הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-30 בספטמבר, 2015 13 תגובות

אני רוצה להתייחס לפרק 4 – אור סיונוב, במסגרת סדרת היוטיוב "נביאים", שעוסקת ביהודים מזרחיים:

בדרך כלל אני מסכים עם הנאמר בסדרה זו, אבל פרק זה מלא סילופים והשמצות.

1.

אלה שמניפים שלטים עם "הטייסים הם רוצחים" הם מיעוט מבוטל.

2.

לעניין מה שקורה בדרום ת"א: לרוב כשמגיעה קבוצת מהגרים למדינה היא תתיישב בהתחלה באזורים עניים, מכיוון ששם זול יותר, וכך גם המהגרים ממדינות אפריקה.

3.

בעניין הפשיעה הגבוהה לכאורה בקרב המהגרים ממדינות אפריקה: זוהי עלילה, הדוברת בסדרה מודה בכך בעצמה. גרוע מזאת, היא לא רוצה את המהגרים ממדינות אפריקה בדרום ת"א, אבל גם לא רוצה שיפזרו אותם משם. אז עולה השאלה – למי היא דואגת בעצם? הרי כמה עשרות אלפים לא ישנו את המאזן הדמוגרפי במדינה. גם יש לי הרגשה שלתושבי דרום ת"א לא היתה בעיה עם עולים מחבר המדינות, לא עם עובדים זרים, ואפילו לא עם ערבים; הם מתנגדים לאפריקאים בשכונות שלהם בגלל שלאפריקאים יש צבע עור יותר כהה משלהם. האם זה לא מה שקרה להם-עצמם או להוריהם וסביהם בשנות ה-50?

4.

בעניין הקיבוצים: בקיבוצים גרים כ-2 אחוז מתושבי המדינה, אבל רק מחציתם חברי קיבוץ; השאר תושבי חוץ והרחבות, וכתוצאה מכך כשליש מהתושבים הם מזרחיים. הקיבוצים מחזיקים בכ-5 (חמישה) אחוז משטח המדינה, וכמעט הכול אדמה חקלאית עם ערך אפסי, ולא נמצא בבעלותם אף דונם אחד; הכל חכור מן המדינה,שהיא בעלת כל הקרקע כמעט, ולא מוכנה למכור אלא רק להחכיר. מעניין שעל המושבים, שיושבים על יותר קרקע, הדוברת לא אומרת כלום, אולי בגלל שהרוב שם מזרחיים. ונכון יש כמה יישובים בעלי קרקעות שערכן עלה מאוד, אבל הם מעטים: הערך של מגרש אחד בגעש או בשפיים שווה לערך של כל הערבה, על עשרות היישובים שם. לעניין ועדות קבלה – למושבים והרחבות בקיבוצים אין ועדות קבלה, רק לישובים קהילתיים – ובכנסת המרכז/שמאל התנגד אפילו לזה.

מה לעשות, אני קצת מסתייג ממי שאומרת שכל העולם אשם במצבה, חוץ ממנה-עצמה.

ובהקשר זה קיים הקטע הבא של הסטנדאפיסט אריאל וייסמן :

תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. אלמקייס הגיב:

  פוליטיקת הזהויות הישראלית, שסדרת הסרטים הזו היא ביטוי נועז שלה, מצליחה להצביע על נקודות עיוורון של השמאל ביחס לצורות הדיכוי הקונקרטיות של הקפיטליזם. אבל מעבר לכך היא חסרת ערך לחלוטין. כך גם בסרט הזה יש גרעין של אמת בכל הנוגע לביקורת על היותם של חלקים של השמאל הישראלי תועמלנים של אירופה ואמריקה (בעיקר לצרכי שנור). אולם עיקר הביקורת של סיונוב היא מחזור ססמאות מן הסוג הליברלי-משפטי (שוויון, עוול היסטורי והבלים דומים). יאמר לזכותה של סיונוב שיש גרועים ממנה. תנועת תראבוט למשל, שמצליחה, באופן קומי כמעט לאור המאמץ שהיא משקיעה בפופוליזם זול, לשלב את העיוורון של השמאל יחד עם ההבלים הליברלים.

  • אווה חדד הגיב:

   לאלמקייס מחבל לפלנד:"עוול היסטורי והבלים אחרים…"
   חטיפת ילדי תימן,הקרנה רדיואקטיבית שגרמה לסרטן בקרב עשרות אלפי ילדים מזרחים,הסללה לבתי ספר נחותים,הכחדת תרבות ערבית-יהודית בידי מי שמתיימרים-אוי לאותה בושה-להיות אנשי שמאל, זריקת מאות אלפי מזרחים באישון לילה ובגניבת דעת ליישובי ספר כדי שיהיהו בשר תותחים וחומת מגן לחוליגנים מהיישובים העשירים במרכז הארץ,הלעגה וזלזול נבזי בכל מה שמסמל. מזרחיות .שליטה טוטלית דראקונית ומרושעת בתקשורת (ראה מקרה קירשנבאום),,בחיי הכלכלה באקדמיה בפוליטיקה במע. המשפט,שליטה מאוסה בכל מוסדות התרבות עשרות שנים-ראה גרבוז נועם סמל עומרי ניצן גילה אלמגור יעקב אגמון ציפי פינס.
   אכן הבלים…
   רק כסילים גמורים אינם מבחינים בשינוי היסודי שחל בחברה הישראלית. קם דור מזרחי נועז אסרטיבי ובועט,האומר להגמוניה הנרושעת עופי לקיבינימט.
   הגיע הזמן להפנים כי תם עידן האנכרוניזם של מה שמכונה "שמאל" בארץ. יש רק פוליטיקה אחת ורק היא פוליטיקה ראויה:הפוליטיקה המבורכת להלל של הזכויות,כל השאר הוא בבחינת פח הזבל של ההיסטוריה.

   • אלמקייס הגיב:

    תודה אבל את לא צריכה להתאמץ כל כך כדי לשכנע אותי שכל עסקן מתחיל יודע לעשות את החשבונאות ההיסטורית הזו. הבעיה היא שכמו בחשבונאות מס, החלק התכנוני גובר על הדרישה להציג תמונת אמת והתמונה שהעסקנים האלה מציגים היא תמיד תמונה חלקית. הנה, סיונוב מכריזה בגאווה בלתי מוסברת שהיא מצטרפת לקריאות הגזעניות של תושבי דרום תל אביב לגרש את המהגרים. ובכן, מהי ההצדקה לתמוך בגזענות בוטה כזו? סיונוב הולכת לספרי החשבונות ומגלה כי ישנו חוב לזכות תושבי דרום ת"א והנה הזדמנות לגבות אותו מהמהגרים. סיונוב כמובן מתעלמת מכך שגם לאותם מהגרים יש חשבונות היסטוריים משלהם ואולי תושבי השכונות, שחלקם יוצאי צפון אפריקה שסייעו לשלטון הקולוניאלי באפריקה, הם הכתובת לגביית החוב. ואפשר יהיה להמשיך להתקוטט לנצח. זו עיקר הבעיה, האינטרס הצר מוביל לניתוח חלקי ומכשיל כל פתרון פוליטי.

    • אווה חדד הגיב:

     כאלמקייס,משמע כיוצא צפון אפריקה אפשר שגם אתה או הוריך סייעו לשלטון הקולוניאלי…
     קבל.חיבוק אלמקייס היקר מאנשי ההגמוניה. הם קרועים על אנשים כמוך.
     יפה שאתה מגנה את סיונוב ומשבח את מי שאינם רואים אף סודני ברדיוס של כמה קילומטרים מבתיהם אבל הם מה זה בעדו…

 2. בדרך כלל הגיב:

  לדעתך """אלה שמניפים שלטים עם "הטייסים הם רוצחים" הם מיעוט מבוטל."""
  מה לדעתך עשו הטייסים שנתניהו שלח להפציץ את עזה? האם הם לא הפציצו את סג'עיה וג'בליה? האם הם לא הרגו אלפים ומאות ילדים?

 3. צדוק התקוה הגיב:

  2 טעות הם לא מהגרים מהגר הוא אדם שבא למדינה שקולטת מהגרים עם ניירת בדיקות תנאי קבלה הסכמה של המדינה לקבלת המהגר לא ניתן לבצע הגירה באופן חופשי בין מדינות. ישנן הגבלות וחוקים שונים אשר נועדו לווסת ו\או למנוע ממהגרים להיכנס לארצות מסוימות המסתננים מאפריקה הם פולשים לא מהגרים אף אחד לא הזמין אותם נכנסו לארץ שלא כחוק וחלקם בא ממדינות אויב
  3"אנחנו נתקלים באירועי אלימות קשים של הפליטים והעובדים הזרים ממדינות אפריקה, אבל לא האמנו שנגיע למצב שנראה גם מקרה קשה על רקע גזעני", אמר קצין במשטרת תל אביב. לדבריו, "כ-40 אחוז מכלל מעשי הפשע המתרחשים במרחב יפתח מבוצעים על ידי פליטים ממדינות אפריקה כמו סודן, אריתריאה וחבל דרפור

 4. אווה חדד הגיב:

  אכן חידה היא ותהיה לחידה. מה גורם לדפיקות הטוטלית במפה הקוגניטיבית של "השמאל" האשכנזי?
  א. לקרקע של הקיבוצים אין ערך. הרי לכם חידוש!,בעניין זה פנה לשפיים רמת רחל גליל ים גת. ברנר ועוד. בנוסף החלף כמה מילים עם הפועלים המזרחים והערבים של עובדי "עוף העמק" למשל.כולם בבעלות האשכנזים.
  ב. הפתרון היחיד לבעיית הפליטים האומללים הוא הפנייתם ליישובים הגזעניים עם ו הקבלה. אפשר להפנותם גם למכמורת ,יישובו של המנוח שיומיים תמימים התקשורת האשכנזית לא חדלה לטחון את המח על הגבור שלהם. בנוסף לרחביה לטלביה הכרמל הצרפתי עומר כוכב יאיר סביון הרצליה פיתוח. כולם יישובים על כמעט טהרת האשכנזים. בכך אפשר יהא להרוג שתי ציפורים במכה אחת: גם להניח למזרחיים האומללים בדרום תל אביב לנשום קמעה וגם הפליטים האומללים יווכחו לדעת מהי גזענות אמיתית ביישובים הנ"ל . או אז אפשר שיהאב איחוד כוחות בינם לבין המזרחים האומללים בעיירות הקיפוח ושכונות המצוקה,פרי הגותה יעילה של ההגמוניה הארורה.

 5. דני הגיב:

  יש שני דרכים לברוח מעוני: הצטיינות בספורט (ע״ע שחקני כדרוסל/אצנים/אתלטים כושים בארה״ב), או השכלה איכותית. האפשרות הראשנה חסומה בישראל כי אי אפשר לעשות כסף מספורט. האפשרות השניה גם היא חסומה לתושבי הפריפירה, שבה הרוב מזרחיים. אבל, והנה השאלה המרכזית, איך ייתכן שמזרחיים מצביעים למפלגה כמו ש״ס שמייצגת תנועה של אנטי-השכלה והנצחת העוני? איך אנשים מצבעים לתנועה שמצהירה בריש גלי שהיא מתכוונת להנציח את מצב העוני הנוכחי? את זה קשה לתפוס … האם ייצר הנקמה באשכנזים גדול יותר מייצר הקיום ורצון ההיחלצות מהמדמנה?

 6. עופר הגיב:

  ל "בדרך כלל" – לא התייחסתי לשאלה מה בדיוק עשו הטייסים, אלא מה עשו אלה שביקרו אותם.

  לצדוק התקווה – מהגר הוא מי שבא ממדינה א' למדינה ב'. יש להם סוגים והרבה כינויים. שיעור הפשיעה של אפריקאים כלפי ישראלים הוא כמו באוכלוסייה הוותיקה; ומה שאמר אותו קצין מתייחס לאלה שנחקרו, לא אלה שהורשעו או אפילו הועמדו לדין. ואגב, שיעור הפשיעה של ערבים ומזרחים – כולל מדרום ת"א – גבוה מזה של יהודים ואשכנזים, בהתאמה. כן, הפתעה – עוני גורם לפשיעה!

  לאווה חדד – כבר כתבתי ש"קיבוצי הנדל"ן" קיימים אך מעטים; באזור המרכז יש 32 קיבוצים לעומת 125 מושבים, ועליהם בחרו שלא לדבר, מסיבות שהזכרתי. והשכר החציוני בקיבוצים המופרטים (שזה כמעט כולם) נמוך קצת יותר מהממוצע במשק. אז מי כאן העשיר?.
  מפעל עוף העמק נמצא היום בבעלות אנשי העסקים עמיר דגן ורמי לוי (רחמים עבוד-לוי), שהוא אשכנזי ידוע. ואני גם לא חושב שצריך "להפנות" אנשים לאיזה מקום, ולהגיד להם באיזה יישוב לגור.

  • אווה חדד הגיב:

   "להפנות אנשים לאיזה מקום…"
   לא ולא! להפנותם במפורש ליישובים של אשכנזים. לו הייתי תושבת ד. תל אביב הייתי מגרשת בבושת פנים את פעילי "זכויות האדם". אשכנזים מפונפנים העושים קופה על חשבון המזרחים המוחלשים.לאחר חלוקת המרק ילכו החוליגנים לחווילותיהם המהודרות,שמחים וטובי לב. הם את נפשם הצילו. והמזרחים? הם הרי אף פעם לא עניינו את ה"שמאל" הלבן שהיטיב להגדירו המשורר הנלבב שלומי חתיכה-בולשיט וחרטא ברטה.
   ועוד הוסיף המשורר אחרי כל משפט של פעיל מזרחי,יושב אשכנזי מבוסס ומפונק המפנה אותו לערבים (עתה התווספו גם הפליטים האומללים),העיקר לא לדון בגזענות האשכנזית.
   תמוה שב"שמאל"הזה יש אינטליגנטים לרוב,המסרבים להבין כי דינם של המושגים המעלים עובש:ההמונים הערבים.מעמד הפועלים.סטיכיה.קולוניאליזם.ראקציה.מבנה על(מדינה פוליטיקה נע. המשפט וכד') כל אלה הושלכו מזמן לחיריה הישנה.
   אי לכך רק הפוליטיקה של הזהויות תקפה. מי שכופר בכך מבקש להנציח את המשך שלטונה של ההגמוניה האכזרית והנתעבת.

 7. ק.א. הגיב:

  הטעות של ה"מזרחים" היא כפולה: 1) הם חושבים שזה "נגדם". 2) הם עצמם חוטאים באותה ההתנהגות ממש. אין למעשה מזרחיות! אם היתה מזרחיות אז האנטי-מזרחיות לא היתה ממש מעניינת את המזרחים. אבל מכיוון שאין מזרחיות אז הם מצטרפים לחייתיות הכללית – שהיא-היא לב העניין. גם אין יהדות כיום מכיוון שמרבית היהודים (בהיעדר תוכן אחר) נשאבו לחטט ב"אנטישמיות" (עם או בלי מרכאות) כל היום. מזרחיות (כמו גם האשכנזיות) זו המצאה לשם רמיסה.

  אורי זוהר הבין (כנראה) שאם הוא רוצה להיות "יהודי" הוא מוכרח גם להיות(!) יהודי. על אותו המשקל כיום כבר לא ברור לנו מזה להיות(!) בני-אדם. הכל שלנו – והכל מגיע לנו. למה? ככה. אפשר לראות כיצד זוהר במערכוניו (למשל "העולים", הרבה לפני שחזר בתשובה) מלגלג בעצם על החילונים שהתאהבו בלקלל ולרמוס זה את זה – ולא ברור (גם להם) למה הם עושים זאת.

  בהיעדר מציאות חיה של אנושיות (ישראלית ובכלל) לא נותר לנו אלא להיות בני-אדם רק בתיאוריה (ולא במעשה). אנו מייצרים לעצמינו מציאות אנושית מבויימת (סופר-אנוכית) שהופכת לתוכן.

 8. דינו הגיב:

  לעופר יהלום, הערוץ על הנקודות שהעלית:

  1. כמובן שאלו המניפים שלטים עם "הטייסים הם רוצחים" הם מיעוט מבוטל,
  אם כבודו חושב שהם מיעוט שאינו מבוטל (או אולי רוב?) – בבקשה הסבר מדוע הינך חושב כך.

  3. הטענה לפיה תושבי השכונות מתנגדים לאפריקאים בגלל צבע עורם היא חלק מאותו סל השמצות צבוע הבא מכיוונם של שמאלנים שאינם גרים שם בעצמם. יעבור עופר יהלום עם משפחתו לגור בדרום תל-אביב בסביבת מהגרים ופליטים – ואז נראה איזה שיר הוא ישיר.

  4. הבעיה עם ההחלטה לשינוי ייעוד קרקע הקיצובים היתה ההון שהיו אמורים חברי הקיבוצים לגרוף בעקבותיה. גודל השטח אינו רלוונטי וגם לא הסטטוט שלו כשטח חכור. מה שצרם כאן היתה העובדה ש"אנשי שלומינו" של מפא"י שכבר איבדו חלק גדול מכוחם עדיין מנסים מפעם לפעם לחדש ימיהם כקדם כקבוצה בעלת זכויות יתר במדינה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים