הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 באוקטובר, 2014 52 תגובות

לא להתגייס

חמש מאות הילדים שנהרגו בהפצצות חיל האוויר במלחמת עזה המי יודע כמה, שקיבלה את השם צוק איתן, לא שמו סוף פסוק להרג ילדים פלסטינים מידי חיילי צבא הכיבוש הישראלי. בשמחת תורה הרגו חיילי הכיבוש את הילד בהא סמיר בדר בן ה-13

מבית לקיא שבאזור רמאללה.  הריגת הילד לא קילקלה לחוגגים את שמחת החג. כל אימת שאני נתקל בידיעה כזו אני מתחזק בדעתי לקרוא לצעירים ישראלים בטרם גיוס, ולומר להם: אם אינכם רוצים להרוג ילדים אל תתגייסו. סעו לברלין, שם  לא הורגים ילדים, תלמדו גרמנית בסיוע מענק ממשלתי, ולאחר מכן עומדים לרשותכם מוסדות להשכלה גבוהה או בתי ספר ללימוד מקצוע, במאות ואלפים. מי שאינו רוצה להישאר בגרמניה פתוחה בפניו הקהילה האירופית על שלל אפשרויותיה.  במקום לדכא עם אחר ולסכן את חייכם וחיי  זולתכם, תיהנו מהחופש  שמציעה לכם אירופה.

——————————————————–

איך אפשר להשוות?

חברת הכנסת חנין זועבי שוב עיצבנה את כולם. היא אמרה שאין הבדל בין משסף הגרונות מדאעש לבין טייס חיל האוויר המפציץ בעזה. בשני המקרים מדובר בטרוריסטים רוצחים.

אין הבדל חנין? הפעם גם אני התעצבנתי. הרוצח מדאעש, אותו משסף גרונות, פועל בשיטות פרימיטיביות וברבריות של ימי הביניים. לאחר שכרת את הראש הדם ניתז על בגדיו והוא היה צריך לעמול קשה כדי להתנקות, ואז לא היו מכונות כביסה וכל מיני משחות להורדת כתמים.

 

הטייס, המטוס והטיל הם כולם יצירי עידן המדע, הכל דיגיטלי ודופק כמו שעון. לחיצה על כפתור והטיל משתחרר ומחסל עשרים ילדים במכה אחת או משפחה שלמה בת חמש עשרה נפשות. ובהתקפות כאלו יש תמיד גופות שאבריהם נכרתו, ראש או רגל או יד או בטן  שנפערה וכל האברים הפנימיים פזורים מסביב. עכשיו תארי לך, חנין, כמה קשה היה צריך לעבוד משסף הגרונות כדי להגיע לאותה תוצאה. והטייס, חנין, חוזר לבסיסו עם בגדים נקיים, שותה את כוס השוקו  ומדווח  למפקד על הצלחת המשימה. עיניך הרואות חנין, אין מה לשוות.

אז מה נשאר לו לנקות? את מצפונו. המצפון, הוא מכשיר ממזרי.הוא פועל בצורות ותדרים מתחלפים אצל אנשים שונים. לעתים המצפון מושבת, ואז הטייס אומר לעצמו, איש לא אמר לי שיש ילדים בעזה, אני שלם עם עצמי. לעתים המצפון עובד חלקית ואז הטייס נמצא במאבק פנימי, הוא מתלבט, להפציץ או לא? בדרך כלל בסופו של דבר גובר הציות הצבאי.

כאשר מתרחש המקרה הנדיר יותר והמצפון עובד במלוא הקיטור , הטייס מתמלא זיעה כשהוא נזכר בתמונות הקשות כתוצאה מההפצצות, הוא מתלבט והמצפון מוביל אותו בסבלנות בשלבים של כן ולא, ואולי, ומה עם החברים, ומה צפוי לי, ולאט לאט נוצר גביש של אור שמכריע את הכף: עד כאן, אני לא ממשיך. וכך נולד סרבן.

——————————————————————–

עזמי  ידידי- העיקר לא לפחד כלל

הליגה הבכירה בכדורגל הישראלי מונה 14 קבוצות. הגזענות בקרב קהל אוהדי הכדורגל נפוצה ומרחיקה ממגרשי הכדורגל את אלה שאינם יכולים לשאת את הזיהום הזה. אחת מקבוצות הכדורגל,  בית"ר ירושלים, עולה על כולן. קהלה גזעני ואלים, שחקן ערבי לא יבוא בשעריה. החשש הוא כי החלק האלים בקהל האוהדים יעשה בו לינץ'. הגזענות של בית"ר ירושלים כה מפלצתית עד שנשיא ישראל החדש, רובי ריבלין, שבעברו גם תפקיד יו"ר בית"ר ירושלים, הודיע  כי לא יבוא למשחקיה.

על פי תקנון פיפ"א, ההתאחדות הבינלאומית לכדורגל, קבוצה שהיא או קהל אוהדיה לוקים  בגזענות, יש לפסול. אילו יושם תקנון פיפ"א כנדרש היה צריך להעיף את בית"ר מזמן מהליגה, ולפרקה.  ישראל כהרגלה מצפצפת על התקנון הבינלאומי והקבוצה לא זו בלבד שהיא מתגוללת בביצת הגזענות, היא מהווה, חלון ראווה למתרחש בממשלת ישראל.

אם בית"ר ירושלים היא קבוצה פופולרית ומקובלת על הממסד השלטוני הנוכחי, לא כך קבוצה אחרת, אשר מבחינת גזעני ישראל בממשל ומחוצה לו מהווה  כתם על אופייה היהודי (והלא דמוקרטי) של  מדינת ישראל. לקבוצה זו קוראים בני סכנין.  קבוצת כדורגל ערבית הנושאת את שם הישוב הערבי. נסיכי ונסיכות הגזענות בישראל, בהם שר החוץ אביגדור ליברמן ושרת התרבות והספורט לימור לבנת, מחפשים את העילות כדי לסלק את הערבים מהליגה העליונה שהנעשה בה ממלא כמעט מדי יום את מדורי הספורט בטלוויזיה ובעיתונות.  עיניהם כואבות , אוזניהם נאטמות , קיבתם מצטמקת וגופם מתעוות  אל מול אוהדי סכנין שמי מהם מניפים את הדגל הפלסטיני במשחקים ואי אפשר להסתיר זאת  בדיווחי התקשורת.  "והיה מחננו טהור" זו סיסמתם, אי לכך יש להעביר את בני סכנין לאחת הליגות הנמוכות, שם מרוכזים מרבית הערבים, שהנעשה בהן לא מעניין איש, שיניפו שם דגלים פלסטינים ככל שירצו, התקשורת לא מדווחת ומה שלא מדווח ממילא לא קיים.

ראשי הקבוצה מודעים לכך שהם נבחנים תחת זכוכית מגדלת. עד כה שיחקה אותה סכנין בשום שכל. הקבוצה מחזיקה מעמד בליגה העליונה מזה מספר שנים, פעם אחת אף זכתה בגביע המדינה וככזו הייתה הנציגה הישראלית במפעל האירופי למחזיקות גביע. והגזענים? הם מתפוצצים מתסכול. סכנין לא מספקת להם עילות לסילוקה מהליגה העליונה. עד לשבת, 18 בספטמבר 2014.

באותה שבת, בטרם פתיחת המשחק התקיים טקס של חלוקת תעודות הוקרה לאישים שתרמו למועדון, ביניהם היה גם ד"ר עזמי בשארה. זה היה הסמרטוט האדום ששיחרר את ארובות השנאה והגזענות עד תום.

אני פותח סוגריים ומקדיש מספר מלים לעזמי בשארה. הוא עמד בראש חבורת המייסדים של בל"ד ונבחר מטעמה לכנסת. הוא איש רב כישרונות. אינטלקטואל שמולו מרבית חברי הכנסת הם חגבים ברמת החשיבה. פילוסוף בהכשרתו, כריזמטי, מנהיג פוליטי, חבר כנסת שהרים את ממוצע הדיונים בכמה דרגות. הוא  הוביל את האלטרנטיבה לאוקסימורון של מדינה יהודית ודמוקרטית, בדמות מדינת כל אזרחיה. בבחירות 1999, הבחירות האחרונות עם שני פתקים,  אחד לראשות הממשלה והשני למפלגה, התמודד כמועמד לראשות ממשלה. הממסד הפוליטי והביטחוני נחרדו. ערבי כראש ממשלת  ישראל? אנא אנו באים. הבורים האלה לא קראו את ז'בוטינסקי שבמדינה הדמוקרטית לפי חזונו ייהנו הערבים משוויון זכויות ולא הוציא מכלל אפשרות מציאות של ראש ממשלה ערבי וסגנו היהודי ולהיפך.

בשארה נתפש יותר ויותר כאיש מסוכן  שיכול לסחוף אחריו לא רק ערבים אלא גם יהודים, ולכן יש לחסל אוהו, ויפה שעה אחת קודם. השב"כ הלביש עליו תיק ריגול, לפיו טיווח עבור החיזבאללה את ירי המרגמות במלחמת לבנון השנייה. כל מי  שמכיר את עזמי, הבין מיד כי מדובר בעלילה שנועדה לכלוא אותו לשארית חייו. האיש לא היה בצבא, אין לו מושג  בירי מרגמות, ולא מכיר את שפת הטיווח. אני, שהייתי בצבא וסיימתי  קורס מפקדי  מרגמות, אילו ביקשו ממני לטווח היום ירי מרגמות, לא הייתי יודע מה לעשות. ואם אני כך, בשארה, שכאמור חסר כל הכשרה צבאית, על אחת כמה וכמה.

בשארה, שנחקר בשב"כ מספר פעמים, הבין לאן הרוח נושבת. הוא ידע כי במציאות הישראלית אין לו סיכוי למשפט הוגן כאשר מולו ניצב השב"כ. היה עליו לבחור בין כליאה עד יום מותו לבין ניצול החסינות הפרלמנטרית שעדיין עמדה לזכותו ולעזוב את הארץ לצמיתות או עד שהשפיות תחזור לשלוט בה. הוא בחר  בחירה תבונית, ובחרת בחיים, מצווה היהדות, אבל לא צריך להיות  יהודי לשם כך. לאחר שהבטיח את חירותו התפטר מהכנסת.

תושב בית חנון מחלץ רכוש נבין הריסות השכונה, עזה 12/8/14 (צילום: אקטיבסטילס) צוק איתן gaza-beithanoun

תושב בית חנון מחלץ רכוש נבין הריסות השכונה, עזה 12/8/14 (צילום: אקטיבסטילס) צוק איתן

חזרה לקבוצת הכדורגל: שטיפת המוח הממשלתית בסיוע שרתיה בתקשורת  הפכו את עזמי בשארה ל"חשוד בריגול בשעת מלחמה" וכמי ש"נמלט מהעמדה לדין".

הכללתו של בשארה בין מקבלי תעודות ההוקרה, שיחק לידם של שני הלמדים (לבנת וליברמן) ושאר גזעני ישראל. כולם  פתחו במתקפה מתוזמרת היטב על בני סכנין. שרת הספורט,  במסגרת מושגיה על הפרדת רשויות דרשה מבין הדין של ההתאחדות לכדורגל להעניש את בני סכנין בחומרה, והכתיבה לשופטים את העונש: הרחקה מהליגה לתקופה ממושכת. סעיף האישום:  הכנסת פוליטיקה לספורט האסורה לפי תקנון. ראשי בני סכנין מגיבים: זו סערה בכוס מים. לא פוליטיקה ולא נעלים, אלא הוקרה לאיש שסייע בתרומה למועדון. ואני מוסיף, קל לבדוק זאת: תתרום לימור לבנת למועדון בני סכנין ונראה אם תקבל תעודת הוקרה בדיוק כמו זו שקיבל עזמי בשארה. עתה נותר להמתין, האם שופטי בית הדין של התאחדות הכדורגל יגלו שיקול דעת עצמאי או יתפקדו כשליחיה של השרה.

—————————————————————–

באוזני הקשת

ד"ר הני זובידה, מרצה בכיר (כלומר יש קביעת) למדע המדינה במכללת יזרעאל המוריקה, קיבל ממערכת מוסף הארץ סוכרייה נדירה, תגובה על עמוד שלם והחמיץ את ההזדמנות. ׁ(מוסף הארץ 10.10.2014). הוא מייצר אויבים במקום שאינם קיימים זולת בדמיונו. שלושת המאמרים עליהם יצא קצפו, פרי כתיבתם של אלון עידן, הילה גלזר ו"הדובדבן" כהגדרתו, ורד לי, חפים מכל גזענות. אינני מכיר את השלושה אבל קורא אותם מעת לעת ולא זו בלבד שלא מצאתי שם גזענות, התרשמותי היא כי הם בני ברית במאבק נגד הגזענות.  ההחמצה הגדולה של ד"ר זובידה וחבריו שייכת לקשת הדמוקרטית המזרחית שהוא עתה יו"ר הוועד המנהל שלה. גזענות נגד יהודי המזרח הייתה , הינה אם עדיין קיימת, תוצר של גזענות נגד ערבים. שנות החמישים של המאה הקודמת, היו שנות ההגירה מארצות ערב. המהגרים, שנראו כמו ערבים, דיברו ערבית בצירוף רמת השכלה נמוכה, היוו יעד לגזענות והתנשאות הממסד האשכנזי ציוני. הם גם נועדו למלא תפקידים בדומה לאלה של ערביי ישראל: תעסוקה במקצועות חסרי יוקרה ונמוכי שכר. בימים ההם החל זיהום השפה העברית בכל מיני מטבעות לשון גזעניות.

התקוממות המזרחיים בוואדי סאליב ב-1959 שדוכאה ביד ברזל, הדליקה נורה אדומה בממסד השלטוני והמפלגתי. הוחלט כי יש לשים דגש על חיברות (סוציאליזציה) של מהגרי המזרח,  בעיקר את הדור השני והשלישי. מה שלא הספיקו עד 1967 מילאו בשפע 47 שנות כיבוש. ההצלחה הייתה מסחררת. יהודים יוצאי ארצות ערב אימצו את הנרטיב הציוני-גזעני, בין של מפלגת העבודה בין של הליכוד. כל המפלגות הציוניות טיפחו מנהיגות מזרחית שהמשיכה לקדם את הפרויקט הציוני מצידו האפל. הם הגיעו לצמרת במגוון של תפקידים והמשיכו במסירות את מה שקודמיהם האשכנזים החלו.

שרי אוצר מזרחיים לא צמצמו את הפער בין עשירים לעניים, שרי ביטחון מזרחיים המשיכו את מדיניות הכיבוש, הדיכוי והקמת התנחלויות, קצינים בכירים מזרחיים התגלו כששים אלי קרב כמו קודמיהם בני הקיבוצים ונגע הגזענות הלך וכבש עוד ועוד צעירים לפני גיוס.

הדברים הגיעו לידי כך, שככל שהתארגנות הייתה ימנית יותר, גזענית יותר, חלקם של המזרחיים  היה גבוה מחלקם באוכלוסיית המדינה. אני נתקל בהם כמעט  מדי יום, אם זה נהג המונית, או מנהל סניף הדואר או המוכר בחנות, תמיד חוזרות המילים: "אין אמונה בערבים, הם יתקעו לך סכין בגב, אנחנו מכירים אותם, באנו משם" וכך הלאה, כאילו דיברו מגרונה של ח"כ ותא"ל מירי רגב שהיא היום המייצגת הפופולארית ביותר של יהודים מזרחיים.

כשקמה הקשת הדמוקרטית המזרחית, נעורה בי תקווה, שהנה סוף סוף קם גוף מזרחי ובפיו בשורת שלום שוויון ודמוקרטיה, וחבריו יסתערו  על מוקדי הגזענות לחיסולה או לפחות צמצומה, ככל שכוחה יאפשר,  תוך שילוב ידיים עם ארגוני זכויות אדם אחרים. מוקד ראשי להפצת הגזענות הוא הכיבוש ומשטר האפרטהייד שישראל הקימה בשטחים. קיוויתי שהקשת תצטרף כגוף ל"יש גבול" ותגבה את סרבני הכיבוש והגזענות, זה לא קרה; רציתי לראות את הקשת ניצבת בקו הקדמי של מאבק בשנאת מבקשי המקלט מאפריקה, זה לא קרה; קיוויתי שהקשת תחבק את אסיר המצפון מרדכי ואנונו, שישראל מתעללת בו זה 29 שנים, גם זה לא קרה, כאילו יש לקשת אינפלציה במועמדים יהודים ילידי מרוקו ששמם מופיע ברשימת המועמדים לפרס נובל לשלום, שקיבלו את הנובל האלטרנטיבי, שקיבלו את

פרס השלום ע"ש ג'ון לנון, שקיבלו את מדליית זכויות האדם על  שם קרל פון אוסייצקי, רשימה חלקית.  פניתי לא פעם, בכתב ובע"פ להנהלת הקשת להצטרף למאבק למען ואנונו, ולא נעניתי. מדוע להתעסק עם איש שנוא ומושמץ? בשביל זה יש כמה אשכנזים שיספגו את זעם ההמון המוסת.

בשיחות אישיות שהיו לי עם חברים מרכזיים בקשת הדגשתי את הפן הגזעני ביחסו הקשוח של הממסד הביטחוני אל ואנונו. לכן יש חשיבות שארגון כמו הקשת, בו חברים העידית האינטלקטואלית של יהדות המזרח (או יהודים ערבים כפי שמעדיף פרופסור יהודה שנהב) ישלב ידיים עם הוועד הקיים, המוקע בין השאר כחבורה של  "שמאלנים אשכנזים שונאי עמם". בני שיחי הסכימו עימי שיש כאן מחדל אבל הוא לא תוקן. גם עתה יכולה הקשת להצטרף למאבק על ביטול ההגבלות השרירותיות שהוטלו על ואנונו ולאפשר לו לצאת את ישראל.

לסיום, אנקדוטה שמשקפת את המצב: ביום שחרורו של ואנונו מכלא אשקלון, 21 באפריל 2004 , עמדו ליד הכניסה לכלא שתי קבוצות משני עברי הכביש הצר, צד אחד התומכים, שבאו לברך את ואנונו ולומר תודה על מה שעשית, ומצד שני קבוצה של תושבי אשקלון רובם יהודים מזרחיים, שבאו למחות. לידי עמד ח"כ דאז עיסאם מחו'ל. ברגע שזיהו כי הוא חבר כנסת ערבי, החלו להמטיר קללות וגידופים שבחלקם לקוחים מהארסנל המגוון של גידופי מרן הרב עובדיה יוסף ובחלקם תוצרת עצמית. הם הטיחו בו דופי על עצם היותו ערבי. בשלב זה התערבתי ואמרתי להם מדוע  אתם אומרים זאת? הרי אתם יהודים ערבים. הם ראו בכך עלבון נורא, וכשפניהם אדומים מכעס, רושפים שנאה, השיבו לי: אתה ערבי. לשיטתם הטיחו בי דבר נאצה ממנו אני אמור להיעלב, נימוק מנצח שאין לי עליו תשובה, ואכן לא הייתה לי.

עבודה רבה מחכה לקשת בתחום עקירת הגזענות. עצתי לזובידה, אל תמציא אויבים. אם תפעל על פי קווי המתאר הכתובים כאן, יהיו לך אויבים לרוב.

 

טור שבועי, 21 באוקטובר 2014

תגובות
נושאים: מאמרים

52 תגובות

 1. עלי הגיב:

  ספירו מזכיר לי את הטענות של הגרמנים על זה שגם הם היו קורבנות של המשטר הנאצי
  הם גם נוהגים לאזכיר את הפצצת דרזדן כפשע מלחמה שבוצע כנגדם…
  ברור לכל אדם הגון שהגרמנים אינם קורבנות ומה שנעשה להם נעשה בצדק.
  כדי לעצור את הרוע הנאצי וכדי לגרום לרוצחים לחשוב על מעשיהם לא היתה שום דרך
  אחרת אלא הדרך שבה נהגו בנות הברית והצבא האדום (שאותו ספירו משבח במאמר קודם שלו
  למרות מעשי הזוועה ומעשי האונס שהצבא הזה ביצע בחסרי מגן).
  רוב הילדים ההרוגים בעזה (כנראה שמספרם נמוך בהרבה מהמספר שספירו מביא)נהרגו כתוצאה מהסתבכות המהלך הקרקעי בג'בליה וברפיח שם הופעלו תותחים ולא מטוסים כדי לחלץ את החילים שלנו.כפי שספירו יודע נעשה מאמץ עילאי כדי לא לפגוע באזרחים והמשימות של המטוסים נבדקות הרבה פעמים לפני שנשלח מטוס למשימה בנוסף נשלחו אזהרות לתושבים אבל החמס מנע מהם להתפנות..זה הבדל עצום בין רצח בדם קר שמבצע החמס כנגד חשודים ב"שיתוף פעולה".
  –לגבי סכנין קיימת קופת שרצים כלפי הקבוצה הזו –לגבי בל"ד של בישארה גם המחליף של בישארה קיים מגע עם סוכן זר ונשפט למאסר.צריך לאזכיר שגזה אינה תחת כיבוש ..והאחריות על התושבים

  • שירה הגיב:

   אתה לא חושב שיהיה לך יותר נוח בערוץ 7?

   • עלי הגיב:

    אבא שלי לימד אותי את מהות היהדות (אחר כך התברר לי שגם איינשטיין אמר זאת)
    להיות יהודי פירושו להלחם למען הצדק ולדבוק באמת .
    בכל מקום….. וזה כולל את ערוץ 7 וגם את הגדה השמאלית.
    זה שאת נוהגת בבריונות ומנסה לסתום פיות רק מוכיח שאני צודק.
    אז מה אמרת בפסוק הקצר שלך?
    א.אני האדון פה ואני מחליטה מי ראוי ומי לא ראוי
    ב.תזהר בדבריך אחרת נעיף אותך
    ג ואפילו החלטת שמקומי לצד המתנחלים או לצד הימין שזה בהחלט לא נכון
    זה שאני מקדיש זמן וקורא בעיון דברים שנוגדים לדעותי מוכיח שאיכפת לי

    • עלי הגיב:

     המשך לשירה
     נזכרתי בסיפור שמסופר על לורנץ הזואולוג המפורסם
     לורנץ חקר את מנגנון ההטבעה בברווזים ובחצר היתה בריכה עם ברווזים
     פעם עבר שם סטודנט והציץ דרך חור בגדר ומה שהוא ראה זה את לורנץ קופץ מצד לצד ומשמיע קולות מוזרים (הסטודנט לא ראה את הברווזים ואת הבריכה)
     וכמו כל סטודנט מצוי הסטודנט מהר לספר לחבריו שלורנץ כנראה ירד מהפסים
     לי נראה שהגדה השמאלית מסתכלת על המאורעות מחור מסויים אחד ולכן
     מאותה נקודת מבט זה נראה גרוע אבל גם מאוד לא נכון ולא מדוייק

    • שירה הגיב:

     מה שאלתי אותך ומה ענית?
     יפה שאתה מפחד שאני, מגיבה כמוך, "אעיף אותך". זה מראה שאתה מפנים היטב את יחסי הכוח המעוותים ששולטים במדינה שבה נולדת.
     הסר דאגה מליבך, לא יעיפו אותך. אבל אם יקראו את דברייך, זו כבר שאלה אחרת. אני למשל בכלל לא מתייחסת, אבל השאלה ששאלתי אותך היא על תחושת נוחות בפורום מסוים, כאדם לאדם.

     • אילן שדה הגיב:

      שירה
      יפה כתבת.
      אגב, בנושא האחר "ציונות ושואה" – השודי איננו מגיב לפניותי.

  • צפור בודד הגיב:

   אתה כותב: "ברור לכל אדם הגון שהגרמנים אינם קורבנות ומה שנעשה להם נעשה בצדק.". ובכן הרשה נא לי לחלוק עליך. לדעתי "אדם הגון" ישתדל לראות התמונה המלאה ויהיה חרד ופתוח גם, לסבלותיהם של החפים מפשע באותן מדינות שהיו נתונות תחת הנהגתן הנפשעת. במה חטאו למשל ילדיו של יוזף גבלס שאולצו ל"התאבד" בבונקר לצידם של אביהם הארכי פושע והיטלר ימ"ש מנהיגו? הרי מדובר כאן ברצח בדם קר לכל דבר. יש עוד דוגמאות רבות לסבלם הנורא של הגרמנים, שלא היו שותפים למזימה הנאצית הגיזענית. כיצד אפשר להתעלם מכך? כיצד בכלל אפשר להתעלם מהעובדה שבמלחמת העולם השניה הושמדו למעלה מ20 מיליון בני אדם ולהתרכז רק בנושא השמדת היהודים בצורה כל כך לא מידתית? לידיעתך, התנהגות זו מעוררת אנטישמיות במקומות רבים בעולם.

   • עלי הגיב:

    לציפור בודד
    אני מתקשה להבין על מה אתה מתלונן
    ברור שהגרמנים סבלו אז מה ? כאשר אתה כולא רוצח למאסר עולם הוא סובל אז צריך לרחם על הרוצח ?
    לא היו חפים מפשע אצל הגרמנים וב-1938 הצביעו עבור הנאצים 90% מהאוכלוסיה בצורה חופשית.
    האוכלוסיה כולה שיתפה פעולה עם הנאצים והזדהתה עם האידיאולוגיה הנאצית.
    ברור שילדים אינם אשמים אבל האחריות להגן על הילדים מוטלת על ההורים וכאשר נהרגים ילדים
    כתוצאה מהפצצות מי שנושא באשמה הם ההורים שסכנו את ילדיהם ושיתפו פעולה עם הנאצים.
    כאשר נלחמים כנגד אוייב אכזר שאינו עושה שיקולים מוסריים אין לך ברירה אלא להיות אכזר כדי להשמידו.
    כאשר מתרחש עימות בגודל של מלחמת עולם אתה לא יכול לעבוד בפינצטה ולהוציא כמה חפים מפשע מתוך מכלול הרוע.
    במלחמת העולם השניה נהרגו ונרצחו הרבה יותר מאשר 20 מליון.. רק העם הרוסי לבדו איבד יותר מ-20 מליון רובם צעירים ..דוקא הגרמנים סבלו מעט בצורה יחסית ונהרגו להם 3 מליון אזרחים ו-3 מליון חילים
    לאחר שנגמרה המלחמה הועלתה הצעה לחסל את העם הגרמני על ידי פיזורו בין כל מדינות העולם אבל האמריקאים מנעו זאת משום שראו בגרמנים שותפים למלחמה בקומוניז

   • יולו הגיב:

    לציפור ,לידיעתך כשמוחי העייף מגלגל משהו על ענין מלחמת העולם השניה ,הדבר שלא נמצא אצלי בשום רשימה אלו הגרמנים ,צעירים או זקנים או אפילו עוללים וכן אותו אספסוף אוקראיני פולני והונגרי אלא רק על עשרות בני משפחתי דודים ודודות ומשפחתם וכן סבים וסבתות וכן על היהודים בכלל,אין לי מאגרי סימפטיה ורחמים כמו שלך(אולי אתה גדול מהחיים ,אני לא) ולכן אני מתעלם מסיבלם ,
    ולגבי טיעונך שזה מגביר את האנטישמיות ….תרשה לי (במחילה) לגחך.אין קשר בין מה שנעשה או לא נעשה האנטישמיות תחגוג

    • צפור בודד הגיב:

     סליחה (ובעיקר על האיחור בתגובה) יולו, "אין קשר בין מה שנעשה או לא נעשה האנטישמיות תחגוג"?
     ואולי יש ויש?
     שהרי הדבר דומה למי שמשליך אבנים בעודו גר בבית מזכוכית, או כמי שמשחק בגפרורים ליד חבית דלק.
     למשליך ולמשחק, יש כאן תפקיד מכריע.
     כלומר יש ועוד איך קשר.
     האנטישמיות לא תחגוג אם תטופל נחרצות.
     והדבר ראשון: דוגמא אישית, נקיון הבית וד"ל.
     רק אחר כך, אם בכלל נצטרך לו, "מאבק" ברמשי אדם אלה, בחוריהם הנאלחים.
     ולא בתוכינו, רצים ביננו, ומגרים אותנו לצרחות בהלה וגועל.

  • אבי הגיב:

   לא האמת והיושר האינטלקטואלי חשובים

   אלא היכולת לתקוף ולקעקע את מדינת ישראל ויהי מה
   במילים כאילו מתוחכמות

   – ואחרי כן מתפלאים שהשמאל מאבד יכולת השפעה … אם לא יהיו תינוקים, יבררו בין עיקר וטפל ולא יצדיקו כל שטות ושקר … רק כדי להכניס למערכת – אולי יכולת ההשפעה תגדל

   אבל טיעונים ילדותיים וגם חוטאים לאמת לא עוזרים כלל …. חבל

 2. בשמחת תורה הגיב:

  * איני בקיא בלוח הפרשות מהתורה. אבל לקרוא אני יודע – אפילו בעברית עתיקה מבית מדרשם של הורי אלוקינו – עזרא ונחמיה. שם, בסיפור הברית, כתוב שה׳ נתן ״בידינו״ אֶת־הַקֵּינִי וְהַקְּנִיזִּי, הַקַּדְמוֹנִי,הַחִיתִּי וְהַפְּרִיזִּי וְאֶת־הָרְפָאִים, וְאֶת־הָאֱמוֹרִי וְהַכְּנַעֲנִי, וְאֶת־הַגִּרְגָּשִׁי וְהַיְבוּסִי. אז בשמחת תורה לקחו נציגי האל רק את הילד בהא סמיר בדר בן ה-13.
  ** לסיפור עזמי וסכנין: קטאר שמממנת (במקום ממשלת המתנחבלים) את שיקום נזקי המלחמות נגד עזה, אינה אוייבת! תיאמר האמת: ישראל הגזענית שמטילה מצור על 1,8 מליון אזרחים (שרובם פליטים שהיא גירשה ב״מלחמת העצמאות״ עוד תשלם ביוקר על פשעיה.
  *** כשיהודים יוצאי ארצות ערב (המאוגדים ב״קשת המזרחית״) אימצו את הנרטיב הגזעני־הציוני, הם הפכו למכחישי עברם.
  **** אזהרה. זוהיר אנדראוס, איש בל״ד, מציג את אינטרס הערבים בישראל כמנוגד לזה של ״היהודים״ (שבהם רוב לילידי ארצות ערב) מחבל באינטרס המשותף שהוא מאבק המשותף בעד צדק ושלום.
  אמר אברהם לינקולן על השקרנים-המרסקים: ״אפשר לְהַתֵל בכל הציבור זמן קצר, ובחלקם כל הזמן, אבל לא ניתן להתל בכולם כל הזמן״

  • עלי הגיב:

   עד כמה שידיעתי מגעת מצרים היא שהידקה את המצור על עזה והרסה את כל מנהרות ההברחה מרפיח
   הסיבה למצור המצרי היתה שיתוף הפעולה בין החמס לאחים המוסלמים וסיוע לרצח של עשרות שוטרים וחילים מצריים בסיני.
   מנהרות הגזענות וההרג של החמס מטרתן היתה לקדם מלחמה בין מצרים לישראל אלא שאז בא גנרל סיסי וחיסל את המזימה הפאשיסטית של מורסי והחמס.

 3. בטטה הגיב:

  השופט החליט על קנס בלבד הסיבה לא בגלל שפיות אלא פחד שסילוק המועדון יביא לסילוקו של הכדורגל הישראלי מהמפעלים הבינלאומיים וזה יותר מדי גם בשביל הגזען היהודי הנפוץ

 4. צפור בודד הגיב:

  כל מאמר של גדעון הוא חגיגה עבורי ובכ"ז (2 הערות ושתי הארות):
  א. ההשוואה בין סכנין לבית"ר י-ם אננה מדויקת: כאן האוהדים תחת המוקד וכאן ההנהלה. שני דברים שונים לגמרי. נכון לפעמים ההנהלה אחראית כביכול גם על אוהדיה, אך במצב לוחמה בין מדינות, שלא לדבר על טרור בעיר. ההוויה יוצרת תודעה, שאין ביכולת ההנהלה לשנותה. והשאלה האם לשימה אחראית לכך? היא סוגיה קשה, גם בפני פיפ"א, המודעת ל"תופעה". משום שאפשר לראותה, לוא דוקא כבעלת רקע "גזעני" (ענין בו פיפ"א מטפלת בנחרצות), אלא על רקע "לאומני". כלומר ענין מדיני, בו לפיפ"א אין רגל דריסה.
  ב. מדוע קבל בשארה תעודת הוקרה? משום שהעביר כספי תמיכה קטריים לסכנין. זה הבד האדום, אם כבר. שהרי קטר מממנת גם את דאע"ש שלא לדבר על החמאס.
  ג. לציונות אין צד אפל (התסכים שאיחס ל"צד האפל" שלך פשעים שלא בצעת, רק משום שהעברין האמיתי ניכס לעצמו שמך?). "הצד האפל של הציונות", הינו "אפלה" בלבד, קרי: קפיטליזם המשתמש בכבוש הממאיר, לישום מטרותיו באי"ה.
  ד. קורבנות האפליה, מודעים היטב לדמיונם לערבים, לכן הגיזענות תתחזק בם, כל זמן שהאפליה תתמשך. כמו ילד מוכה, ההופך לילד המכה אחרים.

  • ק.א. הגיב:

   אבל העבריין האמיתי היא התנועה הציונית הריאלית. היא הפנים האמיתיות של הציונות.
   היש טעם לדבר על איזו ציונות (מן העבר הרחוק) כשיטה הציונית?
   ברגע שהוצמדו (מבחירה) לסבתא 4 גלגלים ובגז' היא הפכה למכונית… אין מה לדבר על סבתא יותר…
   הציונות באמת מנוכנסת לטובתם של פושעים – אבל הרוב המוחלט של הציונים יכול היה לדחות זאת (וליצור רושם שבאמת יש ציונות אחרת) – והנה המצב הוא שהם לא עשו כן. העובדה שלא עשו זאת אומרת שזהו תוכנם האמיתי. ולא מדובר בגניבת זהותם. לפי דבריך, ציפור, אפשר היה לחשוב שהציונים "האמיתיים" חטופים וסגורים באיזה מחנה ריכוז הרחוק מן העין, אבל אותה הקבוצה פשוט לא קיימת… אגב, גם היהדות מנוכסת. וגם במקרה הזה היהודים מסכימים. שתיקת היהודים והציונים היא שתיקה של השלמה ובעצם של הסכמה. הציונים הקיימים(!) הם אלה שמעניקים מובן לציונות. באותו האופן בני האדם מההווה הם אלה שמדגימים את האנתרופולוגיה האנושית הקיימת ואילו האנתרופולוגיה של אבותיהם שייכת לאגף ההיסטורי. קבוצה של מיליוני שיכורים אינה יכולה לטעון שמישהו דחף להם אלכוהול בכוח…

   • צפור בודד הגיב:

    לגבי הפתיח:
    כן, ובנון רבתי. כי גם פשעי העבר צריכים בכפרה! בעיקר, אם יש להם השפעה כה דרסטית על חיינו.
    לגבי ההמשך:
    חובתנו היא. א. להצביע בדיוק, היכן נושלה הציונות מידי משה הס וממשיכיו הרצקה והרצל ונוכסה לטובת הקפיטליסטים? ובכלל, הקפיטליסטים מנכסים הכל: גם הדמוקרטיה והסוציאליזם נוכסו לטובת עיסקיהם האפלים ולא נרחיב. רק נקרא להם מעתה: "דמוקרטיה" ו"סוציאליזם" במרכאות, שכן מזויפים הינם, מעצם הוויתם המסורסת. כמו כן ובאותה עת: ב. להראות לכל ה"ציוניים" הקפיטליסטים, ללא חשש מגודלם או מכך שהם מהווים "רב מוחלט" ולהוכיחם, שהציונות (האמיתית) יכולה להתממש רק בדרכים סוציאליסטיות.
    ג. חשוב להדגיש שהציונות נוכסה מידי הסוציאליסטים (הציוניים), בעיקר משום שאלה, חדלו להיות סוציאליסטים, והפכו ל"סוציאליסטים", כלומר בעצמם פשעו והפכו לפרו קפיטליסטים. ניכסו לעצמם את השם, אך בגדו ברעיון ועיוותוהו לחלוטין (למשל: מידרו את ערביי ישראל מ"שורשי העשב" וה"אינטרנציונל" ומה"מלחמה בבורגנות" ובדיעבד, מן הציונות וגאולת אי"ה). לכן אתה מוצא אותי כאן. ולא ביניהם.
    משום ש"אם בארזים נפלה שלהבת…".

    • צפור בודד הגיב:

     ורק תוספת קטנה: וכן, "קבוצה של מיליוני שיכורים", "יכולה לטעון שמישהו דחף להם אלכוהול בכוח…".
     מה, על "אופיום להמונים" לא שמעת?

     • ק.א. הגיב:

      הפיתוי אכן נידחף מלמעלה אבל לא בכוח. אין שום אקדח שמכריח אותנו לגשת לקניון ולשרוץ שם ולבזבז את כספינו וזמנינו. אנו עושים זאת מבחירה. ולרוע מזלינו להתמכרות הזה יש השלכות מרחיקות לכת, ולאוו דווקא חיוביות. אתה בעצמך מדבר על בגידה אז אם ישנה בגידה – אי אפשר לדבר על רק על אופיום להמונים אלא אולי גם על המונים לאופיום… והבגידה היא לאו דווקא בסוציאליות מהסוג הסוציאליסטי. הבגידה (הפיכתינו ליחידות צרכניות, פאסיביות, ומרצון) היא למעשה בגידה בכל נארטיב אפשרי אחר (יהיו אלה נארטיבים לסוגיהם: דתי, לאומי, תרבותי, מדעי, רוחני, יצירתי וכולי). הציונות נושלה בחיתוליה ולא ברור לי בדיוק היכן, מתי וכיצד. נידמה ששוב היה מדובר על ציונים שחטאו חטא (נניח מיקרי) ושלא ניתנה להם ההזדמנות להכות על חטא. תחת זאת הם עזבו את הבמה ומייד נימצאו להם תמיד המחליפים שישאו את "הדגל" באותו הכיוון! כיום הגענו למצב (נפיץ) בו אנו שטופים בטימטום רחב מהצד האחד ובהנהגת אליטה מאפיונרית זחוחה וברוטלית מן הצד השני. והמצב תקוע ומידרדר. רק במקום אופיום קיבלנו סטארבקס…

   • ובנוסף הגיב:

    הציונות לא יכלה להיות אלא מה שהיא ולא משנה מה חשבו הוגיה מכל הגוונים, סוציאליסטים, ליברלים או לאומנים.

    הציונות לא פעלה במגרש ריק, ההתנגדות של הילידים הערבים הפלסטינים הוא נתון קבוע מראש. לעולם יתנגדו לרעיון של התיישבות קולוניאלית ולייסומו הקמת מדינה יהודית של זרים בארצם ובצדק.
    עברו הזמנים שניתן לקנות את הילידים בחרוזים מזכוכית או בהבטחות קסם "סוציאליסטיות", "אחוות עמים" או מודרניזציה וכד'. הציוני הישר מבין כל החבורה הציונית היה ז'בוטינבקי שאמר גלויות כי אי אפשר לקנות את הערבים בהבטחות וגם לא בטובות הנאה כלכליות ובזאת הוא צדק אלא שהוא חשב כי בכוח ניתן לדכא את ההתנגדותם, שאותה זיהה כלאומית, ובזאת טעה כפי שנוכחנו לאחר מאה שנות דיכוי ציוני.

    לצורך דיכוי ההתנגדות הערבית נזקקה הציונות לתמיכה של מעצמה אימפריאליסטית ובתמורה השתעבדה לה ולאינטרסים זרים לאזור ובכך הרחיבה את העוינות כלפיה.

    כך, עפ"י הגורמים הנ"ל שהם קבועים במשוואת האינטראקציה הציונית בסביבה נקבעה דמותה הממשית הריאלית שאין בילתה מראש ובדיעבד כמדינה גזענית רצחנית-טרנספריסטית שצועדת לפאשיזם בעיניים פקוחות או בעיוורון

    • צפור בודד הגיב:

     "עברו הזמנים שניתן לקנות את הילידים בחרוזים מזכוכית או בהבטחות קסם "סוציאליסטיות", "אחוות עמים" או מודרניזציה וכד'.". ראשית מברוק. סוף כל סוף מישהו שם כאן את הסוציאליזם המזויף הזה במרכאות. חבל שלא הוספת גם "דמוקרטיה" וכמובן ציונות". אבל גם ב"סוציאליזם" אסתפק. בוא נסכם זאת בכך, שלא יעזור דבר: אם גנב זהות, שנטל שמך ומספרך ומתחזה לך, יחליט מחר שהוא מבצע איזה פשע, תשמר לי הזכות, להכניסך לבית סוהר על כך.
     הם לא ציונים, הם "ציונים". אתה לבד מסכים שהייתה פעם ציונות אחרת. בכל אופן אני מבין את העובדה שאינך יכול לבצע את השינוי התפיסתי. בכך אתה קצת מזכיר ילד שנחטף מהוריו האמיתיים ורואה בקרימנלים שחטפו אותו את הוריו האמיתים, אף קורא להם אבא ואמא. הבנתי אותך.
     לא תשנה את דעתי. ה"דמוקרטיה" מזויפת, ה"סוציאליזם" מזויף ובדיעבד גם ה"ציונות". ד"א בענין הדמוקרטיה, צריך ללכת עד סוקרטס, כן כן, ע"מ לראות היכן נכשל הוא.
     משום שכבר בזמנו לא הייתה ה"דמוקרטיה הקלאסית" שהגה, אלא "דמוקרטיה" מזויפת.
     אשמח להרחיב את הדיון על כך.

     • הבנת הנקרא הגיב:

      אדוני לא היתה כל אפשרות ל"ציונות אחרת" זה מה שברור מהתגובה.
      אין צורך להרחיב את הדיון, אם לא הבנת אז אולי אתה זקוק לקורס בהבנת הנקרא?

    • עלי הגיב:

     לבנוסף
     הציונות לא באה לדכא את הילידים והציונות לא באה ממטרות קולוניאליות.
     כל עמי העולם הכירו בקשר של היהודים לישראל ולכן חבר הלאומים נתן מנדט לבריטניה להקים מדינה יהודית בארץ ישראל.
     מדינות אירופה הכירו בקשר של העם היהודי לארץ ישראל הסכמתן המאוחדת מראה שלא היתה כאן מזימה קולוניאלית של אירופה אלא בעיה אמיתית של ניסיון לפתור את בעיית העם היהודי (אשר סבל מרדיפות ופוגרומים) גם אם זה במידה מסוימת על חשבון מה שנקרא עכשו הפלסטינים (בעבר הפלסטינים לא ידעו שהם פלסטינים והנהגתם כינתה עצמה בשם "הועד הערבי העליון" ).
     בשנת 1920 התחנן הנציב הבריטי בפני ראשי הקונגרס הציוני (בשליטת מפא"י) לעלות מליון יהודים כדי שתקום מדינה יהודית אבל בן גוריון לא רצה בעליה סטיכית משום שהציונות רצתה לעשות מהפיכה בעם היהודי ולהקים מדינה סוציאליסטית עם שויון מלא לערבים כמיעוט.
     הערבים לא קופחו ולא נושלו הם אלה שפתחו במלחמת חורמה והשמדה מסיבה אחת הם חשבו שבגלל יתרונם המיספרי ותמיכת מדינות ערב ובגלל היאוש שאחז ביהודים בגלל השואה הנצחון יפול לידיהם בקלות.. העולם היה לטובת היהודים וחשש מג'ינוסייד 3 שנים לאחר השואה

    • צפור בודד הגיב:

     ל"הבנת הנקרא" (הסר נא גסות מתגובותיך) וגם לאחרים כאן: אין דבר כזה "ציונות קפיטליסטית" מחד, או "ציונות אחרת" מאידך. יש ציונות אחת והיא סוציאליסטית:
     גם ע"פ בשורת התנ"ך (ולא הדת היהודית) וגם ע"פ יוצריה הגדולים: הס, הרצקה והרצל, שהיו כולם סוציאליסטים נאמנים. וכל מי שרוצה להקרא "ציוני" ונוהג בדרך שאינה דרך הציונות, שיבושם לו, עדין לא יהיה ציוני (בעיני) ולו תנכסו כינוי זה (ציוני ללא מרכאות), גם הרבה פעמים לידיו החמדניות. לא יהיה.

 5. אליהו הגיב:

  מר ספירו,
  ההשוואה שלך בין טייסי צה״ל לבין אנשי דאע״ש מעידה לא עד כמה אתה שמאלני אלא על בורות לשמה.
  מי שעורף ראשים רק בשל קנאות דתית ואי קבלת האחר אינו יכול להשתוות לטייסים אשר פועלים בשליחות מדינה ריבונית ונמצאים בחזית העימות.
  לכן, גם אם יש ביקורת על פעולות הטייסים ומידת מוסריותם עצם ההשוואה לארגון הפועל בשם קנאות דתית קיצונית היא כשלעצמה מעידה על בורות איומה, ללא קשר למעשים המיוחסים להם.
  אגב, למה אני לא מתפלא שהמקום הראשון שהצעת לצעירים להגר אליו הוא ברלין?
  אולי הנקודה הזו מסבירה הכל ביחס אלייך.
  דברי הסנגוריה שלך על בשארה מעידים עד כמה דעתך משובשת וכיצד אתה עוין את הממסד.
  בשארה, הרבה לפני שנחשד בריגול ולפני שאתה מינית את עצמך לסניגורו, שרץ במדינות אויב והיה כוכב בכנסים של חיזבאללה ויתר חלאות אנושיות.
  לכן, אני לא צריך משפט והרשעה של אדם שמעשיו מדברים בעד עצמם.
  מעניין מה אתה היית אומר על על אדם שהיה מופיע בערב של תנועת כך, האם לא היית קובע באופן נחרץ שמדובר בפאשיסט וגזען?
  אגב, גם אם בשארה היה עומד לדין ומורשע היית מאשים את בית המשפט שהוא נגוע בגזענות אז למה אתה מתחסד וצבוע?

  • גדעון ספירו הגיב:

   אליהו: נימוקיך לקוחימתרמילו של הישראלי המכוער שברא הכיבוש. העובדה שהטייסים מייצגים מדינה ריבונית לא מקנה להם חסינות. על כך ענה בשעתו פרופ' ליבוביץ שגם אייכמן ייצג מדינה ריבונית ומילא במסירות את הפקודות שמפקדיו השיתו עליו. יש טרור של מדינה ויש טרור של ארגוני מחתרת ובתן\וך הקטגוריה הזאת יש טרור של ארגוני גרילה הנאבקים לשחרור לאומי משלטון קולוניאלי ויש טרור של דל קנאים דתיים שמייצגים את הרע והמכוער בדתות, ואלה קיימים בשפע.

   בעניין בשארה אהה לא מתמודד עם מה שכתבתי אלא זורק מן הגורן ומן היקב שלא לעניין.

   • אליהו הגיב:

    ספירו,
    כתבתי במפורש מדוע בשארה הוא חלאה ואני מתפלא שאתה טוען שלא התייחסתי לזה.
    לא ברור לי מדוע אדם שמתייצב לצד דיקטטורים ואויבי המדינה לא זוכה לגינוי ממך ללא כחל ושרק.
    מדוע כל ביקורת נגד בשארה או זועבי מתפרשת כרדיפה או גזענות למרות שחלק מההתבטאויות שלהם צריכות להידחות על ידי כל דמוקרט ללא קשר לימין או שמאל.
    מה אתה חושב וכיצד אתה מסווג אדם שמופיע בכנס של תומכי כהנא?
    כך בדיוק אני רואה את בשארה.
    למה שלא אלכס את ח״כ ברכה שמלווה את השיח ראאד סלאח לכל משפטיו ותומך בו ללא סייג?
    איך אדם שמכריז על מלחמה למען שוויון מתרפס בפני שיח קיצוני שאינו מייצג שום ערך דמוקרט?
    אתה מבין למה חברי הכנסת הללו נתפסים כאויבים?
    לא גזענות ולא כלום פשוט מפני שהם מהללים דיקטטורים וקנאים דתיים ואחר כך באים להטיף לנו על הכיבוד ודמוקרטיה.
    צפה בשיחה של בשארה עם פרופ׳ ליבוביץ ותראה את ההבדל בין אינטלקטואל אמיתי לבין לאומן ערבי.
    אגב, אני אולי ישראלי מכוער אבל תומך בכל מה שליבוביץ אמר כולל דעתו על וענונו ועל הערבים.
    הכל כולל הכל. בלי טיוחים ובלי להתייפות.

    • גדעון ספירו הגיב:

     אליהו,

     ההבדל ביני לבינך, שאתה סתם מקנטר, ואילו אני מנסה לייצג עמדה עקרונית. לכן, הייתי והנני נגד יחסי ידידות שישראל מקיימת עם משטרי עריצות ורואה באספקת נשק למשטרים אלה כפי שישראל נוהגת,, כישלון מוסרי ושגיאה פוליטית. לכן חלקתי על בשארה כאשר הסכים להיות אורחו של אסד. ואילו אתה נזכר בדיקטטורה של סוריה משום שאתה סבור שזה יסייע לך בויכוח איתי. ההבזל בין בשארה לכהנא, הוא, שכהנא לא דמוקרט בהשקפת עולמו ואילו בשארה כן. במשטרו של בשארה משטר חילוני דמוקרטי יהודים יזכו לשוויון זכויות ואילו במשטרו של כהנא ערבים לא יזכו בשוויון זכויות.
     אתה כבר הרשעת את בשארה משום שאתה מאמין לשב:כ וכך גם השופטים, וזאת מבלי שהוצג כל מסמך מרשיע, אני מנתח את ההאשמות ומגיע למסקנה שאין להן שחר ופשוט החליטו לחסלו. אין לערבי סיכוי למשפט הוגן כשמולו ניצב השבכ. הרשעתו מובטחת. לכן צדק כשהחליט לעזוב.

     • אליהו הגיב:

      ספירו,
      אני מתנגד בתוקף למכירת נשק למדינות מסוימות ותתפלא, מתנגד מאוד לכיבוש.
      יחד עם זאת, אני לא רץ לכיוון השני ולא שוכב על הרצפה בשביל חברי כנסת ערבים.
      אני לא הרשעתי את בשארה אולם אתה כן זיכית מבלי שעיינת בראיה כלשהי נגדו.
      עד כדי כך אתה מאמץ את טיעוניו של בשארה לעומת ראיות המדינה?
      אם אתה חושב שבתי משפט היו מרשיעים אותו רק מפני שהוא ערבי אני חושב שמקומך אינו כאן.
      אוי ואבוי לנו אם נאמין שבמערכת המשפט יושבים אנשים שמיוחדים בדעתם ונגועים בגזענות.
      אגב, אתה התמודדת יפה עם מערכת המשפט ועובדה שחרף דעותייך הקשות זכית להגנת המחוקק, וטוב שכך.
      גם בשארה עתר לבגץ וזכה לאחר שעות הבחירות פסלה את מועמדותו.
      ללמדך, שגם בשארה ידע היטב מתי לפנות ומתי לברוח.
      הדבר שמוציא אותי מדעתי זו הצביעות של חברי הכנסת הערבים ואיך שהם מטיחים בנו הלכות מוסר וצדקנות בזמן שהם ממלאים פיהם במים כשזה נוגע לבעיות בעולם הערבי שהן תמיד, אבל תמיד ״ בעיה פנימית״ שלנו מן החוץ אסןר להתערב בה.
      ספירו, שאלת תם שוודאי נשאלת? מדוע בכל מקום שהם נמצאים יש חיכוכים ואלימות?
      למה גם מדינות נאורות אוכלות איתם מרורים?

 6. צדוק התקוה הגיב:

  עזמי בשארה "ידידך" יש שופטים בירושלים אמר בגין אם עזמי בשארה היה היה נקי לא היה בורח הוא הבין שהוא נתפס הרים רגלים וברח מדוע תמיד אבל תמיד כשמדובר בערבים אצלך הם תמיד המסכנים/ הצודקים/ מה הם לא טועים לא משקרים לא רוצחים לא גונבים לא ידעתי שיש סוג חדש של בני אדם שהם טהורים כל כך בתי המשפט בארץ ידוע שרוב השופטים הם בעלי גוון פולטי הקרוב לליבך הם לא היו מרשעים אותו אם הוא לא היה אשם

  • גדעון ספירו הגיב:

   צדוק,
   אם תמצא בכל שנות כתיבתי משפט אחד בו אני טוען שערבים לא משקרים לא טועים ולא רוצחים תקבל ממני פרס משמעותי. בכל שנות כתיבתי יצאתי נגד כל משטר דיכוי בעולם, בהם משטרי מדינות ערב , אם זה אסד, סדאם, סעודיה, לוב ירדן או חמאס. ובכך מתמצית הביקורת שלי על הכיבוש ומשטר האפרטהייד שישראל מקיימת בשטחים הכבושים.

 7. שירה הגיב:

  במחאת הפנתרים השחורים, אמרו הפנתרים ברור: אני יהודי ערבי. מה גם שהם לא עשו הפרדה בין האפלייה העדתית לכיבוש אבל הילדים שלהם התבלבלו קצת.

  • צדוק התקוה הגיב:

   אני לא מכיר יהודי שבא מארצות ערב שיקרא לעצמו ערבי יהודי האמירה שלהם היית לפגוע באשכנזים ויותר לעורר פרובוקציה נראה אותך תגיד לבחור שהסבא שלו עלה ממדינה ערבית תגידי לו אתה יהודי ערבי?

   • צפור בודד הגיב:

    צדוק, במקומך הייתי שוקל אם לפרסם תגובתך האחרונה.
    משום שבדבריך, הינך נמצא מחזק דבריה שאכן, "הילדים שלהם התבלבלו"…וד"ל.

 8. זית סורי -או- OLEA EUROPAEA הגיב:

  אנחנו לא אוהבים את בשאר אל-אסד, ולא אהבנו גם את אביו חפאז… אבל לזית אנו ממשיכים לקרוא ״זית סורי״. אבל האם לקחנו מסוריה את הגולן בגלל שלא אהבנו את שושלת אסד, או בגלל שרצינו לעשות סקי על החרמון, או לגדל שם פרות בשן?
  ומדוע גזלנו את מי החצבני, ליד קיבוץ דן, ולמה לא נענינו להצעות השלום שלהם לפני מלחמת כיפור? ומדוע לא קיבלו ראשי ממשלתנו את הצעת הפשרה שהביא לנו המתווך ששלחנו, אלוף (מיל.) אורי שגיא??? ולמה היום רופאינו מטפלים בפצועי ג׳בהת א-נוסרה, ומדוע איננו נלחמים בדעאש?
  הרי אפילו תא״ל (מיל.) גבי סיבוני, ראש המכון האסטרטגי, כותב "יש לסייע – בפועל או לפחות במחדל – למי שנלחם בג'האד הסוני הרדיקלי", ומוסיף סיבוני: "הפלת המטוס הסורי על ידי מערך ההגנה האווירית של ישראל ב-23 בספטמבר 2014 … היווה פגיעה ישראלית ישירה באינטרס שלה עצמה. המטוס שחדר בשוגג לרמת הגולן, היה במשימת תקיפה של יעדי ג'בהת אל-נוסרה".
  הרבה שאלות, עכשיו תורכם לענות ולהביא תשובות ושלום!

  • דוד עציון הגיב:

   המון שאלות, המון בלגאן…

   נתחיל בזית. הזית הוא זית צורי (בערבית מבוטאת צ דומה ל-ס), על שם העיר צור
   את הגולן כבשנו עוד לפני שושלת אסד, בתערובת של פעולת הגנה לגיטימית וקצת גחמות חקלאיות ונדל"ניות
   המטוס הופל כי הוא חדר לשמי ישראל, גם אם בפועל לא התכוון לפגוע בישראל. בפעם הבאה כדאי לטייסים להזהר יותר.
   מטפלים בפצועים כי הם מגיעים לגבול (אגב, ממש לא כולם מג'בהת אל נוסרה, רובם דווקא אזרחים) וישראל, מה לעשות, מטפלת גם בפצועים ממדינות אוייב.
   מעניין, שתמיד ישראל אשמה אם היא לא נענית להצעת פשרה, בעוד שהצד שמנגד – מותר לו הכל

   • צפור בודד הגיב:

    אתה כותב דוד: "מעניין, שתמיד ישראל אשמה אם היא לא נענית להצעת פשרה, בעוד שהצד שמנגד – מותר לו הכל". תסכים איתי שזו הכרזה כוללנית מדי. משום שיש לכאן ויש גם לכאן,
    אפרט: ""וקצת גחמות חקלאיות ונדל"ניות""?..מה זה?…הרי אין דבר כזה "להיות קצת בהריון"? כלומר בוצע כאן פשע (פצע) נישול. ובמקום לסלק ממאירותו, אנו נותנים לה להגליד מעליו. מה טוב בזה?
    חוץ מזה, דבריך המצוטטים לעיל, רק בשנוי השם "ישראל" ל"פלסטין", נאמרים ע"י פלסטינים ורבים אחרים, טובים ומוכשרים, לא פחות ולא יותר ממך דוד. אז למי להאמין?
    וכבמבחן כיתתי, והיה ונמצאו שני מבחנים הכתובים באותה לשון ממש, רק בשינוי שם הנבחן, ימצאו שניהם פסולים. כך גם כאן.
    "שמור אותי מזמנים מעניינים" אומר הסיני. צריך כנראה גם להזהר במשפטים המתחילים במילה: "מעניין", משום שמלבד משפט זה, שאר תגובתך הייתה טובה ומשכילה (בעיני). תודה.

    • דוד עציון הגיב:

     לכיבוש רמת הגולן ב 9-10 ביוני 1967 היה "אוסף" של כמה וכמה סיבות. אחת מהן (אולי לא החשובה שבהן) היתה הוספת שטחי חקלאות ומרעה, וגם ישובים חדשים במעלה הגולן. לזו היתה כוונתי כשאמרתי "גחמות נדלניות". היות שכיבוש רמת הגולן היה אקט הגנתי ברובו, קשה לי להגדירו כ"פשע". בכל אופן, ישראל הסכימה במספר רב של נקודות זמן לנסיגה מרמת הגולן תמורת שלום (מיד אחרי המלחמה, וכן גם רבין, ביבי, אולמרט). למיטב ידיעתי, הצד השני (סוריה) היה הסרבן (כי הוא ביקש לתת פחות משלום ולקבל יותר מאשר הגבול הבינלאומי)

 9. דוד עציון הגיב:

  אני חושב שכדאי לשמאל הלא-ציוני, וגם הציוני, לחשוב ולנסות להבין – מדוע יהודי המזרח (שכולנו טועים ומכלילים בסוג של קבוצה אחת, ללא הבדלים בין עדות שונות) – לא "קונים" את הדעות האלה. זא לא הצליח לפנתרים השחורים שהשתלבו בחד"ש, לא הצליח למי שניסה לקרב את מר"ץ לעיירות הפיתוח. זה מצליח (בינתיים) לליכוד ולש"ס. יש לכך סיבה

  • צדוק התקוה הגיב:

   יהודי המזרח הם יהודים מסורתים או דתיים ברובם הגדולהם לא שוכחים כאשר בשנות החמישים מפאי ניסו להוריד להם את הפאות כמו שמים ושמן לא מתערבב כך יהודי אינו יכול להיצטרף למשל למפלגות שמאל [יש בודדים שחברים במפלגות השמאל השונות]אשר הם אנטידתיות יהודי המזרח לא שכחו את היחס שקיבלו מהשכנים הערבים בעת מלחמת העולם השניה או בשנת 48 ערב הקמת המדינה נעכרו פרעות ביהודים כנ"ל ב67 שריפת חניות ובתי יהודים טבח ביהודים במדינות ערב אסור לטאטא מתחת לשטיח מה ליהודי שבא ממדינות ערב לשמאל הציוני או האנטי ציוני כלום ראה תוצאות הבחירות לכנסת כמה מהם הצבעיו בעירות הפיתוח למר"צ לחד"ש לעבודה אחוזים אפסים

  • צפור בודד הגיב:

   בדיוק. אמת ויציב.
   אומר לך ישירות גם מהי הסיבה (לדעתי כמובן):
   לא כונן בציון, סוציאליזם אמיתי.
   אילו היה כאן סוציאליזם אמיתי, יוצאי עדות המזרח היו מוצאים עצמם מרגע הגעתם לארץ, משולבים בשורשי עשב וקומונות מעורבות של יהודים וערבים, ק"ו יוצאי ארצות אירופה ויוצאי ארצות ערב.
   הציונות (הזיקה לציון והגשמת דברי התנ"ך בדרך סוציאליסטית), נושלה מידי הסוציאליסטים, משום שלא הבינו כי הדמוקרטיה חיבת להבנות מ"שורשי עשב" ומעלה על עקרונותיה המוחלטים.
   כלומר היו מלכתחילה, "דמוקרטים" מזויפים ואח"כ ובדיעבד, "סוציאליסטים" מזויפים, שהולידו "ציונות" מזויפת: כזו המתבוללת בתוך הקפיטליזם החזירי עד כדי הפקדת גורלה בידיו.

   • מנקר עיניים הגיב:

    על ערבים אין צורך כלל להרחיב את הדיבור אבל יחסם לספרדים לא היה שונה בהרבה,

    מי לנו סוציאליסט ציוני יותר מיוסף חיים ברנר ומה הוא חשב על הספרדים שכניו ביפו: מה לי ולהם? (מכאן ומכאן)

    ואיך התייחסו הסוציאליטים הציונים מקבוצת כנרת לתימנים שבשכנותם? לא אפשרו להם לקבור את מיתהם אצלם, מררו את חייהם עד שנאלצו להסתלק.

    אא, שכחתי אלה לא היו "ציונים סוציאליסטים אמיתיים"…

    • צפור בודד הגיב:

     בכל צדקת, ובעיקר בסוף: אכן לא היו אלה ציונים סוציאליסטים אמיתיים.
     ובכן, יש לך עם זה בעיה, חביבי? אז פרט אותה. התזות בוז מתנשא, לא יעזרו לך כאן.

 10. ריבלין הנשיא הוא צוק איתן הגיב:

  בפעם הראשונה נשיא (יהודי וימני) משתתף באירוע המרכזי שנערך בכפר קאסם לציון הטבח בעשו ״כוחות הביטחון״ באוכולסיה ב-1956. אבל אל תשלו את עצמכם שהאקט הזה בלבד יאחה את הקרעים בין החברה הערבית למדינת האפרהייד הציונית, לישראל. כל עוד חיילי וקציני ״הצבא המוסרי בעולם״ אינם מסרבים לבצע פקודות בלתי חוקיות בעליל, אין לכל סיכוי.
  מינוי האלוף נטול הצוואר (גבי אייזנקוט) שהמציא את "דוקטרינת דאחייה" לעמוד כרמטכ״ך, הממונה על האגרוף הלוחם, חוזר על הטעות הנוראה של מינוי דן חלוץ (בעל ה"מכה הקלה בכנף"). כי מי שאינו מרגיש דבר חוץ מ"מכה קלה באווירון, כתוצאה משיחרור הפצצה, שעוברת אחרי שנייה" הוא יודו-נאצי מובהק (par excellence). לצערי, את היודו-נאציות לא יוכל נשיא נחמד למחות.

  זיכרו: הַשָׂטָן הֵחֶל לִשְׁלוֹט בְּיִשְׂרָאֵל הרבה לִפְנֵי אֵהוּד בָּרָק!

  • צדוק התקוה הגיב:

   איך תקרא לצלף שיורה בראש של תינוקת מחמוד עמרו, פעיל תנזים מחברון, שהודה בחקירתו כי הוא הצלף שירה ורצח את התינוקת שלהבת פס פלסטיונאצי

   • צפור בודד הגיב:

    לא רק זאת צדוק, אלא שמי שמשרת את עמו ויוצא להציל עולליו, לבטח שלא ירחם על עוללי אויביו. עולליו קודמים. וזה דינה של המלחמה ומי שנלחם בה. אלא שכידוע לך לא כולם נלחמים. יש ביננו למשל פציפיסטים.
    עבור הפציפיסט אכן שני הרוצחים משני צידי הקו הם כאלה. ובכן מה תגיד למי שאומר ששני אלה רוצחים המה, שהרי שניהם יוצאים בשם אותה משימה ממש, הצלת עולליהם.
    מה תאמר לפציפיסט הזה? שיסתום את הפה, כי הוא לא "נחשב"?…ובכן, אם לא שמת לב, הוא עושה זאת (סותם את הפה, כי הוא לא "נחשב"), בד"כ.

    • צדוק התקוה הגיב:

     אם השכנים שלנו היו שוויץ היתי פצפיסט מה לעשות השכנים שלנו לא מקבלים אותנו עבורם אנחנו נטע זר לכן אין לנו ברירה אלה להחזיק צבא חזק אין כאן מקום לפצפיזים

     • שוויץ הגיב:

      נראה אותך מקים בשוויץ מדינה " יהודית ודמוקרטית".

      היו מראים לך מה זה שוויץ

     • צפור בודד הגיב:

      הוא שאמרתי: "מה תאמר לפציפיסט הזה? שיסתום את הפה, כי הוא לא "נחשב"?…ובכן, אם לא שמת לב, הוא עושה זאת (סותם את הפה, כי הוא לא "נחשב"), בד"כ.".
      ובכן אם לא שמת לב צדוק, זה בדיוק מה שאתה אומר לו לעשות, וזה מה שהוא עושה (סותם את הפה ולא מסביר לך כיצד ניתן בדרכים פציפיסטיות יותר להחלץ מהמשבר הקרבי המורעל הזה).
      אדיוס.

 11. במדינת ה-CHICKENSHIT וה-COWSHIT שלנו הגיב:

  נורא. זה ממש נורא!
  אפילו פלאו ואיי מרשל הנידחים לא תמכו בארה״ב בהצבעה על סיום האמברגו על הסחר עם קובה. ארה״ב נשארה בודדה נגד כל אומות העולם — פרט לישראל.
  עכשיו יש לנו דבר מה משותף עם ארצות הברית של אובמה: גם הם, וגם "המדינה היהודית" (זו שלנו) עומדים בודדים נגד כל העולם! זה קורה למרות שארצות הברית היא "המעצמה היחידה בעולם".
  אלא שארה״ב הגדולה כבר מתבוססת בדִּיסְפוּנְקְצְיוֹנָלִיוּת שרכשה לעצמה. וושינגטון כבר אינה מתפקדת כמדינה נורמאלית. תפקודה לקוי ונעשה גרוע מיום ליום.
  השבוע יהיו שם בחירות לקונגרס, ונראה שחבריו של שלדון אדלסון, צפוי שנתמכי איפא״ק, יזכו ברוב. אבל גם עכשיו הממשל לא מספק תקווה לבוחריו, ואשר לתקוות סרבני השלום ה-CHICKENSHIT וה-COWSHIT שלנו — הם לא ישפרו את מצבנו, ולא יִצְרוּ ידידים לשקרי ההתנחבלויות, או לאלה של "הידידה הגדולה".

 12. אליהו הגיב:

  בוא נניח שאתה צודק והמדינה תפרה לבשארה משפט שתוצאתו ידועה מראש.
  מז הז קשור לתמיכה שלך בו ולרמות האינטלקטואלית ביחס ליתר חברי הכנסת?
  זה עושה אותו צודק או מוסרי אם הוא יותר מלומד?
  העובדה שאתה מגן בחירוף נפש על אדם שהוא הנואם המרכזי בכנס של חיזבאללה ( ארגון שדוגל בשוויון זכויות, דמוקרטיה ויתר הערכים שלהם מטיף לנו בשארה) ממחישה מי האיש ומה חזונו.
  לכן מר ספירו, בשארה הוא חלאת אדם ואם זהו חברך אומר לך מי אתה.
  רק טיפש גמור יכול להאמין ברעיון של מדינת כל אזרחיה, לא מפני שזהו סוף הציונות אלא מפני שלערבים בכלל אין מנטליות של משטר כזה והתמיכה שלהם ברעיון הזה היא תעתוע כדי לחבל את הציונות וליצור פה מדינה אחת ערבית.
  לך תבנה דמוקרטיה עם מי שרוצחים בנות על כבוד המשפחה ועורפים ראשים.
  אגב, ליבוביץ, חרף כל הביקורת שלו על המדינה, היה ציוני ולכן אני מקבל את דבריו במלואם ולא מסתייג גם מדבריו הקשים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים