הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-19 במרץ, 2015 10 תגובות

הנה לכם משהו על טיבו של השמאל בישראל. שבועות מתכתשים עובדי כימיקלים לישראל עם הנהלת התאגיד על רקע פיטורי עובדים שלדעת ההנהלה נדרשים ל"התייעלות". הרבה פוליטיקאים הסתובבו בדרום הארץ והביעו תמיכה בעובדים. ראש הממשלה, כהרגלו, הטעה את העובדים לחשוב כי תופעל "מניית הזהב" למניעת הפיטורים. כאילו אותה מנייה מאפשרת מעורבות כזו. והנה בית הדין הארצי לעבודה הביא את הניצים להסכמה – פשרה בלשונו – ולפיה הפיטורים יוקפאו והשביתה המתוכננת תתבטל למשך שבועיים, וכל הפוליטיקאים נעלמו. ונאלמו. בעיקר אנשי השמאל לכאורה, ששכחו להתקומם.

סכסוכי עבודה הוכרזו בשלושה ממפעלי כימיקלים לישראל בנגב (תמונה: אתר ההסתדרות) מchil-shvitaשובתים במפעל כי"ל (תמונה: אתר ההסתדרות)

מרגע שסכסוך עבודה מגיע לבית הדין לעבודה נרמסת זכות השביתה. כבר שנים שבית הדין פוסק בפועל ששביתה היא עבירה שיש למונעה. למה עבירה? למה קפיטליזם חזירי! בישראל של העשור האחרון אין באמת מאבקי עובדים מכל סוג שהוא. ברגע שמאבק מגיע לכדי שביתה, המעסיק אץ רץ לבית הדין לעבודה וזה מצידו מנסה לפשר, תמיד בשיטה של מניעת שביתה.

לתהליך הקבוע הזה יש שתי תוצאות:

האחת,  פגיעה יסודית של בית הדין בזכות השביתה של העובדים. אפשר להבין מעסיקים שלא אוהבים עובדים שובתים. אז מה? הם גם לא אוהבים מתחרים. האם איזה שהוא בית משפט בישראל יאסור על פלוני לפתוח חנות ירקות מתחרה ליד ירקן ותיק? אבל בית הדין לעבודה מרשה לעצמו להתערב בכל סכסוך המובא לפניו כאשר כמעט תמיד התובע הוא מעסיק שמבקש לאסור על העובדים לשבות. ואם יש זכות שביתה – מה לבית הדין להתערב? מה גם שבממשלה יש "ממונה על יחסי עבודה".  הממונה הוא חלק ממשרד הכלכלה ולצידו עובדים שכל תפקידם לפשר בין מעסיקים לעובדים. כנראה ששופטי בית הדין לעבודה מתקנאים  בפקיד הממונה על הפישור – והחליטו לסלק אותו מתפקידו. כמובן ששר הכלכלה, נציג מובהק של המעסיקים לא מתערב. ל"ממונה" אין יכולת למנוע שביתה, לבית הדין – יש. וכך,  גם הדרג הפוליטי מפקיר את זכות היסוד בידי קומץ שופטים שהשתן עלה להם לראש והם מפקיעים את זכות השביתה של העובדים.

השנייה, לתהליך הזה יש השלכה קשה על יחסי עבודה: מעסיקים ועובדים יודעים שאי אפשר לגמור מו"מ בלי בית משפט. נוצר כאן מצב שבו מעסיק יודע שאין לו כל סיבה להתדיין עם עובדיו, כי בית המשפט שלל מהם למעשה את זכות השביתה. מול הירקן החדש, נדרש הירקן הישן למצוא פתרון מיידי. מול עובדים? קדחת.

שתיקת השמאל

בפועל בית הדין לעבודה הפך עצמו לזרוע של מעסיקים וחלק מהטרטור שארגוני עובדים צריכים לעבור בטרם יוכלו ליהנות מזכות היסוד: זכות השביתה. זכות השביתה, לפי בית הדין לעבודה, היא זכות מותנית. מותנית בהסכמת בית המשפט. מאיפה זה צמח?

והשמאל שותק. אפילו ההסתדרות שותקת. כשחושבים על זה,  נוח להם, לראשי ההסתדרות, שמישהו מסיר מהם אחריות לשביתה. הם, כתוצאה מכך, תמיד מאשרים לעובדים לשבות (שביתה חוקית רק אם הוכרזה על ידי ארגון יציג) מתוך ידיעה שממילא בית הדין ייקבע אחרת. אילו  בית הדין לא היה מתערב –  היתה  ההסתדרות נדרשת לשקול כל החלטה על אישור שביתה. היום עובדים שם על אוטומט. ההסתדרות אף פעם לא היתה שמאל של ממש. רק סמולבלוף. אבל יש שתי מפלגות שמתהדרות בשמאליותן: חד"ש ומרצ. איפה הן? נעלמו ונאלמו.

 • פורסם בבלוג של גדעון עשת
תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. בטטה הגיב:

  עובדי כיל הצביעו בהמוניהם לנתניהו ושות' שאחראי למצב הזה אז שיילכו ו*****ו הם כבר ילדים גדולים ומודעים למעשיהם

  • ע.ג. הגיב:

   יופי בטטה. אתה כמו גאוני ש"ס והלכוד שאמרו לתושבי עוטף עזה – תמכתם בהתנתקות עכשיו מגיע לכם שיורים עליכם מעזה. דרך אגב, מישהו שם לב שבאתר "השמאל" הזה כשיש כתבה כמו זו, על נושא חברתי או כלכלי, היא מקבלת רק מספר תגובות מעט אבל כאשר יש כתבה על נושא מדיני יש בד"כ עשרות תגובות . חשבת ראש בטטה שאולי בגלל זה השמאל לגוניו לא מצליח להתרומם.

   • בטטה הגיב:

    אתה בעצמך ראש בטטה.
    כל מה שהתכוונתי להגיד זה שהבוחר הממוצע הוא לא מטומטם ואידיוט.בטח לא במדינה שחיסלה לגמרי את האנאלפאביתיות.
    לבוחר הממוצע יש ראש על הכתפיים הוא מודע היטב למדיניות ולתוצאותיה ואם בכל זאת הוא מסיק מסקנות הפוכות מההיגיון לכאורה זה אומר שהוא ידע שהצביע בניגוד לאינטרסים שלו בגלל כל מיני סיבות אחרות.
    כלומר לקח אחריות על ההחלטה וההצבעה שלו אז שלא יבוא מחר בטענות על זה שהשלטון שבחר בו דופק אותו.

  • דני הגיב:

   אני חושב שהגישה שלך קצת פשטנית. עובדי כיל ותושבי הפריפריה המזרחיים לא יכולים לשכוח את הפשעים שביצעו נגדם ותיקי מפא"י. זרקו אותם ככלבים בפריפריה, העבידו אותם אצל הקיבוצניקים הלבנים העשירים, ריססו אותם בדי-די-טי, וביקצור התייחסו אליהם כאל אונטר-מענטש (אמרנו כבר שההיסטוריה חוזרת?). וככה עשו בדיוק גם לרוסים (שגם הם לא הצביעו עבודה). אז מה פלא שהם פשוט לא מסוגלים לשים בוז'י בקלפי? כמו אותם ניצולי שואה שלא יכולים לדרוך על אדמה גרמנית. אפילו שהגרמנים היום הם ממש לא מה שהיה פעם, והממשל שונה, אבל בכל זאת. יש פצעים שרק זמן רב ירפא, אם בכלל.

   • ע.ג. הגיב:

    יופי דני. אני שמח שגם אתה חוזר על השטויות של ש"ס והלכוד על העוולות שעשו למזרחים. אין לי אפילו סבלנות להתחיל להסביר למה זו תיאוריה מופרכת שבאורח פלא מי שמאמץ אותה הם או אנטי ציונים או אנשיש"ס/לכוד שמרויחים ממנה פוליטית.

    • דני הגיב:

     בא נשחק משחק לכל המשפחה. הוא נקרא מצא את המזרחי. הוראות המשחק:

     1. פתח את עמוד הבית של המחלקה למתמטיקה באונ׳ ת״א.
     2. ספור את מספר חברי הסגל הבכירים המזרחיים.

     המשחק מתאים גם לילדים קטנים שלא יודעים לספור מעל חמש. (במחלקה יש מעל 60 אנשים סגל רשומים).

     אם הכל הבל הבלים, והמזרחיים שוכנו בדירות מפתח ברחוב דפנה בת״א, באותה צפיפות ששוכנו ברחוב בפריפריה המוזנחת, או בשכונות היקרות של ירושלים באותה צפיפות של הקטמונים, אז איך אפשר להסביר את תוצאות המשחק החביב שזה עתה שיחקת בו?

   • דינו הגיב:

    שני איזכורים של גרמניה הנאצית בתגובה אחת על הציונות המפא"יניקית… הספק לא רע, אבל יש לי תחושה שאתה יכול יותר.
    אגב, מה בדיוק "עשו לרוסים"? עדכן אותי בבקשה.

    ההשוואה בין האיבה של המזרחיים למפלגת העבודה לבין האיבה של ניצולי שואה לגרמיה פשוט אינה נכונה.
    מפלגת העבודה של היום היא טובה לעין שיעור עבור תושבי הפריפריה מאשר הליכוד.
    חייהם של תושבי הפריפריה יהיו טובים יותר תחת מפלגה עם מירב מיכאלי, שלי יחימוביץ', איציק שמולי, מיקי רוזמטל ויוסי יונה מאשר תחת שלטון הליכוד, ולכן ההצבעה שלהם היא באופן מובהק בניגוד לטובתם.
    ניצולי שואה שמעדיפים לא לדרוך על אדמת גרמניה או לא לקנות רכב מתוצרת גרמנית לא בוחרים בניגוד לטובתם והם לא נפגעים מבחירתם שלהם.

    • דני הגיב:

     מה עשו לרוסים? יש רובע שלם באשדוד שבו אפשר היום להסתדר בלי לדעת מילה אחת בעברית. גם באשקלון, באר-שבע. מצד שני בתל-אביב לא תמצא כזה גטו וגם לא ברמת גן ואפילו לא (תתכונן – זה ממש מפתיע) ברמת השרון. שוב אותו ניגון חוזר של לזרוק את העולים החדשים לפריפריה במקום לשכן אותם שתי-וערב בתוך החברה הותיקה הקיימת. הרי קרקעות מדינה היו גם באיזור רמת אביב, ובאיזור רמת השרון והרצליה והמדינה יכלה לבנות שם את שיכנוי העולים ולא לבנות רבעים חדשים בערים שממש לא צריכות לקלוט אוכלוסיות חלשות.

  • Nani הגיב:

   Yours is a clever way of thniikng about it.

 2. אלי אמינוב הגיב:

  ככל שהדבר מזעזע, לא חרג בית הדין בכך מן התפקיד שהוטל עליו בהיווסדו, דהיינו לשמר את כוחה של ההסתדרות ואת שליטתה על ועדי העובדים הנבחרים, כדי לשרת טוב יותר את המעבידים והממשלה
  מי שאינו מתעלם מההיסטוריה , יזכור בוודאי שבתי הדין לעבודה הוקמו בארץ על פי דרישת ההסתדרות בתחילת שנות השבעים. הסיבות לכך נבעו מאי יכולת המנגנון ההסתדרותי לכפות את החלטותיו על ועדים מיליטנטיים, שראשיהם ראו את תפקידם בייצוג העובדים שבחרו בהם ולא בייצוג הנהלת ההסתדרות בקרב העובדים.( המתעניין בהסטורי ובפוליטיקה של ההסתדרות יוכל למצוא כאן http://www.onerepublic.org/2009/07/blog-post.html חומר בעניין.) כך נוצר בארץ בנוסף לארגון האנטי פועלי הקרוי כיום ההסתדרות החדשה של העובדים, גם מנגנון כפיה חדש שנועד להסדרה משטרתית של יחסי העבודה. גם תהליך ההפרטה עליו החליטה ממשלת ישראל התרחש תוך הסכמה ותמיכה של ההסתדרות.התעניינותה בסוגיית עובדי הקבלן וניסיונה לגיוס עבדים חדשים לשורותיה נובעת אך ורק מהופעתו של "כוח לעובדים", ארגון עובדים דמוקרטי שהגיע למספר הישגים, המאיימים על המנגנון האנטי דמוקרטי של ההסתדרות. תודה לג.ע. על מאמרו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים