הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 במאי, 2015 3 תגובות

בראשית החודש פנינו למנהל בית החולים הדסה עין כרם, פרופ' יורם וייס, בתלונה על עיכוב בקבלת פצוע לחדר מיון ועל התנכלות לצוות רפואי של הסהר האדום בבית החולים. מדובר בפצוע עבד אלרחמן יאסין, אשר נפצע ב-19 באפריל האחרון ועוכב בכניסה לבית חולים מכיוון שמי שפינה אותו היה הסהר האדום ולא מגן דוד אדום. בנות משפחתו של יאסין יחד עם הצוות הרפואי היו צריכים להתווכח ולשכנע את אנשי הביטחון בכניסה לבית החולים שיאפשרו להם להיכנס. כניסתו של יאסין, שמצבו היה קריטי, עוכבה בכעשר דקות.

בית החולים הדסה עין כרם (צילום: YoavR) hadasaבית החולים הדסה עין כרם (צילום: YoavR)

אך בזה לא תם הסיפור. לאחר הכניסה לבית החולים וכניסתו של יאסין לטיפול נמרץ התבקש הצוות הרפואי של הסהר האדום על ידי אנשי הביטחון לצאת מיד משטח בית החולים. הצוות הסביר כי עליהם למלא דו"ח ולאסוף את הציוד הרפואי שלהם ולאחר מכן יצאו מבית החולים. כתגובה, אחד מאנשי הביטחון החל לצעוק על הצוות ואיים שהוא יוציא אותם בכח מבית החולים. הוא אמר לצוות האמבולנס כי "הוא יכול לעשות מה שהוא רוצה בבית החולים ולא מעניין אותו הנהלים שלהם". הוא צעק ואיים והזמין משטרה ולא אפשר לצוות האמבולנס לעזוב עד שהגיעה המשטרה. השוטרים שמעו את גרסת אנשי הביטחון ולאחר מכן את גרסת צוות האמבולנס. איש הביטחון התקשר למרכז הסהר האדום וטען שצוות האמבולנס לא פעל לפי הוראות אנשי הביטחון ונתן הוראה שאסור לצוות הזה להיכנס שוב לבית החולים הדסה עין כרם. רק בעבור כחצי שעה מכניסת צוות האמבולנס לבית החולים התאפשר לצוות לשוב לעבודתו.

התנהלות זו של אנשי הביטחון פגעה בזכותו לבריאות של יאסין והפריעה לעבודה המקצועית של צוות האמבולנס. רופאים לזכויות אדם (רל"א) דרש כי בית החולים יקיים בדיקה מקיפה באשר להתנהלות אנשי הביטחון ויתדרך אותם לא להפריע לעבודה הרפואית ולעבוד בשיתוף פעולה עם הסהר האדום על מנת שהטיפול בפצועים לא יפגע. עוד רל"א דרש כי משרד הבריאות יבדוק את התנהלות בית החולים ואת נהלי אנשי הביטחון כך שלא יפגעו הטיפול בפצועים והעבודה המקצועית של הצוות הרפואי.

 • מור אפרת, עובדת במחלקת שטחים כבושים ברופאים לזכויות אדם
תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. צדוק התקוה הגיב:

  היה רצוי להביא את תגובת בית החולים

 2. מעשה שהיה ב"הדסה" הגיב:

  אחמד חמזה נאטשה היה קומוניסט, חברוני, שזכה בבחירות לראשות העיר וגורש לירדן. לאחר מאבק ניתן לו לחזור לגדה. נאטשה היה במקצועו רופא ניורולוג, כשביקרתי אותו, הוא ביקש שאתקשר בשמו לנוירולוג ב"הדסה" עין כרם, ואבקש את תוצאות הבדיקה של פציינט פלסטיני. הרופא שדיבר במבטא אמריקאי כבד ענה: "הוא לא יקבל את תוצאות הבדיקה לפני שהפלסטינים יפסיקו לזרוק אבנים". כך הפר רופא ב"הדסה" את "שבועת היפקרטס". זה היה מזמן, אבל נראה שהנוהג השתרש ב"הדסה"…

  • צדוק התקוה הגיב:

   כשרופאים נוסעים להדסההר הצופים בדרך חוטפים אבנים סתם כך כנראה בלי כונה לפגוע

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים