הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 בספטמבר, 2015 2 תגובות

במהלך חודש אוגוסט תיעדנו את הריסתם של 50 מבני מגורים על ידי המנהל האזרחי ביישובים פלסטינים שונים בשטח C. במסע הרס חריג בהיקפו, הרסו הרשויות הישראליות מספר בתים המתקרב למספר הכולל של מבני המגורים שהרסה ישראל בכל החודשים מתחילת השנה. יותר מ-200 בני אדם, כמחציתם קטינים, איבדו החודש את בתיהם. עבור אלפי תושביהן של עשרות קהילות הרועים והחקלאים בשטח C, שרובן אינן מחוברות לרשתות המים והחשמל, האוהלים והצריפים הדלים שנחרבו הם בית, ומכלאות הצאן שנהרסו הן אמצעי מחייה חיוני. נשים מח'ירבת חומסה שבבקעת הירדן ומקהילת אבו פלאח שבמרחב מעלה אדומים סיפרו בעדויותיהן על מציאות החיים הכמעט בלתי אפשרית שכופה עליהן המדיניות הישראלית.

חדיג'ה בשאראת ובנותיה על חורבות ביתה, 27/8/15 (צילום: עארף דראר'מה, בצלם) ruinחדיג'ה בשאראת ובנותיה על חורבות ביתה, 27/8/15 (צילום: עארף דראר'מה, בצלם)

פעולות ההריסה הן רק אחד משורת אמצעים שנוקטות הרשויות הישראליות כדי להמאיס על הפלסטינים בשטח C  את חייהם, ולדחוק אותם מהאזור. כך, למשל, הצבא מפנה, כעניין שבשגרה, פלסטינים הגרים בקהילות בבקעת הירדן לצורך אימוניו, והחודש פרסמנו סרטון וידיאו המציג את ההשלכות של פינויים זמניים אלה. המחשה נוספת למדיניות זו ניתנה החודש  בדברי מתאם הפעולות בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי שהבהיר בדיון בוועדה בכנסת כי  לתושבי הכפר סוסיא נותרו "שתי חלופות":  מעבר כפוי לאדמות הצמודות לשטח A או הרס מוחלט של הכפר.

מדיניות ממשלתית זו, שמיושמת בשיטתיות כבר שנים, מהווה העברה כפויה של תושבים פלסטינים מוגנים בתוך השטח הכבוש. זאת, בין אם הדבר נעשה במישרין, באמצעות הריסת בתיהם, ובין אם בעקיפין, באמצעות יצירת מציאות חיים בלתי אפשרית. מדיניות זו היא בלתי חוקית, מונעת חיים נורמליים מהתושבים הפלסטינים והיא בולטת באכזריותה השיטתית והמתמשכת.

עוד בנושא

 • ניב מיכאלי הוא רכז מידע בארגון "בצלם"
תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

 1. אלי אמינוב הגיב:

  לתופעה שניב מיכאלי מתאר קוראים טיהור אתני שעל פי החוק מהווה פשע נגד האנושות. ישראל עוסקת בהתלהבות וברצף מאז החליט האו"ם על חלוקת פלסטין בטיהור אתני בצורות שונות: גירוש ישיר של פלסטינים, מניעת שיבתם של הפליטים לאדמותיהם ומולדתם, הפקעת אדמות וצמצום המרחב בו חיים הפלסטינים והעברתו ליהודים, סילוק שבטים בדווים מאדמתם ויישובם ב"תחומי מושב" מניעת עיור בקרב האוכלוסייה הפלסטינית, מניעת תכנון שיאפשר בנייה חוקית ועוד. הצורך הציוני בטיהור אתני נובע מלוז המהות הציונית נקובע שיש להפריד בכל מקום שיש יהודים בינם לבין אחרים.

  • עלי הגיב:

   הבידואים נוהגים בקיץ לרעות את הצאן במורדות הרי חברון ורק בחורף הם יורדים לבקעה.
   זה שפתאום הבידואים נשארים בקיץ בבקעה נובע מממון ועדוד של הרשות הפלסטינית
   ולכן כל האחריות לסבל של הבידואים מוטלת על הרשות הפלסטינית

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים