הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 ביולי, 2015 19 תגובות

כבר הכול נאמר על פרשת התנהגותו המחפירה של שליחו של ראש הממשלה אל"מ (מיל) ליאור לוטן, בביתו של השבוי אברה מנגיסטו. היה ברור מלכתחילה שהסקנדל יטויח ושהמכונה המשומנת של נתניהו ושל שדולת הכתבים הצבאיים תעבוד שעות נוספות כדי שנושא הגזענות וההקשרים שלו יוסרו מעל סדר היום הלאומי. נדמה לי שהמאמץ המתואם נחל הישגים בלתי מבוטלים. לא רק שמנגיסטו הוא אתיופי, אלא שכל המדינה ראתה אותו מדלג אל מעבר לגדר ונופל כפרי בשל לידיהם של שוביו. אחרי שקראתי כל מלה על הנושא במשך כמה ימים, הגעתי למסקנה שנימוסיו הגרועים של לוטן הם אינם הנושא העיקרי. גם חוסר האחריות המשווע של השבוי כלפי עצמו וכלפי בני משפחתו הוא אמנם מצער, אבל עדיין לא צריך לגרום לנו לסטות מהנושא: המדינה שהביאה את עולי אתיופיה לכאן בתופים במחולות והפיקה מהם הון פוליטי ענק ("מי אומר שאנחנו גזענים") שיקעה אותם ביוון המצולה של עוני מנוול, תנאי מגורים גרועים, אפליה גזעית וחברתית ויחס כללי של בוז והתנשאות.

בעטיה של הצנזורה איננו יודעים הרבה על השבוי מהמגזר הבדואי, אבל תנאי המגורים והיחס כלפי הבדואים הם גרועים עוד יותר ממנת חלקם של האתיופים. ההזנחה הסביבתית בשני המקרים היא עמוקה ופתרונה דורש משאבים עצומים. נשק הגזענות משמש כלי בידי הממסד כדי להימנע מטיפול רדיקלי בבעיות חברתיות. השלטונות מצליחים להסית את כל העדות לאיבה הדדית, שמונעת פעולה משותפת לשיפור משמעותי במצבם הכלכלי והחברתי. לוטן הוא רק סימפטום זעיר של בעיה חברתית קשה.

כיצד ניתן להפוך את האומה הגאה משנת 1948, שנבנתה על חורבות העם הפלסטיני, ל"עם עבדים (וכמעט) מזי רעב"?. אם היו מציגים את השאלה הזאת לצוות חשיבה, נניח בשנת 1980, הייתה מצטיירת הנוסחה הבאה: ראשית מסיתים את המעמד הבינוני נגד השכירים מהעשירונים התחתונים ונגד המובטלים; שנית, מכשירים דור של כלכלנים וסוציולוגים בכלים של האסכולה השמרנית ביותר, ומלמדים אותם שמה שטוב לציבור העשיר טוב גם ל"מדינה". אחר כך באים השלבים האחרים: פירוקה החלקי אבל המשמעותי של ההסתדרות, פגיעה בחופש השביתה, כלכלה המבוססת על משכורות רעב המחלישה את כושר המיקוח של העובדים, ניהול מלחמת מעמדות במסווה של "ליברליזם", שמושך ציבורים בעלי תדמית עצמית "שמאלנית" להצביע בעד אויבים מעמדיים, בעיקר יאיר לפיד וחבורתו.

כך נוצרו כאן קודים חדשים לקראת בנייתו של אתוס אנוכי. החלוציות של פעם הומרה באינדיבידואליזם חברתי קיצוני; העשירים והיזמים (שרובם סובסדו על ידי ממשלות אוהדות) מורמים על נס במדורים הכלכליים ובמדורי הרכילות הפופולאריים, ועולי אתיופיה, כמו רוב רובו של המגזר הערבי והבדואי, מוקעים כפרזיטים, כנטל, כעבריינים וכל ההצבר הזה יחדיו מזין את הגזענות גם נגד המזרחים. מכאן גם ההתגייסות ההמונית של כתבים ילידי הארץ למען לוטן. זכויותיו כלוחם מונחות קבל ישראל כולה על כף המאזניים, כדי לאזן את התפרצותו המתנשאת. יש כאן הרבה יותר מאשר התאגדות של אנ"ש (אנשים שלנו) להגן של בשר מבשרם. רעל הגזענות פשה בכל מקום, והקורבנות, במקרה הזה האתיופים והבדואים, מוצגים פחות או יותר כטפילים. טיפול בנושא כבעיה חברתית שיש לרפא אותה במחיר כלכלי גבוה, מוזנח לגמרי על חשבון התהייה התרבותית, הפרטנית, בנושא לוטן. מה קרה לו לאיש הטוב הזה ששפך את מררתו דווקא על המשפחה האומללה וחסרת האונים? למען האמת, לא קרה לו שום דבר. הוא הוציא את תסכולו על משפחת מנגיסטו בשם האתוס הלעוס של ישראל הישנה. הוא ייצג את השכבה הכי דומיננטית וחזקה בחברה הישראלית נגד הדפוקים, שלא ירהיבו עוז להתקומם נגד מלח הארץ שעושה הכול למענם. ייתכן שהיה חייב להביא עימו להקה צבאית כלשהי כדי לשיר להם את "שיר הרעות", אבל דווקא "הוא לא ידע את שמה" יותר מתאים. המשטר החברתי-כלכלי שהתנער מכל אחריות לחלשים והפקיר אותם לגורלם שיקע את העניים בתוך בצה רוחשת יתושים ואחר כך מרהיב עוז לגנות אותם שהם מפיצים מחלות או עוברים ברוב ייאושם, את הגדר לרצועת עזה, לאחד מאזורי המצוקה הכי גדולים בעולם.

מהפכה חברתית לא תתרחש כאן בלי כעס גדול כלפי הממסד וכלפי משרתיו בפוליטיקה ובתקשורת. לחלשים באמת אין כוח להקים רעש שיזעזע מוסדות ארץ. בני המעמד הבינוני ההגונים, שמבקשים לתת את ידם לבניית חברה שוויונית יותר, מצביעים בסופו של דבר נגד המאבק ונציגים מובהקים של ההפגנות בשנת 2015 מבקשים ממפלגת העבודה לסטות ימינה, פחות או יותר לקו הפוליטי שאפיין את אהוד ברק. כל הציבור הגדול הזה, הימין ואנשי המרכז הלאומני, דחפו את מנגיסטו ואת חברו לגורל הבדואי אל מעבר לגדר. שומו שמיים, היה זועק מנחם בגין, בעיקר בתקופתו באופוזיציה. כיום מנסים המרוויחים מהכלכלה הניאו-ליברלית להגן על חבריהם המעמדיים (ראו את ח"כ עופר שלח) ולסייע להם לרמוס את המגזרים החלשים.

זוהי, אם כן, הבעיה. לא מנגיסטו שאולי איננו נחשב כאן ל"מלח הארץ", וגם לא לוטן הפטרנליסטי. מהפכה חברתית זקוקה, כאמור, לדלק של זעם כלפי הממסד ולדבק של סולידאריות כלפי כל המקופחים בישראל. בחסות הרעש שאנחנו מקימים על דפוסי התנהגותו של קצין (שהיה בעצמו מעורב בחטיפת אזרח לבנוני שעונה אחרי שנתפס) בביתה של משפחת מנגיסטו, מבריח נתניהו את הגז הטבעי לידיהם רודפות הבצע של הטייקונים, גורר אותנו לבידוד בינלאומי ומנסה להדיח אותנו לתמוך במלחמות עתידיות נגד כל העולם המוסלמי. הוא מצליח להעלים כמעט לגמרי את מצוקת משפחתו של הבדואי, שלא ידענו אפילו את שמו. קשה להזדהות עם איש עלום שם. ייתכן שהאלמוניות הזו היא לטובתו, אבל אין לכחד שהיא מונעת מאיתנו להתמקד במצוקתו של המגזר הבדואי הנרדף ממש במדינת ישראל. כדאי אולי שאיש יותר רגיש מלוטן (הח"כ לשעבר רן כהן, למשל?) יקיים את הקשר עם משפחת מנגיסטו אבל גם כהן יודע, שהרחוב שבה גרה המשפחה בעיר אשקלון המזכיר את ספריו של צ'ארלס דיקנס, הוא שורש פורה ראש ולענה.

מי שרוצה להציל את המשפחות המסכנות ממצוקתן חייב לשפוך המון כסף, להשקיע אהבה ואמפטיה ולשנות את המצב מהקצה אל הקצה. התנצלויות צבועות יסייעו אולי לזמן קצר, אבל פרשיות דומות עלולות לצוץ גם בעתיד. אין פתרון ניאו-ליברלי לבעיות של העניים במדינה. לממסד החברתי-פוליטי ולקואליציה הבורגנית שנוצרה בכנסת, בסיוע מפלגת העבודה ולפיד, יש אחריות שילוחית לגזענות כלפי האתיופים והערבים.

 • פורסם בכל העיר, 17 יולי 2015
תגובות
נושאים: מאמרים

19 תגובות

 1. אווה חדד הגיב:

  מה צר ומה דואב הלב על כי הכותב מסרב בתוקף להבין את השינויים בחברה בישראל (ודוק: אין דבר כזה החברה הישראלית). זה עשרות שנים שאין כל תוקף לפוליטיקה המעמדית (מה זה בכלל בימינו מאבק מעמדי?). הפוליטיקה השלטת היום היא הפוליטיקה המבורכת להלל של הזהויות. הכותב שעל פי עדותו קורא אדוק של "הארץ" (עיתון מובהק של ההגמוניה המאוסה), יכול להווכח כי א י ן יום בלי מאמר או ידיעה או ראיון על הבעייה העדתית. חובה להפנים כי קם דור חדש,צעיר ורענן, היוצא בחמת זעם נגד הדיכוי והגזענות האשכנזית, מבלי לעשות חשבון לאף אחד. יש רנסנס מזרחי של ממש בשירה,בספרות,בקולנוע,במוסיקה וברשתות החברתיות. צעירים משכילים אלה מבינים היטב כי האשכנזים לא יוותרו על הפרבילגיות האדירות שלהם מרצונם (דוגמא מובהקת לכך הוא האביר גדעון לוי משי'ח מוניס). הם מבינים כי אין לדאבון לב פתרון לפי שעה לסוגיית הכיבוש. בשני הצדדים החוליגנים הם הקובעים.
  אשר על כן אמור מעתה: הלאה השטויות של הפוליטיקה של המעמד,תחי הפוליטיקה של הזהויות!
  הדברים נכתבים, אין צריך לומר מנקודת מבט מזרחית מובהקת.

  • דני הגיב:

   בתור אשכנזי, הייתי שמח מאד לכמה פריבילגיות. אבל איפה אפשר למצוא אותן? ההורים שלי עלו מברה״מ בשנות ה-70, רצוצים ועייפים מרדיפותיו של סטלין, וגזענות בלתי נסבלת כלפי יהודים. שוכנו בשכונת עוני (עאלק מרכז קליטה). אז איפה הן הפריבליגיות שאת מדברת עליהן? או שאני לא מוגדר אשכנזי?

   • אווה חדד הגיב:

    מה אתה רוצה מחיי?? תפנה ללאזר כגנוביץ היהודי,רוצח המונים נאלח בשירותו של סטלין. פנה גם לשני המשרתים היהודים העלובים זינובייב וקמנייב שסטלין הוציאם להורג.הוריך המסכנים סבלו מרדיפות בשל חלקם המכריע של היהודים במהפכה. בזה אין חלילה משום סניגוריה על משטרו של הצאר ניקולאי שנודע בטיפשותו.

    • דני הגיב:

     את אמרת שהאשכנזים זוכים בארץ לפריווילגיות מיוחדות. בתור אשכנזי שמעולם לא זכה לאף פריווליגיה, הייתי שמח לדעת במה מדובר. זה הכל.

     • אווה חדד הגיב:

      תגיד אנו חיים באותה מדינה???
      אתה תתקבל ליישוב גזעני עם ו. קבלה -אני לא! (לא שהייתי רוצה לחיות עם החלאות)
      אותי יסלילו לביה"ס' נחות (בכל ד. ת'א אין עד היום בהי'ס עיוני אחד!)_אותך לא!
      אתה תקבל 99% מתקציב התרבות- לי יוותר 1;%.
      לך.יהיו 15 שופטים בעליון-לי אחדד
      תגיד איפה אתה חי??אתה רציני?
      מעניין כיצד זה התגלגלת לאתר הזה,יענו של "שמאל" אשכנזי,כשהרוב המכריע של בני עדתך תומכים בחוגי הימין הלאומני. לרוב בשל סלידתם מהחיים האיומים והנוראיים שחוו במשטר הסובייטי.

 2. ק.א. הגיב:

  לתומי חשבתי שפוליטיקה של זהויות (שאין לה שום קשר עם מזרחיות) זוהי דווקא המצאה של הדומינציה המערבית …

  • אווה חדד הגיב:

   לא.ק. הנכבד לעולם איני משתתפת בויכוח הנואל בדבר ציונות ואנטי ציונות. בזבוז זמן משווע. יש כאן למעלה משבעה מיליון יהודים המגדירים עצמם ציונים. אתה וחבריך האנטי ציונים מונים כמאתיים איש וטוחנים את השכל זה חמישים שנה ואתם בבחינת מים עומדים.
   אנו היהודים שבנו הביתה!אשכנזים ומזרחים גם יחד.
   לא היהודים העלו על בימת ההיסטוריה את הלאומיות הארורה. יש כמאתיים מדינות בעולם. אני מוכנה להתפרק מלאומיותי, אך ורק אחרי שחמישים מדינות רב-לאומיות( בלבד) יתפרקו מרצונן.או אז.תיווכח לדעת כי. התפרקות יוגוסלביה היתה בבחינת פסטורליה של ממש…
   אתה חי בספירה שונה לחלוטין ממני. אני מוקפת בשלוש מאות מיליון מוסלמים!!. מרביתם רוצים בשחיטתך ובשחיטת בני משפחתך על אתר. כיהודי אתה בן חזירים וקופים והנך בן מוות. ע'ע סעיף 7 באמנת חמאס.
   כל מה שאני מבקשת הוא נסיגה מהגדה והתבצרות בקויי 67 פחות או יותר. ואולם גם אז לא יבוא השלום. חלום נשגב שאתה ובניך ונכדיך וגם.נינך לא תזכו.לו.לדאבון לב.
   אשר על כן על המזרחים להתרכז בלעדית במאבק בגזענות האשכנזית,שהיא היא נשכרת מן הכיבוש הארור.

   • ק.א. הגיב:

    אווה, את טוענת שאני מבזבז זמן 50 שנה אבל כל מה שאת רשמת כאן ניטחן חזור ושוב פי אלף, ברובו כדברי תעמולה זולים, יותר מ 50 שנה, עם תוצאות מחרידות לעם היהודי (שהולך ונעלם). אני אינני שותף לתחושות הלאומיות היהודיות שלך מכיוון שאינני מרגיש "שחזרתי הביתה" אלא שחזרתי לצבא האימפריה בתואנות "לאומיות". אין מובן לישראל שלך בלי כיבושים ולשם כך היא נוצרה ומקויימת. במקום לראות זאת את מפתחת "רגשות לאומיים" לנדל"ן שחיים בו ערבים (לא יהודים) מזה אלף שלוש מאות שנה. זה נראה לך נורמלי? את מי כל זה משרת?… עדיף היה לי בהרבה שילדי יתנצרו מאשר יסחפו עם שליסל, טייטל וביבי… וכך, כנראה, גם חשב לו גם הרצל – זה שהחזיר אותך "הביתה" ואולי לא שיער מה שיצמח מזה.

    • אווה חדד הגיב:

     אז תתנצר מה אתה רוצה ממני???
     שום הרצל ושום אשכנזי לא הביא אותי לכאן. כיהודיה מזרחית אני מקדימה את המוסלמים באזור ביותר מאלף וחמש מאות שנים.
     אין פה לא אימפריה ולא נעליים. מראש הנקרה לאילת פחות משתים עשרה שעות,ואופס… אבוי נגמרה האימפריה.
     אימפריה ואימפריאליזם יש לערבים מגלי הים המלחכים את.חופי האוקיינוס האטלנטי ועד גלי הים של האוקיינוס ההודי.
     ביום פקודה חס וחלילה וחס אם יבוא,ערבים ישחטו אותך כמו כן את הציונים.
     איני מתרשמת כהוא זה מהקתרזיס עד כדי אורגזמה… שאתה חש ב"הגינך" עליהם.
     בנוסף,אתה חסר כבוד ואינך מנומס,והרי הבהרתי לך כי הויכוח ציונות או אנטי ציונות נואל בעיני!

     • ק.א. הגיב:

      ראשית, אם האסטרטגיה הנדל"ניסטית שלך היא שאת מקדימה את הערבים ב 1500 שנה אז המרחק שלך אל מבקשי הטרנספר כנראה אינו גדול. כישקום לו "כהנא מזרחי" (ולא אשכנזי חלילה) זה עוד עלול לקרוץ לך. שנית, מראש הנקרה ועד אילת – כלומר בבסיס הצבאי האמריקאי, זה שמצוייד במטוסי הקרב האמריקאיים אין שם שום אימפריה? בסדר, אם את אומרת את בוודאי צודקת…

     • אווה חדד הגיב:

      על טרנספר דבר עם האשכנזים שגירשו את הפלסטינים א ב_48.שמע אתה באמת טיפוס,משהו משהו. אני מדברת על נסיגה מרצון. מהגדה ואתה מטיל בי דופי של גירוש.
      לא ספינה אמריקנית ולא נעליים. תפנה לידידך חמינאי שפירסם אמש מדריך להשמדת ישרל. אירן גדולה פי 80.ממדינת ישראל.
      מזלי הגדול ש מ ע ו ל ם לא האמנתי לדמעות ההתנין של אשכנזים כמוך ב"הגינם"עלאק על הערבים.
      מה שחשוב הוא להאבק בגזענים כמוך,המסטים תדיר את הדיון מהגזענות והדיכוי של המזרחים אל עבר הערבים.
      ואגב נושאת המטוסים הזאת נכנסת 538 פעמים למדינות הערביות המסכנות והקטנטנות,ששמן מופיע על הכחול של הים בשל גודלן המצומק. בזה סיימתי את ה"דיאלוג"איתך. אין לי כח לפאנטים.

 3. עלי הגיב:

  לאווה חדד
  הלוואי שהמזרחיים יקדמו ערכים של אמת צדק ושויון לטובת הכלל.
  הרושם שלי הוא שאת מנצלת ססמאות שמדברות על "הגמוניה אשכנזית" שאף אחד לא יודע מה זה כדי לקדם "הגמוניה מזרחית".
  … במדינה החלומית שלך עם "הגמוניה מזרחית" מה יהיה גורלם של האשכנזים ?
  האם תקימי מחנות ריכוז לאשכנזים ?
  תקימי מחנות עבודה לאשכנזים תחטאי אותם ב-DDT ותטילי עליהם קנס כספי לסגירת הפערים ?
  תוציאי להורג את האשכנזים החשובים (ההגמונים)?
  והעקר מה יקרה עם הילדים של אחותי שהתחתנה עם עירקי וילידיה הם תערובת אשכנזית\עירקית ?
  שזה "כידוע" פטנט של האשכנזים לשמור על ההגמוניה האשכנזית (להתחתן עם מזרחיים..)

  • אווה חדד הגיב:

   כולי פליאה על רצף הבלויותיך. היכן מצאת די.די.טי ומחנות ריכוז. תתבייש לך!!
   והרי מדובר על.מאבק צודק מאין כמוהו. 2 דוגמאות בלבד:חוק הדיור הציבורי והבגץ של הקשת בדבר חלוקה צודקת של הקרקעות.
   מעניין שאין לך מה לומר על היישובים הגזעניים שאליהם אפשר להתקבל רק באמצעות ו. קבלה.
   בכינוס שבו הוכרז על הקמת הקשת היו נואמים רבים. קצתם האריכו בדברים. אחרון הדוברים היה מיודענו החביב פרופ'מאיר בוזגלו הלוגיקן והפילוסוף שאמר כהאי לישנא:מה יש כאן לטחון כל כך הרבה את המח האשכנזים לקחו הכל…

   • עלי הגיב:

    לאווה חדד
    מה זה האשכנזים לקחו הכל ? אני לקחתי משהו ממך ? לא אני ולא הורי ולא אף אשכנזי שאני מכיר לקח משהו ממזרחי . במקום לשלם לאשכנזים את מלוא הפיצויים מגרמניה נתנו לאשכנזים פירורים .
    האשכנזים מהוים 50% מהאוכלוסיה היהודית לכן זה טרויאלי שיהיה להם לפחות חצי מההגמוניה במדינה
    האשכנזים מהוים 95% מיהדות הגולה ולכן כל עתידה של המדינה תלויה באשכנזים.
    רוב האוכלוסיה היהודית הוא יליד ישראל ולכן הדיבור על אשכנזים אינו מובן !
    אירופה אומרת שאופיה של ישראל השתנה בגלל המזרחיים ולכן אין לאירופה מחויבות למדינה שבה חצי מהאוכלוסיה היהודית אינו קשור לשואה.
    מה האשכנזים אשמים שחצי מהמזרחיים נתונים להשפעת הרעל והניוון של ש"ס ?
    אני מכיר את הקיבוצניקים ומזדהה עם התביעות שלהם התביעה של המזרחיים לגבי הזכויות בקרקע של הקיבוצים היא תביעה מרושעת לא צודקת ונפשעת.
    אבא שלי נהג לספר על חבר מזרחי שעבד איתו 40 שנה שניהם קיבלו אותו שכר ואותם תנאים אבל יום אחד בא המזרחי ואומר לו "אתם האשכנזים לקחתם הכל ומפלים לרעה את המזרחיים" …וזה כל הסיפור כולו

    • אווה חדד הגיב:

     ודאי וודאי שהוריך לקחו הכל. בשל כך אתה ושכמותך שולטים שליטה דראקונית ,בתקשורת.באקדמיהת.במ. המשפט ובחיי הכלכלה. להתווכח על כך שההגמוניה היא לא אשכנזית הרי זה בגדר אווילות מוחלטת. ועוד,זאת: האשכנזים אינם מונים חצי מהאוכלוסיה. והרי הערבים לבדם הם חמישית מהאוכלוסיה.
     הוריך.זרקו את המזרחים באישון לילה ובגניבת דעת,משל היו שקים של תפ'א לחרת אל תאנק,באומרם כאן תל אביב או כאן ירושלים. הדברים ידועים אף יגעים.
     איני. מכירה שום קבוצה של מזרחים שהקימו יישובים גזענים עם ו. קבלה. אתה מכיר?
     מעניין מה זה אומר על אופייך שאתה דוחה בתוקף כל טענה של ה"שמאל"האשכנזי. והנה אתה קופץ כנשוך נחש ,הפלא ופלא,גם בנושא המזרחי.
     למה לעזאזל רגשו גויים??

     • עלי הגיב:

      הטענות שלך מוזרות!!
      המזרחיים מעלים את הימין לשלטון ואחר כך מתלוננים שיש פערים חברתיים..
      חלק אחר של המזרחיים מצביע ש"ס והילדים שלהם מקבלים שטיפת מוח מזעזעת אשר כל מטרתה להשאיר אותם תחת כנפי הבורות
      כמצביעי ש"ס ונתמכי ש"ס לעולם ועד.
      את מביאה דוגמאות מהאקדמיה ומערכת המשפט
      כמה אנשים מכהנים במשרות בכירות במוסדות האלה ? אולי עשרת אלפים.(הפחות בכירים מקבלים שכר ממוצע)
      הייתי רוצה להבין למה המזרחיים לא הקימו מפלגה כמו מר"ץ ?
      כמו מפ"ם לשעבר אשר רוצים מדינה שויונית ?
      והנה שפע של מוסדות אשר הם בשליטת המזרחיים ולאשכנזים אין שם כניסה .
      משטרה ..הסתדרות.. נמל…עסקני מפלגות…כדורגל…שוק סיטונאי
      ..פקידי עיריה…כל המסחר הקימעוני עבר למזרחיים
      הדבר היחיד שהוא בהגמוניה אשכנזית זה האקדמיה וזה רק בגלל שהמזרחיים לא מגיעים (יש שם יותר ערבים ממזרחיים)
      יצא לי לראות את הרווחים של מוכרי הפיצוחים וזה הרבה יותר מאשר
      פרופ באוניברסיטה עם חמישים שנות ותק.
      וגם כיום המזרחיים לא מגיעים ללשכת הגיוס הכי הרבה זה בני מתנחלים, רוסים ,אשכנזים (מגיעים פחות)ורק בסוף המזרחיים
      (זה מה שאומרת הסטטיסטיקה)

     • ק.א. הגיב:

      אווה, אני מסכים עמך שההגמוניה הציונות (כמובן מערבית-אשכנזנית ברובה) יצאה ויוצאת נגד ערביות – כלומר ערביות מכל דת, הערביות המוסלמית, הנוצרית והיהודית, זו האחרונה היא בעצם המזרחיות. משמע שציונות זו היא קודם כל מנטליות חיסולית, גזלנית-כיבושית (והיא קוראת לעצמה "קידמה"). מה שאינני מבין הוא שמזרחים-יהודים רבים בעצם מאמצים את הציונות אל ליבם אבל מתלוננים על האופי האנטי-מזרחי שלה… זה קצת כמו שהזברה היתה מריעה לתנין אבל מתלוננת שהוא טורף בין השאר גם זברות. נו, ברור- זהו התנין… זהו האימפריאליזם ושותפתו – הציונות. ובכך למעשה מבטלים אותם מזרחים את המזרחיות של עצמם, הלא כן? כלומר מזרחיות-ציונית אינה מזרחיות עוד.

     • אווה חדד הגיב:

      לעלי. קודם כל מזרחים ולא מזרחיים. והרי אתה אומר אשכנזים ולא אשכנזיים. ניחא. בכל זאת אינך אומר עדות המזרח. כאילו האשכנזים אינם עדות.
      ולעצם העניין.אני סולדת מש'ס יותר ממך. ובכלל מה הקשר בינה לבין הגזענות האשכנזית?
      חדל להאשים באופן בלעדי את המזרחים בהעלאת הימין המאוס לשלטון. האשכנזים העומדים בראש החץ הפשיסטי גזעני לאומני כיבושי,נהנים מהצבעה מאסיבית של המתנחלים החוליגנים,של העולים מרוסיה (מרביתם אינם סובלים כל מה שמריח שמאל) ומהבורגנות האשכנזית.
      איני יודעת היכן אתה חי אןם אתה טוען שאין הפליה. אני משוכנעת כי כמו אשכנזים רבים לא קראת ספרות מקצועית בנושא. תתחיל עם "מנוחשלים ולא נחשלים" מאת שלמה סבירסקי,אשכנזי שומו שמים!,עבור ל" מאבק המזרחי בישראל" מאת סמי שלום שטרית וקנח ב"הנארטיב המזרחי החדש" מאת אריה קיזל. וואיי שוב אשכנזי!
      אבל אני משוכנעת כי לא תטרח לעשות זאת.למה לך הרי אין גזענות ואפליה בארצך.

 4. דני הגיב:

  כל עוד הבנק נותן אשראי, ומאפשר לאנשים לחיות את החלום (בלהות) המערבי, אז לא תהיה שום מהפכה. מתי תינוק מתחיל לבכות ולעשות תנועות של אי-נחת? כשנופל לו המוצץ. ברגע שהבנקים יסגרו את השיבר, יהיה פה בלאגן. מתישהו זה חייב לקרות כי החוב הלאומי של משקי הבית הולך ותופח, הפיריון בעבודה הולך ויורד, ואנשים חיים על חשבון הדור הבא. הבועה הזאת תתפוצץ מתישהו. ואז יהיה פה מעניין סופ סוף …

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים