הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-13 באוקטובר, 2015 9 תגובות

אתם מטיילים, נניח, בהרים בצפון אמריקה. לפתע אתם רואים על השביל במרחק 100 מטר מכם דב. מה אתם עושים?

 1. לוקחים את מקל ההליכה שלכם ותוקפים את הדב כדי לגרשו.
 2. מסתובבים לאחור, מסתלקים ומסתכנים שהדב ירדוף אחריכם.
 3. עומדים בשקט ומחכים בתקווה שהדב יסתלק משם.

אני לא מבין בדובילוגיקה אבל מתברר שהתשובה הנכונה היא ג'. לפחות זו דעתו של חתן פרס נובל לכלכלה (2005), ישראל אומן. ואם מישהו תוהה מה עושים אם הדב לא מסתלק – שיפנה לחתן הפרס. פרופ' אומן משתמש בסיפור הדב כדי להמחיש מדוע מדיניות הכיבוש הנוכחית היא הפתרון הנכון, מבחינה מתמטית/כלכלית, לסכסוך בין ישראל ופלסטין על אף שכבר 47 שנה הדב הזה לא מסתלק. בראבו עליו ועל פרס נובל.

מה עניין שחת (הכיבוש) לתחת (של הדב)? כך פועל ראשו של כלכלן מתמטי שאומנותו היא תורת המשחקים. תורת המשחקים היא ענף אקדמי שמנסה להבין ולהסביר מדוע הפתרון הנכון לסכסוך שלנו הוא לשבת על התחת.

שח שחמט סוס משחק פוליטיקה Knight-chess(מקור)

תורת המשחקים כמגן לכיבוש

בין השאר, מסביר אומן, כי מי שניסה לקום וללכת – ונניח שזה מה שממשלת ישראל ניסתה לעשות ב"התנתקות" מעזה – שגה. ועל זה אומן חותם לא רק על סמך מודל תורת המשחקים ופתרון חידת הדב אלא גם על פי ההיסטוריה האנושית. העובדה שברית המועצות נסוגה מאפגניסטן (בהצלחה) וארצות הברית חזרה לשם (ואוכלת אותה) לא מזיזה לו. גם לא העובדה שארה"ב נסוגה (בהצלחה) מאירופה אחרי מלחמת העולם השנייה ובמיוחד מגרמניה, ואפילו מיפן המרושעת. ואנגליה נסוגה מכל האימפריה ועוד, ועוד. כל אלה לא יזיזו את הישבן הפרופסוריאלי מעמדתו שדעותיו הימניות הן פאר תורת המשחקים.

ומה עוד מלמד אותנו הפרופסור מהמדע עליו הוא אמון? שאסור לשנות את כללי המשחק תוך כדי המשחק. יפה, לא? אלא שהכללים של משחק הגז הטבעי למשל,  לא נקבעו. וכל הוויכוח הנוכחי על "מתווה הגז" אינו על שינוי כללי המשחק, כפי שאומן אומר, אלא על קביעת אותם חוקים. ובאופן מעניין למדי ממשלת ישראל מנהלת מו"מ עם קבוצה אחת – זכייני הגז – על כללי המשחק. הקבוצה השנייה – נניח הנכדים של נתניהו והנינים של ישראל אומן כלל לא נשאלים לדעתם על החוקים הראויים. אז אומן מבלף קצת כדי להסביר לנו, כמה שזה תואם את דעותיו הימניות, כי צריך לתת לזכיינים את מלוא רצונם.  ואם זה מדע, אז מגיע לו איגנובל ולא נובל.

ולבסוף מסביר הפרופסור המפוזר כי "הסוציאליזם הוא הכישלון הגדול של המאה ה-20" ואת זה הוא יודע גם כן מאותה תורת משחקים. וכמובן מהמציאות בברית המועצות (לשעבר) ומווייטנאם ומסין.

משחקים בסוציאליזם

המבנה הכלכלי של אותן מדינות במאה ה- 20 הוא "סוציאליזם" כמו שלבן הוא אחד הגוונים של שחור.  המשטרים הכלכליים שהיו באותן מדינות היו "תכנון מרכזי" וזה משהו שונה לחלוטין מסוציאליזם. ולא רק זה: אומן וחבריו להוראת הכלכלה לימדו באותם ימים כי כלכלת שוק ותכנון מרכזי – תיאורטית כמובן – מניבים אותן תוצאות. ואם מניחים שהמתכנן המרכזי יודע את כל מה שצריך לדעת – זה באמת יכול לעבוד.

אלא מה? מתכנן מרכזי לא יכול לדעת. ובאופן מקביל אין אף מדינה עם כלכלת שוק חופשי מהמודלים שאומן וחבריו לימדו אז והיום. תחרות חופשית במשק הגז היא אפילו לא בדיחה עצובה. היא הונאה מוחלטת.

הסיבה, כך אומן, שהסוציאליזם (שלא היה) נכשל היא ששם לא היו תמריצים. ובלי תמריצים הכלכלה לא מתפקדת. נניח שזה נכון. הוויכוח הלוהט של השנים האחרונות בכלכלה אינו על קיומם (או לא) של תמריצים אלא על גודלם. כאשר, בשיטת אומן, האלפיון העליון מחזיק בחמישית מההון – התמריצים יצאו מדעתם. ואין כמו אומן, מגן הטייקונים, לומר לנו שזו תוצאה רצויה וראוייה כי בלי תמריצים הכל מת. ואם עדיין יש התוהים אז בתשובה לשאלה אמר אומן כי הוא "מרוצה מנתניהו" אבל לא סולח לו על תמיכתו בהתנתקות (שלא היתה).

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. משה הגיב:

  מדוע אומן הגדול לא מספר שתוצאות הכלכלה החופשית היא חיסול/צמצום מעמד הביניים בכל העולם אי תשלום מס מעל ל20 טריליון $ ( 20000000000000$ ) כאשר בכסף נמצא במקלטי מס.
  ולמעשה המדינה נשלטת ע"י חברות הענק וראש הממשלה/ נשיא… הוא בובה של חברות הענק.

 2. אחד העם 15 הגיב:

  הניסיון לרתום את תורת המשחקים להסבר, ניבוי ו/או ייעוץ באשר לניהול סכסוכים בין קבוצות / אוכלוסיות אנושיות מגוחך אפילו יותר מניסיון להסביר את היקום באמצעות הפיזיקה הניוטונית. כל מי שמבין משהו בתורת המשחקים כענף הגות ומחקר יודע זאת. די אם נדגום עשרה מומחים לתחום ונבקש את עצתם לפתרון סכסוך כלשהו ונקבל בתשובותיהם את כל מרחב האפשרויות הטריויאלי שכל בר דעת יכול להעלות בדעתו גם אם מימיו לא עסק בתחום. אפילו ההערכה שתחום זה יוכל להניב פירות לכשיתפתח היא רק בחזקת השערה לא מוכחת. אני מזמין את הגאון אומן לשחק פוקר עם מקצוענים על סמך הגותו המופלאה. אין לי ספק שכספי פרס נובל ייעלמו כלא היו עד תום המשחק.

 3. אשר פרוליך הגיב:

  מאז מלטוס קראו לכלכלה העסוק ה"עצוב" ,הפסימי ץ כדי להוסיף יוקרה למקצוע כלכלנים באקדמיה בונים מודלים מטמטיים שאין להם כל קשר למציאות וכלכלנים מחוץ לאקדמיה בתחזיות שאולי יעזרו להם בחשבון הבנק
  גרוע מזאת עוד הכוון בכלכלה שמתפתח בימים אלה המשלב פסיכוליגה של הפרט עם כלכלה, כוון שכלכלה שייכת למדעי החברה ועוסקת בחברה האנושית .
  גם ההתנהגות האנושית של פרטים הנה בעקר התנהגות חברתית ולכן המשחקים האלה במודלים מטמטיים אין להם כל קשר למציאות

 4. בטטה הגיב:

  חלק ניכר מפרסי הנובל זה פוליטיקה ואינטריגות וקליקות לאנשים לא ראויים

 5. גוטה הגיב:

  כנראה שבתורת המשחקים הזו משולבים גם משחקים בתורה.

 6. Sherlock הגיב:

  מאחר וסביר להניח שהדב לא מכיר את תורת המשחקים, לא חל עליו שיווי המשקל של נאש, והוא עלול לחשוב שכדאי לו לשנות את האסטרטגיה שלו אפילו אם הטייל לא שינה את שלו… 🙂

 7. אשר פרוליך הגיב:

  נושא המאמר שווה דיון ארוך שאין ביכולי לקיים בתשובות קצרות כאן.ובכל זאת,:תורת המשחקים היא לא יותר מזה: משחקים. כמו בכל משחק,כל המודלים בתורה זו מבוססים על הנחות יסוד. לאלה שעוסקים בה חשוב שלאחר שנקבעו ההנחות (כללי המשחק),המשחק יעמוד בביקורת לוגית-מטמטית. אף אחד לא טוען שהנחות היסוד הן נכונות או לא,הרי סה"כ מדובר במשחק.למשל,בדוגמה הדוב,ההנחה המרכזית היא שהדוב יתקוף רק כשמנסים לברוח ולא כש עומדים במקום. צודק גדעון שבמאה ה20 לא היה סוציאליזם בכלל אף לא בברה"מ. זה היה "קפיטליזם של המדינה",קרי, מנגנון ביורוקרטי שנטל את השלטון עשה ככל רואה על רוחו. סוציאליזם ללא דמוקרטיה לא קיים. לא בכדי לנין אמר שהסכנה הגדולה ביותר למהפכה הבולשביקית היא הביורוקרטיה. אומן מניח ש"השוק" יודע הכול ולכן יכול לנהל את הכלכלה יותר טוב מכל תכנון.כאילו בחברה קפיטליסטית אין תכנון (אין בנק מרכזי,אין מערכת מיסוי,ענישה,חינוך,ממשלה. ברור שיש תכנון,הצרה שזה תכנון למעטים ולא לרוב.
  והתוצאה היא שהיום,1 % מאוכלוסיית העולם מחזיקה ב50% מהעושר העולמי.זה לא תכנון ?

 8. אבנר הגיב:

  הדגמה של אומן היא ממש לא קשורה לתורת המשחקים ,מכיון שמדובר פה בשחקן בודד , ותורת המשחקים עוסקת במצב של שני שחקנים ומעלה, כאשר כל פעולה של אחד משפיעה על מצבו של השני.

 9. מתמטיקאי ודוקטורנט (לא תורת המשחקים) הגיב:

  ראיתי בתגובות הרבה קשקשנים. אשמח לדעת מה רמת הידיעה שלהם במתמטיקה לעומת פרופ' אומן. ואולי גם איזה תואר ד"ר או פרופ' ראוי לעטר את שמם, ואם הקהילה המדעית שמעה את דיעותיהם האוויליות…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים