הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-2 באוקטובר, 2014 28 תגובות

התועמלן והתעמולה

נאומו של ראש ממשלת ישראל באו"ם (29 בספטמבר 2014), היה נאום תעמולה שגרתי. נאום תעמולה ראוי לשמו יכיל מנה גדושה של שקרים, הולכת שולל והונאות מהולים בעובדות נכונות והתמהיל נועד לכבוש את לב הקהל. כל ערוצי הטלוויזיה ומרבית תחנות הרדיו העבירו את הנאום בשידור חי.

לא היו הפתעות. כל הקלישאות עליהן חוזר נתניהו שוב ושוב נכללו בנאום. הוא חס וחלילה לא שכח לדקלם את המנטרה "צה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם". במבצע "עופרת יצוקה" (דצמבר 2008-ינואר 2009) נהרגו 121 ילדים וצה"ל היה הצבא הכי מוסרי בעולם. במבצע "צוק איתן" (קיץ 2014) נהרגו למעלה מ-400 ילדים, ועדיין הוא הצבא המוסרי בעולם, אפילו ביתר שאת. עם הגיון ישראלי כזה אפשר לייצר נוסחה מתמטית לפיה ככל שהורגים יותר ילדים פלסטינים הדגש על מוסריות הצבא יותר חזק, בבחינת מקודם היינו הכי מוסריים בעולם ואילו עתה על אחת כמה וכמה.

netanyahu-UNנאום נתניהו בעצרת האו"ם, ספטמבר 2014

מנטרה אחרת שהיא חומר חובה בכל נאום תעמולה, נושאת את השם "ישראל –הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון". מקומה לא נפקד מהנאום. כמה זמן ימשיך נתניהו ללהג את השקר הזה? כל העולם כבר יודע שבשטח שבשליטת ישראל שורר מזה 47 שנים משטר אפרטהייד, לאמור, זכויות ליהודים וגזירות על הפלסטינים. זו מנטרה שנשחקה ואיבדה מכוחה ואפשר לאכסן אותה במחסן הגרוטאות של סיסמאות שתש כוחן.

האנטישמית, אוי האנטישמיות, כמה טוב שהיא כזו, בת ברית מסורה של התעמולה הישראלית, בעזרתה ניתן להשתיק כל ביקורת, גם היא נכחה בנאום. ודאע"ש, החבר החדש של התעמולה הישראלית, מודבק לכל אויבי ישראל. איראן היא דעא"ש והחמאס היא דאע"ש והחיזבאללה גם. אם אין אבחנה בין הפונדמנטליסטים, וכולם הם דאע"ש, אזי הפאזל של נתניהו לא יהיה שלם אם לא נצרף אליו את הדאע"ש היהודי, הלוא הם רבני השטחים הכבושים, חסידיהם וכמובן את נוער הגבעות, המחדשים לשיטתם את הציונות ומפיחים בה קנאות דתית.

איראן, איך אפשר בלי הפצצה האיראנית. נתניהו קורא את הידיעות על הסכם שמתגבש בין המערב לאיראן בסוגיית הפצצה הגרעינית, ודעתו כמעט ונטרפת עליו, אובמה לא פועל על פי הנחיותיו. לפי אותן ידיעות, לא זו בלבד שאיראן לא תפורק מיכולתה הגרעינית, היא תוכר כמדינת סף גרעינית. נתניהו בצדק מוטרד מאיראן גרעינית, אבל מה שהוא לא מספר בנאומו, שישראל הכניסה את המזרח התיכון למרוץ חימוש גרעיני. בהיותה מעצמה גרעינית, לא תוכל ישראל למנוע זאת מהזולת. הדרך הבטוחה לא להיות חשוף לאימי הפצצה, היא פרוז המזרח התיכון מנשק גרעיני, שפירושו, להכניס את ישראל למשטר של פרוק ופירוז. אבל נתניהו רוצה גם לפרק את איראן וגם לשייט בצוללות גרעיניות תוצרת גרמניה. זה לא ילך. אם ישראל לא תפורק, תהיה איראן גרעינית.

נתניהו ערך בנאומו השוואה בין דאע"ש לנאציזם. כפי שאלה האמינו בעליונות הגזע הארי, כך דאע"ש מאמינים שהאסלאם הוא נעלה על כל הדתות האחרות. השוואה זו לא נראית לי בעייתית לכשעצמה, אבל מוזר בעיניי שהיא יוצאת מפי ראש ממשלה של מדינה שרבים משריה, כולל הוא עצמו, חברי כנסת, חייליה, מתנחליה, רבניה, כולם חלק מהאליטה השלטת, מאמינים כי היהודים הם העם הנבחר, כי אלוהים בחר בנו מכל העמים, למה? כי כך כתוב בתנ"ך הקדוש. על פי הפירוש השולט כיום בכיפה בישראל, מעמד העם הנבחר מתיר לו להתעלל, לגרש, להרוג, ולשדוד את העם שחי כאן זמן רב לפני שהציוני הראשון דרך בארץ הקודש. האם פירוש הדבר שנתניהו וחבריו הם דעא"שים? ישפוט הקורא.

מה שנעדר כליל מנאום נתניהו הוא הכיבוש. עניין פעוט, למה להטריד את השומעים בזוטות? חבר מהחלל החיצון שהיה נוחת באולם בנאומו של נתניהו כלל לא היה יודע שישראל היא מעצמה קולוניאלית המשעבדת כמעט יובל שנים את העם הפלסטיני, רומסת את זכויותיו, גונבת את אדמתו ומבצעת פשעי מלחמה. הוא היה שומע נופת צופים של פייה טובה חפצת שלום, שלא מושג בגלל רשע אחד, אבו מאזן. עוד אחד מהשקרים שעטרו את נאום נתניהו.

והיה הטיפול האישי באבו מאזן. משעה שהאשים את ישראל בג'נוסייד, שפשפו במשרדו של נתניהו ידיים בהנאה כי אבו מאזן הרים לנתניהו כדור להנחתה. ממש מתבקש להוציא מהגנזך את עבודת הדוקטורט הרשלנית שלו על השואה, בה כיווץ את מימדיה, שאי אפשר שלא לפרשה כהכחשתה. אמנם אבו מאזן חזר בו מהאמור באותו דוקטורט והכיר בשואה, אבל זה לא מעניין בשעת מחלוקת, שהרי המסמך האקדמי המפוקפק הזה שוכב בספריות ותמיד ניתן לשלוף אותו לצרכי ניגוח.

אבו מאזן שגה כאשר האשים את ישראל בג'נוסייד. לא רק בגלל שאין כאן מחנות השמדה, ברואנדה הוכח שאפשר לבצע ג'נוסייד גם במצ'טות, אלא בגלל שמדובר בהאשמה מכלילה. בשלב זה של הסכסוך היא לא נכונה. יש בהחלט מקום להשוואות לשנות ה-30 בגרמניה, אבל הן צריכות להיות רלבנטיות. אילו היה אבו מאזן מתנסח ביתר זהירות, הדברים היו מתקבלים אחרת. למשל, להזכיר שיותר ויותר ישראלים חושבים במושגי ג'נוסייד. התחיל בכך, למיטב זיכרוני, יצחק רבין כאשר הצהיר שמצדו עזה יכולה לטבוע בים, זו אמירה שיש בה גם היבט ג'נוסיידי. אם אבו מאזן היה אומר כי במלחמה האחרונה היו קרוב לשני מיליון תושבי עזה כלואים בין הים לחומות וגדרות אלקטרוניות, אין לאן להימלט! אלפי הרוגים, עשרות אלפי פצועים, מאות אלפים שהפכו חסרי קורת גג בגלל ההרס המסיבי של ההפצצות, )פליטות בתוך פליטות), בתי חולים עם ציוד ותרופות חסרים, ילדים קטועי גפיים שוכבים במסדרונות משום שכל מרצפת בחדרי החולים תפוסה, רעש המטוסים והפצצות, תמרות עשן דמויי פטרייה גרעינית, כל אלה יוצרים אסון בסדר גודל של צונאמי, לא מידי הטבע, אלא מידי אדם. ברגעים אלה נראה כי חזונו של רבין – טביעת עזה- הולך ומתגשם. כאמור, אילו אמר זאת, הדברים היו מתקבלים ונשפטים אחרת.

אילו אמר שהקריאות "מוות לערבים" שנשמעות במספר הולך וגדל של הפגנות, משקפים ערכים של השמדת עם, היה צודק. אילו השווה בין היחס של הכובש הישראלי לרכוש פלסטיני לזה של הנאצים לרכוש יהודי בשנות ה-30 לאחר עליית היטלר לשלטון, ונעזר במחקרים המוכיחים שאין התנחלות אחת שלא גזלה קרקע פלסטינית פרטית, היה צודק. לאחרונה נודע כי גם מטה משטרת השטחים הכבושים נבנתה על קרקע פרטית. נושא זה גם מוכר לי ממשפחתי שהייתה בגרמניה אמידה ובעלת רכוש, כולל אדמות חקלאיות, והגיעה לפלשתינה בחוסר כל לאחר שרכושם נגזל כפי שנגזל רכושם של הפלסטינים בידי המדינה והמתנחלים. ההבדל בין ישראל לגרמניה בנושא זה, (נכון להיום), הוא, שגרמניה הדמוקרטית החזירה את הרכוש לבעליהם או יורשיהם, וישראל , "הדמוקרטיה היחידה…." וכו' ממשיכה זה 47 שנים במדיניות עקבית של גזל ושוד רכוש פלסטיני פרטי. אילו אמר אבו מאזן שהכיבוש הישראלי יותר אכזרי מהכיבוש הגרמני בדנמרק, היה צודק. אילו אמר שבמגירת המטכ"ל יש תוכניות לטיהור אתני (שם זמני "סילוק עמלק"?) היה צודק. אבל הוא העדיף האשמה מכלילה טרם זמנה ונתניהו ניצל זאת עד תום.

המאמץ הישראלי למקד את המחלוקת עם הפלסטינים בנושא הג'נוסייד עושה עוול לאבו מאזן. בניגוד לנתניהו
שלא הציג שום אופק מדיני, שלא לדבר על תוכנית שלום, מה שהיה הוא שיהיה, הציג אבו מאזן תוכנית מדינית שתוביל לשלום ישראלי פלסטיני. תוכניתו לכפות על ישראל את סיום הכיבוש ונסיגה לגבולות ה-4 ביוני 1967 (הקו הירוק) בהליך מדורג של שלוש שנים, שבסופו תהיינה שתי מדינות, פלסטין וישראל, (עדיין רלבנטי?) ראויה לתמיכה של שוחרי שלום וזכויות אדם. כל זאת בגיבוי מועצת הביטחון שיש לה סמכות כפייה. נתניהו ידחה תכנית זו ביהירות וזחיחות משום שבכיסו ווטו אמריקאי. הנה הפן ההרסני של התמיכה האמריקאית. כל עוד תמשיך ארה"ב לחמש את ישראל ולהטיל ווטו על כל החלטה שדורשת מישראל פעולה לסיום הכיבוש, וגרמניה תמשיך לספק צוללות גרעיניות, הסיכוי לשינוי שואף לאפס והערפדים ירוו את צימאונם.


דאע"ש

מטרתו המוצהרת של ארגון דאע"ש להקים את החליפות האסלאמית. בדרכו למטרה רוצח בני אדם במספרים מבהילים, ובאכזריות בל תאמן כמו עריפת ראשים לעיני המצלמה. הארגון ניצב מולנו כמגדלור של שנאה המבשר לאלו תהומות מדרדרים בני אדם כתוצאה מקנאות דתית.

חלק מלוחמי הארגון הם מתנדבים צעירים מקהילות המוסלמיות באירופה שנשבו בקסמי הארגון. הם חוזרים, כל אחד לארצו, בתחושת שליחות דתית והחשש הוא כי יבצעו פעולות טרור נגד "הכופרים". הבעיה חורגת ממדינה זו או אחרת והיא מחייבת קואליציה בינלאומית להגנה מפני סכנת הטרור נגד אזרחים. מדינות דמוקרטיות מתלבטות איך להיאבק בסכנה מבלי לאבד את הדמוקרטיה, בלי להידרדר למדינת משטרה ולתייג את כל המוסלמים כאויבי העם.

יש מי שסבורים שאחת הדרכים זה לתקוף את הארגון בשדות הקרב שלו בהפצצות מהאוויר. אני מודה שאין לי פתרונות קסם או נוסחת זהב לפתרון הבעיה. אבל אני מפקפק אם התקפות מהאוויר הם התשובה. הניסיון המצטבר מלמד שפצצות חיל האוויר לא מחסלות רעיון, וגם פוגעות בחפים מפשע.

זן מיוחד בקרב ארגונים פונדמנטליסטים, הם מי שקרויים חוזרים בתשובה. חלק מהם נחוש להוכיח שהם קתולים מהאפיפיור. משסף הגרונות, של דאע"ש, דובר אנגלית לונדונית, הוא כנראה ראפר אנגלי שהדת שיבשה וסחררה את מוחו. בשעת כתיבת שורות אלו עולים בדעתי שתי דוגמאות מישראל, שניהם גנרלים, חילונים בעברם, שגילו את האור האלוהי, ומבלי שאלוהים נתן את הסכמתו (לא בכתב ולא בע"פ), משתמשים בשמו לביצוע פשעי מלחמה. שני הגנרלים הם המתנחלים תא"ל אביחי רביצקי שהיה הרב הצבאי הראשי, ותא"ל אפי איתם, היה מפקד חטיבת גבעתי ולאחר שחרורו חבר כנסת ושר מטעם המפד"ל. השניים מצטיינים בסף דמוקרטי נמוך ומגייסים את האל להצדקת הכיבוש והאפרטהייד מבלי שקיבלו ייפוי כוח מכבודו. האל הוא רחום וחנון ובה בעת גם אל נקם ושילם והוא יושב חסר אונים ולא יודע איך משתלטים על כל החוליגנים הנושאים את שמו לשווא. אם הבג"ץ לא יכול, איך הוא יוכל? איך מסבירים זאת לדע"ש מבלי שראשך ייערף?

יש הרבה אי צדק בעולם, עוני, אפליה גזענות. אלוהים עוד לא פתר דבר מכל אלה. נראה שאין תחליף למאבק, דמוקרטי לעקירת הרוע.

תגובות
נושאים: מאמרים

28 תגובות

 1. צדוק התקוה הגיב:

  לכתוב על ארגון דאע"ש ואחר כך להזכיר אתתא"ל אביחי רביצקי שהיה הרב הצבאי הראשי, ותא"ל אפי איתם,מפקד חטיבת גבעתי באותה נשימה עם הארגון הרצחני דאע"ש זה בעדינות אומר חוסר טעם
  לא אכביר במילים כי תגובתי תמחק לא במקום שני הדוגמאות מה ניסיתה לעשות להראות שאותם מוסלמים מטורפים יש לידם גם יהודים כאלה כמה שינאה מקווה שתפרסם את תגובתי

  • גדעון ספירו הגיב:

   צדוק התקוה:ראשית תיקון קטן: אביחי רונצקי (ולא רביצקי). מה לעשות ויש בינינו מחלוקת. שני הבירונים האלה הם אנשים מסוכנים ביותר. איתם הציע לגרש את :"ערביי יהדה ושומרון" לבטל את חברותם של חברי הכנסת הערבים. כמו כן הציע להקים מפלגה שאחד מתפקידיה יהיה להחזיר אזרחים בתשובה.
   רונצקי הציע כי חיילי הכיבוש יפסיקו להביא חשודים למשפט ובמקום זאת לירות בהם במיטותיהם כמו כן הפך את הרבנות הצבאית ליחידה "בצבא השם" ובמבצע עופרת יצוקה נפגש עם חיילים ערב יציאתם לעזה ובהטפותיו הדתיות הפך אותם לשליחי "אדוניי צבאות". אלה אנשים מסוכנים ביותר שאם השלטון בידיהם איראן תיראה כמגרש משחקים תמימים.

 2. צפור בודד הגיב:

  דברים כדורבנות גדעון, בעיקר לגבי הסיפא בנושא המאבק "הדמוקרטי" (למרות שלדעתי מתחיב כאן הביטוי "סוציאל דמוקרטי").
  ורק ברשותך כמה הערות:
  א. אף לא מילה אחת שלך, על הצורך האקוטי בבנית מחנות מקלט ומפלט לפליטי עזה כבר ברגע זה!!! שהרי דבר לא נעשה עדיין למען הנפגעים בתוך עזה. שלא לדבר על ה"סבוב הבא".
  ב. אף לא מילה אחת שלך, על כך שבזמן מלחמת "צוק איתן", אמר מוחמד דף כי לוחמי החמאס, הינם "מתאבדים וחלק ממלחמת השריעה לחליפות עולמית" ומאבקם "אננו כלל למען האומה הפלסטינית, אלא למען אללה".
  ג. אף לא מילה אחת שלך, בדבר אי יכולתה של ישראל (היום) להכיל את עזה עם החמאס. כלומר הפצוץ הבא הינו וודאי וברור וכולו נתיב אפוף שלהבות מלחמת ג'נוסייד וטרנספר. משמע הרשות והחמאס פוסעים כאן בעיניים פקוחות ובראש מורם לתוך צבת הברזל של צה"ל ומתוך מודעות שלמה לכך שלא יושג דבר, מלבד מותם של עוד ילדים פלסטינים (משום שתמיד תתקיים משוואת התנאי הדמגוגית: "חיי ילדים ישראלים ובטחונם" מול "חיי ילדים פלסטינים ובטחונם").
  ד. אף לא מילה אחת שלך, על דבריו של עבד א-סיסי בדבר נכונותו לתת לרשות הפלסטינית שטחים בסיני "תמורת עזה".

  • גדעון ספירו הגיב:

   שלום רב שובך ציפורה נחמדת,

   יש עוד כמה נושאים שלא כתבתי עליהם. אינני יכול להכיל את הכל בטורי, אבל מאחר וציינת את הנושאים, הנה דעתי בקיצור:

   ל א' – תומך בכל לב. אינני יודע למי להפנות את הדברים. אני מקווה שסוכנויות האו"ם הפועלות בעזה יטפלו בכך

   ל-ב' – לא קראתי זאת בעיתון ולא בכל מקום אחר אבל כתבתי יותר מפעם אחת נגד טרור המתאבדים בקרב אוכלוסיה אזרחית.

   ל- ג' – דומני שדברים ברוח דומה כתבתי בטורי האחרון אבל בניסוח שונה.

   ל-ד' – למיטב ידיעתי א -סיסי הכחיש את הדברים.

   • צפור בודד הגיב:

    לגבי א-סיסי: אולי אתה יודע דבר מה שאנני יודע. אני לע"ז כן יודע שאבו- מאזן (בעזרת החמאס כמובן), הפנה כתף צוננת להצעה זו וע"כ היא ירדה מהפרק (לכן באה ההכחשה המצרית הדיפלומטית לאמור: "נכשלנו").
    ובנוסף:
    בהתיחס לעובדה, שביבי, ליברמן ובנט, ימשיכו לשמור כוחם:
    ישראל לא תיסוג מעמדותיה, החמאס לא יוותר ובהזדמנות הראשונה הבאה יפתח בעוד מלחמת השד יודע שמה, הישראלים יגיבו בחומרה יתרה, עוד ילדים ישכבו מתים ואז מה?…אולי עוד סבוב ועוד סיבוב?
    בכ"א בשלב מסוים לא תהיה ברירה ויצטרכו:
    א. לבנות מחנות פליטים.
    ב. לפנות מרבית אוכלוסית עזה לסיני ו/או לגדה.
    כלומר מי שמתנגד לשתי ההצעות האלה, מוטב לו שיסביר לכולנו כיצד הוא מתכוון להשליך ביבי, ליברמן ובנט מהשלטון בדרכים דמוקרטיות. שהרי זהו הצעד הראשון לכל פתרון אחר של הבעיה.
    ואם אין לו תשובה, שיתישב על שתי ידיו ושיצטרף למבקשים לפנות את עזה מן החמאס.
    ובאשר לכך, ובכן יש רק דרך אחת אפשרית:
    או להרוס את עזה על יושביה בהמשכים תוך כדי הקזת דם מתמשכת לשני הצדדים.
    או לפנותה מתושביה ולטפל בחמאס בשיטת חמ"ל בום טראח.
    ומי שחושב שיש דרך אחרת. אשמח לשמוע קולו.

 3. עיניים לראותEYES2C הגיב:

  לא משנה מה יכלול שקרניהו בנאומיו — העולם (ואפילו אובמה) יודע שזה עוד ספין. אבל הבעיה במערב היא חוסר ע ק ב י ו ת במדיניות.
  ‎גם אובמה התריע נגד שקרניהו, אבל ארה"ב ממשיכה להזרים נשק חינם לצבא הכיבוש, ולכן ההתרעות והדיבור נגד שקרניהו לא שווים את הגינוי החריף של הבנייה במזרח ירושלים, ששמענו מדובר הבית השחור-לבן. הגינוי היה מצוין. אלא שאובמה לא מקשיב לו, ולא מפסיק לתמוך בישראל באו"ם ולספק לה נשק חינם, ובולדוזרים CAT ש"מכשירים קרקע" להתנחבלויות נוספות.

  בישראל היום קל למכור שנאה ליהודים. והציבור קונה את הנרטיב החולני והשקרי של ממשלת המתנחבלים. מכך ניזון האפרטהייד הקטן (Petty APARTHEID) לצד אחיו הבכור.

  "הארץ", שהוא העיתון העברי היחיד במדינה (האחרים הם צהובונים וחינמונים) יצא חוצץ נגד הכביש הלא חוקי שנסלל על אדמה פלסטינית ומאפשר רק לישראלים לעקוף את הפקקים. ראוי להסביר לציבור שבמדינה בלתי-חוקית, כל כביש אפרטהייד הוא "חוקי", ע"פ החוק הציוני שנוגד את חוקי העולם!

  • אנג'לו איידן הגיב:

   מה הוא ההבדל בין:
   ישראלי לבין פלסטיני? – שבינתיים לישראלי זכויות יתר.
   שמאל לבין ימין? – שהראשון מסתפק באדמות פלסטיניות שנשדדו עד תאריך מוגבל.
   אדמה פלסטינית לבין האדמה השנייה?

   ומה הוא ההבדל בין "חוסר ע ק ב י ו ת במדיניות" לבין "ההתרעות והדיבור"? – אין הבדל! שניהם מראית עין, מראה חיצוני או תדמית למען השלמת ההונאה, גנבת הדעת, תרמית שמסווה את המהות כי אם נבדוק מקרוב את התוכן המהותי של ה-"האפרטהייד" הלא הקטן לגמרי ובכלל ושל הספק "נשק חינם, ובולדוזרים" ושאר תמיכות ונוספות, ניווכח כי שניהם עקביים בהחלט. בעייתם היא שהמציאות התפתחה למצב בו לכל מהלך בין המהלכים לבחירתם הופך לבלתי רצוי מבחינתם. כלומר שלא משנה מה הם בוחרים לעשות בכל תחום מדיני שהו, כלכלי, חברתי, תרבותי, צבאי או אחר, יצטרכו לתקן אותו עד האינסוף.

 4. שירה הגיב:

  כמה קל להיות רוצח וכמה קל להיות רוצח ולהאמין שאתה מלאך. בסיבוב הבא אלוהים צריך להכניס רכיב בנברא שכל פעם שהתודעה שלו מאמצת סתירה מהותית, תהיה לו דקירה חדה בראש.

 5. ק.א. הגיב:

  מסכים איתך גדעון שהשתבשה דעתם של המצטרפים לארגונים אלה אבל לאור פישעי האימפריה אין פלא שדעתם של צעירים מסויימים מושפעת לרעה. קח למשל את תופעת השתייה והטימטום הכללי של בני נוער (חלק מזה זה כמובן ביולוגי) עד גילאי העשרים המאוחרות והשלושים. באנגליה קיימת תופעה מחליאה במימדים של מגיפה ממש של שתייה לשוכרה (להבדיל משתיה נורמלית) – כדרך חיים – של צעירים. אתמול פורסם ששירות הבריאות הלאומי כאן מוציא 3.7 מיליארד (!) פאונד בשנה (בערך 10 מיליון פאונד ביום) על טיפול רפואי בתוצאותיה של מגפת השתיה המופרזת – מה שכולל אישפוזים וטיפולים שונים מדי יום שלא לדבר על פגיעה ביכולת לתפקד, ללמוד ולעבוד. כלומר גדל כאן דור של "סמרטוטים" במימדי ענק וכל תשומת הלב היא לכמה פסיכים שהתשתגעו כששלחנו אליהם מפציצים חכצמים כדי לרטש את קרוביהם לחתיכות – וששירותי הריגול שלנו גם שלחו להם הדרכה, נשק וכסף…

  • צפור בודד הגיב:

   כל "תשומת הלב" שהולכת אל אותם "פסיכים שהשתגעו" במזרח התיכון, מנותבת כולה, ע"י אותם כלים המעמידים עלינו נבחרי פרלמנטים, המחוקקים חוקים שגורמים לעם להתבהם. כלומר ה"סמרטוטים" השותים ו"הפסיכים" השוטים, הינם רק שני גדודים בתוך ארמיה שלמה, של קלגסות אימפריאליסטית ממונית, המורכבת גם מהמוני דתיים, לאומנים, מכורי עבודה וממון, תאבי בצע, תחרותיים, דרונים של פרסומות מסחריות וזומבים של תרבות ג'אנק.
   לכן הביטוי "אימפריה" נראה לי קטן. עם כל הכבוד, "אימפריה" שולטת רק על כמה ממלכות.
   כאן מדובר בשליטה גלובלית.
   כלומר מדובר כאן בתרבות קפיטליסטית שהשתרשה בהמונים והמשרתת את אצולת ההון כגולם אבוס.
   לכן עדיף לסוציאליזם להגיע למצב בו תשרור גלובליזציה.
   משום שאז האויב יהיה ברור, מרוכז ומאוחד ויהיה ניתן להקים במקביל לו מציאות סוציאליסטית. שבמקרה הטוב תעזור לו ובכל מקרה אחר פשוט תיעלם לו מעיניו, ההולכות ומתעוורות בלוא הכי.
   משום שכל התורה על רגל אחת היא:
   "מה עושים עם הסוציאליזם?"
   ולא :"מהו המכניזם של האימפריה (או הטייקונה)? ".
   ובידוע הוא, שקל לדבר וקשה לעשות.
   אך מה לעשות? הסוצ' דורש עשיה ולא ברברת.

 6. אלון לקח הגיב:

  גדעון היקר: חוששני שמיטב זיכרונך ידע ימים טובים יותר. יצחק רבין לא אמר שמצידו עזה יכולה לטבוע בים. מה שהוא אמר היה (פחות או יותר): הייתי שמח לקום בבוקר ולגלות שעזה טבעה בים. ההבדל אינו סמנטי. רבין אמר בעצם בסיגנונו המגושם שהיה שמח אילו הבעיה (מבחינתו) הנקראת עזה תיעלם. זה הכול. יש מספיק אמירות — ומעשים — "מרשיעים" של רבין (שובר העצמות הקדוש שלנו), ואין צורך לטפול עליו עלילות.

  • גדעון ספירו הגיב:

   אלון מכובדי,

   אכן אתה צודק, זיכרוני ידע ימים יותר טובים, ולכן, כשאיננ בטוח, ככל שדבר נוגע לעובדות ושמות אני משתדל לבדוק. הפעם הסתמכתי על מיטב זיכרוני ובעקבות הערתך שוטטתי באינטרנט ומצאתי כ באתר "החברים של ג'ורג' " ניסוח, זהה לשלי, מה עוד במרכאות כלומר ציטוט מדבריו של רבין. להלן הקטע:

   "יצחק רבין – שבימים לפני שהתעלה והתיישב לימין האל היה מוכר יותר בשל פקודת פשע המלחמה שלו, “לשבור להם את הידיים ואת הרגליים” – נבחר בבחירות 1992 בזכות הסיסמה “אנחנו כאן, הם שם”, שעומדת בבסיס רעיון משטר ההפרדה (אפרטהייד) כיום. אבל היתה לו אמירה אחרת, ברורה יותר: “הלוואי שעזה תטבע בים.” ..

   גם אם אקבל את גרסתך זה לא משנה לדעתי את משמעות הדברים. לפני שהוקמו הכבשנים, היו התבטאויות דומות כלפי היהודים: שיסתלקו, שיצאו טווח הראייה. .

   • אלון לקח הגיב:

    עם כול הערכה שיש לי ליוסי גורביץ והבלוג המצויין שלו, הצגת הדברים כציטוט מדוייק באמצעות הקפתם במרכאות כפולות אינה מהווה הוכחה שהציטוט אכן מדוייק. ואמנם, הציטוט אינו מדוייק, וההבדל אינו סמנטי. אתן לך דוגמה אחרת. מייחסים למפקדך (ומפקדי) רפול אמירה ולפיה השווה את תושבי עזה ל"ג'וקים מסוממים בבקבוק." רפול לא היה מגדולי ההומניסטים שלנו, ומעולם לא נחשד בחיבה יתירה לערבים/פלסטינים/עזתים, אבל מה שאמר היה: יש לגרום לתושבי עזה להרגיש כ מ ו ג'וקים מסוממים בבקבוק. זו לא הייתה אפוא השוואה אלא מעין "מטפורה" מגושמת וגסת רוח. כפי שכתבתי בתגובתי הקודמת, יש מספיק אמירות — ומעשים — "מרשיעים" של רבין, רפול ואחרים, ואין צורך לטפול עליהם עלילות באמצעות ציטוטים מעוותים ופרשנות מסולפת. נקיטת השיטה הזו חוזרת אלינו כבומרנג.

 7. אובמה גרוע מבוש - שניהם להאג הגיב:

  עד מתי ישטו בנו פושעי המלחמה שלנו? והעתונות במקום למלא את תפקידה משמשת שופר לתעלוליהם.

  http://www.youtube.com/watch?v=d6ZRWPCRdcw#t=642

 8. אנג'לו איידן הגיב:

  המדינה האסלאמית, דאע"ש, היא עוד יצירה מפלצתית של האימפריאליזם האמריקאי, הפעם נגד המשטר הסורי, שלמרות הבדלים במתקפת האימפריאליזם במשטר קומוניסטי האפגני לשעבר, אף היא יוצאת משליטת אדונה באופן המזכיר עלילות פרנקנשטיין הדמיוניות – מפלצת אמריקאית המפעילה לאחרונה דחיפה בלתי רצונית על הבורא שלה לנטוש מזימותיו למען הפיכה במשטר הסורי מאז 2011, שדווקא במסגרתן גם היא בעצמה הופעלה ביחד עם שאר הארגונים (וגם מדינות) בהתאם למדיניות ההתערבות האימפריאליסטית הניכרת בלוב, ונצואלה ואוקראינה.

  • צפור בודד הגיב:

   מסכים עם כל מילה של אנג'לו, בעיקר בקטע על פרנקנשטיין האמריקני (שהייתי קורא לו פרנק' הטייקוני, משום שארה"ב היא רפובליקה פדרטיבית, כלומר כלי, הנשלט היום בידי הטייקונה העולמית ואין טעם לשיך לכלי נטיות אנושיות), פשוט לקח הוא לי את המילים מהפה.
   אני גם זוכר שאנג'לו היה, כאן היחידי כמעט, שעוד מראשית המרד בסוריה, צידד בבשאר אסד. היום מתחיל לרדת האסימון לכל מי שחשב אחרת.
   כל הכבוד.

   • אנג'לו איידן הגיב:

    נכון שרוב פעילי השמאל מתחילים להבחין במציאות של סוריה. היה מספק אילו יכולנו לקבוע כי אצל הרוב בהנהגת השמאל "מתחיל לרדת האסימון". אבל אנחנו מנועים מלעשות כן. מדובר על פעילים מנוסים ניסיון ולימודים פוליטיים של רמות גבוהות עד כדי כך שלא יכולים היו להתבלבל בנוגע לטרור המערבי, "שעוד מראשית המרד בסוריה", הסתייע בשירותי ארגוני ה-דאע"שים למיניהם (דומים לאלה שמנהלים את לוב עכשיו) ובשירותים הטורקים, ערב-סעודיים, ירדנים וישראליים בהתעמרותו משך שנים ארוכות באוכלוסייה אמיצה ושהמחישה הכנסת אורחים מדהימה שם – אופייה, שהתעלה בחמימות כלפי הפליטים הפלסטינים ועיראקים למשל, נוצל על-ידי הכוחות הריאקציונרים שמנינו בכדי להעביר את השליטה על סוריה בידיים בעלות ההון העולמי הגדול ביותר, ומשם להמשיך הלאה.

    לא יתכן שכל כך הרבה מומחים בהנהגת השמאל לא הבחינו בכל הפשע המאורגן הזה. כוונתי להוכיח בבלוג שלי שרובם הבחינו וידעו את האמת. בגלל העובדה הזאת, מתרוצצים לעקב את "האסימון" האמיתי אצל כל השאר בשמאל עם מתן קדימות להסכמי שלום ועוד תורות מבלבלות נוספות. הם משתוקקים לשקט (תעשייתי) אפילו במחיר של הרבה ויתורים לטובת האימפריאליזם. השקט הנכסף הזה עבורם מתורגם לשמירה על זכויות היתר באמתחתם. אצלם כביכול "מתחיל לרדת האסימון" כאשר האמת מתחילה להיות ברורה לכולם, ומתוך פחד, שאם לא משנים את עמדתם, הם עלולים להיחשף ערומים בנגד-מהפכנות כוונותיהם. כאשר הם משחקים אותה ש-"מתחיל לרדת האסימון" אצלם – משמע שהם כבר לא מסוגלים להסוות את עצמם בלי להצטרף למשתכנעים התרבים.

    • צפור בודד הגיב:

     אנג'לו, אשמח אם תפרסם את הלינק לבלוג שלך.
     כמו כן, לא ציינת אם אתה מתכוון ל"הנהגת השמאל" העולמית, או לזו הישראלית בלבד.
     ולגבי נושא אסד ובעיקר ל"נושא האסימון":
     מתחילה היה ברור כי ארה"ב לצד המורדים (כשם שהייתה לצד המורדים במובראק ובקדאפי). כלומר מאבקו של אסד נשא אופי אנטי מערבי, אנטי אמפריאליסטי.
     להצדיק השרדותו בשלטון רק בשל כך, גם ברגע זה, נשמע ונראה נואל לחלוטין. משום שהאיש הזה הינו רודן אנטי דמוקרטי, הטובח בעמו וע"כ חיב הוא להיות מסולק לאלתר וגם לתת הדין.
     אך אני בזמנו (עוד לפניך באתר), דרשתי להפסיק את המרד, משום שהקורבן (עשרות אלפי הילדים המתים, אז) לסילוקו, היה גדול מדי.
     ובאומרי ש"ירד לאנשים האסימון", כוונתי לכך שהם מפסיקים להיות נאיבים ומתחילים להבין ולהפנים שבכל מרד בו יתמכו, הינם מסתכנים במתן עזרה ופוש אפ לארגונים בלתי רצויים התופסים על מבצעיהם טרמפ: מופיעים בתחילה כידידים ואז משנים עורם והופכים לאויבים. כלומר לא רצים סתם ומקימים בריתות רעועות. אלא מחפשים פתרון רציני באמת.

 9. הערות במסגרת היריעה הקצרה הגיב:

  לא הייתי מרחיק לכת כי " דאע"ש, היא עוד יצירה מפלצתית של האימפריאליזם האמריקאי", כלומר יצירה מכוונת. אבל ספירו מתעלם מהאחריות של ארה"ב וגרורותיה בנאט"ו לכאוס שהן יצרו במזרח התיכון, שהוא הקרקע שעליו צמחה דאע"ש ולא "הקנאות הדתית". אבחנה זו של ספירו משרתת בדיוק את הימין ואת נתניהו במשוואה "חמאס = דאע"ש. הכנסת "רבני השטחים הכבושים" וכו' לתוך המשוואה אינה משנה את התמונה.

  ארגוני ההתנגדות הפלסטינים קמו כתוצאה מהתנגדות לקולוניאליזם הציוני מראשיתו (ולא במשך 47 שנים, מ-67 ככתוב במאמר) ולא כתוצאה מקנאות דתית. אירגוני האיסלם הקיצוני הם שונים ברקעם. כאלה שקמו בתמיכת ארה"ב באפגניסטן, בתמיכת סעודיה וקטאר מהאינטרס שלהם בהפלת משטר אסאד, דאע"ש ונספחיה כתוצאה מהכאוס שנוצר בעירק מהריסת משטר סאדם ע"י ארה"ב, אירגונים אחרים בלוב, כל אחד והנסיבות שלו ואין כאן המקום להרחיב

  "מאבק דמוקרטי לעקירת הרוע" הוא שליפה ריקה של ספירו. במצרים התחולל מאבק דמוקרטי אלא שבעקבותיו עלו לשלטון דוקא העניים המאורגנים ב"אחים המוסלמים". "הדמוקרטים" נבהלו (מהעניים) ורצו מהר לסיסי הגרוע ממובראק – האינטרס המעמדי קודם ל"דמוקרטי"

  • צפור בודד הגיב:

   צודק, מה שנכון, נכון. אכן האינטרס "המעמדי" קודם לאינטרס "הדמוקרטי".
   השאלה היא כמובן איזה "מעמד"? ועוד יותר חשוב, איזו "דמוקרטיה".
   ובכן אומר לך האמת:
   אין דבר כזה שנקרא "מעמד", זוהי הפרדה מלאכותית אף חלקית בלבד, משום שלכל בני האדם חשיבות זהה וגם גורלם (בגדול) זהה הוא.
   ואין דבר כזה הנקרא "דמוקרטיה", מה שיש זה בלבול מוח אחד גדול בו מיליון אוילים בוחרים בבולי תחמן מסוים, מתוך חבורה של דומים לו, המונעת כולה בידי כנופית ה"כסף- כוח- כבוד" שמאחוריהם.
   כלומר אתה צודק, אך רק ביחס לגורנישט.
   אתה יכול עד מחר לנסות לכלוא נפיחה בתוך מסגרת.
   רק אנא ממך, הזהר נא ולא, עלולות "מסקנותך" להתנדף כמותה לחלל האויר.

 10. פוקהונטס הגיב:

  דעא"ש הם החמאס החדש

 11. דעאש - או ״האופוזיציה הסורית״ הגיב:

  בינתיים התברר מי הם ״ידידי ישראל״ בקרב ״האופוזיציה הסורית״. ״הארץ״ כותב על בסיס ההאזנה בגולן הסורי שנתפס: ״הבסיס שנמצא על תל אל־חארה, דרומית לקונייטרה, נתפס בסוף השבוע האחרון על ידי כוחות מורדים של צבא סוריה החופשי לאחר קרבות שבהם השתתפו כמה ארגוני מורדים, בהם גם ג'בהת א־נוסרה המזוהה עם אל־קאעדה״.
  הדיו טרם יבש וסודות מתקן ההאזנה הגיעו ישר מג׳בהת א־נוסרה ל״8200״, ומשם ל״הארץ״. מעניין…

  האם זו גם הסיבה לעזרה ה״הומניטרית״ שהמורדים מקבלים ממערכת הרפואה הציונית, ולתמיכת ממשל אובמה ב״אופוזיציה הסורית״?

 12. כשישראל תרצה שלום הגיב:

  לא יהיה צורך בנאום ארוך ומייגע. לא באיומים ולא בכרזות מצחיקות. לא בהשוואת הפלסטינים לעמלק, ולא לדעאש. גם ג׳בהת א-נוסרה תיעלם ובתי החולים בצפת ובנהריה לא יעניקו לה טיפול… חזון אחרית הימים? — אקווה שלא!

 13. אנג'לו איידן הגיב:

  אנרכיסט יקר,
  כאשר ציפורים מתבודדים "מפסיקים להיות נאיבים", עידוד מתווסף אצלי. אבל לשמוע כי תמיכה "בשלטון רק בשל" תפקוד "אנטי אימפריאליסטי" ", גם ברגע זה," כלומר, אפילו בתקופה בה האימפריאליזם לא-מסתפק-בהשמדת-וייטנאמים-וקוריאנים-בלבד-וללא-כנופיות-נוספות-למשועבדות-קבועות-תחת-נאט"ו, "נשמע ונראה נואל לחלוטין" תודות לחופש מההתחייבות המזערית ביותר להוכיח שהשלטון האמור "הינו רודן אנטי דמוקרטי, הטובח בעמו", את זה, לשמוע או לקרוא את זה, ממש לא מעודד בכלל. מה עוד, שאנרכיסט אמור לדעת באופן ברור כי לא קיים שלטון-נקי-רודנות בנמצא. קומוניסט יודע גם את הסיבה לכך: כי מרגע היוולדו, משטר נאיבי כזה מחוסל למפרע (ראה דוגמת צ'ילה – הדמוקרטית-לא-פרולטרית הקלאסית ב-ה', או ה"א אם תרצו, הידיעה).

  http://www.financend.wordpress.com
  בכתובת זו, בבלוג שלי, אני מתאמץ לבדוק כל הנהגת שמאל שהי. בקטגוריה "המכשול", אני עושה את זאת באמצעות ביקורת על התנהגותה של ההנהגה הכי מורכבת בשמאל שאני מכיר, של המפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק"י) וסביב וועידותיה, בעיקר סביב זו האחרונה לקראת זו שאחריה המתקרבת ובאה. בשבת הקרובה, אני מפרסם את הקובץ השני מתוך שלושה, על הביקורת שלי סביב המגמות כלפי המשטר הסורי במק"י. אחרי הקובץ השלישי בנושא, בכוונתי להמשיך את הסדרה על-ידי ביקורת על אותה התנהגות, אבל בנוגע לנושאים אחרים. כל זה נשען על מה שפרסמתי בעבר.

  • צפור בודד הגיב:

   אנג'לו היקר, העובדה שקמו אנשים בעזה ובסוריה, להלחם ב"מולך" ולא קלטו שבעצם כך הם מקריבים את ילדיהם לפניו, לא רק שאננה דורשת מאיתנו כי נסיע להם במלחמתם זו, אלא נהפוך הוא! עלינו לצאת ולדרוש מהם לחדול ולאלתר. מוטב להפסיד בקרב ולא במלחמה. אם כבר. ו"צוק איתן", או המרד בסוריה, הינם רק קרבות ב"מלחמה הכוללת כנגד הקפ"ח".
   מהי בכלל מהות "המלחמה" בקפ"ח, שהיא מעמודי התווך של הסוציאליזם? האם מדובר כאן בכלל במלחמה רעיונית על מוחו החושב של האדם ולא על גופו? כלומר מלחמה שתאפשר לנצח את היריב מבלי להתקרב אליו ואפילו מבלי לפגוע בגופו?
   אם אנחנו מסכימים שהסוציאליזם עומד על קומוניזם, אנרכיזם וסוציאל דמוקרטיה. אנחנו חיבים להסכים כי סוציאליסט הוא מי שיש לו חלק בשלושת אלה.
   כלומר כל סוציאליסט הוא גם אנרכיסט.
   ובתוך האנרכיזם, לפציפיזם יש מקום חשוב כמו לכל השאר.
   תודות על הלינק, אגש לשם.

 14. שבדיה והפרלמנט בלונדון הגיב:

  שבדיה והפרלמנט בלונדון לא התרשמו מנאומו של שקרניהו באו״ם. נגד הנאום ההיסטרי של נתניהו הם הפעילו את החוש השישי ( זה שעוזר להבנת ההיסטוריה). בשבדיה לא היה צורך בהצבעת בפרלמנט, פשוט ביטלו את החלטות ממשלת הימין שהפסידה בבחירות ורה״מ החדש (סוציאל דמוקרט) הודיע ששבדיה תכיר בפלסטין. בפינלנד הודיעו דוברי המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, מפלגת השמאל והירוקים שהם דוחים את החלטת המפלגה השמרנית שלא להכיר בפלסטין. (נראה שבבחירות הקרובות באפריל הם יזכו ויביסו את השמרנים). והפרלמנט הבריטי הכיר במדינה פלסטינית ברוב של 12-274 ועשה היסטוריה! נכון כתב אנשיל פפר ב״הארץ״: זה אקט סימלי שצריך להדליק נורה אדומה בישראל
  של נהנתניהו.

  • שירה הגיב:

   רק מעניין אותי (מאוד!) לדעת מה זה אומר "שבדיה הכירה בפלסטין". הארץ הזאת מומחית בהצהרות לכאן ומעשים לשם. מה זה אומר מבחינה פרקטית, שתקום שגרירות ברמאללה במקום הקונסוליה העלובה בירושלים? שישראל תוחרם (והפעם באמת)? שישראלים יצטרכו ויזה כדי להכנס לשבדיה? שפלסטינים יוכלו, לפחות בכל הנוגע לשבדיה, לקבל ויזות תייר או ויזות לימודים בלי לשלם הון תועפות? הייתה גם תוכנית רדיו משתפכת בתחנה השבדית P1), שם אנשים דיברו על כמה זה טוב והגיע הזמן ואיזה יופי (מישהי כמעט בכתה) אבל אף אחד לא הסביר מה טוב בזה ומה זה נותן לפלסטינים עצמם.
   צריך להזהר בימינו מהצהרות כי המילים הפכו למאוד זולות וחסרות משמעות. אני במקום לשמוח, הייתי מתחילה לחקור מה האינטרס של שבדיה עצמה להצהיר כזאת הצהרה, אולי נפתחה בפניה עסקת נשק מדהימה עם איראן או קטאר שצריך לשמן אותה קצת?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים