הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 בספטמבר, 2014 38 תגובות

דו"ח וד"ש מברלין

זה עתה חזרנו, בת זוגי, בתי, בן זוגה ושתי נכדותיי, ממסע שורשים בברלין, עיר הולדתי. עברנו ליד הבית בו נולדתי, המשכנו לבית בו גרנו (קו-דם 177 – הרחוב המרכזי במערב ברלין) וסיימנו בבית משרדו של סבי (ד"ר אלפרד נאומן, עו"ד ונוטריון, שלמיטב ידיעתי היה גם בית מגוריו עם סבתי אנה נאומן זיכרונם לברכה). למחרת נסענו לבית הקברות בוויסנזה, לבדוק אם ניתן לאתר את קיברם של סבי וסבתי.

"בית הקברות היהודי בוַויְיסֶנזֶה (בגרמנית Jüdischer Friedhof Berlin Weißensee) הוא בית קברות יהודי ברובע וייסנזה בברלין, הגדול (או השני בגודלו) באירופה. בית הקברות נוסד ב-1880, הוא משתרע של שטח של 42 הקטאר ומונה כ-115,500 חלקות קבר‏[1]. קבורים בו אישים רבים מיהדות גרמניה, בהם הצייר לסר אורי, הרב ליאו בק, הפילוסוף הרמן כהן, הסופר שטפן היים ורבים אחרים." (לקוח מויקיפדיה)

בית הקברות היהודי בוַויְיסֶנזֶה, ברלין (צילום: גדעון ספירו) 1alminבית הקברות היהודי בוַויְיסֶנזֶה, ברלין (צילום: גדעון ספירו)

בית הקברות הוא אתר תיירות בפני עצמו. הוא שוכן בתוך חלקת יער והמטייל לאיטו בשבילים יראה מגוון של קברים, החל ממצבות שמזכירות מוזוליאון, ביטוי לעושרם בחייהם, וכלה במצבות פשוטות. בחלק מהקברים הזמן עשה את שלו, המצבות סדוקות והכיתוב לא קריא. במשרד בית הקברות קיבלנו מפה שבה סומנו קברי סבתי וסבי. הודות לתושייתה של בתי איתרנו בזמן קצר את הקברים. להפתעתנו ואושרנו הקברים השתמרו בצור מופלאה. אחרי שניקינו את הקברים הם נראו כחדשים והכיתוב היה קריא. ידעתי שהם נפטרו בשנות ה-30 אולם לא את השנה המדויקת. מהכיתוב על המצבות למדתי כי סבתי אנה נפטרה ב- 1937 וסבי אלפרד ב-1938. הם חוו את גזענות המשטר הנאצי אבל אימי השואה נחסכו מהם. וגם זו נחמה.

בית הקברות פעיל גם כיום והקבורה בו היא סיפור לא זול. המקום שרד את המשטר הנאצי. טרם מצאתי הסבר מתקבל על הדעת מדוע הנאצים לא נגעו בו לרעה.

יש לנו חברים וידידים בברלין שלא את כולם יכולנו לפגוש. הזמן קצר. הסתפקנו הפעם בידידינו וחברינו זה עשרות שנים, יורגן ויוטה בקר. יורגן הוא פרופסור במחלקה התיאולוגית באוניברסיטת גטינגן והוא מומחה לתלמוד ירושלמי ודובר עברית רהוטה. יוטה היא כומרית, פעילה בשיח ביו דתי בברלין במסגרתו נפגשים נציגי כל הדתות הפעילות בברלין, במטרה לקדם את המשותף בתחומי שלום,דמוקרטיה וזכויות אדם. היא מנהלת את חדר הדממה בשער ברנדנבורג המאפשר למבקרים להתנתק לזמן מה משאון הרחוב להתבוננות עצמית.

יוטה ויורגן מכירים את ברלין היטב ובכל ביקור הם מביאים אותנו במכוניתם הצנועה (תמיד רוכשים יד שנייה או שלישית) למקום שטרם ראינו. הפעם נסענו לרובע טרפטו (ברלין המזרחית שהייתה בירת "הרפובליקה הדמוקרטית הגרמנית" ד.ד.ר) לאנדרטה שהקימו הסובייטים לזיכרם של חיילי הצבא האדום שנפלו על כיבוש ברלין. זהו פארק ענק מוקף עצים עם פסלי ענק אף הם, מלווים בציטוט מדבריי סטלין בשבח הניצחון על גרמניה הנאצית והשיחרור מהפשיזם.

עם יוטה ויורגן באנדרטה לזכר חיילי הצבא האדום, ברלין (צילום: גדעון ספירו) 2andartaעם יוטה ויורגן באנדרטה לזכר חיילי הצבא האדום

בהסכם בין ברית המועצות וגרמניה המערבית ערב איחוד גרמניה, התחייבה הממשלה הגרמנית לשמור ולשמר את האנדרטאות לציון מפלתה של גרמניה הנאצית, וממשלת גרמניה עומדת בהתחייבות. הפארק מטופל ומטופח על ידי עיריית ברלין. כשאני ניצב מול אתרי זיכרון לצבא האדום, משתלט עלי מחנק בלתי נשלט, כי אינני יכול לשכוח שהצבא האדום הציל מיליוני יהודים ובני עמים אחרים מהשמדה ושעבוד. לעולם איני שוכח כי ברית המועצות שילמה את המחיר הכבד ביותר בדרך הקשה לניצחון, 26 מיליון בני אדם. ברגעים כאלה, ורק בהם, אני מודה בליבי לסטלין, לגנרלים שלו ולכל חייל בצבא האדום, כי בלעדיהם לא היינו כאן היום. באמרי זאת, אינני מפחית מחשיבות תרומתם האדירה של ארה"ב אנגליה ואחרים להבסת הנאצים.

משם נסענו לאתר הזיכרון לסינטי ורומה (צוענים בעברית עממית) שתוכנן על ידי האמן הישראלי דני קרוון. נזכרתי בגזענות של הממסד היהודי, מגובה על ידי כמה משת"פים גרמניים, שהתנגדו להקמת אתר זיכרון משותף, שהרי שני העמים היו קורבנות השמדת עם, אבל אחוות אושוויץ הובסה על ידי הגזענות היהודית. התוצאה, שני אתרים נפרדים. האתר לזכר השואה היהודית שמורכב ממספר רב (עשרות? מאות? לא ספרתי) של עמודי בטון בגדלים וגבהים שונים, שהפכו עם הזמן למקום בו ילדים משחקים מחבואים ובקיץ משטח לשיזוף. עד היום אינני מבין את הקשר בין האתר היהודי לשואה, אבל אני זוקף זאת לחוסר הבנתי, שהרי לא יתכן שהארכיטקט שתיכנן והוועדה הציבורית שבחרה בהצעתו, הם טמבלים בתחום האמנות כמוני. האתר של קרוון יותר צנוע אבל לטעמי הרבה יותר מרשים. עם הכניסה לאתר נשמעת נגינה חרישית של כינור והמקום מקרין אווירה של קדושה. שם לא ישחקו מחבואים, לכך נועדו מגרשי משחקים.

אנדרטה לזכר בני הסינטי והרומה שנספו בשואה (צילום: גדעון ספירו) 3romaאנדרטה לזכר בני הסינטי והרומה שנספו בשואה

משם המשכנו לאתר הזיכרון לקורבנות האותנזיה (המתת חסד), שזה עתה נחנך. 300 אלף גרמנים, שלא עמדו בקריטריון תורת הגזע הנאצית, חולים במחלות גנטיות ומחלות שאין להן מרפא, פגועי נפש, נרצחו במסגרת מבצע שקיבל את הקוד t4. הם הומתו בשיטות שלאחר מכן יושמו על היהודים, גז, זריקות רעל והרעבה. מבצע כזה לא יכול לצאת לפועל בלי שיתוף פעולה של רופאים. מקצוע הרפואה בגרמניה עבר תהליך של נאציפיקציה. הרהרתי ביני לביני, האם רופאים שמשתפים פעולה עם פשעי השלטון אופייני לגרמניה? התשובה היא לא, זו סכנה הרובצת לפתחו של כל משטר דיכוי.

אנדרטה לזכר קרבנות המתת החסד תחת המשטר הנאצי, ברלין (צילום: גדעון ספירו) 4euthanאנדרטה לזכר קרבנות המתות החסד תחת המשטר הנאצי

כחבר בעמותת רופאים לזכויות אדם, לא יכולתי להתעלם ממציאות הישראלית בה פועלים רופאים בשיתוף פעולה עם מנגנון העינויים של השב"כ. נחקר פלסטיני שעבר סדרת עינויים אחת, מובא לרופא הממתין בחדר שכן, לבדיקה, האם הוא כשר לסדרת העינויים הבאה. לפי החוק הפורמלי רופא כזה הוא עבריין פלילי שצריך לעמוד לדין. באופן מעשי לא קורה דבר. ההסתדרות הרפואית בישראל משתפת פעולה באופן מעשי בכך שאינה יוצאת במאבק לעקירת התופעה ושלילת רישיון הרפואה מרופאים אלה.

יוטה ויורגן הם החלום הרטוב של מנגנוני התעמולה הישראלית. אנשים בעלי תודעה דמוקרטית וליברלית, תומכים בישראל, ומשתתפים בהפגנות למענה. ואז הם רואים את ההפגנות בישראל עם הצעקות "מוות לערבים", ו"נשים יהודיות ליהודים בלבד", ושואלים עצמם: הזו ישראל שאנו תומכים בה? הקנצלרית אנגלה מרקל השתתפה בהפגנה נגד האנטישמיות, מקבילה בישראל נתניהו, לא זו בלבד שלא השתתף בהפגנה נגד הגזענות הגואה, גם את המעט כמו גילוי דעת התוקף בחריפות את השואגים מוות לערבים מלווה בתביעה מהיועץ המשפטי להעמיד אותם לדין בגין הסתה לג'נוסייד – לא עשה.

הזמן דוחק, עוד מעט נצטרך להגיע לנמל התעופה, סיימנו את הסיור בקפה איינשטיין, ועם הטעם הטוב של הקפה והעוגה חזרנו ליורה הרותחת.


תנו כבוד למ"ג

43 חיילות וחיילי מילואים מיחידת המודיעין 8200 פרסמו מכתב בו הם מודיעים כי לא יוכלו יותר לשרת ביחידה מאחר ופעילותם משרתת את הכיבוש והדיכוי של העם הפלסטיני. יחידה 8200 היא אימפריית האזנה בה לכודים כל מספרי הטלפון של פלסטינים. אין פלסטיני שחייו הפרטיים לא פרושים לפרטי פרטים. ידועים בעיותיו, חולשותיו כמו גם מאווייו. מידע זה מועבר לשב"כ שמשתמש בו להפעלת סחיטות למען ישמשו כמלשינים. (דוגמה: אנחנו יודעים שאתה הומו. אם לא תשתף פעולה, נוציא אותך מהארון. סחיטה יעילה לאור הצפוי לו בחברה שמרנית כמו זו הפלסטינית. עוד דוגמה: אם אתה רוצה שבנך החולה במחלה קשה יקבל טיפול רפואי בישראל, שיציל את חייו, תשתף פעולה. סחיטה יעילה) שיטות אלה מסבירות את ההצלחה לגייס אלפי מלשינים. כמו כן מספקת היחידה מידע לחיל האוויר לגבי יעדי ההפצצות וליחידות אחרות העומדות להוציא לפועל פעילות צבאית.

8200 היא ספינת דגל בעלת יוקרה בצבא ומחוצה לה. לכן התגובות החריפות והפראיות של הממסד השלטוני, הצבאי והתקשורתי. חיילים שרק אתמול היו מצטיינים הפכו לפתע לבוגדים רק משום שעזבו את העדר וגילו מחשבה עצמאית והומנית. תא"ל במילואים, שהיה בעבר מפקד היחידה, את שמו החמצתי, התראיין לתוכניתו של רזי ברקאי בגלי צה"ל ובמהלך השיחה הוא איבד את שפיותו, צעק, צרח שיש להעמיד את הסרבנים לדין, שהם לא יכולים להעריך את פעולות היחידה כי אין להם תמונה כוללת, וכאן הוא נכשל. אכן בצבא, כל צבא, מכשירים חייל למלא פקודות ולא להתפלסף בנושאים שהם מחוץ למשימה שהוטלה עליו.

לעולם לא ייתן הצבא לחייל תמונה מלאה. המסר הצבאי הוא: תתרכז במשימה שלך ואת הפוליטיקה תשאיר לגדולים. דווקא השחרור מהצבא אל החיים האזרחיים פותח אופקים חדשים ובעלי רגישות מוסרית ומצפונית מגלים, כפי שאני גיליתי, שהצבא לעולם לא אומר אמת מלאה. החייל שהפך לאזרח עובר תהליך של התפכחות משום שהוא רואה את התמונה על מורכבותה. להערכתי, זה מה שעבר על המ"ג, הם הבינו, הגם שלא השתתפו בפועל בשום פעולה צבאית, לא "לכלכלו ידיים" וישבו באולמות ממוזגי אווירי, הם שותפים לפשעי הכיבוש משולחן הכתיבה.

למיטב זיכרוני המושג "פושע שולחן כתיבה" חדר לתודעה הישראלית במשפט אייכמן. אישית אייכמן לא הרג יהודי אחד, הוא רק דאג שהרכבות תצאנה בזמן. מכאן כמובן אין להסיק שחיילי היחידה הם אייכמנים קטנים, הם לא, אבל מפקדי היחידה צריכים לדעת שאם לא יעצרו בזמן, אזי בחברה בה צועקים מפגינים "מוות לערבים" והחיילים רואים ושומעים את הקולות, ואיש לא מועמד לדין על הסתה לרצח עם, מתקצר המרחק לעליה על קו הרצף שבסופו ניצב אייכמן. המ"ג הבינו את המלכוד הזה וכאנשים מצפונים עשו את המעשה המוסרי ברוח שירו של ברטולד ברכט "גנרל, הטנק שלך" וכך כתב בבית האחרון: גנרל, האדם יצור מועיל הוא / יכול לטוס, יכול להרוג/ אבל יש בו פגם/ הוא יכול לחשוב. (ברטולד ברכט, מבחר שירים, תרגם מרדכי אבי שאול, הוצאת ספרית הפועלים 1971). על כך מגיעה להם הערכה, תמיכה וסיוע להדוף את מסע ההשחרה הציני של השלטון והצבא. לא זו בלבד שאינם פוגעים בביטחון המדינה,אלא תורמים לו. אם קיצרו את הכיבוש ביום אחד, זו כבר תרומה לביטחון ישראל שלא תסולא בפז.


משיאי הצביעות

שי ניצן, פרקליט המדינה, הודיע למנהל הרכב הממשלתי כי הוא מבקש להחליף את מכונית הפולקס וואגן שיועדה לו במכונית לא גרמנית, אתם יודעים השואה וכו'. אז החליפו לו לטויוטה יפנית.

שי ניצן קודם לא מכבר לתפקידו החדש לאחר שכיהן במשך שנים כפרקליט שהופיע מטעם המדינה בנושאי ביטחון. הוא הגן כמעט על כל מעשה נבלה של הכיבוש, מעצרים מנהליים, הריסת בתי משפחות, שלילת חופש תנועה, ענישה סביבתית, שוד קרקעות פלסטיניות, הוצאות להורג ללא משפט (בשפת הכיבוש "סיכולים ממוקדים"), התנחלויות, עינויים, גירושים, ועוד כהנה וכהנה המצאות שטניות מהמוח הקודח והמעוות של משטר הכיבוש, במטרה להכביד את עולו על הנכבש. פרקליטים מהזן של שי ניצן הם החלום הרטוב של דיקטטורות המטילות אימה על האוכלוסייה.

חלפו כמעט 70 שנים מסוף מלחמת העולם השנייה. במנגנון הציבורי ובצבא אין ולו נאצי אחד, אחוז האנטישמים בקרב האוכלוסייה הגרמנית הוא הנמוך באירופה, הקהילה היהודית בגרמניה כבר מונה 100 אלף בני אדם, הקהילה הישראלית בברלין מונה עשרות אלפים, בגרמניה הכחשת שואה היא עבירה (בישראל הכחשת הנכבה היא מצווה), בנתונים אלה לפסול מכונית גרמנית, מה עוד, על ידי פרקליט שהוא מגן סדרתי של הפרת זכויות אדם, מזכה את ניצן בכרטיס עליה לשלב הגמר בתחרות על התואר מר צביעות.

בהזדמנות זו כדאי להזכיר לניצן, שמא שכח או לא ידע, כי במלחמת העולם השנייה גם יפן לא הייתה חברה בארגון חסידי אומות העולם, אי לכך היפנית פסולה. מכונית ספרדית פסולה בגלל גירוש ספרד, צרפתית בוודאי בגלל משטר וישי, אמריקאית פסולה בגלל האויב אובמה, יאללה ניצן, תחזיר את הטויוטה ותבקש סוסיתא.


על דימויים מן החי הצומח והרפואה.

מאמרו של רוגל אלפר (הארץ 31 באוגוסט 2014) בו הביע את רצונו לעזוב את ישראל משום שנואש מהסיכוי לשינוי בכיוון הומניסטי, עורר הדים מכיוון לא צפוי- דווקא מהשמאל, על זרמיו השונים, הציוני, הא-ציוני והאנטי ציוני. כל אחד בדרכו נזף ברוגל ואמר לו – אני נשאר כאן. עלה על כולם פרופ' יהודה באואר, חוקר השואה וחתן פרס ישראל, שבמכתב קצר למערכת (הארץ 2 בספטמבר 2014) המשיל את הרצון לעזוב את ישראל לחולדות שנוטשות גם אוניות לא שוקעות. באואר יודע דבר או שניים על מקומה של החולדה בתעמולה הנאצית נגד יהודים. רוגל ראה עצמו נפגע כמי שהושווה לחולדה ואומר לבאואר "הגם אתה ברוטוס"?

השימוש בחי, בצומח, בגסטרונומיה, ברפואה כאיפיון להתנהגויות או מצבים אנושיים, ידועה בכל אומה ולשון, והעברית בכלל זה. ח"כ מירי רגב המשילה את מבקשי המקלט לסרטן ואילו בשמאל השתמשו באותה מחלה כדי להדגיש את הסכנה הצפויה מהתפשטות הגזענות. תינוקות הם בדרך כלל "בונבוניירות" ואישה נאה היא פרח או דובדבן. בישראל לא רק פרחים נקטפים, גם הרוגי צה"ל "נקטפו בדמי חייהם". הוותיקים שבינינו בוודאי זוכרים את "דור הצברים", הלוא הם ילידי הארץ שכמו פרי צמח הצבר הם קוצניים בחוץ ומתוקים בפנימיותם.

ההסתייעות בחיות מתפרשת על תחומים רבים. מוכרת האמרה "הכלבים נובחים והשיירה עוברת". ראש הממשלה המנוח יצחק רבין כינה את יוסי ביילין "הפודל של פרס". הכלב משמש גם כמטאפורה לציון נאמנות ו/או לציות עיוור בבחינת כלב מאולף. אדם המשנה את דעותיו על פי נוחות השלטון משול לזיקית, ואדם מרושע חורש מזימות הוא נחש. מי שקולו צורם קולו כקול העורב. מי שמצוי היטב בנושא מסוים הוא שוחה כמו דג במים. אדם החושש לעשות מעשה הוא פחדן כמו שפן. אדם שהליכתו כבדה, נאמר עליו שהליכתו דובית, ומי שמצטיין בהליכה מהירה הוא קל כצבי. השוביניזם הגברי השאיר את טביעת אצבעותיו גם כאן. אישה הנוהגת בפתיחות מינית היא "שפנפנה" וגבר שצבר מוניטין של חיית מין הוא "אריה אמיתי".
מי שלא נאה במיוחד הוא "מכוער כמו קוף". מי שנוהג באכזריות רבה משול לחיית טרף. ובמקורות נאמר לֵךְ אֶל-נְמָלָה עָצֵל; רְאֵה דְרָכֶיהָ וַחֲכָם. (משלי ו, ו). רשימה חלקית.

חזרה לחולדה. היא שונה משום ששימשה את התעמולה הנאצית להצגת היהודים כתת אדם המפיצים מחלות. כמה אירוני, קדם לפרופ' באואר, איש השמאל הציוני, חבר קיבוץ שובל לשעבר, אליקים העצני, מתנחל ואיש הימין הקיצוני. במאמר שפירסם העצני בעיתון "חדשות" הזכור לטוב, הישווה העצני את הערבים לעכברושים המכרסמים בספינה והציע "להחזיר את המלכודות ורעל עכברים" (23.5.1984) , על כך הגיב יוסי שריד במאמר בו כתב כי "מושגיו ודימוייו של אליקים העצני נשאבים במישרין מן הספרות הנאצית" (חדשות 25.5.1984).
הרגישות בישראל בנושא באה לידי ביטוי בהחלטת בג"ץ לשלול משמואל שניצר, עורך "מעריב" לשעבר, את פרס ישראל לשנת 1997 בגין מאמרו "יבוא של מוות" בו האשים את המהגרים מאתיופיה ("עולים" בשפה הרשמית) בהפצת מחלות.

לרוגל אלפר סיבות טובות לחוש נפגע ואני משער, על סמך היכרותי את פרופ' באואר בשנים בהן היה פחות מוכר, כי ימצא את הדרך לחזור בו או לפחות להסביר מה הייתה כוונת המשורר.
לגופו של עניין אני סבור, כאלפר, כי ישראל הולכת ומתרחקת מהסיכוי לשינוי, רוצה לומר, הפיכתה של ישראל למדינה ליברלית דמוקרטית החיה בשלום עם שכניה. כל מי שלא רוצה שילדיו ישמשו בשר תותחים למלחמות שמדיניות נתניהו וחבריו כופים עלינו, טוב יעשה אם יעזוב למקום יותר בטוח. ממש הצלת נפשות.

תגובות
נושאים: מאמרים

38 תגובות

 1. מ-TOYותה שי ניצנית למנגנון העינויים השב״כי הגיב:

  רוב הייקים שהכרתי היו יותר ליברלים מהסביבה שבה הם חיים. גם ספירו הוא דוגמה טובה לכך. ביקורתו חדה ועטו שנון.
  טוב שספירו חוזר ומזכיר את פשעי רופאים החברים בהסתדרות הרפואית בישראל ששכחו את שבועת היפוקרטס והסכימו לשרת את השב״כ כמקצוענים. מאז שהגן ד״ר יורם בלשר, ששירת גם כנשיא ההתאחדות הרפואית העולמית על הפשע, זרם הרבה דם במתקנים… והרבה לא השתנה. כבר ב-2009 האשים הועד הציבורי נגד עינויים רופאים ב״חוסר דיווח על עינויים וללא נקיטת פעולה כלשהי להפסקתם.״. הרל״א הביא לידיעת ד״ר בלשר תיעוד שבו 6 מקרי עינויים במתקן אחד.

 2. רועי הגיב:

  רק להזכירך, לא לכולם יש את הפריווילגיה האשכנזית של דרכון זר (כמו לרוגל אלפר). חלק מהציבור לא יכול "להציל את נפשו", כפי שכתבת. המסקנה של אותם אנשים שרצה הגורל ואין להם דרכון זר (למשל עולים ממדינות האסלאם כמו עיראק, תימן וכן גם ערבים) הוא שאין להם ברירה אלא להאבק על עתיד המקום הזה.

  באותו עניין, מוזר שלאיש מן השמאל הליברלי (כולל אותך) אין ביקורת על תופעת האזרחויות הזרות שהיא כל כולה נסיון נואל של האליטה הישנה (אשכנזים, כאמור) להשיג זכויות יתר.

  • צדוק התקוה הגיב:

   רועי בקשר לאותה פריווילגיה של דרכון זר אירופה מלאה במוסלמים והיום האיסלם נהיה קיצוני יהודים בורחים מצרפת בגלל אותה שינאת יהודים מהאיסלמיסטים אותם בעלי דרכון זר יברחו מפה וימצאו אותם שם ושם לא יהיה מי שיגן עלהם הדרכון הזר לא שווה

  • גדעון ספירו הגיב:

   לרועי,
   אתה טועה ומטעה בהקשר העובדתי וומכאן גן השימוש בטרמינולוגיה שגויה. דרכון זר לא קשור כלל לזכויות יתר של אשכנזים, אלא לזכויות אזרח וזכויות אדם. גרמניה הנאצית שללה את אזרחותי בגלל חוקי הגזע. גרמניה הדמוקרטית חזרה אליי (ואל כל יהודי שנשללה אזרחותו) ואמרה לי: אדון ספירו הנכבד, גרמניה הנאצית שללה את אזרחותך בגלל חוקי הגזע. אנו מכירים בעוול שנגרם לך ומודיעים לך כי ביטלנו רטרואקטיבית את חוקי הגזע, ואתה זכאי לקבל את ארחותך שנשללה ממך על ידי משטר פושע. אין לזה כל שייכות לאשכנזים, שהרי גם יהודי לא אשכנזי שהיה אזרח גרמניה הושבה לו אזרחותו. אם נלך בעקבות הגיונך תעלה הטענה כי יהודי מרוקו או תימן נהנו מזכויות יתר משום שלא נשלחו למחנה ההשמדה אושוויץ שנרצחיו היו בעיקר יהודים אשכנזים. בנוסף, אתה מתעלם מכך שמלך מרוקו וממשלתו הציעו ליהודי מרוקו שהיגרו לישראל לחדש את אזרחותם המרוקאית, וראוי לברר מדוע לא הייתה היענות המונית. להערכתי, אם יווצר מצב חירום בו המוני ישראלים יחפשו מקלט, שערי מדינות המערב יהיו פתוחים בלי קשר לדרכון זר או חסרי דרכון.

   • צפור בודד הגיב:

    גדעון הלוואי והדברים היו ברורים כל כך. הנה אמי שנולדה בגרמניה לאם גרמניה ולאב בעל אזרחות פולנית ושאבדה את כל משפחתה ואת כל רכושה בגרמניה, לא הוחזרה אזרחותה הגרמנית למרות שנולדה בברלין. הגרמנים סרבו להכיר בה כאזרחית גרמניה והעבירו את הטפול בה לפולין (ובכלל, מרבית "יהודי גרמניה" טרם עלות היטלר לשלטון היו "מהגרים" פולנים).
    אך פולין, מתנערת מכל יהודי שעזב את פולין לפני 1950 וילדיו אשר נולדו בארץ זרה אינם נחשבים כבעלי זכות לדרכון ק"ו.
    כלומר, מרבית היהודים שעלו מפולין (או מגרמניה), לפני מלחמת העולם השניה ומיד אחריה (עד 1950) אינם יכולים לקבל אזרחות כלשהי.
    לדעתי הדבר נעשה בלחץ המוסדות הישראלים ה"ציונים" שהיו עסוקים ביבוא "בשר טרי" ל"מפעלם" ובעיקר ב"שימורו".
    צא וחשוב מה היה קורה לו מאות אלפי היהודים שנמלטו מהפוגרומים והשואה ועלו לארץ ישראל בתקופה האמורה וצאצאיהם היום, היו מקבלים אזרחות פולנית…מספיק עם הנאיביות.
    מישהו בממשלות ישראל דרש כנראה שהמדינה הפולנית לא תאשר פספורטים פולנים, נקודה.
    עובדה היא שפולין הינה היחידה ממדינות אירופה שנוהגת כך כלפי יהודייה.
    נא להתפכח בבקשה.

    • צפור בודד הגיב:

     ועוד דבר קטן: "אם יווצר מצב חירום בו המוני ישראלים יחפשו מקלט…וגו'". גדעון זוהי גישה מתנשאת אם לא מזלזלת וצינית. נראה לך שאנשים מוצאים נחמה בעובדה שהם יעמדו כעניים בפתח דחוסים ולחוצים, ממתינים לרחמנותם של גויים קפוצי סרטיפיקט?
     ובכלל, מי יערוב לי שאכן אגיע אל אותו אשנב מיוחל באותה השגרירות הרחמנית, טרם תקפד ראשי חרבו המאכלת של הדאע"שניק? ובכלל, מדוע שלא אוכל להיות אדון לרצוני ולהגר מכאן, נניח שנה לפני "הרעש הגדול"? מדוע אתה יכול לעשות זאת ואני לא?

 3. צדוק התקוה הגיב:

  איני שוכח כי ברית המועצות שילמה את המחיר הכבד ביותר בדרך הקשה לניצחון, 26 מיליון בני אדם. ברגעים כאלה, ורק בהם, אני מודה בליבי לסטלין,
  ברית נמועצות שילמה מכיר כבד בגלל טימטום של סטלין אם היה נישמע לאנשי הצבא שלו ולמודעין שזרם היה מונע ממליוני אדם למות בברית המועצות מה גם שלפני כן חיסול אלפי קצנים וגנרלים אמרנו טימטום אמרנו סטלין לא הציל מילוני יהודים ואחרים סטלין נלחמם על האגו שלו שכמעט והחריב את ברית המועצות סטלין לא יצא להציל את היהודים סטלין יצא להציל את ברית המועצות וללא העזרה של ארצות הבריתבנשק מזון היה נוחל סטלין מפלה

  • גדעון ספירו הגיב:

   לצדוק התקווה,
   תודה על המידע לגבי פשעיו של סטלין. לא גילית את אמריקה. כתבתי לא מעט על סטלין וברית המועצות. כשהייתי ילד,וזה היה מזמן, שרנו את הטקסט הבא: "סטלין אבינו, רוסיה אמנו, הלוואי והיינו יתומים", סתם שובבות ילדים. כמובן שלא היה לנו שמץ של מושג מה מתרחש שם. אבל אינטינקטיביטת צדקנו. עכשיו אני למד ממך שסטלין היה מטומטם , אבל חיסול הקצונה הבכירה, פשע לכשעצמו, דווקא מעצים את הישגיו כמצביא הניצחון. אם אחרי חיסול הקצונה הבכירה, והמכות שחטף הצבא האדום מצבא הפלישה הגרמני, שהגיע לפאתי מוסקבה, לנינגרד וסטלינגרד,ותוך כדי מלחמה בתנאים כה קשים, הוא מצליח לשקם את הצבא עם הגנרלים שלא חוסלו ומצליח להכות בגרמנים עד ברלין והנפת הדגל על בנין הרייכסטאג, אז אולי הוא לא כל כך מטומטם? או שמא אתה סביר שהיה מטומטם כשתמך בהקמת מדינת ישאל ואישר שליחת נשק במלחמת העצמאות, רכיב מרכזי בניצחון?. סטלין לא לחם למען היהודין, ואינני יודע כלפי מי אתה טוען זאת, הוא נלחם למען בריה"מ, והציל מאות אלפי יהודים שמצאו בה מקלט. בהבסת גרמניה הנאצית הציל גם אותנו.עם כל הכבוד לסיוע האמריקאי, ויש לי כבוד, הסיוע לא החליף את הלוחם

   • כמובן 'שכחת' את ברית היטלר-סטאלין הגיב:

    ואת הפלישה המשותפת שלהם לפולין וחלוקתה ביניהם שהתחילה את מלחמת העולם ה-2 ואיפשרה את השמדת יהדות אירופה , ואת חלוקת 'אזורי ההשפעה' שהוסכמה בין שני משטרי הטרור, שלפיה סטאלין ישתלט על מזרח אירופה והיטלר על הייתר…

    גם 'שכחת' שסטאלין לא יצא למלחמה בגרמניה הנאצית, אלא הנאצים הם שבגדו בשותפיהם הקומוניסטים ופלשו לבריה"מ כמעט שנתיים לאחר תחילת המלחמה, שבהן סטאלין ווהמשטר שלו איפשרו לנאצים להשתולל ולרצוח ללא הפרעה כשבריה"מ מהווה הספק הראשי שלהם בדלק, מזון וחומרים אסטרטגיים, בזמן שמיליונים ברוסיה גוועו ברעב וסטאלין נטל את מעט המזון מפיות ילדי רוסיה ואוקראינה הרעבים וסיפק אותו לגייסותיו של היטלר – עוד בליל ה-22 ביוני 1941 כשגייסות היטלר כבר שעטו אל מעבר לגבול הסובייטי, שעטו רכבות סובייטיות מלאות בסחורות לעבר הגבול הגרמנו-נאצי…

    אז אל תנסה למכור לנו לוקשים של תעמולה צדקנית, מתחסדת ושקרית.

    • צדוק התקוה הגיב:

     גדעון
     סטאלין תמך בהקמת מדינת ישראל כי חשב שמדינת ישראל תלך עם ברית המועצות נגד המערב ולא מאהבת מורדכי הוא חשב הינה כוחות אומנם ציונים אבל סוציליסטים שרובם הגדול נולד בפולין רוסיה יתמכו בו נגד המערב

    • זכרון סלקטיבי הגיב:

     להתחיל מה"ברית היטלר-סטלין (שלא היה אלא הסכם לאי התקפה) זה כמו להתחיל את הסכסוך בפלישת צבאות ערב…
     1, הפולנים הם האשמים העיקריים במה שהגיע להם בכך שמנעו ברגע האחרון הסכם בין צרפת אנגליה וברה"מ נגד גרמניה הנאצית.
     2. סטלין דוקא חתר מעליית הנאצים לשלטון להסכם אנטי פאשיסטי עם בריטניה וצרפת. הוא נדחה ע"י בריטניה וצרפת נסחבה אחריה.
     3. הקדימון למלה"ע השנייה היה בספרד. לו הפאשיסטים בסיוע גרמניה ואיטליה היו מובסים שם כל ההתפתחות היתה שונה. אלא שבריטניה העדיפה את פרנקו על הרפובליקנים ועל שת"פ עם סטלין למרות שזה טבח במהפכנים שם כדי להוכיח לבריטים את "מהוגנותו"
     4. בריטניה ראתה את האויב העיקרי שלה בברה"מ לכן הנ"ל וההליכה למינכן. צרפת נגררה אחריה. ברגע האחרון בלב חצוי ניהלה מגעים עם ברה"מ שהוכשלו כאמור ע"י פולין
     5. מה נשאר לסטלין לעשות? להתאבד? הוא עשה מה שנשאר לו לעשות. לפי ז'וקוב בזכרונותיו שכתב הרבה אחרי תקופת סטלין, סטלין צדק כשסרב להתקפה מקדימה.שלא היה לה כל סיכוי.

     • הינה יוצאים האפולוגטים של סטאלין מהמארב הגיב:

      וכמו פאבדה של ימי הטיהורים של שנות ה-30 ממציאים 'היסטוריה' כדי להלבין את פשעי המשטר הקומוניסטי שבו הם דוגלים ומנהיגו 'שמש העמים' סטאלין.

      "הפולנים הם האשמים העיקריים במה שהגיע להם"… כן, בטח… עוד מעט תכתוב שגם היהודים אשמים במה שהגיע להם…

      ככה אתה הופך את הפושע לקורבן ואת הקורבן לפושע.

      האם היה אדם שפוי בפולין מסכים שהקלגסים של סטאלין יפלשו לארצו ומאחוריהם יחידות הרצח של הנקו"ד שהספיקו עד אז לטבוח מיליונים בתוך גבולות בריה"מ? בגלל זה סטאלין הפך לשותפו-לפשע של היטלר? מה שהקומוניסטים של סטאלין תכננו לעשות לפולנים רואים בברור בטבח ההמוני ביער קאטין באביב 1940 כאשר הם רצחו בדם קר רבבות קצינים ואנשי ממשל פולניים שבויים כפותים שנלכדו ע"י הצבא האדום והנקו"ד.

      עוד בנאומו בוועידה ה-18 של המ"ק הסובייטית במרץ 39 הכריז סטאלין שהוא 'לא יוציא את הערמונים מהאש' עבור המערב. וכך, כשבריטניה וצרפת סרבו לתת לו בתואנה של מלחמה בהיטלר לכבוש ולהשתלט על פולין, הוא פנה לשותפות עם היטלר שאיפשר לו לכבוש ולהשתלט על כל מז' אירופה, מפינלנד ועד בסרביה, כשותפו הנאמן לשוד ולרצח של ארצות שלמות ומיליוני תושביהן.

     • שכחת משהו הגיב:

      ז"א שלפולנים וגם ליהודים בפולין היה עדיף שפולין תכבש כולה ע"י הנאצים…

      גורלה של פולין נחרץ כשהם. טירפדו את ההסכם, שהיה יכול להרתיע אולי את היטלר, בין בריטניה צרפת וברה"מ (עפ"י הסטוריונים מערביים ומסמכים אחרי שברה"מ התמוטטה ולא עפ"י פראבדה).

      פולין נכבשה פעמיים ע"י ברה"מ פעם בהסכם עם היטלר ופעם שנייה כששוחררה מידי הנאצים ע"י הצבא האדום. מבחינת הפאשיסטים היה עדיף שפולין תשאר בשני המקרים תחת הכיבוש הבלעדי של הנאצים ובכלל, לגביהם אין הבדל לו היטלר ניצח במלחמה. אבל כשיהודי אומר זאת אני מבין לאן התדרדר הפאשיזם הציוני ומה פרוש יודו נאצי (שעליו אפילו ליבוביץ לא חשב).

      סטלין הוא גבור הנצחון על הנאצים במלחה"ע השנייה ואין מי שיקח את זאת ממנו. המשטר שהוא הנהיג בברה"מ היה מושא לביקורת קשה מצד השמאל המהפכני, טרוצקיסטים, טיטואיסטים, מרכסיסיטים אחרים ואנרכיסטים והוא טבח בהם ללא רחם. אבל כשאני שומע ביקורת עליו מצד פאשיסטים אני קופץ לדום ומצדיע לו ואין לי על מה לחתנצל

      השמאל הסוציאליסטי הוא מושא השנאה של אותם מבקרים. הם רוצים שנאמין שהסטליניזם הוא הסוציאליזם, בדיוק מה שמטלין רצה שנאמין

    • גדעון ספירו הגיב:

     לא כתבתי עבודה סמינריונית על סטלין, לכן לא תמצא שם הרבה דברים שלא שכחתי, אלא שהתמקדתי בנקודה אחת שתמיד מלווה אותי כשאני ניצב מול אתרי הנצחה לצבא האדום במלחמתו בנאצים. מעולם לא הייתי קומוניסט ולא השתתפתי בפולחן ברית המועצות וסטלין. אין לי בעיה לנאץ ולגדף את סטלין אלא שזאת גישה שלא מסייעת לראייה היסטורית לא היסטרית. אתה אכול שנאה לשמאל, רואה בו יחידה מונוליטית (ולזכותך יאמר שאינך מסתיר זאת) ולא מבחין שהשמאל דווקא מתאפיין במגוון של עמדות פוליטיות ואידיאולוגיות וזה משבש את שיקול דעתך.
     דווקא בנושא החוזה עם היטלר היה לסטלין אליבי מוצק. מאז מהפכת אוקטובר ניהל המערב מסע אנטי סובייטי, מלווה בסנקציות כלכליות, בתקווה להפיל את המשטר, שלווה בשנאת שמאל כמו זו שלך, אבל נבע בעיקר מפחד שמא הסיסמאות המאד קורצות לפועלים יכבשו את הלבבות והמוני פועלים יכבשו את השלטון וימירו את השיטה הקפיליסטית בסוציאליסטית.. גרמניה הנאצית הייתה שותפה לתעמולה האנט קומוניסטית, וסטלין חשש שגרמניה תהיה חוד החנית במלחמה שהממערב מתכנן נגד בריה"מ. החוזה עם היטלר נועג לנטרל את הסכנה. זה בקיצור הרקע.

     • אוסף של שקרים ושטויות ממחלקת התעמולה הקומוניסטית הגיב:

      לאחר מל' האזרחים ברוסיה 'המערב' נירמל בהדרגה את יחסיו עם המשטר הבולשביקי הרודני. לא רק גרמניה בחוזה רפאלו ב-1922, אלא גם מעצמות המערב כוננו יחסים דיפלומטיים וכרתו הסכמים עם המשטר הקומוניסטי וניהלו איתו יחסי מסחר ענפים כשהם מסייעים לתוכניות החומש ומספקים ציוד חיוני לתעשייה הסובייטית בנוסח ימי ה'דטאנט' 50 שנה מאוחר יותר. הסובייטים מצידם עשו הכל כדי להפיל את המשטרים הדמוקרטיים במערב באמצעות הקומאינטרן והמפ' הקומוניסטיות: ה'מהפכות' והמהומות בגרמניה 1923, בבריטניה 1926 וכד' הן רק דוגמאות ידועות ומתועדות.

      קשה לקומוניסטים ולתומכיהם כמו ספירו היום לקבל עובדות היסטוריות מוצקות, כמו המסע של הקומוניסטים בגרמניה נגד ה'סוציאל-פאשיסטים' בדמות המפ' הסוציאל-דמוקרטית ושיתוף הפעולה שלהם עם הנאצים כדי להפיל את רפובליקת ויימאר – לדוגמא שביתת עובדי התחבורה בברלין שאורגנה בש"פ קומוניסטי-נאצי נגד הממשלה הס"ד בפרוסיה.

      סטאלין 'מנע כיבוש פולין ע"י הנאצים'? הצחקת את הוורמאכט שצעד ב'מצעד ניצחון' משותף עם הצבא האדום בפולין הכבושה ע"י שני משטרי הטרור, החום והאדום, ב-23 בספט' 39.

     • כמה צפוי! ברגע שאוהדי סטאלין כאן מוכים בוויכוח הגיב:

      ונשארים חסרי מענה, הם עוברים להשתלחויות אישיות, ומה שלא פחות גרוע – הם מפעילים את הצנזורה.

     • "עובדות היסטוריות מוצקות" הגיב:

      הפוסל במומו פוסל
      כל "העובדות ההיטוריות המוצקות" הן מבית התעמולה האנטי סובייטית של המלחמה הקרה. אחרי נפילת ברה"מ העובדות האמיתיות התגלו גם ע"י היסטוריונים מערביים ומוכיחות ש"התעמולה השקרית" שהפיצה ברה"מ בנושא מלחה"ע השנייה לא היו כ"כ שקריות, בכל אופן לא כ"כ כמו תעמולת המלחמה הקרה שהפיצו היסטוריונים מטעם במערב.

      סטלין וגם ההנהגה של ברה"מ היו נגד כל נסיות המהפכה בכל תקופתם. סטלין טבח במהפכנים בספרד הפקיר אל המהפכנים ביון התנגד לטיטו ביגוסלביה תמך בקואומינטנג נגד מאו בסין ועוד.. הוא גכתיב למפלקות הקומוניטיות במסגרת הקומיטרן תמיכה באינטרסים המעצמתיים של ברה"מ ותו לאו.

 4. עלי הגיב:

  הקנצלרית יזמה עצרת כנגד האנטישמיות לא כדי לעזור לישראל אלא כדי לעזור למפלגה שלה
  משום שהאנטישמיות הרימה ראש בכל אירופה ובפרט בגרמניה.
  הימין הקיצוני בגרמניה סוחף לעצמו אוהדים והגביר את כוחו בבחירות לעיריות אני זוכר
  עדות של עדן ישראלית שנבחרה כשדרנית לערוץ המוזיקה האירופאית MTV
  עדן סיפרה שיש מקומות בגרמניה שם יש השפעה לניאו נאצים והללו ממש סיכנו את חייה
  זרקו עליה בקבוקים והיא נאלצה לרדת מהבמה.
  בגרמניה לפי סקרים יש רוב מוחץ של מעל 80% אשר טוען שמדינת ישראל הורגת ילדים
  פלסטינים בכוונה גם דברי גונתאר גראס על "הרצון של ישראל להשמיד את העם האירני "
  מראים שהתבטאויות אנטישמיות נהפכו לנורמה.
  (לא מזמן פורסמה ידיעה על מאות רציחות של זרים בעקר טורקים על ידי ניאו נאצים בגרמניה)
  לגבי הצלת אירופה על ידי הצבא האדום במלחמת העולם השניה הטענה הזו ,לטעמי, סוחפת מדי לנוכח פתוח נשק גרעיני בארה"ב !
  ..פיצוץ אוטובוס זו פעולה למען החופש וחיסול מהאויר זה הוצאה להורג ?צריך לזכור שהטרור תופס בני ערובה ומצליח לשחרר מאות רוצחים

  • ק.א. הגיב:

   עלי, לו ישבת לדבר עם "האנטישמים" הללו (אולי לא כולם, כי יש מטומטמים כבדים בכל מקום) אני מנחש שהיית מגלה שרובם מדברים על מנטליות מסויימת (שישראל הרשמית נוקטת בה) ולא נגד ישראלים או יהודים סתם. ביקורת על התנהלות ישראלית – ומקבילותיה במערב – אינה אנטישמיות. כמובן שישראל בוחרת להציג זאת כאנטישמיות כי זה טריק מוצלח וסתימת פיות אפקטיבית משום שאף אחד לא מעוניין לקבל את התווית הזו. בישראל חינכו אותנו ללחוץ על "הדק" האנטישמיות קודם ורק אח"כ לחשוב…

   • עלי הגיב:

    ל-ק.א
    במשפט דרייפוס השמאל לא עזר לדרייפוס משום שלדעת ראשי השמאל "האנטישמיות היא בעיה פנימית
    של הקפטיליזים"..ודוקא איש הימין אמיל זולא הוא שדרש צדק וגם הבין שמשפט דרייפוס הוא משפט אנטישמי. מאז לא השתנה כלום היהודים נתפסים כחלק ממנגון הדיכוי של העולם הקפיטליסטי ולכן לדעת חכמי השמאל אינם ראויים להגנה.
    העיוות של התפיסה הזו מקורה כנראה בריאליזים ציני של אנשי השמאל אשר רוצים לשכנע את
    פשוטי העם המצדדים במפלגות ימניות והנגועים במחלת האנטישמיות.
    היחס של השמאל ליהודים ולסבל היהודי וההזדהות עם הנארטיב הפלסטיני הופכים את כל השמאל
    האירופאי לשמאל גזעני פאשיסטי.
    השמאל לא קרא מעולם לחסל את מחנות הפליטים הפלסטינים ולכן אנשי השמאל אינם ראויים לדבר על דיכוי ונישול.
    מכיוון שבעיית הפליטים הפלסטינית מטרתה לנגח את עצם קיומה של מדינה יהודית ולהמשיך את המאבק
    בישראל ניתן להגיד בלי בעיה שאנשי השמאל התחברו לגזענות ולפאשיזים אשר רוצים במלחמה
    ולא מעונינים בשלום
    אם הערבים היו אומרים 2 דברים "מכירים במדינה יהודית" "ומוותרים על זכות השיבה" תוך שעה אחת בלבד
    היה מתרקם הסכם הוגן והסכסוך היה נגמר

    • שכחת משהו הגיב:

     היו אומרים 2 דברים ועוברים ל22 מדינות "שכבר יש להם"…

     שלום ציוני מושלם…

    • ק.א. הגיב:

     עלי, אתה תמים. בערך כמו שהייתי בגיל 15. או שאתה מוכן לקבל את העובדה הזו. או שלא. הינסוחים שלך אינם מייצגים שום קו שאני ממש יכול להבינו, חוץ מאשר לזהותו כמוצר מוכן מבית ההסברה. המושגים שלך: שמאל, אנטישמיות, נארטיב פלסטיני, הם כמובן מאד יודו-צנטריים ומניחים את המבוקש. הם, גם מטילים, כרגיל, את הבעיה על אחרים (השמאל האירופי, הפלסטינים, האנטישמים…). פתטי למדי. גם אם יש 10% של צדק בדבריך – אתה חיש קל מתלהב מזה (כי זה כיף?) ושוכח ששאר 90 האחוזים זה שטויות. די חבל.

    • גדעון ספירו הגיב:

     עלי,
     השנאה לשמאל מעוורת את עיניך, לכן אתה מייחש לו עמדות שמעלם לא היו לו, מה עוע ואין שמאל אחד מונוליטי. אצלךאין כיבוש,אין התנחלויות, אין אפרטהייד רק חסרה חתימה פלסטינית.
     אם אנקוט בשיטה שלך הנה התשובה: אם ישראל תחתום על שני דברים:: נסיגה לגבולות ה-4 ביוני 1967 ופרוק כל ההתנחלויות מעבר לקו הירוק, כולל כל השכונות במזרח ירושלים ותכיר בירושלים המזרחית כבירת המדינה הפלסטינית, תוך חצי שעה יש הסכם שלום.

     • שאלת תם לגדעון ספירו הגיב:

      לפני ה-5 ביוני 67 לא היה 'כיבוש', לא היו התנחלויות, לא היתה שליטה ישראלית במז' ירושלים ולא שכונות יהודיות…

      אז למה לא היה 'שלום'?

      למה לא הוקמה מדינה פילסטינית, כזאת שאתה חולם עליה ומשתוקק לה ומקדיש להקמתה את כל מרצך?

      למה במקום זה היה גיוס כללי של אש"ף בראשות הראיס אחמד אלשוקיירי תחת הסיסמא של 'שוחרי השלום הפילסטיניים' שאו-טו-טו חותמים איתך על סלאם – סיסמת ה'אד'בח אל-יהוד'?

     • מה היה קורה לגדעון ספירו בביר זית... הגיב:

      האם האחים-הערבים היו מגרשים אותו כמו שגירשו את אחותו-ברוח עמירה הס כשהיא באה לדבר שם 'נגד הכיבוש'?

 5. שירה הגיב:

  תודה רבה! כמה שמחתי לראות מאמר חדש שלך.
  לפני שנתיים "אשה לאשה" בחיפה אירחו ניצולים מהירושימה שדיברו על מה שקרה להם. הם היו נערים או ילדים. הם עושים מסע ומבקרים במדינות שונות, כולל איראן. סיפרו לנו שם שאחד המתנגדים הגדולים ביותר להגעה שלהם בישראל היה ארגון "יד ושם".
  אני מנסה לחשוב אם כשהייתי ימנית הרגשתי טוב עם הלאומנות הלוחמנית הזאת ואני זוכרת שבאמת האמנתי שאנחנו הקורבן והייתי עצובה שיש אנטישמיות, אבל היום אני חושבת שהרבה מהרגשות האלו היו חוסר ביטחון אישי שלי שחלק מזה גם קשור לזה שאני צאצא של עם שהושמד והחינוך, גם בבית ספר וגם בבית, הכניס לי איזושהי נחיתות שגרמה לתחושות הלאומיות והלוחמניות שהרגשתי להיות מוגברות ולהתעלם לגמרי מהאחר, הייתי כולי בתוך "השואה" שלנו או כמו שאמר לי בחור פלסטיני "את רואה רק עם עין אחת".
  כימנית לשעבר אני יכולה להגיד שתחושות האלו הם לא צביעות כמו שהם בעיה נפשית שמגדלים אותנו עליה ושנראית לנו נורמה, בדיוק כמו שהנאציזם נראה נורמה להיטלר יוגנד ולנאצים הצעירים. הם לא חשבו שהם מטורפים רוצחים חולי נפש. הם חשבו שהם מגינים על העולם.

 6. איתן. הגיב:

  תודה.

 7. צפור בודד הגיב:

  את גדעון אני זוכר בתור עורך העיתון הכריזמטי מאוניברסיטת חיפה באמצע שנות השבעים. דור הפרחים היה אז בשיא כוחו והעיר חיפה הייתה מלאה בהיפיס כחול לבן ובמתנדבים מחו"ל. נשבו בה רוחות קידמה: מוזיקה, אומנות מתקדמת ואפילו תת תרבות אנרכיסטית שהתבטאה בקומונות משותפות של צעירים יהודים וערבים הפכה לענין של מה בכך. מה גרם לשקיעתה של תת תרבות זו קשה לקבוע. האם היו אלה הסמים שהפכו חלק גדול ממרכיביה לעברינים בעל כורחם? האם היו אלה תורות המזרח ששאבו חלק אחר מתוכם לזרועותיהם? ההיו אלה שמא, החוזרים בתשובה? או סתם כאלה שעברו "התפכחות קפיטליסטית"?…קרוב לודאי שקצת מכל אלה גם יחד, תרמו לאובדנה של תת התרבות הנאורה שניסתה לשגשג ואף הצליחה לעשות כך, לפרק זמן קצר, על רכס הכרמל.
  גדעון היום הוא כבר איש מבוגר. מהחתיך הכריזמטי, ארוך השיער ועטור המחרוזות שהנהיג אותנו אז בדרכו הישירה, נשאר בעיקר המבט החריף. אך הנפש כמו נעשתה בו צעירה יותר ואם פעם היה הוא גבוה למראה. היום הוא ענק למקרא.
  שתהיה לך שנה של בריאות, הצלחה ואושר גדעון יקירנו.
  היית ונשארת מגדלור עבורנו.

  • גדעון ספירו הגיב:

   ציפור יקרה,
   אני קצת נבוך מהמחמאות. אבל תודה. אני מאחל לך לקוראיי שנה של שגשוג, קירוב השלום, הבסת הגזענות,. קצת יותר צדק חברתי, הרבה בריאות, בקיצור, שנה טובה באמת.

 8. אלכס מסיס הגיב:

  הויכוח הסוער על סטאלין – צריך להדחות עד שנעסוק ביחסו של הרוב היהודי בפלסטינה למכירת
  המדינה החדשה בנזיד עדשים לארצות הברית ועד לתלותנו המוחלטת בארהב כיום
  אני זורק את הכפפה הזו לכותביו הקבועים של האתר

 9. גדעון ספירו הגיב:

  למגיב "אוסף של שקרים ושטויות ממחלקת התעמולה הקומוניסטית" :
  אל תתחרה איתי בביקורת על סטלין וברית המועצות. אתה תפסיד. הביקורת שלי על בריה"מ היא משמאל, והיא הרבה יותר נוקבת ורצינית. תמיד השתייכתי לשמאל האנטי-סובייטי לכן זה מצחיק אותי כשאתה משייך אותי "לקומוניסטים ותומכיהם". אתה לא מתמודד עם טעוניי על הרקע לחתימת ההסכם בין גרמניה לברית המועצות, ומדלג לנושא אחר לגמרי. גם לא טענתי שסטלין מנע את כיבוש פולין על ידי הנאצים, זו המצאה שלך. הלכתי לאינציקלופדיה למדעי החברה (כרך א עמוד 711), להלן כמה מובאות: "מאמציה של ברית המועצות להקים חזית נגד התוקפנות הפשיסטית ולממש את שיטת הביטחון הקולקטיבי כאמצעי להבטחת השלום, נכשלו מחמת עמדתו השלילית של המערב אשר ביקש להטות את התוקפנות הפשיסטית הגרמנית נגד ברית המועצות". ובהמשך: "המו"מ המדיני והצבאי על ברית אנטי גרמנית, אשר התנהל בקיץ 1939 בין בריטניה צרפת וברית המועצות,הוכשל בידי המערב, ונתקבל הרושם כי המערב מעוניין בהפניית ייצר הכיבושים של היטלר לעבר המזרח". זה הרקע להסכם אי ההתקפה בין ברית המועצות לגרמניה הנאצית מ-23 באוגוטט 1939 עם תזה זו תתוכח.

  • למרות ה'ביקורת', אתה שייך לתומכי הקומוניסטים הגיב:

   לא הבאת שום 'טיעונים' 'על הרקע לחתימת ההסכם בין גרמניה לברית המועצות', אלא רק קלישאות תעמולה ממחסן הגרוטאות הקומוניסטי מימי סטאלין ועד היום.

   גם ציטוטיך מה'אינציקלופדיה למדעי החברה' הפסאודו-מדעית, של אלה שהעריצו את 'שמש העמים' ותמכו בברית היטלר-סטאלין, שייכים לסוג הזה של 'טיעונים'. זה 'מקור' בערך כמו 'קול העם' מאותה התקופה. זה שאתם מצטטים אחד את השני לא מעלה ולא מוריד. התקופה הזאת מתועדת היטב ע"י חוקרים וגם כל שלבי מערכת היחסים בין בריה"מ וגרמניה הנאצית מ-1933 ואילך, כולל שה"פ הצבאי מאחורי הקלעים במשך כל התקופה.

   הניסיונות של בריה"מ של סטאלין להגיע להסדר 'הבנות' עם גרמניה מאז ראשית 39 תמורת הכרה בהתפשטותה הטריטוריאלית מתועדים היטב. הסובייטים חיזרו – הנאצים דחו. רק באוגוסט 39, כשהתקרב מועד ההתקפה הנאצית על פולין, נעתרו הנאצים לחיזורים הסובייטיים ושלחו את ריבנטרופ למוסקבה, היכן שהוא התקבל מייד כידיד ובעל ברית. היטלר נתן לסטאלין כל מה שהוא רצה במז' אירופה: פינלנד, בלטיקום, חצי פולין, בסרביה ותמורת זאת הפך סטאלין לספק הראשי ולאפסנאי של היטלר עד לפלישה הגרמנית לבריה"מ.

   • צפור בודד הגיב:

    ל"" למרות "הביקורת" וגו'":
    אתה כותב: "גם ציטוטיך מה'אינציקלופדיה למדעי החברה' הפסאודו-מדעית, של אלה שהעריצו את 'שמש העמים' ותמכו בברית היטלר-סטאלין, שייכים לסוג הזה של 'טיעונים'. זה 'מקור' בערך כמו 'קול העם' מאותה התקופה.".
    כלומר, מעניק סופרלטיבים למשהו אך אינך מנמקם. וזה הרי ההבדל בין גינוי מושכל, לקללה.
    ובכן, צא נא ונמק מדוע "האינציק' למדעי החברה", הינה פסאודו- מדעית?.
    ומדוע וזה הרבה יותר חמור בעיני, "קול העם", מ"אותה התקופה", אינו נחשב בעיניך כמקור מהמן?
    מה, משום שהיו הם: "אלה שהעריצו את 'שמש העמים' ותמכו בברית היטלר-סטאלין", אזי פסולי חיתון הם עתה בעיניך?
    וכי אל מי רצית שהסוציאליסטים אז, בין שנות העשרים לסוף שנות השלושים בישראל, יפנו מבט?
    והסכם ריבנטרופ, מה רע היה בו? הרי אם היה יוצא לפועל וגם נשמר שנים רבות, אפשר והיה מונע השמדת יהודי אירופה ולא רק.
    כלומר לא רק ששמת מרכאות על המילים "טיעונים" ו"מקור", מבלי לנמק, אלא אתה פוסל על הסף, את מי שהעריץ , אז, "באותה התקופה", את הסוציאליסט הגדול מכולם.
    משמע מי שהכה בהיטלר מכה ניצחת והציל כאן חיי כולנו כולל שלך, הוא אפס בעיניך.

    • לציפור הבודד: התגובה שלך מזכירה את הבדיחה מימי הקומוניזם שחלף לבלי שוב הגיב:

     כמו התקשורת הסובייטית של אז, גם התגובה שלך מורכבת מ'איזווסטיה' ומ'פראוודה'. רק שכמו במולדת העמלים שנפחה את נשמתה באיזווסטיה (=חדשות) שלך אין שום פראוודה (=אמת), ובפראוודה שלך אין שום איזווסטיה.

     • צפור בודד הגיב:

      נו טויף, יצאת צודק. מה נאמר ונדבר מול קשת הטיעונים, מוצקי הנימוק שהצגת בתגובתך האחרונה.

 10. נילי הגיב:

  לציפור בודד, אתה אומר שהסוציאליסטים בארץ היו צריכים להפנות מבט אל ברית המועצות משנות העשרים עד סוף שנות השלושים. בלי לדבר על שנות העשרים שגם אז לא היה דבש, אני רוצה להזכיר לך דברים שהתרחשו שם בשנות השלושים. ראשית, טבח ה"קולאקים" באוקראינה שהחוקרים עדיין חלוקים בדעותיהם ביחס למספר המיליונים שמתו אז ברעב, פחות או יותר בסדר גודל של יהודים שנרצחו בשואה (בלי שום כוונה להשוות. השואה תישאר תמיד יחידה ומיוחדת). שנית, הטיהורים הגדולים של סטלין שחיסל באותה הזדמנות נוסף על כמעט כל מנהיגי מלחמת האזרחים, כמעט את כל צמרת הצבא האדום מה שעזר מאוד להיטלר כשתקף את ברית המועצות. אנשים בארץ שלא אטמו עיניים ואוזניים ידעו מה מתרחש. לשם הם היו צריכים לשאת עיניים?

  • צפור בודד הגיב:

   אנני אומר ש"היו צריכים", שאלתי "וכי להיכן יפנות מבטם?".
   ברה"מ הייתה אז, האוואנגארד הסוציאליסטי היחידי בעולם, שהיה גם מדינה ולא סתם, אלא מעצמה. כלומר המבט נישא אליה. וסטאלין היה זה שעמד בראשה, על רודנותו ושגיאותיו, לטוב ולרע.
   ו"אנשים בארץ שלא אטמו עיניים ואוזניים ידעו מה מתרחש", הנו משפט כללי מדי.
   משום שאלה ש"ראו" בעיניהם, או "שמעו" באזניהם, אודות הטבח בקולקים והטיהורים בצמרת המפלגה והצבא, לא השתמשו מן הסתם באותם כלים מדויקים בהם נעזרים אנו היום לשינוע אינפורמציה בעולמנו. וגם אם היו כאלה ביניהם שגרסו כמותך (ובטוח שהיו). קרוב לודאי שאחרי מלחמת העולם הראשונה, כן אמרו אמן להישגיו של סטאלין (לפחות במה שקשור למיגור היטלר).
   חשבי בעצמך מה היה קורה, לו סטאלין לא היה בשלטון בתחילת שנות הארבעים?
   לכן אין בעובדות הנ"ל, להפוך "קול העם" ו"האנציק' למדעי החברה", לפסולים מד'אורייתא, רק משום שתמכו אז ברודן סטאלין.
   עדין, בצעו הם מלאכת קודש בציון, בכל הקשור לאחווה פועלית יהודית וערבית. או שמא גם כאן, הינם פסולים בעיניך?

 11. צפור בודד הגיב:

  במקום "שאחרי מלחמת העולם הראשונה", צ"ל: "שאחרי מלחמת העולם השניה". סליחה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים