הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 בספטמבר, 2015 32 תגובות

לכל מברכיי, תודה מקרב לב. מספר מילים על הזיקנה. בגיל 20 לא יכולתי לתאר לעצמי איך ייראו החיים בגיל 80. זה נראה לי מעבר להרי החושך…

gideonspiroגדעון ספירו

לזיקנה יש פן עצוב, ביטוי לכך נתן המשורר דוד אבידן בשירו מה יש לו לזקן? זה שיר מאד פסימי ועצוב על הזקן הממתין ליום מותו מלווה בסבל וכאבים. ואכן, על אף האמרה "אל תשליכוני לעת זיקנה" , זקן שאנוס לחיות מקצבת הזיקנה של הביטוח הלאומי, נזרק למעשה לצידי הדרך רעב וחולה בבחינת מטרד שיש לקצר את זמן ההמתנה להסתלקותו מחיינו.

יש גם זיקנה אופטימית, של מי שמזלם או תבונתם האירו להם פנים, חסכו כדי מחייתם לעת זיקנה. בריאותם, בסיוע תרופות, מאפשרת להם תפקוד עצמאי, עטופים באהבת נכדותיהם וילדיהם, הגם שעזבו את הקן והפכו מגוזלים לנשרים כמאמר שירו של אריק איינשטיין, שומרים על קשר עם הוריהם, דואגים למחסורם.

ויש קבוצה נוספת, קבוצת משנה של הקבוצה השנייה שחבריה נושאים עימה זעם מאז נעוריהם, והוא רק משתבח עם השנים, זעם על עוולות, אי  צדק, זעם על מלחמות וגזענות. הזעם מייצר מילים שהופכות למשפטים שהופכים לרעיונות, זו טביעת האצבעות שהם משאירים לדורות הבאים. אם אינני טועה זו קבוצתי. ושוב תודה לכל המברכים.

תגובות
נושאים: מאמרים

32 תגובות

 1. אילן שדה הגיב:

  ברכותי. אינני מכיר אותך אישית אבל התרשמתי מכתיבתך.

 2. דוד מיכאליס הגיב:

  מזל טוב כמי שהכיר את הוריך אני יודע שהיו גאים בך

  • גדעון ספירו הגיב:

   לאילן,תדה.

  • גדעון ספירו הגיב:

   דוד, איזו הפתעה נעימה לפגוש אותך באתר זה. משפחת מיכאליס היא חלקמילדותי בירושלים . לאח הצבא היתה תקופה שהוריי דאגו "לאן הילד מתגלגל". אני חושב שהאבחנה שלך בקשר להוריי נכונה. ןתודה על הברכות.

 3. יורם הגיב:

  יישר כח. עד 120

 4. איתן . הגיב:

  ברכת בריאות חמה וברכת "חזק ואמץ" לנער הירושלמי, ילד חוץ ב"גדודו יחיעם" בקיבוץ מרחביה.

  • גדעון ספירו הגיב:

   יורם תודה. הבה נתפשר על קצת פחות.

  • גדעון ספירו הגיב:

   איתן, הכל נכון. נראה שאתה מכיר אותי אבל אינני מזהה אותך. תודה על הברכה השומרית שהרבה זמן לא עשיתי בה שימוש. את סמל הבוגרים קיבלתי ממאיר יערי במסדר לילה בקיבוץ והוא שמור אצלי. מבחינה פוליטית התרחקתי ממנו קמעה.

 5. יולו -סמרטוט כחול הגיב:

  אכן הזעם משתבח עם השנים
  לא מסכים איתך ברוב
  מאחל לך עוד שנים של עשיה בבריאות טובה

 6. חיים ברעם הגיב:

  לגדעון, המון ברכות. אתה כותב מעולה גם היום, ולוחם גדול נגד גזענות ובעד זכויות האדם. שנה טובה מחיים, בידידות ובהוקרה

  • גדעון ספירו הגיב:

   חיים ידידי היקר, חיממת את ליבי. לקבל מחמאות מעמית. זה דבר מאד מרגש. דומני שאתה היום בעל הטור הותיק במדינה ;בעופן עקבי מדי שבוע עןל פני עשרות שנים נאבק למען ישראל ישראל נאורה, חילונית סוציאל דמוקרטית השמה קץ לכיבוש ולגזענות . לא אשכח את התיצבותך לצידי כל אימת שהתנכלו לטורי.שא ברכה.

 7. בטטה הגיב:

  מזל טוב גדעון עם הגיעך לגבורות , ברכת בריאות ומי יתן שתזכה עוד בימי חייך לחיות במדינה שוחרת שלום ,צדק,שיוויון הלוחמת בגזענות ובעוול.

 8. תודה! הגיב:

  הגוף מזדקן. אבל הנשמה שלך עוד מאוד פוריה ונסיונך בלחימה נגד אי הצדק הוא רב ומוסיף לנו ידע רב.

  תודה מגדעון גיתאי.

 9. ש.ג. ירושלים הגיב:

  גדעון היקר.
  מיטב האיחולים והברכות בהגיעך לגיל 80
  עוד הדרך ארוכה לפניך אם כי בקצב שלא בעבר,
  יותר מכול שתזכה להיות צלול עוד הרבה הרבה
  שנים ונזכה כולנו לקרוא עוד ועוד מאמריך שמשקפים
  את המציאות הריאלית.
  אתה מהווה עבורנו חומר למחשבה שבסופו של דבר
  מגיעים למסקנה כמה צודק כבודו במאמרך.
  עבורי אתה אדם מצפוני.ערכי,מוסרי ולסכום
  בשורה התחתונה כן ירבו כמוך לחברה הישראלית.
  מזל-טוב וכול-טוב.

 10. ניתוח מעניין הגיב:

  עד 120

 11. אלכס מסיס הגיב:

  ברכותי לשמונים ממרומי 81 שנותי

  • גדעון ספירו הגיב:

   אלכסי קירי,

   כידוע לך אני בא מבית של יקים ודם לימדו אותי להתייחס בכבוד לזקנים. מאחר ואתה מבגר ממני יש לי את מלוא הכבוד, אבל לא רק בגלל הגיל אלא גם בגלל פועלך כאיש מחנה השלום. תודה על הברכות

 12. אשר פרוליך הגיב:

  לגדעון שלום:

  כתבתי לך בעבר מספר פעמים עם הערות חריפות נגד דעותך בעיקר במה שהיה נראה לי גישה חד צדדית וחד גוונית כנגד מדינת ישראל וגם נגד הציונות. אני מבין היטב את הפסימיות ואת הרגישות שלך לסובלים ואת הזעם העצום שמלווה אותך כל חייך,ויתכן שהוא מסביר בחלקו, את הפסימיות שלך. יחד עם זאת, אני מעריך את הרגישות שלך לאי-צדק, אבל בנקודה זו אני מרשה להזכיר לך את קלאוד לנצמן כשאומר שאי צדק גורם לפגיעה בנפגע ובפוגע . אם כי אניני הערכתי את גולדה מאיר,היא אמרה שהדבר שלא תוכל לסלוח מהערבים,הוא שהכריחו את ילדינו לשנוא אותם.זה היה ב1947,ב1966,ב1973 וכך גם היום.ה"כיבוש" לא נולד באוויר,לא ב1948 ולא ב1967. אני מאמין בכל ליבי ששני העמים היו יכולים ל חיות כאן בשלום אם כל אחד היה מוכן לוותר על "הכול או לא כלום" אבל לטפשות האנושית אין גבולות.NEVER MISESTIMATE HUMAN STUPIDITY

 13. צבי הגיב:

  השיר של דוד אבידן הוא "אדם זקן – מה יש לו בחייו?"

  • גדעון ספירו הגיב:

   צבי

   זה לא שמו של השיר אבלהוא מוכר בשםזה בגלל הדורה הראשונה שלו.;דני ליטני כתב מנגינה לשיר בגוגל תוכל להאזין.

 14. אבשלום ק. הגיב:

  לגדעון שיר המעלות והרבה שנים טובות.

 15. גדעון ספירו הגיב:

  אני מתנצל על שגיאות הכתיב שהן תוצאה של עייפות מחמת השעה המאוחרת משולבת בקשיי הקלדה. ברור שבאופן כותבין באלף ולא בעין ואזר צריך להיות אשר ולא פעם מצאתי נון סופית במקום וו. בטוריי אני מקפיד יותר בהגהה. אני מקווה שעל אף השגיאות הטקסט הובן.

 16. דוד עציון הגיב:

  מזל טוב ושפע ברכות ליום הולדתך. ברבים מהמקרים אינני מסכים לכל דעותיך, אך מעריך מאוד את הלהט, הדבקות במטרה ואת רגש הצדק הטבעי. מאחל לך שנים רבות ופוריות של מאבקים וגם נחת

 17. אמנון נוימן הגיב:

  איני מכירך אך מזדהה עם רוב דעותיך מאמריך . שמחתי שגם צעירים ממני קרובים מאד לדעותי . אך אין להסתפק בכתיבה יש להגיע לעשיה . ברכותי.

  אמנון נוימן

 18. שירה הגיב:

  מזל טוב ועוד הרבה שנים בריאות. אם התמונה עכשווית אתה נראה נהדר ויכול גם לשקר ולהגיד 60-65. התחלתי ללמוד לראות מעבר לערפל לפני 12 שנה כשהייתי סטודנטית. איכשהו גיליתי את האתר ובזכות מאמרייך הנבונים, השנונים (מלא פעמים קראתי והתפוצצתי מצחוק) הצלחתי להסיר את הפודרה ולהגי7ע לאמת העירומה. אז תודהרבה וברוך הבא לגיל 80. מקווה גם להגיע לזה!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים