הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-31 באוקטובר, 2014 15 תגובות

שר הביטחון משה בוגי יעלון נחשב עתה לכמעט מנודה בבירת ארצות הברית. כיוון שלישראל יש עניין רב בשמירת היחסים הטובים עם הבית הלבן ועם משרד החוץ (מחלקת המדינה) בוושינגטון,  ניתן לומר שיעלון חיבל ביחסים בין שתי המדינות מבלי להסתכן בתביעת דיבה. כל משקיף מדיני בעולם היה מגיע לאותה מסקנה: כוונותיו של יעלון אינן ברורות, ויש להניח שהוא היה רוצה להתקבל בסבר פנים יפות בוושינגטון, אבל באורח אובייקטיבי הוא גרם לנזק ענקי למדינה.

Yaalonיעלון בתקופת כהונתו כרמטכ"ל, 2005 (מקור)

בעבר כתבו לי חברים מהשמאל שאת רובם הכרתי, וטענו במפורש שאין לנו סיבה כלשהי להגן על האינטרסים של ישראל ועל מעמדה בעולם. אנחנו עדים לכך שהכיבוש הממאיר נמשך, ההתעמרות בפלסטינים גוברת מיום ליום ובסביבתנו המיידית אנחנו חווים מראות קשים של שנאה ודיכוי בעירנו. הלחץ האמריקאי, שבינתיים מופעל רק במנות קטנות מדי, מקובל בשמאל כדבר חיובי שעשוי להשפיע על הממסד הישראלי לשנות את מדיניותו ההרסנית והמסוכנת. לפעמים אנחנו נאלצים להזכיר לעצמנו, שהמאמרים שלנו אינם נכתבים בקופנהגן או באוסלו (בירת נורבגיה, למי שכבר שכח) אלא בירושלים המדממת מחמת הדיכוי התוקפני של מחאה בלתי נמנעת. סיור רגלי בקו התפר ביום שני השבוע הנכיח את הכיעור והעיר מחדש את הזעם נגד מדיניות ההתאבדות של ממשלות ישראל בכלל ושל ממשלת בנימין נתניהו בפרט.

אין טעם להפנות את הכעס כלפי יעלון, אלא רק להיזכר בהגדרתו הקולעת של אבא אבן להתנהגותו של אריאל שרון: "שרון הוא פיל שנושא את חנות החרסינה שלו על גבו". ברק  רביד מ"הארץ" הגדיל לעשות, ואחרי שתיאר בצורה מדויקת את התנהלותו של שר הביטחון שיבח את אהוד ברק שהצליח לשמור על אהדתו של הממסד בוושינגטון. ברק הפוליטיקאי היה דווקא מעין פקיד של נתניהו. מוזר שרביד שכח את תפקידו של ברק כשהיה ראש הממשלה בהרחבת ההתנחלויות ובסיכול הסכמי אוסלו, שאותם תיעב מהרגע הראשון. ברק ויעלון חד הם, חרף ההסוואה המוצלחת של יו"ר מפלגת העבודה (שאותה הוא פילג והרס במו ידיו). מי שמשבח את האיש חייב לזכור שתרומתו לניפוץ אמון הציבור בשלום הייתה מכרעת, שלא לדבר על תפקידו בדחיקת האזרחים הערבים לשוליים.

בתקופתו כהונתו (שיש לקוות שהיא כבר לא תחזור) טיפחו האמריקאים אשליות לגבי ברק, שכולן היו מושתתות על משאלות-לב. אלא שהדיפלומטים האמריקאים פועלים כמו שלטונות מס ההכנסה בארצם. הם נותנים אמון בהצהרות הון עד שהאזרחים מרמים אותם; מכאן ואילך הרמאי הוא מבחינתם בבחינת אל קפונה, הגנגסטר שעבר על כל החוקים הידועים לבני אדם ואולי גם על כמה אחרים, עד שמס ההכנסה שלח אותו לכלא ושם גם מת. לכן המחמאות שברק קיבל בהשוואה קצת דמגוגית ליעלון, מטעות את הקוראים. יעלון גורם נזקים, אבל ברק בנה חלק מהתשתית שעליה ניצבת ממשלת נתניהו, ולשונו החלקה אפשרה לו להתחמק מלחץ אמריקאי ישיר.

משיחות עם פקידים ועם עיתונאים מארצות הברית ניתן ללמוד, שהם הפיקו לקחים ואינם מאמינים עוד ברצונה של ממשלת נתניהו לשלם מחיר אמיתי כלשהו בעד הסכם סביר עם הפלסטינים. נתניהו לא יחזור על "הטעות" של מנחם בגין, שהציע לפלסטינים הסדר שנראה בשנת 1993 כמעט קביל. חמי שלו, אף הוא מהארץ, היטיב השבוע לתאר את התנהלותם של נתניהו ויעלון: ראש הממשלה ניצב על אדנים אידיאולוגיים גם בנושא ההתנחלויות וגם בדוקטרינה הרת האסון שלו שניתן לדכא את ההתנגדות לכיבוש בכוח לאורך ימים; יעלון מספק את התירוצים הביטחוניים

לא רק כישלונו של יעלון והאיבה כלפיו וכלפי נתניהו בוושינגטון מביאים אותנו למבוי הסתום הנוכחי. בעבר היה מקום לראות גם את טדי קולק כעוכר השלום לטווח ארוך. הנימוסים הווינאיים ואישיותו המיוחדת של קולק אפשרו לו לבצע צעדים רבים בעיר כדי להנציח את הכיבוש, שהוא פשוט קרא לו "איחוד". קולק הקים מצבה לחללים הירדנים במלחמת ששת הימים (1967) והכעיס את הלאומנים הקיצוניים. בעת ובעונה אחת בנה שכונות במזרח העיר שאינן אלא התנחלויות, וטיהר שכונות עוני מתושביהן המזרחים כדי לפנות מקום משופץ לתורמים מחוץ לארץ. ובכל זאת זכה קולק (חרף אזהרות של אנשי השמאל העקבי) לאהדה גם של ישראלים רבים עם תדמית עצמית שמאלית. מורשתו של קולק המוכשר הביאה אותנו לימים האדומים בעיר השבוע, לא פחות מההתנהלות האווילית של ביבי ובוגי; אלא שחיים בינינו המוני אנשים טובים וחכמים, שמתקשים לראות זאת. הבעיה שלהם איננה אופטית אלא פסיכולוגית.

מדוע עלינו בכל זאת לנתח את מחדלי הממשלה הזאת ושל קודמותיה, ואם ביבי או בוגי הורסים את יחסי החוץ של ישראל הרי הם פוגעים בהמשך הכיבוש? זוהי סוגיה סבוכה במיוחד. אנחנו חיים כאן, וכך גם רובם המכריע של בני משפחותינו. הרגיעה חשובה לכולם, גם לאלה שתומכים בזכות הפלסטינים להתגונן. ההכרה בצדקת הפלסטינים לא תציל את בנינו אם חלילה יתחדשו הפיגועים בכל עוצמתם. הכיבוש גורר טרור, ולכן האידיאולוג הגלובלי הגדול של המלחמה בטרור (לפחות בעיני עצמו) מייצר שלא בטובתו את העילות לקיומו. נתניהו ויעלון מסכנים אותנו, יום-יום ושעה-שעה. לכן עלינו להציג את האמת עליהם גם בארץ וגם ברחבי העולם.

"אחדות העיר" של קולק הייתה תמיד סיסמה ריקה. הניסיונות להתפשט מעבר לקו הירוק והקשקושים על "גושי התיישבות" יגיעו לפח האשפה של ההיסטוריה, בדיוק כמו תחזיות מזג האוויר בטלוויזיה הממלכתית על "מפרץ שלמה" ועל "אופירה". יש להפיק לקחים, ולא לנסות להכפיף את תיאור המציאות למשאלות לב של מדינאים שטופי מוח. כאשר ממשלת ישראל רק רמזה על מגעים רציניים לנסיגה מסיני אחרי ביקורו של אנואר אל-סאדאת בארץ, העלו אנשי הימין והמרכז הלאומני (כולל יגאל אלון) באוב את תמיכתו של נשיא מצרים בגרמניה בתקופת מלחמת העולם השנייה. התמיכה הזאת הייתה טעות קשה, אפילו פשע, ונבעה משאיפתו של סאדאת להילחם בקולוניאליזם הבריטי. סאדאת לא היה נאצי אלא לאומן מצרי, ואין כמעט צורך להזכיר לבקיאים בתולדות היישוב והמדינה, שגם לאנשי לח"י הייתה עמדה דומה. עתה מנסים יורשיהם של המסבירים משנת 1977, לחטט בארכיונים ולשטוח בפנינו את עבודת הדוקטוראט האווילית של יו"ר הרשות הפלסטינית, שאכן היו בה התבטאויות חמורות. גם מחמוד עבאס הוא אבו-מאזן, איננו חלילה נאצי חרף התבטאותו המחפירה. נתניהו איננו יכול לחבק אותו קבל עולם ולהוקיע אותו כאשר קיים לחץ לקיום משא ומתן רציני.

 • פורסם בכל העיר, 31 אוקטובר 2014
תגובות
נושאים: מאמרים

15 תגובות

 1. בטטה הגיב:

  אין שום לחץ על ביבי כל עוד אמריקה היא שטח כבוש של הימין היהודי וטייקוני ההימורים
  רק כאשר הפוליטיקה האמריקאית תשתחרר מעניבת החנק יחול שינוי של ממש

 2. ק.א. הגיב:

  האימפריה שהעניקה לעם היהודי גיבוי ומציאות חיים מתמשכת ונוחה על החרב יצרה כאן כת חוליגנית חסרת מעצורים. מה ניתן, ריאלית, לצפות מ "עם ישראל" והמנטליות שטופחה בו ב50 השנים הבאות, אם לא ברדק נטו? הלא זה הדבר שאותו אנחנו יודעים לעשות. נטול כישור זה מאיתנו ונשארנו (פרסונלית וקולקטיבית) חסרי כל.

  • צפור בודד הגיב:

   ק.א. היקר, וכי מה רע בו בברדק (בית בושת, בתורכית)? הנה אנוכי אדריכל לשעבר, וכי מה היינו אני ושאר הקולגות שלי בבואנו אל ה"יזמים" (ולא סתם כנראה, "יזמות" ו"זימה" קרובות הן), אלא אם ז—ת להשכיר? ובכלל, מה ההבדל בין מי שמוכרת גופה למרבה במחיר, לכל אחד אחר המעמיד מוצרו למכירה בשוק? ובברדק, שורר ברדק (בלגן). הכל שם מותר, אין גבולות מוסר ואנושיות, וקובעת בו רק שורת הרווח. במילים אחרות אתה אומר, שהישראלים מומחים הם לתורת השוק הקפיטליסטית, המאופינת באוירת הברדק הטוטאלי שבה. ובכן, מה רע בכך? הרי העולם כולו שרוי בברדק, הלא כן? ומה הפסול בלהיות מומחה למציאות? אין טוב מכך!…משום שאינך מברבר לשוא ושולח זרעך לכל רוח, אלא עושה פירות ממשים. והיום לעשות בוכטה של ממון, זה הפרי. אפילו הפקת סרט על הסוציאליזם עולה כסף. וגדול האנרכיסטים בישראל (לא נזכיר שמות וזה לא אני), מבקש מכל בני האדם, שיתנו לו כ"א 10 שקלים. שכן אז, בעזרת הכסף שיקבל, יוכל הוא לטענתו, לחולל מהפיכה אנרכיסטית עולמית. ואם הוא מדבר כך, אשאלך שוב, מה רע בו בברדק?

   • ק.א. הגיב:

    חשבת ושאלת שאלה חשובה: "מה בעצם רע בברדק?

    אכן שאלה רצינית שגדולים וטובים ממני התחבטו בה ושקשה למצותה בכמה מילים אם בכלל. אפשר לתקוף את הנושא בכל מיני צורות כדי לענות על זה. אם אנו אומרים את המילה "טוב" מיידית הנחנו שישנו "לא טוב" כלומר רע (מה שהתכוונתי במילה ברדק). נראה שהדבר הזה כפוי עלינו מבחינה לוגית ואף ביו-לוגית. אבל כיצד מבדילים בין הטוב לבין הרע? כאן אין הסכמה מלאה בין בני האדם, אבל ישנם אזורי חפיפה גדולים. בני האדם למדו במשך ההיסטוריה כי ישנם דברים פסולים, בין מכיוון שהם מפתחים בנו גועל (תחושה אנושית שנדמה שאין לבעלי חיים אחרים) ובין אם מכיוון שנחשבו כמובילים הישר אל הגועל והסבל. לפי דעתו של המתמטיקאי הגדול קרל פרידריך גאוס, המודוס החשיבתי של הינדוס לאחור, או הקלקולציה-אפריורית של מאמץ, והרדוקציה למונחי תועלת מעקרת את הגדולה שבנפש האדם ומובילה לקטסטרופה או לסדרה של קטסטרופות. כלומר הברדק הוא מצב בו נפש האדם נמעכת תחת החשבונאות וזה הרוע. לשאול מה רע בברדק זה כמו לשאול מה רע ברוע. ביהדות יגידו שרק קיום המצוות יכול להציל מן הרוע – ובחרת בטוב …

    • צפור בודד הגיב:

     התשובה לשאלתי מה רע בו בברדק נמצאת רק במקום אחד בתגובתך: "הברדק הוא מצב בו נפש האדם נמעכת תחת החשבונאות וזה הרוע.".
     לא מקבל.
     הרי בברדק יכול לבוא גם שכיר יומו עלוב על נפש, על ספוקיו ולו לערב אחד, לנהוג כמלך.
     כלומר דוקא שם יכולה נפשו של אדם לחגוג ולו לזמן קצוב בלבד.
     גם אם אקבל דבריך כלשונם לא אסכים, משום שיש אנשים שעושים חשבונאות מעיקה ומועכת נפש, כל הזמן. ובדיוק לכשכמותם, מגיע להמצא בברדק. ענין ראוי מבחינת הצדק (והפואטיקה).

 3. ראובן קמינר הגיב:

  כל עוד לא יתחולל שנוי ברור וחד משעמותי במדיניות ארה"ב באיזור לא יוכלו שוחרי שלום לתלות את תקוותם על כך שארה"ב היא זו שתרסן את מממשלת נתניהו. הקשרים בין שני הממסדים לא ייפגעו כתוצאה של יחסים גרועים בין אנשי ביבי ואנשי אובמה. אפיזודה ה-CHICKENSHIT אינה מבשרת על משבר. למעשה היא מוכיחה להפך – ישראל נחשבת למשענת חיונית של האינטרסים האמריקאיים באיזור. לא התוכן ולא הסגנון של רכילות עיתואית יכולים לשנות את הקשרים ההדוקים בין שתי המדינות.

  זאת המציאות ולא יעזור להיגרר אחרי השמאל הציוני (כמעט כולו) שמבקש "לאיים" על ביבי שהוא מסכן את ישראל כאשר הוא מסתכסך עם אובמה. זאת אמת קשה לאלה שחולמים שארה"ב תתעורר ותבין את הסכנה מצדו של נתניהו. האמת שארה"ב אינה חושבת על עימות עם ביבי תגרום אכזבה להרבה שוחרי שלום. ישאלו אותי שאם זאת לא הדרך לשלום אז מה יהיה עלינו כאן במזרח התיכון. נדבר על כך בהזמנות אחרת.

  • צפור בודד הגיב:

   למה לחכות ל"המשך"? נלך ישר לסוף: "ובסוף קמינר (יאלץ) להסכים, כי המהפיכה הסוציאליסטית העולמית לא תוכל להתחיל, אלא כאן ב-צ-י-ו-ן.". רוצים להתערב?
   כלומר, השאלה היא, איך בונים כאן (ולא בשום מקום אחר), סוציאליזם לתפארת?
   הגיע הזמן שהסוציאליזם השמאלי בישראל יפסיק לריב עם עצמו ויפנים אמת פשוטה:
   יש גם סוציאליזם ימני בישראל.
   כזה שרואה את המציאות נכוחה (מבחינתו). מחזיק בשטחים כקלפי מיקוח לשלום המיוחל וגם שואף בכל ליבו להמשיך ולהקים כאן קיבוצים מעורבים (יהודים וערבים) וכן, אפילו לתפארת ז'בוטינסקי שראה עצמו כממשיכו של הרצל. מדובר כאן בתודעה שונה, משום שהוויה אחת, יכולה לקבע הרבה תודעות הרבה.
   הגיע הזמן לראות התמונה הכוללת ולתת לבוגי (איש התנועה הקיבוצית שמעולם לא דיבר בשבח ההפרטה), להוביל את עם ישראל וגם את פלסטין, לעולם סוציאליסטי יותר.
   ומי שלא מבין את זאת, עינים לו ולא יראה.
   וככל שהשמאל הסוציאליסטי, יתמוך בפן הסוציאליסטי של בוגי ויעודדו, כך יטב לכולנו.
   בוגי הוא הדבר הימני הכי טוב שקורה לשמאל הישראלי.
   ואפילו יביא בוגי השלום, רק אחרי שתוקם כאן פדרציה סוצ' ישר'-פלס', אז מה?

 4. באורח אובייקטיבי הוא COWSHIT הגיב:

  הלחץ האמריקאי מופעל רק במנות אפסיות -אִינְפִינִיטֶסִימָלִיוֹת- לא מצאתי מילה ארוכה יותר כדי לתאר את הכלום הזה… אבל הבעיה שלנו עם ראשי המערב, כמו אנגלה מרקל, שבעוד שהם מכנים את נתניהו "שקרן" הם מספקים לישראל (בהנחה מיוחדת) צוללות וספינות מלחמה.
  ממשל "הידידה הגדולה" של אובמה מממן את "צבא הכיבוש המוסרי" מאז ממשל הנשיא לינדון ג׳ונסון. הסבא של לינדון, סם אילי ג׳ונסון הבכור, היה חבר בכנסיית אדלפי "אוהבת היהודים". (הוא נולד כבפטיסט, אבל הצטרף ל"כנסיית אחוות ישו" Christadelphian Church שחבריה אינם מאמינים בתורת השילוש הקדוש.
  הנשיא ג׳ונסון נהג לצטט מישעיהו –לְכוּ־נָא וְנִוָּכְחָה יֹאמַר יְהוָה– בלי להבין את המשפט. (בגלל התרגום לאנגלית המשפט מקבל משמעות אחרת) — "Come now, and let us reason together". ודבר נוסף שג׳ונסון דחה הוא שחברי הכת הם סרבני שירות צבאי, בעוד ג׳ונסון רצח מיליונים בווייט-נאם, אירגן הפיכה צבאית נגד הממשל הדמוקרטי של הנשיא Goulart בברזיל, וגם שלח לישראל את ראשוני המטוסים העלי היכולת לשאת נשק גרעיני — סקייהוק ופנטום.).

 5. עלי הגיב:

  הטעונים של ברעם נובעים מראיה אידיאולוגית ומכניעה לנארטיב הערבי ואינם קשורים למציאות.
  ליהודים ברעם מציע מדינה דו לאומית וחיים בצוותא במדינה מדומינת שבה כנראה שורר סדר בסגנון
  האוטופיה של הוגי השמאל… כאשר זה מגיע לישום האוטופיה בירושלים פתאום צץ ברעם הלאומן רודף הצדק הרוצה לחזור אל העיר עם החומה ללא חופש דת עם שטח הפקר וצלפים מצב אשר יגרום להצטמקות העיר לכדי עיירת גבול זניחה בדיוק כמו שהיה לפני 67…
  מבחינת החוק היבש אין כיבוש או דיכוי לעיר המזרחית אולי הזנחה וקיפוח את זה יכלו הערבים
  לתקן בקלות על ידי הצבעה לעיריה אבל הם לא עושים זאת מכמה סיבות אחת הסיבות העיקריות היא שהם זוכים לזרימה של כסף מכמה מקורות יש זרימת כסף מירדן יש זרימת כסף מהרשות הפלסטינית ויש זרימת כסף מארגונים אירופאים וכנראה מגיע כסף גם מסעודיה או קטר.
  בדיוק אותו דבר קורה עם קבוצת המטורפים (שמנהיגהם אינם מטורפים)הנקראים נאמני הר הבית היהודים האמת על הקבוצה הזו נתגלתה מפי המזכירה של התנועה אשר גילתה שרוב ימות השנה
  המנהיגים נמצאים בחו"ל ועוסקים בהתרמת האוונגליסטים בארה"ב.. התרמות של עשרות מליוני דולרים.המשך אולי…

 6. טעויות קטנות הגיב:

  במאמרו השבועי "חרא של תרנגולות", תוקע אורי אבנרי (יישר כוחו) את שתי אצבעותיו בעיני ביבי.
  אבנרי טוען שמעולם לא היו יחסים מוזרים יותר מאשר אלה הקיימים בין ארצות-הברית וישראל. לדעת אבנרי נהנתניהו, וחברו שלדון אדלסון, יוצאים מגדרם כדי לגרום לקטטה עם הממשל האמריקאי.
  אלא שממש ביום שביבי כונה "חרא של תרנגולות", פקיד בכיר אחר אישר מכירת להק נוסף של 35-F, אחרי שארצות-הברית כבר מכרה ב ח י נ ם לחיל-האוויר "המוסרי בעולם" 19 מטוסים כאלה, שמחיר השוק שלהם $ 2.350.000.000. אבל זה רק חלק ממס השפתיים השנתי שמשלמת ארה"ב ל"ביטחון ישראל".
  ובכן, ג׳ון קרי ואובמה יצאו מגידרם כדי לספר ש-CHICKENSHIT לא בא מפיהם. חס וחלילה. הם לא יעזו לפגוע בקודש הקודשים של השפה הטהורה. קללות לא יעלו על דל שפתם! אבל משום מה, ארה"ב לא הטילה את הווטו הרגיל שלה במועה״ב… הרי איפא״ק לא העביר את כספי השוחד לנשיא, אלא רק לנבחארים בקונגרס. אלא שאבנרי טועה כשהוא כותב שגם קרי וגם הנשיא אובמה נעלבו עמוקות מהשטויות שהפליט משה הרפתן יעלון (בגיבוי ביבי). נכון ש"הדמוקרטיה האמריקאית חדלה לתפקד". אלא שנכון גם שהיא לא תפקדה מעולם. (המשך)

  • ק.א. הגיב:

   כל המערכת המערבית בנויה על chickenshit. לא מתוך אי-אהדה למערב אני אומר זאת אלא בגלל שזהו פשוט המצב לאשורו. כל מה שצריך לעשות זה לבדוק כיצד מתנהלת כמעט כל מערכת ציבורית אשר בו. למי שמוכן לעשות זאת (ביושר) תתגלה האמת.

 7. את השחתת ארה״ב החלה ישראל ב-1948 הגיב:

  * מיד עם הקמתה, ב-1948, החלה ישראל לשלם "דמי לא יחרץ" לנבחרים בארה״ב.
  עדות לכך נמצאת בשיחת טלפון מדהימה בין הנשיא ג'ונסון (שהקליט את כל שיחותיו) לציוני עשיר ורב-השפעה בפוליטיקה האמריקנית.
  * אברהם "אייב" פיינברג היה הציוני שתרם 100,000 דולר למסע הבחירות של הארי טרומן. כך היה טרומן לנשיא האמריקאי הראשון שהציונים קנו בכסף מלא. לאות הכרת תודה, טרומן הכיר בישראל עוד לפני שהסתיים טקס הכרזת העצמאות בתל-אביב…
  * תריסר שנים עברו. ב-1960 משדל פיינברג את "הקול היהודי" להצביע עבור ג׳ון קנדי, שזוכה בהפרש קולות קטן.
  * ג׳ון קנדי מנסה לכפות על בן-גוריון ושמעון פרס להימנע מלייצר נשק גרעיני. הוא נרצח.
  * בשבת בבוקר ה-20 בפברואר 1965, מצלצל פיינברג לחברו ג'ונסון: אשכול מבקש מארה״ב טייסת של סקייהוקים, (שמסוגלים לשאת נשק גרעיני). עוברת שנה והמטוסים מגיעים…
  * כך יוצאת ישראל למלחמת ששת הימים. פיינברג מקבל זיכיון ל"קוקה קולה" ישראל…

  * מאז ועד היום, כל נשיא אמריקאי מחזק את כיבוש פלסטין בנשק חינם, בשווי מיליארדים.

  • אילן הגיב:

   אני עוסק בסדרת טלוויזיה של החיבור הכלכלי מסוגיו השונים בין הממשלה הישראלי והממשל האמריקאי והאנשים שבדרך, כדוגמת אייב פיינברג למשל.
   אשמח אם תוכל ליצור קשר במידה ויש עוד אינפורמציה למייל ilansheizaf@gmail.com

 8. טובה שיבר הגיב:

  אכן, בידוע הוא שה"אילומניטי" בשיתוף עם חודי הוול סטריט עמדו מאחורי המזימה שהביאה בסופו של דבר לרצח הנשיא קנדי. לי אוסוואלד הופנט על ידי חוצנים מהכוכב קריפטון ותוכנת למשימה זו שבסופו של דבר סייעה לישראל לפתח נשק גרעיני, אותו נשק שסייע לשליטי קריפטון להתגבר על הקלינגונים. יש לציין שגם שליטי טרמפלדור היו בסוד העניין והד לדברים ניתן למצוא בספריו של קורט וונגוט.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים