הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 באוקטובר, 2015 3 תגובות

בכתבה "המקומות המומלצים לעצור בהם בדרכים" (מוסף גלריה, עיתון הארץ, 27.9.15), מסופר בין השאר על נפלאות משק קורנמל. לפי כתובתו הבנתי שיש סיכוי מצוין שמדובר ב"חוות בודדים." בדקתי, ואכן, חוות בודדים שעלתה על הקרקע לפני 18 שנים. המעשים העקומים במדינה הזו אינם חולפים לעולם. המצאת "חוות הבודדים" באה לעולמנו ההזוי על מנת לשמור על "אדמות הלאום" מפני פלישת זרים, דהיינו, מפני בדואים אזרחי המדינה ותושבי הנגב. אדמת הלאום שייכת כמובן וכמתחייב, לכל העם היהודי, אולם לאזרחי המדינה שאינם יהודים אין זכויות באדמות אלה. ליהודי קמצ'טקה, איסלנד, בלוצ'יסטן, איי שלמה, וכו', יש ויש. הם מעולם לא היו פה ולעולם לא יהיו פה, אבל בכיסם טמון קושאן של אלוהים על אדמות הלאום וזכותם חקוקה בשמיים.

 חוות הבודדים "נאות" על כביש צומת טללים-שדה בוקר (מקור)

חוות הבודדים היא שטח עצום הניתן למשפחה בודדת או למשפחות בודדות (יהודים כמובן), בשעה שבנגב מתגוררים מאות אלפי בדואים בכפרים בלתי מוכרים, בלא חשמל, מים, ביוב, מרפאות, בתי ספר, וכל שרות שניתן להעלות על הדעת. זאת ועוד, יש בחלוקה הפרועה של הקרקעות לבודדים אפליה כלפי כל אזרח ואזרח במדינה, יש בזה פגיעה בשטחים הפתוחים, יש בזה פגיעה בזכויות הציבור בקרקע, יש בזה פגיעה אקולוגית חמורה הנובעת מביתור השטח בדרכים סלולות, מגידורו (פגיעה בחיות הבר ודחיקת רגליהן על ידי חיות מבויתות), וכמובן יש בזה פגיעה בצדק חלוקתי – שטחי ענק מועברים על ידי המדינה לבודדים בלא קריטריונים ברורים, בלא מכרזים וחינם אין כסף.
קמה לה חווה דוגמת קורנמל, מקבלת שטחים גדולים השייכים לכולנו, מגדלת צאן, מייצרת גבינות וכנאפה מעולה ומוכרת אותם לציבור הרחב, שבעצמו מושקע בכל חריץ גבינה ובכל פיסת כנאפה כתומה. פעם חילקו פה את אדמות הלאום לקיבוצים ומושבים שברבות השנים הפכו אותן לנדל"ן מניב. כך קיבוץ יקום ש-140 המשפחות שבו הפכו מיליונרים, כך שפיים השכנה, כך גליל ים (סמוך למרכז הרצליה היום) וכך קיבוצים ומושבים רבים אחרים – שהפכו סוציאליסטים בעלי קפיטל נדל"ני. וכך חוות הבודדים שעשו עסקה נפלאה כשבעתיד יהפכו לטייקונים של אדמת מולדת.

בג"צ, אגב, דחה את כל העתירות כנגד "חוות הבודדים." אין כבג"צ המשמש כזרוע השלטונית, לשמירה על נכסי הלאום. אז כשאתם בדרככם דרומה עצרו לרגע קט בחוות קורנמל, כביש 40, ליד צומת טללים, שם גבינות צאן משובחות וכנאפה כתומה מעדנית, זה שלכם.

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. עלי הגיב:


  הבידואים מקימים אלפי מבנים בלתי חוקיים ומשתלטים על שטחי נגב עצומים בצורה בלתי חוקית
  אבל מה שהכותב רואה זה מספר קטן של "חוות הבודדים" והוא מתעלם לחלוטין ממעשי הגזל של הבידואים.
  במדינת ישראל יש הלאמה של הקרקעות (אין ספסרות בקרקע בהתאם לשיטה הסוציאליסטית)
  רק למגזר אחד ניתנה הרשות להחזיק בקרקע פרטית וזה המגזר הערבי

 2. Yves הגיב:

  לא קונה לא מהתנחלות/מאחז חוות בודדים.בודק בשבע עיניים שמות ואריזה ומיקום וקונה חקלאות אורגנית של ישראלים בעלי משקים קטנים.

 3. אלמקייס הגיב:

  השתלטות של יחידים על קרקעות בחסות השלטון היא תופעה אופיינית לחברות קולוניאלית שמשקיעות מאמצים גדולים בנישול האוכלוסייה הילידית, בעיקר באזורים בהם מתקשה הקפיטליזם לחדור. אולם אין זה שונה מבחינת התוצאה ואינו צריך להטריד פחות מהשתלטות קפיטליסטית על קרקעות שנעשית שלא באמצעות כוח פיזי אלים אלא באמצעות השוק. העובדה שקיימות חוות גדולות שניתנו כמעט בחינם ושזוכות לתשתיות מטעם המדינה והגנה משטרתית צמודה אינה מזעזעת יותר מאשר העובדה כי קיימים ערים ואזורים בתוך הערים, כמו למשל שכונות עבר הירקון, בהם התושבים נהנים מרמת חיים גבוהה, תשתיות ודירות מרווחות ושטחים ירוקים ובמרחק לא גדול חיים אלפי אנשים בתנאים ירודים ובצפיפות. הבחירה להזדעזע מאחד ולקבל במעין הבנה את השני משקפת סוג עלוב במיוחד של מוסרנות בורגנית.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים