הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 בנובמבר, 2014 42 תגובות

זוועה בירושלים

כל אימת שמתרחש פיגוע רצחני, קורה לי לא אחת שמישהו שאינני מכיר פונה אלי, והנוסח תמיד דומה. "תראה מה עושים החברים שלך". בדרך כלל אינני נכנס איתם לויכוח באמצע הרחוב ואני מפנה אותם לטורי, אם הם באמת רוצים לדעת מה דעתי. לעתים אני מגיב "בוודאי חברים שלי. אני גידלתי אותם, השקיתי אותם, הזנתי אותם טיפחתי אותם, אני אשם. לא הכיבוש, לא הדיכוי, לא האפליה, לא חוסר התקווה, רק אני אשם. תודה".

לרצוח בני אדם בעת תפילתם הוא דבר נורא. כל אנשי הימין, החל מהפרחח לפיד עבור לנתניהו ועד חסידי כהנא ניצלו כמעט את כל האפשרויות שהשפה העברית מכילה לגינוי רצח הארבעה בבית הכנסת בשכונת הר נוף בירושלים, כולל הביטוי חיות אדם. כשאני משווה את התבטאויותיהם של אנשי הימין לאחר הטבח שביצע ברוך גולדשטיין בפברואר 1994 במערת המכפלה שגדע את חייהם של 29 בני אדם בעת תפילתם, אזי המוקיעים הנחרצים של היום התחלקו אז בין גינוי מאופק של ימין מתון להצדקת הרצח של ימין קיצוני.

הלוויית ההרוגים בהר נוף, ירושלים 18/11/14 (צילום: אקטיבסטילס) פיגוע חרדים harnofהלוויית ההרוגים בהר נוף, ירושלים 18/11/14 (צילום: אקטיבסטילס)

אז הנה ההבדל הראשון ביני לבין הימין על כל שלוחותיו; מול שפה רפה במקרה הטוב, והצדקה במקרה היותר נפוץ של פגיעה באוכלוסיה אזרחית פלסטינית כולל 500 ילדים במלחמת עזה האחרונה, "צוק איתן" שמה, אני מתנגד לכל פגיעה באוכלוסיה אזרחית בלתי לוחמת, פלסטינית כישראלית. ועוד הבדל: אינני נטרלי באבחנה בין רצח המבוצע בידי בן העם המדוכא לבין רצח המבוצע בידי בן העם המדכא. וזה מביא להבדל נוסף: בעוד הימין עושה ככל יכולתו לשמר ולהחריף את מציאות הכיבוש, זו המציאות המלבה ומזינה מעשי רצח מתועבים כמו בהר נוף, אני נאבק לסיום הכיבוש שינטרל את המוטיבציה לרציחות כאלה.

הרצח בבית הכנסת בהר נוף הוא עוד מדרגה בהפיכת הסכסוך מלאומי לדתי. מי נושא באשמה המרכזית להתפתחות זו? הנה עוד מחלוקת ביני לבין הימין: הימין אומר הערבים אשמים, ואני אומר שמאז הכיבוש ב-1967, הייתה זו ישראל שהבליטה בעוצמה הולכת וגוברת את הפן הדתי בעימות.

פשע ההתנחלויות, תחילתו בליל סדר הפגנתי שערכו הרב לוינגר וחבורתו במלון פארק בחברון ב- 1968 והמשכו בהתנחלויות של גוש אמונים שכולן מבוססות על סיפור כלשהו בתנ"ך. ספר הספרים הפך למסמך טאבו ואלוהים לפקיד הסדר הקרקעות. הבטחתו של אלוהים קיבלה מעמד של בעלות על הקרקע ואין יותר צורך בבדיקה בירוקרטית של ניירת למי שייך מה.

"מי אתה, פלסטיני משוקץ, שתערער על החלטתו של אלוהים להעניק את הבעלות על הקרקע לעם ישראל? ניירות הטאבו שלך שווים כקליפת השום ואתה יכול לנגב איתם" דברי השליח היהודי. הרב לוינגר וממשיכיו מינו עצמם לנציגיו של אלוהים עלי אדמות הרשאים להוציא לפועל את החלטותיו. מאחר ואלוהים הבטיח מספר פעמים גבולות שונים, יש לפעילים בשטח אפשרויות מגוונות של שוד והחרמה.

השלטון החילוני התאהב בגישה זו ולצורך הקמת ההתנחלויות הועמדו לרשותו הפסוקים המתאימים. לכך יש להוסיף את העמותות השונות שהוקמו בהקשר להקמת בית המקדש וסדרי הפולחן בו. בתחילה ראו בהם ליצנים שראשם הסתחרר ויש להתייחס אליהם בסלחנות, אבל הם הוכיחו התמדה, והלא יאומן התרחש: הם הפכו לזרם מרכזי של דת הכיבוש. חזונם להסיר את המסגדים קיבל מימד מאיים ולא פלא שהממסד המוסלמי הזעיק עולם ומלואו לנוכח סכנת השתלטות על המתחם.

הטבח של גולדשטיין הלהיט את הרוחות והגביר את החששות בקרב המוסלמים באשר לכוונות השליט היהודי. תגובת השלטון החילוני של רבין לא עזרה לפזר את החששות. ההתנחלות בחברון לא פורקה וגם זה היה מסר מפחיד לפלסטינים: לא חשוב כמה נורא הפשע שמבצע יהודי, בין אם הוא חובש כיפה ובין אם לאו, ביתו לא ייהרס ומשפחתו לא תיזרק לרחוב. הפלסטיני רושם לעצמו כי בעוד בנו של מפגע ערבי נחקר ומעונה בחדרי החקירות של השב"כ, בנו של הרוצח היהודי מגויס לחיל האוויר, הופך לטייס, ותוהה האם הבן השתתף בהפצצות הפראיות על עזה והמשיך מהאוויר את מה שאביו החל מהקרקע. בנושא זה, רושם לעצמו הפלסטיני, המדיניות היא אחידה וחוצה מפלגות: אצל שמיר – מחתרת הטרור היהודית, רובם כולם חובשי כיפות שאש הקנאות הדתית בועת בהם; אצל רבין- הטבח במערת המכפלה, הטובח חבש כיפה; אצל נתניהו – שורפי נער ערבי, גם הם חובשי כיפה; עתה המאבק על העלייה לרחבת המסגדים – גם הוא מנוהל בעיקר ע ידי חובשי כיפות. יש כאן שיטה, אומר לעצמו הפלסטיני, והסכנה מתקרבת למסגדים באזור הקרוי הר הבית. צריך להגן, וכך מתפתחת אינתיפאדה.

דיבורים בנוסח "חזרנו לסלע קיומנו, שילה וענתות המקראיים" נשמעו לא רק מרבנים, גם משרים וחברי כנסת חילוניים. השאלה שלא נשאלת, היא, מי זה "חזרנו"? מה הקשר בין הגנגסטרים היושבים היום בהתנחלות הנושאת אותו שם לבין מי שגרו שם לפני אלפיים שנים? האם הם היו יהודים במשמעות של היום? נניח שכן, אם כל שבט או קבוצה לאומית יתבעו לחזור ל"כור מחצבתם, סלע קיומם" לפני אלפיים שנים, יתרחש בעולם כאוס שיצא מכלל שליטה.

אין ספק, 47 שנות כיבוש הפכו את ישראל למדינה יותר דתית מצדה החשוך של הדת ועל כן יותר מאיימת.


התקווה הפחד והשואה

ח"כ שלי יחימוביץ ממפלגת העבודה, אמרה בראיון עיתונאי, לאור המשבר בקואליציה הממשלתית, כי היא מעדיפה שלא יערכו בחירות עכשיו כי היא חוששת שזה יכול להיגמר עם בנט, מנהיג מפלגת הימין הקיצוני "הבית היהודי", כראש ממשלה.

החשש מבנט הוא מובן. גייסתי את המשמעת האקדמית, נטרלתי את החשש, ושרטטתי בדמיוני שלושה תסריטים אם בנט יהיה ראש ממשלה.

הראשון: תסריט ההפתעה או תסריט התקווה: בנט כראש ממשלה רואה דברים מכאן שלא ראה משם. הוא רואה כיצד ההתנחלויות גובות מחיר גבוה; בריסוק איטי אך מתמשך של הכלכלה, בבידוד גובר של ישראל בעולם, בדרדור התלכיד האזרחי, בהגירה גוברת של מיטב המוחות של ישראל, רשימה חלקית. הוא מגיע למסקנה שמחיר הכיבוש גבוה מדי, למעשה בלתי נסבל, והופך למעין דה-קלרק ישראלי, משחרר את מרואן ברגותי מהכלא, נכנס למו"מ רציני עם ההנהגה הפלסטינית, תוך זמן קצר נחתם חוזה שלום, הכולל פינוי מסיבי של ההתנחלויות, הכנסת מאשרת ברוב משמעותי, המתנחלים זועמים, מפגינים, רבנים פוסקים דין רודף על בנט, השמירה עליו מתהדקת, מתנגדי ההסכם דורשים משאל עם, בנט נענה, העם מאשר ברוב גורף את הסכם השלום ובִּן לילה הופכים בנט ועמיתו הפלסטיני למועמדים מובילים לקבלת פרס נובל לשלום. הסיכוי? נמוך מאד, אולם כבר היו דברים מעולם.

השני: השסע בחברה הישראלית גובר כמתואר בתסריט הראשון, אולם במקום להיות דה קלרק הוא מתקרב עד טווח סיכון לצפון קוריאה-אני נגד כל העולם.

בניגוד לכלל ההלכתי לא להתגרות באומות העולם, מוציא בנט אצבע משולשת לכל העולם ואומר "על אפכם וחמתכם אמשיך לבנות בהתנחלויות". בבית פנימה הכנסת מקבלת שורה של חוקים המגבילים את פעילותם של ארגוני זכויות אדם ומפלגות שמאל, אפליית האזרחים הערבים מחריפה. חזון פטרונו של נתניהו, המיליארדר המהמר אדלסון, לפיו לא כתוב בתנ"ך שמדינה צריכה להתנהל בצורה דמוקרטית, מתממשת במלואו. בעולם מבינים כי שיחות דיפלומטיות אדיבות לא פועלות על ישראל ותנועת הסנקציות מקבלת תנופה. הדיכוי בשטחים הכבושים מחריף ומביא בעקבותיו אינתיפאדה חדשה. הסנקציות נגד ישראל נותנות אותותיהן, מפעלים נסגרים, אבטלה גוברת והמצב הוא על סף התפוצצות. בנט צריך עתה להיאבק בשתי חזיתות בו זמנית, התקוממות בשטחים, הצבא יורה באזרחים לא חמושים, והפגנות בתוך ישראל, המשטרה יורה במפגינים. הדרישות להתפטרות הממשלה גוברות, וממשלת בנט עומדת בפני קיר אטום, ומתפטרת. תקווה חדשה בפתח.

הסיכוי? ממשי

שלישי: תסריט השואה: בנט וממשלתו לוקחים ברצינות את האמונה הרווחת בחוגים קוטביים, שונאי ישראל ומעריציה, שישראל היא מעצמה חובקת עולם. הוא מחליט ללמד את האמריקאים פרק במנהיגות ולעשות את מה שהם לא העזו, להשמיד את אתרי הגרעין של איראן. הוא מייעד לכך את מחצית הכוח האווירי של ישראל ופותח במתקפה. התכנון המקורי הסתבך, מטוסים ישראלים הופלו, טייסיהם נשבו ומלחמת טילים התפתחה בין ישראל לאיראן. העולם מבועת נוכח הסכנה של גלישה לעימות גרעיני. גם אחרוני הידידים של ישראל מבינים כי ישראל היא לא נכס אלא נטל המסכן את שלום העולם. מועצת הביטחון מתכנסת ומתקבלת החלטה פה אחד: אולטימאטום לשני הצדדים לחדול מיד מירי הטילים. בהמשך מתקבלת החלטה נוספת על הקמת כוח משימה בינלאומי שייכנס לפעולה אם אחד הצדדים לא יענה להחלטות המועצה. ישראל אחוזה פחד וטראומה לנוכח ההרס. תל אביב הייתה לעיר רפאים, המקלטים לא הספיקו לקליטת האוכלוסייה ורבים נשארו חשופים לירי הטילים. כוח המשימה הפתיע את ישראל בהשתלטות על הכור בדימונה, וארה"ב דרשה מישראל להסגיר לידיה את מאגר הנשק הגרעיני כפי שסוריה מסרה בשעתו את חימושה הכימי. ישראל פצועה וחסרת אונים נענתה לדרישה. האזרחים שיצאו מהמקלטים וראו את מימדי ההרס, שאלו את עצמם, כיצד הגענו לכאן? מדוע לא היה מי שיעצור את הרכבת הזאת בזמן? היו גם היו תענה להם בת קול, אבל לא האזינו להם כי הם הוקעו כבוגדים.

הסיכוי? בינוני.

כאמור, הכל פרי הדמיון שלי. הלוואי ואני טועה בכל או בחלק מהסעיפים 2 ו- 3 וצודק לגבי 1.


לכבוד,
השוטר ניצב בנצי סאו
מפקד מחוז תל אביב

שלום רב,

לפני מספר ימים עצרו פיקודיך בהוראתך את האמנית נטלי כהן וקסברג בעקבות מיצג אמנותי שהועלה לאינטרנט בו היא נראית מחרבנת על דגל ישראל. המעצר העלה את מפלס הכעס שלי לרמות מסוכנות.

לא טוב היות המשטרה צנזור לאמנויות. תסתכל במפה ותראה באלו מדינות המשטרה מפקחת מה כשר ומה לא בתחום האמנות. אני מניח כי לא היית רוצה לחיות במדינה כזו. משטרה דמוקרטית לא עוצרת אמנים אלא מגינה על חופש היצירה, גם, ואולי בעיקר, כאשר האמן או האמנית מרגיזים, מאתגרים וחורגים ממוסכמות. מעצרה של נטלי הוא עוד סימן מובהק כיצד נורמות הכיבוש חודרות לתחומי הקו הירוק.

מתוך 37 שנות שירות במשטרה 30 עשית במשמר הגבול, ונראה לי כי זהו לא בית הספר האולטימטיבי ללימוד הלכות דמוקרטיה וזכויות אדם. שירות ממושך בשטחים הכבושים משבש את המובן מאליו בדמוקרטיה, בה השוטר לא רוכב על האזרח, לא נוהג בו באלימות, לא צועק עליו, לא מענה אותו ולא יורה בו, אלא מסייע לשיפור איכות חייו וביטחונו על ידי מאבק בלתי נלאה בפשע בכלל והפשע המאורגן בפרט. באחת, השוטר אינו רודן כמקובל במשטרים קולוניאליים כמו זה הנהוג בשטחים הכבושים, אלא סייען דמוקרטי.

מעצרה של נטלי אינו הראשון בחריגה חמורה מעקרונות משטר דמוקרטי. ועדת החקירה הממלכתית בראשות שופט בית המשפט העליון תיאודור אור, שחקרה את אירועי אוקטובר 2000 בהם הרגו שוטרים 13 אזרחים מפגינים, כולם פלסטינים אזרחי ישראל, הרשיעה אותך, כמי שכיהן שם כקצין בכיר במשמר הגבול, בפעילות בניגוד להוראות והצבת צלפים בניגוד להנחיות. מאחר ובישראל דם ערבי הוא זול להחריד, יצאת מכל העניין בנזיפה בלבד ושמך מוזכר בין המועמדים להיות המפכ"ל הבא.

ההתנכלות לחופש הביטוי והאמנות של נטלי לא התמצה במעצרה. מדוע היה צריך להחרים את המחשב? זהו כלי עבודה שלה. היא לא חשודה בעבירה פלילית, זו חדירה חסרת הצדקה לרשות היחיד. מדוע דרשה התביעה המשטרתית מבית המשפט את שליחתה להסתכלות? זו סתם השפלה. למזלנו גילה השופט תבונה ודחה את הבקשה.

נטלי היא הדבר הנורמלי ביותר בחברתנו ואנו זקוקים לעוד ועוד נטלי, אמנים פוליטיים רדיקליים המתנגדים לכיבוש, למלחמה ולכל צורה של דיכוי דמים. כאשר היא מחרבנת על דגל ישראל היא מצהירה על סלידתה מדגל האפרטהייד שישראל הקימה בשטחים הכבושים. הצרה היא שיש יותר מדי אמנים המוכנים לשעשע את המתנחלים בשטחי האפרטהייד ויותר מדי בני אדם המוכנים למות למען הדגל הזה. זו מציאות המזכירה משטרות במשטרים טוטליטריים כמו הטונטון מקוט של רודן האיטי לשעבר פרנסואה דובלייה.

כל עוד חופש הביטוי לא הוכרת, זכותה של נטלי לחרבן על הדגל וחובתך להגן עליה ולא לרדוף אותה.

אני מקווה כי אם תיבחר כמפכ"ל תנחה את המשטרה ברוח מכתב זה.

היה שלום,
גדעון ספירו

תגובות
נושאים: מאמרים

42 תגובות

 1. צדוק התקוה הגיב:

  " האמנית" נטלי כהן וקסברג לא רק חירבנה על דגל המדינה אלה גם על כל נושא השואה ואתה היית שם כמה אפשר לרדת תרתי מישמע זה אצלך נקרא אומנות??מה היה קורה לו "אומן" מהימין היה לוקח ערימה של ספרי קוראן והיה מחרבן עלהם האם זו לא אמנות למה לא ? האומנית ראית את הסרטונים שלה נראה לי שהיא סובל מבעיה ……..

  • עלי הגיב:

   גם אני נדהמתי לראות את ספירו משתף פעולה עם השחקנית הגסה בהופעה בהמית
   על רקע האנדרטה ביד ושם.
   הנ"ל אמרה שהיא השואה ולאחר מכן לפתה את אבר מינה וקראה שמהכ-ס הזה יצאה מדינת ישראל…
   אז לידיעת ספירו והשחקנית וקסמן 2 דברים
   הייתי מוותר על הפרס ומחזיר בחזרה לתוך אבר מינה את כל מדינת ישראל יחד עם הערבים
   תמורת 6 מליון הקורבנות שיחזרו לחיים (לא רוצה פרס תמורת 6 מליון קורבנות והחרבת תרבות
   יחודית שנעלמה ואיננה לעולם)
   ודבר שני אלמלא השואה היינו כיום 20 מליון יהודים במדינת ישראל ולא היתה קיימת בעיה פלסטינית
   והיה כבר מזמן שלום ביוזמת הערבים אשר היו מתחננים לשלום עם המעצמה היהודית

   • רוני ברגמן הגיב:

    אם חירבון על דגל הוא אמנות, אני וינסנט ון גוך. המעשה המגעיל של כהן-וקסברג ראוי לגינוי, אך בשום אופן אין הוא ראויע לטיפול משטרתי וחדירה גסה לפרטיות של המחרבנת. מה גם שהטיפול המשטרתי העניק לאמנית שאיש לא שמע עליה פירסום רב — וזה הדבר שהיא רצתה בו בסופו של דבר.

 2. בטטה הגיב:

  מעניין אם מישהו ממכותביו הרבים של ספירו עונים למכתביו

 3. אורן הגיב:

  גדעון שלום.
  עייפתי.
  כאיש שמאל מימי רבין , מתי תתבגר ותבין , אתה בנט פשוט מהצד השני.
  אתה הסוהר של השמאל הציוני.
  חבל.

  • גדעון ספירו הגיב:

   אורן,

   אני מודה על המחמאה אבל אינני ראוי לה. עוד לא. הלוואי והייתי בנט מהשמאל,שהרי אילו כך היה, היו עומדים לרדשותי 12 חברי כנסת והייתי מכהן כשר הכלכלה בממשלת שמאל, והייתי, למשל, מפנה את המתנלים עם שיר על השפתיים, מעביר את המיליארים ליצירת חברה יותר צודקת והגונה ובסקר דעת קהל הייתי קופץ כבר ל-17 מנדטים, ואם נסיקה זו תתמיד, אהיה גם ראש ממשלה. יחד עם זאת אינני רוצה להצטנע יתר על המידה. עבדך הנאמן, "הסוהר של השמאל הציוני", (שוב תודה על המחמאה), היה מעורב בפעם האחת והיחידה ששמאל יהודי ערבי רדיקלי וחוץ פרלמנטרי ניצח בבחירות דמוקרטיות והארץ רעשה וגעתה., התקשורת הממוסדית ייחסה לי את ההצלחה (מה שכמובן לא היה נכון, זה היה פרי מאמץ של חבורה מסורה שגם לי היה בה תפקיד). כיום אינני סוהר גם לא מקבילו של בנט בשמאל אלא עיתונאי ופובליציסט שכותב את דעתו בלבד, מי שמסכים, אהלן, ומי שחולק אני מכבד את זכותו ואני שמח שאתר הגדה השמאלית מפרסם תגובות החולקות עלעמדותיי.

  • לא סוהר ולא גדעון הגיב:

   אבל את פרצופו האמיתי של השמאל הציוני צריך להתמיד ולגלות מאחורי המסיכות שהוא מתחבא

   הוא מגלה אותו בעצמו בכל פעם שפורצת מלחמת דיכוי והשמד נגד הפלסטינים אבל צריך לחסוף אותו גם בשאר "ימות החול"

 4. ק.א. הגיב:

  לגבי סעיף 1- תסריט ההפתעה… "הסיכוי? נמוך מאד, אולם כבר היו דברים מעולם" …

  גם כאשר הסיכוי הזה מוערך כנמוך מאד עדיין עצם חשיבה על עצם סיכוי כזה, אפילו אינפניטיסמלי, הרי שזו סיבה מספקת לשקול הענקת שיא גינס באופטימיות לגדעון. אמנם המשמעת האקדמית מחייבת איזכור כל אירוע במרחב האפשרויות אך התרחשות כזו היא דבר שפשוט אי אפשר להעלות על הדעת. סיכוי זה אינו יכול להתממש ללא הכרעת האימפריה להפוך את ישראל לייצור אחר לחלוטין ויהי מה, וגם אז האפשרות שהמטורללים ירדו מהעץ אינה גבוהה.

 5. אילן שדה הגיב:

  אינני סבור שחרבון על הדגל הוא מעשה אומנותי. אינני סבור שזו צורת ביטוי ראויה. בכל ארץ דמוקרטית יש גבולות גם לחופש הביטוי.
  חבל שמעשה מטומטם של אשה בעייתית גורם לזילות המאבק הפוליטי של השמאל . שרות דב למאבק צודק.

 6. ש.ג. ירושלים הגיב:

  מר טפירו היקר שלום.

  כול שבוע אני מחכה בקוצר רוח לכתבה שלך באתר.
  כו ירבו כמוך לחברה הישראלית.

 7. אלכס מסיס הגיב:

  היא עשתה מה שעשתה על דגלים אחרים גם כן שהיו במקום המעשה אלא שהתקשורת הישראלית, כרגיל.
  "כיסתה"/דיווחה רק על דגל ישראל – השאלה אם זו אמנות או אקט ברברי של מתחזה גם כ"אמנית" וגם
  כ"שמאלית", היא במקומה.
  לדעתי, איש/ת שמאל מיושב בדעתו – לא היה עושה מה שעשתה כדי לא לשמח את המשטרה והשבכ

 8. אבי הגיב:

  גדעון שפירא אתה פנינת- תובנה בים דלוח ומזוהם.
  גם לאלו ה"משכילים"-לית האנאלפביתים-אתה מגדלור המאיר לרחוק משמעות אמיתית של אמנות מהי,של חופש ביטוי כיסוד מוסד לחירות ומה מובנו של אי-דיכוי סטטוטורי שאינו אלא,סימן להתמוטטות המשטר במובן העמוק ביותר שהרי פירות הבאושים המשילים הם גם חמושים גם בכלי זין גם בחוק שהם מחוקקים אד-הוק ובאמצעותם אונסים את ההמון באלימות,בכוח צבאי ובשיטור בסיוע פרלמנטרי,כל זאת בכדי לנטרל כרונית ושיטתית כל שביב של חירות אמנותית וחירות אזרחית אמיתית .
  הבו לאוצר המוזיאון לקבוע האם מיצג מסמל סמל אמנותי או לאוו והאם יוצב בפאתי הפנתיאון התורן , שהרי דושאם בהציבו אסלה בלובר לא פרץ את הגבולות האסתטיים של האמנות אלא שיקף אותם מהיותם אינסופיים כנתון מושכל.
  כל הצדוקים והמשיחיים והאילנות הגבוהים אינם משולים לחכמה ולאמת שבקצה הזרת שלך.חבל שכך מחד ומאידך לא ניתן לומר שאפסה תקווה כל עוד ישנם אנשים בשיעור קומה שכמותך שאינם מתלהמים ומבינים וחווים על בשרם ויודעים משמעות הדיכוי.תודה.

 9. עיניים לראותEYES2C הגיב:

  רצח הוא רצח הוא רצח. גם הרציחות של חודש נובמבר

  באם-16 וברימונים רצח סרן ברוך גולדשטיין 29 מתפללים פלסטינים. לרוצחים בבית הכנסת בדיר יאסין ("הר נוף") היו רק סכינים וגרזנים.
  כלי הרצח היו שונים, אבל בשני המקרים שימש המוטיב הדתי את הרוצחים.

  בראשון שאף גולדשטיין להבריח את הפלסטינים מהמסד האיברהימי, ולהשליט עליו את יהודיו-מתנחליו. בשני רצו רוצחי המתפללים בבית-הכנסת להחזיר את דיר יאסין לעטרה. [[זאת לא הבין רב הקהילה יצחק מרדכי רובין שטען "איך יכול להיות שבאו גויים בנחלתך?". הרב לא הבין שדיר יאסין לא היתה נחלת היהודים]].

  יאסר ערפאת מת ב-11 לנובמבר 2004, לאחר שהורעל בכמות גבוהה של פולוניום 210 בידי השב"כ
  יצחק רבין נרצח ב-4 בנובמבר 1995 תשע שנים לפני עראפת בידי קיצוני-ימני יהודי, יגאל עמיר.

  כשהשתתף נתניהו בהפגנה נגד "ממשלת הזדון של יצחק רבין", השתלהב הקהל. כל כמה דקות התחלפו סיסמאות הנאצה. לבסוף כולם זעקו בקריאות קצובות, בקול אחד: "מוות לרבין! מוות לרבין!" דיוקנו של רבין, כאפייה על ראשו ועליה המלה "בוגד" התנוססה על אלפי כרזות.
  נתניהו חייך להמון המוסת. מאז נתניהו ממשיך להסית.

 10. עלי הגיב:

  התחזית שלי
  אירן כבר 35 שנה תחת סנקציות הצבא שלה מפורר ולא תוכל לעמוד מול צבא טכנולוגי אשר יש לו חימוש מדוייק
  בהתקפת הפתע של ישראל בגל הראשון והשני יהיה רוב המטוסים מלט"ים מתוחכמים ולאחר מכן תבוא המכה שתפגע קשה במערך הטילים ובתעשיית האטום
  רוב הטילים שישגר חיזבאללה יעצרו על ידי כיפת ברזל הצבא הישראלי יכבוש את דרום לבנון ויכניע את החיזבאללה בקלות
  אירן תבצע שורה של פיגועים באמריקה הדרומית דבר שיגרום לזעם גדול בעולם ולקריאות להוציא את אירן מהאו"ם בשלב הזה בגלל הטרור האירני האמריקאים יכנסו למתקפה וישמידו כליל את הקומפלקס הגרעיני
  אירן תבקש הפסקת אש ותודיע שהיא מפסיקה את העשרה ומוכנה לפיקוח על האורניום המעושר
  ועל הכורים הגרעינים שלה אשר כולם הושבתו
  כתוצאה מהפסדה של אירן התעוררו ברחבי אירן מהומות המוניות של האופוזיציה והמדינה תשקע בתוך ים של טרור ומלחמת אזרחים בדומה למצב בסוריה
  מעמדה של ישראל בעולם יתחזק וישראל תודיע שהיא מוכנה להכיר במדינה פלסטינית מפורזת רק לאחר שיערכו בחירות בבחירות ינצח החמס וישראל תודיע שהיא זקוקה לפסק זמן של 25 שנה כדי לבחון את כוונות השלום של החמס

  • בטטה הגיב:

   מציע לאף אחד לא להשתעשע במלחמות מלחמה יודעים איך נכנסים אבל לא איך תסתיים

  • אילן שדה הגיב:

   הדברים שכותב עלי הם מסוכנים. הזיות ואשליות אלו עלולות להמיט אסון עד כדי כלייה של מדינת ישראל.
   דברים דומים אודות עליונות טכנולוגית וצבאית – חשב אדולף היטלר בעת שהחליט על מתקפת הפתע "מבצע ברברוסה" נגד ברה"מ. הסוף ידוע.

   • עלי הגיב:

    לאילן שדה
    אתה מתיימר בהבנה היסטורית אבל אתה חסר ידע בסיסי
    היטלר הודיע עשרות פעמים שמטרתו לחסל את הקומוניזים
    האידיאולוגיה הקומוניסטית הרואה את העיקר במלחמת מעמדות וקוראת לאחוות עמים מהווה סכנה לקיומו של העם הגרמני ולכן המלחמה ברוסיה היתה מלחמה אידיאולוגית ובלתי נמנעת
    היטלר מהבחינה הזו מזכיר את האייתולות השולטות באירן אשר מטרתם העליונה להשמיד את מדינת היהודים
    כל אדם בר דעת מבין שהעמדה של השלטון באירן אינה רציונלית
    אם הם רוצים לפתח נשק גרעיני הכי טוב בשבילם זה לא להצהיר שמטרתם להשמיד את ישראל
    ההצהרות האלה יכולות בקלות להביא עליהם השמדה
    ובכל זאת הם לא מפסיקים לדבר על כוונתם האידיאולוגית להשמיד את ישראל
    יש גם עדויות על ההתנהלות בצמרת האירנית שמראות שהאנשים האלה מסובבים על כל הראש בדיוק
    כמו היטלר
    בתקופה שהיטלר היה קטן וחלש היו אנשים כמו אילן שדה שאמרו "הוא לא מתכוון" ..היחיד שדיבר אז על מלחמה עם גרמניה היה צרציל אבל ניפנפו את צרציל ואמרו שדבריו מסוכנים
    והנה ההיסטוריה שוב חוזרת על עצמה

  • רמי הגיב:

   שימו לב בסוף התגובה) כיצד המילטריזם היהודי נזקק לקיצונים הפלסטיניים דווקא לצורך הגשמת הזיותיו.

  • הנרי הגיב:

   עלי , הוצאת לי אל המילים מהפה.
   יש בהתאם לניסיון שלנו בעבר, ההיסטוריה שלנו , הנחיצות של המצב, ולמרות אנשים כמו גידעון ספירו יש לנו מערך לוחם מדהים שמשלב את כול מה שטוב ברוח היהודית והישראלית , חיילים משכמם ומעלה , התיאור שלך כנראה יהיה יותר מציאותי מברירות 1,2,3 שהוצעו עיי מר ספירו

 11. שירה הגיב:

  ישראל זה בית משוגעים והמשך ישיר של השואה. התודעה הישראלית מעוצבת לחוות שואות ומצב של אי מלחמה לא נתפס במוח היהודי הנרדף. המצב הנפשי הקשה הזה (שהוא עומד בפני הדמוקרטיה, שהיא תוצאה פוליטית חברתית של מצב נפשי תקין בין בני אדם יציבים בנפשם) מנוצל ללא הרף על ידי ארצות הברית, שמזינה אותו עם הרבה דולרים וכלי נשק חדישים. כל מי שיעמוד ברשות הממשלה ידע מיד ששום דבר לא באמת בשליטתו.
  אני מפחדת על חייו של מנהיג מהשמאל שיקום להנהיג את תושבי ישראל.
  לגבי "צוק איתן" ושאר מעשי הטבח, אני מאשימה בהם את החמאס, שידע מה הולך להיות ובכל זאת שלחו את הטילים הפרימיטיביים האלו כדי ללבות את האש. כנראה שישראל היתה מתקיפה גם בלי טילים, אבל ככל הנראה לא היתה יכולה להשיג לגיטימציה להתקפה הפראית כפי שהיא היתה הקיץ.

  • עלי הגיב:

   חמס הצטייד באלפי טילים משום שקיבל סיוע חופשי מהשלטון במצרים של האחים המוסלמים
   חלק מהטילים הם אלפי גראדים תיקניים ולא נשק פרימיטיבי
   המזימה של האחים המוסלמים יחד עם חמס היתה שחמס באמצעות המנהרות יבצע מהלך מלחמתי
   שלאחריו מצרים תכניס צבא גדול לתוך סיני ותאלץ את ישראל לצאת למלחמת קיום של אין ברירה
   בנוסף מצרים של מורסי סיפקה לחמס אלפי רקטות רפג' רובי צלפים תחמושת רבה שהספיקה להם לחמישים ימי לחימה ואפילו ליותר זמן
   ..כידוע חומר נפץ לא צומח על העצים ומישהו העביר להם חומרי נפץ בכמויות אדירות…

   • עלי הגיב:

    ל-שירה
    "כנראה שישראל היתה מתקיפה גם בלי טילים"
    שרון פירק 25 ישובים בגוש קטיף הסתכן במלחמת אחים וכל התהליך עלה לישראל מליארדים כפיצויים
    והכל כדי שישראל תוכל לתקוף את עזה גם בלי טילים??

 12. מתן חפר הגיב:

  תחילתו של פשע ההתנחלויות אינה באותו ליל סדר של כנופיית לוינגר במלון פארק בחברון באפריל 1968, אלא ברמת הגולן ביולי 1967, חודש אחד בלבד לאחר הניצחון-שהיה-לאסון במלחמת ששת הימים. המתנחלים היו סחוג הארץ: קיבוצניקים מהגליל העליון שחמדו את האדמות הפוריות של הרמה הסורית (כך קראו אז לרמת הגולן). הם נהנו מתמיכתו הפעילה והנלהבת של שר העבודה יגאל אלון, שמימן אותם בכספי תקציב שיועד לעבודות דחק – מעשה שבמדינה מתוקנת היה עליו להישלח לבית סוהר בגינו. בסוף ספטמבר 1967 הוקמה ההתנחלות הראשונה בגדה המערבית, כפר עציון. מקימיה היו חנן פורת וכנופיית ישיבת הרב קוק. פה היה ראש הממשלה "המתון" אשכול התומך העיקרי. ההתנחלות הוקמה למרות חוות דעת משפטית חד-משמעית של היועץ המשפטי של משרד החוץ, ד"ר תאודור מירון, כי התנחלות של אזרחים בשטחים כבושים מהווה הפרה בוטה של הדין הבינלאומי (ליתר דיוק: פשע מלחמה). בניסיון אווילי להוליך שולל את העולם, הציגה הממשלה את התנחלויות הגולן והגדה כ"מאחזים צבאיים." איש בעולם לא קנה את השקר הזה. (המשך יבוא מייד)

 13. מתן חפר הגיב:

  (המשך) בפברואר 1968 הוקמו שתי ההתנחלויות הראשונות בביקעת הירדן – מחולה בצפון וקליה בדרום – במתכונת של היאחזויות נח"ל. לא הייתה להן שום חשיבות צבאית (כפי שהודה בפורום סגור הרמטכ"ל דאז, בר-לב). הם נועדו לקבוע עובדות מדיניות בשטח, ואמנם בתוך זמן לא רב הן אוזרחו. ההבדל היחיד בין התנחלות הלווינגרים בחברון וההתנחלויות שקדמו להן היה בכך שהלווינגרים פעלו בניגוד למדיניות הממשלה באותם ימים, שביקשה להימנע מהתנחלות בלב ערים פלסטיניות. אך גם פה סייע למתנחלים פורעי החוק (שנכנסו לחברון אחרי שרימו את המימשל הצבאי) השר הסיפוחיסט יגאל אלון. הוא דאג לצייד אותם בנשק ובאספקה, ושימש פרקליט השטן מטעמם בממשלה. במקום לזרוק את אלון מהממשלה, נכנעה הממשלה לאלון ולסיפוחיסטים אחרים בתוכה (כולל בגין), איפשרה ללווינגרים התגורר במיתחם המימשל הצבאי בחברון, ואח"כ הקימה להם את קן הצרעות הקרוי קרית ארבע.

  • צדוק התקוה הגיב:

   מתן חפר
   תחילת הפשע היא אולי זה שיהודים הגיעו לכאן ???התנחליות אינם פשע הפשע הוא מנהגי מדינות ערב שהחליטו ב67 לחסל את הישות הציונית מה לעשות ניצחנו השאר ……………… היסטוריה תמיד קל להאשים את היהודים מתי תאשימו את הערבים…..

  • דינו הגיב:

   נא לנתק את עניין רמת-הגולן ממהתנחלויות. אם סוריה היתה מעוניינת לשמור את אדמותיה הפוריות (כולנו רואים היום מה שווה ההגדרה של "אדמה סורית" או "עיראקית") – לא היתה ממררת את חייהם של תושבי הגליל לאורך שנים:
   "בין עימותים אלו ובמהלכם, הפגיזה סוריה שוב ושוב את היישובים הישראליים למרגלות רמת הגולן תוך שהיא מנצלת את הנחיתות הטופוגרפית הישראלית. בנוסף על הפעילות הצבאית הישירה של סוריה תמכה סוריה בראשית שנות החמישים בפידאיון והחל מ־1965 בפת"ח שביצעו פיגועים כנגד ישראל משטחה. פעילויות אלו הביאו לביצוע פעולות תגמול של ישראל בשטח סוריה שהרעו את המצב הביטחוני.
   בשנים 1950–1967 נפגעו מאש סורית 377 חיילים ואזרחים ישראלים, מהם 121 הרוגים, ב-310 ימים של חילופי אש, בהם נאלצו הישראלים ברצועת הספר להיכנס למקלטים. הגזרה הסוערת ביותר מבחינת ירי סורי הייתה גזרת תל קציר. בשנת 1955 היה המספר הרב ביותר של תקריות, 52 ימי אש. הנזק החומרי ביישובים הישראלים הגיע לכ-20 מיליון דולר (במחירי שנת 1992)."

  • עלי הגיב:

   לענין ההתנחלויות
   מי שמחליט מה הוא פשע מלחמה זו עצרת האו"ם מכיוון שלערבים יש רוב מוחלט בעצרת הם הכניסו את הסעיף בענין ההתנחלויות כתיקון לאמנת זנווה וביקשו להגדיר את ההתנחלויות כפשע מלחמה כדי שיוכלו להעלות את הענין בבית המשפט בהאג.(השמאל הרדיקלי מנצל זאת בצורה צינית)
   מצד שני הם דחו את הדרישה להגדיר פשע מלחמה את הטרור ואת ירי הטילים בטוענה שזו "מלחמת שחרור".כלומר מותר להרוג חפים מפשע וזה לא יחשב לפשע אבל להקים התנחלות זה פשע גדול יותר מרצח..לי זה נשמע עיוות מוסרי ממדרגה ראשונה.
   ההתנחלויות הוקמו בתקופה שבה הפלסטינים יצרו את האמנה הפלסטינית אשר אומרת
   שצריך לזרוק את כל היהודים לים
   בנוסף עד היום הפלסטינים טוענים לזכות שיבה ליפו וחיפה אז למה ליהודים אסור לחזור לחברון ?
   השמאל הרדיקלי מנצל את ענין ההתנחלויות כדי להסתיר את הפשעים של הפלסטינים
   ואת חוסר רצונם של הפלסטינים בשלום.
   באמנת זנווה הערבים הסכימו שגושי ההתנחלויות ישארו בתחומי ישראל תמורת שטחים חילופיים
   כך שאין פה בעיה אמיתית.

   • מתן חפר הגיב:

    1. אמנת ג'נבה הרביעית נחתמה ב-1949. ישראל אישררה אותה ביולי 1951, ולאחר מכו אומצה האמנה כמות שהיא לפקודות מטכ"ל. לעצרת או"מ לא הייתה ואין שום נגיעה או קשר לאמנת ג'נבה או לקביעה מה מהווה פשע מלחמה. ואגב, מי שבאים בטענות לאו"מ ולעצרת הכללית כדאי שיזכרו שמדינת ישראל הוקמה מכוחה של החלטת העצרת ב-29 בנובמבר 1947 (ככתוב בהכרזת העצמאות של ישראל).
    2. התנחלויות בשטחים כבושים מהוות הפרה בוטה של סעיף 49 של האמנה. הגדה המערבית, רמת הגולן, רצועה עזה וחצי האי סיני היו ביוני 1967 לשטחים כבושים. מייד לאחר מיתקפת הפתע הישראלית ב-5 ביוני הכריזו ראש הממשלה אשכול, שר הביטחון דיין, ושר החוץ אבן כי אין לישראל שום מטרות כיבוש. חד וחלק. אך עם הכיבושים התעורר התיאבון הטריטוריאלי. תאוות הנדל"ן הכבוש הטריפה את דעת הישראלים. התשלום הראשון על חשבון הטימטום של 1967 הוגש לפרעון כעבור שש שנים, באוקטובר 1973 (אם לא מביאים בחשבון את מלחמת ההתשה, 1969-70): 2,569 חיילים ישראלים הרוגים, אלפי נכים ופצועים, וטראומה לאומית. וכאמור, זה היה התשלום הראשון, אך לא האחרון.

    • עלי הגיב:

     מדינת ישראל קמה משום ש-6000 אנשים מסרו את נפשם למען הקמתה במלחמת השחרור.(החלטת האו"ם היא הצהרתית בלבד ואין בה לערוב לקיום)
     אמנת זנבה הרביעית לא מגדירה התנחלויות כפשע מלחמה
     האמנה אוסרת העברה של אוכלוסיה לתוך שטח כבוש הבעיה שאף פעם לא היתה קיימת ישות פלסטינית והשטח נכבש מירדן שהיתה כובש בעצמה כלומר יש כאן בעיה אם בכלל השטח הוא כבוש או שטח במחלוקת.
     העצרת הכללית של האו"ם ממנה שופטים לבית הדין הבין לאומי בהאג ומחליטה מה הם
     הפשעים שבית המשפט הזה יכול לדון בהם
     הערבים בגלל הרוב האוטומטי שיש להם העבירו החלטה שהתנחלויות הן פשע מלחמה
     (באמנת זנבה זה לא מוגדר כפשע מלחמה) כל זה במטרה שיוכלו לתבוע את ישראל על הקמת התנחלויות בבית הדין בהאג.
     אמנת זנבה אוסרת הפעלת טרור כנגד הכובש ומאפשרת התנגדות לא אלימה רק בתוך השטח הכבוש. ישראל ביקשה להגדיר את הטרור הפלסטיני בתוך ישראל כפשע מלחמה אבל הערבים התנגדו בטענה שזו "מלחמת שחרור".
     וכל פעם שתגיד שההתנחלויות הן פשע מלחמה לפחות תבין שזו קנוניה של הערבים אשר בה אתה משתתף בשמחה רבה (כפי שזה נראה מדבריך..אתה ממש מסרב להכיר בעובדה
     שזו קנוניה של הערבים

 14. גדעון ספירו הגיב:

  צפיתי את בואן של תגובות ביקורתיות בגין טורי האחרון, בעיקר בכל הקשור לנטלי.אין חדש תחת השמש בסוגיית הסובלנות לחורג ולחריג. כאשר אמנות הציור המופשט באה לעולם, היא התקבלה בחיצי רעל דומים של בוז ואיבה, והתגובה המצויה הייתה "כל ילד בגן יכו לקשקש על נייר ציור לא מובן והוריו ימכרו אותו כאמנות המופשט". אז אמרו. היום ציורים של אמנים ידועים בתחום המופשט נמכרים במאות אלפי דולרים. מחזהו של חנוך לוין מלכת האמבטיה, (1970) שלא היסס לדרוס את כל הפרות הקדושות, עורר זעם אדיר בציבור. הוא הוקע כבוגד, והתיאטרון הקאמרי נאלץ להורידו. הנה טקסט מחלקו הראשון של השיר "אנשי בסדר" מהמחזה: "בלילה בלילה, באין רואה, לאור ירח חיוור, יוצאים אנשי בסדר לגן לתקוע נודות כחלחלים של סיפוק עצמי לגביעי הפרחים" .(לקוח מ'ויקיפדיה)
  חנוך לוין הוא היום במעמד של קלסיקה במחזאות הישראלית, שעושים עליו עבודות דוקטורט. (אם כי אני תוהה מה יכול דוקטורט כזה לחדש לגבי אדם שכל מה שהיה לו לומר אמר במחזותיו.הדוקטורנט המסכן צריך למרוח 200 או 300 עמודים)..חזרה לנטלי: נראה שמבקרי מעדיפים למות למען דגל האפרהייד הישראלי,זו הטרגדיה או המופרעות,

  • רמי הגיב:

   לחרבן על דגל ישראל זה באמת מעשה נורא, ולירות בדם קר בנער פלסטיני לא חמוש ולא מאיים זה פחות נורא? ולגנוב לאור היום את אדמתם של הפלסטינים ולבנות עליה "התנחלויות" המתגדרות בדגל הצואי הזה זה בסדר גמור? אני למשל, מזה כעשר שנים שאיני מניף את דגל ישראל ביום העצמאות ואני יכול רק להצטער על כך שלא הקדמתי במחדלי.

   • צדוק התקוה הגיב:

    רמי ולשחוט משפחה שלמה של יהודים באיתמר זה לא נורא? משפחת פוגל הי"ד לתקוע כדור של צלף שירה ורצח את התינוקת שלהבת פס בחברון כל זה נעשה בדם קר היסטוריה רחוקהב-17 במרץ 1954 לא כיבוש ולא שטחים טבח מעלה עקרבים היה פיגוע ירי שבו נרצחו 11 נוסעים של אוטובוס "אגד" ………….

 15. לראות הגיב:

  לבוסס בקקי זה עניין לתינוקות. מי שלא עשתה זאת בשנת חייה הראשונה מורחת עכשיו חרא בציבור.
  אלא שזו תגובה נכונה למורחי הקקי על פנינו, למשרתי המתנחבלים, לאנטי-דמוקרטיים, לבנטניהו.

  פעם הדגל היה עשוי כותנה. ועיתון לא היה "חינמון".
  הדעות שהובאו בעתונים (למשל "על המשמר" ו"דבר") היו פי כמה יותר דמוקרטיות מאלו של הפשיסט האמריקקי שלדון, שמחרבן על המדינה ומלקק לבנטניהו. רק חבל שהנייר עליו מדפיסים את "ישראל היום" אינו רך מספיק כדי שייצרו ממנו חיתולים, או נייר טואלט לניגוב הקקי.

 16. אברהם הגיב:

  מר ספירו,
  יש לי שאלה אחת ויחידה אליך:
  לשיטתך הכיבוש, האפליה והדיכוי הם שורש השנאה והרוע במדינה ולכן עד שלא יסתיים הכיבוש חלקנו בליבוי השנאה וההקצנה רב גדול יותר מאשר של הערבים.
  על רקע זה, אשאל אותך כיצד אתה מסביר את העובדה שבכל מוקד שיש בעולם בו קיים חיכוך בין מוסלמים לתרבות מערבית יש את אותן בעיות שיש פחות או יותר פה?
  למה המסגדים בלונדון קיצוניים יותר מפה ולמה בגרמניה פגשתי מוסלמים שטופי שנאה כלפינו יוצר מאשר אלה שאני פוגש פה?
  האם אתה לא עושה הנחה לערבים והאינטלקט בערך שאתה משליך הכל על הכיבוש?
  ואני פונה אליך כמתנגד נחרץ לכיבוש וכמי שמצדד בפשרות וחלוקת הארץ.
  אודה לתשובתך

  • מתן חפר הגיב:

   אברהם המתנגד לכיבוש:
   אני מרשה לעצמי להשיב על שאלתך. הסיכסוך הציוני-ערבי אינו סיכסוך דתי. הציונות הייתה תנועה יהודית חילונית בעיקרה, ואילו בצד הערבי ניצבו יחדיו מוסלמים ונוצרים. בראש כמה מאירגוני ההתנגדות הפלסטיניים עמדו נוצרים (למשל: ג'ורג' חבש, ראש החזית העממית לשיחרור פלסטין; נאיף חוואתמה, מנהיג החזית הדמוקרטית לשיחרור פלסטין). מדובר בסיכסוך לאומי-טריטוריאלי.
   יש אכן חיכוך בין תרבות מערבית ותרבות מזרחית (של מוסלמים, נוצרים ויהודים) — והוא בא לידי ביטוי במה שמתרחש במדינת ישראל "היהודית והדמוקרטית" בין "מזרחים" ו"אשכנזים".
   השאלה שלך, אברהם, היא ניסיון אווילי או מכוער (או שניהם) בנוסח שקרניהו להציג את הפלסטינים הנאבקים על עצמאות ועל שיחרור מעול הכיבוש הישראלי האכזרי כאילו הם דאע"ש. כן, יש קיצונים בין הפלסטינים. אך יש גם קיצונים, מסוכנים ורצחניים, גם בקרב היהודים, ובעיקר שבט המתנחבלים.

   • עלי הגיב:

    החמס בבחירות של 2006 זכה בעזה ל-88% מהקולות ובגדה זכה החמס ל-60% מהקולות
    לפי סקרים 90% מהצעירים תומכים באמנת החמס
    בבחירות במחנות הפליטים הפלסטינים זכה חאלד משעל ב-90% מהקולות
    הפלסטינים גם הודיעו שלא יותרו על זכות השיבה לעולם גם המתונים שבהם משום כך טענותיך שמלחמתם היא למען השחרור הן אשליה (במקרה הטוב)..
    ננסה לבדוק דבר מענין
    תמיד כאשר ישראל נסוגה ומפרקת התנחלויות או עושה ויתורים גדולים .. מה הערבים אומרים ?
    הם אומרים "ישראל נסוגה מעזה כדי שתוכל להשמיד את התושבים באמצעות תותחים "
    את זה אמר בישארה ורבים מאנשי השמאל כלומר גם אם ישראל נסוגה מעזה הערבים אומרים שעזה
    נותרה כבושה או שישראל זוממת לבצע "טבח"….
    ברור לכל שהם מנסים לכפות בכוח נסיגה בלי הסדר באמצעות חרם ובאמצעות החלטת או"ם
    אם ישראל תיסוג ותאפשר מדינה פלסטינית בגבולות 67 הסיכוי לשלום הוא אפסי וכל יום
    אלפי פלסטינים יפרצו את הגבול בשם זכות השיבה בנוסף מדינה פלסטינית תהיה בשליטת החמס
    כפי שהנתונים מראים !

   • אברהם הגיב:

    למתן,
    סיסמאות לעגניות וילדותיות אינן תחליף לתשובה עניינית.
    התשובה שלך ממחישה כמה שאתה שונא את המתנחלים ונתניהו ולא כמה אתה מוכן להתמודד עם עובדות שאינן ניתנות לסתירה.
    זו תסמונת מוכרת של אנשי שמאל קיצוניים שלא אוהבים שמטילים ספק בדבריהם.
    נתון: היכן שיש מוסלמים בעולם יש חיכוכים אלימים ללא קשר לכיבוש ולהתנחלויות.
    תשובתך נדחית מאחר והיא מתלהמת וטיפשית.

   • ק.א. הגיב:

    לגבי הדילמה "אווילי או מכוער" … אני בדיעה שהמנטליות הזו באה (ואני מתכוון למקור ולא לאלה הנסחפים מבלי להבין אחרי מה הם נסחפים) מתאוות דומינציה ורוע נקי. אפשר להתקל, לא פעם, (ביחוד באמריקה) גם באנשים אינטלגנטיים מאד שממש כמעט מדקלמים את ההסברה הישראלית. אמנם לעיתים מתגנבת המחשבה שאולי בכ"ז מדובר גם אצלהם בטיפשות (הדילמה הזו היא כנראה נצחית) אבל אני מהמר יותר לכיוון הרוע (חוסר באמפתיה למשל) כגורם הנפשי המכריע שדוחף לזה.

    • פורת בן חנן הגיב:

     קראתי בעיון את דברי מתן ואת תגובת אברהם, ואני קובע כי דברי מתן היו מנומקים ונתמכו בדוגמאות עובדתיות, ואילו תגובת אברהם הייתה בלתי מנומקת לחלוטין.
     אכן, דברי מתן היו בוטים ונוסחו בחריפות, אך זו שאלה של סיגנון. לגופו של עניין הם היו, כאמור לעיל, ענייניים. זאת ועוד, אין בטקסט של מתן ולא כלום המעיד על שנאת נתניהו או המתנחלים. הכינוי "שקרניהו" פירושו שלדעת מתן נתניהו שקרן. אכן, נתניהו שקרן. הביטוי "מתנחבלים" מתייחס לפגיעות המתמשכות מצד המתנחלים בתושבים הפלסטינים – פגיעות הכוללות הרג, פציעה, וגרימת חבלות. גם זו אמת שאי אפשר להכחישה.

     • הכל נכון הגיב:

      אלא שהמאבק הפלסטיני בציונות הוא מאבק אנטי קולוניאלי ולא מאבק לאומי. ההבדל הוא ברור הוא החל מתחילת הקולוניזציה הציונית בפלסטין עוד בטרם התגבשה הלאומיות הפלסטינית כפי שהיא מופיעה עכשיו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים