הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבותשמי דינה דוד, תושבת כרמיאל, ויש לי חזון של "חברה רב תרבותית מכילה" כאן בגליל, בכרמיאל. אני מדריכת מורים, פעילה חברתית, יוזמת ומובילה קהילה חילונית הומניסטית "שבת אחים, בין מקימי "קשת כרמיאל" בה רצנו למועצת העיר בשותפות היסטורית פעילי חד"ש ומרצ, בין מקימי "הפורום הגלילי לשוויון אזרחי ולמאבק בגזענות" ופעילה בקבוצת "חברה משותפת" בעיר. כתלמידה לרבנות חילונית, המשפט "ואהבת לרעך כמוך" שבו הוביל ר' עקיבא דורות של תלמידים, מחזק את דעתי שכל אדם, באשר הוא אדם, ראוי להיות נאהב. לא משנה גילו, מוצאו, דתו וכו'. אני מאמינה שכבעלת זהות יהודית ברורה והשתייכותי לקבוצת הרוב, אני רוצה, יכולה וצריכה להישיר מבט ולשוחח עם זהויות נוספות שסביבי.

שמי זינאת קאדרי, ערבייה פלסטינית, בת הכפר נחף  ותושבת כרמיאל מזה 17 שנה. אמא לחמישה ילדים, פעילה חברתית בנחף 13 שנים וגם בכרמיאל והיום חברה בקבוצת החברה המשותפת. הקמתי את עמותת תווסל למען תושבי כרמיאל הערבים. אני פועלת כדי לתרום לחברה שלי וגם למקום אליו אני שייכת. איני רוצה שבכל פעם ששומעים את קולי, ארגיש ריחוק או פחד ממי שעומד מולי. התחברתי למקום, לכרמיאל, ואני עושה כדי לעזור לתושבים ערבים נוספים להרגיש טוב ולהתחבר לעיר בה אנו גרים. חשוב לי שהילדים שלנו ירגישו נוח ושמחת חיים, חשוב לי שאת תחושות הגזענות בה אנו נתקלים יחליפו תחושות של קבלה ושכנות טובה. אני אדם תורם, תושבת העיר, אזרחית מדינת ישראל.

palestine-treeפלסטינים ויהודים משפצים בית ספר בח'ירבת טוואייל (מקור: לוחמים לשלום)

לאור תהליכים בחברה הישראלית, בארץ בכלל ובחודשים האחרונים  בפרט ולאור היות כרמיאל עיר מרכזית בגליל מעורב והיותה עיר בה חיים מעל 1100 משפחות ערביות ,לאור התלהמות תושבים וחברי מועצה על עשייה שלנו ורצון לשיח תרבותי, יש מקום וחשיבות להשמיע את קולם של כל התושבים.

אנחנו כאן כדי לומר שמבחינתנו אין לנו אפשרות אחרת מלבד חיים משותפים אלה לצד אלה ואלה עם אלה. אנחנו כאן כדי לומר שאנו צריכים ורוצים להקשיב לסבל ולכאב של כל צד, אולם אנו בוחרים גם להסתכל קדימה על האפשרויות האנושיות לחיות יחד חיים מכבדים. חיים בכבוד לכל מגזר, מגדר ודת. מגוון רב-תרבותי בעיר מודרנית דמוקרטית גדולה הוא מתנה, הוא יכול להיות אבן שואבת לצעירים בעלי מעוף. כרמיאל יכולה להתפתח ולהוות דוגמא לערים רבות. זו צריכה להיות מטרה וברכה לכולנו.

אנחנו קבוצת פעילים חברתיים, תושבי כרמיאל, יהודים וערבים, נשים וגברים הרואים לנגד עינינו חברה משותפת – זה לצד זה ערבים ויהודים. מטרתנו כפעילים בקבוצת פרויקט "חברה משותפת" המנוהל ע"י שתי"ל, הינה לקדם רעיון של מרכז תרבות ערבי-יהודי. זוהי יוזמה ייחודית שנוצרה מתוך איתור הצרכים של הקבוצה שמהווה מדגם קטן של תושבים שקופים בתוך כרמיאל. זוהי יצירה של "יש מאין".

אנו מאמינים שמרכז תרבות ערבי-יהודי, יהווה מרכז משותף העונה על צרכי שתי הקהילות, יתנהל מתוך זיקה למרחב משותף, יכבד את התושבים ויקנה להם שירות שווה. המרכז יכבד את האחר, יכיר בשוני בין התרבויות ויתייחס אליהם ברגישות תרבותית ובשוויוניות מלאה.

בעיני רוחנו אנו רואים שמרכז תרבותי בכרמיאל, עיר בה מתגוררים כיום יותר מ 1100 משפחות ערביות, ינחיל באופן ניהולו ותכניו, ערכים של סובלנות וסולידריות חברתית, מרכז שיובטחו בו תחושות ביטחון, חופש ביטוי וחירות.

אנו מעוניינים: להנכיח את השיח המשותף בכרמיאל, לפתח קשרים ויחסי גומלין חברתיים ותרבותיים בין הפלסטינים והיהודים, תושבי כרמיאל, והסביבה הסמוכה בתחום התרבות; ולטפח יחסים בין הלאומים וליזום פעילויות למען חיים משותפים בשוויון.

הצלחות והישגים שלנו עד כה: מפגשים בתדירות גבוהה בין פעילי כרמיאל יהודים-ערבים שהחליטו להתגייס לתהליך. ליווי הקבוצה על-ידי יועץ ארגוני מטעם שתי"ל לקידום הרעיון וחיפוש שותפים נוספים מכרמיאל, יהיו אלה עמותות, ארגונים, התארגנויות או אנשי עסקים לקידום הרעיון.


על הכותבות:

דינה דוד – ילידת ארגנטינה עם שורשי ילדות במושב בדרום הארץ. תושבת כרמיאל מאז 1991. עוסקת בחינוך שנים רבות, עוסקת ופעילה בתחומי מגדר והתחדשות יהודית, חברת קבוצת שירה "קולות בגליל".

בושרא מזאריב – יועצת ומורה למחשבים ומתמטיקה, מדריכה בתחום התקשוב והמגדר. אמא לשלושה ילדים. גדלה בכפר מזאריב בזרזיר. הדברים נאמרו בכרמיאל לפני הקרנת הסרט "זהרה" של מוחמד בכרי, ביום חמישי, 21 במאי 2015. הערב וההקרנה עוררו סערה גדולה בעיר.

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. בהצלחה! הגיב:

  כַּרְמִיאֵל הוקמה ב-1964 על אדמות שנשדדו מהכפרים הערביים בסביבה – דיר אל אסד, מג'ד אל כרום, בענה ונחף, כשמטרה הייתה "ליישב את השטחים". זה קרה לפני שדינה דוד – נולדה בארגנטינה. . .
  רה"מ לוי אשכול הצהיר ש"קטיעת רצפי התיישבות ערבים במרכז הגליל" היתה מטרת הקמתה.

  מדרום-מזרח לרמת רבין נמצא הכפר הבדואי "רמיה" (رمية) שרוב תושביו אולצו לעבור למקומות אחרים. לפי התוכנית הציונית של רמת רבין השכונה היתה אמורה להיבנות במקום הכפר הבדואי, אבל העירייה עוד לא הצליחה לגרש את תושבי הכפר שאדמותיהם רשומות בטאבו.

  היום מעל עשירית מתושבי העיר הם ערבים, אך עד היום לא קיים בכרמיאל בי"ס ערבי אחד!

 2. אלכס מסיס הגיב:

  נהדר
  את פנייתך עליך לנסות להעביר לתקשורת הכללית – פני לגדעון לוי או לעמירה הס בהארץ
  ב ה צ ל ח ה
  אלכס מסיס

 3. שירה הגיב:

  תפעלו להקמת סולדיריות פנים ערבית כדי להרחיב אפשרויות פרנסה, עזרה הדדית ושיוויון בקרב הערבים. הלכתם ליהודים לא עשיתם כלום. אין לזה משמעות. יהודים שמגיע להם הכל יושבים בכאילו ארגון עם ערבים שאין להם כלום? אשליות נעימות.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים