הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-26 בנובמבר, 2014 25 תגובות

ראש הממשלה נתניהו וממשלתו מקדמים כעת את הנבחר שבחוקים האנטישמיים:  הגדרת ישראל כמדינת "הלאום היהודי",כלומר מדינתם של כל יהודי העולם ולא של אזרחיה הלא יהודים. כלומר ישראל הינה מדינתם של  האמריקנים והרוסים  בני הדת היהודית אך לא של תושבי כפר קאסם. הצעת החוק קובעת את עליונות האופי היהודי של המדינה על פני שרידי אופייה הדמוקרטי. בכך מצטרפת ישראל לאותן מדינות או תנועות אנטישמיות, המפלות בין אזרחיהן על פי מוצאם. הסיסמה היוצאת מחוק זה שמשמעותה ישראל ליהודים! דומה להפליא לסיסמאות אנטישמיות. בצרפת למשל הסיסמא המרכזית של האנטישמיות הייתה צרפת לצרפתים! החוק  המאוס קובע כי הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית בישראל ייחודית לכל אלה שאמם היא בת הדת היהודית או לאלה שעברו טקס דתי להצטרפות לדת היהודית. החוק קובע גם כי "ארץ ישראל" כלומר פלסטין, היא אך ורק מולדתו ההיסטורית של העם היהודי.   החוק האנטישמי לא מכיר בעובדה  שארץ זו היא מולדתם היחידה של הפלסטינים שחייהם הלאומיים נכרתו בשל ההשתלטות הישראלית.

ככנסת ישראל דמוקרטיה ממשלה יהודיתKnesset_Building_(South_Side)כנסת ישראל, מעוז הדמוקרטיה של המדינה היהודית (מקור)

בארצות המזרח התיכון המשטרים הלאומיים המושחתים שהנהיגו את העמים   והוליכו אותם מכישלון לכישלון הוכרו סוף סוף  כפושטי רגל, אך עתה עולה משאול התחתיות הריאקציה האיסלמית. יסודות פונדמנטליסטים כאלה היוו תמיד מתחרים למגמות הלאומיות של המשטרים שקמו באזור לאחר השחרור מהקולוניאליזם. התנועות האיסלמיות מנסות להפוך את האיסלם לגורם שילכד את העולם הערבי ויאפשר לו  – כביכול – להתמודד עם המשימות ההיסטוריות העומדות בפני הארצות הנחשלות. ארגון המדינה האיסלמית הוא הבולט בין יסודות אלה.

בדיוק למגמה מרכזית ודוחה זו ב"מזרח התיכון החדש"  מתחברת כעת ממשלת ישראל. "קלף הניצחון" שלה הוא  השלטת השריעה היהודית  על הדמוקרטיה המוגבלת הישראלית.  עבור ההמונים היהודים, המולעטים ברציפות בשנאה לערבים, אלה שבשנה האחרונה  הורעלו בהטפה גזענית שזרמה היישר משולחן הממשלה,  הצעת חוק זו  ברורה:  זו מדינה יהודית ובשל כך, ערבים החוצה! בנוסח הסיסמאות "יהודים החוצה" שנפוצו באירופה בשנות השלושים.

אכן, מאז הקמתה, משדרת ישראל למיעוט הערבי ששרד בישראל מן הטיהור האתני של מלחמת 1948 כי ישראל אינה ביתו. החקיקה בנושאי הליבה המפלים את האזרחים הערבים החלה מיד לאחר קבלתה של ישראל כחברה באו"ם. המערכת הפוליטית, החקיקתית והמשפטית מייצרת מאז ללא הפסקה תקנות וחוקים גזעניים, המתייחסים לאזרחים  לא לפי מעשיהם אלא לפי מוצאם. החקיקה המתמשכת משרתת לא רק את מערך הגזל והנישול של האוכלוסייה הילידית, אלא נועדה גם להבטיח את המשך האספקה של אוכלוסיית מהגרים יהודים,   דרך תגבור והעצמה של בת הברית החשובה ביותר של הציונות, הלא היא האנטישמיות הבינלאומית. אספקה זו אמורה גם להבטיח צבר הולך וגדל של אנשים עניים בתחתית החברה היהודית, שייאלצו להסכים להיות מועסקים בהעסקה קבלנית ופוגענית, לטובת מקורבי השלטון.

מאז 1949 נמשכת החקיקה האינטנסיבית של  עוד  ועוד חוקים המפלים בין יהודים וערבים. מוסדות המדינה האריכו אוטומטית כל שנה את התיקון לחוק האזרחות המונע איחוד משפחות פלסטיניות; חוקקו את  חוק ועדות הקבלה המאפשר הפליה חוקית; את חוק איסור ציון הנכבה ברשויות הערביות; את תכנית פראוור המיועדת  לשוד אדמות הבדווים; ועוד כחמישים חוקים והצעות חוק רק בשבע השנים האחרונות המפלים בין יהודים וערבים! (ראה פרסומי עדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי). כל אלה מצטרפים כמובן לתקנות ההגנה לשעת חירום שאומצו ישירות מהקולוניאליזם הבריטי,  למערכת חוקי הקרקע וחוקי הכניסה לישראל. מדובר בחוקי אפרטהייד הקיימים מזה שלושה דורות. התכונה המאפיינת את חוקי האפליה הישראלים היא הצביעות. בניגוד לחוקי האפרטהייד שהתקיימו בדרום אפריקה, המילה ערבי, המתייחסת מפורשות ליליד הנחות והמופלה, אינה מופיעה בחוקי האפרטהייד הישראלים. אולם, מדיניות אפרטהייד היא מדיניות, המתייחסת באופן שונה לאנשים רק בשל מוצאם או זהותם הלאומית או האתנית, ומחוקקת חוקים ותקנות לביצוע מדיניות זו. רצף של חוקים כאלה בהחלט מספיק כדי להגדיר את ישראל כמדינת אפרטהייד. עתה, כגולת הכותרת לכל זה מקדמת ממשלת את חוק הלאום החדש.   אכן בדם וביזע הוקם לנו גזע . גם בין המדינות הקולוניאליות, בולטת ישראל כמדינה היחידה בעולם שהחילה את חוקי ההגירה שלה על בני אומת ילידי הארץ והפכה אותם לזרים.

אם כך הם ממילא פני הדברים, למה צריכה ההנהגה הישראלית, שהיא בעצם רק הנהגת העדה היהודית, את חוק הגזע הזה?

התשובה פשוטה, אך  מעטים מבינים אותה: דווקא משום שאין עם יהודי. הציונות מנסה שוב ושוב  לבנות אומה על בסיס דת, כלומר אומה הקיימת בזכות ההלכה (השריעה) היהודית ולא בזכות היאחזותה בטריטוריה של פלסטין ההיסטורית. לו היתה הציונות תנועה לאומית הייתה בונה בארץ זו לאום טריטוריאלי פלסטיני שמרכיביו האתניים או הדתיים אינם מפלים בין בני הלאום. גם אם הייתה הציונות מכירה בלאום ישראלי היו אזרחי הטריטוריה הישראלית אזרחים שווים וכלל האזרחים היה הלאום. אולם הציונות היא תנועה ריאקציונית, הקשורה לאימפריאליזם ואשר מהוה את כלב השמירה שלו באזור. לכן היא זקוקה ללאום דמיוני ומופשט שהחברים בו יהיו מוכנים להרוג ולהיהרג  עבור דת חסרת רחמים. בדיוק כמו חייליה מעוררי החלחלה של המדינה האסלאמית.

תגובות
נושאים: מאמרים

25 תגובות

 1. גדליה צמנט הגיב:

  אי אפשר שאדם בעל תודעה חברתית מינימלית יבסס תחושת שייכותו ע"ס טהרת סנטימנטים מפוקפקים מהילדות או סדרה של פאדיחות אחרות מחיי הצבא: העובדה שלקחו ושאלו אותי 3 פעמים בשבוע "מי אמר למי" בשיעורי התנך, או שאני יודע מה זה להחריש מימיה, גם יודע לטבול רובה בגיגית של שמן, ומכיר כיצד מחרבנים בבוטקה מתנדנדת של שירותי שדה … כל זה אינו מספיק בכדי להיקשר זהותית לכת היהודיסטית. מאמר חשוב של אמינוב.

  רק מי שמימלא מרוקן מתוכן נפשי הומאני, רק הוא יכול להיות פנוי להובלת סחורה כזו שעטופה לה בסמרטוט הצבעונית. אין גבול? לא, אין.

 2. צדוק התקוה הגיב:

  אלי אתה כותב שארץ זו[מדינת ישראל] מולדתם היחידה של הפלסטינים הינה הפלסטנאים בעצמם אומרים שאין עם פלסטנאי
  https://www.youtube.com/watch?v=qp1OS-20Bzc
  https://www.youtube.com/watch?v=CbuM91PeSOs
  אני עברתי על התקנון ומבקש לא למחוק את תגובתי

 3. עיניים לראותEYES2C הגיב:

  מקור האפליה בתורה. אחרי שהקב"ה "ברא את העולם" הוא התיר ל"זרעו של אברהם" לעשות בשכניהם כרצונם ולגזול את מכורתם "מנהר מצרים עד הנהר הגדול פרת". מכאן המרחק קצר למדינת ההלכה – והלכה המדינה…

  • צדוק התקוה הגיב:

   תגובה לעיניים לראות
   יש לך טעות שמקור האפליה הוא בתורה הינה בקוראן הקדוש למוסלמים מופיע הבטחה של ארץ ישראל לעם ישראל
   סורה 5, 24 : משה מדבר לעם ישראל: "התקדמו בדרככם אל הארץ הקדושה אשר הבטיח (אללה) לכם".
   –           סורה 7, 133: "אחר כך הורשנו לעם המעונה את הארץ הקדושה, את מזרחה ומערבה, ונתקיימו כל ההבטחות
   של ריבונך לבני ישראל …".
   – סורה 10, 93: "אחר כך הושבנו את בני ישראל לבטח בארצם והענקנו להם מכל טוב. "
   –          סורה 17, 105,106: אללה מדבר ומזכיר את ההיסטוריה: "הטבענו אותו [פרעה] ואת כל אשר לו יחדיו ואחר כך
   אמרנו לבני ישראל: 'התנחלו בארץ ישראל וביום האחרון תופיעו בפנינו יחדיו'…".
   –          סורה 28, 3-:-5: "אך אנו החלטנו להטות חסד לחלשים ולעשותם למנהיגים ויורשים בארץ שהחלטנו להושיבם בה, וכן להביא על ידיהם על פרעה ועל המן עם צבאותיהם את האבדון שהיו חוששים ממנו."
   זה מופיע בקוראן הקדוש למוסלמים

 4. אווה חדד הגיב:

  פלסטין ההיסטורית עאלק.
  עד שאתה בא בטרוניה על הכיבוש הציוני, אתה מתעלם במזיד מהכיבוש הערבי הארור. בין המאה ה-7 למאה ה16 לערך, האימפריה הערבית שלטה על שטחים גדולים לאין ערוך מהאימפריה הנאצית. טול אפוא קורה מבין עינך.
  הכתיבה שלך על העם היהודי מזכירה את האוטואנטישמי הבזוי אוטו ויינינגר.
  אין עם יהודי, הא…
  אם אין עם יהודי או אז אין אף עם בעולם, משום שעצם ההגדרה מהו עם, בטלה ומבוטלת.
  הנח,הרף וחדל מה"מאבק" למען הפלסטינים, מאות מיליוני הערבים המקיפים אותך אינם זקוקים לאחד אמינוב…

  • צדוק התקוה הגיב:

   כתיבה יפה כל הכבוד אווה
   האיסלם בכוח החרב הגיע לאסיה אפריקה ואפילו בחלק מאירופה זה לא אימפריליזים וגם כיום אותו איסלם מנסה שוב לכבוש את אירופה ……… די לצבעיות

 5. אילן שדה הגיב:

  מאמר טוב.
  למרבה הצער יש דמיון בין החוק החדש וחוקי הגזע הנאציים. הגדרת "יהודי" – בן הדת היהודית ולכן נמנה על "העם" היהודי – משותפת לגישת הציונות הריאקציונית והיטלר.
  כאשר נמסר להיטלר כי היהודים הבלקניים דרומית לקו סופיה סקופיה סרייבו – הם יהודים השונים גנטית מיהודי אשכנז, מדברים שפה שונה ודת מעט שונה.- הוא פסק כי כולם "יהודים" ודינם מיתה. כך שולחו יהודי מקדוניה, ויוון לתאי הגזים.
  מהבחינה הגנטית הטהורה ברור כי הזיקה הגנטית בין יהודי אתיופי ויהודי רוסי זהה לזיקה הגנטית שבין נוצרי אתיופי ונוצרי רוסי.

  • דינו הגיב:

   …אם כך גם בהחלטת החלוקה מכ"ט בנובמבר 47 יש מחוקי הגזע הנאצים…
   הרי דובר על "מדינה יהודית", ויסביר לי כבודו מהי בדיוק "מדינה יהודית" אם לא "מדינה לעם היהודי". האם מישהו העלה בדעתו שיתקבצו להם מליוני אנשים בני דת אחת כדי לחיות ביחד במקום אחד, ועדיין לא יקראו "עם"?
   לגבי העניין הגנטי – ידוע שפלסטינים רבים היגרו לפלסטין ממקומות שונים וברור שניתן למצוא בנקל שניים מהם ש"הזיקה הגנטית" שלהם נמוכה מאוד. האם זהו טיעון כנגד קיום גוף הנקרא "עם פלסטיני"?
   אגב, האיזכור של היטלר ויהודי הבלקן דווקא מחזק את הלגיטמציה של קיום העם היהודי וגם מחזק את מטרות הציונות. אם היטלר חיסל גם את יהודי מקדוניה (והוא עשה זאת) – הרי שזה מחזק את הלגיטימיות של הגירתם לארץ ישראל, מגוריהם בה, וקבלת הגנה כחלק מהעם היהודי.
   בכל מקרה טיעון היטלר הוא רופף מאוד ואין בו שום הגיון. אם ממשלה אחת מחליטה ש"דינו של יהודי – מיתה", וממשלה אחרת מחליטה ש"דינו של יהודי – קבלת אזרחות". האם זה הופך את שתי הממשלות לגזעניות באותה המידה? מאיש מדעי המחשב אני מצפה ללוגיקה מעט יותר רצינית…

   • אילן שדה הגיב:

    הגדרת "לאום יהודי" על בסיס דת בלבד היא המצאה של העסקנים הציוניים. אין אף מדען רציני שמאמץ הגדרה זו . אין אף מדינה שמאמצת זאת: יהודי בריטי הוא בריטי וגו'. גם היהודים עצמם אינם משייכים עצמם ללאום יהודי. היהדות האורתודוקסית דוחה ההגדרה. היחיד שאימץ ההגדרה, למרות הסתירה לתורת הגזע, היה אדולף היטלר.
    כאשר נמסר להיטלר כי היהודים הבלקניים דרומית לקו סופיה סקופיה סרייבו – הם יהודים השונים גנטית מיהודי אשכנז, מדברים שפה שונה ודת מעט שונה.- הוא פסק כי כולם "יהודים" ודינם מיתה. כך שולחו יהודי מקדוניה ויוון לתאי הגזים.
    מהבחינה הגנטית הטהורה ברור כי הזיקה הגנטית בין יהודי אתיופי ויהודי רוסי זהה לזיקה הגנטית שבין נוצרי אתיופי ונוצרי רוסי. אין שום סיכוי כי המקור הגנטי זהה וכי במשך 2000 שנה נוצר מרחק גנטי כזה בין הגנום של היהודי האתיופי והיהודי הרוסי.
    בקיצור: היהדות היא דת שהתפשטה ככל דת אחרת. יש מספר "עמים יהודיים" השונים זה מזה בבסיס הגנטי שלהם.

    • דינו הגיב:

     אני מקווה שלא תתוכח עם העובדה שהמונח "העם היהודי" או "עם ישראל" הוא מונח שהיה קיים לפני הגלות (דהיינו היהודים היו עם לכל דבר ועניין) וזהו בסיס מהותי ובר-קיימא לעם היהודי של היום. בסיס זה הוא יותר מאשר "דת בלבד", לעומת הנצרות שאכן מעולם לא היתה "עם".
     לדבריך אין אף מדינה המאמצת ההגדרה "עם יהודי", ובכן, קודם כל זהו טיעון שאינו תקף, וכי מדוע צריך העם היהודי אישור לקיומו ממדינה כלשהי?
     ובכל מקרה הטיעון שלך פשוט לא נכון מפני שבהצהרת בלפור (אם כבר מדברים על בריטניה…) נאמר בפירוש "home for the Jewish people" , וגם אנדריי גרומיקו השתמש בביטוי הזה בנאומו באו"ם. הנה לך כבר שתי מדינות המכירות ביהודים כעם. בטוחני שאם תבדוק בנאומים של נשיאי ארה"ב תמצא אינסוף מופעים של Jewish people … בקיצור, ההכרה קיימת,
     משום מה אתה בוחר להזכיר שוב ושוב את היטלר בהקשר הנ"ל וזה מריח כמו פרובוקציה זולה ותו לו.
     אגב, מדינות ערביות ומוסלמיות שהתעללו וגרשו את הקהילות היהודיות מיד לאחר קום המדינה כנראה לא יסכימו עם תיאוריית ה"יהודי בריטי הוא בריטי" שלך,ולא התחשבו במרחק הגנטי. לשיטתם זהו אותו עם.

 6. א.קורא הגיב:

  רשימה מצוינת.

 7. צפור בודד הגיב:

  כפרה הבועטת בדלי החלב הטרי והמשובח שנתנה: כך החבר אמינוב בסייפאת מאמרו:
  " אולם הציונות היא תנועה ריאקציונית, הקשורה לאימפריאליזם ואשר מהוה את כלב השמירה שלו באזור וגו'".
  פשוט בושה וכלימה לכותב המאמר, שמעיד על עצמו שהינו אנטי ציוני משום ש"הציונות היא תנועה ריאקציונית".
  אך הציונות אינה כזו. כל כולה הגשמת החזון הסוציאליסטי של נביאי התנ"ך, כאן בציון.
  היכן האוביקטיביות? אז מה אם קבוצה של גיזענים מכנה עצמה בשם "ציונים"?
  האם זו סיבה לוותר על ציונותינו הסוציאליסטית?
  יש כאן יותר מסתם הרמת ידים ותבוסתנות רעיונית.

  • היכן האובייקטיביות? הגיב:

   "הציונות אינה כזו. כל כולה הגשמת החזון הסוציאליסטי של נביאי התנ"ך, כאן בציון"
   על חשבון מי? ואת פי מי שאלו? אולי עפ"י ספר יהושע…

   הציונות אינה מה שבראש הזוי אחד, היא מה שהיא במציאות: "מבחן הפודינג הוא בטעמו" והציונות הסוציאליסטית היא הגרועה מהאחרת, מטרתה "עבודה עברית" ו"כיבוש השממה" – סוציאליזם ליהודים על קרקע מטוהרת מערבים.

   • צפור בודד הגיב:

    לפחות תדיק, החבר "אוביקטיבי" ותנסה גם להיות "נייטרלי", ותאמר ש: "הציונות אינה מה שבראשים הזויים רבים", שהרי אנני לבדי ויש עוד הרבה ציונים סוציאליסטים כמוני כאן ובמקומות אחרים.
    באת לקלל יחיד (אותי, ההזוי) ויצאת מברך רבים, מה טוב לך בזאת?
    והיכן האוביקטיבי? שאל את עצמך שאלה זו. שהרי מדבריך אנו למדים שיש לך דיעה קדומה על ספר ""יהושוע" ובדיעבד על ספר הספרים כולו.

 8. בטטה הגיב:

  למה מאפשרים לזבלים מהימין לכתוב כאן? יש להם מספיק מקומות

 9. לדעתי המשטר הציוני הגזעני-פאשיסטי למד מפילסטין המתקדמת הגיב:

  למשל מהחוקה של מדינת פילסטין, שבה נכתב בין הייתר:

  ARTICLE 1

  Palestine is part of the large Arab World, and the Palestinian people are part of the Arab Nation. Arab Unity is an objective which the Palestinian People shall work to achieve.
  ARTICLE 2

  The Palestinian People are the source of all power, which shall be exercised through the legislative, executive, and judicial authorities, based on the principle of separation of powers, and in the manner set forth in this Basic Law.
  ARTICLE 3

  Jerusalem is the Capital of Palestine.
  ARTICLE 4

  Islam is the official religion in Palestine. Respect and sanctity of all other heavenly religions shall be maintained.
  The principles of Islamic Shari’a shall be the main source of legislation.
  Arabic shall be the official language.

  זה מה שנקרא שהכובש המתקדם נטמע בנכבשים הריאקציוניים ונהייה דומה להם…

  כלומר, הכובש הריאקציוני נטמע בנכבשים המתקדמים…

  והמהפכה העולמית עם הפרולטריון המהפכני והאבנגרד הפרולטארי בראשה מתקרבת בצעדי ענק…

 10. החוק במדינת האפרטהייד הגיב:

  אין ב"מדינה היהודית" אפילו שריד של יהדות או של מוסר יהודי.

  חוק הלאום החדש, של ממשלת בנטניהו, סותר כל ערך דמוקרטי. החוקן הזה שולל מאזרחי המדינה שאינם יהודים את זכויותיהם, בטענה השיקרית ש"ארץ ישראל היא מולדת העם היהודי בלבד".

  אלא שגם אם נקבל את הטענה המטורפת הציונית, שאין לפלסטינים שום זכות אזרחית, שהחיים בארצם מזה אלפים בשנים מקנה להם, התורה מוסיפה עוד הסבר מדוע החוק המוצע אינו כלל וכלל יהודי.

  בספר במדבר, פרק טו נכתב: חוּקָּה אַחַת לָכֶם וְלַגֵּר הַגָּר; חוּקַּת עוֹלָם לְדוֹרוֹתֵיכֶם ‫-‬ תּוֹרָה אַחַת וּמִשְׁפָּט אֶחָד יִהְיֶה לָכֶם; וְלַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם
  ‎ובספר דברים, פרק י‫‬: וַאֲהַבְתֶּם אֶת־הַגֵּר; כִּי־גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם

  ‎איך שכחתם ש"גרים‫,‬ ועבדים הייתם לפרעה במצרים‫"‫.‬
  ‎איך השכיחה הציונות מליבכם את הגלות והאפליה ממנה סבלו יהודים מאות שנים, עד לטבח הנאצי‫.‬
  ‎‫איך הפכתם יודו-נאצים.‬

  ‎אפילו הנשיא ריבלין‫,‬ איש ה"ליכוד", הצטרף למבקרי ‫"‬חוק הלאום‫",‬ ודרש את ביטול האפליה החמורה שממנה סובלים ה"לא-יהודיים" ‎בחינוך, בתשתיות, בתכנון, ‎בתכנון ובבנייה‫.

 11. דינו הגיב:

  לאלי אמינוב:
  חבל, דווקא הסכמתי עם רוב הנקודות שהעלית במאמרך עד לפסקה האחרונה.
  באותה פסקה עשית בדיוק את מה שאתה מלין נגדו: האמירה "דווקא משום שאין עם יהודי" היא כל כולה ביטול שאיפות לגיטימיות של קבוצה הרואה בעצמה לאום. עם כל הכבוד לנקודת מבטך – אני ועוד מליוני יהודים רואים עצמנו כעם\לאום, ואין שום דבר שיכול להפריך או להזים זאת.
  זו זכותינו, ולא משנה אם זה על בסיס סבל משותף של מאות שנים, או על בסיס מוצא האמא, או "בזכות ההלכה (השריעה)" (עוד טענה מופרכת שלך).
  כל מי שאומר "אין עם יהודי" צריך לזכור את טענת ה"אין עם פלסטיני" ולהבין סוף סוך שהפוסל במומו פוסל.
  אגב, לפני כן טענת: "הפלסטינים שחייהם הלאומיים נכרתו בשל ההשתלטות הישראלית" –
  זו פשוט שטות מפני שהלאומיות הפלסטינית התפתחה ועוצבה בעיקר כריאקציה לציונות.
  לכן את לאומיותם (הלגיטימית והצודקת) חייבים הפלסטינים בעיקר לנו, היהודים.

  • ק.א. הגיב:

   לדעתי אמינוב דווקא עושה חסד עם היהודים בהבעת החשש הכבד שאין (עוד) הם ממש עם …
   זאת מכיוון שאם הם בכ"ז עדיין עם אז נשאלת השאלה על מה באמת נשען תוכנם ה"עממי"? –
   על דיכוי וכיבוש מרושע אשר בעבורו אנו, בנינו ונכדינו נועדנו להיות, תמידית, "על מדים" הן בגוף והן בנפש?

   • דינו הגיב:

    טיעונך צולע.
    היה עם יהודי לפני הכיבוש ויישאר אחריו. האם אתה רומז ברצינות שאין תכנים יהודיים משותפים לכולנו (חוץ מאלי אמינוב, אתה, ועוד כמה שלא רואים עצמם חלק מהעם היהודי) מלבד הכיבוש?
    בנוסף, משתמע מהטיעון שלך שסיום הכיבוש יהיה גם סיום קיומו של העם היהודי, שכן הוא יישאר ללא תוכן..
    בקיצור – מה עניין שמיטה להר סיני?

    • ק.א. הגיב:

     דינו, זהו בדיוק. בשבילך העם היהודי תמיד היה קיים ותמיד יהיה קיים. כלומר זוהי מעין אונטולוגיה קיומית של המציאות בלי קשר או תלות בשום דבר אחר ואפילו לא קשור לתודעה לגבי קיומו או אי קיומו או לפרוגרמה שנרתמים אליה.

     "האם אתה רומז ברצינות שאין תכנים יהודיים משותפים לכולנו" …
     נו, על הדבר הזה דיבר, וחזר ודיבר, הפרופ' י. לייבוביץ שעה שהביע ספקות חמורים הן לגבי המשך קיומו של העם הזה והן לגבי אפשרות היותו של עם חדש זה בבחינת המשכו של העם היהודי ההיסטורי… אני מניח שאתה מחשיב גם את טיעוניו אלה כצולעים?

     • דינו הגיב:

      אם כל הכבוד ללייבוביץ' (ויש כבוד!), לא כל מה שהוא אמר זה דברי אלוהים חיים.
      לטעמי אם מתאספים מספיק אנשים הטוענים שהם "עם" ולו רק בגלל ששמם הפרטי מתחיל באות "א" , והם גם דרשים אוטונומיה – הרי שזה תנאי מספיק כדי שיוגדרו כ"עם" עם כל הפריבילגיות הנגזרות מכך.

      מה שאני בא לומר הוא שישנם כמה מליונים טובים (או "רעים", לשיטתך…) הרואים עצמם חלק מהעם היהודי ומן הסתם גם מגדירים את היהודים כעם, ולא אתה ולא לייבוביץ' יכולים לעשות דבר כדי למנוע או לסתור זאת.
      לא ידוע לי על תהליך בינלאומי של "פירוק עמים מזוייפים" או "חשיפה ופיזור של עמים אמורפים". תנסה אולי בבית-הדין הבינ"ל בהאג…?

      כלל לא ברור לי מדוע הגדרת העם היהודי קשורה למצב דהיום (הכיבוש והסכסוך הישראלי-פלסטיני). הרי ברור לך שלא תוכל לשכנע מליוני אנשים בכל שהם אינם עם ולכן עליהם לעשות מהלכים מדיניים כאלה ואחרים. זה דיון תיאורטי לחלוטין שאינו משפיע על המציאות, והוא גם מעורר את הצד הישראלי להגיב ב"גם הפלסטינים אינם עם", והנה בא לציון גואל.
      נקודת המוצא היא (בהכרח) קבלת הלגיטימיות של שני הצדדים: העם היהודי, העם הפלסטיני, זכותם לטריטוריה.

 12. דינו הגיב:

  לגבי המשפט: "אולם הציונות היא תנועה ריאקציונית, הקשורה לאימפריאליזם ואשר מהוה את כלב השמירה שלו באזור"… מעניין, נזכרתי פתאום בבסיס הרוסי ("הסובייטי", למעשה) בטרטוס שבסוריה, וגם בעובדה שרוסיה היא ספקית הנשק העיקרית של המשטר הריאקציונרי הסורי, המוהה את "כלב השמירה" הרוסי באזור. אני פשוט תוהה האם אלי אמינוב עושה גזירה שווה בין ממשלת ישראל למשטר הסורי (והמשטר המצרי בזמנו) .

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים