הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-2 ביוני, 2015 3 תגובות

"אנחנו נמצאים היום, האריתראים, מבקשי מקלט, כדי להשמיע את הקול שלנו לשגרירות האריתראית שנמצאת כאן. אנחנו האריתראים כאן, כי לא רוצים לתמוך בשלטון הדיקטטורי האריתראי ואנחנו אומרים 'מספיק' לשלטון. אנחנו מבקשים, בשביל כל האנשים שנרצחו על ידי דעא"ש ושטבעו בים, שהשלטון האריתראי, הדיקטטור האריתראי, לא רצה שהעם האריתראי יעשה להם טקס והוא כל פעם, וכל יום, מגייס ילדים וילדות לצבא, לזמן ללא הגבלה, לכל החיים. אנחנו נמצאים כאן היום כדי להתנגד ולהגיד 'מספיק לדיקטטור' ו'מספיק לאפווארקי!' אנחנו היום מבקשים מהשגריר האריתראי שבאמת, אם הוא יכול, לבוא ולהצטרף אלינו והוא יהיה אחד מההפגנה הזאת ואנחנו נשמח. תודה רבה לכולם. בשנה הבאה נהיה במדינה המהממת, במדינה הטובה, במדינה דמוקרטית, בעיר הבירה שלנו אסמרה. ותודה רבה כל מי שנמצא כאן, מוזמן איתנו הביתה. שנה הבאה באסמרה!".

lampedusa-memorial2טקס זיכרון להרוגי למפדוזה בגינת לוינסקי, תל-אביב, 12/10/13 (צילום: אקטיבסטילס)

הקלדתי את דבריו אלה של אמנואל יימאנה בסיום הפגנת המחאה מול שגרירות אריתריאה בתחילת השבוע, אך אני ממליצה לצפות בסרטון המצורף בו הוא אומר את הדברים בקולו הנרגש ומלא התקווה. אמנואל הוא אחד מ-34,000 האריתראים שמבקשים, אך לא מקבלים, מקלט בישראל. אמנואל הוא גם אחד מאלפי אריתראים בישראל שמשקיעים את רב זמנם, מרצם ומשכורתם הזעומה במאמצים להניע את העולם לפעולה שתביא קץ לשלטונו הדיקטטורי והאכזרי של איזיאס אפווארקי, ותאפשר את חזרתם למולדתם האהובה אריתריאה.

על אף שרשויות מדינת ישראל מתעמרות במבקשי המקלט ומסרבות להכיר בזכויותיהם כפליטים, רב הפגנותיהם של האריתראים בישראל מכוונות נגד הרודן אפווארקי, ממנו נמלטו. ההפגנה האחרונה נערכה במחאה על האיסור לערוך באריתריאה טקסי הלוויה מסורתיים למאות האריתראים שטבעו לאחרונה בים, נמלטים מלוב לאירופה וכן למספר לא ידוע של אריתראים שראשיהם נערפו על ידי אנשי דעא"ש בלוב.

בשמונה השנים האחרונות, מאז הצלחנו, במאמצים רבים, להביא לשחרורם של ראשוני מבקשי המקלט האריתראים מהכלא הישראלי, השתתפתי באינספור הפגנות של הקהילה. רב בני הקהילה לא ידעו את משמעות המילה "הפגנה" עד שהצליחו להימלט ממולדתם הדכאנית. פעם אחר פעם אני מוצאת את עצמי נדהמת מיכולתם של בני הקהילה לארגן הפגנות מרובות דוברים רהוטים, שלטים וחולצות שמיטיבים להעביר מסרים לקהל ולתקשורת.

הפגנות האריתראים מרשימות לא רק משום המודעות להיעדר ניסיונם הקודם בארגון הפגנות. נדרש אומץ רב לצורך התייצבות והפגנת מחאה מול משרדו של שגריר אריתריאה בישראל, ידו הארוכה של הרודן אפווארקי בארץ הקודש, בידיעה שכל אחד ואחד מהמשתתפים בהפגנה מצולם ומתועד. נדרשת גם תקווה: התקווה שמדינת ישראל לא תגרש את המפגינים לאריתריאה כל עוד הרודן האכזר שאוסף את תמונותיהם, עדיין שולט שם.

תקווה רבה נשמעת בקולו של אמנואל שמזמין בעברית רהוטה את כולנו "בשנה הבאה באסמרה". נצרף תקוותנו לתקוותו של אמנואל. נוסיף ונקווה שעד שאמנואל אכן יוכל לשוב הביתה, תפסיק מדינת ישראל להתעמר בו ובחבריו ותחל לכבד את האמנה בדבר מעמדם של פליטים שעליה חתמה.

 • סיגל רוזן, רכזת מדיניות ציבורית במוקד לפליטים ומהגרים, בעקבות ההפגנה של פליטים ומהגרים נגד הרודנות בארצם שנערכה מול שגרירות אריתריאה בתל-אביב, במאי 2015.
תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. ישראל ואריתריאה הגיב:

  אין זה פלא, וגם לא סוד, שישראל היא ידידה קרובה של הדיקטטורה הארתריאית
  * בפברואר 2002 חתמו ישראל ואריתריאה על הסכם תעופה ראשון שמאפשר למטוסים ישראליים לחלוף בשטח האווירי של אריתריאה. החותם היה שר התחבורה, אפרים סנה, שביקר יומיים במדינה,
  * בסוף שנת 2012 ציטט NRG את סוכנות המודיעין האזרחית "סטראטפור‭:"‬ "ישראל מחזיקה בסיסים צבאיים באריתריאה". בגוף הידיעה נכתב שצ.ה.ל "מחזיק יחידות ימיות ואמצעי האזנה במדינה האפריקאית החולשת על הכניסה לים סוף". ישראל גם מקיימת מתקן האזנה בפסגת ההר הגבוה ביותר באריתריאה, האמבה סוארה, ומוכרת לאריתריאה נשק, ומערכות הגנה אווירית משופרות, למרות שמוע"הב של האו"ם הטילה על אריתריאה אמברגו נשק.
  * רק 2 מבקשי מקלט מאריתריאה קיבלו בישראל מעמד פליט. ישראל דוחה על הסף בקשות מקלט של עריקים אריתראים.

  נשיא אריתריאה, איסאייס אפוורקי, נבחר בשנת 1993 והוא ע ד י י ן מכהן כראש המדינה, ראש הממשלה והמפקד העליון של הצבא. כל אופוזיציה היא לא חוקית. כל העיתונות הכתובה נסגרה. אלפי מתנגדי המשטר נעדרים, אך הממשלה מכחישה את קיומם של אסירים פוליטיים. מי שמסרב לשרת בצבא מעונה או נרצח.

 2. צדוק התקוה הגיב:

  כשהם נמצאים כאן הם לא יכלו להחליף את השלטון הם צרכים לחזור ולהילחם למען הדמוקרטיה דמוקרטיה באפריקה הוא מצרך נדיר לא מקבלים אותו על מגש של כסף הפגנות לא עוזרות לאף אחד
  אם כמות כזו של מסתננים הנמצאים כאן היה אפשר להקים צבא ולהילחם למען המטרה

  • יוסי פלס הגיב:

   כל מה שאתה רוצה זה להיפטר מהם (ואגב, מן הראוי שתכנה אותם ׳פליטים׳ ולא ׳מסתננים׳, הכינוי שמירי רגב וישראלים רעים אחרים הדביקו להם). מי, לדעתך, יחמש את 34000 מתנגדי המשטר? (לא ישראל, כמובן; היא מחמשת את צבא הדיקטטורה, כפי שצויין בתגובה הראשונה). ומי יסייע להם לנהל באריתריאה עצמה תעמולה נגד השלטון? מישטרים אכזריים אינם קורסים מהר כל-כך ללא עזרה מבחוץ.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים