הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-21 ביוני, 2015 29 תגובות

"שיח לוחמים" הנו קובץ מאמרים שפורסם מיד לאחר מלחמת ששת הימים. החוברת הצליחה לבטא את הזעזוע שחשו חברי הקיבוצים בעקבות החוויות הקשות בהם התנסו בקרבות. הפרסום זכה לאהדה רבה בשמאל ובחוגים הליברלים, מול אלבומי הניצחון וגלי האופוריה ששטפו את הארץ. אך המסר הכללי של "שיח לוחמים" ושל פרסומים דומים זכה, בצדק, לכותרת הצינית "יורים ובוכים". מדוע? מכיוון שעיקר העיסוק, כמעט כולו, היה ברגשות הלוחמים, תוך  סירוב אפילו לדון בשאלה הקשה של צדקת המלחמה, סיבותיה ומשמעות התמיכה הגורפת בה.

מתוך הסרט "שיח לוחמים" siah-lohamimמתוך הסרט (מקור)

מפיקי הסרט שהוצג לאחרונה מסרו כי יצירתם כוללת מספר קטעים "קשים" שלא הוצגו בעבר,  של מקרי רצח רבים של שבויים וגירוש מסיבי של פלסטינים מכפריהם לעבר הגבול. קטעים אלה אכן מזעזעים ויתכן שיש בהם ערך עבור צעירים שלא ידעו את העובדות ואת הרקע למלחמה. אך הדבר החמור ביותר הוא שאין בסרט שום מאמץ אינטלקטואלי או מוסרי, לחרוג מהראייה הצרה והפשטנית של האירועים. להפך, הסרט דבק בתזה האומללה, שמדובר במלחמה צודקת ביותר – בקיצור מלחמת קיום לכל דבר. קהל הצופים בימינו נדרש לעכל ולהתמודד עם זוועות קשות מספר פעמים במשך השנים האחרונות ובמיוחד בעת מבצע "צוק איתן". יש כמובן דעות שונות בציבור לגבי המלחמה, אך קשה לדון באלימות ושפיכת דמים מבלי לנקוט עמדה ברורה כלפי סיבות המלחמה ומקורותיה.

הסגנון שמבקש לגנות את האלימות מבלי לדון ברצינות באחראים לה, אינו מתקבל על הדעת. הניסיון לנתח את האירועים בעיקר באמצעות ההשפעות הפסיכולוגיות הקשות שלהם על חיילנו – פשוט עבר זמנו. מעשי ישראל במלחמותיה אינן "תופעה" או "חריגה", אלא מדיניות עקבית לכל דבר. אומץ לב חברתי מינימאלי מחייב כל אזרח הדן במלחמות, באופן כן ועקבי, לסרב לתכתיב המסולף המציג את ישראל כמתגוננת מאז ומתמיד על קיומה. ישראל מחזיקה במשך שנים נשק גרעיני ונאבקת בעזרת ארה"ב לשמור על עליונות צבאית נגד כל אויב פוטנציאלי. אם לבכות, יש לבכות על כך ששליטי ישראל עדיין ממשיכים לשכנע את העם שהוא יוכל לחיות על חרבו עד אין קץ.

תגובות
נושאים: מאמרים

29 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  הפער שקיים בין המיתולוגיה הישראלית, מזה עשרות שנים, לבין תפקידה ותיפקודה של המדינה היהודית בפועל הוא אולי מהגדולים שהיו מעולם. ימים יגידו אבל אפשר שהפרשה הזו בכלליותה תיחשב לאחת האירוניות הידועות בהיסטוריה, אם היא לא כבר נחשבת ככזו.

  • אווה חדד הגיב:

   נוקדנות;אין לומר מ ז ה. עשרות שנים. יש לומר מעתה ועד סוף כל הדורות: ז ה עשרות שנים וגו'…

 2. עלי הגיב:

  עמדה חריגה של קמינר ביחס למלחמת ששת הימים (הוא מודה שהרוב חושב אחרת)
  כל העובדות ידועות לכן יהיה מסקרן לשמוע כיצד מנמק קמינר את עמדתו החריגה.
  האם הצבא המצרי אשר נכנס לסיני לא הפר את ההסכמים שלאחר הנסיגה ב-1956 ?
  האם סגירת המיצרים אינה עילא למלחמה ?
  האם ישראל יכלה לעמוד חודשים עם צבא העם מגוייס מול הצבאות הערביים (תקופת ההמתנה)?
  האם הצבא הסורי לא הפגיז את הקיבוצים לאורך הגבול במשך שנים (לפני 67)?
  האם הסורים לא פלשו לתוך שטח ישראל וכמעט כבשו קיבוץ ?
  האם הצבא הירדני לא היה כפוף לצבא המיצרי?(לפי עדות חוסיין מצרים אילצה את ירדן לפתוח חזית
  שניה ולכן פתחו הירדנים באש תותחים בירושלים)
  לפי הדוקטרינה הסוביטית (אשר לפיה פעלו הערבים)כל מלחמה מתחילה במגננה ולאחר כשלון האוייב
  עוברים להתקפה…
  באותה תקופה לישראל היה נשק צרפתי ולא היו עדיין פצצות אטום היחסים עם ארה"ב היו צוננים וארה"ב התנגדה לפתיחת המלחמה ואף שלחה ספינת ריגול מול חופי ישראל אשר אותה ישראל תקפה ונהרגו בתקיפה 43 מלחים אמריקאים (נקודת שפל ביחסי ישראל ארה"ב).
  בעולם נערכו הפגנות למען ישראל והובע חשש שלא תצליח לעמוד ב-3 חזיתות

 3. צדוק התקוה הגיב:

  רצח שבווים ביצעו גם חיילים מצרים / סורים במלחמת יום כיפור כלפי חיילי צה"ל [ואני לא מצדיק רצח שבווים בכלל]

 4. אנג'לו איידן הגיב:

  לא, לא לא. "אם לבכות, יש לבכות" על כך שאזרחים ישראלים עדיין ממשיכים להשתכנע שהם יוכלו לחיות על חרבם [של הטייקונים] עד אין קץ.

  • אשר פרוליך הגיב:

   לאנג'לו

   לא הבנתי את המשפט עם הסוגריים "שהישראלים עדיין ממשיכים להשתכנע שהם יוכלו לחיות על חרבם(של הטייקונים). לצערי הרב ב60 שנה שאני בארץ הזו כן השתכנעתי שכדי לחיות ב"שכונה " הזו,זה יהיה על החרב כל עוד לא יגיע המשיח,וזה לא בגלל שאנחנו רוצים בכך,אלא כופים זאת עלינו.
   לגבי הטייקונים, זה נושא אחר. לקשור את מלחמת המעמדות בישראל במלחמת קיום בתוך סביבה גיאופוליטית ריאקציונית,רצחנית, פאיודלית, שבתית,מפוצלת ומדוכאת זו טעות חמורה שרק פוגעת בטיפול נכון של שתי בעיות אלה. אינני טוען שאין בכלל קשר בינהן,אבל עדיין זה לא אומר שזו אותה הבעייה.

 5. אלי הגיב:

  מלחמת ששת הימים פרצה לאחר שקר ציני גס של ממשלת ברית המועצות שדווחה על קיום כביכול של ריכוזי כוחות ישראלים על גבול סוריה והסיתה את נאצר שתרם את תרומתו בהצעדת צבאו לסיני וחסימת מיצרי טיראן.
  התהדקות טבעת החנק הערבית וההיסטריה הערבית המלחמתית הם שהובילו למלחמה
  חברי מפלגתך מק"י פנו אז לשגרירות בולגריה והם הציעו בטובם ארגון ספינות לפינוי היהודים אחרי הנצחון הערבי.
  אתה בודאי זוכר זאת אז מדוע לסלף ?

  • חצאי אמיתות הגיב:

   חצאי אמיתות (הגרועות מן השקר) שרתו את התעמולה הציונית מתחילת הסכסוך והכיבוש ועד היום.

   המשטר של סלאח ג'דיד שביצע רפורמות סוציאליסטיות בסוריה והיתה לו אוריינטצייה מובהקת לברה"מ (יותר מאשר למשטר של נאצר), היה לצנינים בעיני ארה"ב. ישראל כדרכה "קפצה לדום" ולקחה את ההובלה בהתקפות על המשטר בסוריה ע"י איומים מפורשים מפי רבין רמטכ"ל צה"ל ופעולות צבאיות ששיאן בהתקפת חיל האויר על מוצבים סוריים בגולן והפלת 5 מטוסים סוריים מעל דמשק בחודש מאי 1967.

   האזהרה של ברה"מ על כוונותיה התוקפניות של ישראל כלפי המשטר בסוריה לא היו "שקר גס". היה להם על מה לסמוך

   קישור לבטאון מצפן מאותם ימים:

   http://www.matzpen.org/1967-05-10/%D7%9E%D7%91%D7%A6%D7%A2-%D7%93%D7%9E%D7%A9%D7%A7-%D7%92%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%90%D7%9C-%D7%90%D7%A9%D7%9C-%D7%92%D7%91%D7%99-%D7%9C%D7%97%D7%9E%D7%9F/

   • דינו הגיב:

    אתה צודק, חצאי אמיתות אכן גרועות מן השקר, לכן אני תמה שאתה עושה בהן שימוש בשם התעמולה האנטי-ציונית:
    ידוע שסוריה איימה לייבש את ישראל ע"י הטיית מקורות הירדן ו"דאגה" להפגיז יישובים אזרחיים ישראלים כחלק מכל הסלמה צבאית וגם סתם כך. בנוסף לזה יזמה סוריה תקריות אלימות כמו בתקרית הספינה בכינרת או ירי על חקלאים ישראלים שעיבדו את אדמתם (לעיתים בניגוד להסכמות אליהן הגיעו הצדדים קודם לכן). נשיא סוריה דאז נור אל-דין אל-אתאסי ידוע בכך שהתרברב ש"סוריה לא מפסיקה לתקוף את ישראל" (מעניין האם וכיצד התייחס העיתון "מצפן" לאמירה זו…).
    משטרו של סלאח ג'דיד (הרפורמטור סוציאליסטי… כן.. עם סטאלין ופול פוט היו כאלה) אימן וחימש טרוריסטים פלסטינים, ודירבן אותם לתקוף את ישראל משטח סוריה בשת"פ מלא עם הצבא ובעיקר עם המודיעין הסורי,
    האזהרה של ברה"מ על כוונותיה התוקפניות של ישראל אכן היו שקר גס, ובכלל בהתחשב בטיב המשטר בבריה"מ בשנים ההן – לא הייתי מהמר על אמיתות של אף הצהרה שיצאה מהקרמלין.

    • חצאי אמיתות הגיב:

     אכן "גילית את אמריקה". הסכסוך בין ישראל הקולוניאלית הציונית לפלסטינים ובין ישראל כראש החץ של האימפריאליזם באזור לבין התנועה הלאומית הערבית היא הסיבה האמיתית להתנגדות – "התקריות האלימות", הטירור והטירור הנגדי. הנסיון להשתית את "האמת" על חצאי אמיתות בחסות "סטלין ופול פוט" היא שיטה מסריחה. גם הניאו נאצים בגרמניה מנסים להצדיק את הנאציזם באותן שיטות "אמת" נפסדות. אכן שת"פ בין ציונים ימניים אנטי קומוניסטים לשמרנים ניאו נאצים היא לא מפתיעה ולא חדשה.

     קונקרטית, מלחמת 67 ותוצאותיה עד היום הן אחת מאותן שיתופי פעולה בין האימפריאליזם של ארה"ב לישראל הציונית.

     • דינו הגיב:

      כן… התנועה הלאומית הערבית…
      כולם רואים היום מה היא שווה ועד כמה מפורר הוא הלאום הערבי.

      ישראל אינה ראש חץ של שום דבר ובוודאי שלא יותר ראש-חץ מאשר סוריה ומצרים בחסות סובייטית. מעניין איך שכחת את זה.
      אם הסיבה האמיתית ל"התנגדות" הערבים (מילה מכובסת במקום המילה "אלימות") היתה אנטי-אימפריאליזם – אזי לא היינו רואים את בריה"מ שורצת בתוככי סוריה ומצרים.
      אני מניח שההגדרה למושג "אימפריאליזם" במילון שלך היא משהו כמו "מדיניות ארה"ב לדורותיה", ואין שם מילה על בריה"מ ו/או רוסיה.
      אם כבר מדברים על חצאי אמיתות…

      ועוד: מעניין שאתה קובל על חצאי אמיתות ואז כותב משפט דמגוגי כמו "שת"פ בין ציונים ימניים אנטי קומוניסטים לשמרנים ניאו נאצים".
      הפוסל במומו פוסל.

      אין שום "חצאי אמיתות" באיזכור סאטלין ופול פוט בהקשר של רפורמות סוציאליטיות. מה שבדרך-כלל עומד מאחורי הסיסמא הזו (שמרטיטה לבבות של סוציאליסטים) זה מרחץ דמים. כנ"ל שלטון מאו דזה-דונג בסין, והרפובליקה הביזארית העממית של צ.קוריאה.

     • חצאי אמיתות הגיב:

      מפלטו האחרון של הניאו נאצי בגרמניה הם סטלין ופול פוט וגם בישראל הפאשיסט הציוני מאמץ את השיטה.

      אז אל תפחיד אותנו…

      הבולשביקים קבלו ברוסיה מעצמה מפגרת והרוסה מוקפת אויבים, כל המעצמות האימפריאליסטיות, כאשר 80 אחוז מאזרחיה חיו בכפרים במשטר פיאודלי, כלומר שום תשתית לסוציאליזם. סטלין – "סוציאליזם בארץ אחת" ויתר על המטרה הסוציאליסטית ושם את המהפכה התעשייתית בברה"מ למטרה של משטרו. מהפכה כזאת תבעה הרבה קורבנות, גם קורבנות שווא וגם פשעים. צריך להזכיר שגם המהפכה התעשייתית במערב תבעה לא פחות קורבנות ופשעים , חלקם "לבנים" ורובם שחורים בקולוניות שכנראה לא נחשבים…

      גרוע מכך היה המצב בסין ואי אפשר לתאר את סין של היום אלמלא המהפכה של מאו טסה טונג שמטבע הדברים לא היה "צמחוני".

      פול פוט זה סיפור הפוך ריאקציוני. הוא ניסה להפוך את קמבודיה למדינה אגררית ואת אזרחיה לחקלאים. הוא תפס את השלטון לאחר הפצצות "דמוקרטיות" של ארה"ב שהרגו לפחות חצי מיליון קמבודים (אבל זה לא רצח עם וזה לא נחשב…). מי שהפיל את משטרו הוא צבא צפון וייטנאם הקומוניסטית ומי שתמך בו גם אחרי נפילתו היתה ארה"ב.

      אז טול קורה מבין עיניך

     • דינו הגיב:

      "אז אל תפחיד אותנו…"?
      ברשותך: אל תצחיק אותנו…
      מי שמפחידים באמת הם קברניטי הקומוניזם (הרפורמטורים הגדולים) סטאלין, מאו ופול פוט. כל הרפורמות והתיעוש שלהם לא שווה דבר בהינתן מרחץ הדמים שערכו בארצותיהם. אתה יכול להלל את הישגיהם (האדומים מדם) עד מחר, אך אתה תבחר לחיות בישראל ולא ברוסיה/סין תחת שלטון סאטלין ומאו.
      כנ"ל לגבי האנלוגיה לתיעוש המערב: להזכירך – חומת ברלין נבנתה כדי למנוע בריחה מערבה, לא הפוך. הלאומיות של העמים הנכבשים נצחה והתיעוש הקדוש שלך הפסיד. עובדה. סאטלין ומאו היו דיקטטורים ותו לא ודרכם הפסידה גם אחרי שהוחלפו בדיקטטורים פחות איומים (לכאורה מצב יותר טוב).

     • דינו הגיב:

      המשך:
      באופן כללי לא ברור לי מדוע מישהו שמהלל את ""הישגים"" (מרכאות כפולות ומכופלות) של הרוצחים הגדולים בהסטוריה יכול לתמוך במדיניות רוסיה של היום.
      הקשר בין רוסיה של אז להיום מתבטא רק בשאיפה האימפריאליסטית הבלתי נדלית ובשיגעון הגדלות והשחיתות של המנהיג.
      התורה על-פיה מתנהלת המדינה (לכאורה הדבר החשוב) הפוכה ב-180 מעלות: מקומוניזם לקפיטליזם קיצוני. לכן מי שתמך אז ותומך גם היום כנראה הולך שבי אחרי האימפריאליזם והשגעון ולא אחרי שום דבר אחר.

 6. דינו הגיב:

  דווקא מלחמת ששת הימים היתה מלחמה מוצדקת וקשה לי לראות כיצד מדובר ב"תכתיב מסולף".
  חבל ששמואל אמיר בונה מאמר סביב טענה שאינה מבוססת כלל וכלל.
  גם אם נחרוג מהעניין הספציפי של מלחמת ששת-הימים ונסקור את 67 השנים האחרונות – ניווכח שהתוקפנות הערבית כנגד ישראל שווה (אם לא גדולה יותר) מהתוקפנות הישראלית.
  באופן כללי הטלת האשמה על צד אחד בלבד בסכסוכים מורכבים כאלה היא איוולת ותו לא.

 7. המיתולוגיה השיקרית שב"שיח" הגיב:

  הפיקציה השיקרית שולטת ברחוב היהודי מאז בן-גוריון ועד ימי ה-BIBIS

  בטח שמעתם וקראתם את "שיח לוחמים" ואתם גם יודעים את הסיפור על "אברהם אבינו" ו"שרה אימנו". אלא שכמו המונח "טוהר הנשק", גם לסיפור המיתולוגי אין שום אחיזה במציאות — זו אחת ההמצאות של כותבי התורה, והסיבה שהציונות אימצה את הכזב ברורה: התנועה הציונית, גם זו החילונית, היתה זקוקה לסיפור שיצדיק את "השיבה הביתה". . . הנוסח של פועלי ציון היה משהו כמו "אין אלוהים, אבל הוא נתן לנו את הארץ"…
  גם דויד בן-גוריון, החילוני, אימץ (עבורנו) את השקר הזה כשהורה רק "בהינף יד" ליצחק רבין לגרש את ערביי לוד ורמלה, וכשכתב ביומנו ב-12 ליוני 1967 (על תושביה הפלסטינים של ירושלים) "יש לגרשם. אין צורך בשום חוק, הכיבוש הוא הוא החוק היעיל ביותר". כך התייחס "הזקן" לכיבוש, ומאז — בניגוד לחוק הבינלאומי — כך נוהגת המדינה הציונית בשם "הלאום היהודי". זו המדיניות העקבית היחידה של ממשלות ישראל לדורותיהן!

  • עלי הגיב:

   למיתולוגיה השקרית…
   בתודעה של היהודים תמיד היתה קיימת האמונה שהעם יחזור לארץ ישראל משום שכך ניבאו הנביאים
   "וקיבצתי אותכם מכל הארצות והבאתי אותכם אל אדמתכם" ובהגדה של פסח אומרים במשך אלפיים שנה "ולשנה הבאה בירושלים".תמיד היו יהודים וקהילות בארץ ישראל ותמיד היה רוב יהודי בירושלים.
   היהודים שבאו לארץ ישראל באו להקבר בארץ הקודש. בהיסטוריה היהודית קמו יהודים אשר טענו
   שהם המשיח כמו שבתאי צבי ויצרו תנועה של המונים שעלו לארץ ישראל הערבים ראו בתנועות האלה איום ודכאו את היהודים (שבתאי צבי אולץ להתאסלם).וכל זמן שהיה שלטון ממלוכי עותמני -מוסלמי לא היה ניתן לחזור לארץ ישראל.ברגע שהאנגלים כבשו את הארץ ניתן היה להגשים את החלום.
   זה בכלל לא דבר טרויאלי או פשוט להקים תנועה ולהניע אנשים לעזוב את מקום הולדתם ולעבור לארץ פרימיטיבית חסרת אמצעים אשר אינה מציעה כלום מלבד קדחת.
   לפני הכיבוש הערבי ארץ ישראל היתה חלק מהאימפריה הביזנטית והתושבים היו נוצרים הכיבוש הערבי בשנת 630 לספירה וגירוש הנוצרים גרם לטראומה בעולם הנוצרי . לנוצרים לקח 400 שנה להתאושש הם חזרו כבשו את הארץ והקימו את מדינת הצלבנים

 8. דו"ח האו"ם שיקר! הגיב:

  כותרת הדו"ח היתה צריכה להיות: "ישראל, חמאס ו א ר ה " ב ביצעו פשעי מלחמה"
  מדוע ארה"ב?
  — כי ארה"ב סיפקה ב י ו ד ע י ן את הטילים והפצצות "החכמות" Made in USA שבהם עשתה ישראל שימוש ב"מלחמת צוק איתן" כדי להרוס מרפאות, בתי ספר ובתי-קומות של אזרחים.
  הרי כך נכתב בידיעה מה-20.05.2015 על אספקת טילים ופצצות JDAM נוספים בשווי 1.8 מיליארד $ : "בשל היקפי התחמושת הגדולים, סביר כי מדובר בהשלמת מלאי בעקבות המבצע בעזה".
  לא מאמינים? להלן הקישור: haaretz.co.il/news/politics/1.2641717

  לשאלה: האם ל ס פ ק י ת הטילים והפצצות "החכמות" חלק באשמה? אם כך הדבר, מדוע לא הואשמה ארה"ב בביצוע פשעי המלחמה בעזה? האם רק כאשר המעצמה משתמשת בטייסיה ובמטוסיה כדי לפזר רעל (AGENT ORANGE) על מדינה בעולם השלישי (וייטנאם) היא אשמה? הרי בעזה רק הטייסים שביצעו את הפקודות היו "כחול-לבן"… המטוסים והפצצות היו Made in USA !

 9. אשר פרוליך הגיב:

  מיום הקמתה מדינת ישראל, המקלט האחרון של העם היהודי,ולמרות החלטתת האו"ם על הקמתה, עדיין עומדת בסכנת השמדה. כך היה ב1948, ב1967 וכך היה ב1973 ואפילו גם היום. מדינות ערב ריאקציוניות השולטות בעמם באכזריות ומדכאים כל ניסיון של שיוויון,קידום ודמוקרטיה, גם חצי "מתקדמות" בסגנון סוריה או מצריים הטוענות ל"נאורות", מצאו בישראל מקור לכל הצרות והכריזו שוב ושוב על השמדתה.
  לטעון שסכנת השמדה לישראל לא היתה קיימת או לא היתה "נוראית " מספיק זה שטות ושקר.
  כל אדם ועם זכותם למנוע השמדתם וכמובן שזכות זו קיימת גם לעם היהודי אחרי הסתוריה ארוכה
  של נסיונות כאלה. ומה מצפים האנשים הטובים האלה? לעמוד מול הבור ולהמתין לכדור שירו בגבם?

 10. "כלום מלבד קדחת" הגיב:

  * "כלום מלבד קדחת", כותב הימנוני המתחזה בשם "עלי". אלא שבארץ הנידחת היה עם נטול הגנה, שלא הצליח לעמוד נגד האינטרס האימפריאליסטי הבריטי, שתמך בתנועה הציונית כחלק ממדיניות הפרד-ומשול.

  ** מסכים עם אשר פרוליך הטוען ש"מדינות ערב ריאקציוניות". אלא שדווקא את המשטר "החצי מתקדם" הסורי מנסה ישראל לחסל, בעזרת ארה"ב. לשם כך משתפת ישראל פעולה עם "אל נוסרה" המוסלמית, שמשתפת פעולה עם דעאש הקיצונית. וכאשר הדרוזים הסורים נמצאים בסכנת חיים, פותחת ישראל דווקא את הדלת לקנאים המוסלמים הקיצוניים…

  אז מי נמצא "בסכנת השמדה", ומי מנסה להשמיד את החילונית והדמוקרטית במדינות ערב? ועכשיו מצטרף דעאש למנסים לחסל את המדינה שבה התחיל האביב הערבי – טוניסיה.

  • צדוק התקוה הגיב:

   המשטר "החצי מתקדם" הסורי מנסה ישראל לחסל, אני מקווה שראייתה את הסרטונים כאשר השביחה של אסאד לפני שדעא"ש הגיע לאזור רצח בדם קר את המפגנים [האביב הערבי]אז לא היו שם כל אותם ארגונים כמו גבהת אל נוסרה" ודעא"ש לקרוא למשטר הסורי חצי מתקדם זה פגיעה באינטליגנציה טבח חמאת (בערבית: مجزرة حماة, מַג'זַרַת חמאה; בעברית מקובל לקרוא לעיר "חמאת") נערך בסוריה ב-2 בפברואר 1982, כאשר צבא סוריה ו-'פלוגות ההגנה', בהוראת נשיא סוריה חאפז אל אסד ובפיקוד אחיו הצעיר רפעת אל-אסד, תקף את העיר חמאת וטבח אלפי אזרחים סוריים סוניים, במטרה למנוע ניסיון הפיכה כנגד השלטון הדיקטטורי במדינה. ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל העריך כי מספר ההרוגים בטבח נע בין 10,000 ל-25,000 בני אדם אך הארגון הסורי לזכויות אדם העריך כי בטבח נהרגו כ-40,000 איש.לזה אתה קורא משטר חצי מתקדם ?

  • אווה חדד הגיב:

   אף אחד לא מנסה להשמיד את הדמוקרטיה והחילוניות בעולם הערבי. אי אפש להשמיד את מה שלא קיים וגם לא יכול להתקיים. כך גם הסוציאליזם עאלק.
   נבצר מבינתי להבין מדוע אנו היהודים מתעקשים שאיננו בני חזירים וקופים. הלא כך הם מגדירים אותנו.
   ועוד זאת:מדוע לא תפנים כי אנו בלימבו כמו גם הפלשתינים. בצער רב הריני לבשרך כי לא אתה ולא בניך ואפשר שגם לא נכדיך ונינך,אויה,תזכו לשלום בינינו לבינם.יש להפנים כי אחת לכמה שנים תהיה כאן מלחמונת. על פי אמנת החמאס יש להשמידך לאלתר!

  • עלי הגיב:

   זה שמדבר על "עם " נטול הגנה מנסה לשכתב את ההיסטוריה כדי להסתיר כונות אפלות.
   חבר הלאומים על דעת כל המדינות האירופאיות (אשר היו אויבות במלחמות העולם)הוא
   שנתן מנדט לבריטניה להקים מדינה יהודית בארץ ישראל.
   אין שום מסמך היסטורי אשר מזהה את קיומו של "עם פלסטיני" לפני המאה ה-20.
   העם נטול הגנה היה כפול במספר אנשיו מהישוב היהודי וקיבל תמיכה מ-7 צבאות שפלשו
   לתוך המדינה היהודית (לנוכח יחסי הכוחות ארה"ב ביטלה את הכרתה במדינה היהודית
   מתוך הנחה שאין לה סיכוי לשרוד).
   בריטניה החזיקה מאות אלפי פליטים יהודים במחנות בקפריסין כדי למנוע נצחון של היהודים
   בריטניה תמכה בצבא הירדני אשר כבש את הגדה המערבית בסיוע הבריטים.
   בריטניה תמכה בדרישות הערבים לאחר המרד הגדול ומנעה עליה באמצעות הספר הלבן.
   ההנחה של הערבים היתה שהיהודים מובסים מנטלית לנוכח אסון השואה ומטרתם היתה
   להשמיד את העם היהודי הם חטאו בחטא היוהרה וניסו לפגוע בעם מוכה אשר לא היתה לו ברירה ונלחם על חייו ולכן נצחון היהודים הוא נצחון הטוב על הרע.האם אתה מכחיש את כונות הערבים לבצע שואה שניה לעם היהודי? האם אתה מכחיש שיתוף פעולה בין המופתי לנאצים?

 11. שכרה יצא בהפסדה?! הגיב:

  במלחמה הזאת חיסלה ישראל למעשה את התנועה הנאצריסטית – התנועה הלאומית הערבית האנטי אימפריאליסטית. המרוויחה העיקרית היא ארה"ב בחיזוק ההגמוניה שלה באזור ובהעברת המשטר של החשובה בארצות הערביות, מצרים לצידה. ישראל קיבלה את ליטרת הבשר שלה, חימושה הצבאי והסתמכותה על תמיכתה המדינית והכלכלית ע"י ארה"ב עד היום שמאפשרת לה המשך הכיבוש ומשטר האפרטהייד על הפלסטינים בגדה המערבית וברצועת עזה.

  אבל, תנועת ההתנגדות לאימפריאליזם לא דוכאה ותמשך. הבסתה של ההתנגדות הלאומית החילונית במהותה הוציאה את כל השדים מכל הבקבוקים ואת מקומה תפסה תנועה דתית ריאקציונית רדיקלית. חיסול התנועה הלאומית הערבית יוצא עכשיו בהפסדו.

  כך או כך האימפריאליזם נמצא בנסיגה עקב משבר הקפיטליזם והתנגדות ההמון. בטווח ההיסטורי הקרוב או היותר רחוק הוא יובס ואיתו המשטרים הקשורים ומשתפי הפעולה. על כך יש לתת את הדעת עוז לתמורה בטרם פורענות.

  • אווה חדד הגיב:

   התנגדות ההמונים,ריאקציה,משבר הקפיטליזם,קולוניאליזם,כוחות הקדמה הערביים,חצי מתקדמת,סוציאליזם ערבי-אוי לאותה בושה.
   כמדומתני כי את כל המושגים האלה הוצאת עליית גג יבשה,כפופה בקואי עכביש משנת 1914.
   דומה עלי כי מי שמתחיל את התיאוריה המרכסיסטית על המזרח התיכון,חסר כל מושג ירוק בתרבות הערבית.
   סבורתני כי כל מי שמייחס להיסטוריה לינאריות,יענו הכרח ממש לקידמה המצפה לנו,לוקה השיתוק מוחין מסוים.
   והרי להוותנו ההיסטוריה היינו התפתחות האנושית כמעט כל כולה בגדר סטיכיה,אם לשאול מושג מעליית הגג המכזיבה.
   אבל כל ההערות הנכונות האלה לא יועילו. זאת משום שיש בי אדם (למעשה מרבית האנושות לצערנו),דבקים בתיאוריות בדומה לחרדים האשכנזים ממאה שערים.

  • דינו הגיב:

   נו, עכשיו ישראל אשמה גם בחיסול התנועה הנאצריסטית ותנועות לאומיות ערביות בכלל..
   אני תוהה מתי אקרא כאן על סוכני המוסד שיזמו את האביב הערבי ואת חיסול המשטרים כולם כדי להחליש את שכנותיה.
   להזכירך: התנועה הלאומית הנאצריסטית עם כל הלאומיות שלה זרמה טוב מאוד עם האימפריאליזם הסובייטי.
   תגובתך צריכה להיות זרועה במילים "לכאורה" ו"כביכול" שכן כל משפט שכתבת נתון בסימן שאלה.
   חבל שבסיום אתה חוזר לז'ארגון קומוניסטי אלים עם ביטויים כמו "יובס" ו"משתפי פעולה", והצגת משאלות לב כעתיד וודאי.

   • צדוק התקוה הגיב:

    דינו על מה אתה מתפלא היהודים אשמים בכל צרות העולם קרא את הפרוטוקולים' 'של זקני ציון" כל רע שיש בעולם תמיד יאשימו את היהודים/ ציונים/ אין חדש תחת השמש כשנחטפו שלושת הנערים אמרו תושבי חברון הישראלים הרגו אותם בקרבות בין אוקרינה לרוסיה נשמעו טענות שישראל קשורה למלחמה כל מלחמה באפריקה מיד ישראל מואשמת שיש לה חלק במלחמה ישראל המציאה את דאע"ש את זה שמעתי במו אוזני מערבים כאן בישראל דעא"ש

    המודיעין האיראני "חשף" את זהותו של מנהיג דאעש: ישראלי בשם שמעון אילות

    כלי תקשורת רבים בעולם הערבי מצטטים ידיעה מרעישה: שרות המודיעין האיראני "חשף" את זהותו האמיתית והמלאה של מנהיג ארגון "דאעש, הידוע בכינויו "אבו בכר אלבגדאדי". מקור מהימן משורות הביון האיראני מוסר כי אמיר המאמינים והחליף של עיראק וסוריה הוא לא אחר מאשר סוכן מוסד בשם שמעון אילות. מנהיג הארגון פועל תחת השם "איבריהם בן עוואד בן איבריהם אל-בדרי אלרדוי אל חוסייני", ומשימתו מטעם המוסד היא "חדירה אל המעוזים הצבאיים והביטחוניים של מדינות המהוות איום ביטחוני לישראל והשמדתם", כך ה"מקור האיראני" המהימן.

 12. אנג'לו איידן הגיב:

  כאן, באתר הזה, מתפרסמות גם תגובות של ימניים, של ראקציונרים, של ציונים, של "פטריוטים". למרות כל הפעמים בהם היה להם הזדמנות ללמוד איך להתנגד לפשיסטים הישראליים, הם חוזרים ומזדהים עימם בכל מיני התבטאויות שמנסות שוב ושוב להקים שולחנות-וויכוח עם קומוניסטים שהספיקו להכיר את חוסר תועלת בהתייחסות לדבריהם. גם הפעם, אחד האויבים האלה, המתיימר במומחיות סביב פיתויים מגוונים המיועדים למשוך התייחסות כזאת, שוב מנסה איתי. לכתוב שהוא לא מבין ביטוי מסוים זה אחד הפיתויים המשמשים את האויב הזה הפעם: אין זה פלא שידיד של פשיסטים לא מבין דברים מתקדמים, אבל קורה וגם לבת-בן-אדם שמתעניינת-ניין קשה להבין דברים שאני כותב – עבורי יהיה חשוב לכבד את דרישותיהן-הם.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים