הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-11 באוקטובר, 2015 10 תגובות

הצגת היחיד של נתניהו ונאום "השתיקות הרועמות" שלו בעצרת האו"ם הלהיבו אמנם  את חסידיו הנאמנים, בעיקר בארץ, למרות  שהורכבו  מקלישאות ממוחזרות ומאוסף שקרים. מדינות אירופה, שנתניהו טען  שישראל היא "המגינה היחידה עליהן בפני האסלאם", ננזפו והואשמו בהתעלמות מ"תכנית ההשמדה של ישראל על ידי איראן".  לכך צורף איום מפוקפק על נכונות ישראל לפעול לבדה מול איראן. שמענו שוב כרגיל על השואה, על היות הנואם גיבור צבא שאיבד אח בקרב ועל תפארת מדינת היהודים. הפרחת השקרים של נתניהו החלה בהצהרה על אמונה בחזון שתי המדינות, דרך הושטת יד מזויפת לאבו מאזן, חלוקת שבחים לנשיא אובמה השנוא עליו והכחשה מוחלטת של אחריות ישראל למהומות במסגדי אל אקס'ה וכיפת הסלע. האחראים להתרחשויות המלבות את האש בירושלים ובעיקר בחראם אל שריף הם –  לדברי נתניהו – הפלסטינים עצמם. מה שקרה באו"ם שמום, זה שאיש לא הזכיר לנתניהו את האמנה משנת 1960 המכירה בזכותו של עם כבוש להלחם למען עצמאותו הלאומית.  (The 1960 Declaration on the Granting of  Independence to Colonial Countries and Peoples)

הגבלות על כניסתם של פלסטינים לעיר העתיקה בירושלים, 4/10/15 (צילום: אקטיבסטילס) jerusalem-pal-restrictionהגבלות על כניסתם של פלסטינים לעיר העתיקה בירושלים, 4/10/15 (צילום: אקטיבסטילס)

טענת ראש ממשלתנו שישראל שומרת על סטאטוס קוו במתחם המסגדים הינה שקר מחוצף. הסטאטוס קוו מאז נכבש המקום בשנת 1967 הסתמך על העובדה שיהודים אינם עולים לחראם, דווקא בשל חשש לטמאו על פי הכרעת הרבנים. בשנים האחרונות נמצאו יותר רבנים, רובם מתנחלים שפסקו שמותר ורצוי לעלות להר ואף להתפלל בו. כך החלה בשנים האחרונות נהירה הולכת וגוברת של יהודים משיחיים לחראם אל שריף. הפרה בוטה זו של הסטאטוס קוו זכתה לגיבוי של ממשלת ישראל , שאף הורתה למשטרה להגן על היהודים, שעלייתם להר לוותה בהתגרות בלתי פוסקת במוסלמים ובהפגנות תפילה בלתי חוקיות ע"י מתנחלים, חברי כנסת ואף חברי ממשלה. ראש הממשלה לא פעל נגד הפעילים היהודים שהפרו את הסטאטוס קוו, נהפוך הוא: התנגדות המוסלמים לתוקפנות המשיחית הוגדרה כמהומות וכהפרות סדר. שוטרים פרצו כמעט כל יום למתחם תוך השלכת רמוני הלם וגז, כולל למסגד כיפת הסלע, כדי לפנות דרך לפרובוקאטורים יהודים. שר הפנים ארדן הוציא מחוץ לחוק את קבוצות ההגנה העצמית המוסלמית על המתחם הקדוש, עוד מאות רבות של שוטרים וחיילים הוזרמו לירושלים כדי לאפשר את המשך הפרובוקציה המשיחית. נראה שנתניהו עצמו החליט להגשים את חזון הפונדמנטליסטים היהודים המתכננים את הרס המסגדים ובניית מתקן השווארמה הגדול ביותר בעולם כבית מקדש במקומם.

לכל  החבורות המרובות של הפונדמנטליזם היהודי האחוזות טירוף ציוני-משיחי מסוגים שונים, יש  מכנה משותף: הכלל ההלכתי של "לא להתגרות בגויים בשל היותנו מיעוט חלש" עבר  מהפך. טענתם פשוטה: "מכיוון שהקמת המדינה, כיבושי 67, והיותה של ישראל מעצמה צבאית אזורית,  הם כולם תוצאה של נס משיחי; לכן יש בכוחנו  כיום להביא  להמשכו של הנס ולהשלמתו לגאולה שלימה". הם אינם מתכוונים לחכות לגאולה מן השמים, אלא להביאה על ידי החרבת מסגדי חראם אל שריף והתנגשות עם כל העולם הערבי והמוסלמי, שהרי כוחנו הצבאי וגם הכרחיות המשכה של שרשרת הניסים יביאו לניצחון. עזרת האל מובטחת.

כתוצאה מפעילות אלמנטים אלה הולכים ומתגברים פעולות המחאה של צעירים פלסטינים הכוללים יידוי אבנים ואמצעים פרימיטיביים אחרים. הרשות הפלסטינית שהתמרמרות הציבור הפלסטיני נגדה הולכת וגואה, מנסה להלך בזהירות בין הטיפות ולהמשיך את התיאום הביטחוני. הסיטואציה הנוכחית דומה מאד לזו שקדמה לאינתיפאדה השנייה, כאשר ירדה הלגיטימיות של שלטון ערפאת לשפל המדרגה בעיני ההמונים. לולא הפרובוקציה של שרון בהסכמת ברק שהציתה מאבק נגד הכיבוש, הייתה פורצת התקוממות נגד הרשות. גם כיום לכל פלסטיני ברור שהרשות הינה כלי עזר של הכיבוש הישראלי ותו לאו.

הפרובוקציות של נתניהו, שריו וחסידיו, המנסים להשליך את תוצאות מדיניותם של אבו מאזן מחד ועל הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל מאידך, הם סימן נוסף לאי יכולת השלטון לפתור את המשבר הנוכחי. אולם מעבר לזאת מנסה נתניהו להיאחז מחדש בתוכניתו המטורפת עליה רמז לאירופים בנאומו: "ישראל היא המגינה היחידה  שלכם בפני האסלאם". כך חוזר נתניהו לחזון ממציא הציונות הרצל שהצהיר: "מדינת היהודים תשמש חומה בצורה של אירופה מפני הברבריות האסייתית."  אולם כיום כבר ברור שהפונדמנטליזם היהודי הוא מרכיב מרכזי וחשוב של אותה ברבריות.

חלק ממשיחי המאה העשרים ואחת טוען שיש גם לחדש את המלוכה בישראל, וזה שיישב על כס המלוכה יהיה המשיח – מכוח ישיבתו על הכסא. רעיונות הבל כאלה היו תמיד חלק שולי וזעיר מהתנועה הציונית. הראשון שהטיף להם  היה יאיר (אברהם שטרן) מפקד הלח"י, ויורשו בתחום הזה היה ישראל אלדד (ד"ר שייב). הכהן והנביא גם יחד של יאיר וחסידיו היה המשורר אורי צבי גרינברג, שאומץ בשנים האחרונות כמשורר גאון לתוך  הקונסנזוס. כיום מהווים "עיקרי התחייה", המצע הפוליטי שחיבר יאיר, את התשתית האידיאולוגית של רוב המתנחלים.   אחד ממוקירי תפישת עולמו של יאיר, היה אחד מראשי המחתרת היהודית – שתכננה גם את פיצוץ המסגדים – יהודה עציון, המשמש עד היום כגורו לצעירים ציונים לאומנים. אולם רצוי שנזכור שהראשון שהכריז קבל עם ועולם כי " קמה מלכות ישראל השלישית", היה לא אחר מאשר ראש הממשלה "החילוני" דוד בן גוריון במהלך מבצע סואץ, הקרוי רשמית מבצע סיני.

חסידי הקמת בית המקדש שיעמוד במקום מסגדי  כיפת הסלע ואל אקס'א האמורים להיחרב, אינם מוטרדים כלל ממה שמדאיג את תושבי ירושלים וגם את רוב אזרחי ישראל. הם, אינם חוששים ממלחמה שתפרוץ כתוצאה מפעילותם ופעילות חברי הכנסת המכורים להם. הג'יהדיסטים היהודים כמו הפונדמנטליסטים האמריקאים התומכים בהם, מצפים שדווקא מלחמה  תביא למילוי כל משאלותיהם.  ביטחונם ההזוי מושך אליהם חסידים צעירים, בדינמיקה זהה לזו הפועלת לטובת ארגון המדינה האסלאמית (דעא"ש). בעוד ישראלים רבים מתחלחלים מריצת האמוק המשיחית הזאת, חשוב לציין כי למעשה היא מהווה המשך ישיר וטבעי  למהלך ההיסטורי של התנועה הציונית בפלסטין.

יהודי הזרם  "החילוני"  שהתנחלו בפלסטין ההיסטורית, טענו תמיד שמטרתם היא בניית חברה חדשה. הם ראו עצמם כחילוניים וכבעלי השקפת עולם מתקדמת ובזו לאותם יהודים דתיים של הגולה  והישוב הישן. אולם הם הבהירו היטב שהחברה החדשה שלהם מיועדת ליהודים בלבד. מפני  שכציונים הם נשאו  איתם גן משיחי המובנה ב די.אן.אי. של תנועתם. זהו המסר המקדש את קיומו של "עם סגולה", מטפח את שנאת הזרים הטבועה בהלכה היהודית  ואת חזון הגאולה  שמקורו במשיחיות הדתית. את הסתירה בהשקפת עולמם של אותם ציונים חילוניים ניתן לסכם במשפט "אני יודע שאין אלוהים אבל הוא נתן לנו את הארץ".

לאחר שהניחו את היסודות למדינת היהודים וביססו אותם על כוח צבאי,  הכתירו אותה הציונים בשם "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. למעשה הם הקימו בפלסטין גטו יהודי, בדיוק כזה שממנו ניסו לברוח. אימוץ דיני  ההלכה היהודית כאורח חיים מחייב של תושבי הגטו (בהתאם לחוקי המדינה ה"דמוקרטית"), החל להצמיח פירות רעילים של פונדמנטליזם יהודי, מיד  אחרי כיבושי מלחמת 67. פונדמנטליזם זה מתנקז לזרם הולך וגדל השואף  ל"מלכות ישראל" ולהקמת עוד "בית מקדש".

למעשה, אין לציונות "החילונית" דרך כלשהי להלחם בתופעת המשיחיות היהודית, המסכנת לא רק את האזור אלא אף את אזרחי ישראל ואולי גם את יהודי העולם. השיתוק  נובע מכך שגם ציונים חילונים לכאורה  נגועים באותה תפישה משיחית, ולכן אין להם שום תשובה אמיתית למשיחיות הגלויה ולתפישת "הגאולה" היהודית המתבטאת בהתנחלות בפלסטין. זוהי התנחלות עם מאפיינים דתיים-טהרניים הנמשכת כבר יותר ממאה שנה. זהו  ניסיון בלתי מוצלח להקים אומה מודרנית מקבוצות אתניות שונות, שהמחבר ביניהן אינו אלא הדת היהודית.לכן, גירוש, הדרה ורצח של האומה הראשונית הילידית בארץ זו, כמו גם הופעת מטורפי המקדש אינם היפוך התהליך אלא פועל יוצא והמשכו ההגיוני של הפרויקט הציוני. החלטת נתניהו לאסור על השרים וחברי הכנסת לעלות ל"הר הבית" היא חסרת תוקף וערך ונועדה לצרכי הסברה בלבד

לא במקרה אין במדינת היהודים הכרה בלאומיות ישראלית. לא במקרה ירד שיעור החילונים בישראל מ50% ל30% (!) מתחילת המאה ה21. את היהודי החדש מייצג יפה ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי: בבוקר 6.10.2015, התאספה סיעת הבית היהודי בעיר העתיקה במקום שבו נרצחו שני יהודים יומיים קודם. אישה ערביה עברה במקום בדרכה, וחבר הכנסת יוגב החל לקלל אותה וניסה למנוע ממנה לעבור. הוא צרח: "את לא תעברי פה, רק יהודים". קריאה דומה שאגו בריונים נאצים בברלין לפני 80 שנה.  בצד ה"שפוי" של הטירוף הדתי אפשר למצוא את הפוליטיקאי החילוני-לשעבר גדעון סער המכשיר עצמו לשיבה לפוליטיקה, ובונה במסירות את התאמתו לתפקיד ראש ממשלה מצויד בבת זוג המזוהה עם פסגת האליטה התקשורתית בישראל. סער החל לשמור שבת, להיפגש עם רבנים, וכעת מובן מדוע לא אישר פתיחת פיצוציות ומינימרקטים בשבת.

כך נראית תערובת דת ופוליטיקה. מי שרוצה למנוע זאת, חייב לפעול להפרדת מוחלטת של הדת מן המדינה.

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. דרור מרמת גן הגיב:

  אודה לכותב הנכבד אם הוא יוכל להצביע על הסעיף באמנה של האו"ם משנת 1960,העוסקת בשיחרור משלטון קולוניאלי ולא באיזורים שנכבשו במלחמה,המתיר להפעיל טרור נגד אזרחי המדינה ה"כובשת".

  http://www.un.org/en/decolonization/declaration.shtml

  • אלי אמינוב הגיב:

   אתה נצמד לפרשנות הישראלית הטוענת שהשטח לא נכבש והקולוניסטים הינם אזרחים שלווים. בדיוק כפי שטענו האו אה אס לגבי אלג'יריה שהמתנחלים בה נחשבו לאזרחי צרפת, בדיוק כמו הקולוניאליסטים בגדה המערבית נחשבים לאזרחי ישראל. בעת קבלת האמנה היה ברור שזה לא המצב. אולי אתה גם חושב שמכיוון שאנחנו הקולוניה האחרונה בעולם הרי כמוצג ארכיאולוגי ראוי לפרוש עלינו את חסות אונסק"ו.

   • דינו הגיב:

    ההתיישבות ביו"ש אינה קולוניאליזם ועל אחת כמה וכמה ישראל אינה קולוניאליזם.
    באופן כללי אני ממליץ לאנשי שמאל לא להשתמש במונחים מוגזמים ומופרכים כמו "קולוניאליזם", "ג'נוסייד" וכו' בהקשרים ציוניים, וזאת מפני שהם פשוט אינם במקומם (דהיינו: המונחים אינם תואמים את הסיטואציה)
    וגם בגלל שזה משאיר את השמאל העקבי בשוליים של השוליים,
    ובהנחה שכבודו רוצה לעשות שינוי ולא רק לחוש שהוא יחיד ומיוחד – עדיף לו שידייק וייצמד לעובדות.

    מכיוון שאין מעצמה משלחת מאחורי ההתיישבות היהודית בארץ ישראל – הרי שלא ניתן לטעון שמדובר בקולוניאליזם. מדובר בהגירה לכל דבר ועניין ולא שום דבר מעבר לזה.
    עובדה היא שהמעצמות (בריטניה, ארה"ב, בריה"מ) הראו חוסר עקביות וזיגזגו בתמיכה שלהן בהתיישבות היהודית בא"י ובמדינה היהודית , וזאת מפני שלא היה ברור להן איזה קופון (לכאורה "קולוניאליסטי") הן גוזרות מהעניין הזה, אם בכלל.

    • אלי אמינוב הגיב:

     מעצמת האם של התנועה הציונית שהתנחלה בפלסטין ההיסטורית הייתה בריטניה. הצהרת בלפור שלוותה בכיבוש הארץ על ידי אימפריית האם הבטיחה זכויות ייתר למתנחלים יהודים על חשבון העם הערבי הפלסטיני. הבריטים הם שיצרו את גרעין הצבא העברי ומאוחר יותא אף הציעו לפני מלחמת העולם השניה הקמת מדינה יהודית בפלסטין וטרנספר של הערבים מתוכה. רק במלחמת העולם תוך שיתוף פעולה עם אימפריית האם וגיוס לצבא הביטי הבשילה בקרב ההנהגה הציונית ההערכה כי ניתן להקים מסגרת יהודית עצמאית ולסלק מתוכה את הערבים. המתנחלים בשטחי 67 הם כמובן קולוניאליסטים בדיוק כמו מתנחלי עפולה ב1920.

 2. ק.א. הגיב:

  הורי הבינו שעשו טעות מרה שבאו מאירופה לישראל להקים משפחה אך היו מבוגרים מדי כדי לשנות זאת. לדבר העגום הזה קוראים "עם יהודי"? איזו אשליה, איזו אכזבה, איזה שקר. ישראל = אל-קעידה יהודית, כך היה מאז ומעולם.

  • שום בצל הגיב:

   אפילו אם לשניה נאמץ את התיזה שישראל שטופת קנאות דתית, יש שוני קטגורי בין אל קעדה וישראל, וזה הצורך בהתפשטות ובהכרעת העמים האחרים לאיסלאם (או יהדות במקרה שלך).

   וכך בוודאי לא היה מאז ומעולם, כיוון שישראל הוקמה כמדינה חילונית, בעלת בסיס היסטורי שחלקו מעוגן גם בדת, אבל לא תלוי בה. אתה אומנם יכול לחלוק על הצדק שבהקמתה והעוול שנגרם או לא בתהליך, אבל מודל ההשוואה שלך לתוצאה היום שגוי מיסודו.

 3. פתרון שווא הגיב:

  המחבר בין הקבוצות האתניות השונות הוא לא הדת אלא הפריבילגיה שהציונות מעניקה למי באו או הובאו לכאן כיהודים, ולכן רוצים להיות יהודים, ולכן נאחזים בדת היהודת כמאחדת ברמה האידיאולוגית.

  הגורם המאחד החשוב לא פחות הוא ההתנגדות הפלסטינית לפריבילגיות שניתנות ל"יהודים" על חשבונם.

  הפרדת הדת מהמדינה לא תתרחש מכיון שהמסד עליו בנוייה האחדות הלאומית הציונית זקוק לאידיאולוגיה אבל היא לא הסיבה ולא תפתור את הבעייה הבסיסית שהוא הקולוניאליזם הציוני.

 4. מסיתיהו הורס ובונה שנאה הגיב:

  הוויתו של האיש בנויה על ה ס ת ה. לפני כעשרים שנה הסית נגד רה"מ יצחק רבין ז"ל. זה הצליח לו ויגעל עמיר רצח את שנוא נפשו. רבין שאף להגיע להסכם עם ערפאת ושילם בחייו. לא הכל ברור בעניין הרצח עצמו. האם היו לעמיר שותפים, ומדוע יחידת האבשעליית טחה של השב"כ לא מילאה את תפקידה.
  אבל ברור שנתניהו נבחר ע"י במתנלים, והוא ממלא את תפקידו כפי שקיווו. אשר לח"כ מ. יוגב: ברעיון מצולם ומוקלט הוא הביע את תקוותו שבעוד כעשור גם החלק השני של "ההבטחה האלוקית" יתגשם, וישראל תזכה לשלוט גם באיזור שבין הפרת לנהר מצרים (הנילוס)…

 5. צדוק התקוה הגיב:

  מדוע אסור ליהודים לעלות להר הבית ? הם לא נכנסים לתוך המסגדים לפי האמונה היהודית והנוצרית היה שם בית מקדש עוד לפי שהדת המוסלמית הייתה קיימת נדמה לי שהיה שם בתקופה מסוימת לפי כיבוש הארץ עי המוסלמים הייתה כנסיה על ההר להאשים את היהודים הכי קל אם המקום קדוש מדוע בתוך המסגדים החזיקו המוסלמים נשק אבנים זיקוקים מטעני חבלה?? כוחות הביטחון נכנסו לפעולה רק לאחר שהתחלו המוסלמים להתנפל על היהודים יש כאן הסתה מאוד חזקה של שייח ראיד סאלח שאם הוא לא היה ממציא את הסיסמה אל אקצא בסכנה הכל היה עובר בשקט עובדה שיהודים עלו להר הבית מאז 67 ולא קרה כלום ברגע ששייח ראיד סאלח נכנס לתמונה החלו כל הצרות וזו עובדה

 6. רמי הגיב:

  אני קורא את הגדה השמאלית אבל בימים כה טרופים היחיד שכותב לעניין הוא אלי אמינוף. איפה אתם היימן עודה וחבריו וחברותיו? למה אינכם ממנפים את האתר? וכי אינכם חפצים בקולותינו לעת הכרעה? אני מבין שברעם לא יכול לשאת הכל על כתפיו אבל האמנם אין איש לצידו? אתנחם במאמרו של אמינוף על חארם אל שריף ועל השתוללות בריוני המשיח בחארם. מאמר חשוב ונכון והלוואי שהרבה בני נוער יקראו ויעינו ויפנימו ויוציאו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים