הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 בספטמבר, 2015 18 תגובות

ראש מחנה השמאל בתוך מפלגת הלייבור (עבודה) ג'רמי קורבין נבחר ברוב עצום למנהיג המפלגה כולה. לא רק הכנופיה הקונפורמיסטית בתקשורת הישראלית הרימה את שוועתה השמיימה, אלא גם ראשי המפלגה השמרנית בבריטניה כולל ראש הממשלה דיוויד קמרון. איזה כתבלב ישראלי ששכחתי את שמו אף טען שבחירתו של קורבין משולה להחלטת רוב מכריע של פעילי העבודה לבחור בח"כ ד"ר ג'מאל זחאלקה למנהיג המפלגה. דברי הבל כאלה ראו אור בכל מקום. ברשתות החברתיות קראתי קינות שוברות לב שכתבו אנשי המחנה הציוני של יצחק בוז'י הרצוג.

ג'רמי קורבין (מקור) corbynג'רמי קורבין (מקור)

לפני ההצבעה ההסתה נגד קורבין הייתה כל כך יעילה, עד שאני עצמי שלחתי לחבריי בשמאל היהודי של הלייבור בלונדון כמה שאלות על עמדותיו האמיתיות של קורבין. אנשים שמכירים אותי שלחו תשובות מנומסות, כמה זרים קיללו אותי, אבל רבים סיפקו לי פרטים על קורבין ועל דעותיו. אני יכול להרגיע אתכם: בכמה נושאים מצאתי שהוא קצת ימינה ממני, בנושאים אחרים הוא ביטא דעות זהות לאלה שאני מפרסם כאן מאז יוני 1985. הוא ניטרליסט בנושאים בינלאומיים, התנגד למלחמות בעיראק ולמעורבות הבריטית בהן, דוגל בעמדות סוציאליסטיות מוצקות בנושאי פנים יחד עם שמירה על עקרונות דמוקרטיים, מצדד בדו-קיום עם המוסלמים ולא בהסלמת היחסים עימם, תומך בפרוזים גרעיניים, מתעב ניצול מדינות עניות ברחבי העולם באמתלה של "פיתוח", תומך בעניין הפלסטיני כל זמן שהם תחת כיבוש, מגנה אלימות בכל מקום, בעיקר אלימות של כובשים נגד נכבשים. הוא מקיים מקצת מהמורשת של השמאל בלייבור הישן, שבו דגלו אישים כמו אנוריאן ("ניי") באוון וטוני בן. קורבין לוקח את הסוציאליזם שלו בשיא הרצינות, ולכן יצא קצפם של סוג האנשים שהדיחו במהפכת דמים את סלבדור איינדה, הנשיא הנבחר של צ'ילה, בספטמבר 1973.

עד לפני שנים אחדות אזרחי בריטניה היו שטופי מוח. התקשורת ברובה העדיפה ניאו-ליברלים בשלטון, ובעלי ההון השתתפו בעסקה שהיו לה השלכות מרחיקות לכת עם הימין בלייבור. כך נבחרו אנשים כמו טוני בלייר ויורשו גורדון בראון לראשות הליייבור והגיעו אף לראשות הממשלה, כדי להמשיך את המסורת התאצ'ריסטית של ניאו ליברליזם חמסני עם פנים מחייכות. בלייר ובראון השתתפו בפלישות לעיראק ורימו את העם ואת הפרלמנט בסיפור הנואל על אודות "הפצצה הגרעינית" של סדאם חוסיין, שאותה טפטפו לנו גם מנהיגי ישראל מכל הסיעות, ורוב הפרשנים הצבאיים והמדיניים, חלקם סתם בורים ואחרים משרתים ותיקים של הימין האמריקאי ושל בעלי ההון בארץ.

בינתיים קורבין הוא רק מנהיג האופוזיציה, אבל בחירתו הפכה את השמאל העקבי לא רק ללגיטימי, אלא גם למנהיג שכבות עצומות בציבור. קורבין עצמו הוא איש צנוע ונעים, לא מנופח כמו ראש הממשלה הנוכחי דיוויד קמרון, אבל אין לדעת אם יצליח להיבחר גם בבחירות הארציות. בתקשורת הישראלית לעגו למנהיג החדש של הלייבור ובעיקר טענו שאין לאיש עם עמדות כאלה שום סיכוי. אלא שכך הם טענו גם לפני הבחירות הפנימיות להנהגת הלייבור. הניאו-ליברליזם הרס מיליוני משפחות בכל רחבי בריטניה, וחולל פער הכנסות חסר תקדים בין עשירים לבין מתרוששים. ההמונים שהצביעו בעד קורבין (כמעט 60% מכלל הבוחרים) רוצים שינוי אמיתי במדיניות החוץ והפנים, כולל הטיפול בסוגיות תשתית של החברה והכלכלה. לפי שעה המנהיג החדש של הלייבור איננו יכול להשפיע על הרשות המבצעת ועל קבלת ההחלטות. אבל תהליך חדש החל במדינה אירופית חשובה, ובשני העשורים הקרובים יהיו קורבינים רבים, שבין השאר ידרשו גם עצמאות אמיתית לפלסטינים. זוהי בשורה טובה לעולם והגיע הזמן שגם אצלנו יפנימו שאסור להמשיך ולבדל את ישראל משאר ארצות תבל.


כפי שכבר הורגלנו בנימין נתניהו ממשיך לחפות על כשלון מדיניותו ברוב התחומים, בנאומים חוצבי להבות שנועדו להסית את העם ולהסיט את תשומת הלב מהעוני הגובר ומהייאוש שפושה בחלקים גדולים של הציבור. את יידוי האבנים בירושלים הוא מגדיר כאיום אסטרטגי ומאיים לנהוג ביד חזקה, ורבים מתומכי הממשלה בכנסת מרחיקים לכת יותר ממנו.

באורח מסורתי, מימי דויד המלך, האבנים הם נשקם של החלשים. אם נתניהו מאיים ב"יד חזקה" ברור שיש בדעתו להתיר את השימוש בנשק חם גם כלפי נשים וילדים, שלא לדבר על  תלמידי תיכון וסטודנטים, שיתווספו לרשימת החללים, יסכלו כל דיאלוג בין שני העמים ויוסיפו שמן למדורת השנאה. אני כבר רגיל לשאלות המטופשות כאילו אנחנו, אנשי השמאל, יצרנו את המצב הזה. "אז מה אתה מציע? להתעלם מהחללים והפצועים שלנו?", שואלים אותי ברחוב ובכל מקום. אז באמת אסור להתעלם, כמובן.

אז מה אנחנו מציעים? להכריז על סיום הכיבוש בתוך שבע שנים, לפרק באורח סמלי אבל מוחשי עשר התנחלויות אמיתיות ולא צריפוני דמה, לשלוח את ביבי לרמאללה לא רק לשיחת נימוסים עם מחמוד עבאס, אלא כדי להכריז שהמתנחלים לא יהיו מכשול לשלום. אין לו כוח פוליטי לעשות כן? אפילו מפלגת העבודה נרתעת מהצעות כאלה? מוטב שנתניהו יחזיר את המנדט לנשיא, והעם כולו יידרש לחשבון נפש לפני הבחירות בנושא החשוב באמת: עלינו לבחור בין שלוש-ארבע מלחמות הרסניות זו לאחר זו, לבין שלום הכרוך בנסיגה מהשטחים ושינוי היחס כלפי האזרחים הערבים בתוך בארץ.

אם גם הדרך הזו תנחל כשלון ייאלץ הציבור להסכים למדינה משותפת לנו ולפלסטינים, עם זכות בחירה שווה לכולם. נצטרך להיפרד ממוסדות כמו הקרן הקיימת לישראל ושאר שכיות החמדה של הציונות, כדי להיכנס למאה ה-21 בידיים נקיות. זוהי גם הדרך היחידה לימין להשאיר חלק מההתנחלויות על כנן.

 • פורסם בכל העיר, 25 ספטמבר 2015
תגובות
נושאים: מאמרים

18 תגובות

 1. צדוק התקוה הגיב:

  "אהבתו" לחמאס וחיזבאללה מוזרה מאוד איך איש שמאל נמשך לאיסלמיסטים קיצונים ????

 2. אלמקייס הגיב:

  גורלו של קורבין לא יהיה שונה בהרבה מגורלו של מייקל פוט בראשות הלייבור בתחילת שנות השמונים. שלא כמו במדינתו של אחיו הרעיוני ציפראס, הירידה בסטנדרט החיים של אצולת העובדים האנגלית במהלך המשבר הקפיטליסטי הנוכחי אינה משמעותית דיה כדי שקורבין יצליח לסחוף את הציבור בדמגוגיה ובהבטחות הריקות שלו ויחזיר עטרה ליושנה למפלגת האימפריאליזם האנגלי, הלייבור.

  האירוניה היא שאותם אלו שתמכו בסיריזה ובציפראס ולאחר מכן התאכזבו, והתלהבו מבחירתו של אובמה בשנת 2008 ולאחר מכן התאכזבו, הם אלו שחוגגים עכשיו את בחירתו של קורבין. אפשר לייחס זאת לכסילותם, אולם אין זו מקריות שפעם אחר פעם הם נופלים בדיוק באותו בור. הסיבה לכך עמוקה ונוגעת לסיכוייו העגומים של הסוציאליזם במדינות האימפריאליסטיות.

  • קולע הגיב:

   הסוציאל דמוקרטיה היא המפלט האחרון של הקפיטליזם ובלעדיו אין להם בכלל קיום.
   הרביזיוניזם עיקר את מעמד הפועלים מהאידיאולוגיה המהפכנית והסוציאל דמוקרטיה העבירה את אצולת העובדים להיות עמוד התווך של הקפיטליזם ונציגיהם מוחאים כפיים…

   • דינו הגיב:

    בלי סוציאל-דמוקרטיה היתה המילה ״סוציאליזם״ מוקצה מחמת מיאוס כבר מזמן.
    קצרה היריעה מלחזור על שלל הדוגמאות המצמררות למשטרים בהם הושמטה הדמוקרטיה ונשאר רק סוציאליזם דיקטטורי רצחני ומדכא.
    לכן המציאות דווקא הפוכה לטענתך, דהיינו, הסוציאל-דמוקרטיה היא המפלט האחרון של הסוציאליזם, ובלעדיו אין לו זכות קיום.

    • קשקוש הגיב:

     למשל טוני בלייר…

     כאמור כל זמן שהאימפריאליזם על כל צורותיו ושלוחותיו, הניאו קולוניאליזם הלאומנות והציונות שולטים בעולם הסוציאליזם יראה כפי שהיה, נלחם על שרידותו ומחסל את עצמו.

     זה לא הופך את הסוציאל דמוקרטיה לסוציאליזם אלא למה שהוא, המשען האחרון של הקפיטליזם. כאשר הניאו ליברליזם כבר בתהליך התמוטטות יגיע תור הסוציאל דמוקרטים וקיינסיאנים למינהם לחלץ אותו מו הבוץ בכספי המסים והפנסיות…

     • דינו הגיב:

      – מה "טוני בלייר"?

      – הציונות לא שולטת בעולם ולא קרובה לשליטה בו. עצם ציון הציונות במשפט בו מדובר על שליטה עולמית מראה על ליקוי מאורות חמור ואנטישמיות בסגנון "הפרוטוקולים של זקני ציון", דהיינו הגישה לפיה כל דבר שהוא יהודי יש בו כוונה לשלוט בעולם ולהשחית אותו.

      – האמירה לפיה אימפריאליזם/קולוניאליזם/לאומנות גורמים לסוציאליזם להיות הזוועה שהוא נהיה – היא מגוכחת.
      זה בדיוק כמו שמאמן נבחרת ישראל יישאל ע"י עיתונאים: "מדוע נבחרתנו הפסידה לווילס?" והוא יענה: "מה אתם רוצים? אנחנו לא אשמים… זו הרי אשמת נבחרת ווילס"….
      הסוציאליזם הקיצוני נכשל כשלון חרוץ כאלטרנטיבה, והאשמה היא רק בו ובמטורפים שניסו להשליט אותו על עמים שלמים.
      הרוב המוחץ של בני-האדם מעדיפים להיות מקובצים בלאומים ולהתנהל בתוך שוק חופשי/קפיטליסטי ברמה כזאת או אחרת עם איזושהי רשת בטחון בסיסית וסבירה מטעם המדינה , face it.
      הנסיון לכפות על בני-אדם משהו אחר הוא בזוי ונידון לכשלון מעצם העובדה שהוא נעשה מתוך כפייה, ואינו טוב יותר מכל הרעות החולות שציינת (ניאו קולוניאליזם וכו').

 3. אשר פרוליך הגיב:

  הצלחתם של קוברין ושל סנדרס בתוך מפלגות "סוציאל דמוקרטיות" אייפות וחסרות צבע ותוכן,תוך שימוש ללא בושה של המילה "סוציאליזם",מהווים שינוי חשוב שמפלגות דומות בעולם,ובמיוחד בישראל,חייבות לקחת בחשבון. מה שהוא מתרחש כאן,ולא במקרה. לאחר עשורים של התקפלות מפלגות שמאל מהשימוש במילה זו,וגמגומים לטובת "מדיניות חברתית" להקטנת פערים בחברה או "צדק חברתי",ומניעת השימוש של המילה סוציאליזם כהגדרה חברה אחרת,לא קפיטליזם משופץ או ניתוח אסטטי,אלא סדר חברתי וכלכלי אחר,מחייב דיון רחב ומעמיק. דיון זה מתחייב בכל מפלגות השמאל ,במיוחד בישראל, בה המילה "שמאל" צומצמה לעמדות של פשרה טריטוריאלית ושלום אבל התרוקנה מכל תוכן ברור בנודע לסדר חברתי-כלכלי שונה תחליט שוני מהקפיטליזם,בכל הגרסאות שלו,המתון והמתון פחות.הגיעה הזמן לתת לסוציאליזם התוכן האמיתי שהיה לו ונמחק,נאבד וטושטש, בכוונה או שלא,ולא רק על ידי מתנגדיו אלא גם על ידי אלה שקראו עצמם סוציאליסטים. אין מקום בתגובה קצרה זו לפרט ולהגדיר שוב מהותו של סוציאליזם וההבדל המהותי שלו מול קפיטליזם.לכן אני מזמין כאן את קוראי אתר זה וכל איש שמאל ,להגדיר מחדש סוציאליזם.

  • ק.א. הגיב:

   יש דברים שאינם ניתנים (בקלות או בכלל) להגדרה פורמלית וגם לא בטוח שזה ממש נחוץ. קח לך דוגמה: אחד מן המושגים שמתמטיקאים נוהגים לדבר ולהישאל עליו הוא המושג הקרוי "בגרות מתמטית". מתוקף היות המתמטיקאים יצורים מדוייקים החליט אחד מהם (שאינני זוכר את שמו כרגע) לחשוב על המושג הזה ובחר לתאר אותו בזו הלשון: בגרות מתמטית היא כמו פורנוגרפיה: כלומר אני לא יכול להגדיר מה זה בדיוק אבל אני יודע לזהות את זה כשאני נחשף לזה…. לעומת זאת את המשטר הציוני קל להגדיר. אחד ששמו לייבוביץ ידע להגדירו, וכך כתב עליו: שלטון יהודי אלים בעם אחר. נקודה. ואילו אתה – עוד משתעשע במחשבה שמוכרח להיות שם, או שיכול להיות בו, מתחת להררי האכזריות והאלימות בת עשרות השנים, איזו תוכן אחר. אם כן במה שונה אתה מהמגיב (חדור האמונה הציונית) הראשון "צדוק התקוה"…? למה את המנטליות והאווירה הנפשית שהוא ממחיש אינך מרגיש צורך להגדיר? על זה אסור להרהר בציון. או שמותר להרהר בזה בשקט אבל זה בטח שזה לא כבוד גדול. ולכן מומלץ בישראל לכל יהודי להמנע מזה. ציונים מחשבים הירהורים כאלה למחלה. בזה שרוי העם בציון מכיתה א'. סוג של סוציאליזם יהודי?

 4. אשר פרוליך הגיב:

  רק לפתיחת הדיון על הגדרה מחדש של סוציאליזם (הגדרה פשוטה וטובה אפשר למצוא באתר של המילון עברי-עברי סנופי וכמובן הגדרות מפורטות ושונות רבות נוספות ברשת)

  סוציאליזם הוא קודם כל השלטון הדמוקרטי והשקוף של העובדים והבעלות הציבורית על אמצעי הייצור הגדולים והחשובים במשק(לא מדובר בבתי מלאכה קטנים ולא מדובר בבעלות המדינה על הכול או ביטול ברכוש הפרטי האישי).שלטון זה מחייב תחלופה ובקורת בלתי מוגבלים ומלחמה מתמדת נגד הביורוקרטיה. מטרת החברה אינה "להגדיל את העוגה" בלבד כשהחלוקה היא בעייה נפרדת .הגדלת העוגה וחלוקתה הם מותנים אחד בשני.הכלכלה תהיה מתוכננת ברמת המקרו (לא במיקרו)תכנון והתערבות הממשלות בכלכלה קיים גם במשטרים קפיטליסטים אבל לשירות בעלי ההון
  בסוציאליזם תכנון זה מיועד לרווחת כל האוכלוסייה ולא מיעוט שלה. בעידן המחשבים ומערכות מידע
  הקיימות היום,תכנון כזה אפשרי יותר מהעבר. זו רק "פתיחה" לדיון שאני מקווה שייפתח וייתרחב עד כמה שנתן,גם עם חילוקי דעות והצעות שונות.

  • ק.א. הגיב:

   בעלות כשלעצמה היא קטגוריה משפטית ניטרלית חסרת כיוון ספציפי. ואילו כוחנות וטיהור אתני הן מגמות אנושיות מסויימות. אין במערכת האנושית כיום אמצעי להעמיד במקומו את הבריון ולצמצם את השתוללותו. במילים אחרות נושא הבעלות אינו מציע פתרון לבעיית חוסר האיזון (המורלי) המשווע, כשאימפריה מחליטה להשתולל.

   • דינו הגיב:

    אתה צודק לחלוטין. האימפריה האיראנית-רוסית-סורית עושה ככל העולה על רוחה, חוסר האיזון המוראלי אכן משווע ואין במערכת האנושית כיום מי שיעמיד את הבריון במקומו ויצמצם את ההשתוללות.
    בשבועות האחרונים למשל הצהירה רוסיה שהיא עושה מעשה ו״עוזרת למאבק העולמי בטרור״ ע״י תקיפות אוויריות כנגד דאע״ש בשטח סוריה (בדיוק אותה רטוריקה בה משתמשת איראן: ״מאבק בטרור העולמי״),
    ומה מתברר? שהרוב המוחץ של התקיפות האוויריות הרוסיות כוון כנגד אזרחים סורים ונגד צבא סוריה החופשית, שהוא גוף לגיטימי לחלוטין. והנה כפי שאמרת: אף אחד לא עוצר את הרוע והשקר הרוסי-איראני-סורי הזה.

 5. דוד ע הגיב:

  איך אתה רואה את דבריו על כך שאסון התאומים הוא קונפירציה ובויים על ידי הממשל האמריקאי?

 6. קשקוש הגיב:

  הגדרה "מחדש" של "גן העדן" הסוציאליסטי היא לא יותר מהסחת הדעת מהמאבק העיקרי לסוציאליזם, המאבק באימפריאליזם ובקולוניאליזם הציוני.

  כל זמן שאלה שולטים בעולם סוציאליזם הוא אילוזיה בשביל תמימים או נוכלים..

  ברור את מי זה משרת…

 7. אשר פרוליך הגיב:

  לאלמקייס:

  אם אתה לא רוצה להתאכזב, אתה יכול לבחור בבוש או בביבי או בכחלון. אז ,לא פחות ליהיו לך אכזבות או תקוות. אבל אם נותר אצלך ובמליוני הפועלים הבריטים או אצל מליוני המובטלים או חצי מובטלים האמריקאים שבריר של תקווה,הם יצביעו עבור קוברין או סנדרס. לא ברורה לי אמירתך שלסוציאליזם אין סכוי במדינות אימפראיליסטיות.הסתירות הפנימיות של הקפיטליזם קיימות גם בתוך המדינות האימפריאליסטיות. האימפריאליזם של היום שונה מזה של המאה ה19אבל הוא עדיין השלב האחרון של הקפיטליזם. כשגם ההתפשטות האימפריאליסטית לא עוזרת למשטר הקפיטליסטי בדיוק כפי שקורה היום,המשבר הוא סופני ודורש שינוי. העולפ הפך לשוק אחד גדול בו לא יכולה יותר להתקיים שליטה של מעצמה אחת (כמו ארה"ב לאחר נפילת ברה"מ).יתכן שקוברין וסנדרס לא יגיעו לשלטון אבל התופעה שהם מדברים על סוציאליזם וההמונים לא מפחדים,זו תופעה חדשה שאי אפשר לזלזל בה.

  • אלמקייס הגיב:

   אני יכול גם להצטרף למיליון וחצי האנשים שהצביע עם הרגליים ובחרו להחרים את הבחירות האחרונות. אין צורך להצביע לביבי, בוז'י או כחלון. אתה צודק, הסתירות של הקפיטליזם אכן קיימות גם במדינות האימפריאליסטיות. אולם שוד הקולוניות, שממשיך להתקיים גם היום תחת ההסדרים הנאו-קולוניאליים, מצליח לשכך במידה ניכרת את הביטוי שלהם באותן מדינות. מיליוני המובטלים לא ימצאו נחמה בבחירתם של קורבין או סנדרס, בחירתם לא תהפוך את העבודה לזכות אוניברסלית וגם לא תתרום להעלאת רמת חייהם לממוצע במדינתם באמצעות תקציבי רווחה. בהחלט לא צריך לזלזל בעובדה שאנשים מדברים על סוציאל-דמוקרטיה (נראה שהם לא מדברים על סוציאליזם אפילו לפי ההגדרה שלך לסוציאליזם). אבל זו לא תופעה חדשה. בוודאי לא באנגליה, אבל גם לא בארה"ב אם לוקחים בחשבון את ההיסטוריה שלה בזמן המשבר הקפיטליסטי של שנות השלושים. המסקנה בוודאי לא יכולה להיות שצריך לחזור פעם נוספת על הפרסה של סיריזה.

 8. עלי הגיב:

  .. לא מאמין לססמא של השמאל העקבי שהם "יאזנו" את יחסם לישראל (אם "הכיבוש" יסתיים…)
  אני כן מאמין שלאחר הנסיגה תבוא דרישה לשלום "צודק" ולחרם גדול יותר שהרי ראשי החרם
  הם כולם מהשמאל העקבי (הקיצוני)והללו טוענים שישראל במהותה היא מדינת אפרטהייד
  … נתניהו דיבר על מי שזורק בקבוק תבערה ולא על זורקי אבנים (למען הדיוק)

 9. זה מה שחייבים להציע הגיב:

  * להכריז על סיום הכיבוש בתוך שנה ולא שבע.
  ** לפרק מאה התנחלויות אמיתיות, ולפנות את חברון ממתנחבליה
  *** לדרוש מאובמה להפסיק לתמוך בישראל במועה"ב ולא לשלוח לצבא הכיבוש נשק חינם עד שיוסר הכיבוש.
  *** בתנאים האלה כל ראש ממשלה ישראלי ישנה את המדיניות ויסיג את הצבא מהשטחים.

 10. אשר פרוליך הגיב:

  לקשקוש: הסחת הדעת האמיתית היא לדבר על קולוניאליזם ואימפריאליזם ציוני,כדי לבלבל את ההמונים מי האויב האמיתי שלהם: לכל עם, המנהיגים הפושעים והמטומטמים שלהם שמובילים אותם לאבדון ולשפיכת דמים. מספיק לראות מי ה"מנהיגים" ואז לקבל חלחלה וכאב בטן, מלווה בייאוש. תפסיקו להשתמש בשקר של האימפריאליזם הציוני לתרץ כל דבר,כולל התחממות כדור הארץ. די !!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים