הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-13 בינואר, 2015 14 תגובות

שני דברים.

1. בעניין שרשרת פיגועי הטרור בפריז.  המובן מאליו כבר נאמר – זהו טרור פר אקסלנס, אלימות שנועדה להשתיק. גם אם את מה שניסו להשתיק היה גזעני ומכוער, גינוי אינה מילה מספיק חזקה לביטוי שאת הנפש שמעלים הדימויים של גברתנים חמומי מוח מכלים את זעמם בעיתונאים, שוטר, או סתם קונים במרכול.

אין סייג על אמירה זו.

אבל ההיתממות של הטוענים שב-Charlie Hebdo העליבו את כולם באופן שווה מעצבנת.  כאילו שאיור של האפיפיור מחזיק קונדום דומה ולו במקצת לקריקטורות פורנוגרפיות של הנביא מוחמד. כאילו שדימויים גזעניים כנגד קבוצות חלשות שוות ערך לסאטירה כנגד המעמד ההגמוני.

נתניהו בעצרת בפריז (צילום מסך מתוך שידור ישיר של ערוץ 2) ביבי צ'רלי הבדו charlie צרפת הולנד מרקל bibi-hebdoנתניהו בעצרת בפריז (צילום מסך מתוך שידור ישיר של ערוץ 2)

עוד יותר מפריעה לי הצדקנות של המגנים על הזכות להשפיל מוסלמים וערבים, אבל מוצאים להם עיסוקים אחרים כשצריך להגן על ענת קם, חנין זועבי, מרדכי וענונו, ג׳וליאן אסאנג׳, אדוארד סנודן, או ג׳יימס רייזן, ודומיהם.  חופש הביטוי מקודש רק למי שמלבה את השנאה המאושרת על ידי הממסד, אבל לא למי שמבקר ממסד זה.

ובמיוחד מעצבנת הצביעות של הנשיא אובמה שביד אחת חותם על ספר זיכרון לחללי Charlie Hebdo וביד שניה חותם, בשם המלחמה בטרור, על צו לשחרר אש תופת על אזרחים פקיסטנים, או תימנים, או סודנים.  הצביעות של הנשיא הולנד, שלוקה באמנזיה לגבי דריסת הרגל המגואלת בדם של הצבא הצרפתי באלג׳יר, והגזענות האנטי-אסאלמית הבוטה של צרפתים ואירופים בכלל (כאילו שלטרור אין שום יסוד רציונלי). הצביעות של ליברמן-בנט-ביבי, ואחרים המלבים שנאת ערבים כדי להצדיק את מדיניות הגזל והחנק האיטיים של תושבי השטחים, ואת ההתעללות בבדואים; בו בזמן שבטון מילל משווים את התנהלות מדינות אירופה אל מול הניסיונות הקלושים של הפלסטינים לשנות את עתידם – שלא באמצעים אלימים – להסכם מינכן (?!!).

שלא לדבר על האמנזיה הקולקטיבית כשמדובר בטרוריסטים שאינם מוסלמים – כמו אנדרס ברוויק בשוודיה, שרצח 69 בני נוער משנאת מוסלמים ופמיניסטיות; או כשהנרצחים פחות לבנים, כמו האלפים שנרצחו בשבועות האחרונים בניגריה על ידי בוקו חראם.

2. מספיק כבר לגלות מחדש את הפלסטינים והעניים בכל מערכת בחירות. קודם כל, זו פוליטיקה גרועה.  מסר, לא קוהרנטי וחסר הגיון ככל שיהיה, אם חוזרים עליו באופן עקבי בכל זמן ובכל מקום ייתפס כאמין. ועוד יותר – נושאת המסר תיתפס כאמינה.  ולראיה, ביבי נתפס כאמין בעניין בטחון (האיום האירני, וגו׳), אבל לא בעניין המאבק בעוני. הימין כבר למד זאת מזמן.

אבל מה שמחשק את המערכת הפוליטית, ומונע שינוי אמתי בשיח – הן בתחום המדיני והן בכלכלי – היא השחיתות החוקית והפחות חוקית של יחסי הון-שלטון.  מהי שחיתות חוקית? גיוס כספים לקמפיינים של בחירות, הדלת המסתובבת בין מנגנונים פוליטיים או ממשלתיים והסקטור הפרטי-עסקי, יחסים עם לוביסטים, ומינוי מקורבים בכל סבב בחירות.  והשחיתות הלא חוקית איננה המצאה של אולמרט או של מפלגת ישראל ביתנו.  שחיתות מעין זו הייתה קיימת גם בשנות -60 וה-70, אמנם בממדים קטנים בהרבה, אבל היא נטעה שורש במנגנוני ההסתדרות והחברות הממשלתיות הגדולות (קרי, חברת חשמל), וסללה את הדרך לאהוד ברקים (חוקי?), ולבן-אליעזרים (לא חוקי?) של היום.

כל אלה הופכים את מי שנבחרו לייצג ציבור רחב לנציגי מעגל צר של מחליפי טובות הנאה.  וככאלה, ענייני ציבור אמתיים – הקטנת פערים חברתיים, מלחמה בעוני, הגעה להסדר עם הפלשתינים – נעשים גימיקים אלקטורליים.  סיסמאות לנופף בהן כדי להסיט את המבט מכך שהם בשלטון כבר שנים והכל אותו דבר, אם לא גרוע יותר.  יתרה מזו, כל עוד אנו חיים תחת ״איום קיומי״ ההתעסקות בניקיון כפיים נדחקת לפינה.  ולהפך, שוב ושוב אלה החשודים בניקיון כפיהם, נעשה להם פתאום דחוף לקדם את השלום. כך, מו"מ אינסופי עם הפלשתינים נעשה מפלטם של נבלים, במקום ניסיון אמתי להגיע לדו קיום עם יתר העמים במזה"ת.

בתחילת המאה ה-20, כשהפערים הכלכליים היו דומים להיום, קמו ארגוני פועלים ועניים והכריחו את המנהיגות הפוליטית במדינות מערביות בעולם ליצור את מדינת הרווחה.  המאבק לא היה מנומס (״מחאת המילקי״, או ״Occupy Wall Street״), אלא היה מאבק עקוב דם.  כדי לשכנע את האליטות שהן חגגו מספיק על גבם של העניים היו צריכות לחלוף כ-30 שנים, שבהן נהרגו אלפי פועלים בהפגנות ברחבי העולם, שבהן המהפכה הבולשביקית השמידה באכזריות את המבנה החברתי-הכלכלי של רוסיה הצארית וזעזעה את העולם, ומיליוני חיילים שבו ממלחמת עולם לאותן מדינות שעליהן הם הגנו אך אלו האחרונות לא גמלו להם בדאגה לרווחתם.

היום הציבור אדיש.

אינדוקטרינציה של שנים לפיה רק השוק הפרטי והקפיטליזם שומרים על החירות האישית הביאה לכך שאין אלטרנטיבות חברתיות-פוליטיות. יש קפיטליזם אכזרי ופחות אכזרי. בגרסה הפחות אכזרית המדינה עוזרת ל״מעמד הביניים״, או במקומותינו ל״יוצאי צבא״ – קרי למי שבקונצנזוס.  בגרסה היותר אכזרית, אימהות חד הוריות הן אוכלות חינם ועצלות אם הן מקיימות את משפחתן על קצבאות והשלמת הכנסה, יש לוודא שמי שמקבל דמי אבטלה לא מבזבז את מעותיו על סמים בבדיקות שתן משפילות, ומי שלא זכתה לעבודה שאפשרה לה לחסוך לפנסיה, חבל עליה – אולי יש איזה ארגון צדקה שיסייע.  אבל המציאות העגומה שהקפיטליזם הוא האויב הכי גדול של עצמו מטואטאת מתחת לשטיח. ירידה בתחרותיות בשוק ״החופשי״ מובנית לתוך השיטה, שעובדת כמו צנטריפוגה הפוכה. יותר ויותר מרכזת משאבים בפחות ופחות ידיים. ולאותם ״ידיים״ השפעה הולכת וגדלה על מערכת פוליטית הנרתעת מלנקוט צעדים לתיקון העיוותים בהכנסות, בגלל אותה שחיתות שהוזכרה לעיל.

אז אולי נשים עוד איזה אוליגרך בכלא, ואולי נוחי דנקנר ירד מנכסיו הרבים (למעט נכסים), ואולמרט יגלח את פדחתו עם סכין גילוח באדיבות שרות בתי הסוהר.  אכן לפעמים איזה כלב נובח, אבל השיירה עוברת, ועוברת.

אז אני לא מצפה ל"מהפך" בבחירות הנוכחיות.  כלל לא ברור לי שיש טעם בכלל ללכת לקלפי, חוץ ממחויבות אזרחית גרידא.  אין מפלגה או פוליטיקאי שנושאים על דגלם את מיגור השחיתות על ידי שינוי השיטה מהיסוד. גם אלה המחויבים לשלום ולצדק חברתי – כמו נבילה אספניולי, דב חנין, ואפילו סתיו שפיר, הם בסופו של דבר פוליטיקאים קרייריסטים.  אמנם אינם מקורבים למוסדות השררה, אך האם ביכולתם לחולל לשינוי?

תגובות
נושאים: מאמרים

14 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  לצערי המערב האימפריאליסטי – זה שנהוג ברגיל להלבין את פשעיו הקולוסליים – הן כמדינות החברות בו והן כגוף אחד – איבד את המעמד בו הוא יכול להטיף מוסר לטירוריזם איסלמי פנאטי. במהלך 50 השנים האחרונות גרם האימפריאליזם המערבי למותם של כ 10 מיליון מוסלמים בכל רחבי העולם: באינדונזיה, אפגניסטן, עירק, פקיסטן, אירן, תימן, סוריה, לבנון, מצרים, סומליה, פלסטין, לבנון, לוב ועוד.

  במהלך המבצעים, הפלישות הכיבושים והפוגרומים הללו- לא פסק המערב מטקטיקות של חירחור מלחמה וקיעקוע היציבות של מדינות אלה (שבלא מעטות מהם היתה מונהגת מציאות חילונית לגמרי). המערב בכוונת זדון איתר את מקורות הזעם במקומות הללו (לא פלא שיש זעם אחרי פוגרומים, השפלות ועינויים מחרידים) וסיפק להם כסף רב, נשק, ציוד, הרדכה ואימונים. אח"כ שיחרר אותם היכן שצריך לפי תסריטים טקטיים שהוכנו מראש. המכשפה הקלינטונית הודתה אפילו בשיטות הללו בראיון טלויזיוני.

  פעולות כאלה הן פשעי מלחמה חמורים. פושעי המערב האחראים מן הראוי שיועמדו לדין בהאג ולא ינופפו למצלמות כמו בצילום המחליא של שילוב הידיים בפריז. אבל לא נהוג בימינו לשפוט פושע לבן שטובח לו בכיף.

  • עלי הגיב:

   תיקון
   עד 1920 שלטו בכל המרחב של המזרח התיכון הטורקים
   רוב הנשק אשר סופק למדינות ערב סופק על ידי האימפריה הסוביטית
   מדינות ערב פעלו במלחמה הקרה כנגד המערב ויחלו לנצחון האימפריה הסוביטית.

   הסיבה העיקרית לניוון לעוני לטרור בעולם הערבי נובעת מהתרבות אשר במרכזה עומדת תופעת דיכוי הנשים וריבוי הילודה
   ריבוי נשים וריבוי ילודה הם הגורמים העיקריים למלחמות ולעוני
   ללא דיכוי נשים האיסלם לא יהיה יכול להתפשט כדת אשר מטרתה לשלוט בעולם
   דיכוי נשים וריבוי נשים זה הצ'ופר שמקבלים המתאסלמים החדשים באפריקה

 2. כנראה שאין לגועל גבול הגיב:

  על פולחן המוות הגרוטסקי של המדינה היהודית –

  ״המדינה לחצה על משפחה של הרוג בפיגוע בפריז לערוך את הלוויה בישראל״ (הארץ)

  http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2538679

 3. אילנה הגיב:

  תיקון טעות : אנדרס ברוויק היה בנורווגיה

 4. צדוק התקוה הגיב:

  גינוי אינה מילה מספיק חזקה לביטוי שאת הנפש שמעלים הדימויים של גברתנים חמומי מוח מכלים את זעמם בעיתונאים, שוטר, או סתם קונים במרכול. אני מצטט אותך והקטע שהכי עיצבן הוא "סתם קונים במרכול" המחבלים לא בחרו בסתם קונים במרכול גברת הם בחרו לרצוח יהודים הרי יכלו סתם לכנס לכנסיה ולרצוח מתפללים שרשרת הרציחות של מחבלים איסלמיסטים בצרפת היו כלפי יהודים אני לא זוכר שהמחבלים פרצו לבית ספר של הכנסיה ורצחו ילדים אני לא זוכר שרצחו כמרים או שהתקיפו אנשים שהולכים עם צלב על הצואר במה שונה קריקטורה של אפיפיור או של ישו או של רבנים יהודים מקריקטורה של מוחמד התגובה שלחך רק אומרת מותר היה למוסלמים לפגוע ולרצוח כי העליבו את האיסלם נוצרים לא שרפו את מערכת העיתון וגם לא יהודים בגלל שהעליבו אותם מה שקורה באירופה זה גיהאד שהכריזו עליו המוסלמים הכי קל להטמין את הראש באדמה ולהאשים את המערב אותם כוחות מהמערב שנלחמים בסודן תימן אפגניסטן או במדינה האיסלמית הם נלחמים כדאי שמחר לא תצטרכי במקרה הטוב לחבוש רעלה על פניך במקרה הגרוע להיתאסלם או לשלם דמי חסות למדינה האיסלמית כמו שמשלמים נוצרים בעירק בסוריה שתחת חסות דאע"

  • ק.א. הגיב:

   צדוק, הסיפור הזה לא מריח טוב. מישהו במערב מצא, הכשיר והשתמש בטמבלים האלה שהגורל התאכזר אליהם. אלה הם המאפיונרים המגלומאנים שאתה מעריץ אותם. הטכניקות האלה לא חדשות מר צדוק, אמריקה וישראל הרי מתמחות בתחבולות שכאלה – חלקן אף נחשפו במהלך ההיסטוריה הציונית.

   • צדוק התקוה הגיב:

    תגובה לק.א.
    אתה צודק הסיפור באמת מריח לא טוב אותה ארופה שקלטה את אותם מהגרי עבודה אותה ארופה הליברלית דמוקרטית שתמכה במאבק של הערבים אותה ארופה הסובלנית מקבלת עכשיו סטירה בפנים מאותם מהגרים ש מצאו בית עכשיו היא במקום תודה תקבל טרור אכזרי שלצערנו לא זר לנו אולי היגיע הזמן וארופה תתעורר מי יודע הפרנויה שלך מראה על ההלם שלך ושל חברך לדרך איך זה שהמוסלמים הטובים האלה פתאום נהפכו לרעים הרוצים להפוך את היבשת התרבותית הליברלית לתרבות חשוכה של שריעה בזה אתה צודק זה לא מריח טוב מליוני אותם מהגרים יהפכו אותה לחשכת ימי הבניים נכון לא כל המוסלמים טרוריסטים אבל כל מי שרוצה להרוס בטרור את ארופה הוא מוסלמי חומר למחשבה וזו רק ההתחלה הם לא טמבלים אותם בעלי הבית ארופה הם הטמבלים מי שמכניס הביתה ………… אלה יתפלא מקווה שהתגובה תתפרסם עבר על התקנון והוא יכול להכיל את תגובתי

 5. ע.ג. הגיב:

  מעצבנת גם הצדקנות של אלה שמגינים על זכותם של המוסלמים לרצוח נשים על כבוד המשפחה או הומוסקסואלים אבל מגנים את מי שאומר שהמוסלמים כאלה בדרך של הגחכה. זה ברור מאליו שאפשר להגיד על הישראלים שהם פשיסטים/קולוניאליסטית/הוסף שטויות כרצונך אבל אסור להגיד על מוסלמים שהם חשוכים והדת שלהם מגוחכת. ואף אחד לא שכח את הרוצח השוודי אבל תזכירי לי בבקשה כמה עוד טרוריסטים לא מוסלמים היו בעולם בשלושים השנה האחרונות ותזכירי לי גם איפה יש עוד טרור מאורגן חוצה יבשות וארצות כמו הטרור המוסלמי. אז את מגנה אותו בשורה הראשונה ומצדיקה אותו בכל הפסקאות שבהמשך.

 6. דוד עציון הגיב:

  מי שדורש מהמוסלמים מוסר שונה מהנוצרים/יהודים, מכל סיבה ותירוץ שהוא, מעליב אותם ופוגע בהם. העולם המערבי נהג באכזריות במהלך שנות הקולוניאליזם הארוכות. לא רק מוסלמים נפגעו מזה; לא חסרים מעשים נוראים כלפי בני דתות אחרות. המוסלמים עצמם נהגו אף הם באכזריות נוראה כלפי בני דתם ובני דתות אחרות, כולל לא מעט סחר עבדים.
  אבל כפי שאין טרור אסיאתי-בודהיסטי בצרפת ואין טרור יהודי באירופה, כך גם לא צריך להיות טרטר מוסלמי, ואין לגלות כל הבנה לטרור הזה בגלל "נסיבות מקלות" כאלה ואחרות.

 7. יוסי פלס הגיב:

  קודם כול, חברה אילנה, שאט-נפש ולא שאת-נפש. ולעצם העניין: מאמרך, וכמוהו גם תגובתו של ק. א. הבלתי-מזדהה, הם דוגמה מצויינת, מובהקת, לשמאלנות דוגמטית, מרובעת ומסלפת עובדות. זו השמאלנות שקולה נשמע ברמה בציבוריות הישראלית ( והקול הזה מזכיר עד להבהיל את קולם של שמאלני ויימאר בשנות ה-20 וה-30). יפה מצידך, שאת מסתייגת ממעשה הטרור המחריד, אך אינך שוכחת להזכיר, שהוא בא כתגובה על מעשה ״גזעני ומכוער״. גזעני? מכוער? מה גזעני ומכוער בקריקטורות, שאומרות את האמת על צדדיו האפלים של האיסלם ועושות זאת בדרך תרבותית ומאופקת, אולי מאופקת יתר על המידה? ואולם שיא החוצפה שלך ושל עמיתך לדעה הוא עצם ההשוואה בין טרור אכזרי, הנובע מהשקפת-עולם שהיא אנטי-דמוקרטית ואנטי-הומניסטית מעיקרה, למאבקו של העולם החופשי במישטרים עריצים ורצחניים, מאבק שנלוות לו לעתים תופעות שליליות וראויות בהחלט לגינוי. גם אני כועס מאוד על היחס לאסאנג׳, לוענונו ולאנשים אמיצים אחרים, שהשמיעו ביקורת מוצדקת על המימסד במדינותיהם. אבל יש לזכור, שבעולם המוסלמי רדיפתם של אנשים כאלה היא הנורמה, לא החריג.

  • ק.א. הגיב:

   יוסי, (1)בלתי-מזדהה (2) שמאלנות (3) דוגמטית…
   ובכן,
   1. עם מה אתה רוצה שאזדהה? עם המנטליות של טוני בלייר? של ביבי?
   – אתה (כנראה) אינך יורד להבנת הקרימינליות שלהם. אתה אולי פשוט *מוקסם* מהם??
   2. אינני מתנגד לתווית שמאלן, אבל אין שמאלנות דווקא בדברי אלא עובדות פשוטות.
   היכן "סילוף העובדות" שאתה טוען?
   3. אם שלא לקבל את התופעה הקבועה שהפוזה המלחמתית-כוחנית, וטקטיקות נאציות, הן הדברים שצריכים לאפיין את התנהלות המערב זוהי דוגמטיות בשבילך אז זוהי הדוגמטיות שלי. התוצאות של ההשתוללות הזו אינן מופנות רק כלפי החוץ אלא כל שטחי החיים סובלים מזה.

   הטונים בליירים – הנחשים – ילחשו לנו שאין ברירה. שיש אויב נורא מעבר לפינה. שזה בנפשינו.
   אני לא קונה את זה. הם מייצגים מערכת פושעת. כלומר הוויכוח ביו ימין לשמאל הוא בתכלס: למי אתה מאמין? לבלייר או לנסראללה? למרות שאני אתאיסט, אני חושב שברור שהבלייריסטים רוצים לשלוט בעולם ולא הנסראללים. ההוכחה שלבלייריסטים יש תקציבי צבא הענקיים בהיסטוריה, אלף בסיסי צבא בכל העולם ומאחוריהם עומדת אליטה פיננסית המחזיקה ברוב ההון העולמי…עניין של מן אמביציה נאצית שכזו.

 8. דניאל קלטי הגיב:

  "מעצבנת הצביעות של הנשיא אובמה שביד אחת חותם על ספר זיכרון לחללי Charlie Hebdo וביד שניה חותם, בשם המלחמה בטרור, על צו לשחרר אש תופת על אזרחים פקיסטנים, או תימנים, או סודנים"… גברתי, אין כאן שום צביעות – נהפוך-הוא: זוהי עקביות מושלמת: תמיכה בניאו-נאצים מובהקים = שהפעילו מגזין, שהוא יורשו הישיר(!!), של הסמרטוטון "דער שטירמער" – ומתן הוראה נאצית במובהק, להשמדה סיטונית של ילדים קטנים, שכל "חטאם" הוא, שנולדו מוסלמים…

  אך גם את, חוברת למפלצות הללו, כאשר את משתלחת, במבצעי הפעולה המלחמתית המבורכת, נגד ה"בטאון" "דער-שטירמער" 2.0 ומכנה אותהּ "טרור". הלוואי, שבגרמניה של 1929, או 1930 = עוד טרם עליית-הנאצים – היו יהודים, עושים את אותו הדבר בדיוק, ל"דער שטירמער" המקורי… ואז, אחת משתיים: או שהשואה היתה נמנעת – או שלפחות, היו קרבנותיה מתים בכבוד, בקרב!!

  • ק.א. הגיב:

   יפה אמרת.

  • צפור בודד הגיב:

   עצה (שהיא גם בקשה) קטנה לדניאל:
   אתה מיצר כאן עמדה מהפכנית שמאלנית, בהשוואתך את השבועון הצרפתי לשבועון הגרמני 'דר-שטירמער'. זאת משום שבעיני חלק גדול מהשמאל, הפיגוע ב'שרלי הבדו', על פניו, הינו מעשה טרור ברוטלי כנגד הדמוקרטיה ומיצגייה. ע"כ, ע"מ שמסקנותיך מעמדה זו, תתקבלנה על אוזן שומעת ולא בהפנית כתף קרה (וכי מה תרויח מכך?), שומא עליך (או לפחות מן הראוי) לנמק בראשונה, במה דומים שני שבועונים אלה, זה לזה כל כך (ובתוך כך גם לפרט: מדוע לעג לדמות דתית מוסלמית ארטילאית, הקימת רק בדמיונם של מאמיניה, שקול ללעג לדמותו בשר ודם ואישיותו במציאות, של כל יהודי באשר הוא)?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים