הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-11 בפברואר, 2015 13 תגובות

בתכנית הבוקר של ערוץ 10 עם אורלי וגיא ראיינו אתמול את בני ציפר על מאמרו המדובר מסוף השבוע.  בראיון [בלינק, מדקה 1:50:20] הוא אמר שלדעתו שרה נתניהו היא ״שקופה״ לציבור, מה שהוביל אותי לחשוב על אופן ניכוסו של השורש ש.ק.ף (בעברית).

בשיח מהפכני השקופים הם החלשים/ות בתחתית הפירמידה. ביטא זאת יפה אלברט עמר בשיר ״שקוף״. בשיח הפמיניסטי במיוחד הדגש הוא הנכחתן והפיכתן של השקופות לניראות, על ידי מתן ביטוי בלתי-אמצעי והשמעת קולן, ובמיוחד מתוך שינוי אופני המחקר, אופי השלטון וכו׳.

בני ציפר "על הפחד הישראלי מהאשה הארוטית" שרה נתניהו tsiperבני ציפר "על הפחד הישראלי מהאשה הארוטית" (מקור)

בשיח הסוציו-דמוקרטי נעשה שימוש ב״שקיפות״ מתוך הבנה שישנה אטימות ועמימות שלטונית, ושיש צורך להנגיש את המבנים הבירוקרטים לציבור, מתוך הנחה שציבור זה הוא בעל ידע וכלים, כדי שיוכל לקחת חלק בקבלת החלטות. האטימות השלטונית אינה נובעת בהכרח מכוונת זדון. היא בעיקר מובנית, וכרוכה גם במשבר הייצוג – אם כולם מיוצגים בקבלת ההחלטות, אין צורך ב׳שקיפות׳ תהליכים אלה כלפי ציבור הנמצא מ׳חוץ׳ להם.

הדבר המעניין, בשיח שציפר הוא ממבשריו – אקרא לו ״שיח ניאוליברלי״ (מבלי להגדיר אותו כרגע) – הוא ש״שקופים״ הם בעצם בעלי השררה. אם מביאים בחשבון את המבנים ההגמונים בתקופתנו, זה אינו שקר או ניכוס, אלא שיקוף [משחק מלים מכוון] של אופן פעולתו של מנגנון השלטון (או מה שמקובל לכנות ׳הון שלטון׳): הדברים החשובים באמת נסתרים מהעין. הם נגלים רק אם אי אילו חיילות לשעבר, עיתונאים עקשניים או בעלי תפקידים חושפים אותם (לא תמיד בחשיפה אידיאולוגית המחייבת פריצה מהמסגרת אלא גם חשיפות יומיומיות שהן חלק מתהליך אינטרסנטי של שימור כוח בתוך שגרת התפקיד). כדי לאפשר ״שקט תעשייתי״ למקבלי החלטות, טייקונים וכו׳, נשלחים כל מיני דוברים-מטעם (פורמלים כמו רני רהב או וולונטרים כמו ציפר) כדי לסבר את אוזן הציבור – להזכירכן, עד לאחרונה ביבי עצמו למשל נמנע מלקיים מסיבת עיתונאים במשך כשנתיים.

מומחים הנשכרים כדי לצייר עובדות לא מחמיאות באור רך אינם דבר חדש. דוברים/אנשי יח״צ מן הסוג ה׳קלאסי׳ הם אנשים שתפקידם הוא ״גילוי״: פרסום דברים שנעשים – גם אם  באופן מחמיא – כדי שלפרט יהיה המידע הדרוש להחלטה ופעולה. בין אם הם מאשרים או מכחישים (הכחשה היא התייחסות לדבר עצמו), הם עוסקים בדבר עצמו.

לעומתם, ניתן לתאר את אופן פעולתם של הדוברים הניאוליברלים כ-״כיסוי״, כלומר כמי שעליהם לטייח ולהסתיר, באמצעות הסטה סלקטיבית של המבט. דוברים ניאוליברלים – כגון ציפר או רני רהב – מסיטים לחלוטין את תשומת הלב מן ה׳ענין עצמו׳ (שוד כספי ציבור, למשל) לנושאים אחרים. ראשית, הן רהב והן ציפר מושכים את האש אל עצמם, ו׳על הדרך׳ גורפים דיווידנדים – החל מסטטוס והזדמנויות כלכליות (בזה הם אינם שונים מגורמים אחרים שתפקידם הוא גילוי וכיסוי סלקטיביים, כמו לוביסטים), וכלה בתחושת עליונות.

אבל לכל אחד מהם אמצעים נוספים. אצל רני רהב הטקטיקה המועדפת היא האשמת הזולת ומבחני ׳נאמנות׳. למשל מי שנבחנים באודישן ל׳כוכב הבא׳ נדרשים לשיר בעברית, וכך הנושא הופך להיות ציונות. מי שמתלוננים על אורח החיים של הטייקונים מואשמים (בראיון שהפך לרמיקס של נוי אלוש  "ממי? ממה?") – בכך שהם עצמם לא עורכים משתי פאר שמפרנסים עובדי קייטרינג, וכך הנושא עובר מזכויות עובדים ליצירת מקומות עבודה.

ציפר מתוחכם יותר מרהב; בנוסף להופעה רהוטה יותר גם המגננה התוקפת שלו מורכבת יותר, למשל הטענה ׳מי שפוחד משרה נתניהו מצוי למעשה בהכחשה אירוטית׳ אמורה לעורר בושה וחרטה בקרב קוראים משכילים וקוראות פמיניסטיות. וגם בזאת: ציפר מוצא דרך להסיט את המבט מביבי לשרה – שזה בעצם מה שעושים כל המקטרגים עליה – אך הוא עושה זאת באופן שמשרת את ביבי. ועובדה: נתניהו יוצא חוצץ נגד ההתעסקות באשתו במקום ב׳הישגיו׳, אך כשציפר עושה בדיוק את הדבר הזה, נתניהו מפיץ את הראיון בעמוד הפייסבוק שלו.

אם כך, העיסוק של ציפר בשרה נתניהו מדגים את ההגדרה לאירוניה. בכך שהוא מכתיר אותה ״שקופה״ ציפר הופך את שרה נתניהו לגלויה על מנת לשמור על ביבי בלתי נראה – כלומר שקוף לביקורת. נקודה נוספת לשים לב אליה: ציפר עושה שירות לבית נתניהו בכך שהוא לא מביא את דבריה של שרה בשמם. מאמר הדעה כולו הוא אוסף של רשמים המיועדים לכך שהקוראים לא ייחשפו לשרה ישירות. עוד כיסוי במסווה של גילוי.

תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  היצור הזה לא לבד. הרי ערוץ הטלויזיה והעתון (וכל בעלי המקצוע ששם) נותנים יד (במודע) לזבל הזה.
  זהו מקרה פרטי להשחתה הכללית לא רק של השלטון אלא גם, וביחוד, של החברה.

 2. העבודה (בעיניים) משחררת הגיב:

  השיטה כבר נדושה. בוחרים אחד שנראה מהמחנה אותו רוצים לשתק ולעקר בכדי שיעשה את העבודה. זה הכל לפי הסטטיסטיקה, במקום להרוג את האופוזיציה מטמטמים את מרביתה. לוקחים אחד, משכיל, משקפים, וסטייל הומו כזה (או שנשמע), פרוגרסיבי ושיט, ואז הרעיון הוא שאם אותה האישיות הצבעונית, שלא ממש אוהבת (חלילה) אבל בעצם די מכבדת (ואולי גם קצת מעריצה?) את שוכר השירותים מהממסד אז בטח שגם אתם יכולים לנסות ולחבב, רק תנסו, כמוני, ותראו..

 3. צפור בודד הגיב:

  בוא ונסכם זאת כך:
  "כל בני האדם שקופים, אבל רק חלק קטן מהם צלול באמת".

 4. צדוק התקוה הגיב:

  אם היה ציפר כותב על " המכשפה" שרה הוא היה אז גיבור תרבות ?? הכל פולטיקה הכל בחירות כולם מפחדים שביבי יהיה ראש הממשלה הבא כל מה שיכול להפיל אותו מותר לא זכורות לי כתבות על לאה רבין ז"ל בצורה כזאת של ארס כמו שמדי פעם מוצאים מהבודיים סיפורי שרה תתעסקו בבעלה במדניות שלו ולא באישתו היא הבעיה שלו לא שלנו

  • צפור בודד הגיב:

   צודק מאד, מה ששנוא עליך על תעשה לחבריך. ואם עשית ונענשת, שב בשקט.
   אבל להבדיל מלאה רבין שנחשדה במשהו קטן יחסית. כאן מדובר בפרסונה מסוג אחר. עם בעיות בקנה מידה אדיר מימדים. מתי התעסק השמאל בעליזה בגין, או בלילי שרון או בעליזה אולמרט?
   קח סתם לדוגמא את פרשת "הבקבוקים הריקים". הרי לא מדובר כאן ב 4000 השקלים שלא דווחו כביכול. אלא בעובדה שהחזר של 4000 ש"ח כאשר כל בקבוק ריק עולה 30 אג', מראה כי אנו עוסקים כאן ב12000 בקבוקי משקה חריף. אם נכפיל מספר זה ב 150 ש"ח מחירו של בקבוק משקה חריף ממוצע, ואת כל זאת נכפיל ב6 שנות הכהונה, נקבל סכום דמיוני של קרוב ל 12 מיליון ש"ח. וגם אם סכום זה מופרז ומדובר רק בחלקו בלבד, עדין עסקינן בסכומי עתק, ועל מה:
   על שתיינות כרונית ועוד על ע"ח משלם המיסים. כלומר שני גלויי שחיתות במעשה אחד.

   • דינו הגיב:

    אני חולק עליך, ברשותך.
    מבחינת סדר הגודל של מעשי השחיתות שלו , ביבי אינו נמצא באותה רמה כמו אולמרט או שרון.
    אצל ביבי אין פרשייה חבוייה בסגנון הולילנד או האי-היווני והוא כנראה לא מקבל שלמונים מטייקון כמו סיריל קרן, אדוארד סרוסי, אריה גנגר ושאר המליונרים שמסובבים את כולנו על האצבע הקטנה.
    בלית ברירה נשארנו עם שחיתויות-לייט הנוגעות למחזור בקבוקים, ניפוח הוצאות, פיברוק קבלות וכמה טובות הנאה. הלוואי וכל הציבור היה מבין שביבי מסוכן לישראל לא בגלל טוהר מידותיו אלא בגלל שהוא כלומניק התמתחה בעשיית לא-כלום חיובי תוך כדי חיסול הכלכלה, הבטחון, ויכולתו של הציבור לחיות בכבוד.
    הציבור לא מבין זאת. אנחנו כושלים קשות בהסברה ולכן אנו נדרשים לחישוב תעריפי מחזור הבקבוקים.
    הרבה יותר חמורה העובדה שמשאבי הטבע של המדינה מופקעים מאיתנו ואז נמכרים לנו בחזרה במחיר שערורייתי, שטייקונים שולטים בכל פיסה מחיינו, עושקים אותנו, עושים self-dealing על חשבוננו ואז גם מפטרים אותנו ומחסלים לנו את הפנסיות. עזוב אותך משוד של דמי פקדון בקבוקים, זה בטל בשישים לעומת 600 מיליון שקל שהועברו בגניבה להתנחלויות במושב החורף של ביבי

    • צפור בודד הגיב:

     אתה צודק מ 100% ולמעשה נשמע כאחד המצטט אותי…:-)
     אלא שכאן התיחסתי א-י-ש-י-ת ופרטנית לתגובתו של צדוק.

     וברשותך, ארחיב ואציין שכל העיסוק הזה (בבקבוקים, בכסאות, בשפוצים ובאביה של שרה, ב"הודעות" מבקר המדינה והיועץ המשפטי, במני נפתלי על תלונותיו ועל התלונות כנגדו ובכל שאר הבוכלטריה סביב "הנאום בארה"ב", "V15" וכד'), נועד ליצר ספינים שוליים שכל כוונתם להסיט עיני הצבור ותשומת לבו מהענינים השוטפים ומלב הענין.
     אישית אני מכריז בכל מקום שהעיסוק שלנו היום חיב להתמקד בדבר אחד בלבד. סילוקו של ביבי מהשלטון והעדפת הרצוג על פניו. גם כאן כתבתי לא אחת: או ביבי או בוז'י. זה האישיו. כלומר, הדיון חיב להיות נסוב על שינויי מהות אמיתיים כ: תפיסות מדיניות, בטחוניות, כלכליות וחברתיות, שלא לדבר על שנויי פניה של הציונות.

 5. חדוה ישכר הגיב:

  מחשבה יפה, נעמה, על השימושים המגוונים ב״שקיפות״ שציפר ושות׳ עושים, מתוך מודעות לחשיבות המושג בשיח האנטי-ניאוליבראלי ועוד בהפוכה פרובוקטיבית במכוון. בדיוק מן הטעם הזה אני מסתייגת מקבלת הטקסטים הציפריים או הרהבתניים כראויים לדיון רציני מן הסוג שמוצע במאמר שלך. ואזכיר רק כי

  • חדוה ישכר הגיב:

   ממשיכה את תגובתי שנמלטה מן המקלדת בטרם סיום: מה שנאמר (בלי יחסי קרבה לניאו-ליברליזם) על משליכי אבנים המתגוררים בבית זכוכית (בדגש על שקיפותה), הולם גם את דיירי בית האבן האטום ברחוב בלפור בירושלים והווילה הנסתרת בקיסריה.

 6. אלכס מסיס הגיב:

  כעיתונאי לשעבר – מאמרו מעורר הבחילה של בני ציפר חייב להכלל בכל טקסט-בווק במכללות
  המתימרות לחנך לתקשורת על כל גווניה
  הערכתי מאד את בני ציפר עד שמעד אצל הגברת הראשונה – תאורי פגישותיו עם אישים מענייינים
  בקהיר, פריס ואיסטמבול – עוררו אצלי את הרצון להשתתף בהן.
  ציפר מתחרה בהצלחה ברבי בנימין ממתודלה, שהאגדה אומרת עליו שביקר בעשרות מדינות מסביב
  לעולם אך ציפר עקבי ושומר על רצף קהיר פריס איסטמבול עם גיחה מביישת לירושלים

 7. אווה חדד הגיב:

  הלו גב' נגר, ע'פ שמך היית צריכה להתייחס בראש ובראשונה לגזענות של האישה האירוטית: "אנו מעודנים, אנו לא מרוקנים".
  על פי הסלחנות שמפגינים מזרחים רבים לגזענים האשכנזים מימין(בעלה לא פחות גזען ממנה), אפשר ללמוד על נקלה את גודל התיעוב שחשים מזרחים האלה ל"שמאל" האשכנזי!

 8. רמי הגיב:

  ציפר מסודר ולא זקוק לשרה או ביבי. המניע שלו אינו כספי ולא מעמדי. הוא מה שאומרים ביידיש "אפצלוחס" (או משהו דומה, לצערי איני דובר את השפה), כלומר, ציפר – כמו למשל החכמולוג ירון לונדון – חייב לכפור במוסכם. זו מהותו וזה כל (איך מדגישים את המילה "כל"?) מה שיש לו לומר. הרבה מאוד ידע והרבה מאוד רהיטות שפתית, אבל אמונה – יוק! מצידו של ציפר, שרה ובעלה יכולים להמשיך לגנוב מהבוקר עד הערב (ואת מי הם גונבים?!) אבל לציפר, המחובר והמסודר, זה לא אכפת. העיקר האפצלוחס!

 9. דוד הגיב:

  נעמה יקרה, ברכות על הניתוח המעמיק. ברשותך אוסיף כמה שורות.
  פרשת בני ציפר, מעידה כאלף עדים על הצלחתם המסחררת של השיח הפמיניסטי והשיח המגדרי, ואף יותר מכך על אופן פעולתם. כמו רני רהב וטים קוק, מנכ"ל אפל, גם בני ציפר, אינם מתביישים עוד: לא עוד הומו מושפל – הומו גאה, שבאמצעות חנופה ולשון חלקה יודע להתחבר לעטיני השלטון – הוא, ציפר, כבר "עזר לעצמו" – לעולם לא יהיה מובטל.
  גם הערותיו על המיניות של גברת נתניהו הן עדות חיה ובועטת להצלחת השיח המגדרי. הוא הרי לא ניצב במשטרת ישראל.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים