הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 באפריל, 2015 21 תגובות

לכבוד נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, והשופטים המכובדים אליקים רובינשטיין, חנן מלצר, אשר גרוניס, ויצחק עמית, ולכל יתר החוגגים את איוולת פסק הדין של בג"ץ בעניין חוק החרם.

עצבנתם!

eu-boycott(מקור)

עד אתמול היו לי רגשות מעורבים לגבי הקריאה לחרם. מחד, ברור שלחץ כלכלי הוא אמצעי יעיל להביא לשינוי התנהגותי מלמטה. לראייה, מקרה "סודה סטרים" שהודיעה על העתקת המפעל שלה מהגדה המערבית לנגב.  מצד שני, קיימת סכנה אמתית שלחץ כלכלי יפגע במי שמוחלש כלכלית מלכתחילה. וזה כולל את האוכלוסייה הערבית בישראל ובשטחים, יזמים, סוחרים, חקלאים ויצרנים הקטנים.  חברות גדולות יכולות להעתיק את עסקיהן לירדן או לאחת ממדינות מזרח אסיה, ושם גם לנצל עובדים מבלי לשלם מחיר על הסיכון המוסרי. ומוסדות פיננסים גדולים ישמחו למצוא תירוץ/צידוק להעתיק את מושבם לאיי סישל וכיוב'.

אבל כעת אני אומרת כן לחרם. אני קוראת להחרים כלכלית, אקדמית, חברתית, וצבאית, ובפייסבוק, טוויטר, ובאינסטגרם את מדינת ישראל על תושביה (כן, גם אותי) מהסיבות הבאות:

 1. הכיבוש, הכיבוש, הכיבוש.  כיבוש שנמשך קרוב לחצי מאה! הכיבוש שבגינו מדינת ישראל וכל מדינות האזור חיות על החרב, כמו מורסה המאכלת את לשד המזרח התיכון. הכיבוש שבגינו אנו רוצחים ובוזזים, הכיבוש שהופך את הפלסטינים לכלב מוכה המלקק את ידו של כל מי שמוכן לזרוק לו עצם.  שמשפיל ומבזה מדי יום אלפי אנשים במחסומים, בדרכים, בבתיהם.  שהופך את הנוער הישראלי, ואת הישראלים כולם, לקלגסים חסרי אונה קדמית – המוכנים לתקוף דייל בשביל פיסת שוקולד.  חלאס!
 2. גירוש הפליטים.  היום יום השואה, היום שבו אנו זוכרים את הקורבנוּת האולטימטיבית בהיסטוריה היהודית.  ומה למדנו מהשואה, אילו לקחים הפקנו? לנהוג בגזענות ואלימות כלפי פליטים חסרי בית, עם עבר כואב וללא עתיד. להעלות אותם למטוס ולהשליך אותם באיזה ישימון, במילים אחרות טרנספר. למדנו לדברר את הגזענות שלנו בשפה כלכלית מכובסת. באצטלה של דאגה צבועה לתושבי שכונות העוני, הקורבנות הקודמים של הגזענות האשכנזית, נכלה את תסכולנו בחלשים החדשים.
 3. מותו של ים המלח.  נתנו ליהודים מדינה, ומה עשינו לה? כיסינו אותה בטון ואספלט, את האספלט כיסינו במכוניות מזהמות עד אפס מקום, כדי שנצטרך לסלול עוד כבישי אספלט. ייבשנו וזיהמנו את מקורות המים, את הנחלים, את מי התהום, וכעת נרעיל אותם עוד קצת בחיפוש אחר פצלי שמן. מים, שאת חלקם אנו גונבים מהפלסטינים. זיהמנו את חופי הים התיכון, והכנרת, והרסנו את הריף בים סוף. וגם את ים המלח הרגנו, מקום שאין כמותו בכל כדור הארץ – ותחת המשמורת היהודית יהפוך לזיכרון.  כמו דעאש, חמושים בקורנס, אנו מחסלים את אוצרות הטבע שניתנו לנו למשמורת.
 4. אבל הסיבה שאני נרגנת כזו היום היא הפגיעה בחופש הביטוי.  הייתי אומרת בדמוקרטיה, אבל מדינת ישראל איננה דמוקרטיה. מיום היווסדה ועד 1966, תושביה הערבים חיו תחת ממשל צבאי. ומיוני 1967 חיים 1-2 מיליון תושבים תחת משטר כיבוש.  כיהודים אנו חיים בפיצול דיסוציאטיבי של מדינה שהיא גם ליהודים וגם דמוקרטית.  ובכל זאת, למדינת ישראל חקיקה נורמטיבית במונחים של מדינות מערב – עד שבאתם אתם, שופטי בג"ץ והחלטתם שביטוי מחאה, לא אלים ולגיטימי, קרי – קריאה לחרם כלכלי, איננה זכות יסוד אזרחית ואנושית.  שניתן לתבוע בנזיקין על אמירה מעין זו.

מה שעוד מצער בעיני הוא הצידוק הכלכלי לפסיקתכם. ברוח הנכלולית של הניאוליברליזם הצדקתם את הפגיעה באחת מאושיות הדמוקרטיה. במקום להגן על קול המיעוט, בחרתם לחזק את החזקים, את הקונצנזוס, את השלטון.  כשלתם לחלוטין במילוי תפקידכם כשומרי הסף של זכויות האדם, האזרח, והפרט.

אז הנה – אני קוראת לחרם. ואני מתריסה בכל מי שרוצה לתבוע אותי על נזק כלכלי. אני מתריעה מראש שאין באפשרותי לפצות איש ואין לי קביעות, ולכן מן הסתם אמצא עצמי בכלא הנושים, ברוח הרגרסיבית של כלכלת סוף המאה ה-19, שזוכה לעדנה מחודשת עם השתלטות הניאוליברליזם. אז שיהיה לכם לבריאות.

ולשופטים סלים ג'ובראן, יורם דנציגר, עוזי פוגלמן וניל הנדל – תודה על התנגדותכם.

על החתום אילנה הירסטון-לוטן

תגובות
נושאים: מאמרים

21 תגובות

 1. בטטה הגיב:

  סביר להניח שבהיותך תפרנית ללא גרוש על התחת ימנעו מלתבוע אותך.את מי שיש לו כסף ורכוש יתבעו גם יתבעו במטרה לרוששו ולרמסו עד עפר

 2. צדוק התקוה הגיב:

  מה יקרה אם מחר יחליטו אנשים להחרים תוצרת של הקיבוצים או יחרימו תוצרת של מפעלים של ערבי ישראל יותר גרוע יטילו חרם על העסקת ערבים ישראלים למשל לחרם יש שני צדדים אם יחרימו את האקדמיה הדבר יפגע במחקר רפואי לדוגמא מה יעשו כל אלה שצרכים לעשות דוקטורנט בחול או הופעות של תאטרונים כמו הבימה או להקות מחול ומה זה חרם על תושביה לדוגמא לא תוכלי לטוס לחול? או חלילה תצטרכי טיפול רפואי בחול לא יקבלו אותך כי את ישראלית ?
  מאוד קל לצעוק חרם אבל להחרמות יש מחיר לשני הצדדים למשל ישראל לא תאשר לייצא לאירופה תרופות מסוימות או חלקים חיוניים למכשירים רפואיים המיוצרים בתעשיות ההייטק הישראלי אירופה מייבא מישראל ציוד חקלאי / רפואי / תעשייתי ישראל לא דרום אפריקה וחרם לא יעזור אז יסגרו מפעלים בהתנחלויות ומי שיפגע אלה הפועלים הערבים שיפוטרו ועבודה במיוחד לערבי השטחים קשה למצוא יש תחליף לאותם עובדים ואלה המהגרים מאפריקה

 3. ביהמ"ש ה"עליון" הוא ראש התחתונים הגיב:

  אנו חייבים ללמוד מנסיון הקונגרס הלאומי האפריקאי (ANC) בראשות נלסון מנדלה. הם הטילו חרם, אפילו על הספורט הלבן, וקיבלו את תמיכת העולם. ורק המדינה הציונית בראשות שמעון פרס המשיכה לספק למשטר האפרטהייד נשק (כולל טילי "יריחו" וידע גרעיני!)
  theguardian.com/world/2010/may/23/israel-south-africa-nuclear-documents

  ובנוסף לכך, הרי בישראל הבג"צ פסל (וממשיך לפסול) את החוק הבינלאומי — וכך עשה את החוק הציוני לחוכא והיתולא. היות ואין זה פלא שהבג"צ החצצי הזה פוסל חוק וצדק, המסקנה המתבקשת מפסיקותיו היא שעדיף להתדיין עם ישראל הגזענית בבתי משפט בארצות העולם ה נ א ו ר ו ת , מאשר להסכים להיכנע לחוקן הישראלי. ובמקרים שבהם מדובר בפשעי מלחמה חייבים הנפגעים לפנות ל-ICC, לביהמ"ש הבינלאומי בהאג. כך חייבים לנהוג עוה"ד שלנו, כמו מיכאל ספרד.

 4. חנה כהנא הגיב:

  מה אומר לך, אילנה? את צודקת!

 5. אילן שדה הגיב:

  מדוע את מופתעת מההחלטה?
  תעכבי אחר החלטות אחרות ותראי קו של עקביות.
  זו המדינה וזה בית המשפט העליון שלה.

 6. ק.א. הגיב:

  תיאור מתומצת של סדום.
  כל הכבוד אילנה.

 7. ק.א. הגיב:

  ציור של המדינה הים-תיכונית הצמודה בד"כ לאימפריאליזם המערבי (לא בתמונה):

  http://fine-art-prints-store.com/images/11861-remora.jpg

 8. יורם גביר הגיב:

  מאמר מעולה – נוקב, חריף, צודק, כואב. מצטרף לקריאתך ולהתרסתך בכול לב.

 9. ע.י הגיב:

  וכאשר יענו אותו, כן ירבה וכן יפרוץ….
  צודק מי שאומר שלחרם יש שני צדדים ואולי אף יותר…..

 10. עלי הגיב:

  מלחמה זו התנגשות כוחות אשר לאחריה בא הסכם כניעה של אחד הצדדים
  הצד הנכנע מושפל על ידי המנצחים מחוייב לקבל תנאים שאינם נוחים לו
  והצד המנצח דואג לכך שהצד שהפסיד יהיה חלש ולא יוכל להגן על עצמו.
  כעת נעבור לחרם ונשאל מה מטרת החרם ?
  מטרת החרם להחליש את המוחרם ולהכתיב לו תנאים שאינם נוחים לקיומו
  כלומר החרם הוא כלי נשק כמו מלחמה !
  ברור לכל מי שחי במדינת ישראל שאם החרם יצליח להחליש את ישראל
  זה לא יגמר בתנאים בלתי נסבלים לרעת ישראל
  ברור שחרם וישראל חלשה יביא למלחמה אכזרית
  ולכן חרם הוא כלי נשק אכזרי… הכותבת מציגה את החרם כדבר שניתן לשלוט בו
  וזה טעות ! על החרם לא ניתן לשלוט וכבר עכשו אנחנו רואים גילויים בלתי צפויים
  של החרם כמו למשל הגברת האנטישמיות באירופה ומתן לגטימציה לגזענות
  ולתורות הגזעניות החשוכות ביותר.
  בפעם הקודמת שהוטל חרם היה ב-1967 האמברגו הצרפתי על ישראל ומיד לאחריו
  נפתחה מלחמת ההתשה ולאחריה ב-1973 מלחמת יום כיפור
  ההיסטוריה מראה שחרם מביא למלחמה

 11. דניאל קלטי הגיב:

  סבבה, ישראל מניאקית אז נחרים אותהּ.

  ו…? מה כל שאר המדינות? את מי תביאו לי כדוגמא לנאורות, בדיוק? אירופה? איפה, צרפת = האימפריאליסטית באומות-העולם, שצבאהּ משתולל בכל רחבי יבשת אפריקה, שותפת-ארה"ב בפירוק מדינות-ערב הלא-צייתניות-מספיק (לוב, סוריה…) למען צור-דעא"ש ושטרינספרה, במרוצת השנים האחרונות, אזרחים אירופיים מתוכהּ, בניגוד מוחלט למהות האיחוד האירופי, אך ורק כי האזרחים דנן, הם מבני-הרומה = "שחומים"?

  הולנד, מולדת חברת הדלק, המזהמת ורוצחת-המפגינים "של", שהמוני המצביעים בהּ, נתנו רוח גבית מעודדת וחזקה, למפלגה הנאצית החדשה?

  הונגריה, המחדשת נעוריה (תקופת המרשל הורת'י וסלשי) כקדם, בפוגרומים ברומה ובחקיקה ניאו-נאצית?

  פינלנד, דנמרק ושבדיה, קנאת כל המתקדמים בעולם, שגם בהן, מלבלבים הניאו-נאצים ועולים כפורחים?

  גרמניה, החביבה מאד לפליטים מזרח-תיכוניים, אך ממש-ממש לֹא, לפליטים האפריקאים (אולאואר)?

  כי זאת תמצית האיחוד האירופי, ה"מצפוני" ו"הנאור" בעיני אי-אלו הוזים פה = שבימים אלה ממש, מחמש ומחזק, את הניאו-נאצים באוקראינה, תוך הסתה מטורפת, נגד האדם היחיד, הנאבק כנגדם (פוטין).

  • ק.א. הגיב:

   לו הגרמנים היו מחזיקים שלטון כיבוש במרחק יריקה מהגבול במשך חצי מאה סביר להניח שבהעדר פתרון למצב היו מתעוררים גם שם קולות דומים בציבור הגרמני. אבל אין להם משטר כזה. עם זאת אתה צודק ב 100% – כלומר האליטה היא אותה אליטה והכיבוש הישראלי שייך להם באותה המידה שהוא שייך לישראל.
   כנראה שחרם אף פעם אינו רעיון מושלם ובטח שגם לא במקרה זה. יש לי נטייה לתמוך בחרם אבל לא בלב שלם ובטח שלא לתמוך בהתלהבות.

  • נילי הגיב:

   מסכימה לכל מילה. הדעות המאוד שמאלניות שלך לא סינוורו את עיניך ואתה רואה דברים כהווייתם. כל הכבוד.

  • אילנה הגיב:

   אני נוטה להסכים שיש עוד את מי להחרים, בוודאי בקרב מדינות אירופה וארה״ב. אבל לא זה העניין – העניין הוא החופש לקרוא לחרם שעליו נסתם הגולל עם החלטת בג״ץ.

  • דני הגיב:

   טבע האדם הוא לעצום עין מול זוועות שנתפסות כ"גדולות מדי מלהכיל" (מי כמונו יודע). קח למשל את תעשיית הבשר. גריסת אפרוחים, גידול בתנאים אכזריים רק כדי למקסם רווח כספי. מכל הבט שלא תבחן את תעשיית הבשר – דתי (צער בעלי חיים), מוסרי, אנושי, אתה ניצב נוכח טרגדיה בממדים אדירים. ובכל זאת, אנשים צורכים בשר בכמויות אדירות שאפילו מסכנות את בריאותם. הזוועה אפילו מפורסמת בפריים-טיים, ואין מי שצועק המלך עירום. אז מה? חרם על תעשיית הבשר? בחלומות הלילה. זו כנראה תכונה שפיתחנו כדי לשרוד בקבוצות גדולות. היכולת לעצום עיניים נוכח זוועות. סה-לה-וי.

 12. שום בצל הגיב:

  קשקוש.
  1. החרם BDS השקרי כלל לא מדבר על הכיבוש. הוא מדבר על ישראל גופא.
  הוא רוצה החלטה 194 עכשיו (שלא התקבלה אז על ידי הערבים) – הווה אומר, בלי
  יהודים כאן, כך או אחרת.
  2. גם הכיבוש – אם היום ישראל נסוגה מיו"ש, תוך שעתיים טילים על תל אביב ובן גוריון, וזו רק
  ההתחלה. צריכה לקום מדינה פלסטינית אחראית, אבל היא כנראה רוצה לקום על חורבננו.

  הכיבוש הוא רע ורע – החרם הוא רע הרבה יותר.

  • דני הגיב:

   יש עדיין הבדל בין כיבוש והתנחלות בשטח הכבוש. נניח שהיה מדובר רק בכיבוש. ישראל הייתה מחזיקה בשטח עד שיימצא פיתרון, ולא מאפשרת ליהודים להתיישב בשטח שנכבש עד שיימצא פיתרון (תקום מדינה פלסטינית – יגישו המעוניינים בכך בקשת הגירה ויהגרו לפלסטין). אז אם מה שאתה מתאר הוא כל כך תמים – "הכיבוש הוא רע ורע", ואכן מדינת ישראל רק רוצה להיפטר מהגיבנת הזאת, למה היא לא סגרה את השטח בפני מנתחלים עד שיימצא הפיתרון?

 13. שירה הגיב:

  מאמר מלא אמת ואומץ.
  נראה שלישראל כבר אין דרך חזרה, אז יש רק לקוות שהנפילה לתהום תהיה מהירה, כדי שמינימום אנשים עוד יסבלו מהטירוף הזה.

 14. ישראל ישראלי הגיב:

  שופטים יקרים, אתם פגעתם בקודש הקודשים. אין לי כלפיכם כבוד. רק בוז. וכעס נורא. אחרי שפסקתם כפי שפסקתם, מה התועלת בחוק היסוד כבוד האדם וחירותו? זו פיסת נייר חסרת כל ערך. אפשר לזרוק את החוק לפח האשפה. הוא שווה לתשמיש. לקחתם חוק חשוב ואלמנטרי ורוקנתם אותו מתוכן.

 15. אודי הגיב:

  החרם הוא מצויין וגם אני מהמחרימים, בגלוי ובקול גדול. כסף הוא הדרך היחידה שמשהו יזוז פה- פגיעה גדולה וחמורה בכיס. אין לזה קשר ל-BDS, יש לזה קשר למוסר ולרצון לשינוי.

 16. רוני הגיב:

  חבל שהתמיכה הזו בחרם נכתבה מכל הסיבות הלא נכונות.
  ראשית, הקריאה לחרם, משיכת השקעות וסנקציות (BDS) היא קריאה פלסטינית של אלה החיים תחת שלטון אפרטהייד נפשע כבר הרבה מעבר לחצי-מאה כפי שאת מציינת, הגירוש האתני ושלטון האפרטהייד הציוני קיימים לכל הפחות כבר 67 שנים והם לא נחים לרגע.

  הקריאה הפלסטינית דורשת שלוש זכויות אלמנטריות של הפלסטינים ולא רק את אותה זכות מצומקת שאת מוכנה להכיר בה. לא מדובר רק בסיום הכיבוש הצבאי של 67' אלא כדלקמן:
  1. סיום הכיבוש והקולוניזציה של כל האדמות הערביות ופירוק החומה.
  2. הכרה בזכויות הבסיסיות של האזרחים\יות הערבים/יות-פלסטינים/יות החיים/יות בישראל לשוויון מלא.
  3. כיבוד, הגנה וקידום זכויותיהם/ן של הפליטים/ות הפלסטינים/יות לשוב לבתיהם/ן ולרכושם/ן כפי שעוגן בהחלטה 194 של ארגון האומות המאוחדות.

  שנית, הגישה השמאלציונית במכתבך, המבטלת כל עניין שאינו מתאים לתפיסה כאילו הבעיה היחידה נעוצה בכיבוש של 67', היא גישה פטרונית המבטלת לחלוטין את דרישותיהן הלגיטימיות של אלה החיות תחת כיבוש ואפרטהייד. הקריאה הפלסטינית היא לגיטימית ללא קשר לשאלת חופש הביטוי של בעלי הפריבילגיות.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים