הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-6 באוקטובר, 2014 38 תגובות

אדם (שם בדוי), ניצול רצח העם מדרפור, חי בישראל זה תשע שנים. בתחילת 2008 הוא לא קיבל תעודת זהות עם כל חבריו הדרפורים, עקב מחדלי רשות ההגירה. משמצא עבודה גם עם המעמד הרעוע של "משוחרר בתנאים מגבילים", ויתר על הנסיעות החוזרות ונשנות למשרד הפנים בלוד והסתפק במעמד שקיבל. עתה משזומן לחולות, הרגיש שאינו יכול לעמוד עוד בחזרה אל הכלא. משהוצע לו לעזוב את הארץ, הסכים לעזוב לכל מדינה שאינה סודאן. אך התור לעוזבים "מרצון" ארוך ורשות ההגירה לא מאפשרת לעומדים בתור להמשיך בחייהם. אדם נאלץ להסתתר עד שיגיע מועד עזיבתו את הארץ לעוד מדינה שאינו מכיר, לעוד מדינה בה הוא מקווה למצוא מקלט וכלל לא ברור אם ימצא.

refugees-marchמחאת הפליטים האפריקאים מול כלא חולות (צילום: אקטיבסטילס)

אדם עוד לא בן 30 אבל רב חייו הוא מחפש מקלט. מחפש ואינו מוצא. מדרפור מולדתו נמלט עוד בהיותו בן 14. "הייתי ילד" הוא מספר "אבל הם חשבו שאני עוזר למורדים ושמו אותי בכלא. בכלא עשו לי את זה!" הוא מספר ומראה את רגלו המעוותת (תמונה קשה לצפייה) שלא עמדה בעינויים הקשים. "כשיצאתי מהכלא פחדתי שיעצרו אותי שוב וברחתי למצרים. במצרים, גם צריך כל הזמן להיזהר כי יש אנשים מהממשלה של חארטום. אחרי מה שקרה במוסטפא מחמוד, עצרו את כולנו" מספר אדם בהתייחסו להפגנת הפליטים הסודאנים בגן מוסטפא מחמוד מול נציבות הפליטים בקהיר, הפגנה שפוזרה באלימות רבה על ידי המשטרה המצרית בסוף דצמבר 2005. בעת פיזור ההפגנה נהרגו 27 מבקשי מקלט והמונים נפצעו ונעצרו. "בגלל שהייתה לי תעודת פליט כחולה, האו"ם שחררו אותי מהכלא המצרי ממש מהר, תוך שבוע בערך, אבל היה לי שם מאד קשה בכלא. הבנו שמצרים זה לא מקום שאפשר לקבל בו הגנה, שחייבים לחפש מקום אחר".

אדם לא ידע דבר על ישראל, רק ידע שאינו יכול להישאר במצרים. הוא הלך במדבר, חצה את הגבול לישראל בתחילת שנת 2006 והיה מראשוני הפליטים הדרפורים שנכנסו לישראל. עם הגיעו לגבול, המתין אדם לחיילי צה"ל שאספו אותו והעבירו אותו לאוהלי כלא קציעות. "בכלא בישראל לא היכו אותנו ולא עינו אותנו, אבל כלא זה כלא. הייתי שם שנה וחודש וכולנו רצינו להשתחרר מהכלא" מספר אדם. במרץ 2007, לאחר מאמצים רבים, הצליחו פעילי המוקד לפליטים ולמהגרים לשחרר את אדם וחבריו מדרפור, לחלופת מעצר בפרדס שבין מושב תלמי אליעזר לשכונת נווה אליעזר בחדרה. הוא הועסק שם בעבודות חקלאות יחד עם חברים נוספים מדרפור ונאסר עליהם בצו בית הדין לעזוב את הפרדס בו התגוררו.

גם בפרדס בחדרה לא מצא אדם מקלט. בסוף יולי 2007, פרצו פקחי עיריית חדרה למתחם המגורים של הקבוצה, בהוראת ראש העיר, העירו את אדם ואת 17 חבריו לחלופת המעצר, העלו אותם על אוטובוס שהשאירם בגן הפעמון בירושלים. בבוקר המחרת, בעוד ראש עיריית חדרה מבהיר לאמצעיי התקשורת שגירש את "המסתננים" כי "חדרה זה לא פח הזבל של המדינה", פעילי המוקד הודיעו על הגירוש ליועץ המיוחד לשר הביטחון דאז, עו"ד אלעד אזר, שתוך יומיים אישר את שחרור הקבוצה מחלופת המעצר בפרדס בית אליעזר לתל אביב.

חודשיים מאוחר יותר, החליט ראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט על מתן מעמד של תושב ארעי ל-500 פליטי דרפור ששהו באותה עת בישראל. אדם האמין שגורלו עומד להשתנות ושהוא עומד, לראשונה מזה שנים ארוכות, לחוש שלווה וביטחון. חבריו של אדם אכן קיבלו מעמד של תושב ארעי בינואר 2008 אך הוא זומן מידי חודש למשרדי רשות ההגירה בלוד ושמע פעם אחר פעם שבביקורו הבא יקבל את תעודת הזהות המיוחלת. כעבור מספר חודשים, משחש בטוח במקום עבודתו ולא ראה הבדל משמעותי בין אשרת השחרור בתנאים מגבילים שבידיו לבין אשרת התושב ארעי שקיבלו חבריו, הפסיק להטריד את עצמו ואת פקידי רשות ההגירה בלוד וניסה להמשיך בחייו.

במרץ 2014 נודע לאדם שאפשר להגיש בקשת מקלט במשרד הפנים. "לא הבנתי מה פתאום צריך להגיש בקשת מקלט. האו"ם כבר בדק אותי ואני כבר קיבלתי מעמד פליט במצרים. איך שנכנסתי לישראל בתחילת 2006 אמרתי להם שאני פליט מדרפור. גם באו"ם בישראל אמרתי שאני פליט. עכשיו אני צריך להגיד שוב? אבל אמרו לי שאני צריך למלא ניירות, אז מילאתי שוב ניירות ונתתי למשרד הפנים. לא יודע מה עושים עם הניירות שלנו, אבל לא אמרו לי שום דבר על הבקשה שלי עד עכשיו".

תזכורת כואבת למעמדו השונה קיבל אדם בחודש שעבר עת הגיע, כמידי חודש – חודשיים, לחדש את אשרתו. הוא זומן למתקן חולות. "ידעתי מה זה חולות" מספר אדם "כל החברים שלי כבר עברו לשם, חלק אמרו שהם לא יכולים יותר כלא ונסעו לאפריקה. אבל אפילו שכל החברים שלי עברו לשם, אני מרגיש שאני לא יכול ללכת לשם. לא יכול עוד פעם כלא. אפילו שאין מכות בכלא בישראל, זה מזכיר לי את המכות בכלא בסודאן, בכלא במצרים. אני לא יכול ללכת לכלא בעצמי. אם יתפסו אותי ואין ברירה, אני אלך לאן שיגידו לי, אבל אני לא חוזר בעצמי לכלא. אמרתי לאנשים במשרד הפנים שהם אמרו שיתנו לי תעודת זהות, ושאני לא יכול לחזור לכלא, אמרתי להם שהייתי המון זמן בכלא. הם אמרו לי שזה כבר נגמר. שלא נותנים יותר תעודת זהות בישראל. שעכשיו צריך ללכת לחולות או לסודאן. אם אני חוזר לסודאן זה הסוף שלי. הם אמרו לי 'אפשר אוגנדה', אז אמרתי 'בסדר'. אני לא מכיר אף אחד שם, אבל גם בישראל לא הכרתי אף אחד. אני קצת מפחד לנסוע לאוגנדה, אבל אני יותר מפחד לחזור לכלא".

כשנודע לאדם שנציג משרד הפנים לוקח את מסמכי הנסיעה של הפליטים הנוסעים לאוגנדה עם הגיעם לשדה התעופה שם ושהם נותרים ללא מסמכים ומזהים, הוא נבהל ופנה למוקד לפליטים ולמהגרים בתקווה שיצליח למנוע את מעצרו בחולות מבלי להיוותר נטול מסמכים והגנה בעוד מדינה זרה. אדם עדיין מתכוון לעזוב לאוגנדה כשיגיע תורו, אך תור המבקשים להימלט מישראל לאוגנדה הולך ומתארך ואילו הרישום עצמו אינו מגן בפני מעצר על אלו הממתינים לתורם במשך חודשים ארוכים – מחכים בחולות" הסבירו לאדם הפקידים.

פעילי המוקד לפליטים ומהגרים פנו בבקשה מטעמים הומניטאריים לרשות ההגירה, הזכירו את העינויים שעבר אדם בסודאן עוד בהיותו ילד, את תעודת הפליט שלו ממצרים, את מחדלי הרשות שהביאו לכך שהוא אינו נושא תעודת זהות, שלו הייתה בידו, לא היה נאלץ עתה לעזוב לחולות. פניית המוקד וכן מספר תזכורות נותרו ללא מענה ואילו אדם ממשיך להסתתר ולקוות שלא ייעצר. כשמבקשים מאדם להעז ולהסתכל מעט יותר רחוק, תקוותיו גדלות אך במעט: הוא מקווה לא רק להפסיק להסתתר אלא גם להפסיק לברוח, למצוא מקום בו יוכל להקים משפחה, לעבוד, פשוט לחיות מבלי לחשוש שיישלח פעם נוספת לעוד כלא.

 • מיכל רוזן היא רכזת מדיניות ציבורית במוקד לפליטים ומהגרים
תגובות
נושאים: מאמרים

38 תגובות

 1. מישהי הגיב:

  "להימלט" מישראל?!

 2. עלי הגיב:

  הפליטים הגיעו למצרים משום שרובם הם מוסלמים והיה טבעי שמדינה מוסלמית תקלוט אותם.
  המלחמה בדראפור החלה ב-1987 והחריפה ב-2000 אבל רק ב-2007 התחילו להגיע פליטים לישראל.
  הסיבה לכך היתה שישראל נתפסה כעוינת למוסלמים וכמדינת אוייב ולכן לא הגיעו לישראל .
  מעטים בכל זאת הגיעו לישראל וסיפרו על גן עדן ואז החלה פלישה מסיבית לתוך ישראל כאשר הפולשים מתכננים את כניסתם לישראל באמצעות מבריחים (להם שולם כסף רב).
  אין לפולשים שום כונה לחזור לאריתראה או לדראפור וכבר ראינו ושמענו את הטעונים
  כנגד גירוש "הילדים שלהם הם ישראלים" "הם הסתגלו לישראל ולחיים בישראל"
  ועוד טענות בסגנון הזה ..טענות שהן נכונות ומוצדקות אבל מעידות שהפליטים \פולשים
  לא מתכונים לחזור למולדתם .
  יש כאן עוול ברור בעקר כלפי מדינת ישראל כלפי הפליטים וכלפי תושבי ישראל משום
  שאין כמעט סיכוי שהסודנים התערו בישראל הם נידונים לחיות בשוליים ולהפוך לגורם
  שלילי בהתפתחות של המדינה דבר שינוצל ומנוצל על ידי גורמי שמאל קיצוניים להשמצת ישראל
  כך שמכל זווית אפשרית מדינת ישראל יוצאית בהפסד ואותם גורמים המגינים על זכויות אדם גורמים עוול וסבל

  • צדוק התקוה הגיב:

   כל הכבוד עלי סוף סוף הסבר מפורט ונכון שאלת השאלות מדוע לא נשארו במצרים ולהגיד שרודפים אותם אלה שטויות הם מוסלמים במצרים חיים מוסלמים שחורים ולכן אין כאן רדיפה בגלל צבע עורם התשובה פשוטה במצרים מרווחים מעט מאוד כסף [ברגע שעברו דרך מצרים הם לא פליטים כבר אלה מהגרי עבודה]כאשר נודע להם שכאן אפשר לעשות כסף ואפילו לשלוח הביתה דרך מעכרים והבינו שישראל לא עושה להם בעיות בגלל שהם מארץ אויב והבינו שיש להם גב מארגוני שמאל החלה הנהירה ההמונית כי אם את הגל הראשון היו מגרשים בחזרה למצרים היו מבנים שאין להם מה לחפש פה אותם ארגונים מקבלים כסף מאירופה אירופה לא רוצה אותם אצלהם מה יעשו כל אותם "ארגוני זכיות המהגרים" ברגע שישראל תגרש אותם לא תהיה להם פרנסה לכן " המאבק" שלהם הוא על אותם מהגרי עבודה בקיצור אלה לא פליטים אלה מהגרי עבודה לפליט אין אלפי דולרים לשלם למברחים כאן לא יתנו להם להישאר המדינה תעשה הכל שלבסוף יאלצו לעזוב אחרת זו פצצת זמן שתתפוץ לנו בפנים הם יחיו כאן בתחתית יעסקו בעבודות שחורות לבסוף הם יעשו כאן מהומות אף אחד לא רוצה אותם כאן תעשו סקר ותראו יפה שהגדה השמאלית פירסמה את עלי

  • צפור בודד הגיב:

   ישנן דרכים רבות להבדיל בצורה מושכלת, בין "מסתנן עבודה", ל"פליט", וכי מדוע שהפליט יסבול? הרי מבקש העבודה המסתנן, הוא העברין בעיניך. ובצדק.
   הויכוח אננו לגבי האופי החוקי שנושא הדיון, אלא אל היחס שמדינתנו מעניקה לאנשים האלה. אם אתה בשלטון, אתה לא אוספם וזורקם כבדלים ממאפרה הישר לחצר האחורית של ביתך ע"מ שיצטברו שם. זו אננה הדרך.
   אסור היה לזרוק אותם על דרום ת"א. היו צריכים לטפל ביעילות. שיכולה עדין להעשות.
   הדילמה של תושבי דת"א היא, שמצד אחד הם זועקים ובצדק לעזרת הממשלה, אך מצד שני הם יודעים שהיא זו שאחראית למצב מלכתחילה ושהיא זו שיצרה אותו.
   אך אסור להיות נאיבי ולטעות. קולם של השוללים טפול עניני בפליטים והפרדתם מצבור ה"מסתננים", הוא בראש ובראשונה קולה של ממשלה עצלנית, המפריטה עצמה לדעת והמסרבת לטפל בנושא. מלכתחילה.

   • גרד קצת את הציוני הגיב:

    "מסתנן", זה שבורח מחמת הרעב הוא עבריין…

    כך "הסוציאליסט, אנרכיסט, אינטרנציונליסט ומה עוד,,, ציוני. אכן האחרון הוא הקולע לאמת.

    גרד קצת את הציוני ויתגלה לפניך פאשיסט

    ישראל היא שותפה מלאה לניצול המחפיר באפריקה של מקורת העושר הטבעי (יהלומים אורניום עפ"י מקורות זרים, ומחצבים אחרים) .בעיקר מכירת נשק למשטרים רודנים-מדכאים שמשלמים תמורתו בניצול אזרחיהם ועושרם הטבעי כאמור.

    התוצאה של הניצול הזה, שישראל כאמור שותפה לו, הוא מלחמות על שליטה במקורות העושר בבחישת המעצמות הניאו קולוניאליות, שווצרת פליטות ובריחה מחמת הרעב.

    ישראל כשותפה לפשעים האלו מן הראוי שתשא במקצת מתוצאותיו.

    • צפור בודד הגיב:

     מלבד, "גרד קצת את הציוני ויתגלה לפניך פאשיסט"….(המממ היכן שמענו משפטים דר שטירמערים כאלה פעם?), תגובתך ראויה בעיני. אלא שמשתמע ממנה שאתה בוחר "להעניש" את ישראל בעזרת זרם הפליטים אותו עזרה ליצור. תמהני. במה חטאו האומללים שעכשיו צריכים הם להענש פעמיים?
     עיין בבקשה גם, בתגובות שונות שלי כאן באתר, לא רק שאנני מצדד בהפרדה בין ה"מסתננים" ל"פליטים" (שהרי כולם פליטים ממצוקות חייהם), אלא דורש וגם מציע פתרון ישים לכל אלה, שיהיה מקובל על כל הצדדים הנוגעים בדבר.
     כלומר אינך יכול להיות נאיבי ולדרוש כמו צרצר בהוריקן שהממשלה תפסיק לחזק עצמה (זריקת הפליטים על דת"א, רק מחזקת אחיזתה בשלטון). אתה צריך להיות מעשי ביחס לכך. ואם ניתן עתה לאפשר לאלו שיש בידם אשרת פליט להחלץ מהגיהנום, מה רע בכך. בהמשך אנשים כמו צדוק ועלי, יסכימו לקבל גם פתרון הומני ביחס ל"מסתננים" שאינם יכולים או רוצים לחזור.

     • מפי "הסוס" הגיב:

      "ישנן דרכים רבות להבדיל בצורה מושכלת, בין "מסתנן עבודה", ל"פליט", וכי מדוע שהפליט יסבול? הרי מבקש העבודה המסתנן, הוא העברין בעיניך. ובצדק."

      מסתבר שה"ציפור" לא קורא-זוכר אפילו את מה שהוא כותב.

      יש לו אין סוף מצבור של קלישאות שבהם הוא ממלא אל תגובותיו באתר לכאן ולשם

    • צפור בודד הגיב:

     ל"מפי הסוס": מה יש לך שהינך מתעלם מהסייפאות של דברי?
     הנה כתבתי בסייפאת תגובתי הקודמת: "מה רע בכך. בהמשך אנשים כמו צדוק ועלי, יסכימו לקבל גם פתרון הומני ביחס ל"מסתננים" שאינם יכולים או רוצים לחזור.".
     כלומר, בחרת (או שמא נאמר נחפזת) לצטט דבר אחד, אך לא טרחת לקרוא כל דברי במלואם.
     אני מדבר אל צדוק בשפתו ואליך בשפתך וגם טורח לצרף הסבר בעבורך לכך.
     כך גם לגבי סייפאת תגובתי הראשונה, בה כתבתי: "אך אסור להיות נאיבי ולטעות. קולם של השוללים טפול עניני בפליטים והפרדתם מצבור ה"מסתננים", הוא בראש ובראשונה קולה של ממשלה עצלנית, המפריטה עצמה לדעת והמסרבת לטפל בנושא. מלכתחילה.".
     גם כאן, לא טרחת לקרוא דברי עדי סופם, אך נחפזת להגיב ועוד "לצטט" כביכול.
     ולגבי ה"קלישאות", היות שלא צרפת אלא נמוק אחד שגוי כולו, מסתבר ששוב חזרת לסורך והינך משלח קללות לחלל האויר, הלא תרגיע בבקשה?

 3. הכותבת שכחה לספר לנו מי רוצח את תושבי דארפור כבר יותר מ-20 שנה הגיב:

  חבל, כי אז היינו אולי יודעים גם מי רוצח את תושבי סוריה, עיראק, לוב, לבנון, תימן, אלג'יריה, סומליה…

  האם לרוצחים האלמונים-פלמונים קוראים במיקרה 'ערבו-איסלאמים'?

  מדובר במיליוני נרצחים, נכים, נאנסות/ים, מגורשים…

  האם יש שם כיבוש? התנחלויות? נוער גבעות? 'אנשי ימין'?

  אם היא היתה מזכירה את העובדה השולית הזאת אולי היינו מבינים יותר טוב את 'סיכויי השלום' שלנו כאן.

 4. צפור בודד הגיב:

  ביננו, הגיע הזמן לדון בנושא ההגירה בכלל ולא רק בזה של מבקשי המקלט.
  לידיעתכם: הסוציאליזם המדבר על אינטרנציונליזם, גורס כי האדם, הינו יצור אנוש החי על פני הפלנטה. משמע, יכול לנוע, להתגורר ואף לעבוד בכל מקום שבו תחפוץ נפשו. בשעה שהאזרחות הקפיטלסטית- קולוניאלית (שהרי כל מדינה קפיטליסטית, היא בעצם קולוניה של הטייקונה), גורסת כמובן שהאדם, הינו "אזרח במדינה". כלומר מוגבל בגבולות, פספורטים, חוקי הגירה נוקשים ומה לא?
  על כן, שומה על מפלגות סוציאל דמוקרטיות בעולם כולו ובכללן חד"ש, לצאת באג'נדה מסודרת, המבוססת על משנה סדורה וברורה בנושא הפליטים המסתננים לארצות היעד.
  עוד לא שמענו כאן ולו מילה בנושא. וכוונתי אננה למחאות ויבבות קינה, על כי הדרדרה מוסריותנו וכיו"ב. אלא על תכנית ברורה שרצוי ותעלה על סדר היום הצבורי.
  ויפה שעה אחת קודם ונאה תהיה שבעתיים, אם תצא "מבית היוצר" של חד"ש.

  • צדוק התקוה הגיב:

   לצפור בודד אני אוהב את התמימות שלך באמת לא לועג עליה העולם שאתה מדבר עליו הוא אטופיה תראה בשום מקום [ויש כנראה הבדל בין קומנזים לסוצאיל דמוקרטיה]הדבר לא הצליח ראה שבדיה שהיא מדינה נאורה סוציאל דמוקרטית הגיעו לשם מהגרים / פליטים/ פרצו מהומות השבדים פוחדים עד היום מאותם מהגרים/ שוטרים לא נכנסים לשכונות שלהם מלמו רוב השבדים ברחו מאותה עיר שרובה הגדול מאוכלס באותם מהגרים יש להם תרבות מנטליות שונה שאותה הביאו מהבית והם לא רוצים לשנותה הם לא רוצים להיות מערבים הם נגד אותה תרבות מערבית שעבורם היא תרבות לא מוסרית מושחתת מנוונת ראה צרפת ראה הולנד ואני מדבר על ישראל כשקמה המדינה בהכרזה נאמר שהמדינה קמה כמדינה יהודית ישראל אינה אירופה לא כלכלית ולא מבחינת השטח לא ניתן לקלוט אותם לא לשם כך קמה מדינת ישראל אין כאן "יבבות ושאר ירקות זו מלחמה על הבית שלנו על העתיד של הרוב היהודים במדינתו מקומם לא כאן וכנ"ל כל אותם עובדים זרים מדובר באלפים שהויזות שלהם נגמרו והם נשארים כאן זו פצצת זמן דמוגרפית אין לי בעיה שתקרא לי גזען אני נלחם על הבית שלי ומה לעשות לעם היהודי בקושי יש בית אחד

   • צפור בודד הגיב:

    צדוק ידידי היקר, אתה מתפרץ לדלת הפתוחה לרווחה. אכן, אין עדין סוציאליזם אמיתי ואין עדין דמוקרטיה אמיתית. לכן אנני נאיבי, אלא אם כבר, נביא (שמת לב: אותן האותיות), העומד לבדו מול הכלל.
    אלא שאנני בא להעיד על עצמי חלילה כנביא (וכי חסר משוגעים אנוכי?), ע"כ אומרך רק (כמוכיח בשער), שהגיע הזמן לצאת וללמוד בעצמך, מהי דמוקרטיה? מהו סוציאליזם? וכמובן ובהתאם, מהי ציונות?
    בהצלחה.

  • גפן הגיב:

   מי שביקש מדיניות ברורה: מסמך עקרונות למדיניות שגובש והוסכם על ידי ארגונים בשמאל ובימין
   חשוב מחדש ומאפשר לדמיין כאן עתיד טוב יותר: https://www.facebook.com/theZionistway/photos/a.718968098182044.1073741828.680326928712828/718968324848688/?type=1

   • צפור בודד הגיב:

    סעיפים 2 ו 3 שלכם אינם מחזיקים מים: בשניהם אתם מטילים איזה תפקיד ארטילאי על "המדינה" ביודעכם היטב שהממשלה הנוכחית, לא רק שהיא מפריטה ולא תשקיע אלא בדבר שישמור בטחונה הצבאי ו/או השרדותה בשלטון, אלא שהיא האחראית הבלעדית והבלעדית למצב הנורא, מלכתחילה.
    כלומר, אפשר לנפנף במסמך שלכם עד מחר, אך ככל הנראה לעין, הממשלה הנוכחית תמשיך להבריח מסתננים לדרום ת"א ונפילתם על תושביה תשרתה, מכל כוון אפשרי. כולל אפילו המזימה לסלק תושבי שכונות דת"א לטובת מגדלי פאר, הכל הולך.
    ועוד לא דברנו על אופים של מחנות הקליטה לפליטים ומסתננים שאסור שיהפכו למתקני כליאה. אלא צריך שיספקו קיום בכבוד לעלובי נפש אלה.
    ועוד לא דברנו על כך שההבדל בין מסתנן לפליט הוא רק ביכולת להמציא תעודה. שהרי רובם של "מסתנני העבודה", הינם גם כן פליטי מציאות עוני בלתי אפשרית.
    בכל אופן בהצלחה בדרככם, משום שעדיף משהו, על לא כלום.

 5. אווה חדד הגיב:

  איזה כיף להיות אשכנזיה נאורה. לבוא לעת ערב לד. ת'א,לחלק מרק למהגרי העבודה,לחוש תחושה של קתרזיס ולחזור לשכונה המבוססת שלך. אולי אף מבוצרת באמצעות משטרה פרטי. כן יש שכונות אשכנזיות כאלה.
  והמזרחים בד. ת'א? הם כבר רגילים לאכול את החרא של המדינה הגזענית, אז למה הם בכלל פוצים פה?
  מדוע גברת זכויות אדם לא תאמצי כמה מהפליטים בביתך, הא?

  • צפור בודד הגיב:

   אווה מה יש לך? מוטב שתפני זעמך כלפי הממשלה שזורקת עלובי נפש אלה עליך ולא תפלי בפח ותבזי את מי שבא לעזור גם לפליט וגם לך.

   • אווה חדד הגיב:

    מה לך.ציפר בודד, מה יש לך?
    איני תושבת ד. ת'א ואיני זקוקה לשום עזרה. אל תתנשא עלי. לו אני במקום ח'כ רוזין, הייתי מרכינה את ראשי בבושה לפני תושבי דת ת'א המזרחים. לו הייתי אשכנזיה צפונבונית לא הייתי מתקרבת למזרחים הללו, אלא אם כן הייתי מבקשת לאמץ כמה סודנים לביתי, וממליצה על כך גם לשכניי האשכנזים המבוססים.
    איני רואה שום מקום להכרת טובה לרוזין, אף שאפשר כי כוונותיה טובות.
    כשלעצמי, זה זמן רב שאיני מאמינה ל"שמאל" האשכנזי! אני גם סולדת ממחלקי המרק הצבועים למינהם. תתבייש לך!

    • צפור בודד הגיב:

     עצרי סוסיך, חברה. ראשית, בפניתי הבוטה "מה יש לך?", כוונתי זאת רק לטובה, על דרך ההפתעה: "נא הרגיעי את התקף השינאה, עמוס שמות התואר והבלתי מנומק שלך במחילה".
     ובכן, לא התיחסת עדיין, כלל להמשך דברי ההם: שהממשלה אכן זרקה מסתננים אומללים אלה על ראשם של תושבי דרום ת"א, הלא כן?
     ונא סלחי על הטעות בזהוי מעמדך…פשוט "הזדהותך" עם תושבי אותן שכונות נראתה כאילו נולדת שם ולא אתמול. וכמובן שלא היה כאן חלילה איזה נסיון, אפילו קצהו, להתנשא עליך ועוד בבוז, מי יכול? את ללא ספק הגדולה מכולן בנושא הזה.
     אך סתם לקלל ולהכפיש יכול כאן כל אחד. ולך ניתנת, אם תאותי, עוד הזדמנות נוספת, לנמק טענותיך. לא רק לבוז למעמד הכלכלי, ממנו מגיחה זו, הבאה לעזור ועוד לנסות בדרך של שינאה חסרת בסיס מנומק, להפריעה ממלאכת הקודש בה היא עוסקת.

     • אווה חדד הגיב:

      על המפה הקוגניטיבית של הגזען המצוי.
      איני חברה שלך וגם איני רוצה להיות כזאת. אני רואה שאתה מרבה לטחון את המח בענייני "סוציאליזם" עאלק. אפשר שאתה נמנה עם יתומי טרוצקי,אלכסנדר זיסקינד הפנד-"פארווס", או של יד ימנו היהודי של סטלין, רוצח ההמונים כגנוביץ.
      לו אתה וחברתך כותבת המאמר (איני שונאת אותה,ובכלל איני מכירה אותה), הייתם רוצים באמת ובתמים לסייע לאומללים, הייתם מאמצים אותם לשכונותיכם המבוססות.ובכלל, מי ביקש מהגברת עזרה? מה זו ההתנשאות.המגעילה הזאת?
      שים לב שאין כלל התייחסות בפוסט של הגברת למזרחים בד. ת'א.אפילו לא חצי מילה!כך גם בתגובה הנלעגת שלך.זריקת האומללים על המזרחים הינה בבחינת דבר הלמד מעיקרו בשבילך. ראה עד כמה אתה והגברת לוקים בעיוורון!

      אתה מעניק לי עוד סיבה לבוז למחלקי המרק, ולצביעות של ה"שמאל" האשכנזי. ושוב תתבייש לך!

     • צפור בודד הגיב:

      קבלת עוד הזדמנות ולא נצלת אותה.
      I REST MY CASE

     • אווה חדד הגיב:

      חבוב אתה כבר לא בעל הבית. מי בכלל מבקש ממך הזדמנות? ומי צריך בכלל את העזה של המבוססת?
      לו היית סוציאליסט כפי שאתה מציג את עצמך, היית בעד המזרחים מד. ת'א ולא בעד הצפונבונית. אני עדיין תוהה כיצד יש לה חוצפה לדבר על זכויות אדם בוועדת הכנסת, כשמולה יושבים מי שחייהם היו לגהנום.
      אדרבא, אני בעד הבאת עוד מאות אלפי פליטים. הייתי משכן בחפץ לב את כולם ביישובים הגזעניים שאליהם מתקבלים רק באמצעות וועדות קבלה.מובטח לך שאו אז בעייתם של האומללים היתה נפתרת על אתר. האשכנזים היו דואגים לשילוחם המיידי לארצותיהם.
      אתה לא רק מתנשא, אתה גם גס רוח!
      הזדמנויות הוא מחלק הפיאודל… במרוקנית אומרים על אחד כמוך איבכי עליך בכא!

     • צפור בודד הגיב:

      היות והתעשתת ושבת לדבר כאחד האדם, הרשני לאמר לך שלא אמרתי שבקשת הזדמנות, אלא הצעתיה לך חינם אין כסף, ביוזמתי האישית ואני מתנהל כאן, ממש כמוך בעילום שם ואין אחד שמכירני, לכן אנני מכיר כאן ולו צפונבונית אחת. ע"כ מטבעי שאנני בעל בית כאן, אפילו לא משלם דמי חבר (ותעיד על כך המערכת).
      כולה בקשתי ממך לרסן תגובותיך, ע"מ שתהינה ברורות. ע"מ שנוכל להפנים מתובנותך הרבות, שהרי לא בכדי אתה זועם כל כך. זה הכל.
      על השאלה אם אתה טרול שבא לקלל ולקלקל, או שאינך, תעיד תשובתך הבאה (אם תבוא).
      וזו השאלה או הבקשה: התוכל בטובך, לשטח טענותיך ודעותיך, בצורה מסודרת ונעימה יותר, כך שנוכל להתרכז בהן ורק בהן?
      פתח למען כך חלון תגובה למאמר ונמשיך לדון משם, מה דעתך?

     • גרד קצת את ה"מזרחי" הגיב:

      אווה חדד, אני מקבל את כל צה שכתבת על ה"סוציאליסט, אנרכיסט, אינטרנציונליסט, ובעיקר ציוני שיושכ על ענף ומצייץ

      אבל, (כרגיל יש אבל) מה שמזדקר קצת מתחת לפני השטח שאת תומכת בגירוש הפליטים, מסתננים, בקיצור השחורים מאפריקה ובזאת יוושעו תושבי דרום ת"א המזרחיים

      על זאת אומר "איפכא עלקי ביכא"

     • אווה חדד הגיב:

      מה יש כאן להסביר???
      כל הבעיה עדתית.פאר אכסלנס. לפני הקמת הגדר בדרום, צפיתי במחזה מהים בטלוויזיה (אוצך הוא חא ידהים מן הסתם). שוטרים מחלקים שוברי נסיעה לפליטים לד. ת'א, היישר!!!
      הגברת היתה צריכה להפוך עלמות בשל התמונה הבלתי נתפשת (לא בשבילה וגן לא בשבילך כאמור). אילו עשתה כן,או אז היתה יכולה לשבת בועדת הכנסת אל מול פני המזרחים.בלא להחציף פנים ובלא בושה.
      ןשוב, אני מתקשה להבין מהיכן עזות המצח להתגורר בתנאי לוקסוס ולהטיף לתושבי ד. ת'א. ושוב אני מטעימה אין בדברי כל קשר לפליטים, ואין לי שום מילה בגנותם.
      עכשו אדוני הבודד יש מבין???

   • צפור בודד הגיב:

    תראו תראו בקשתי לראות אם "אווה חדד" הוא טרול ואת מי קבלתי? את "גרד את (המזרחי, הציוני, האנרכיסט וכו')". הנ"ל מוכן ללכת נגדי ולו במחיר שילוב ידים עם בעל מסרים הנוגדים לחלוטין את שלו…שמתם לב כיצד הסתבך בזאת?
    ובכלל אדון "גרד את": אם יש לך טענות, נא הפסק לקלל ולהשמיץ, פרוס אותן מנומקות ונדבר.
    העובדה שאתה משטח שינאתך כלפי וסלידתך ממני מבלי לנמק, פוגעת רק בך, האינך רואה זאת לבדך?
    נמק בתבונה ואולי אפסיק לצייץ, אדום לנצח.

 6. חד"ש מפלגה 'סוציאל-דמוקרטית'? הגיב:

  הלא אבן מקיר תצחק.

  חד"ש היא יורשת מפלגת-הקומאינטרן "המפלגה הקומוניסטית הפילסטינית" הידועה כ'פק"פ' שקראה לסוציאל-דמוקרטים 'סוציאל-פאשיסטים'.

  • צפור בודד הגיב:

   בתוך הפרלמט מתקימת רק סוציאל דמוקרטיה.
   אין בכלל דבר כזה "קומוניזם בתוך הפרלמנט", מי שאומר דבר כזה אינו מבין מהו סוציאליזם, נקודה.
   וגם אם דבריך נכונים (והינם נכונים עדי כאב), עדין אין זה אומר שחד"ש אינה יכולה להתחד"ש.
   אני פשוט מביט סביבי ואנני רואה אלא את דב חנין ואולי גם את שלי יחימוביץ' (מבין הישראלים היהודים), האומרים בראש מורם שהינם סוציאליסטים.
   השאלה היא כמובן (ואין כאן ענין של קינטור), אם אתם (אתה והם) מבינים בכלל מהו סוציאליזם, טרם נגשתם לקבוע עמדתכם ביחס אליו?
   תמהני (ברצינות).

 7. נדב הגיב:

  כולם יודעים שיש פתרון לבעייה הזו.
  כולם גם יודעים מה הקווים ליישם אותו.
  רק שיש מי שנוח לו (ובכללם רוב הפוליטיקאים) שהבעיה לא נפתרת, ואפשר במחיר זעום לדעתם (חיי התושבים בדרום ת"א, חיי מבקשי המקלט והפליטים שהגיעו לפה) להנציח וויכוחים שגורפים קולות, מימין ומשמאל.
  אבל אם ננסה לחשוב על פתרון אמיתי – אז יש כזה.
  הקונצנזוס הישראלי היא יוזמה כזו – של ארגונים משמאל ומימין, ושל תושבים מהשכונות. יוזמה למצוא את העקרונות לפתרון הבעיה ולא להנצחה שלה. – כדאי לקרוא:
  https://www.facebook.com/theZionistway?fref=photo

 8. אלון הגיב:

  מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית וככזו היא מחוייבת לחוקי הדמוקרטיה ולדאגה לאזרחיה וככזאת היא אף מחזיקה בזכות להיות מדינת הלאום היהודי ולשמור על ציביון יהודי. הפליטים שהגיעו מדרפור ברחו מרצח עם נורא ואנחנו כעם שעבר את השואה ומבקש למנוע מקרים כאלה בעתיד להבין את המצב ולהכיר בו. הפליטות היא מצב זמני ולא קבוע וכל עוד רצח העם בדרפור נמשך עלינו לקלוט את הפליטים שמגיעים משם. לא את כל המסתננים בארץ. צריך לבדוק כל אחד ואחד פרטנית ולתת מעמד פליט זמני למי שפליט חרב ויש סכנה לחייו אם יחזור לארצו.
  מעבר לכך דרושה מדיניות מוסדרת של הגירה, מי מגיע? למה? ובמקרים שבהם נדרש גם לגרש זרים שהגיע לכאן שלא כחוק כדי לחפש עבודה או חיים טובים יותר. לצערנו הרב ישראל לא יכולה לפתור את כל בעיותיה של יבשת אפריקה אבל צריכה לעזור במה שהיא כן יכולה.
  ממליץ לקרוא עוד אצל ה"קונצנזוס הישראלי" ארגונים מימין ומשמאל שהחליטו לחפש פתרון אמיתי לבעיה:
  https://www.facebook.com/theZionistway

 9. שירה הגיב:

  מה שקורה באוגנדה רק מוכיח שישראל מפחדת שיווצר עליה לחץ לאחר שהפרה את האמנה וזרקה את כל הפליטים למדינה אחרת באפריקה. אני הכרתי את הפליטים כשהתנדבתי ב"קו לעובד" וראיתי אוכלוסיה מרשימה (מן "ברירה טבעית" של האינטיליגנטים והחזקים ביותר שהצליחו לברוח ולשרוד). מצד אחד, אני לא חושבת שמגיע למדינת ישראל אוכלוסיה כזאת, שבניה ובנותיה עוד ישרתו בצבא. מצד שני, הפרת האמנה וגזענות כל כך חזקה שמובילה לסכנת חייהם של אנשים שעברו שואה, מעוררת בי חלחלה ושאט נפש. לא שזה חדש לי, זה מה שאני חשה כבר שנים כלפי המדינה שנולדתי בה, אבל דווקא בעניין הפליטים יש כאן פשע מובהק ומתוכנן שהוא נגד הסכם אוניברסלי,מוחץ וחוקי ונושא מסקנות רעות לגבי הפליטות היהודית בתקופת מלחמת העולם השניה.

  • צפור בודד הגיב:

   " מצד אחד, אני לא חושבת שמגיע למדינת ישראל אוכלוסיה כזאת, שבניה ובנותיה עוד ישרתו בצבא.".
   פארדון? מי אנחנו שנחליט. ואם כבר אז החוק מחליט.
   ובנוסף: אם החוק אנושי הוא, אז הוא קובע למשל, שמקימים מחנות מקלט לפליטים אלו ושם ממיינים אותם, עם הגיעם. המתקן היום אי שם בנגב, אמור לשמש בדיוק לשם כך, ומי שגנב דרכו בדרך לירושלים של ת"א. שיתכבד במחילה, יעבור למתקן, יבהיר זהותו. המדינה כבר תדע כיצד להתיחס אליו בהתאם לחוק המקומי והבי"ל. הכל לגופו של ענין, אחד מהם לא יפקד. אלא מאי, המחנה היום משמש רק כמתקן כליאה הפוגע בכבודם של האנשים האלה והופכם מאוהב (באין ברירה) לשונא (מתוך ידיעת הכאב הנורא והלא צודק ורשעותו של השלטון המתעלם). זה הכל.
   ועוד דבר: כל "מסתנני העבודה" (לא רק ה"פליטים"), הרי גם הם פליטים ממצוקות חייהם, רק שאין להם עו"ד מאחורי גבם ותעודות להוכיח זאת…
   ע"כ עלינו לזעוק שזה בלתי אפשרי! רק כליאה לשם מיון בירוקרטי ארוך ומיגע? מבלי מציאת תעסוקה ויכולת לשבת שם ולהגדיר לעצמם תחום מחיה שיוכלו לפחות לפרנס עצמם? לא בבית ספרנו.

 10. אווה חדד הגיב:

  גרד קצת את ה"אשכנזי" ומיד יצוץ הגזען!
  לא כתבתי שום מילה בגנות הפליטים. על הבעיה היא עדתית ביסודה. מי שלא מבחין בכך דפוק בשכל.
  והרי אניני מחדשת מאומה ודבריי אינם מקוריים. מדוע אתה גזען? משום שבבסיס דבריך טמונה ההנחה כי מה שנוגע לזכויות אדם, שייך רק לך ולגברת החצוםה.
  אדרבא אמצו אתה והיא 5-6 פליטים לבתיכם. יאללה קדימה נראה אותך ואותה!

  • צפור בודד הגיב:

   לאווה חדד: כן עכשיו "אדונך הבודד", כן מבין. אבל לא לגמרי:
   את כותבת: "הגברת היתה צריכה להפוך עלמות בשל התמונה הבלתי נתפשת (לא בשבילה וגן לא בשבילך כאמור). אילו עשתה כן,או אז היתה יכולה לשבת בועדת הכנסת אל מול פני המזרחים.בלא להחציף פנים ובלא בושה.".
   אנני מכיר את ה"גברת" ומעשיה ו"התמונה" היא כן בלתי נסבלת בעיני.
   אני מבין שאת חותרת לכך שאכיר בעובדה שיש כאן אפליה כנגד "מזרחיים", נכון?
   מי אמר לך שאנני מתנגד לכך?
   להציגני ככזה (אנטי "מזרחי", "גיזען" וכד'), על סמך נסיוני להבין מדוע את תוקפת את רוזין, מעיד עליך יותר מאשר עלי.
   כולה מבחינתך, שאנני רואה, כי מדובר במאבק עדתי כנגד המזרחיים בדת"א.
   מה פתאם? אני ועוד איך רואה.
   אך עדיין אנני מבין מדוע מישהי/ו שבא/ה לעזור לפליטים, הופכ/ת אוטומטית למי שיוצא/ת כנגד המזרחיים?

  • דפוק בשכל הגיב:

   לא כתבת מילה בגנות הפליטים והבעייה היא עדתית ביסודה, כלומר מה? האשכנזים זרקו אותם לדרום ת"א?

   לא אמרת מילה בגנות השלטון שזרק אותם לשם שיריבו "השוורצס" ביניהם.
   השלטון הזה הוא אשכנזי כמו קודמו אלא שהוא נבחר בקולות רוב המזרחיים ועושה קופה אלקטורלית על המלחמה בדרום ת"א.

   והיכן בסיס דברי מהם טמונה ההנחה וכו'… והמסקנה שאני גזען (ולצורך העיניין אני מוכן להיות אשכנזי)

   • אווה חדד הגיב:

    למגרד כנשוך נחש
    לעולם אל צאמר אפליה,אלא אמו ג ז ע נ ו ת כשאתה מדבר על יחס האשכנזים למזרחים.
    מי אם לא האשכנזים זרקו את האומללים לד. צ'א, מי חייזרים? ובכלל מי שולט במדינה הגזענית שלך?
    אין מתאים מהביטוי שווארצס לאחד כמוך שיעה בו שימוש.
    ועשה לי טובה, אל צטחן לי את המח על כיבוש. זה מה שעושה תדיר האשכנזי בנסותו לברוח מהבעייה העדתית. מי שעומד בראש החץ הקריפטו-פשיסטי-גזעני-מתנחלי-כיבושי-שוביניסטי זה ליברמן.בנט.לוינגר.וייס.קצובר. ולרשטיין ודומיה הנתעבים.
    ואשר לגברת: היא נמנית על המפלגה הכי עדתית בכנסת, אחרי ש'ס כמובן. והלא ש'ס היא המתנה היפה ביותר שקיבלה ההגמוניה המאוסה ב-30 השנים האחרונות. תן חאווילים טליתות,מקוואות,בתי כנסת והם יצביעו נגד חוק הדיור הציבורי ושומו שמים גם נגד שכר מינימום!
    והעאה לציפור:
    אכן מבחינה מוסרית אתה יותר ראוי לתגובה מהמגרד הכרוני והגזען. הגברת אינה עושה עבודת קודש. נהפוך הוא. כל זמן שאינה מתריעה בקול רם על הגיהנום שבו חיים המזרחים בד. ת'א, נמצא שהיא תורמת לגזענות בחברה בישראל (ודוק:אין דבר כזה החברה הישראלית. אני.לט מאותה החברה של המגרד ולא של הגברת).

    • צפור בודד הגיב:

     אפליה עדתית היא מקרה פרטי של גזענות, מסכים איתך.
     עדין אנני מבין:
     מר"ץ מפלגה עדתית? נמקי, שנבין למה את מכוונת?
     מתוך הבנתי את דבריך, כל שאת רוצה הוא, כי רוזין "תכיר" בפשע האפליה המתקים כנגד אנשי דת"א, שרובם ממוצא מזרחי ואף תכריז עליו במאמרה (ולא רק, גם בועדות בכנסת למשל). הבנו. מה אגיד לך, את צודקת בדרישתך. אכן מן הראוי שמי שעוסק בנושא, יכיר בעובדה, שיש קשר בל ינתק, בין זריקת הפליטים על תושבי דת"א המרודים לבין האפליה העדתית (על רקע גיזעני) כנגדם.
     לזכות רוזין יאמר, שהיא הביאה בפנינו סטנוגרמה יבשה כיומן משרדי ממש, של ספור ספציפי (עגום ביותר), על אדם מסוים, במסגרת עיסוקה ולכן התרכזה רק בו, לא הציגה ולו במילה את עמדותיה בנושא זה או בכל נושא אחר (למשל, את דעתה בנושא האפליה העדתית).
     מה עשתה או לא עשתה בועדות הכנסת ובמקומות אחרים, נבצר ממני לדעת, בעיקר משום שלא פירטת.
     האם שם נכנסה היא בריב כלשהו עם אנשיך, או איתך על רקע נושא זה? אם כן, אנא פרטי בבקשה.
     האם זה במקרה קשור גם ליחסי מפלגת מר"ץ לתנועת "הקשת המזרחית"?
     אשמח לשמוע תגובתך.

  • דפוק בשכל הגיב:

   וואלה,
   יש כמה אשכנזים שמפגיים נגד הכיבוש. אז שכל אחד יקח 5-6 ערבים אליו הביתה ושאלת הכיבוש והשטחים נפתרת.
   איך לא חשבתי על זה?

 11. בחורה מיפן הפיאודלית הגיב:

  דבר ראשון אני רוצה, בתור בחורה מיפן הפיאודלית להצביע על טעות ראשונה במאמר:
  א. יפן היא כן פח הזבל של המדינה. אה אופס, התכוונתי חדרה, לא חשוב.
  דבר שני רציתי לשאול: לא מובן לי למה בתי הכלא בסודאן ובמצרים עומדים בתקן העולמי ומספקים עינויים לשוהים בהם ואילו במדינת ישראל, שישים ושש שנים אחר הקמתה אין פה אפילו סיכוי של ניסיון לספק לסודאני דחיפה קלה קדימה אל תוך הפוסט-טראומה שכבר יש לו! למה המצב במדינתנו כלכך (כמו שאומרים בערבית ספרותית) בקאנטים?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים