הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 במאי, 2015 20 תגובות

ממשלה מסוכנת הוקמה בישראל. זו לא נבואת זעם. זו הערכת מצב מפוכחת לגמרי והיא מסתמנת במתקפה הצפויה בכל המישורים: על האזרחים הערבים, על זכויות העובדים וחופש ההתארגנות והשביתה, על בית המשפט העליון ובתי המשפט בכלל, על הקולות העצמאיים בתקשורת ועל האפשרות לביקורתיות וחשיבה במערכת החינוך ובתרבות.

hedva

את ההתנגדות ואת החלופה אנחנו חייבים להתחיל לבנות כבר עכשיו. לא בסיסמאות, בטח לא בחלומות על הצטרפות לממשלת נתניהו "כדי להשפיע מבפנים" וגם לא בהמתנה לרגע-כושר או מזל קצת-אחר בבחירות הבאות, אלא בהצבת אלטרנטיבה ציבורית חדה וברורה לדרכו של הימין שבשלטון.

מול המתקפה צריך לארגן התנגדות אפקטיבית בכנסת. בעבודה נכונה, נחושה ומתוכננת אפשר לחסום ולהכשיל יוזמות חקיקה של ממשלה כל-כך צרה. אבל האתגר הגדול נמצא מחוץ לכותלי הכנסת: גיבוש של מחנה דמוקרטי, תנועה מחברת של אנשים ומאבקים ממקומות שונים, שתיצור חלופה של שותפות יהודית-ערבית – מול מדיניות ההסתה ושנאה, של פתרונות חברתיים אמיתיים – מול מדיניות העשרת העשירים, של חתירה לשוויון – מול העמקת הפערים והאפליות מכל הסוגים, תנועה שתיאבק לפריצת מעגל הדמים של כיבוש ומלחמות באמצעות חתירה לשלום של עצמאות וצדק לשני העמים.

בניית המחנה הדמוקרטי היא משימה דחופה. אין למה להמשיך ולחכות. חייבים לצאת לדרך ולהתחיל עכשיו, היום, לבנות ברית רחבה ואמיצה של אנשים וכוחות שונים, למען השינוי הגדול הדרוש כאן.

כמובן שאינני מתכוון להסתפק רק במילים. לפנייה שלי כאן יש צד מעשי. בשבועות האחרונים כבר התחלנו, אנשים ונשים ממגוון מקומות פוליטיים וחברתיים, לחשוב על איך בונים את המחנה הדמוקרטי הזה, ביחד. אין לנו נוסחת קסם בידיים, אבל יש לנו נכונות לחשיבה פתוחה ולעבודה קשה. במהלך חודש מאי ויוני, נקיים מפגשים בשדרות, בחיפה, בנצרת, בירושלים, בתל אביב ובנגב. באופן אישי, אשמח להגיע לכל מקום אליו אוזמן. בשבוע הבא נקיים פגישה פתוחה בתל אביב, ביום שלישי הקרוב, 12 במאי, בשעה 20:00 בפארק קריית ספר שבמרכז העיר.

במקום לשקוע בייאוש ובדיכאון, בואו נתחיל לעשות. כי יש הרבה מה לעשות עכשיו. עזרו להפיץ את הקריאה הזו ובואו נתראה בשבועות הקרובים. מתחילים לבנות את החלופה. ביחד.

 • ח"כ דב חנין (חד"ש – הרשימה המשותפת)
תגובות
נושאים: מאמרים

20 תגובות

 1. פימון שיירס הגיב:

  "ממשלה מסוכנת הוקמה בישראל"…

  אבל זה משפט נכון ברציפות כבר מ 1948 מי כמוני יודע.

 2. אילו הבין אובמה הגיב:

  ממשלה מסוכנת הוקמה בישראל. אבל נראה שאובמה לא הבין זאת. או שלא רוצה הבין. כך או כך… כאשר ארה"ב ממשיכה לשלוח לצבא הכיבוש הישראלי נשק חינם (בשווי 4 מיליארד $ השנה) זה הופך את ממשלת שלושת האידיוטים — זה שלא רואה את נזקו, זה שלא שומע את זעקת הנגזלים שהוא גוזל, וזה שלא מריח את האש המאכלת — למסוכנת הרבה יותר.

  לכן אנו חייבים לארגן התנגדות אפקטיבית למדיניות הימין הקצוני, ולא רק בכנסת!

  • דניאל קלטי הגיב:

   כל הגישה המפגרת הזאת, של "אובמה הטוב, הצדיק, חתן פרס-נובל-לשלום, המלאך התמים – שכולה, אינו מבין, נעבעך, עד כמה ישראל רשעית… בוא לכיכרוש אובמבי, בוא!"

   ג'יז מן!! תתעוררו כבר, אתם שם ב"מרצ"!! אובמה, הוא-הוא גדול-המרצחים כיום, הוא וכלל פיהררוני "האיחוד האירופי" אולטרא-המצ'וקמק לצדו.

   ישראל ופשעיה הם פינאטס, לא-כלום ממש, בהשוואה למשולש הרשע האמיתי בעולם: ארה"ב-בריטניה-צרפת.

   • ק.א. הגיב:

    קלטי כנראה צודק, פורמלית, לגבי אובמה אך אינני שלם עם הנסיון שלו להקנות לעובדת הרשע המדובר דווקא את צורת הגיאוגרפיה המדינית המשולשת. לדעתי מדובר על מאפיה קרימינלית שמתחבאת מאחורי מדינות. אם לוקחים, למשל, את מלחמת עירק כפשע אחד ענקי הרי שהביצוע אכן שייך ברובו לחיילים ושכירי חרב ותעשייה (וציוד) אמריקאים אך איננו יודעים על הפעילות האינטרסנטית שמאחורי הקלעים בדרגי היוזמה והתכנון אשר מהם נובעת למעשה רוח הפשע. גם אין לזלזל במצבה הספציפי, והמתמשך מזה עשרות שנים, של ישראל כחלק באימפריה אשר מעניק לה הזדמנות להיות קרקע פוריה לנסיונות אכזריים בבני-אדם. גם אמריקה ובריטניה הן שותפות בחטיפתם של בני אדם מהרחוב והטסתם בין לילה למחנה ריכוז בצד השני של העולם אבל בישראל זה כבר חלק מהפולקלור היומיומי הציבורי ולכן מה שמצליח יפה בישראל הופך לפרקטיקה גם באזורים אחרים. ישראל מצליחה (בסיוע האמפריה!) למסד את הסטיה אשר בחלקים אחרים של האמפריה היא עדיין, תרבותית, בגדר שערוריה לכן היא מהווה מחלקת R&D לכל הנושא. ההפרדה למדינות: אמריקה, צרפת, ישראל, בריטניה לדעתי מחטיאה קצת את המטרה כאשר למעשה מדובר בתיאום כה הדוק.

    • דניאל קלטי הגיב:

     טוב, ק.א., ברור הרי, שהמדובר באימפריית-רשע גדולה אחת, הכוללת את הישויות המשניות ארה"ב, קנדה, האיחוד האירופי, טורקיה, ישראל, הודו, אוסטרליה, יפאן, דרום-קוריאה, סרי-לנקה וניו-זילנד (בין-השאר). זאת עובדה מוסכמת כבר וידועה לכל בר-דעת ולא בזאת עסקתי, בתגובתי הנ"ל, אלא בנטייה (הגזענית), להתייחס *רק* לישראל כפושעת ואילו לכל היתר, כאל צדיקים גדולים.

     כולם אותה החבורה בדיוק. משום-כך, כמובן, הגירה מכאן, למחוז אחר ברייך הוול-סטריטי (גרמניה, אוסטרליה, ארה"ב…) הינה חסרת-טעם כל-כך: כולה מעבר, מתא אחד לתא אחר, בתוך אותו בית-כלא… גם אם התנאים, בתא החדש, מעט יותר נוחים.

   • שירה הגיב:

    מכיוון שהכלכלה האמריקאית היא יותר מ50% מסך כלכלת העולם, כמובן שאובמה, שהוא חותמת הגומי של טייקוני כל העולם-סוחרי הנשק-ואספני הגופות הוא אחד האחראים הגדולים לפשע הגלובלי. אך מכיוון שעוד לפני שארה"ב סיימה לנגב את החלב מהשפתיים, אנגליה וצרפת כבר היו מעצמות קולוניאליות שכבשו ושיעבדו חצי עולם, אי אפשר גם להמעיט בחשיבותן. בנוסף, יש גם את "קבלני המשנה", מדינות שהן די טובות לאזרחיהן וכאילו נייטרליות אבל עיקר הכנסתן הוא ייצור כלי נשק, כמו שבדיה וגרמניה. שוויץ שהיא בית מחסה לכספי פושעים גם לא טומנת את ידה בצלחת.
    כדי לחרחר מלחמה גם בצד השני של העולם, ארה"ב מחמשת את הודו ודואגת בעקיפין גם לחימושה של פקיסטן.
    ישראל היא פצצה מתקתקת במזרח התיכון ועד שהיא תתפוצץ היא מעבדה לניסויים מקיאווליסטיים "סוציולוגיים" וסימולטור "לייף" לניסוי כלי הנשק האמריקאים.

  • צדוק התקוה הגיב:

   לכן אנו חייבים לארגן התנגדות אפקטיבית למדיניות הימין הקצוני, ולא רק בכנסת! מה פרוש התנגדות אפקטיבית?

 3. אחד העם 15 הגיב:

  האם יש פעילות בחיפה בעתיד הקרוב?

 4. אהוד ונטורה הגיב:

  כל הכבוד על היוזמה הברוכה!

 5. צדוק התקוה הגיב:

  דב מה קרה מחנה דמוקרטי ? פעם רצתה לבנות מחנה קומוניסטי /סוציאליסטי

 6. Hanna-Ana הגיב:

  האם יתקיימו מפגשים בערים נוספות… מתי? איפה?

  תודה,

  אנה

 7. "מערכה חדשה" על עזה הגיב:

  רק נבחרה ממשלת ביביהו החדשה וסמי תורג'מן, אלוף פיקוד הדרום החל לשפוך את מיטב הג'ורה שלו, מלאת הסתירות, בין "למנוע כאוס ומשבר הומניטרי"לבין "מדי פעם תהיה מערכה".

  קשה מאוד להאמין לאלוף, למיסטר ג'קיל ומר הייד (Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde).
  כי אם באמת רוצה ישראל "למנוע כאוס ומשבר הומניטארי ברצועה", הרי הפתרון הוא פשוט: הסרת המצור, אספקת חשמל 24X7, הכנסת חומרי בנייה לשיקום הבתים שנהרסו או ניזוקו (96,000 ע"פ האו"ם), שיקום החקלאות באופן שיאפשר גם ייצוא (לארצות ערב ולישראל), התרת כניסת עובדים לישראל ללא הגבלה (שיחליפו את העובדים הזרים מסין, תילאנד ומז' אירופה)… לכן התבטאותו השנייה של האלוף ש"מדי פעם תהיה מערכה" (מלחמה), היא יותר אמינה מאחותה, כי תעשיות הנשק (בישראל ובארה"ב) רוצות להשתמש בתושבי רצועת עזה כשפני ניסוי לנשק החדש שהן מייצרות.

  אלא שפליטי הנאכבה מסרבים להיות עכברי מעבדה נרצעים ל"מערכות" בכלא הגדול – ברצועה. לכן הם מתכוננים לגבות מחיר כבד בדם מצבאו התוקפני של תורג'מן. זו הסיבה שבניגוד לחמאס הפוליטי, שלא זוכה להערכת הציבור בעזה, זוכה צבא החמאס להערכת כלל הציבור.

  • צדוק התקוה הגיב:

   תגובה ל "מערכה חדשה" על עזה שכחתה רק פרט אחד קטן הפסקת ירי רקטות של מהחמאס נגד ישובים אזרחים על ישראל אם לאחר שצה"ל עזב את עזה היו הערבים מתעסקים בחקלאות בתעשייה בכלכלה וממשיכים להפעיל את אזור התעשייה במחסום ארז שם עבדו מאות ערבים במפעלים הרבים או אז לא היה מצור על עזה גם בעת אותו " מצור" עזה מקבלת וקיבלה חשמל מים מזון וטיפולים בבתי החולים בישראל שאל את נשיא עזה חאניה שנכדתו טופלה בישראל ולא רק היא סע לבית החולים שניידר תמצא שם עשרות ילדים מעזה המטופלים שם סע לבית החולים סורוקה וברזלי תמצא שם עשרות חולים המטופלים שם גם בעת המלחמה היו מטופלים ערבים מעזה בבתי החולים בישראל את זה שכחתה לציין כי זה היה הורס לך את התאורה שלך

 8. דניאל קלטי הגיב:

  מחנה "דמוקרטי"? חלופה "דמוקרטית"?

  הממם…

  יודע מה, בוא נראה אתכם *באמת* דמוקרטים, אתם שם במק"י ובחד"ש. בוא נראה אתכם *באמת* דמוקרטים, אתם שם ב"תעאיוש" וב"סולידריות שייח' ג'ראח". במקום לצנזר ולהדיר ולחסום, כל שמאלני רדיקאלי, החושב *במשהו* אחרת מכם, במקום לכסות (ולהפעיל טרור טאליבאני על) מפגינות, ש"אינן לבושות צנוע", במקום לאפשר התבטאות, בכינוסים אידיאולוגיים, אך ורק לאומרי "הן" לתמר גוז'נסקי – בואו נראה אתכם, אשכרה ובאמת ובלי שום צביעות עוד, נפתחים לדיון רחב באמת, חופשי באמת, דמוקרטי באמת, בשמאל ובמהותו.

  כנים הפעם? אמיתיים סוף-סוף? אני האיש שלכם ברחובות.

  אבל, אם תצונזר תגובתי זו, אדע: אינכם דמוקרטיים יותר, מ"שרת המשפטים" החדשה.

 9. שירה הגיב:

  למה אתם לא מכבדים את העם הישראלי שבחר את ההרכב הזה? אתם מזכירים לי עכבר שרוצה להרגיז את האריה ביער והאריה מרחם עליו ועושה כאילו זה מרגיז אותו ואז כשהוא באמת יתרגז, הוא ימעך את העכבר בלי למצמץ. תמשיכו לשפוך את הכוחות שלכם והאמונה שלכם והנאיביות שלכם לבטלה ומגיע לכם שמהצד השני יושבים להם "הימנים" ועושים לכל ההסברים המחוכמים שלכם "נה נה בננה".
  והסיבה היא שאפילו לכם אין מושג למה הדמוקרטיה בישראל כל כך שבירה וזה כי אין לכם מושג איך בונים דמוקרטיה כי אם היה לכם הייתם יודעים שהיא יריעה שניה על יסודות גזעניים ולכן היא כל כך רכרוכית בישראל.
  והפתרון? תתפטרו מהכנסת ותסרבו לשבת בה כי אתם רק בובות לחזות הכאילו דמוקרטית. לכו תעשו משהו מועיל יותר כמו שעושה עמירה הס.

  • דניאל קלטי הגיב:

   ולשמח את בנט, ליברמן וחיילת שקד?

   • שירה הגיב:

    זה ישמח אותם רק לזמן קצר. השמאל המזויף מפריע למהלך הטבעי הצפוי: הדרדרות מהירה של ישראל ריקבון וקריסה פנימית.

 10. אלכס מסיס הגיב:

  עצתה של שירה לחברי כנסת מהשמאל להתפטר ממנה – היא עצת אחיתופל
  מדוע עלינו להניח לסיעות הימניות-לאומניות לעשות במולדתנו ככל העולה על רוחם וכיסיהם מבלי
  שאופוזוציה תעמוד מעל ראשיהם, שחיתותיהם, גזלנותם ונכלוליהם
  הסיעות שאינן ימניות קיצוניות חייבות ללכד אופוזיציה לוחמת ונשכנית ללא חרמות ומריבות פומביות
  – כך יניחו את היסודות לחזית עממית שתתיצב בבחירות המתקרבות לכנסת כשממשלת העיועוים
  של נתניהו-בנט-דרעי-חרדים תתרסק במריבותיהם על חלוקת השלל שנגזל מאיתנו
  להבהרת האמור לעיל: הרשימה המשותפת צריכה להיות חלק בלתי נפרד מהאפוזיציה לקיסרות
  הביבים המצחינה

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים