הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-5 בינואר, 2015 14 תגובות

שימוש באקדח, ששלף השריף דני דנון אל מול חברת כנסת בישראל, הוא אינו רק סרטון אימה, אלא הוא הנכחת האימה, הממתינה לנו אם ניתן את הגה השלטון לחבורה, שדני דנון הוא אחד מבכיריה.

קמפיין הבחירות של דני דנון גזענות אלימות ימין danon-cowboyצילום מסך מתוך הסרטון של דני דנון

אני חולק על דעותיה של חנין זועבי, אך אני מכבד את ההחלטה של כמאה אלף אזרחי מדינת ישראל, ששלחו אותה ואת חבריה לסיעה לכנסת ישראל. כאזרח אבטא את דעותי, החולקות על דעותיהם בשיח מכבד.

מי שמחליט להפגיש אותנו בסרטון עם אקדח שלוף, היורה אל מול דעותיה של חנין זועבי, הוא לא ירה בחנין זועבי הוא יורה בחברה הישראלית.

דני דנון ממשיך מהלך בזוי של יאיר לפיד, אך הוא העלה אותו להילוך גבוה יותר. מה שהתחיל יאיר לפיד במלים מבזות, מעלה דני דנון לרמת אלימות של אקדחן יורה והורג.

כשיאיר לפיד צבע בבהמיות לשון את שמה של חברה בכנסת ישראל בצבעי האות ז', הוא רק רידד את רמת השיח שלנו כחברה. כיום דני דנון אינו מוכן להסתפק ברידוד בהמי ובאלימות מילולית בזויה של יאיר לפיד, הוא מוסיף את האיום באקדח שלוף.

כשיאיר לפיד הוסיף את האות ז' לכתובתה של חברת כנסת חנין זועבי עם רמזים השמורים לטעמו השובינסטי, כתבתי לו מכתב שלא זכיתי לקבל תשובה עד היום.

במכתבי ציינתי, שבבחירות לסיים הפולני בשנת 1928 קראו השלטונות לא להצביע לרשימה שבראשה עמד יצחק גרינבוים, מנהיג מפלגת הציונים הכלליים בפולין. הקריאה היתה אל תצביעו לגרינבויז' הזה. תוספת האות ז' היתה מכוונת למילה ז'יד (היהודי הזה).

יצחק גרינבויים – שלימים היה שר הפנים הראשון של ישראל בממשלה הזמנית, טרם נערכו הבחירות לכנסת הראשונה – עמד בבחירות לסיים הפולני בראש רשימה מיעוטים לאומיים, שעקפה את כל המכשולים, שהציבו השלטונות לבחירת נציגים יהודים. ברשימה שבראשה עמד יצחק גרינבוים תמכו לא רק מיעוטים לאומיים אלא גם אנשי רוח פולנים רבים.

נימת האש המילולית עם הציוריות של האות ז' (ז'יד – יהודי) שירו לעברו של יצחק גרינבויים לא מנעה ממנו להיבחר בראש סיעה גדולה של 35 נציגים לסיים הפולני. אותו ירי מילולי מבזה, שנעשה בפולין לעברם של נציגים יהודים  בבחירות לסיים הפולני ב-1928, ביצע יאיר לפיד נגד חברי כנסת ערבים אחרי הבחירות לכנסת ה-19 ודני דנון רק מעלה אותו רמה לקראת הבחירות לכנסת ה-20 בשנת 2015.

תגובות
נושאים: מאמרים

14 תגובות

 1. אשר פרוליך הגיב:

  לצערי,גם אם גוש מרכז שמאל יעלה לשלטון ,הימין הקיצוני (והלא קיצוני) לא יתנו לעשות שום צעד לממשלה החדשה וילחמו בכל דרך,כולל בנשק חם,פעולות טרור וכל דבר אפשרי. מאזן הכוחות היום לטובת המטורפים ורק חזית רחבה מקיר אל קיר של כול השפויים (המעטים) שעדיין נשארו בארץ הזאת יכולה להציל אותנו. אנחנו על פרשת דרכים כשתהום נפער משני הצדדים.

 2. יהודי ז' הגיב:

  זה לא חדש. היה גם יהודי אחד שהוסיף את ה ז' לעצמו, או למפלגתו = יז,
  https://www.youtube.com/watch?v=25SyBpU0Tug

 3. טרז'ן הגיב:

  הוא "יורה בחברה הישראלית"? אבל האם היא לא "ירויה" כבר ממזמן?
  האם זה אינו בדיוק מה שמרבית היהודים רצו, ועדיין רוצים? נדמה שהז'ונגל שבווילה זו בעצם המטרה וההגשמה. כל קונסטרוקציה (רעיונית, נפשית) אחרת הרי נידחתה (ותידחה) על ידם כבלתי-יהודית. זהו הרקע הנפשי לכל המדינה הזו!

  • סולד מהכותב הגיב:

   מה קרה לך איתן, איך נפלת. אתה המורה לתנ"ך, אתה מכבד מאה אלף אזרחים שבחרו בחנין זועבי? קורא ולא מאמין למה שקראתי.

 4. שום בצל הגיב:

  זועבי השתמשה בשפה קשה יותר מזו של דנון, ועוד מול עובדי ציבור (שוטרים) שבאו מהקבוצה האתנית שלה (לא שזה חשוב, רק כציון עובדה).
  ולמרות זאת, אני מסכים עם כל הנאמר במאמר. ההתבטאויות נגד זועבי מקוממות ומרושעות, מעידות על התבהמות והתגזענות של השיח הציבורי, ולא ראויים להישמע מגורם פוליטי או כל גורם אחר, ובפרט מגורם המתיימר להנהיג.

  • ק.א. הגיב:

   יפה, אך האם תלך צעד (פשוט) נוסף, שום בצל, ותצליח להגיע למסקנה שמה שקרה כאן הוא שהרישעות הזו שאתה מדבר עליה היא בעצם הצורה היחידה(!) שבה רוב היהודים תופסים את משמעות התוכן של יהודיותם – והמשתמע מכך היא הצורה בה מתנהלת המדינה מאז ומתמיד…? מסופקני.

   ישעיהו ליבוביץ זיהה וחש באופן ברור את טיב המנטליות הזו וקבע שהסכנה הזו שקיננה בנו הפכה מסכנה פוטנציאלית לתוכן ולמהות הכללית החל מ 67. כלומר, פר-הגדרה, זהו מנגנון של אלימות בכיסוי של מדינה או צבא שיש לו מדינה ולא ההיפך. זה מה שדחף את ליבוביץ לדבר על המנטליות היודו-נאצית והשלכותיה על כל תחומי החיים. האמת המחרידה הזו – אולי משום שהיא כה פשוטה – טרם ניקלטה.
   בכלל, האם ניתן היה להגיע להווה אחר עם מנטליות מכוונת שכזו? נו .. כמובן שלא.

 5. יצחק בר הגיב:

  הערכתי אותך כמורה לתנ"ך במכללת תל חי. אבל אינני מבין איך אתה יכול להתדרדר עד כדי כך ש"אתה מכבד כמאה אלף אזרחים שבחרו בחנין זועבי" . קשה לי להאמין שמורה לתנ"ך יכול להגיע לרמה של הערכה לתומכים בחנין זועבי. איתן מה קרה לך ?

  • אסתר ק. הגיב:

   מי ייתן וכל מורה לתנ"ך יפנים את הגישה, שלא מנהלים ויכוח עם הכרעה של אזרחים על ידי יריות לכתובתם ולכתובת נבחריהם.

 6. מוטי (מרכוס) שטיינברג הגיב:

  איתן ומר אשר פרוליך שאלה לי אליכם, האים במציאות הקיצונית היום יש מקום לתמימות ?
  נכון דני דנון חצה את סף החוצפה אך חנין זועבי הפכה את אומנות הביזוי וההתגרות בחלק גדול מאוד של הציבור הישראלי לקו קבוע, אין לנו (לשמאל השפוי ) מה לעשות אלה לקבל את העובדה כי ישראל היא לא שמאל. ישראל היא ימין
  לכן זאת שאלתי, האחם קבירת ראשיו בחול והתעלמות מהלך הרוח הקיים היום לא תנור אותנו מהציבור ותיצור מצב בו אנחנו נזרקים לשוליים סהרוריים ללא יכולת אמיתית להשפיע?

 7. צדוק התקוה הגיב:

  חברת הכנסת חנין זועבי היא פרובוקטורית מקצועית, גם אם היא אינה מונעת מתוך הרצון לעורר פרובוקציות, אלא מתוך אידאולוגיה שלמה. יש לה בעיה עמוקה של ראייה מרחבית ומסוגלות אפסית לביקורת עצמית (כלפיה וכלפי החברה שהיא, לפחות בעיניה, מייצגת). כך, למשל, יכולה זועבי לגנות מעשים אלימים מצד מתנחלים ומצד צה"ל (בעבר טענו תלמידים שהיא כינתה את חיילי צה"ל "רוצחים"), ובלי למצמץ לעבור לנגח את מי שמגנה מעשים אלימים מצד פלסטינים (ואפילו לא היה זה מעשה טרור). כך יכולה זועבי להתלונן כנגד ח"כ עליזה לביא על סתימת פיות, ואז להגיד לה "סתמי ת'פה". זאת זועבי.
  הדברים האלה מעידים על פרלמנטרית דמגוגית, קיצונית, גסת רוח לפרקים, שאינה מסוגלת להתמודד עם בעיות מורכבות בקונטקסט רחב, ושסובלת מבעיה חמורה של מוסר כפול. אבל זהו. לא יותר.
  אבל להגיד שאנשים שחוטפים אזרחים הם לא טרוריסטים?
  http://blogs.haaretz.co.il/nivshtendel/524/

  • ק.א. הגיב:

   אחרי שהממשלה שלך מפציצה 500 ילדים לחתיכות, בין אם זה אירוע חד-פעמי, או כמו במקרה שלנו – כמתודה מנוולת בת עשרות שנים, אין עוד מובן (חוץ מאשר מובן רפואי) לחירטוטים שאתה מוציא מפיך, כדוגמת "בעיות מורכבות בקונטקסט רחב"… כל מה שנותר אז לחשוב עליו זה אולי רק על חקירה והעמדה לדין בהאג או סנקציות אחרות על פשיעה נאצית מאורגנת שכזו.

   • צדוק התקוה הגיב:

    בפעולות טרור בשמונה השנים 1949-1956 נרצחו 340 ישראלים.את רוצחי הטבח בחברון בשנות1929 את טבח שיירת הדסה ב48י הטבח במעלה עקרבים בשנת 54 רצח שלהבת פז2001 עי צלף פלסטנאי ילדה בגיל פחות משנה הטבח בנתניה ערב ליל הסדר הטבח בבית הכנסת בירושלים פיצוצי האוטבוסים בתי הקפה הרשימה ארוכה טרור פלסטנאי היה כאן גם לפני הכיבוש וגם לפני הקמת המדינה אז גם אותם פלסטנאים צריך להעמיד לדין ישראל לא הפציצה 500 תינוקות פלסטנאים לא היו דברים מעולם תביא לי הוכחות ולא סתם מספרים הניזונים מתעמולה פלסטנאית

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים