הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבותדומה שיום העצמאות ה-67 של מדינת ישראל מוצא את אזרחיה רחוקים מאי פעם מה"שחרור" שהובטח ביום הקמתה. המלחמה שנועדה "לשחרר" אותנו (רק את היהודים כמובן) ב-1948 הסתיימה בכיבוש צבאי וגירוש רוב הפלסטינים מהארץ. אבל חשוב מכך הוא הכיבוש שהתנחל עמוק בתוך הזהות של הקולקטיב הישראלי-יהודי שמאז רואה עצמו מחויב להמשך מפעל הכיבוש שנולד בתש"ח.

פינוי הישוב הבדואי קירי לטובת קיבוץ הזורע והמושבה יקנעם, 1938 פלסטינים נכבה כיבוש KIRIפינוי הישוב הבדואי קירי לטובת קיבוץ הזורע והמושבה יקנעם, 1938 (מקור)

רוב עצום של הישראלים אינם מטילים ספק בהקרבת בניהם ובנותיהם במלחמות המתמשכות, לא כל שכן הפיכתם לנתינים ספרטנים שמטרתם להרוג את היריב בשם הלאום המקודש. לצידם מעטים שמתרבים, לוקחים אחריות אזרחית, ומסרבים לשרת בצבא.

ההצלחה של הטמעת הזהות הכובשת מתבטא בהעלמת הכיבוש הזה עצמו. רוב אנשי מחנה השלום והשמאל הישראלי מתייחסים לכיבוש כאל מפעל שהחל ב-1967. הם גם הצליחו להנחיל בעולם את כינוי הגנאי "מתנחלים", וכך ליצור את האשליה לפיה הכיבוש של הגדה המערבית ועזה, והמשך השליטה הצבאית בהם, הינם תקלה או סטייה מכוונות המקור הטהורות כביכול.

למעשה הכיבוש ב-1967 הוא השלמתו המתבקשת של מפעל הקולוניזציה שהחל בשחר ימי ההגירה הציונית. ההפרדה בין המתנחלים למקומיים בשם "גאולת האדמה" היתה עיקרון מנחה שהתגבש לשיאו בהקמת מדינה יהודית באמצעות גירוש רוב הפלסטינים והפיכתם לפליטים בנכבה. כששרי החינוך והתרבות מגדירים את הנכבה כיום אבל פלסטיני על הקמת מדינת ישראל הם אינם רק מבטאים בורות, אלא מקדמים את התחושה של ישראלים שהזהות הפלסטינית מצטמצמת לשנאה לישראל וליהודים.

מנהיגי הציונות הראשונים באירופה השתמשו במונח קולוניזציה כדי לתאר את מה שביקשו לחולל בארץ.  הקולוניזציה ממשיכה כיום בגירושים מצומצמים אך עקביים של פלסטינים, בכוונות לחוקק חוק לאום, בהדרת השפה הערבית ועוד. הגיע הזמן שנמצא מילה מעודכנת בעברית לתהליך דה-קולוניזציה שיוכל לשחרר אותנו מהזהות והמציאות הכובשת שלנו. דה-קולוניזציה כזו חייבת לאתגר את מקורות הישראליות ולא רק לבקש לשרש את הסימפטום המאוחר שלה – הכיבוש ב-1967.

הזהות הכובשת נהייתה לטבע, מצב קיומי, של הישראלים עד כדי כך שכל הצעה בכיוון של שלום, שמחייב פשרה עם הנכבשים כמובן, מוצג כאיום קיומי שמטרתו השמדה כוללת של ישראל, תוך רמיזה להשמדה הגדולה באירופה אף בלא צורך להזכירה במפורש. לכן מנהיגי הימין הלאומני מזמן ויתרו לחלוטין על שיח השלום המאיים כל כך. מרחבים לחשיבה משותפת על חיים עתידיים ליום שאחרי המשטר הקולוניאליסטי נעשו נדירים ביותר. ישראלים רבים רואים בהכרה בזכויות הפלסטינים, בהיותם בני אדם שווים לישראלים, ביטוי לאנטישמיות ולשנאה עצמית עד כדי איום קיומי של ממש. אבל למעשה, הכרה בנכבה ומימוש זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים הם הזדמנות עבור הישראלים להשתחרר באמת כדי לחיות בשגשוג ובביטחון לטווח ארוך ולא רק בהפוגות בין המלחמות.

 • איתן ברונשטיין אפריסיו וד״ר אלאונור מרזה הם מייסדי דה-קולונייזר: http://www.de-colonizer.org
תגובות
נושאים: מאמרים

36 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  "מדינת ישראל" היתה מחוייבת לכיבוש עוד בטרם קמה ואין לה שום מובן בלי כיבוש. אני מפריד בין מחשבות של לאומיות יהודית אשר תמיד הסתובבו בראש של יהודים ולא-יהודים לבין ישראל כפרוייקט וכפרוגרמה של כוח ושלטון בחוגי האימפריה. האימפריאליזם תמיד מתחזה – כל קרימינל רציני מאז ומעולם היה מוכרח לעסוק בהונאה(!) ובתחום הזה אין שינוי גם כיום. ישעיהו ליבוביץ טען ש 19 השנים הראשונות של המדינה היה "גולמיות" – כלומר שהיה בהן הפוטנציה להתפתחות תשתית מדינית יהודית. בפועל ברור לנו כיום ש 19 השנים הללו היו גישושים אימפריאלסטיים למידת המינוף האימפריאלסטי שהפרוייקט הזה יכול לייצר ולתרום להגמונייית הפשע. משעה שהתברר שזו תרנגולת מטילה ביצי זהב ובחלוף 19 השנים הראשונות נסתם הגולל על ה"פוטנציאל" שחשבנו שטמון בה. מאז הגדרתה של ישראל היא מנגנון של טירור, שיעבוד ושלטון אלים. כשליבוביץ המציא את המונח יודו-נאציזם המילה החשובה שאותה שב והדגיש לא היתה המנטליות הנאצית אלא ההכרה שמדובר במצב קיים ורווח. ההדגשה היא שלא מדובר בדיעה או במזימה אנטישמית אלא שמדובר בעובדה.

  • עלי הגיב:

   ליבוביץ משתמש במונח "יודו נאצים" אחרת מאשר אתה משתמש בו.
   מי שמכיר את ליבוביץ יודע שמטרתו היתה לזעזע לכיוון של מה שהוא מבין כטוב
   ליבוביץ הוא ציוני ורוצה בטובת העם היהודי.
   אתה,בניגוד לליבוביץ, משתמש במונח "יודו נאצים" למטרה רעה וגזענית כדי לפגוע .
   את המונח "יודו נאצים" אמר ליבוביץ בתקופת מלחמת לבנון הראשונה כאשר ראה עשרות גויות
   מוצאות מהריסות בתים, כתוצאה מהפגזת העיר צידון.
   ליבוביץ עשה הרבה טעויות ,ההתלהבות שלו מהמהפיכה שביצע חומני באירן,
   מהפיכה דתית שסילקה את תומכי השאח במינימום אבדות.
   טעות נוספת זו האמירה שלו שמלחמת אזרחים זה דבר חיובי בתולדות עם וכדוגמא הוא מביא
   את מלחמת האזרחים בארה"ב.
   אוהב אבל גם מתנגד לליבוביץ הוא אסא כשר ,תלמידו של ליבוביץ.
   לדעת אסא כשר האמירה של ליבוביץ היא אמירה קיצונית ואין לה שום סימוכין.
   בכל עם קיים סיכוי לפאשיזים לקחת את הפוטנציל ולהגיד שזה המהות של העם היהודי זו רשעות.
   עליית הפאשיזים בגרמניה בחלקה נובעת מהמיתוסים האכזריים המקובעים בתרבות הגרמנית באיטליה זו האימפריה הרומאית ,ביפן מסורת הסמוראים..אצל היהודים אין סיפורים כאלה.

   • ק.א. הגיב:

    ראשית אתה מסלף בגסות את דברי. עם הוא מסוגם של המושגים המופשטים שאין להם "מהות" (בשונה ממדינה). שנית – לעצם העניין – ברור לכל מי שהתעניין בליבוביץ שהאיש טען שקיומה של המנטליות היודו-נאצית היא עובדה. ומתוך היותה עובדה היא מעבר לוויכוחים ולדיעות. האיש חזר על כך בכתב ובע"פ ואי אפשר להיות אדם הגון ולהתכחש לדבר הפשוט הזה מר עלי. אינני יודע אילו סימוכין (נוספים מעבר למציאות הנוראית) מחפש אסא כשר והיושר האינטלקטואלי שלו מוטל בספק על ידי במידה וזו אכן טענתו. אין כאן אפשרות ל "טעות" כפי שאתה מנסה (בפאתטיות) לרמוז.

 2. צדוק התקוה הגיב:

  כרגיל הכי טוב לשנות את ההיסטוריה אם היא לא הולכת עם הדעה שלך ב-30 בנובמבר 1947, יום לאחר הכרזת האומות המאוחדות ובעוד היישוב היהודי בארץ חוגג, התחילו ערביי ארץ ישראל וכוחות צבאיים לא רשמיים שונים ממדינות ערב (כגון צבא ההצלה של פאוזי קאוקג'י, שהורכב ממתנדבים עירקיים וסוריים) במאבק נגד ההחלטה ובמתקפה על היישוב היהודי. על היישוב הגנו כוחות ההגנה, הפלמ"ח והמחתרות אצ"ל ולח"י, שמנו יחד כ-40 אלף לוחמים. הפיגוע הראשון, שנחשב ליריית הפתיחה של מלחמת העצמאות ואירע כאמור כבר ב-30 בנובמבר, היה פיצוץ אוטובוס אגד מספר 2094 בתחנה המרכזית של תל אביב, שבו נהרגו חמישה יהודים-15 במאי 1948, יום לאחר הכרזת המדינה, החל השלב השני של מלחמת העצמאות. צבאותיהם של חמש מדינות ערב – מצרים, ירדן, סוריה, לבנון ועירק פלשו לישראל ותקפו בכל החזיתות. כבר באותו יום התקיפו מטוסי חיל האוויר המצרי את תל אביב וגרמו ל-40 הרוגים. אז סליחה שניצחנו אם היו מקבלים חלוקה היה היום שלום??

 3. דינו הגיב:

  קודם כל – לא רק "רוב הישראלים אינם מטילים ספק בהקרבת בניהם ובנותיהם", אלא רוב בני-האדם.
  מספר הקורבנות במלחמות ישראל, כידוע, הוא פסיק קטן בתוך ים הקורבנות באזורינו בפרט ובעולם בכלל בשם "הלאום המקודש",
  לכן העלאת הטיעון הזה בהקשר ישראלי (כאילו יש כאן תופעה מיוחדת) הוא מעשה דמגוגי ושקרי.

  דבר שני: ישראל לא הוקמה "באמצעות גירוש רוב הפלסטינים" וכו', אלא באמצעות הצלחה בהצבעה באו"ם בנוב' 47. נא לדייק. הגירוש והנכבה הם תוצאה של מלחמת אזרחים בה פתחו הפלסטינים, ואווירת האלימות הפרועה והאנטישמית שהפלסטינים יצרו בשנים שלפני כן.

  דבר שלישי: היהודים הגיעו לפלסטינה "בשחר ימי ההגירה הציונית" בצורה לגיטימית. הגירה חוקית לכל דבר ועניין, ורכשו אדמות. העניין הקולוניאליסטי הוא המצאה שאין לה אחיזה במציאות: לא היתה כאן מעצמה ששלחה את היהודים לכאן והפיקה רווח מכך (מי שיטען שבריטניה "זכתה" פה במשהו – טועה), אין אוצרות טבע ומשאבים עצומים שנשדדו, הפלסטינים לא שועבדו, בקיצור: כל עניין הקולוניאליזם הוא דיבורים בעלמא

 4. ק.א. הגיב:

  לא ברורה לי השאפתנות הציונית היוקדת. היהודית, החילונית הגמורה, זו של "מייסדי האומה" (אלה שמן המחנה הימני או זה השמאלי-ציוני). ללכת וליצור עם (סינתטי) חדש, כאשר הם עצמם חילונים – שאין להם דבר עם היהדות! – ולפי מתכון של קולוניאליזם אכזרי… להתמסר טוטלית לכל התופעה הנפשית הזו נראה לי דבר תמוה ובלתי-מובן. כן, היה בזה בוודאי מימד מרגש, סנטימנטלי, הירואי, אבל מדובר על אנשים חילונים לחלוטין, (וכי היה חסר למצא דברים אחרים להתרגש מהם?) לכן האמביציה הזו נראית לא ממש שפירה ובצעם די משוגעת מן היסוד. קשה להשתחרר מן הרושם שהם נדבקו מן התופעה והשיטה האימפריאליסטית הכללית לה היו עדים בהרפתקאות האירופאיות דאז ושהתערבבו יחד במוחם עם אי אלו פרגמנטים של זהות יהודית לכדי לידתו של החלום הציוני והמאמץ לשווק אותו – לאמור: גם אנו יכולים להשתמש באותה המתודה ואף לשכלל אותה. כלומר הם התלהבו מן הקולוניאליזם הרבה יותר משהתלהבו מהעם היהודי שהיה בעצם מישני בכל הפרוייקט אך היווה תירוץ טוב להשתוללות. עקרונית, במבנה התעשייתי הזה לא חל שינוי מאז ועד היום.

  • שום בצל הגיב:

   אם אינך יודע את התשובה לשאלה הזו, הרי שבאמת ניחנת בכושר אינטלקטואלי מופלא להתעלם מהמובן כל כך מאליו. אבל הרי אתה יורשו של ליבוביץ', שעולה עליו עשרות מונים, ורואה בנו חשוכים פראיים. ממש נאנדרטליים (וסליחה מהנאנדרטליים המקוריים).

   • ק.א. הגיב:

    לא רק "בכם" מר שום. חוליגניזם היא תופעה אנושית כללית. בבריטניה 70% מהאנשים מקבלים את כל עולמם מן הצהובונים ואין הם חפצים בשום דבר אחר. ההתלהבות מהתקבצות אלימה מרגשת את השימפנזה ואת האדם (ניאנדרטלי או לא) במידה שווה. מודה שגם אני התרגשתי ממנה כחייל. עד שזה עבר לי כשהבנתי את ההונאה שמאחורי זה (במרבית המקרים). אלה שנסחפים בזרם הזה מפתחים בהדרגה את אותה התשתית הנפשית ואין זה משנה מאיזו מדינה או דת או מוצא. אני משער שאדם חירש, שאינו שומע את שפת הדיבור, בוודאי יאשר שקשה לו להבדיל בין התנהגות חוליגן רוסי לחברו החוליגן האמריקאי או זה הישראלי (יהודי וערבי כאחד). הם נראים ומתנהגים באופן חייתי דומה להפליא. לעיתים הם חשים מבוכה (עם חיוך מטופש) כשהם מבינים לרגע קט את מה שהם מעוללים אבל היצר והגיבוי שבא מן החמולה והשבט חזקים מן ההתבוננות השכלית פנימה… ב 50 האלף השנים (לערך) מהעידן הפראי שציינת מוח האדם לא השתנה בהרבה, רק כמות הידע.

    • שום בצל הגיב:

     אז מדוע ההיטפלות דווקא לישראל?
     הרי אתה מוביל להשקפה האוטופית שמלחמות זה דבר רע. כולנו יודעים זאת.
     במה שונה ישראל היודונאצית (לשיטתך כמובן, אני גורס אחרת) משאר האומות מחוללות המלחמה?
     (היינו, 90% משאר אומות העולם, פחות או יותר… – אם נשאיר כמה אומות שלוות בפסיפיק ואולי עוד מקומות).
     כמו כן, נראה לי שאתה חולה באותה מחלה – שכן אתה כנראה הוגה עולם בו איננו קיימים, כל מחוללי המלחמות למיניהן (ולא רק היודונאצים שכמונו), וכיוצד תגיע לעולם שכזה?

     • ק.א. הגיב:

      קודם כל "ההטיפלות" אינה רק לישראל. שנית ישראל (במתכונתה) נמצאת בחוד החנית של ה"יזמות" הזו. בפרט יש לה תפקיד מרכזי ב"מלחמת הציווילזציות". ישראל היא מעין מעבדת נסיונות ומכון מחקר והפצה של הרעיונות והשיטות הללו. איננו עוסקים כאן באומות לאמיתו של דבר אלא בשיטות דומינציה, והאומות (כולל ישראל) הן רק מסך עשן. האומות הללו קיימות בספירה אחת (דמיונית, זו של הנארטיב והמיתוסים) ואילו התשתית האימפריאליסטית עובדת בספירה אחרת -הריאלית. אינני מוביל לשום השקפה אוטופית אלא לזיהוי מגמות (מעשיות) פראיות וחסרות אחריות שהן מורשות להשתולל במסווה הלאומי. הישראלים לא היו מוכרחים לקבל את השיטה, הם יכלו להבין שמדינתם היא נושאת מטוסים נייחת למטרות אימפריאלסטיות. גם ההנהגה הישראלית יכלה להתנגד לכך. אבל ככה חונכנו – כדי שנסכים לתפקיד הזה. ולא עמדנו בפיתוי. זוהי הלאומיות שלנו. וזה מסביר לך, בקצרה, גם מה ההבדל ביננו למדינות אחרות באימפריה. בזאת לא היתה לי כל כוונה להסיר אחריות ממדינות אחרות – מדובר בפשיעה משותפת ובינלאומית.

     • דינו הגיב:

      אמירתך לפיה ישראל נמצאת "בחוד החנית של ה"יזמות" הזו" היא שקר גס הרווח בקרב אנטי-ציונים הבוחרים להיטפל לישראל (כמו גם המועצה לזכויות האדם של האו"ם) ולהציג את פשעיה כחמורים עשרות מונים ממה שהם (שים לב שאני אני מכחיש שישנם פשעים).
      המשטר הסורי למשל פשע בשלושת השנים האחרונות הרבה יותר מאשר ישראל בכל שנות קיומה, בתמיכה מאסיבית של איראן ורוסיה, ולטעמי (ואני מוכן ומזומן לדון איתך בעניין) הציר הנ"ל הוא עברייני הרבה יותר מאשר הציר של ישראל-ארה"ב.

      גם הטענה שלך האומרת ש"ישראל היא מעין מעבדת נסיונות" היא מופרכת. כבר היה לך ולי דיון בנושא חוסר התכנון וחוסר ההכוונה בישראל והסכמת עימי שאכן זהו המצב. לכן אתה גם מסכים (אם כי בעקיפין) שאין כאן "ניסוי", שהרי ניסוי הוא דבר מתוכנן ומוכתב מלמעלה.

      גם הטענה ש"היא נושאת מטוסים נייחת למטרות אימפריאלסטיות" אינה נכונה, שכן המדיניות הישראלית (זו של מריחת זמן ואי-תכנון) היא מנוגדת לזו האמריקאית ונוצר אפילו ניגוד אינטרסים בין הממשלים. יעיד על-כך הקרע הנרחב והידוע לכל בין נהנתניהו לאובאמה.

    • עלי הגיב:

     ל-ק.א
     לא מצאתי שום הגיון בטענות שלך.
     ישראל היא מעבדת ניסוי ? אז מה הבעיה ליצור מעבדה אחרת !
     ישראל "מרכז" מלחמת הציויליזציות רק משום שהיא נקודה חלשה שניתן לנצל לטובת המלחמה הגלובלית שמתכנן השמאל הקיצוני(הבעיה אינה בישראל אלא במי שמנהל מלחמת ציויליזציות).
     אז ישראל היא נושאת מטוסים? ומה עם אירופה ונאט"ו…ודרום קוראה שם יש 20 אלף חילים אמריקאים ונשק גרעיני אמריקאי…ויפן גם היא נושאת מטוסים שם נמצא הצי ה-7 עם 60 אלף חילים (נשמע הרבה יותר גרוע מישראל)..ובפיליפינים יש כוחות מיוחדים של
     הכומתות הירוקות …ובגדה הפלסטינית האמריקאים מאמנים את הכוחות של אבו מאזן ומספקים להם נשק (גם הם נושאת רגלים של ..) וירדן ומה עם קובה שמשכירה לאמריקאים
     את גואנטנמו שם כלואים עוברים עינויים (אז גם קובה צריכה להעלם מהמפה?)
     וסין? סין נותנת נשק למשטר שמבצע רצח עם בדראפור תמורת הנפט הסודני
     סין תומכת במשטר הצבאי בתאילנד תמורת נפט סין מאיימת על טאיון ועוד.
     נראה לי שאתה צריך להשמיד את כל כדור הארץ כדי להפטר מהאימפריאליזים המדומיין
     שלך !!
     בסופו של דבר המדינה היחידה שהיא בת ברית שלך היא אירן !

     • ק.א. הגיב:

      הדיון הזה הוא עקר מכיוון שהמגיבים הנכבדים אינם קולטים שיש כאן משטר שמחרבן על בני אדם בצורה כה גסה במשך עשרות שנים ויוצר סטנדרטים חדשים ולגיטימציה של רוע כמציאות קבועה ורצופה. חחת זאת הם מחפשים תירוצים שונים ומשונים מכל מיני מקומות בעולם. דפוס התגובה הזה מונע כל התקדמות משום שתמיד ימצא חרא באיזה מקום בעולם. אז מה? מי שכה מעוניין לחפש תירוצים אם כבר אז לכו כל הדרך אל הדרוויניזם: לאמור העולם הרי מלא בשגעון וזוועות אנושיות, לכן אין לנו ברירה אלא להיות חיות טרף – סוף פסוק. זהו ההגיון של, עלי – דינו – שום בצל וכדומה. וכאמור לא ניתן לתווכח עם רציונל שכזה. דוגמה: פעם היה תשדיר פרסומת מצויין של חב' הבלוקים איטונג שאמר – "לא איטונג, לא קונה" והבחור מסתובב (בכעס) והולך לו לדרכו. פשוט אי אפשר להתווכח עם מצב נפשי כזה, הבחור נעול על איטונג ודי. אז תביאו איטונג ותביאו כיבושים… ואחח כמה שהחיים יפים – ועל הזין כל העולם. עם ישראל חי. עם ישראל חי. כולם ביחד…

     • חוד החנית שקר גס? הגיב:

      ישראל בחוד החנית מכמה טעמים: 1. וותק. 2.קנה-מידה. 3. גיבוי ולגיטימציה. קצת יותר בפירוט: לגבי הוותק: כ 7 עשורים רצופים של התעללות שיטתית מחייבים ייצור מתקדם של שיטות סאדיסטיות – אין מה לעשות. הלאה, לגבי קנה-המידה: מדינה אשר לוקחת על עצמה להתמודד עם עינויים בגוף ובנפש של אוכלוסיה מאותו סדר הגודל שלה עצמה, כלומר ממש כל האנרגיה והמרץ מושקעים בזה. ולגבי הגיבוי: ישראל נהנית מחסינות מוחלטת ומאופשר לה לעשות כמעט ככל העולה על רוחה מתאפשר לה גם השקיע בנושא סכומי עתק תחת מטריית חסות ומימון מהאימפריה. זה גם מה שמעניק לה את האטימות שאפשרת להמשיך כך לנצח נצחים. כמדומני שהעקרונות והתנאים המפתים הללו (ועוד) לא רק מאפשרים אלא אף מחייבים הימצאות בחוד החנית של המנטליות והמעש הברברי וכל מה שמסביב ושכלול הדבר לידי מומחיות בעלת שם עולמי עם מעט תחרות. ואכן היא מספקת את הסחורה.

     • דינו הגיב:

      "חוד החנית שקר גס", אכן:
      אני מסכים רל לגבי הוותק. כל השאר פשוט אינו נכון:

      "ייצור מתקדם של שיטות סאדיסטיות"? אכן שקר.
      שיטות השב"כ הם כאין וכאפס לעומת שיטות הנהוגות אצל שירותי בטחון במדינות ערביות, מה גם שהדברים הרבה יותר גלויים וידועים לציבור ולבתי-המשפט, בטח יותר מאשר אצל שכנינו הנהדרים.

      לגבי "ישראל נהנית מחסינות מוחלטת" – בדיוק כמו שמשטרים גרועים פי כמה נהנים מחסינות רוסית, סינית וערבית. שלא לדבר על העובדה שגופים בינלאומיים רבים (בעיקר האו"ם והמועצה לזכויות האדם) מבקרים ומנגנים את ישראל ללא שום פרופורציה לפשעיה, לעומת פשעים גרועים פי כמה במדינות אחרות שבקושי זוכים להתייחסות (ע"ע בחירת לוב לראשות המועצה לזכויות האדם). שלא לדבר על אונר"א וההגדרות הביזאריות של פליט פלסטיני שכל-כולן נועדו לנגח את ישראל ולהעצים ולהנציח את בעיית הפליטים.

      כל עניין " המנטליות והמעש הברברי" הוא מצוץ מהאצבע. יש בישראל ביקורת פנימית אדירה, כולל כמובן האפשרות להעביר ביקורת, שהיא כשלעצמה הישג הממקם את ישראל בקבוצת המיעוט של המדינות הדמוקרטיות בעולם (מקום 37 ע"פ האקונומיסט)

 5. עלי הגיב:

  מספר הערות
  1 כאשר הכותב אומר "קולוניאליזים ציוני" הוא לא מתכוון רק ל-1948 הוא מתכוון לכל התהליך של ההתישבות מהעליה הראשונה ב-1882
  כל כונתו של הכותב זה לשלול לגטימיות מהתנועה הציונית הלאומית
  2 הכותב מזליף דמעות על הפליטים הפלסטינים אבל משתף פעולה עם הפשע של אחזקת מליוני בני אדם בכלובים למטרות פוליטיות
  3 הכותב מתעלם לחלוטין מהתוקפן הערבי ב-1948 ולפני זה בשנים 36-39 ולפני זה במעשי רצח וטרור מתמשכים כנגד היהודים (בחברון ב-1929 היה ישוב יהודי בן מאות שנים אשר חוסל על ידי
  הלאומנות והקנאות הפלסטינית).
  העובדה היא שהתוקפן הפלסטיני והערבי התכוון לבצע רצח עם 3 שנים לאחר השואה
  הכוונות הנפשעות האלה עוררו חרדה בכל העולם התרבותי
  בשום מקום תרבותי העבריין אינו זוכה לחמלה משום שהוא נענש על פשעו !
  (הרי אם הערבים היו מנצחים לא היה נשאר יהודי אחד בחיים )
  4 יש התעלמות מהטיהור האתני אשר ביצעו מדינות ערב ביהודים שהם בני האיזור הרבה לפני שגובשה תודעה פלסטינית
  5 התנועה הציונית אפשרה לבובר לנהל מו"ם עם ההנהגה הערבית הוא הציע שלא תהיה עליה יהודית
  מסיבית ולא תהיה הכרזת מדינה אבל הוא נדחה

  • ק.א. הגיב:

   "כל כונתו של הכותב זה לשלול לגטימיות מהתנועה הציונית הלאומית" …

   אולי מספיק כבר עם הדמגוגיה העתיקה הזו?!

   שאלת הלגיטימיות של התנועה הציונית אינה נקודת המוצא למרות שהציונים מעוניינים לעשות מזה צימעס. השאלה הראשונית שממנה יש להתחיל היא שאלת המהות כפי שהיא מתבטאת הלכה למעשה ושאין מנוס מהכרה בעובדות (הקרימינליות) המתגלות לעין. הצרה היא שאחת מן התופעות האנושיות הידועות היא הכחשה והתעלמות מן הנראה בעליל. לזה מצטרפות תגובות (היסטריות) נלוות של ירי-בשליח והאשמות-רפלקס באנטישמיות. הציונים התרגלו לטקטיקה הפשטנית והבזויה, אך היעילה, הזו.

   מה שמקשה על עלי לפקוח עיניים אינו עיוורון שכלי אלא שמדובר קודם כל במצב נפשי. אני, למשל, מוכן עקרונית להגיע לכל מסקנה עיונית שתבוא מחקירה יסודית. אינני מחוייב מראש לצד הפלסטיני. אבל עלי וחבריו הציונים (או "הציונים") שוללים (מראש) העמדה לדין של פושעי מלחמה יודו-נאציים. האם יצהיר עלי שהוא מוכן עקרונית לראות ראשי ממשלה ציוניים (ועוזריהם) על הספסל בהאג?

   • עלי הגיב:

    ק.א יוצא מהנחה מוטעית לחלוטין הרואה בבית המשפט בהאג בית משפט ניטרלי.
    בית המשפט בהאג נבחר על ידי העצרת הכללית של האו"ם שם לערבים יש רוב מוחץ.
    העצרת הכללית היא שממנה את שופטי בית המשפט והיא שקובעת מה יעלה לדיון בפני בית המשפט הזה.
    הטרור הפלסטיני וירי טילים על ישראל אינו נחשב למקרה שראוי לדון בו בבית המשפט
    אבל ההתנחלויות (תיקון שהכניסו הערבים לחוק הבין לאומי) הם נושא ראוי למשפט בבית הדין בהאג,
    המוטה פוליטית בצורה ברורה.

   • דינו הגיב:

    "אתה מוכן עקרונית להגיע לכל מסקנה עיונית שתבוא מחקירה יסודית"? וואלה?
    אז מה דעתך למשל על דו"ח וועדת פאלמר שניקה את ישראל וצה"ל מרוב האישומים המופרכים שהוטחו בעקבות ארועי המרמרה?
    מה דעתך על דו"ח אדמונד לוי?

    ולעניין העמדה לדין בהאג: מה דעתך להעמיד לדין את בשאר אסד וראשי ממשלתו וצבאו, את מנהיגי איראן, את חסן נסראללה ואת הנהגת החמאס בעקבות פשעים נגד האנושות ופשעי מלחמה?
    הרי לא תכחיש שכל אלה יזמו ופגעו באזרחים חפים מפשע…

    • ק.א. הגיב:

     דעתי היא שאנו חיים בעולם הפוך. בד"כ "מקבלי הנובל לשלום" דווקא חשודים כפליליים.
     והטריקים שלהם ידועים. תשאל את בת השגריר הכווייתי מסיפור התינוקות והאינקובטורים או תשאל את קולין פאוול והמבחנות … ועוד ועוד ועוד כיד האימפריאליזם הנטויה… גם הסימטריה שתמימים או מיתממים כמוך מבטאים היא בבירור קו תעמולתי מאותו בית היוצר האימפריאליסטי. אימפריאליזם פרוע וציני שכזה הוא פשע נטו. ואילו חסן נסראללה, שלמרות שאינו כוס התה שלי, אינו יכול להיחשב באותה הקטגוריה, הוא מהצד השני ואני מסוקרן לדעת כיצד אתה היית מתנגד לאימפריאליזם במקומו?… לפחות אהוד ברק טען פעם שלו המצב החה הפוך הוא היה מצטרף לאחד מן הארגונים שאתה מכנה אירגוני הטירור. בקיצור, אתה לא ממש מתכוון ברצינות לטיעונים המגוחכים האלה, או שכן? בחייך.

     • דינו הגיב:

      הבנתי, אז לשיטתו של ק.א. כל טענה על אכזריות "אויבי האימפריאליזם" היא מצוצה מן האצבע: "טריקים","תינוקות ואינקובטורים" וכו' וכל השמצה נגד ארה"ב וישראל היא אנדרסטייטמנט…
      מי שלא רוצה לראות את האימפריאליזם הרוסי והאיראני וגרורותיהם הרצחניות – שלא יפטפט על "אימפריה", בוודאי היכן שאינה קיימת (ישראל).
      חסן נסראללה "אינו כוס התה" שלך? כולי התפעלות! רק שכחת שהוא חלק מציר רצחני מאין כמוהו הכולל את איראן (האימפריה) וסוריה (250,000 קורבנות ומליוני פליטים באשמתו הישירה של המשטר).
      לא-כוס-התה-נסראללה ביצע אינספור מעשי טרור (ע"ע הפיגועים בארגנטינה וובורגאס, עשרות אזרחים הרוגים) וירי של אלפי טילים נגד אוכלוסייה אזרחית. שלא לדבר על העובדה שאיש הוא קיצוני דתי עם כל המשתמע מכך. עם כל הכבוד, אני מעדיף את אובאמה, והאמת היא שגם אתה מעדיף את אובאמה ורק מסרב להודות בכך.
      אגב
      אם אהוד ברק היה "מצטרף לארגון טרור" הוא היה זוכה להשמצות (ע"ע היחס ליאיר שטרן ומנחם בגין) של כל הצבועים שמגנים על הטרור החמאסי-נסראללי-איראני-סורי

     • ק.א. הגיב:

      דינו, ראשית: אני אישית באמת מעדיף את אובמה על נסראללה אבל איזה מיהו האובמה זה? אובמה שאני מעדיף אותו (על נסראללה) הרי לא באמת קיים. זוהי אגדה. אובמה האמיתי (שמאחורי המסיכה) הוא סמרטוט ודובר של אליטה פיננסית-קרימינלית. אני חושש שזה המצב דינו. מתפקידה של האימפריה גם לבחור אדם רהוט, מתק שפתיים ומצחקק כאובמה שקל לחבב אותו – כשם שכל השדרניות בטלויזיה הן נאות ויודעות לדבר יפה. מודה שזה נעים וכיף לצפות בהן אבל מה עם התוכן?…זה לא ממש חשוב מה- הרי אנחנו לא מוכרחים, וגם לא מצופים, לחשוב בהגיון בעודינו משתמשים בטלויזיה. שנית: אני בהחלט מוכן לראות כל אימפריאליזם אך לפי שעה האיראנים הם אלה שמוקפים על ידי אימפריה רעבה וכוחנית המתרחבת לה, מפרקת מדינות, מטילה סנקציות, פולשת, מפציצה ומשתוללת מאלף בסיסי הצבא שלה אשר ברחבי הגלובוס כולו. לא תוכל להאשים את האירנים בזה. אם כך היו הם פני הדברים הייתי, כנראה, מצטרף אליך. קל היה לי מאד להסכים איתך רק יש בעיה קטנה אחת: האמת.

     • דינו הגיב:

      אתה חי בעבר. ארה"ב כבר לא מה שהיתה' והיא מואשמת שוב ושוב על חוסר(!) התערבותה במקומות בהן היתה מתערבת לפני עשור ויותר.
      שתי האימפריות המובילות כיום את "הרעב והכוחנות" בעולם הן רוסיה ואיראן. ע"ע הארועים האחרונים באוקראינה סוריה ותימן.

      עכשיו אם ברצונת לדון במושג "אמת", הרי לך טענות איראניות אותן ליקטתי בקלות מאתרי חדשות' לעומת המציאות בשטח:
      "איראן מכחישה קשר למתקפת הטרור בהודו: שקר מוחלט",
      למרות ש"הודו: משמרות המהפכה אחראים לפיגוע נגד ישראל בניו דלהי"

      לגבי הפיגוע ב בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה:
      "איראן הכחישה כל קשר לפיגועים, טביעות האצבעות של המוסד הישראלי ניכרות בדו"ח"…

      מרץ 2014: פעולה המוצלחת של צה"ל, שבסיומה נלכדה ספינת הנשק שהובילה טילים בעלי סיכון גבוה היישר אל חופיה של רצועת עזה" אבל איראן מכחישה קשר לספינת הנשק: "טענות שקריות וחסרות בסיס"

      "לאיראן לא היה חלק בפיגוע בבורגס" – כך אמר היום (שישי) שגריר איראן בבולגריה", אבל: "בולגריה האשימה השבוע את חיזבאללה, הנתמך בידי השלטון האיראני, במימון הפיגוע"

      ולסיום:
      Tehran Denies Participation in Yemen Conflict
      על זה נאמר: LOL

 6. א.ב הגיב:

  נכון מאוד,
  אנשים שוכחים שכהנא רק דיבר על דברים שרבין עשה.

 7. שירה הגיב:

  הלוואי וזה היה נכון. הנרטיב הציוני השולט הוא אפילו עוד יותר מפחיד: אנחנו מתים לשלום אבל הצד השני לא רוצה. הלוואי והיו רוצים! ואז בשמחה היינו מוותרים על הכיבוש.
  כל טיל שחמאס שולח לשדרות מוכיח את הנרטיב הזה וממשיך אותו בלופים: למה הם בחרו בחמאס? כדי להשמיד אותנו! למה הם לא מוחים נגד החמאס! כדי להשמיד אותנו! למה הם יורים עלינו טילים? כדי להרוג אותנו! אז איך אפשר לעשות איתם שלום??
  מדובר גם ברמה אינפנטילית של בני אדם שלא רק שלא מסוגלים לחוש אמפטיה לזולת, אלא גם לא מסוגלים לראות את האחר כבעל קיום ורצונות ותשוקות שלא קשורות אליהם. קרי, החמאס ברור שנבחר כדי להרוג יהודים ולא כדי להלחם בשחיתות הפתח לדוגמא והפלסטיני הממוצע, לפני שהוא חושב איך לפרנס את הילדים חושב קודם איך הוא יוכל להרוג יהודי. רמה אישית ירודה כזאת משתלבת יפה עם ההפחדה האינטנסיבית של ממשלות הימין.

  • צדוק התקוה הגיב:

   שירה אולי תעברי לגור שנה באחד הקיבוצים של עוטף עזה ואז אולי התגובה שלך תהיה אחרת?למה הפחדה זו המציאות הינה ביום העצמאות כך סתם החליטו מעזה לירות רקטה לעבר ישראל מזל שלא היו נפגעים ואלה הטומנים את הראש מה אומרים לא זה לא החמאס זה איזה פלג אז מי שלוט בעזה החמאס או כנופיות את מי זה מעניין הרקטה באה להרוג היא לא היית חלק מזיקוקי דינור איזה אהדה את רוצה שאני יחוש כלפי רוצחים אנחנו לא נותנים את הלחי השנייה רצונות קיום לאחר אין בעיה שיגדל חממות שיפתח את עזה ושלא יחפור מנהרות אבל שלא ישקיע את הכספים הזורמים מהעולם לבנות מנהרות לירות רקטות לעבר ישראל הרי יצאו מעזה למען שלום ושקט ולא יצאנו כדאי שנחזור כמעט כל שנה למלחמה חדשה תושבי עוטף עזה לא אינפנטילים הם רוצים לחיות

  • דוד עציון הגיב:

   מציע לך לחפש את תרגום אמנת החמאס, ולהבין שגם אם יש בהקמתו מחאה נגד השחיתות ונג פת"ח, כמעט כל-כולה היא אמנה שמטרתה כיבוש כל פלסטין, טיהורה מלאומיות יהודית, מאבק מזויין בתוספת של אנטישמיות ופגיעה במעמד האישה.
   אניש החמאס, בדבריהם ובמעשיהם לא מכחישים זאת

 8. עודד הגיב:

  יותר מדי תגובות באות מצדם של קוראים שמלכתחילה לא היו צריכים להיות שותפים לשיח המתנהל כאן – ימניים או ימניים-למחצה, שטחיים ביותר, נחפזים בתגובתם; כמה מהם – מגיבים קבועים באופן חשוד… תרומתם לדיונים רציניים, בשאלות סבוכות וקריטיות, שואפת לאפס. לא ברור לי מדוע הם קוראים את האתר הזה וטורחים להגיב, אבל – כמובן – זכותם המלאה לעשות זאת כל עוד האחראים לאתר אינם מבהירים את אמות-המידה שלהם לפרסום תגובה או לסינון תגובה, ובעיקר- למהות התגובות שהאתר מצפה להן. חבל. דיון רציני בסוגייה שהמאמר מצביע עליה מחייב בקיאות בשפע של חומר היסטורי- מחקרי ; בין השאר , כזה שעוסק בהגדרות ובהשלכות של "כיבוש" או "קולוניאליזם" בישראל ובמקומות אחרים ובהיסטוריה של ההתיישבות הציונית בארץ ( כולל רכישת קרקעות משייח'ים וגירושם של איכרים פלסטיניים , קשרים גלויים וסמויים של התנועה הציונית עם כוחות אימפריאליים במערב, הרקע האמיתי למה שמכונה "מאורעות", הצגתם של נרטיבים שונים ומנוגדים כהליך לגיטטימי, ועוד ועוד). אבל ,כפי שמרבית התגובות נראות ברגע זה, כל דיון נוסף – מיותר.

  • שירה הגיב:

   עודד, ניסחת בשפה מרשימה את מה שאני חושבת ואת הסיבה שאני לא קוראת שום תגובה של המגיבים האלו, שלשמחתי מגיבים בשמות קבועים ועושים את מלאכת ההתעלמות לקלה. מה שכן, אני מאוד מתעניינת בפאן הפסיכולוגי של השקפת עולמם של הישראלים (ולשם כך לא צריך לקרוא תגובות שקריות לעוסות) ולכן, לדעתי, הסיבה שהם מגיבים היא שהם בטוחים בצדקתם כל כך ושכל כך קל להראות את זה והנה רק תגובה אחרת מוחצת וכבר אנחנו נבין שאנחנו חיים באשליות ולא מבינים כלום. כלומר, הם במבצע אידיאולוגי של לחימה בסרטן השמאלני. גם אם הם יצליחו להחזיר בתשובה שמאלני יהודי אחד, כנראה זה היה שווה את המאמץ להחדיר פה את "האמת" ואת "העובדות ההיסטוריות הנכונות".
   מכיוון שגם ככה לא קל לחשוב כבלש ולעלות על אינטרסים סמויים, כוונות ואמיתות ואנחנו עושים גם ככה עבודת חקר יומיומית קשה, אין עניין בדיון ברמות האלו, משום שזה כמו שתנסה לפתור תרגיל של חמש יחידות במתמטיקה או באנגלית עם ספר יסודות מכיתה ב שכתוב כולו עם טעויות.

   • צדוק התקוה הגיב:

    שירה במקום להתאמת עם הדברים הכי קל ללעוג לדעה של האחר [היכן קבלת האחר?] אתם ממש אבל ממש בטוחים בצדקת הדרך שלכם [כך גם הייתה האמונה העיוורת שלכם בסטאלין שמש העמים עד הועידה ה20 של המפלגה הקומוניסטית האירה אתכם ושוב נרדמתם עד שהחלום הקומוניסטי התפורר וזה יקרה גם עם החלום הפלסטינאי שלכם ומי בכלל רוצה " להחזיר אתכם בתשובה " המציאות תחזיר אתכם האמת כואבת

   • דוד עציון הגיב:

    שלום שירה

    אני קורא את האתר הזה כי הוא מעניין ומאתגר

    לפני הבחירות האחרונות הצלחתי לשכנע חבר להצביע למר"ץ במקום לרשימה המאוחדת. האתר הזה עשר לי בכך

  • נילי הגיב:

   אני מבינה. להגיב פה מותר רק לאנשים שמזדהים עם התזה הכללית שמדינת ישראל מיוסדת על עוול שעד שלא יתוקן אין ליהודים שחיים כאן תקנה וזכות קיום ולהגיב מותר רק לאנשים שחלוקים ביניהם בשאלות כמו שורשיו של הקולוניאליזם הציוני, קשרי הציונות עם האימפריאליזם העולמי בכלל והאמריקני בפרט וכן הלאה. ויכוחים כאלה היו גם בתנועה הקומוניסטית העולמית בשנות העשרים והשלושים של המאה העשרים אבל בניגוד לדיונים הסטריליים שלדעת הכותב רק הם מותרים כאן, הוויכוחים ההם הסתיימו במשפטים מבוימים ובכדור בעורף.
   ולסיכום, אני מודה למערכת שהשכילה להפוך את התגובות לבימת דיון אמיתית. תודה!

 9. יונתן הגיב:

  שווה להעיף מבט על התמונה המצורפת שכן היא הדבר האמיתי היחידי בכל המאמר. בתמונה רואים את הגירוש האכזרי של הכפר הפלסטיני העתיק קירי בידי היהודים המרושעים. בעצם לא. מה שרואים בתמונה זה אוסף מקרי של אוהלים שמונחים על אדמת טרשים ואין אפילו שביל שמחבר ביניהם. אם זה ישוב אז גם האוהל שנטיתי שלשום בכנרת הוא 'ישוב'. עוד רואים בתמונה את אחד ה'מקומיים' משוחח עם שוטר שהוא בכלל שוטר בריטי ועם עוד איזה אדון חובש תרבוש, מן הסתם קצין במשטרת הכפרים הערבית.
  מה שלא רואים בתמונה זה שכל הסצנה הזו מתרחשת על אדמה ששייכת לגרעין קיבוץ הזורע. גם לא רואים שחברי הקיבוץ דווקא היו מוכנים להשלים עם זה שכמה רועים יפלשו לאדמתם. הסבלנות שלהם כלפי הפולשים התחילה לפקוע רק ב-1937, כאשר הרועים החביבים התחילו לאפשר לצלפים ערבים מהאיזור לטווח את המבנים הזמניים של הגרעין. מכאן הדרך הייתה קצרה להתערבות של שלטונות המנדט.

 10. שום בצל הגיב:

  מאמר שגוי מיסודו – כאילו הפגם המוסרי ברעיון הציוני היה כבר במוחו של הרצל (טפו), וכל ממשיכיו הם כנופיית שודדים, תוך התעלמות רשלנית, כמעט מעוררת רחמים, מהאירועים האחרים שהתרחשו במאה וחמישים שנים האחרונות, וגם אלו שלפניהן.

  אבל ניחא, נניח ובאמת עלינו לתקן את העוול הזה דווקא, של עם פלסטיני מיוסר שנותק מאדמתו וחווה כיבוש ודיכוי, ועלינו להשיל מאיתנו את פרוות הציונות המרושעת ע"מ שנוכל להביט במציאות בעיניים, ולשאוף לתיקון דרכינו הרעות. מה עלינו לעשות? לשאוף לזכות השיבה? להחזיר מייד ובזה הרגע 7-8 מיליון פליטים לפלסטין, לבנות להם ערים וכפרים, לפצות בטריליוני דולרים, לבטל את מדינת ישראל וחוקיה, לפרק את צה"ל, וליצור משהו חדש.
  מה זה יהיה?
  מדינה שיוויונית פלורליסטית?
  קומוניזם דמוקראטי?
  או מדינה מוסלמית לפלסטינים וגורל מפוקפק למדי ליהודים שייוותרו כאן?
  ואולי הכוונה האמיתית היא לדחוף את כל האשכנזים (סליחה, אשכנאצים) חזרה לאירופה שיחנקו עם דרכון האיחוד האירופי שלהם, כאשר המזרחים שיוותרו כבר יודעים איך לחיות בצל שלטון מוסלמי.

 11. בתורה החלה הצדקת הכיבוש הגיב:

  בקושי גמר ה' "לברוא את העולם" – את הצומח, החרקים ו… האדם, ובפרק 11 של ספר בראשית אנו מוצאים את הסיפור על "זרע אברהם". [לָלֶכֶת אַרְצָה כְּנַעַן]. ופרק 12 פותח ב– וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל־אַבְרָם, לֶךְ־לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ; אֶל־הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ. וְאֶעֶשְׂךָ לְגוֹי גָּדוֹל, וַאֲבָרֶכְךָ, וַאֲגַדְּלָה שְׁמֶךָ; וֶהְיֵה בְּרָכָה… וְהַכְּנַעֲנִי אָז בָּאָרֶץ. וַיֵּרָא יְהוָה אֶל־אַבְרָם, וַיֹּאמֶר לְזַרְעֲךָ, אֶתֵּן אֶת־הָאָרֶץ הַזֹּאת; ובפרק 13נכתב : קוּם הִתְהַלֵּךְ בָּאָרֶץ, לְאָרְכָּהּ וּלְרָחְבָּהּ; כִּי לְךָ אֶתְּנֶנָּה.
  הגענו לפרק 15, בו נפתחה המלחמה הגדולה שאותה תיארו (לדעת חוקרי המקרא) עזרא ונחמיה ("גולי בבל") כמלחמת שְמָד נגד השבטים של יושבי הארץ…[הַקֵּינִי־הַקְּנִזִּי־הַקַּדְמוֹנִי־הַחִתִּי־הַפְּרִזִּי־הָרְפָאִים־הָאֱמוֹרִי־הַכְּנַעֲנִי־הַגִּרְגָּשִׁי וְהַיְבוּסִי]. ואת המלחמה הזאת ממשיך בעקביות בנימין נתניהו וחבר מרעיו במכשלה החדשה (שתכלול את סר החינוך נפתלינו בנט, ושרת החוק והצדק איילת שקד…). אז זהו. אלוקים הביא לכם את הכיבוש!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים