הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 בינואר, 2015 5 תגובות

למחלקת הציתותים ע"ש גברת שופעת פימה היושבת בכלא,  הגיע לפני איזה ימים תמליל שיחת ועידה שהתנהלה, זה לא מכבר, בין הכותל המערבי (להלן: כותי) לבין נציג בכיר של חומה ומגדל (להלן: חומי) ובהשתתפות יו"ר מזכיר אגודת החייטים היהודים במייצרי גיברלטר, גדליה יהופיץ (להלן: פיץ). ובתוספת איו, החמור של המשיח, השוהה במלון "קינג דיוויד" בירושלים כאורח האגף החמורי ביחידת הזיכרון הקולקטיבי במשרד להגנת העורף של מס ערך מוסף ובניו.

חמור לבן white-donkeyאילוסטרציה: חמור לבן (למצולמים אין קשר לכתבה)

כותי: הזבח לאל, השבח לאל. אלפים שנה הייתי על הפנים, במצב אקוטי-פנסיונרי אנטי אקטוארי מעורר רחמים… חומי אחי, תחשוב על זה: אלפים שנה כותל דמעות בהקפאה עמוקה ופתאום הללויה. במקום עולי רגל עם תחלואים וסמרטוטים אני סופר סטאר. אשכרה סופר דופר. להיט, מגנט, כוכב עליון. הזבח לאל, השבח לאל… תגידו אתם שם, פיץ וחומי היש בעולם קיר גדול ממני?

חומי: יש! יש ועוד איך. (פיץ מניד ראשו להסכמה)

כותי: רק אל תגידו קירק דגלאס.

חומי: מה פתאום דגלאס…קירקגור! קירקגור גדול ממך פי אלף.

כותי: חומי, אתה חתיכת אפס מאופס, קונצרטינה חלודה, איך אתה יכול להשוות אותי, את כותי בן פרץ בן קדרון בן יהושפט בן זבדיאל בן הורדוס לבית השיטה עם הדני הזה, עם הזלמן הפילוסופי הזה שחיל ורעדה מטפטפים מהאף המנוזל שלו. בטח היה אנטישמי כמו כל האירופאים הרוצים לנקנק אותנו. אבל אנחנו כבר נראה להם מה זה, להם ולפלסטינים של השמאל המחורבן שממך כותי הוא בא, השמאל הזה. בקרוב יבנו סביבי בית מקדש חדש חדיש ומחודש. בית חלומות. ארבע מאות אלף כיווני אוויר. ג'קוזי לכוהן הגדול. לשכות, שערים ואלף בתי מטבחיים. במקום כל הפתקאות שדוחפים לי לנקבוביות, בקרוב נקבל ממיטב התוצרת: סושי, צלעות ממולאות בביצים של שוורים. מה נאמר ומה נגיד, וגם כנפיים של עוף. רק דבר אחד מפריע לי…

חומי: מה עכשיו?

כותי: ההליכה אחורנית. חומי, מה אומר לך, אתה הרי יודע לא פחות טוב ממני כמה אבותינו היו חרמנים בני חרמנים. מה  אפשר לעשות, אבל תכונה חביבה זו גם אני בעוונותיי ירשתי והנה כל הוועיברס היוצאות מהרחבה מפנות לי את הראש ואני שואל: איפה התחת? (פורץ בבכי מרורים) אלפים שנה אני אוכל חול ועכשיו…

חומי: כותי בייבי, אל תבכה. עוד מעט יעלה הבית היהודי על ראש שמחתנו וממשלתנו ואז חוק יסוד אחד ואתה מוצף ישבנים דתיים למכביר.

כותי: ואני רוצה שגם נשות שמאל יגיעו בהמוניהן. צריך גיוון, לא?

חומי: אל תדאג. הם שם בבית הכביר כבר ינפקו חוק המחייב את כולן, כולן לבוא אליך ולהשתחוות בפני השם יתברך.

כותי: אוח, אוח. חומי כמה שאתה טוב אלי. אני מאד שמח שלפחות אתה מבין את ערך הארקציה הקדושה שלי. חומי! חומי'לה, מה העניינות איתך? כבר שנים לא דיברנו. פעם היית על הגובה. היום מי מכיר אותך…

חומי: לשנייה אחת היית קצת נחמד והופה הכול משתנה… אל תשכח, בזכות הבנים שלי, החילונים אתה עכשיו משוחרר מהאויב. אז תגיד תודה לחומות ומגדלים שאני אחד מהם. בזכותנו קיבלת רהביליטציה.

כותי: אולי, אולי. ואל תרים את הקול יותר מדי. אתה פאסה. מי מכיר אותך כיום חוץ מכמה מדריכים בתנועות נוער נשכחות וכמה היסטוריונים חיוורים מהספרייה הלאומית, ישנים וחדשים. ואתה שם יהופיץ שכמוך. למה לא תביא את בני ביתך ואת נעלי השפיץ שלך לארץ אבותינו. פה מחדשים את העבר ואני אורח הכבוד מספר אחד. ואתה שם במדמנה האירופאית עם כל האנטי שלהם. מתי כבר ימנו אותך לראש עיריית גיברלטר?

פיץ: איך אתה מדבר אלי חתיכת סמרטוט של קיר? למען החברות שלנו אני מציע שתמתן את הדיבורים שלך.

כותי: עוד שמוק! מי חבר שלך בכלל? גם אתה פאסה לגמרי, לא פחות מהטמבל הזה, מחומי. ברוך השם, קם דור שלא ידע את יוסף החלוץ ועכשיו צרורות של נאמנים משכתבים את ההיסטוריה וימחקו את שניכם לטובת האמת לאמיתה.

חומי: אני מציע להתקשר לאיו, החמור של המשיח. עד שזה לא יבוא אסור לבצע שום שינוי ופרצלציות בהר הבית.

פיץ: עלי זה מקובל.

איו עולה על הקו: חברס, מה קורה?

פיץ: מה קורה איתך?

איו: אצלי סבבה. מלון קינג-דיויד. על חשבון הברון.

כותי: מתי אתה מביא אותו?

איו: אותו? אתה מתכוון בטוטו, בלוטו?

כותי: לא, חמור אחד. את בעל הבית. את המשיח.

איו: כותי, הצנע לכת כשאתה מדבר אל הטייס של המשיח.

כותי: אתה טייס אתה? אתה חמור חמורתיים.

איו: ואתה אבנים, אבנים. וכשהמשיח יגיע מי ישתין אליך? אתה תרד מיד לליגה גימל. לא פחות מזה.

כותי: סתום! סתום כבר. יש אנשים עם לב של אבן ויש אבנים עם לב של אדם.

חומי: הופה. שיר השירים. יהורם דאון נעשית.

פיץ: אולי תפסיקו לריב.

איו: בסדר, בסדר. אני מצטער, אבל המשיח בהא הידיעה נתקע. לא ברור איפה: או באיזה קונדום צבעוני או במחסן של ארוונה היבוסי. בלגן החול-מניוקי. לא מוצאים את הרגלים ואת והידיים. אני פה בעניין הזה! ישיבות. התייעצויות. דיונים לתוך הלילות. ה"מוסד" בתמונה, גם המוסד לבטיחות ולגהות. דבר אחד אני יכול להבטיח לכם: הוא יבוא, הוא יבוא כמו כלום ועכשיו חברים יקרים, עלי להיפרד מכם, סמי וסוסו בדרך אלי.

תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. צפור בודד הגיב:

  מבריק. רק מה, נראה כאילו חתכת את הדיון באמצע. צריך להיות המשך. זה לא יכול להגמר ככה. או קיי, איו ירד מהקו, ועכשיו מה?…בקצור , ממתינים לסיקוול.
  ברכות.

 2. סרט כחול לבן הגיב:

  סמי וסוסו בדרך לאיו…?

 3. מרים בת יוסף הגיב:

  אני מוחאת לך כפיים מעומק השפעת שלי!!!

 4. צפור בודד הגיב:

  על זה נאמר "תוף מרים": הכפיים כעור התוף והשיעול כמצילותיו…:-)
  החלמה מהירה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים