפגז בחצר ואז נהרגו מפגיעת הפגז השני.

כשסיימנו לפנות את הנפגעים מהבית החלטנו, אני והחבר שאצלו התארחנו, להתפנות עם המשפחות שלנו מהאזור. בסביבות השעה 23:00 עברתי עם המשפחה שלי לבית של חבר אחר באזור א-תוואם, ליד בית חאנון. החבר הזה כבר התפנה עם המשפחה שלו והבית היה ריק.

באזור נשארו בעיקר הגברים מהמשפחות שהתפנו. הם שומרים על הבתים שלהם מגנבים. המצב בכל צפון הרצועה הולך ונהיה מסוכן וקשה יותר. אני חושב שנאלץ להתפנות שוב, גם מכאן. אנחנו לא יודעים לאן ללכת. עד מתי נחזיק מעמד? רק אלוהים יודע.

ההרוגים בהפגזת בית מ שפחת אבו ג'ראד הם: עבד א-רחמאן מוסא ח'ליל אבו ג'ראד, בן 23. אשתו: רג'אא ח'ליל אבו ג'ראד, בת 32 וילדיהם: הניה עבד א-רחמאן אבו ג'ראד, בן 3 ומוסא עבד א-רחמאן אבו ג'ראד, בן שמונה חודשים. אחיו של עבד א-רחמן, נעים ח'לילי אבו ג'ראד, בן 18 ובנו סמיח נעים אבו ג'ראד, בן שנה. מוסא אבו ג'ראד, בת 15 ואחותה אחלאם מוסא אבו ג'ראד, בת 18 (אחיותיהם של ההרוגים עבד א-רחמן ונעים אבו ג'ראד).

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. צפור בודד הגיב:

  הרי לכם הוכחה חותכת לכשלון המשימה הישראלית.
  1.ברור לכל שהחמאס מוכן להתאבד מול הישראלים ולקחת אתו את האוכלוסיה העזתית החפה מפשע כשחפ"ץ לפניו.ובכך להפיל ישראל על בירכיה וגם לציירה כמפלצת ג'נוסייד בעולם כולו.
  2.ברור שההפצצות המסיביות של ישראל על החמאס פוגעות בעיקר באוכלוסיה האזרחית ומאפשרות להנהגת החמס לשרוד.
  3.אם ישראל הייתה בונה (בעזרת המצרים, האמריקנים והרשות הפלסט') מחוץ לרצועה מחנות פליטים בעלות של רבע יום מלחמה, היא הייתה משיגה את כל מטרותיה:
  א. לא פוגעת בחפים מפשע.
  ב. חושפת את הנהגת החמס ומחסלת אותה.
  ג. זוכה בדעת קהל עולמית אוהדת.
  4.העובדה שישראל לא עושה כך אומרת הכל:
  מדובר בשת"פ בין טייקוני דוחה וול סטריט, לשמור מעמדם של שלוחיהם המושחתים וחסרי המצפון ביבי ומשעל, בשלטונם על שני העמים המוכים ישראל ופלסטין.

 2. צדוק התקוה הגיב:

  אין לי בעיה אם תושבי עזה האמת הם תקועיםבעזה עם משטר קשוח הרודה בהם ועל כל אזרח שאין לו שום נגיע לטרור שנהרג כואב אבל אתם בחרתם בחמאס אתם הבאתם על עצמכם את האסון אתה רק שוכח שמעזה יורים רקטות כבר ארבע עשר שניים על אזרחי ישראל שגם נהרגו מאותם רקטות החיים שלכם קשיים ויהיו יותר קשים כי ישראל לא תיתן שמעזה יעפו רקטות על ישראל היו הפסקות אש ומי הפר את ההפסקות האש החמאס אותם אנשי חמאס הפכו אותכם למגן שלהם הם הנייה ושאר ההנהגה מחופרים מתחת לאדמה רק אתם תשלמו את המחיר אם לא תקחו את העתיד שלכם בידיים ותצאו נגד החמאס המצב ימשיך כך כי החמאס לא רוצה שלום הוא אומר במפורש שהוא רוצה להשמיד את ישראל למרות הכל ישראל מספקת לכם חשמל מים מאות חולים מעזה שוכבים בבבתי החולים בישראל ומשאיות של אוכל נכנסות לעזה אם האוכל לא מגיע אלכם תבדקו למה החמאס לא נותן לכם אבל אני לא נאיבי אם תבחרו בשלום תקבלו שלום אם תבחרו במלחמה המצב שלכם יהיה יותר גרוע הבחירה בידיים שלכם לאחר שישראל עזבה את עזה במקום לבנות בתיים לפליטים במקום להקים תעשיהוחקלאות השקעתם בנשק במנהרות ובוילות ענקיות למנהגי החמאס

 3. בולשביק הגיב:

  אז?, מוות בנסיבות כאלה הוא תמיד טראגי, שיפנה לחמאס וידרוש מהם להפסיק את האש, נראה אותו.

 4. שירה הגיב:

  מזעזע עד בלתי נתפס. זה אפילו לא "עצב".
  דבר אחד ויחיד אני מבקשת מכם, אל תשכחו אותם. אל תמשיכו לחיות ולקנות ולצחוק ולזרום עם החיים כאילו שהם לא היו. מכיוון שהרוצחים עסוקים בלרחם על עצמם, תבינו בבקשה שאתם צריכים לעשות שינוי כדי לשמור על החיים ועל הכבוד.
  התאחדו, דאגו זה לזה. אל תקנו כלום. לא טלפונים חדשים, לא סחורה ישראלית. תחזרו אחורה לערבות הדדית ומקסימום ייצור עצמי. נסו לקיים שיוויון בין גברים לנשים כדי שכל אחד מכם יהיה יחידה חזקה ולוחמת, בלתי מובסת. הביטו אל שכינכם העניים והעלובים מכם ותראו את עצמכם. כי אין חלש יותר ממי שאפשר להרוג בקלות כמו נמלה על המדרכה. שום כסף ומעמד לא יעזרו לכם. זה קרה לפני 70 שנה. תתאחדו או תהגרו. אחרת המוות ישיג אתכם.
  את הפצועים, הנכים וניצולי הטבח, אל תפקירו.

  • צדוק התקוה הגיב:

   שירה את כל הטענות שלך תפני לחמאס ארגון טרור רצחני היורה רקטות לעבר ישובי ם אזרחים מעל ארבע עשר שניים ועל זה אמר בצלם ואני מצטט
   http://www.btselem.org/hebrew/israeli_civilians/qassam_missiles
   ירי רקטות ופצצות מרגמה לשטח ישראל
   פורסם:
   1.1.11
   עודכן:
   24.7.14

   ירי רקטות ופצצות מרגמה כפשע מלחמה

   הארגונים הפלסטיניים היורים את הרקטות והמרגמות מצהירים בגלוי על כוונתם לפגוע, בין היתר, באזרחים ישראלים. התקפות מכוונות נגד אזרחים חותרות תחת כל כללי המוסר והמשפט. הריגה מכוונת של אזרחים מוגדרת כהפרה חמורה של אמנת ג'נבה הרביעית וכפשע מלחמה שלא ניתן להצדיקו, י

  • צדוק התקוה הגיב:

   תגובה לגברת שירה
   את כותבת תהגרו לאן להגר אותם מוסלמים קיצונים שוטפים היום את העולם המערבי והם מתכוננים לגיהאד במערב כבר מדינות אירופה נכנסו ללחץ מי מה שקורה אם אותם גיהדיסטים שיצאו מהמערב להפעיל בכוח את השריעה על " הכופרים" המוות את מי ישיג אותנו כאן בישראל יש לך טעות מלחמת העולם השלישית תפרוץ במערב באירופה האיסלם רוצה אותה מוסלמית והוא אומר את זה ואירופה השבעה אוטמת אוזניה ואוטמת עיניה ולא רוצה לראות מה יקרה בדיוק כמו לפני 75 שנה אז היטלר התעסק עם היהודים לאף אחד לא היה איכפת אחר כך גדל לו התאבון השאר היסטוריהמי שחי היום במערב צריך לפחד ואני מקווה שלא תמחקו את תגובתי עברתי על התקנון

 5. שחר הגיב:

  שירה, אל מי את מדברת?
  אל הישראלים?
  אל הפלסטינים בעזה?
  אל הפלסטינים בגדה?
  אל המתנחלים?
  אולי בכלל אל התל אביבים?
  עם מי הם אמורים להתאחד?
  מי הם השכנים העניים והעלובים?
  מי אמור להגר ואת מי המוות ישיג???
  ואם את חושבת שלהפסיק לקנות זה מה שיפתור את המצב, את מוזמנת להתחיל עם היוזמה הזאת בעצמך.
  ומה הקשר לסחורה ישראלית? איזה עוול עשו המפעלים הישראלים שגם הם במצוקה עכשיו?

  כשבדרום יש אלפי תושבים שחיים במקלטים עם נפילות יומיומיות של טילים וחמאס והג'יהאד משתמשים בתושבי עזה כמגן אנושי, למילים כמו "ערבות הדדית", "שיוויון בין גברים לנשים", "תתאחדו או תהגרו", אין שום משמעות מעשית בשטח.
  אנחנו במלחמה, אף אחד מאיתנו לא רוצה להיות במלחמה הזאת חוץ מהחמאס והג'יהאד.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים