הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 באוקטובר, 2014 34 תגובות

כיום, ברור לחלוטין שאחת הסיבות המניעות את ישראל לצאת מפעם לפעם למלחמה בעזה, היא הצורך של מערכת הביטחון והתעשיות הביטחוניות לנסות את כלי הנשק החדשים במרחב מאוכלס כשטח אש, כדי שתוצאות הניסויים יקבלו גם הערכה מספרית אמיתית ולא משוערת.

עזה, אחד האזורים האורבניים הצפופים בעולם, היא שדה ניסוי מתאים ביותר למטרה זו. הצורך בניסויים עולה בהתמדה, הן בשל התרבותם, שכלולם וגיוונם של אמצעי ההרג, הן בשל הגידול בחלקה של תעשיית הנשק ביצוא הישראלי, והן בשל ההבנה המתגבשת בקרב ממשלות וארגוני בטחון, שרוב המלחמות בשנים הקרובות יתרחשו בתוך ערים. הסיבה לכך היא העובדה שרוב אוכלוסיית העולם כבר שוכנת בערים ואין ספק שמשברים כלכליים וחברתיים חמורים, שיאיימו על הסדר החברתי הנוכחי, עומדים על סף דלתנו. כבר במבצע "צוק איתן" ראינו שימוש נרחב במכשירי הרג חדשים, משוכללים ומותאמים ללחימה אורבנית. הפרסומים על כך אינם סודיים כלל.

היותה של ישראל מעצמת יצור נשק היא עובדה ידועה זה מכבר, אך צמיחתה המהירה מתאפשרת בזכות השימוש בנשק על אוכלוסייה אורבנית אנושית, ויצירת הוכחות אמינות ליכולת הרג, המהוות פרסום שיווקי מצוין וזול לחברות הישראליות ומגבירות את יכולת המכירה שלהן. למשל, בשנת 2014, חברת אלביט מערכות, התעשייה האווירית והתעשייה הצבאית, שמוצריהן נסחרים בעולם כולו, קיבלו ייצוג של כבוד בדירוג מאה יצרניות הנשק הגדולות בעולם, שערך השבועון הביטחוני האמריקאי דיפנס ניוז. אלביט מערכות דורגה במקום ה-30, התעשייה האווירית דורגה במקום ה-35 והתעשייה הצבאית (IMI) דורגה במקום ה-94.

נתחיל בדברים קטנים, שנועדו להגן על הצלף הישראלי ולאפשר לו להרוג אחרים במהירות ובביטחון, הודות ל-Spotlight, מערכת אלקטרו-אופטית לאיתור מיקום צלפים, שפותחה בידי רפאל ומיועדת להגן על חיי הלוחמים בשדה הקרב. הלוחמים מקבלים אינדיקציה על מיקום האיום ויודעים כיצד להיזהר וכיצד לנטרלו. המערכת, כך מסבירים ברפאל, יודעת להתחבר לכל ממשק שמסוגל לנטרל צלפי אויב – החל במערכות לוחמה אלקטרונית, דרך ממסד נתונים שמועבר לצלף וכלה בממשק נתונים שמועבר לטייס, המלווה את הפעילות הקרקעית מהאוויר. לדברי מנהל השיווק והפיתוח העסקי בחברת רפאל, "אם הצלף יכול לפגוע בך, אז המערכת תוכל לגלות את המיקום המדויק שלו בתוך שנייה". לטענתו, נתוני הגילוי שלה עומדים על 95%. "בצוק איתן, היו מספר יחידות צה"ליות שהשתמשו במערכת. המפקדים בשטח ביקשו עוד ועוד כאלו, אבל בשלב מסוים כבר לא היה לנו מה לספק", הוא מספר. הראשונים שקיבלו את המערכת לשימוש מבצעי היו לוחמי המארינס, שהשתמשו בה לראשונה באפגניסטן. בעזה נוסה גם כדור רובה מתוחכם לצלף, Razor core, המיוצר בידי תע"ש. לדברי ייצרניו הוא מאופיין "בדיוק משופר, בכוח עצירה גבוה ובטווח משופר", ההכרחיים בשטח עירוני (ידיעות אחרונות 28.7.14).

באותו עיתון נתפרסמו עוד אמצעי הרג בטוחים למשתמש, כגון רימון IM החדש של תע"ש, שאינו מתפוצץ מפגיעת כדור; ומערכת הגנה לטנקים מתוצרת רפאל, "מעיל רוח", המסוגלת להשמיד טילי נ"ט ואת החוליה המשגרת. מפתחי המערכת זכו בפרס בטחון ישראל ומדינה זרה כבר רכשה את "מעיל רוח", הכוללת מכ"ם מתוצרת אלתא של התעשייה האווירית, מחשב ירי ואמצעי יירוט. בניגוד למערכות הטילים האחרות, אמצעי היירוט של "מעיל רוח" אינו כולל מנגנון מעקב. הוא מורכב ממטען של כדוריות מתכת, הפוגע בטיל במעופו וגורם לו להתפוצץ לפני פגיעה. ייחודה של המערכת הוא ביכולתה להתמודד מול טילים קצרי טווח, אפילו אם הטנק המשגר מצוי בתנועה. מטען הכדוריות הניתז יכול להרוג את כל הנמצאים בקוטר עשרות מטרים מהטנק. הטנק הישראלי מצויד גם בפגז החכם החדש "כלנית", המתעדכן ישירות מהמחשב בעת שהוא נטען בתותחי 120 מ"מ של הטנק, וניתן לתכנתו להתפוצץ מעל המטרה ולהשמיד את כל מה שמתחתיה. פגז הכלנית בא להחליף את פגז הרקפת, המשוכלל פחות, שהיה בשימוש מאז מלחמת לבנון השנייה. פגז נוסף בסדרה הוא ה"חצב", שנועד לחדור קירות חיצוניים של בתים ולהתפוצץ בתוכם. מוזר הדבר, שהחברות הישראליות בוחרות להעניק לכלי ההרג שלהם שמות של פרחים כלנית,חצב,רקפת. מעניין אם נאום הכלניות המגוחך של הרמטכ"ל לתושבי עוטף עזה, נולד בהשפעת פרחים אלה.

במבצע "צוק איתן" הופעל לראשונה נגמ"ש בלתי מאויש, המסוגל לנוע במהירות של 50 קמ"ש ולשאת ארבעה טון ציוד ואספקה. אין זה רכב רובוטי ממש, אלא משוריין הנשלט מרחוק בידי חיילות מתוך רכב שליטה בסמוך לגבול. רכב השליטה מכיל הגה נוסף, דוושות ומסך (ישראל היום 13.8.14). רכב ותיק יותר הוא המשוריין הישראלי ראם, שנוצר באמצעות התעשייה אווירית באמצעות חברת רמת"א, המספקת עבודה לכ-350 עובדים בנגב. הראם מיוצר למעשה מאז 1985 ועד היום נמכרו למעלה מ-450 יחידות ללקוחות זרים. עד לפרסום על המשוריין הישראלי החדש (ידיעות אחרונות 6.7.14), הציבור הישראלי לא הכיר את הראם, מאחר שצה"ל לא יכול היה לרכשו בשל קשיי תקציב. לאחרונה זכה המפעל בהזמנת 100 יחידות ראם לכוחות האו"ם באפריקה. חגי שמואל, מנהל השיווק של המפעל, מסביר שהראם מסוגל לעסוק בפיזור הפגנות, להובלה ממוגנת של שמונה חיילים, לשמש כרכב תקיפה ולשאת טילים או מרגמה. רכב זה יכול גם להיות חלק מכלי הנשק במלחמות התוך עירוניות, הצפויות בעתיד הקרוב לפי הערכות המומחים.

ומכאן לתחום הימי. כלי השייט של חיל הים אינם יכולים לפעול בשטח הימי הקרוב לחוף, המכונה מי אפסיים. חברת DSIT הצליחה למצוא פתרון לבעיה. לדוגמה, הצוללים הפלסטינאים, שעשו את הדרך מעזה לשטח ישראל, נתגלו באמצעות מערכת Aqua Shield. לדברי יצרניה, אין היא משאירה ללוחמי קומנדו של האויב שום סיכוי. כיום ישנן בעולם רק שתי חברות שיודעות לתת מענה לאיום התת ימי המכונה "סונר". אחת מהן, חברת DSIT הישראלית, היא מובילה עולמית בתווך התת ימי. בנוסף לניידותה ולאמינותה, המערכת הישראלית הגדילה את טווח הגילוי מרדיוס של מאות מטרים בודדים לרדיוס של כמה קילומטרים, כך שלמשמר החופים או לחיל הים ניתן זמן רב להיערך אל מול האיומים הקרבים. המערכת מתאימה גם לסיכול איומים על קידוחי הנפט והגז הטבעי בלב הים, ועל הסחר הבינלאומי דרך הים. פגיעה במתקנים אסטרטגיים בלב הים או בחוף (כגון קידוחי נפט, קידוחי גז, תחנות כוח על החוף, מתקני גרעין ועוד) עשויה להסב נזקים כבדים מאוד לכלכלה ואף לשתק מדינות. המרוויחה הגדולה היא DSIT, המציעה כיום את אמצעי הגילוי המתקדם ביותר בעולם. להערכת פורסט אנד סאליבן, בשש השנים הקרובות יושקעו בתחום למעלה מ-200 מיליון דולר ברמה הגלובלית. DSIT שולטת כיום על כ-70% מכלל המכירות של סונרים בעולם.

בין מוצרי הדגל של החברות הישראליות ניתן למנות את המל"טים, שהביאו את ישראל לקדמה הטכנולוגית בתחום התעופה הבלתי מאוישת, חלקים במערכת כיפת ברזל, מכ"מים מסוגים שונים, מערכות אלקטרוניות ואלקטרואופטיות שונות ועוד. התעשייה האווירית אף זכתה לפני מספר חודשים במכרז של לוקהיד מרטין ליצור כנפי ה-F35. שתיהן לוקחות חלק בלא מעט פרויקטים ביטחוניים-טכנולוגים ברמה הגלובלית. במלחמה האחרונה על עזה, למעלה ממחצית הגיחות המבצעיות בוצעו באמצעות מל"טים. ישראל משוכנעת שבעתיד יגבר חלקו של הנשק הרובוטי בשדה הקרב. כנראה שהטייסים האנושיים יועסקו בהכנת סרטוני תעמולה על אי פגיעה באזרחים.

gaza230311הפצצה בעזה, מרץ 2012

*   *   *

יעילותה והצלחתה של תעשיית ההרג הישראלית אינן נובעות מ"הגניוס היהודי", כמו שטוענים ישראלים, אלא מן העובדה שלרוב מדינות העולם אין מרחבי ניסוי נשק, המאוכלסים בשפני ניסוי אנושיים שאיש אינו מתעניין בהם. ניסויים אלה הכפילו בשנת 2013 את ייצוא הנשק הישראלי לאפריקה (הארץ 8.10.14). הצלחת הניסויים הגבירה את מכירות הנשק הישראלי לכ-40 מדינות ברחבי העולם. ברור שבלי מלחמות יקשה על ספקי ייעוץ  ביטחוני (כלומר מארגני מלחמות) – כדוגמת אלוף במיל' ישראל זיו, שהשתחרר מצה"ל ב-2005 ופתח חברה לייעוץ בטחוני וצבאי (דה מרקר 8.8.14) – להמליץ במדינות אפריקה דווקא על נשק ישראלי. זיו אחראי לאימון יחידות צבא בטוגו, ניגריה, גאבון וניגריה ואפילו בגיאורגיה. במאמר הנ"ל קובע שוקי שדה, כי שלוש התעשיות הביטחוניות הגדולות – אלביט, רפאל והתעשייה האווירית – רשמו בחודש האחרון ניצחון ברור, מאחר ש"סגן מנהל השיווק שלהם הוא צוק איתן". אגב, בישראל רשומות כאלף חברות  המייצרות נשק, המספקות פרנסה לכ-150.000 איש. יעקב רוזמן מהתעשייה האווירית הצהיר: "צה"ל הוא מקדם מכירות טוב עבורנו".

רשימת כלי הנשק לעיל היא רק קמצוץ מהפרסומים הגלויים של חברות ייצור הנשק ומהעיתונות הישראלית. רובם נתפרסמו כתעמולה לשיפור תחושת הכוח הישראלי בתקופת המלחמה האחרונה על עזה. במלחמה זו נעשה גם שימוש מורחב בתעמולה, הן בתקשורת המסורתית, שהתגייסה בהתלהבות לעניין, והן ברשתות החברתיות. לשם הפעלת הרשתות החברתיות גויסו ומומנו מאות מומחים ומתכנתים, שהפעילו רשת מתנדבים גדולה להפצת העמדה הישראלית הרשמית במסווה של "דעת קהל". אלה אחראיים גם לסרטונים רבים, המעוותים את פרסומי האויב באמצעים טכניים ויצירתיים שונים ומפרסמים כזבים במסגרת חדשותית כביכול.

ישראל היא למעשה צבא שיש לו מדינה. לשם בחינת יכולת ההרג של תוצרתה, אין היא יכולה להסתפק במתקן צנוע דמוי עיירה, שהוקם בנגב בהשקעה של 226 מליון דולר ושיועד בעיקר להכשרת לוחמים. במתקן זה לא ניתן לבחון את הפצצות שריסקו 40,000 בתים ברצועה, ואי אפשר להכניס אליו 2200 איש כדי לבחון באמצעותם את כושר ההרג של כלי הנשק. לשם כך ישראל חייבת להמשיך ולהחזיק ברצועת עזה, ולכן היא פועלת להרס ניסיון האיחוד הפלסטיני וטיפוח משטרים שונים בגדה וברצועה. יש לזכור שישראל איננה הראשונה שצבאה בדק את יעילותם של כלי נשק על בני אדם חסרי זכויות. אנשי ס"ס רבים באזורים שגרמניה כבשה במלחמת העולם השנייה בדקו את כוח ההרג של כלי נשקם על ידי העמדת אנשים בטור, ירייה באדם הראשון ובדיקה כמה אנשים הצליחו להרוג בירייה אחת. זה מה שקורה כבר שנים בעזה – ניסויי כלי נשק על אנשים חסרי זכויות. יש הטוענים כי אלה רק פשעי מלחמה. לדעתי זהו ג'נוסייד מבוקר, המשתלב בתהליך מחיקתה של האומה הפלסטינית, שישראל מבצעת מאז הקמתה.

תגובות
נושאים: מאמרים

34 תגובות

 1. המלחמות הקרובות יתרחשו ברצועה הגיב:

  והרצועה היא כמעט עיר אחת צפופה.
  חבל רק שגם המאמר הזה משמש תעמולה ליצרני הנשק. כי הם יודעים להפוך כל מה שנכתב עליהם לפרסומת.

  אלא שיש גנרלים שמסתייגים מהמדיניות שממשלת נהנתניהו אימצה, למשל נגד סוריה.
  ב-15 לאוקטובר (לפני שבוע) כתב מנהל המכון למחקרי ביטחון לאומי תא״ל גבי סיבוני: ״יש לסייע – בפועל או לפחות במחדל – למי שנלחם בג'האד הסוני הרדיקלי״. (ז.א. לסייע לצבא של אסד ולכוחות החיזבאללה שנלחמים נגד ג׳בהת א-נוסרה / אל-קעידה / דעאש!)
  סיבוני, שאינו איש-שלום, הציע מדיניות אחרת: ״הפלת המטוס הסורי על ידי מערך ההגנה האווירית של ישראל ב-23 בספטמבר 2014, שחדר בשוגג לרמת הגולן, היה במשימת תקיפה של יעדי ג'בהת אל-נוסרה… למעשה, הפלת המטוס היוותה פגיעה ישראלית ישירה באינטרס שלה עצמה״.
  תא״ל סיבוני טוען שיש לישראל, לאסד ולחיזבאללה אינטרס משותף! הוא כותב: ״ישראל, הנמצאת בעימות מר ומתמשך עם הגוש השיעי-רדיקאלי, הכולל את חזבאללה, איראן והמשטר העלאווי בסוריה, חולקת כנראה עם הגוש הזה – המכונה 'ציר הרשע' – אינטרס משותף״.
  http://heb.inss.org.il/index.aspx?id=4354&articleid=7863

 2. ק.א. הגיב:

  זוג ידידים קרובים לג'נוסייד המבוקר:
  http://www.youtube.com/watch?v=BLNiuNgrjJw

 3. שום בצל הגיב:

  תודה על הסקירה, שלמרות ניסיונות ההשמצה והלגלוג שלך, דווקא יצאת מברך.
  איני מבין אותך (זה כנראה אני), אך די ברור שאין קל יותר מלהרוג אוכלוסיה, ובפרט אוכלוסיה לא מוגנת – לא צריך ניסוי כלים. יש אפילו מקומות שהגיעו להישגים לא מבוטלים באמצעים פשוטים למדי (מצ'טות).
  זאת ועוד העובדה שהחמא"ס הוא זה שיזם את הירי, ולא הפסיק עד היום האחרון.
  נשאר לך רק לדרוש מישראל לצייד את חמא"ס בכיפת ברזל, ומישראל לחדול מלהשתמש בה, ע"מ להביא ל"צדק מלחמתי".

 4. צדוק התקוה הגיב:

  אם השכנה של ישראל היתה שוויץ/ צרפת/ הולנד הכתבה היית מיותרת

 5. אורן הגיב:

  שנים אני קורא נאמן של הגדה.
  זה=אין מילים.
  ביי.

 6. צור פורת הגיב:

  יש לשער שחמאס, ואחרים, מכירים, טוב לפחות כמו כותב מאמר זה את "המפרט הטכני" של סוגי האמצעים העומדים לרשות ישראל בזמן קונפליקט אלים.
  עפ"י הגיון הכותב, ישראל מעונינת לתחזק את החמאס ואחרים כאויבים (חמאס, חיזבולה, אירן, סוריה, חאנין זועבי) לצורך ניסוי כלים במצב אמת, מזמן לזמן. לא רק זאת. כמוצר לוואי של ענייני הנשק ישראל גם עסוקה, על הדרך, "בתהליך מחיקתה של האומה הפאלסטינית". גם את זאת יודעים היטב "בגדה הימנית" חמס, חיזבולה ואחרים. ועם כל זאת, כל הצדדים בוחרים באופן מתמיד במסלול הקונפליקט האלים. כל צד וסיבותיו עימו.
  ישראל לא הפנימה שהפתרון היחידי הוא פתרון מדיני. ואלה ממול לא למדו שאין פתרון כוחני ושבכל סיבוב אלים ישראל תגבר, כפי שמוכיח העבר, והמחיר שישלמו ילך ויגדל (בתור הנדסי).
  כל עוד שני הצדדים תקועים במצב התודעתי הנ"ל ימשך הסכסוך האלים והמכוער, ילך ויגבר.
  כשישתנה המצב התודעתי של הצדדים, כמו שקרה עם מצרים, יבוא השקט.
  אני לא מוצא טעם להכנס לקרבות רחוב בשל הדברים שנכתבו במאמר. מי שרואה בצד אחד את כל האשם והרוע יורה לעצמו ברגל ורק שופך שמן על מדורה שהוא מתיימר לכבות.

  • נילי הגיב:

   בטור הנדסי

  • צפור בודד הגיב:

   לצור, צודק, אלא מה, אתה מבקש ששני הצדדים יעברו במקביל את אותו התהליך ביחס לשינוי "המצב התודעתי של הצדדים". וזה לא מציאותי, משום שלכל עם "קצב" משלו. יתרה מזו:
   בד"כ עם, יהיה נכון לויתורים, אם יהיה בצד המפסיד וזה נכון גם לגבי ישראל.
   ישראל ומצרים בלחץ העולם נאותו לפשרת השלום ביניהן, משום שהתקים ביניהן בראש ובראשונה איזה סוג של תיק"ו. אך תסכים, שאין מה להשוות את דילמת סיני, לדילמת החזרת השטחים. כלומר כאן ההוויה העכשוית, קובעת תודעה שיהיה קשה לשנותה, אלא אם הוויה זו תשתנה. ולהזכירך ההוויה באזורנו, יכולה להשתנות, רק במצב של מלחמה שתוביל לנצחון והפסד לא (רצויים), או לתיק"ו (רצוי). ולא בכל מצב אחר.
   נראה לך שיש סיכויים לכך שהמאבקים הבאים יסתימו בתיק"ו?
   בכל מקרה היות והמלחמה הבאה היא בלתי נמנעת (אשמח לדון איתך בנושא), עלינו "כן לצפות" שתגמר בתיק"ו.
   השאלה שנשארת היא: איזה סוג של תיק"ו? משום שיש תיק"ו שבו כולם הולכים פייפען, אתה יודע.

 7. מתעניין הגיב:

  לא הבנתי מהי המטרה בפרסום המאמר. כאילו לא היו להם מספיק לפני, הינה הוספת עוד סיבה, הצדקה ואינטרס למשטר הציוני לצאת למבצעים מיותרים בעזה. מה ההגיון? אם ניסיתי להראות כאילו זו הסיבה ליציאה למלחמות, הרי שברור שזה לא נכון, כי זה פשוט לא חכם (זה שזה לא מוסרי לא מעניין כנראה את הממשלה) – הכסף שנשפך שם באופן ישיר ועקיף גדול באלפי אחוזים מהכסף שנכנס למדינה מאותן עסקאות ייצוא. לא רק שהעובדה הזו מעמידה באור מגוחך את המאמר כולו, היא גם מעמידה את הכותב באותה רמה של אותם אנטישמים שטוענים שהורגים פלסטינים בשביל לסחור באבריהם או בשביל להשתלט על הגז שמול חופי עזה\לבנון. חבל. רבים מהאמצעים שציינת אלו אמצעי הגנה טהורים כמו הספוטלייט, ואילו אחרים כמו החצב הכרחיים דווקא לטובת הפלסטינים, שכן הפגז ממקד את הרוב המוחלט של עוצמת הפיצוץ כלפי המטרה ובכך נמנעת סכנה לפלסטינים ולרכושם באותה סביבה. בעצם הביקורת שלך על התעשיות הצבאיות הישראליות אתה בעצם עושה נזק לכל אוכלוסיה אזרחית שתעמוד מול התקפה ברוטלית, שהם המרויחים העיקריים מכך שצבאות העולם מתחמשים בחימוש מונחה מדויק תוצרת ישראל. גם שמאלני צריך לדעת להיות בשכל.

 8. בחורה מיפן הפיאודלית הגיב:

  למה כל ג'נוסייד מבוקר חייבים להשוות לנאצים? אחרי הכל.. לא היו עוד מעשי רצח עם בהיסטוריה?! מסין של היום דרך רצח העם הארמני המזעזע לקראת סוף מלחמת העולם הראשונה ואפילו דוד המלך במלחמותיו כאשר הוא מודד חבל להחיות ושניים להרוג..\ אם אנחנו, השמאל השפוי לא נאמץ לעצמנו מתודות אחרות מאשר השוואה לנאצים מה ההבדל בינינו לבין קופי האדם המזרחיים החיים באזורי הספר הקרויים (בערבית ספרותית) פריפריה? מה ההבדל בין השוואות הגנאי שלנו לצעקות הגנאי שלהם?
  לדעתי זהו תהליך של אסדרה (רגולציה בלשון השאלה במקרה הזה) תרבותית שמתרחש אצלנו, השמאל השפוי ושמאל שבכלל לא טוען משהו אבסורדי למדי לגבי זה שהצבא גורם למדינה לזום מלחמות כדי למכור יותר נשק.. (תוך כדי השוואה לנאצים שכנראה גם השתמשו בציקלון בי כדי להעלות את המחיר שלו)
  רגע, פתאום זה נראה נכון כל העניין שאלי נמירוב אומר פה.
  אופס, טעיתי הכל בסדר.

  • אווה חדד הגיב:

   קופי אדם מזרחיים????
   אתא של.שמאל?? שפוי???
   ודוק: כל המגיבים לא מתייחסים לכך כלל. אפילו לא ברעם
   , מי שבהחלט ער לגענות נגד המזרחים.
   פיאודלית ארורה, מתי תביני כי מרבית המזרחים מתעבים אתכם בגלל דברים כאלה.
   במדינה מתוקנת ולא גזענית כפי שהקימו הדור של הורייך, היית נידונה לשנים ארוכות בכלא.
   קופי אדם מזרחיים????

   • צפור בודד הגיב:

    סליחה, האינך רואה שהאיש כותב כאן, בלשון סגי נהור (הפוך על הפוך) ולמעשה יורד על "השמאל"?
    וכן, האיש הוא שמאל וגם שפוי, אך מעביר ביקורת נוקבת על עצמו וגם עלינו.
    לכן חיים ברעם ואחרים כאן, לא מגיבים. משום שמקבלים ביקורתו.
    בתגובתך, את רק מחזקת את רושם הדבר, כנגדו את יוצאת.

    • שירה הגיב:

     ציפור, למה אתה חושב שאם מישהו לא מגיב את "מקבלים ביקורתו"? לפחות פה כשמקבלים ביקורת, אני רואה שכותבים: אני מתנצל, נכון, אבל.. זה נראה לי יותר בסגנון של : טוב, אוףףף נמאס כבר מהשטויות האלו אז נתעלם.

     • צפור בודד הגיב:

      משום "שמקבלים ביקורתו", מכוון לזה שהם מקבלים אותה ולוא דוקא מסכימים עימה. הם לא מגיבים, משום שקבלו בקורתו ועברה להם היכן שעברה. גם חוסר תגובה, אננו אומר בהכרח, שהם מתנגדים לביקורתו. זה אפילו לא אומר שהם מתעלמים ממנה. אולי הם מכינים תשובה שטרם בשלה לה? ע"מ לדעת כל זאת, תצטרכי לשאול אותם בעצמם.

 9. עלי הגיב:

  הדבר היחיד שהוא נורא ואינו אנושי זה
  השימוש באנשים כפצצות מתאבדות על ידי האיסלם הקיצוני ובפרט על ידי החמס.
  מצרים סעודיה ירדן והרשות הפלסטינית היו שמחים לראות את ישראל מחסלת את החמס…
  לא צריך תעמולה כדי להשתכנע שהחמס הוא ארגון פאשיסטי ..הם בעצמם מודים בזה !
  ההשוואה בין צה"ל לצבא הנאצי אינה ראויה להתיחסות ….
  .. מי ששיתף פעולה עם הנאצים היה המופתי הפלסטיני אשר גייס אלפי בוסנים לצורך השמדת היהודים בארץ ישראל..

 10. צפור בודד הגיב:

  המאמר של אמינוב, למרות היותו חד, בהיר ומשכנע, נשמע כפזמון חוזר מוכר עד זרא ושתמיד יביא אותנו אל אותו דו השיח הפנימי של ישראל:
  בין חשיבותה העצמית: "לא עושים שגיאות ואם כן, אז מתקנים אותן ומגיעים לפשרה כואבת אך נכונה עם הפלסטינים, כולל הכל: פיצויים לפליטים, מתן זכות שיבה וכד'", לבין רחמיה העצמיים: "היהודים זקוקים לכל ישראל כולה, ישראל היא רק פינה קטנטונת בתוך ים של מדבריות ושממה ערבי, צריך למצוא פתרון מידי למצוקת היהודים אחרי מלחה"ע השניה וכד'".
  זהו דו שיח שאם תנקוט באחת מעמדותיו, תאכל אותה. משום שמיד יקפצו עליך אויבים מהצד שכנגד. וגם אם תתעלם ממנו, תאכל אותה, משום שרעשם הקולני של הויכוחים יעלה אליך, יטרוד חייך ולו ישבת גם על ראש העץ.
  מכאן שישראל, צריכה לבטל את דו-השיח הפנימי הזה שלה ולא לחפור ולחטט בו, רק ע"מ להמצא מזרימה לתוכו אנרגיה יקרה לשוא, מכל צד אפשרי, כל הזמן וללא כל תכלית.
  או אז הסוציאליזם יוכל להרים ראשו בגאון.

 11. אלי הגיב:

  אני נפעם משפע העובדות שהוצגו בכתבה.
  אני מציע לכותב להעבירן בדחיפות לחמאס על מנת שיקרא, יבין ויפנים את האיוולת שבירי טילים על ערי ישראל.

 12. צפור בודד הגיב:

  ורק תוספת (במחילת המערכת):
  כל עיסוק ב"אני", בין אם האישי, או הקולקטיבי, מוביל ל"חפירות" שאינן במקומן.
  משום שה"אני" (של כל דבר) משורטט ע"י "דו השיח הפנימי" שלו:
  בין חשיבותו העצמית לבין רחמיו העצמיים.
  החשיבות העצמית מובילה לענישה עצמית.
  הרחמים העצמיים מובילים לפיצוי עצמי.
  וזו תכלית חיינו להיות מנותבים מסוחררים, בתוך דו השיח הפנימי שלנו לבין זה של סביבתנו.
  שהרי אנו מוקפים מכל כוון, בדו השיח (ותוצאותיו) של כל הדברים האופפים אותנו.
  רצוננו לא להיות מסוחררים מענינינו האישיים, גורם לנו לנסות להישיר האצלות, עם דו השיח הקולקטיבי, שבעצמו מסוחרר מעניניו הוא.
  ובכן הגיע הזמן לבטל את הסמטוכה הזו.

  • ק.א. הגיב:

   מה שאתה מכנה "השיח הפנימי שלנו", "החשיבות העצמית", וכדומה – אלו הם, בפשטות, הדחפים הקמאיים (ששליטינו הברוטליים משחקים עליהם) הן האישיים והן השיבטיים. כל מי שמבין חצי דבר בתורת המרקטינג רואה זאת. טיפוח הדחף ואז אספקת המרגוע (וחוזר חלילה).

  • ק.א. הגיב:

   אל תשכח הביבי בא מרקע של מכירות…

 13. ״דוקטרינת דאחיה״ על עזה? הגיב:

  אם לשפוט לפי המחמאות שחילק סר הביטחון לאלוף גדי אייזנקוט, נראה שהוא יהיה הרמטכ״ל הבא. לכן כדאי לשאול מה הם השגיו של בעל ״דוקטרינת דאחיה״ פרט להמצאת הדוקטרינה הנפשעת שמתירה שימוש בנשק (פצצות מצרר נגד שכונות מאוכלסות באזרחים, ופצצות נגד גשרים, מיכלי דלק ותחנות כוח) שנעשה ב״לבנון השנייה״.
  כבר באוקטובר 2008 הציג אייזנקוט את עמדתו: ("יש לי כוח אדיר, לא יהיו לי תירוצים", ידיעות אחרונות): "בעימות הבא תרחיב ישראל את יכולת ההרס שהפגינה בדאחיה, הרובע השיעי בביירות. בכל כפר שממנו יירו לעבר ישראל, נפעיל כוח לא פרופורציונלי ונגרום שם נזק והרס אדירים". והוסיף מועמדו של משה יעלון: "זו לא המלצה. זו התוכנית והיא כבר אושרה". כן, ישראל נתנה כבר הכשרה ערכית לפגיעה באזרחים. הכשרה זו גובתה גם על-ידי הפילוסוף הספרטני שלנו אסא כשר. נראה שישראל מתכוננת למבצע ״עוד פשע מלחמה״!

  • ק.א. הגיב:

   אמת לאמיתה. ישראל מחוייבת לדורסנות ופשעי מלחמה (עבר, הווה ועתיד) מכיוון שזו מהותה.

   • אין כמו הצבא האדום של לנין ובייחוד טרוצקי במלחמת האזרחים ברוסיה הגיב:

    שהיה הצבא הראשון שהפעיל גזים מרעילים נגד אוכלוסייה אזרחית, ובפרט נגד אוכלוסייה כפרית שהתקוממה נגד הג'נוסייד של הבולשביקים שחיסלו כבר אז מיליוני בני אדם.

    לנין, טרוצקי וטוחצ'בסקי שחוסל אח"כ ע"י סטאלין הפגיזו את כפרים האיכרים המתקוממים בפגזי גז חרדל וגזים אחרים שהם רכשו מהגרמנים כ'עודפים' ממלה"ע הראשונה. פקודות המבצע בחתימת ה-3 הנ"ל נחשפו בארכיונים הרוסיים לאחק קריסת האימפריה הסובייטית לפני כ-23 שנים.

    הצלחת הבולשביקים להשמיד כפרים ועיירות שלמים בדרום רוסיה על רבבות ומאות אלפי תושביהם שכנעה גם את מפקדי הצבא הגרמני שבגזים ניתן להשמיד אוכלוסיות בקנה מידה נרחב, מה שמצא את ביטויו בין הייתר גם במחנות ההשמדה הנאציים שיישמו את הניסיון שרכשו הבולשביקים במלחמת האזרחים ושהועבר אליהם במסגרת שיתוף הפעולה הצבאי בין הצבא האדום לצבא הגרמני בשנות ה-20 וה-30.

    • ק.א. הגיב:

     לישראל (או לקפיטליזם) אין בעלות יחידים על תופעת הדורסנות האלימה.
     כבני אדם כולנו מועדים ליפול לתופעה הזו ונידמה שדי בקלות.

    • כדאי להזכיר את ה'טכנולוגיה' שהפעיל הצבא האדום בסוף מלה"ע ה-2 הגיב:

     שהיתה גירסה מודרנית של ה'טכנולוגיות' שהפעילו הצבאות הנלחמים במל' 30 השנה באירופה: השמדת האוייב לא רק ע"י החרבת עריו וגירוש אוכלוסייתו, אלא גם ע"י אונס המוני של נשותיו.

     הצבא של לנין, טרוצקי וסטאלין אנס מיליוני נשים גרמניות – ולא רק גרמניות, גם פולניות, גם באלטיות, גם פיניות וכד' – ב'מסע השחרור' שלו במזרח ומרכז אירופה, מנערה ועד זקנה, כמעט ללא שיור.

     שלא כמו הצבא האדום של טרוצקי ותלמידיו, הצבא הציוני נמנע מאונס פילסטיניות רק בגלל הגזענות שלו, כפי שנחשף ב'מחקר' של כוחות השמאל המתקדמים באוניברסיטה. אין ספק שבכך חושף הצבא הציוני את אופיו הפאשיסטי הדומה לאופי אנשי הס"ס הנאצים במלה"ע ה-2.

     לעומת זה טכנולוגיית האונס המנצחת של הצבא האדום שנוסתה בהצלחה על מיליוני נשים בשלהי מלה"ע ה-2 – ע"י חיילים פיזיים מצויידים בכלי זין ומשחית, לא ע"י מל"טים ומשוריינים ציוניים בלתי-מאויישים – אומצה בהתלהבות גם אחרי עשרות שנים ע"י צבאות השחרור והג'יהאד ברחבי אפריקה והמזה"ת הערבי, ואפילו באירופה במל' יוגוסלביה ז"ל בשנות ה-90.

    • צדוק התקוה הגיב:

     עכשיו כולם בורחים " מהבולשביקים" תמיד טענתי שאין הבדל בין שני הדיקטטורות הגרמני והסוביטית אז אלה חיסלו מילונים ו אלה מחנות היו בשני הצדדים הוצאות להורג היו אצל כל צד רדיפות פולטיות היו גם סטאלין חיסל יהודים ובשני העמים עמד דיקטטור צמא דם שאהב את פולחן האישיות

 14. צפור בודד הגיב:

  סליחה, אבל אייזנקוט הינו הממונה על האגרוף הלוחם, של מדינת ישראל. וכי מה רצית שיגיד?
  לכן הדברים שציטטת ממנו אינם מציינים את "עמדתו", לבטח לא זו הפוליטית. כאשר יפרוש מהצבא, יחליף מדים , יצטנן ויכנס לכנסת, תוכל ליחס לו "עמדות" כאלה או אחרות. אבל רק אז. בינתיים הוא משמש ככלי של ממשלה שנבחרה באופן דמוקרטי, על ידי עם שלא השתכנע עדין שעדיף ללכת בדרך הסוציאליזם…מענין למה (רמז: זה לא בגלל הימין)?

 15. אהוד הגיב:

  מאמר הזוי של אדם הזוי
  האם היה כותב באותה להיטות שהדורס של הילדה בת שלושה חודשים בירושליים רצה לבצע ניסוי בלמים במכוניתו .
  האם אין מי שיסנן את הכתבים המתייחסים לחמאס הפשיסטי כאל ילדון מגודל וצה"ל הפועל נגדו שווה לנאצים , זאת לא סתם שטות אלא רשעות לשמה.

 16. לציפורהנפש וליתר המתכחשים הגיב:

  מה לעשות שעברו רק שנות דור מאז שהנאצים עשו לנו שואה, ופחות מכך מאז שאנחנו עשינו לפלסטינים נאכבה.
  לא ההשוואה היא הבעיה, אלא זה שהנהגת היישוב למדה מה שלא היה צריך ללמוד מהשואה.

 17. לציפורנפש ולאהוד הגיב:

  כתבת: אייזנקוט… הינו הממונה על האגרוף הלוחם…הדברים שציטטת ממנו אינם מציינים את "עמדתו"
  — אז עמדת מי הם? שלך? של ממשלת המתנח-אהבלים? או של צבאה?
  אהוד: ניסוי בלמים זה דבר חשוב מאוד לכל. חייבת בו גם ממשלה שיוצאת לכבישי מלחמות, שבאות בעקבות מצור של 7 שנים שאהוד (ברק) הטיל! אשר לכלי הנשק של הפלסטינים: הדריסה היא נשק איום! אך היא בוררת את נפגעיה בערך כמו שחיל-האוויר (של ה"זעזוע הקל בכנף", מיסודו של דן חלוץ) בוחר את קורבנותיו. ומאז, הרי אתה יודע, ואולי ספרת, את מאות הנכדים הצעירים של פליטי הנאכבה שחיל-האוויר הצוהל רצח ברצועה. הרשה לי הערת ביניים: הסובייטים פרצו את המצור על לנינגרד דרך הכביש על הקרח באגם לָדוֹגָה Ста́рая Ла́дога. לרצועים בעזה אין כל דרך לפרוץ את המצור שהטילה ישראל בעזרת ארה״ב והמשת״פ המצרי. כן, מצער שצבאנו ושולחיו חפצים (כנראה) לדמוֹת לצוררים.

  • צפור בודד הגיב:

   חן חן על המחמאה "צפור הנפש". אך לאייזנקוט אסור שתהיה עמדה פוליטית כלשהי. מה לא ברור כאן?
   ראה נא, אני משיב לך מתוך תקווה שתדע לנהל דיון מושכל בנחת רוח. השתדל בבקשה לא לערב את רגשותיך הפוגעים בטיעונך. ובכן, אייזנקוט חיב לשרת ממשלתו ובנאמנות, לא משום שהוא "מתנח-האבל", אלא משום שהוא איש צבא, הפועל תחת המרות המוחלטת של הרשות המבצעת, קרי שר הבטחון וראש הממשלה ואמור להיות נכון לבצע פקודותיהם אף להיות ערוך לכך.
   לגבי תגובתך מה-23.10 : התגובה אננה ברורה ונראית כרצף הברות שנזרק לחללו של עולם.
   מדוע אני מתכחש ולמה בדיוק? והיכן ראית בדברי כאן עסוק ב"שואה" ובהשוואת ה"נאכבה" אליה?
   בקצור: מה אתה רוצה ממני, במה שגיתי לכאורה?
   והשתדל במטותאתך לענות מבלי לקלל ומבלי להתיז דברים בבוז מתנשא.

 18. שירה הגיב:

  מאמר מצוין, ואני מברכת על המילים הישירות שבו. רואים שנעשתה כאן עבודת מחקר טובה. תודה רבה.

 19. צדוק התקוה הגיב:

  גם הערבים ביצעו ניסוי בנשק חדש נשק המתאבדים הניסוי הצליח מאות ישראלים נהרגו ועכשיו ארגוני הטרור בעולם משתמשים בהצלחה בניסוי לבנון סוריה עיק פקיסטן באירופבה בקרוב כשחברה יחזרו מקציר הדמים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים