הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 ביוני, 2015 3 תגובות

בעמוד הראשי של עיתון "הארץ" (8.6) פורסמה לפני מספר ימים כתבה תחת הכותרת: "ישראל ערכה סדרת ניסויים במדבר לבדיקת ההשלכות של פצצות רדיואקטיביות", וכותרת משנה: "במשך ארבע שנים החל מ-2010, בוצעו בכור הגרעיני בדימונה ניסויים שמטרתם בחינת השלכות הפעלת פצצה מלוכלכת בישראל…" מה היא פצצה מלוכלכת? "פצצה מלוכלכת" היא לא אחר מ"פצצה נקייה" (כלומר עשויה חומר נפץ קונבנציונלי) שאליה מוסיפים פסולת גרעינית רדיואקטיבית. בהשפעת הפיצוץ החומר הרדיואקטיבי מתפזר על פני שטח נרחב שלא ניתן לגור בו יותר – תלוי בכמות החומר הרדיואקטיבי שהוסיפו.

nuclear-mushroom-beachפיצוץ גרעיני תת ימי מבוקר של צבא ארה"ב, מיקרונזיה 1946 (מקור)

בניסויים החדשים של פצצות מלוכלכות השתמשו, לפי הדיווח, בחומר רדיואקטיבי הנקרא טכנטיום-90m. זהו חומר מיוחד – זמן מחצית החיים שלו הוא 6 שעות בלבד, ז"א, שהוא נעלם כעבור כמה ימים, אבל בינתיים ניתן היה למפות את פיזורו של החומר הרדיואקטיבי בשטח. אם עכשיו מחליפים את הטכנטיום בפסולת רדיואקטיבית מהכור יש בידנו "יופי של פצצה מלוכלכת" – היא גם עוזרת להיפטר מהפסולת הגרעינית שלנו, וגם הופכת את שטח האויב שלא ניתן להתגורר בו.

הייתכן שצה"ל מסוגל לפעול כך? ובכן ישנם תקדימים. ב-72 השעות האחרונות של מלחמת לבנון השנייה, כאשר היה ברור כבר שהמלחמה עומדת להסתיים, צה"ל הטיל אלפי פצצות מצרר על דרום לבנון, ששחררו כמיליון פצצונות זעירות. כיוון שפצצות המצרר תוכנתו כך שאחוז ניכר של הפצצונות לא יתפוצצו, נשארו בשדות דרום לבנון מאות אלפי מוקשים חיים ("הארץ", 12.9.2006)  שהרתיעו תושבים רבים מלחזור לבתיהם ולשדותיהם, לאחר שרבים נהרגו או נפצעו ממוקשים אלה. אם צה"ל אמנם תשתמש בפצצות מלוכלכות במלחמה הבאה בדרום לבנון או במקום אחר, נוכל לפחות להתפאר שזו המצאה ישראלית ייחודית.

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. וכל זה בעזרת ארצות-הברית הגיב:

  לפני חודש מיחזר "הארץ" ידיעה שמקורה היה ב-Wall Street Journal
  בכותרת נכתב: "ארה"ב תספק לישראל פצצות וחימוש מדויק בעלות של 1.8 מיליארד דולר".
  וגם: "משרד ההגנה האמריקאי אישר עסקת חימוש גדולה עם חיל האוויר הישראלי, הכוללת גם פצצות חודרות בטון. בשל היקפי התחמושת הגדולים, סביר כי מדובר בהשלמת מלאי בעקבות המבצע בעזה".

  "השלמת מלאי בעקבות המבצע בעזה" ?!?!?

  העסקה כוללת 14,500 מערכות ג'יי־דאם (JDAM (joint direct attack munition למטוסי חיל האוויר. זו מערכת נשק המולבשת על פצצות אוויר ומאפשרת פגיעה מדויקת במטרה באמצעות מערכת הניווט GPS. העיסקה הקודמת מומנה בכספי הסיוע האמריקאי. . .

  haaretz.co.il/news/politics/1.2641717

  לכן אפנה את שאלתי לפרופ' אלטמן: האם יכולה ישראל "ללכלך" את "הפצצות החכמות" שתקבל מארה"ב "כדי להשלים את המחויבות האמריקאית לביטחונה של ישראל", כפי שתאר זאת הפנטגון בהודעתו.

 2. עלי הגיב:

  בודאות של יותר ממאה אחוז אפשר לקבוע שישראל לא תשתמש בפצצות מלוכלכות.
  וכי למה שישראל תשתמש במלוכלכות אם יש לה פצצות גרעין פרופר.?!!
  ישראל השתמשה בפצצות מצרר בשטחים חקלאיים ולא כנגד האוכלוסיה האזרחית
  לעומת זאת החיזבאללה השתמש בטילים מלאי כדוריות מתכת כדי למקסם פגיעה באזרחים.
  השימוש בפצצות מצרר היה הקדמה לפלישה קרקעית וזו הסיבה שהשתמשו בזה
  (השימוש בפצצות מצרר לא בא סתם כפי שאתה מציג את זה )
  אין שום קשר בין פצצות מלוכלכות לבין שימוש בפצצות מצרר משום ששימוש
  ישראלי בפצצות מלוכלכות יפגע בישראל בצורה אנושה יבודד אותנו ויתן עילא לערבים להשתמש בנשק הזה..מאידך מי שמטפח טרור מתאבדים ישתמש בלי היסוס בפצצות מלוכלכות)
  מה שהוכחת ולא במתכוון שבעתיד ישראל עלולה להיות קורבן למתקפה של פצצות מלוכלכות
  על ידי מטורפי האיסלם כאשר את החומרים הרדיואקטיבים הם ישיגו מאירן או מפקיסטן…

 3. הכל היה (גם אז) בעזרת ארה"ב הגיב:

  בדבר אחד "עלי" צודק: "שימוש ישראלי בפצצות מלוכלכות יפגע בישראל בצורה אנושה, יבודד אותה, ו(ייתכן) שייתן עילא לערבים להשתמש בנשק כזה".
  אבל הוא טועה ומטעה כשהוא טוען ש"ישראל השתמשה בפצצות מצרר רק בשטחים חקלאיים".
  דוגמא: בית החולים בעיירה תיבנין נפגע מפצצות מצרר ישראליות, וזה לא "שטח חקלאי". המבנה צולם ע"י צלם ששלחתי לשם אחרי "מלחמת לבנון השנייה". הסרט נקרא "או"ם – שמום — שבע שעות למוות".

  נכתב בידי גדעון גיתאי

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים