הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 ביוני, 2015 24 תגובות

אני מודה ומתוודה: אינני מתעניין כל כך מה פניה של הממשלה נשבעה אמונים לאחרונה. אינני מתעניין באמת מי עומד בראש משרד המשפטים או אפילו האם משה כחלון ינהיג שינויים מסוימים בכלכלה הישראלית – בינתיים הוא כבר וויתר בניגוד להבטחתו על הפיקוח על גז הטייקונים. אינני נופל מן הכסא כאשר ציפי חוטובלי אומרת שזכותנו על הארץ באה לנו בדואר אוויר מאלוהים עצמו. עובדי משרד החוץ , אשר בשיחת תדרוך נאמרו דברים אלה הרימו גבה, אך לא מהטיעון עצמו אלא מכך שבעולם אי אפשר לבוא עם דברים כאלה. בתוך ארצנו הרוב הגדול יאמין לסגנית השר החדשה. זה מזכיר את דבריו של פרופסור אמנון רזקרקוצקין שאמר פעם: "הציונים לא האמינו באלוהים אבל הם האמינו שהוא נתן לנו את הארץ". כמובן, שאני מעריך גם שינויים קטנים לטובת הציבור הרחב שיתכנו גם במשטר קפיטליסטי אלא משום שבעייתה של ישראל היא במקום אחר לגמרי.

bibibama

בעייתה היא קיומית, לעתיד הקרוב, הרחוק או אפילו כאן ועכשיו. בעייתה של ישראל היא שהיא קמה על בסיס גירושה של האוכלוסייה המקומית שהייתה כאן לפנינו. עובדה זו מאפילה על כל בעיה אחרת גדולה כקטנה שאנו נתקלים בה. עובדה זו היא הבסיס של המלחמה המתמדת של ישראל עם סביבתה שאין לשכוח שאלה בכל זאת 200 מיליון ערבים ועוד מיליארד מוסלמים, העובדה הזו גם קובעת את תלותנו בבני הברית שלנו, ארה"ב ואת אירופה. שגם הם לא בדיוק אהובים בעולם בשל מדיניותם הקולוניאליסטית מימים עברו הנמשכת בצורה זו או אחרית גם בימים אלה.

רוב תושבי ישראל שמים מבטחם בצבא ובכוח בכלל. הם אינם רוצים לדעת שצבאנו המהולל אינו כה חזק, אמיץ ובוודאי אינו מוסרי כפי שהם רוצים להאמין. הנה רק עכשיו מספר לנו אלופינו בדימוס שקברניטנו בעבר לא העזו באמת להשתמש בצבא הרגלים שלנו מפחד ש"לא יספקו את הסחורה". כך היה במלחמת לבנון השנייה וגם ב-"צוק איתן" וזאת מפחד של אבידות של חיילים, את האזרחים קל יותר להקריב. אך למרות כל זאת מי זוכר ומזכיר שיותר מ 70 חיילים נפלו בצוק איתן. מי מסר דו"ח על כך? מי אחראי? מי שילם על כך? שאלות אלה לא נחשבות פטריוטיות. ולכן ההשתקה של הקורבנות היא קלה.

אפשר לכנות נערים וצעירים ערבים גילאי 17 בערך כ"טוריסטים רוצחים שכל רצונם להרוג אזרחים יהודים תמימים" – אבל העובדה היא שאלה צעירים אשר מרוב זעם על הכיבוש והדיכוי יוצאים ומתנקשים בחיילים מאומנים היטב שלרוב יכולים להם. לא רצח והרג אזרחים מטרתם אלה שחרור מדיכוי השפלה – וזה לא יפסק עד אשר אלה יפסקו. אם אלה טרוריסטים נצטרך להודות שגם לוחמי השחרור בכל העולם היו טרוריסטים. אם מרוואן ברגותי טרוריסט שנידון לארבע מיתות אז גם נלסון מנדלה היה טרוריסט. וגם הו צ' מין, וגם מאו, וגם קניאטה ואפילו ושינגטון כל אלה ורבים אחרים מרדו בשולטים הקולוניאליסטים. ומאידך האם יש ארץ מדוכאת ושבויה שלא השתחררו לבסוף? והאם אחרי שחרורם העולם לא הריע להם. מי לא זוכר את קבלת הפנים הנלהבת לה זכה מנדלה בכל העולם וגם בניו יורק אחרי הניצחון על שלטון אפרטהייד בדרום אפריקה?

אין לנו עניין עם טרוריסטים או עם נערים צעירים יש לנו עניין עם העם הפלסטיני שלא יוותר על זכויותיו ועל חירותו. כאמור, מקורו של הסכסוך הוא גירוש האוכלוסייה המקומית. בספרה של אניטה שפירא שיצא בימים אלה, הביוגרפיה של דוד בן גוריון, מסופר כיצד הוא ראה בהסתלקות הערבים במלחמת 48 נס גדול, מן החשובים שהתחוללו באותה שנה של נסים. שכן אוכלוסייה עוינת שמסתכמת בכ-40 אחוז מאוכלוסיית המדינה החדשה לא הבטיחה טובות לעתיד. שפירא מספרת שבן גוריון היה מוכן לקבל את גבולות כ"ט בנובמבר והערבים בתוכם; אך במלחמה כמו במלחמה : אין לנו עוד מחויבות לגבולות. ואשר לאוכלוסייה – מי שעזב לא יוכל עוד לשוב. ביולי 48 החליטה הממשלה שלא להתיר את שובם של הפליטים הערבים. שפירא ניסתה לשפץ את בן גוריון , "הוא לא היה גזען" היא אומרת. אך מה עם תנועת היד המפורסמת המורה על גירוש הערבים מלוד עליה סיפר יצחק רבין או מכתבו (שעומד למכירה בימים אלה) בו הוא מורה לאבא חושי לא להחזיר את ערבי חיפה שברחו לבתיהם. ואגב: "חוזה המדינה" חזה כנראה גם את זאת – ביומנו הרצל רשם ש"אנו ניתן לאוכלוסיה המקומית לצאת את הארץ לחפש עבודה אבל לא ניתן להם לחזור".

הנכבה של 48 והכיבוש של 67 הם הפצע הפתוח, הם הדם הניגר שלא מגליד של העם הפלסטיני. מפתח הבתים מהם גורשו הוא הזיכרון החי ולא נשכח. הצומוד לאדמה שלהם הוא המאבק המתמיד. שום שלום או דו קיום לא יכול לבוא בלי תיקון עוולות אלה. העם הפלסטיני לא ישכח ולא יעבור לסדר היום. אך דווקא על הגירוש והכיבוש מנסים עושי שלום למיניהם להתגבר או להתעלם…

הנשיא ברק אובמה למשל הזדעזע מדברי נתניהו ביום הבחירות כאילו לא ידע על יחס השלטון הישראלי כלפי הערבים-פלסטינים. הוא רומז על החמרת יחסי ישראל – ארה"ב הקרירים, אך בינתיים הוא מביע שוב את הבטחתה של ארה"ב לשמור על ביטחון ישראל. מדינה פלסטינית ובטחונה לא כלולים באוצר המילים של נשיא ארה"ב. כפיצוי בעקבות ההסכם עם איראן הוא (הפנטגון) מאשר לישראל 8,000 פצצות חכמות; 14,500 מערכות להנחיית הפצצות החכמות; 50 פצצות בונקרים; 4,100 "פצצות קטנות" (רק 110 ק"ג חומר נפץ); 3,000 טילי הלפייר למסוקי האפאצ'י. העלות הכוללת של חבילת החימוש נאמדת בכ-1.8 מיליארד דולר ; ובנוסך ארה"ב תמכור ישראל מפציצים חמקנים נוספים מסוג "אפ-35". כך דואג הפרזידנט האמריקאי לביטחוננו. ואיזה חגיגה מצפה לנו במלחמה הבאה, הקורבנות וההרס של "צוק איתן" יתגמדו למה שעכשיו צה"ל מסוגל לחולל. האם אחרי כל אלה יתפלא מישהו ששוחר שלום ישראלי כמו עוזי ברעם יפרסם מאמר תחת הכותרת "השראה מהנשיא אובמה" ("הארץ", 25 במאי 2015) ובו הוא שר שיר הלל לנשיא המשגר אלינו את כל הצעצועים האלה. והאם אפשר להתעלם מן הקשר של ברעם למחנה הציוני, והאם אפשר להתעלם מן ההבטחה של מרצ לתמוך בהרצוג בכל אשר ילך?

למרות כל אלה אני משוכנע ובטוח שאיש לא יוכל לעצור את מאבק הפלסטינים לחרות ולמדינה משלהם ליד מדינת ישראל. נכון, מאבק הפלסטינים נראה כרגע בכי רע. אי אפשר גם לנהל מאבק לעצמאות כאשר מקיימים "שיתוף פעולה בטחוני" עם הכובש. הפלסטינים ראויים להנהגה אחרת, למנהיגים מסוגם של מרואן ברגותי הנמק בכלא הישראלי.

תגובות
נושאים: מאמרים

24 תגובות

 1. אווה חדד הגיב:

  אני שונאת את הכיבוש יותר ממך ובעד נסיגה חד צדדית לקווי 67. ואולם אין לי כל אשליות בדבר שלום איתם. זו היתה עמדתו שך האילן הגבוה, ליבוביץ, כלומר שאל ליהודים לשלוט על עם אחר. וכששאלו אותו ומה בדבר השלום? הוא ענה: אני כלל וכלל לא דיברתי על שלום, איזה שלום ומה שלום…

  הרצח הנתעב של מש' מקלף במוצא היה 20 שנה לפני קום המדינה… מי שרצחו את המשפחה, למעשה שחטו אותם ורצחום בגרזינים, היו שכניהם הקרובים.
  נבצר ממני להבין מדוע אנשים אינם יכולים להתרגל לרעיון שכל כמה שנים תהיה כאן מלחמונת.

  מי שסבלו מהקולוניאליזם שונאים את אירופה?. הרי לכם חידוש… והרי אנו עדים מדי יום ביומו לטביעתם של עשרות אומללים שכל רצונם היה לחיות באירופה, ולהתרחק מהזוועה של החיים בעולם הערבי.
  בנוסף, מדוע לא תראה דוגמא ותמסור את ביתך לפלשתינים מהגדה שגורשו ב-48 וגם תצהיר על כך ברבים. אני משוכנעת כי רבים ילכו בעקבותיך.

 2. ק.א. הגיב:

  במקביל לרמיסתם (היותר מוכרת והברברית) של הפלסטינים מתרחשת גם רמיסה חייתית אחרת (וקצת פחות מוכרת) של השפה והתודעה האנושית הכללית. שתי הרמיסות מתבצעות אקטיבית ושיטתית ע"י אותו הגוף האימפריאליסטי, בראשות היצור התלת-ראשי בובו-אובמו-קמרו. את הרמיסה הראשונה בוחרת אימפריה זו לכנות בשמות שונים, כגון "זכויות היסטוריות"… ואילו לרמיסתה השניה הוענק השם השמנוני והמתנפח בקביעות כמו איזה מרשמלו וורוד אשר הושם בוואקום: "דמוקרטיה".

  ההתרשמות הנ"ל, לגבי שתי הרמיסות הכוחניות והמתרחבות הללו, אינה מוטלת בספק והיא בבחינת תחושה אנושית אלמנטרית. מדובר ברושם שכל יצור אינטליגנטי (שלא נסחף באינדוקטרינציה) יודה בזה (אם יחליט לרגע להמנע משקרים) זאת ללא שום הבדלי, לאום, מין, דת, צבע, השקפה, או כל הבדל אחר.

  המערכת אינה מונעת מאיתנו לבטא מחשבות כאלה, אחרי הכל היא "דמוקרטית" והיא נדרשת (לפי שעה) להעניק לציבור את חופש הדיבור, אבל בתכלס במועדוני שכרון-הכוח ועוזריהם של האימפריה ברור שמחרבנים על המימד ההומאני היסודי הזה ועל כל אלה שעדיין מחזיקים בו.

  • דינו הגיב:

   אז עכשיו ביבי הוא בראשות "רמיסת השפה והתודעה האנושית הכללית"?
   כמובן, "ברור" הרי שהאנושות נפגעת קשות מהציונות, במיוחד אומללים באידליב או בצנעא.
   אני לא אתפלא אם תטען גם ששתי מלחמות העולם – מקורן באינטרסים ציונים.
   הגיע הזמן להפסיק אם הבדותא המגוכחת הזו לפיה לישראל יש איזושהי השפעה על משברים עולמיים.
   מספיק רק ליסוע לרמת-הגולן ואז לצעוד מזרחה כמה קילומטרים כדי להיווכח שהעולם עוסק ברמיסה והשמדה חמורות פי כמה ממה שקורא בישראל, ללא קשר לישראל.

   אם כבר מדברים על רמיסת שפה ותודעה האנושית הכללית – הרי שאין כמו הציר הידוע של רוסיה-איראן-סוריה שכולו עוסק כביכול ב"הצלת נפשות", "סיוע הומניטרי" ו"מלחמה בטרור" (הרי לך שפה מכובסת, צבועה ורמוסה קשות) בתימן, סוריה, אוקראינה ועוד מקומות , כאשר למעשה סכום הפשעים של הציר הנ"ל עולה עשרות מונים על פשעי האימפריה שלך.

   אתה מוזמן להסתכל בויקיפדיה ב"List of freedom indices" ולבדוק היכן ממוקם הציר ארה"ב-בריטניה-ישראל לעומת הציר סוריה-סוריה-איראן…
   הנתונים מדברים בעד עצמם, ועכשיו בדוק שוב את מי אתה מאשים כראש החץ של רמיסה חייתית ופגיעה באנושות.

   • ק.א. הגיב:

    דינו, האם אתה מאמין למה שאתה כותב??? אני באמת מסוקרן. הרי הדבר הברור ביותר לכל אדם בר דעת בחי בימינו היא המנטליות החזירית-ברברית אשר אוכלת כל חלקה טובה בכל שטחי החיים. הרי האסונות שהזכרת (ואחרים) הם ביטוי ישיר למציאות הזו.

    • דינו הגיב:

     … אם כך אתה מסכים איתי, ולא ברור מדוע אתה מביע תמיהה על מה שכתבתי.
     המנטליות החזירית-ברברית של רוסיה באה לידי ביטוי ביצוא מאסיבי של נשק (מס' 2בעולם), תמיכה במשטרים הגרועים המסואבים והרצחניים ביותר, פלישה למדינות שכנות ומדיניות פנים של מאפיה (mafia) דיקטטרית. איראן מפעילה טרור וחתרנות במדינות ויבשות רבות ע"פ האינטרסים האימפריאליסטים שלה, וסוריה (המשטר שבקרוב יהיה ז"ל) עינה את עמו במשלך עשורת שנים בשם הכוחנות וההון, ואת השיא ב-4 השנים האחרונות כולם מכירים היטב.
     כל הדברים האלה קשורים הרבה פחות ל"אימפריה" המערבית והרבה יותר למשטרים הפושעים עצמם. אוקראינה היא דוגמה מצויינת, שכן הם קצו בשכן הרע ושאפו להתקרב למערב (על אפך ועל חמתך), ופוטין ירום הודו לא מרשה להם… והוא פולש בתירוץ עלוב של "שומר המיעוט הרוסי".. אם זו לא "מנטליות החזירית-ברברית " אז איני יודע מה כן

 3. עלי הגיב:

  הערבים התנגדו להקמה של ישות יהודית כמו שהם מתנגדים כיום לכל מיעוט שנמצא בתחומם.
  לאחר השואה היהודים לא היוו איום על הערבים ולכן ההתנפלות הברוטאלית על היהודים במלחמת 48
  היתה אך ורק למטרה אחת לגנוב את רכוש היהודים.
  היהודים הסכימו בתוכנית החלוקה להקמת מדינה שסועה ומחולקת אשר כיום השמאל קורא לזה בנטוסטן היהודים הסתפקו בבנטוסטן העקר להיות חופשיים (בניגוד לערבים כיום אשר רוצים "שלום צודק" וכולנו יודעים מה באמת הם רוצים).
  במלחמה שפרצה ביוזמת הערבים ליהודים לא היתה שום ברירה אלא לנצח לעומת הערבים שיכלו לברוח לבני משפחתם באיזור… הפסד של היהודים פירושו היה השמדה טוטלית ..כיבוש גוש עציון הביא לטבח של 300 שבויים כפותים בשעה 11 בבוקר (בכלל לא דומה לדיר יאסין) את הישובים והבתים שטחו הערבים בדחפורים אותו דבר קרה בצפון בכיבוש איילת השחר ועוד ישוב אשר שוטחו בדחפורים אותו דבר קרה בכיבוש הרובע היהודי אשר תושביהם גורשו ורכושם נבזז והם לא הורשו לחזור.
  התביעה של התוקפן להחזרת פליטים אין לה תקדים בהיסטוריה האנושית ומטרתה אחת להנציח את הסכסוך לכן מי שדוגל בזכות שיבה הוא פאשיסט ומחרר מלחמות

 4. למה המתחזה מאמין לשקרניהו? הגיב:

  אולי יותר נכון לשאול: האם המתחזה אובמה מאמין באמת לנתניהו, או שגם הוא שחקן מעולה?
  ואם כבר שאלנו, אז נשאל גם "האם נתניהו מאמין לעצמו?"

  לכל דבר שמשמיע או השמיע פעם נתניהו יש הרבה גירסאות. פעם הוא עמד על הגזוזטרא בכיכר ציון והשתתף במסע ההסתה שגרם לרצח יצחק רבין (להזכירכם: רבין היה רה"מ שחתם על הסכמי אוסלו).
  בן-גוריון פחד מה תאמר ההיסטוריה. כשהוציא את פקודת הגירוש הוא לא נתן אותה בכתב! "הינף יד" בלבד סיפק את רבין.

  לכינוי "פטריוט" זוכה בארץ כל מסית וגזען, כל מתנחבל שגזל אדמת שכן ערבי, כל מגרש פלסטיני ומענה מטעם השב"כ, גם שוטר "משמר הגבול" שעוצר ילד בן-חמש בשם "הביטחון" על זריקת אבנים ליד המסגד האברהימי בחברון, נחשב ל"פטריוט". גם הטיל שקדם ל"כיפת ברזל" הרי נקרא "פטריוט"…

  כידוע הסמנטיקה היא לא "רק דיבורים" בעלמא. אובמיהו ושקרניהו בוחרים בקפידה את מילותיהם. אך חמור מכך זה שאובמה בחר (החודש) לשלוח ל"צבא ההגנה" עוד "פצצות חכמות" (בשווי 1.8 מיליארד $) כדי 'למלא את החסר שבו השתמש צ.ה.ל.' ב"צוק איתן"' (ע"פ WSJ) והוא גם ממשיך לשלוח את שגרירתו באו"ם כדי להטיל וטו "להגנת ישראל" וכיבושיה. בושה!

  • עלי הגיב:

   קיימת העובדה שכפרים וישובים של ערבים התרוקנו מתושביהם זה לא אומר שגרשו אותם !
   ונניח שבן גוריון נפנף ביד(אז מה..)… כדי לבצע את הגירוש צריך לתכנן ולשתף במבצעים האלה אלפי חילים שיבצעו את הפקודה שהיא בלתי חוקית בעליל ומכאן שניתן לאשש את הטענה ואי אפשר להסתיר.
   סיפור הנכבה של הערבים אומר שרכזו את הערבים מחוץ לכפר אמרו לגברים לחפור קברים וירו בהם את הנשים גרשו ביריות מעל הראש לאחר שלקחו את רכושן ואת הצעירים לקחו למחנות עבודה(סטלגים) האם הסיפור הזה נראה אמין ? ברור שזה פרי דמיון !!
   בעיתונות של מדינות ערב אין שום סיפור על גירוש בין השנים 1948-1949.
   אבו מאזן מתאר כיצד ברחו הערבים כולם מהעיר צפת ואין שם תיאור של גירוש אלא פחד מהעתיד.
   בני מוריס ההיסטוריון אשר חקר את הענין אומר שגירוש התבצע ב-10% מהכפרים
   בשאר המקומות הערבים עברו לכפרים בגדה מפחד המלחמה מתוך הנחה שיוכלו לחזור (זה בסך הכל מעבר של קילומטרים ספורים ממקום מושבם).
   הערבים חוזרים ואומרים שבעתיד הם יצמדו לאדמות שלהם ולא יעזבו (זה נקרא אצלם צומוד) וזו הוכחה שהם ברחו מהפחד. ואיך ניתן להסביר את תביעתם לחזור לבתיהם לסכנה? לא הגיוני.

 5. רועי הגיב:

  אם החטא הקדמון הוא מלחמת תש"ח והנכבה, אז מדוע היתה אלימות ערבית עוד לפני קום המדינה ולפני הנכבה? מדוע רצחו פורעים ערבים שני עובדים בפרדס, דוד מלחי וזכריהו בן יפת ב 1936?

  יתכן שהתזה שלך פשוט לא נכונה?

  • אלי אמינוב הגיב:

   כנראה שלא הבנת דבר. החטא הקדום הוא החלטת התנועה הציונית לבצע התנחלות קולוניאלית בארץ ערבית, בעזרת אימפריה אירופית, בלי לשאול את תושבי הארץ, שהרי מי מתעניין מה חושבים ילידים? הרצח שאתה מזכיר כאן הוא אחת מפעולות ההתנגדות שנבעה מן ההתנגדות המוצדקת לקולוניאליזם, הן הבריטי המעצמתי והן לבני חסותו – המתנחלים היהודים. אם לא תבין הקשר זה תצטרכו אתה ובניך ונכדיך לחיות על חרבם נגד רצון החרות של העם הפלסטיני.

   • דינו הגיב:

    המשפט "החלטת התנועה הציונית לבצע התנחלות קולוניאלית" הוא אוקסימורון, מפני שמי שמחליט על התנחלות קולוניאלית היא מעצמה קולוניאליסטית ולא תנועה איזוטרית (שמאל העקבי הרי מנסה שוב ושוב לגמד את מימדי התנועה הציונית במחצית הראשונה של המאה ה-20).
    התנועה הציונית החליטה/המליצה ליהודים להגר לפלסטינה, וכל קשר לקולוניאליזם הוא מקרי בהחלט.
    הדרישה שלך "לשאול את תושבי הארץ" היא הזויה. מה רצית, שפעילים ציונים יעברו בין הערים והכפרים הערביים ויחלקו שאלונים? האם לדעתך יש סיכוי שמשאל ה(אין)עם הזה היה"מאשר" הגירה יהודית לפלסטינה? ממתי דברים מתנהלים כך בעולם האמיתי, וממתי הם מתנהלים כך בעולם שלפני מאה שנה?

    ההתנגדות הערבית לא היתה לקולוניאליזם אלא לקיום יהודי שאינו עונה על ההגדרה "יחסי סוס ורוכבו" כפי שהיו המוסלמים רגילים במשך מאות שנים. אין פלא שגם באמנה הפלסטינית נאמר בפירוש שליהודים אין זכות למדינה, ולא רק בארץ ישראל. התפיסה שלהם פשוט לא מכילה את המושג "מדינה יהודית" גם אם זו היתה קמה על הירח.

 6. רמי יובל הגיב:

  הדרך האחת לתיקון העוול שגרמו בנגוריון וחבריו (וממשיכים לגרום עד היום) לשני העמים הוא הקמת מדינה אחודה דמוקרטית (בחירות יחסיות) חילונית מהים עד הנהר עם חוקה שתגן על בני הדתות השונות ועל מיעוטים. החוקה תקבע דרכי פיצוי לפרטים ותשקיע בהשוואת הכלכלות של שני חבלי הארץ האחודים. שמה של המדינה יהיה כנען או ישרפלסטין או כל שם אחר שיתקבל ויהיו בה שתי שפות רשמיות והפרדה גמורה בין הדתות למדינה.

  • אווה חדד הגיב:

   חילוניות ודמוקרטיה בעולם הערבי? אין ומעולם לא היתה חיה כזאת. שהרי לו היתה,או אז העולם הערבי היה ניצב בשורה אחת עם הישגי המודרנה. והרי כל ההישגים של העולם המערבי ב- 300 השנים האחרונות לערך,לוו במלחמות דמים עם הכנסיה. מה שמעולם לא קרה בעולם הערבי. רק אוויל יסבור כי תיתכן הפרדה בין האיסלם לבין המדינה.
   הדברים הללו נכתבים בידי מי שגדלה בתרבות היהודית -ערבית ועל כן מתוך צער רב. שהרי הערבים עמדו בראש המדע והתרבות כ 700 ! שנה בזמן שאירופה המעטירה בימינו,היתה יבשת של איגנטרנטיות.

  • דינו הגיב:

   חלום באספמיה. ברור שבמצב אותו אתה מתאר יהיה במדינתך רוב ערבי תוך זמן קצר (יחסית).
   למזלך אינך חי במדינה בה יש רוב ערבי אשר "נהנה" מאיזו חוקה המכתיבה חילוניות ודמוקרטיה דמיוניות. אין דבר כזה. הדבר הקרוב ביותר לדמוקרטיה במזרח התיכון – מקורו ברוב היהודי במדינת ישראל.
   שים לב לאירוניה:
   בשם הדמוקרטיה והחילוניות אתה שואף לסיים את קיומה של מדינת ישראל כמדינת העם היהודי, ובכך למעשה אתה מציע לפרק את הדבר הקרוב ביותר לדמוקרטיה באזורינו ומציע ליצור עוד מדינה ערבית המחולקת ומפורדת מבחינה אתנית/שבטית. את הסוף של דבר כזה כולנו יודעים (ע"ע סוריה, עיראק, לוב).
   תודה ולא תודה.
   אני מעדיף (וגם אתה מעדיף, רק לא מוכן להודות בכך) לחיות בדמוקרטיה החלקית שיש לנו כאן היום מאשר באין-דמוקרטיה הערבית המוכרת לכולנו היטב.

 7. ליר הגיב:

  לאווה חדד שלום, "המודרנה הדמוקרטית המערבית" הביאה את האסונות הגדולים על האנושות: שתי מלחמות עולם עם כ- 80 מיליון הרוגים. את השואה, אימפריאליזם נשק גרעיני. נדמה שהערבים עוד לא "השיגו" את אירופה. אבל את מדברת על הערבים הלא דמוקרטיים. אבל תראי: יאסר ערפאת נבחר בבחירות דמוקרטיות והפך מהר מאוד ללא פרטנר ("גם בעיני מרץ"). החמאס נבחר כידוע גם הוא ע"י רוב הפלסטינים. מיד הוכרז כטרוריסט ואסור לדבר איתו. ישראל כידוע היא "דמוקרטיה" אבל שולטת על מיליונים פלסטינים. האם זה לא ברור לך "שחוסר דמוקרטיה של הפלסטינים" הוא נימוק ישראלי למען המשך החזקת השטחים. מה דעתך – נצא מן השטחים וניתן להם לקבוע את שיטת הממשל שלהם – יותר גרועה מזו הנהוגה אצלנו זה כנראה לא יהיה. אפשר להניח שלאחר השחרור תערכנה בחירות אצלם – לא פחות חופשיות מאשר אצלנו. והאם בחירות זו הדמוקרטיה? על זה ניתן לדון הרבה, אבל בבקשה – בלי קשר לכיבוש הישראלי.

  • אווה חדד הגיב:

   קיבלתי! הלוואי וניסוג חד צדדית מהגדה ושהפלסטינים ינהלו אי עניינהם
   הרי ציינתי שאני סולדת מהכיבוש. ליל מנוחה ושבת שלו גם לנו גם להם!

 8. במדינת "הצבא המוסרי בעולם" הגיב:

  "הארץ" דיווח: "נסגרה חקירת מצ"ח לגבי תקיפה בה נהרגו 4 ילדים בחוף בעזה במהלך צוק איתן"

  אלא שעתונות העולם לא מזכה את ישראל:
  הכותרת ב"גארדיין" הבריטי:
  Israel exonerates itself over Gaza beach killings of four children last year
  ("ישראל מזכה את עצמה מרצח הילדים בחוף עזה")

  AP: Israel concludes probe, says Gaza deaths of 4 children at beach during 2014 war were accident
  (ישראל סיימה את הבדיקה ואומרת שהרג ארבעת הילדים בחוף עזה היה "תאונה")

  LE MONDE: Israël clôt le dossier sur la mort de quatre enfants sur une plage à Gaza
  (ישראל סגרה את התיק על הרג 4 הילדים בחוף בעזה)

  NYTIMES: Israeli Report Backs Tactics by Military in Gaza War
  (הדו"ח הישראלי תומך בטקטיקה הצבאית במלחמת עזה)

  GLOBE & MAIL: Report on Gaza war raises questions about Israel’s ‘moral army’ claim
  (עיתון קנדי: הדו"ח על מלחמת עזה מעלה שאלות על הטענה הישראלית ל"צבא מוסרי"

 9. ליר הגיב:

  לדינו, גם אתה מוכן לדון בכל עניין שבעולם ובלבד שתוכל לברוח מן הדיון בכיבוש הישראלי. במקום זאת יש לך עניין עם הדמוקרטיה של ערבים. אך מה לעשות גם ערפאת וגם החמאס נבחרו באופן דמוקרטי. מה שלא מפריע לך להמשיך ולקונן על חוסר הדמוקרטיה של הערבים. כיבוש ישראלי לא קשור (כמובן) אצלך לדיון על הדמוקרטיה הישראלית המפוארת והכובשת..

  • דינו הגיב:

   טעות בידך!
   כמובן שאני מוכן לדון בכיבוש ואף להוקיע אותו בכל פורום אפשרי (אני אכן עושה כך ומתווכח לא מעט עם ימנים פאנאטים). מעולם לא ברחתי מדיון על הכיבוש ומעולם לא הסתרתי את דעותיי בנושא.
   אך יש הבדל אדיר בין הוקעת הכיבוש לבין האדרת משטרים וחברות שהם גרועים הרבה יותר מהחברה והמשטר בישראל.
   דוגמה מצוינת היא הדיון שהיה כאן לגבי חגיגות 70 השנה לנצחון בריה"מ על הנאצים, כאשר משום מה הביקורת שלי על סטאלין ופוטין נחשבה (בצורה תמוהה מאוד, יש לומר) כתמיכה שלי בכיבוש.
   זה לא רק תמוה אלא על גבול הביזארי.
   לגבי חוסר דמוקרטיה אצל ערבים, ובכן, החמאס שנבחר בצורה דמוקרטית גורם לי לחזור שוב 70 שנה ויותר לאחור, להזכיר לכולנו שדמוקרטיה היא לא רק שלטון הרוב. אין לבחירה הזו שום ערך דמוקרטי.
   לטעמי אתה בורח מהדיון על מהות המשטרים הערביים (לצורך העניין: דמותה העתידית של ארץ ישראל תחת משטר ערבי, אליו שואף המגיב רמי יובל) ושולף את הכיבוש כדבר המצדיק רעה חולה גרועה יותר.

 10. אנג'לו איידן הגיב:

  שמואל, אני לברך אותך על המאמר. הערה אחת: "האם יש ארץ מדוכאת ושבויה שלא השתחררו לבסוף?" – אתה עונה שלילית בשאלה ברורה למרות המעידה בדקדוק. אבל, הרטוריקה של שאלה הזאת מגלה צורך בהבהרה: הרבה מן המשתחררים, "לבסוף" (שהיה בעבר), שלא הושלם בלאומנות או/ו בהלאמה מתמידות באיתנותן הנדרשת מול ונגד שתלטנותם של משטרי הבורגנות הגדולה (הבורגנות האימפריאליסטית, זו של ייצוא ההון, זו של מיזוג ההון הבנקאי עם ההון היצרני לפיננסי, זו שנתמכת הדדית ביחד עם משטרים פיאודאליים, כמו סעודיה, ומשטרים ריאקציוניים אחרים עד פאשיסטים, ביניהם המשטר הישראלי), שהיא בהכרח מונופוליסטית ורב-לאומית (משתלטת על לאומים והופכת אותם לאומניים למען עצמה), הפכו שוב לשבויים, הן בדרך הקולוניאליסטית הישנה והן בדרך משוכללת יותר של האימפריאליזם, כמו הניאו-קולוניאליסטית והדרך באמצעות גורם פרוקסי [PROXY, מיופות-כוח, לדוגמת חונטות צבאיות של גנרלים, אפילו כמתערבת פֽרוֹקֽסִיות (proxy interventionists) בארצות זרות לה (כמו מתערבות מוזמנות על-ידי תמיכה של ארה"ב, כלומר מיופות-כוח על-ידי קברניטי ארה"ב כקולוניאליסטים לישירים, באמצעות סוכנים חשאיים, מחוברים לפעולות השתלטות מונחות על-ידי תוכניותיהם (מ-PROJECT CONDOR ועד להתערבות הנאצית על המשטר שבאוקראינה)]. ולא לשכוח את הדרכים הפיננסיות!

  • דינו הגיב:

   מעניין, מפני שהשיטות אותן אתה מציג מתאימות בדיוק להתנהלות רוסיה ואיראן.
   ראה למשל כותרת מהטלגרף הבריטי:
   "Ukraine receives half price gas and $15 billion to stick with Russia",
   לי זה נשמע כמו "דרך פיננסית". לך זה לא נשמע כך?
   איראן למשל משתמשת בגורם פרוקסי [PROXY, מיופות-כוח] בתימן, אלו הם כמובן המורדים החות'ים השיעים, שלא לדבר על החיזבאללה שאין כמוהו פרוקסי (וסוכנים חשאיים) איראני בלבנון, וגם פועל נגד ישראל דרך לבנון ובעוד מדינות בעולם (בולגריה, ארגנטינה וכו').
   אם כבר מדובר בתמיכה במשטרים ריאקציונרים הרי שאין כדוגמת משטר אסד בסוריה הנתמך (הפלא ופלא) גם ע"י רוסיה וגם ע"י איראן….
   אגב חונטות צבאיות של גנרלים: שני חברים שלי יוצאי בריה"מ סיפרו לי סיפורים דומים, האחד הוא בן של טייס שהוצב במצרים ללא ידיעתו (ז.א. לא ידע שהוא במצרים ונגד מי הוא נלחם) עד שזיהה מגן דוד על המטוסים (הישראלים) שמולו. השני הוטס (ללא ידיעתו כמובן) עם חטיבה רוסית לקובה, ושם השתתף בקרבות עקובים מדם נגד מורדים בקסטרו. רק בדיעבד התברר לו היכן הוא ונגד מי הוא נלחם.
   כך עושה אימפריה משוכללת, מר איידן.

 11. ש.א. הגיב:

  לדינו , זה יפה מאוד שאתה נגד הכיבוש אבל השאלה לאנשים רבים בישראל המתנגדים לכיבוש היא האם הפסקת הכיבוש היא כאן ועכשיו. הלא אחרת איך אפשר להבחין בינך לבין סוג מתנגדי הכיבוש כגון הרצוג , לפיד, אנשי מרץ. ואפילו בנימין נתניהו. כלומר האם אתה בעד יצאה מהשטחים הכבושים כולם, כולל כמובן ירושלים והגולן ובלי כמה תנאים קטנים כגון "החלפת שטחים ", בלי ניהול מו"מ נוסף על הפרטים (הנמשך כמובן כמה שנים ) בלי כבילת הפלסטינים במדינתם לתנאים כגון: פירוז , עם מי לכרות ברית, בלי צבא ורכישת נשק כרצונם ועוד. – אם אכן אתה בעד עמדות אלה – מברוק ,על דעה כזה רק תבורך. אלא ניתן לשאול אותך: אפשר להיות נגד הכיבוש ובעד האמריקאים והאירופאים המונעים למעשה את החזרת השטחים? אפשר להיות נגד סין ורוסיה שתומכים בכל פורום בינלאומי ביציאה מן השטחים?. ועוד שאלה: האם אפשר להיות נגד הכיבוש ולתמוך במערכת ההסתה המערבית בדיוק נגד ארצות אלה? זה לא אוקסימורון? האם שאלת את הפלסטינים אם הם מתנערים מתמיכת פוטין בהם מאחר שהוא האיש העשיר בעולם כפי שמעידים עיתונים מערביים שאתה כמובן מאמין בהם? שמעת על מתנגדי כיבוש שמודא

  • דינו הגיב:

   כל ההתנהלות הישראלית בעניין הפלסטיני היא דבר מביש וחמור, אין ספק כאן,
   אבל ההתייחסות לנושא הזה כאילו הוא חזות הכל – היא טעות קשה.
   אין שום קשר בין הדעה הרוסית או הסינית לגבי הכיבוש לבין איזו רמה מוסרית , אנושית או דמוקרטית של המשטרים המדוברים.
   עובדה, גם אסד (האב והבן), קדאפי, סדאם חוסיין, ובעצם כמעט כל עריץ פסיכופת הוא נגד המשך השליטה הישראלית על הפלסטינים, ותסכים איתי שעדיין "אפשר להיות נגדם", לא?
   הפשיעה הרוסית והסינית בנושא זכויות אדם עולה על זו הישראלית. רוסיה וסין הן יצרניות ויצואניות נשק גדולות יותר מישראל, האימפריאליזם שלהן גרוע מזה הישראלי…
   שתי המעצמות הנ"ל רואות בזכויות אדם משהו החשוב כקליפת השום, ורק בגלל אינטרס כלשהו שתיהן שוללות את המשך הכיבוש הישראלי.
   ה"הסתה המערבית" כנגד רוסיה היא אמת לאמיתה. זו מדינה בעלת משטר אלים, מושחת ומסוכן המנהלת בעצמה מערכה הסתה גרועה הרבה יותר (ע"ע חופש עיתונות ברוסיה לעומת ארה"ב). להזכירך: הפלסטינים שמחו גם על תמיכת סדאם בהם, מה זה אומר?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים