הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 באוקטובר, 2015 22 תגובות

בני עירנו מדממים, הסכינים נשלפות, היד על ההדק קלה, גזענים ופשיסטים מעודדים יהודים חמושים לירות על ערבים וקשה להתנחם בכך שהיו כאן ימים קשים יותר. הייאוש גובר בכל מקום, בעיקר בקרב סתם אזרחים ישראלים משני העמים, המנסים לבנות כאן את חייהם. כרגיל בימים כאלה, אנשים רבים מתבטאים בצורה קיצונית, וסבורים ש"הכול אבוד". בנימין נתניהו הוא כתובת המרכזית לביקורת נוקבת, גם מפי ח"כים שתומכים בעצם ברוב עיקרי מדיניותו. עצוב לראות שוב את רחוב המלך ג'ורג' שבו גרתי מכיתה ב' שומם ועזוב בלילות. מי שזוכר את מה שקרה כאן לפני עשרים שנה, יודע שטרם חווינו את הגרוע מכל. בניגוד לדוקטרינה המיושנת של ראש הממשלה, לא ניתן למגר את ההתנגדות העממית או המאורגנת בכוח צבאי. ההפנמה של המצב תניב אולי כוחות חדשים שיתנגדו לכיבוש. מאות אלפי ישראלים יבינו, שהכיבוש הוא לא רק רבב מוסרי אלא גם אסון קיומי.

מתיחות בעיר העתיקה, ירושלים, 12/10/15 (צילום: אקטיבסטילס)jerusalem-tens-15מתיחות בעיר העתיקה, ירושלים 12/10/15 (צילום: אקטיבסטילס)

ממשלות ישראל המיטו עלינו משבר מתמשך שגובה דם רב ומעצים את השנאה. אין לעשות סימטריה כלשהי בין העם הכבוש לעם הכובש. בכך מכירים רבים וטובים בכל העולם, ושום תעמולה לא תשנה את התמונה. הרוב "הציוני" גורם לאזרחים בישראל נזק עצום, ואנחנו זקוקים להרבה דמיון ויצירתיות כדי לשנות את פני הדברים. כל אמירה אופטימית מתקבלת בספקנות, לעתים בבוז ואפילו בעוינות. בכל זאת ארהיב עוז ואטען, שגם במצב הנוכחי ניתן לעשות לא מעט, כדי להנמיך את הלהבות וליצור בסיס חדש למשא ומתן. אנחנו מבינים שנתניהו איננו יכול לחצות את התהום שרובצת בינו לבין הערבים ובהדרגה גם בינו לבין שאר העולם. בינתיים, אפילו ביבי יכול לעשות צעד ראשון, שיזכה בתמיכת רוב אזרחי המדינה: עליו לשאת נאום מדיני במליאת הכנסת, שיוקדש כולו לגורל המסגדים על הר הבית. לדעתי, הקואליציה שלו לא תתפרק, והוא יוכל לזכות בתמיכת סיעות האופוזיציה. נתניהו צריך להכריז שישראל מחויבת לשמירת הסטאטוס קוו בעיר העתיקה בכלל ובהר הבית בפרט. היא תגן על המסגדים ותעניש בחומרה כל מי שינסה לפגוע בהם. אפילו החרדים יתמכו בעמדה הזאת, ונתניהו יוכל להצביע על שינוי במצבה המדיני וההסברתי של ישראל. חשוב שיזמין את כל הח"כים הערבים ללשכתו לפני הנאום, ויודיע להם על נחישותו לעגן באורח סמלי את שמירת המסגדים בהחלטת הכנסת. יש לו תשתית מדינית, פוליטית ואפילו הלכתית לצעד כזה.

הצלחה בנושא תמחיש את המציאות החדשה שנוצרה. רוב אזרחי ישראל הם פסימיים, בשל מערך הכוחות בישראל שנשלט על ידי המתנחלים ובני בריתם. אם תיווצר דינאמיקה אחרת, תהיה גם תקווה. מחנה השלום הישראלי ישתחרר מהאשליה שהרשות הפלסטינית היא חזות הכול, ויעודד מגעים עם כל גורם שתורם לרגיעה בשטח.

הצעד הבא כרוך בשיתוף גורמים בינלאומיים חשובים. ישראל תיזום ועידה בינלאומית בחסות אמריקאית-רוסית, ובמסגרתה יתחיל המשא והמתן האמיתי בין הממשלה לבין משלחת פלסטינית משותפת של חמאס והרשות הפלסטינית. המטרה לטווח בינוני לא תהיה שלום אמת בר-קיימא, כדי לא לבזבז זמן ואנרגיה על מטרות שאינן מציאותיות בשלב הזה. ייתכן שהתוצאות הצנועות שתניב הוועידה, יתרמו רבות לשקט באזור. יש לחתור לכך שבתום הוועידה יכריזו הצדדים על הפסקת כל מעשי האיבה לחמש שנים. מדובר בהפסקת הפיגועים, היריות וההפגזות וגם את כל פעולות הדיכוי נגד הפלסטינים. לא תהיה בנייה כלשהי בהתנחלויות, כולל בעירנו, עד שיסתיימו המגעים בין הצדדים על גורלן.

באקלים החדש שייווצר ניתן יהיה לעצור את כל פעולות החקיקה שנועדו לפגוע בשלטון החוק ובפעילות דמוקרטית, שחותרת לחיסול הכיבוש. ביבי יוכל להחליף את נפתלי בנט ואנשיו ב"יש עתיד", ולהמשיך לנהל את המדיניות הניאו ליברלית שלו. בוז'י הרצוג יכריז על תמיכתו בממשלה מבלי להיכנס לקואליציה, כל זמן שהיא מחויבת לתהליך החדש. במשך הזמן שיתוף הפעולה דה-פקטו יחליף צורה, מבלי לשנות את המהות. הרצוג וחלק מחבריו יחברו כנראה לנתניהו ויתר חברי הסיעה יצטרפו למרצ. ההסתמכות הבלעדית של נתניהו על הימין האמריקאי לא תשתנה חרף ההסתייגויות הרפות של הבורגנות החילונית. היא תמשיך להזיק ליחסי ישראל עם הזרם הליברלי החזק בארצות הברית, שכולל גם את טובי היהודים בארץ זו. לכך אין בינתיים פתרון, גם לא פתרון זמני.

הקרע המתרחב והולך בין המגזר היהודי למגזר הערבי בתוך ישראל מאיים על האינטרסים הקיומיים של כולנו. נתניהו חייב להכריז על תוכנית מקיפה לשיפור מצבם של האזרחים הערבים, החל משוויון גמור בהקצאת משאבים, ועד לתוכניות מתאר חדשות לישובים הערביים. בוגרי האוניברסיטאות והמכללות יקבלו הצעות עבודה ההולמות את מעמדם. לדעתי, כדאי  לצרף את מנהיגי הציבור הערבי או לפחות את חלקם לארגוני זכויות אדם גם במגזר המזרחי. אין שום סיבה, גם לא תרבותית, שהקשת הדמוקרטית המזרחית לא תהיה גוף משותף, יהודי-ערבי. החזון שפרסתי כאן הוא אופטימאלי, כמובן, אבל חלקים ממנו ניתנים ליישום מיידי, אם נתניהו מעדיף את הישות המדינית הקרויה "ישראל" על מצדה חדשה.

האם המצע הזה סותר את הנטייה ההולכת וגוברת בשמאל העקבי לתמוך בהקמת מדינה דמוקרטית, יהודית-ערבית, ובכך ליישב סופית את הסכסוך בין שני העמים? לא בהכרח. הדיאלוגים בתקופת שביתת הנשק יכולים ליצור חשיבה חדשה בכל הצדדים. ההצעות המינימאליסטיות מבוססות על ההנחה שקשה ליצור הידברות מפרה בתקופה המזוויעה הזאת. עם זאת, אסור שהפלסטינים יחשבו שמדובר על הנצחת הכיבוש או ההתנחלויות. האיסור על בנייה בהתנחלויות חייב להיות טוטאלי, וכדאי שמפקחים מצד המדינות נותנות החסות לוועידה יפעלו בשטח למניעת הפרתו.

מנקודת ראות שמאלית ההצעות האלה אינן אידיאליות, אבל יישומן עדיף בהרבה על המצב הקיים. כפי שהורגלנו בעבר הלא רחוק, יהיה עלינו להתפשר בין מאוויי לִבּנוּ לבין המציאות. כל זמן שהאמריקאים יאפשרו לממשלת ישראל להשתולל בשטח ולנשל פלסטינים, האסונות ימשיכו לפקוד אותנו חדשים לבקרים. מתווה הפסקת האש והבנייה בהתנחלויות (שלא לדבר על הקמת התנחלויות חדשות) מבטיח התאוששות לשני הצדדים, מבלי להנציח את הסטאטוס קוו שמכתיבים הכובשים. שיתוף הרוסים ואולי גם נציגות מהאיחוד האירופי יערוב לכך שהשדולה הפרו ישראלית בוושינגטון לא תכפה מהלכים בשטח, שעלולים להרוס את המבנה השביר של הסכמי הפסקת האש.

נכון שבכל הספקטרום הציוני אין הרבה אנשים ונשים המוכנים להיאבק נגד ההגמוניה של כוחות השוק והדומיננטיות של ההון במסדרונות השלטון. מאבקנו ברכושנות ובמשרתיה ימשיך גם אחרי השגת שלום מלא.

 • פורסם בכל העיר, 16 אוקטובר 2015
תגובות
נושאים: מאמרים

22 תגובות

 1. עדה רבון הגיב:

  מה ייתן הפסקת מעשי האיבה לחמש שנים? מתן פול ספיד אהד לבניית וביצור ההנחלויות והנישול בגדה?
  אם ההנחה הבסיסית והיא ההנחה שלי לפחות שהביביבסטרד לא מוכן למדינה פלסטינית שאינה בנטוסטן ולא מוכן לשיוויון זכויות יהודי ערבי במדינה דו לאומית, אם למה לאפשר לו התבצרות קלה יותר?
  הרי הוא יעשה כפי שהוא רוצה עם כל מה שתיתן לו!!

 2. אווה חדד הגיב:

  הו תמימות קדושה!
  ובעצם לא תמימות כי אם כסילות גמורה. הסכסוך אינו ומעולם לא היה על שטחים.שורש הבעיה:אי הכרה מוחלטת בזכותם של היהודים להגדרה עצמית.
  לכותב כוונות טובות ואולם הוא משליך מטוב ליבו (ולא מדובר באירוניה),על מטרותיהם של הפלסטינים. הכותב מתעלם לחלוטין מהאלמנט החשוב ביותר,השנאה התהומית בין מרבית האוכלוסיה של שני העמים.
  ואם כך.מה באמת לעשות:
  יש לסגת נסיגה חד צדדית לקווי 67 פחות או יותר. להקים חומה גבוהה,ובמידה תעלומת מים עמוקות ורחבות,ומעבר להן.לעלות מוקשים.
  מצידי כמזרחית שכל ההתנחלויות פרי הגותו של גוש אמונים הנתעב,כולו על טהרת האשכנזים,שגזלו את כספם של המזרחים המוחלשים, יעלו באש (מטפורית כ.
  ובן). ואולם גם אז ,אסור בתכלית האיסור,להניח שייכון השלום. באתר הזה שכל מגיביו אתאיסטים גמורים,האוהבים לצטט לנוחיותם את גדול המחמירים בדת,ליבוביץ ושכל כולו היה ציוני!,יוכלו להשען על דבריו:",איזה שלום,מה שלום,ומי בכלל דיבר על שלום.
  מה אפוא היהודים ירוויחו מכך:
  א. הפרדות מהשליטה הממאירה על עם אחר.
  ב. העולם יניח לנו במקצת.
  ג.וזה לא נוגע לגזענים מההגמוניה: מאבק מזרחי שישנה כאן סדרי עולם.

  • מוישה קצב הגיב:

   אווה: הציונים מעוניינים רק בכיבושים וטיהור אתני. הם אינם מעוניינים בנסיגה לקוי 67. גם הנסיגה מסיני העיקה עליהם קשות והתרחשה בלחץ מבחוץ ולא מן הנמנע שהם עוד מתכננים לשוב לשם בצורה זו או אחרת. ליבוביץ אמנם היה ציוני (ברמת הטכנית) אך ידע גם ידע מהו טיבם הריאלי של הציונים! את בן-גוריון השקרן לא חיבב וטען שהממלכתיות שלו תוביל לפאשיזם… לגולדה קרא רוצחת… אחרי טבח סברה ושתילה טען שהעולם יאלץ בסופו של דבר להשמיד את ישראל… והכי חשוב – את המגמה הציונית שבפועל הישווה למגמה הנאצית, דהיינו: מן האנושיות דרך הלאומיות אל החייתיות… את מתעלמת מטיבה של הציונות הפועלת (זו הדתית וזו הצבאית) וקוראת לה להיות קצת יותר נורמלית, אבל חביבתי היא ממש לא. אתם שם בספינה הציונית בורחים מהסקת מסקנה על מהותה של מדינה זו, מעלליה המזוועים, ותוכניותיה המשוגעות. משום מה חיבתכם הנואשת אל הסמרטוט הצבעונית הכחולה-לבנה מעוורת את עינכם.

   • עמי הגיב:

    ברמה הלא טכנית ליבוביץ גם טען שהערבים מעולם לא יהיו ידידנו וכי אינו רואה סיבה שבה לכשתקום המדינה
    הפלשתינית לא יחיו בשטחה מתנחלים יהודים.
    אז מה? יש בזה שמץ היגיון?
    ליבוביץ גם טען ( בראיון עם עזמי בשארה) כי לתנועה הציונית לא הייתה שום מגמה אימפריאליסטית בעת שקמה.
    דהיינו, הכוונות שאתה מייחס למדינה לא מבוססות על שום יסוד והן נטענות כלאחר יד ובצורה סתמית וילדותית.
    גם הציטוטים שאתה מביא מאת ליבוביץ הנם סלקטיביים ומציגים רק את מה שנוח לך.

    • רק עובדות הגיב:

     ציטוט: ליבוביץ גם טען ( בראיון עם עזמי בשארה) כי לתנועה הציונית לא הייתה שום מגמה אימפריאליסטית בעת שקמה..

     אולי בעת שקמה. בראשית היו ציונים תמימים שהאמינו בציונות (תהיה הגדרתה של זו אשר תהיה, שהתלהבו מן הרעיון) אבל לא מדובר במחשבות יחידים אלא בפונקציה הכוללת כפי שהתעצבה במרוצת הזמן. לכשקמה המדינה הציונות היתה פעילה כבר כחצי מאה. מדינה זו היתה מלידתה משולבת באימפריאליזם המערבי וקליינטית שלו. המזימות המשותפות התחילו אז לעבוד במרץ ו ב56 כבר עלינו כיתה לעיסקי הונאה ומלחמה משותפים.

     אשר לציטוטים של ליבוביץ, אינני עוסק בדיעותיו של ליבוביץ אלא במציאות האובייקטיבית (שבתור אדם הגון הוא הודיע עליה וקרא לכלב בשמו ללא משוא פנים). יודו-נאצים אינה דיעה פוליטית אלא מציאות חיה ובועטת ללא כל קשר לעמדה פוליטית.

     הציונות של ליבוביץ היתה מיכשורית גרידא. הוא שם לב לסכנה האלילית-משיחית, ולסחף החייתי גם כן, אבל למרות מציאותם של אלה למן ההתחלה לא נטה לייחס להם משמעות דומיננטית בין היהודים וטיבעה של מדינתם. מ 67 ואילך הוא הבין שנפל הפור. הוא הבין שאין יותר לעם הזה שום תוכן אחר. שוב, לא פוליטיקה אלא עובדות.

     • עמי הגיב:

      אתה מדבר על עובדות ? ושוב אתה מצטט את ליבוביץ בצורה מעוותת.
      ליבוביץ הבהיר בכמה הזדמנויות שהמונח יונאצים מתייחס למנטליות ששל חלקים מסוימים בעם. הוא הבהיר זאת בצורה חד משמעית ונחרצת.
      חבל שבגלל הדעה האישית שלך אתה עושה שימוש במונח זה באופן לא הגון ושמסרס את הכוונה המקורית.
      אני ממש לא מבין איך אדם כמוך שמלא וטעון נגד המדינה מכל בחינה וכמעט בכל היבט חי פה.
      חבל על זמנך, משום שאתה וחברייך לדעה לעולם לא תהיו פה בעלי השפעה וחלומך (?)מעולם לא יתגשם.

     • לעמי הגיב:

      חלקים מסויימים? בוודאי. גם 90% אחוז זה חלק מסויים…וגם מאה אחוז הוא חלק. ליבוביץ דיבר מפורשות על המגמה הברברית של המדינה היהודית ועל אלה שהתוכן "היהודי" שלהם מסתכם בכוחנות היהודית ותו לא. לצערינו לא מדובר על חלקים מבוטלים כלל וכלל והינם קיימים הן בימין והן בשמאל-מרכז הציוני, ואולי אף שמאלה משם. אינני מעוות שום דבר. ליבוביץ מבאר שהמנטליות הזו דבקה אף באישים המכובדים ביותר במדינה כולל בשופטיה המאשרים לפשעים להימשך – מסקנתו כי מנטליות נאצית רווחת בקרב הציבור ביהודי בישראל. אי אפשר להאשים אותי בסירוס וראוי שתבדוק את עצמך. מדהים שעד כמה שהדברים ידועים ונגישים לכל עדיין רבים מאד מן הישראלים שלא קלטו זאת. אשר להצעה להגר מישראל אני לגמרי מסכים אתך. הרי גם אתה תסכים שללוא אותם החלקים (הבעייתיים) מן החברה הישראלית היו כה שוליים, כפי שאתה מנסה לרמוז, הרי שלא היינו במצב הנוכחי… כלומר העם (כמעט כולו) נסחף במדרון הפשיסטי-משיחיסטי. משעה שהגענו למסה קריטית מסויימת הסחיפה הכללית היא אולי בלתי-נמנעת.

 3. לא לקרא לכלב בשמו הגיב:

  בימין-מרכז הישראלי מתעלמים מן הריאליה היודו-נאצית (על כל האספקטים שלה). ואילו בשמאל הישראלי מתעלמים מן הטיפשות והרוע שרובו המכריע של האלקטורט טבול בהן. המנטליות העיקרית במדינה היהודית היא מנטליות יודו-נאצית – אין בכלל עובדה אנושית ברורה יותר מכך. מה עם העולם הנאור? הוא אולי זז טיפה באי-נוחות אבל שתיקתו שקטה מתמיד. וראש הממשלה הקרימינלי של היישות מתלוצץ ומיתמם לפני עתונאים (זרים או מקומיים) שאינם יודעים (או שליתר דיוק פשוט מפחדים) לקרא לכלב בשמו.

  • אווה חדד הגיב:

   מזלך הגדול שאינך חי בבריטניה בימי מלחה"ע השניה,וכבריטי היית כותב את דברי הבלע שלך נגד הבריטים-נאצים. הבריטים הידועים בנימוסיהם המופלגים,שלא כמו היודו-נאצים,היו מסרים אותך ושולחים את חלקים בתיבה לגרמנים.
   על יודו-נאצים ספר לאיסמעיל בנייה שאימו סבלו וילדיו קיבלו כאן טיפול רפואי מהמשובחים בעולם.
   ואולם אין בעובדה זו אין כדי למנוע מהניה מלכנות אותך חלאת הארץ. שהרי כיהודי אתה אשם במהפכה הצרפתית (מה רע בה?),בפריצתה של מלחה"ע העולם השניה,בהפצת מגיפות,הקומוניזם ובקפיטליזם.ובכלל בכל הצרות והנגעים הפוקדים את העולם.
   ואולם,אם אכן אתה יהודי "שמאלן" עלאק, אין כל הפרש בינך לבין חרדי אשכנזי ממאה שערים. אתה תתמיד להחזיק באשליותיך ובשגיונותיך.
   מה אגיד לך,תהיה בריא וראה אך בטוב.

   • התלהמות והסחה הגיב:

    כמה נוח להסיח את הדיון לאחרים (אל בריטים, הנייה, חרדים אשכנזים. מדוע לא הוספת שמדובר בעצם באנטישמים מלידה?) כשלא נעים להתרכז בנושא. אגב, לא ברור לי מדוע אם אמי היא יהודיה אז מחובתי להתעלל בערבים ולא-יהודים כמטרת חיי. גם לא ברור לי אם אמי יהודיה (חילונית) מדוע אני "אוטומטית" נחשב ליהודי. היהדות, ומשרד הפנים, החליטו זאת עבורי, מבלי לשאול אותי, ולפיכך שאני בעצם ביחד איתך באותו העם. לא תודה, אינני חש שייך לאווירה הזו. עלי והצליחי ובריאות טובה גם לך.

    • אווה חדד הגיב:

     לאדון התלהמות והסתה.
     חס וחלילה וחס,אני ואתה לא בני עם אחד.יצאת מדעתך???
     חביבתי תקרא למי מקיפים אותך,אולי לאישתו של הניה החביב,מה דעתך?
     הרי לכם בדיחה הגונה ,בני עם אחד… אוי ואבוי לי

 4. "מה לעשות?" הגיב:

  לברוח מהמציאות לעולם ההזיות, לכתוב "תכנית צעדים" בשביל נתניהו ובשביל "גורמים בינלאומיים חשובים". כל זאת מאיש ובשם "השמאל העקבי"…

  דבר כזה עוד לא היה מעולם…

  ובכל זאת מה שמבצבץ מההזייה הזאת שברעם רוצה "שקט". כמו הרוב הדומם "לגדל את הילדים בשקט", לא להפריע… (גדעון לוי כתב על זה משהו אתמול ב"הארץ")

  אין קולוניאליזם שהוכרע ללא מאבק

  • עלי הגיב:

   הקולוניאליזים היחיד שקיים בעולם הוא קולוניאליזים איסלמי בכל חלקי העולם ובעקר באפריקה
   האיסלם השמיד מאות עמים והשתלט על שטחים עצומים במשך מאות שנים ושום מאבק לא הכריע את הקולוניאליזים הזה
   הציונות היא תנועת שחרור של העם היהודי ובזוי האדם שמתנגד לכך !!

 5. ע.ג. הגיב:

  חלומות באספמיה. שרש הבעיה הוא הסרוב הערבי להכיר בזכותם של היהודים למדינת לאום משלהם וחלקם מסרבים להכיר בזכות היהודים לחיות. לכן הבעיה אינה הכבוש אלא מחוללי הכבוש. אלה הם הסרוב של אבו מאזן לדבר על שלום והוא מסרב בדיוק כמו מורו ורבו הרוצח ערפאת. שלום יהיה פה בדיוק יומים אחרי שאבו מאזן ידבר על שתי מדינות לשני עמים ולא על שתי מדינות. לצערי ברעם מנותק כנראה לגמרי מהמציאות. ביבי צריך להגיד שהוא לא יתן שיהיה שינוי בסטטוס קוו בהר הבית? הוא כבר אמר את זה חמש פעמים. יש קיצונים יהודים שמעודדים ירי בערבים? רק בדמיון של ברעם. מעודדים ובצדק ירי במחבלים רוצחים אבל פעם אחרי פעם מוכח שגם מחבל רוצח שרק נפצע זוכה להגנה משוטרים ואזרחים יהודים כדי שאחרים לא יפגעו בהם. אפילו הטענה הדוחה של סמוטריץ שאיש צוות רפואי צריך לטפל קודם ביהודי פצוע קל ולא במחבל פצוע קשה זכתה למטר גינויים. אז המצב רע אבל רק הפלשתינים אחראים לכך שרע להם. כשהם, יחד עם חלק מהכותבים באתר זה, יתפכחו מההזיה של השמדת ישראל, אז ורק אז יהיה שלום.

 6. רמי הגיב:

  אם בארזים נפלה שלהבת, מה יעשו אזובי הקיר? ברעם מודה שהצעותיו "אינן אידיאליות" אבל טוען שהן עדיפות על המצב הנכחי. הן אכן עדיפות, אבל האם הן עצמן יישימות? וכי לא ברור הכשל הלוגי בדבריו? וכי הוא לא מבחין בכך?! הימין ימשיך לשלול כל רעיון באמצעות מערכת כזבים משוכללת של אין פרטנר. תשובת השמאל צריכה להיות תביעה ברורה ממשלת ישראל לעמוד בהסכמים שנחתמו לרבות נוסחת תו פור תו המחייבת נסיגת ישראל ל"אזורי בטחון", מעבר בטוח בין הגדה ובין רצועת עזה. על השמאל לתבוע ממשלת ישראל לצאת בהכרזה פומבית המכירה בזכות ההגדרה העצמית של הפלסטינים והקמת מדינתם בגבולות שקדמו למלחמת 67 (עם תיקוני גבול מוסכמים והדדיים). יש לדבר בניסוחים ברורים וקליטים ולהביע אותם בכל הזדמנות ובכל התוקף ולהסביר לעם כי זו הדרך לשלום ובטחון. כמו כן יש להשיב ברורות לטענה השקרית שכאילו "אין עם מי לדבר" ולהסביר כי רק אם תועלה פומבית ורשמית הצעה אחראית, ניתן יהיה לבחון את עמדת הפלסטינים. בגדול אני טוען שאת המרץ ההסברתי יש לכוון לניפוץ כזבי ביבי והמתנחלים ושאם נדבק בקו זה דיי זמן, קטוף נקטוף את פריו.

  • עלי הגיב:

   לרמי
   מה הקושי לפלסטינים להכריז
   1 ישראל היא מדינת העם היהודי
   2 הדרישה לזכות שיבה היא לתחומי המדינה הפלסטינית בלבד
   3 המדינה הפלסטינית תהיה מפורזת
   ???
   ברגע שהם יכריזו את 3 הדברים האמורים הימין יאבד מכוחו ויכון שלום אמת

 7. גד דרום הגיב:

  חיים היקר,
  המציאות אף פעם לא מבלבלת אותך,
  טרור ערבי היה בישראל נגד יהודים גם לפני הכיבוש המדומה.
  גל הטרור הנוכחי נובע מהסטה פרועה של התנועה האסלמית ושל יו"ר
  הרשות הפלסטינית שאמר שהרגליים של היהודים מטנפים את הר הבית.
  שבת שלום

 8. ק.א. הגיב:

  קרימינלים!!!

 9. צדוק התקוה הגיב:

  המלחמה היא מלחמת דת וכל נושא השטחים אינו רלונטי

 10. אשר פרוליך הגיב:

  כפי שחלק מהמגיבים כותבים, שורש הסכסוך הוא באי הכרת תוכנית החלוקה מ1947 וסירוב הערבים לקיום "נטע זר" במזרח התיכון. מה היה קורה אם הערבים היו מקבלים את תוכנית החלוקה? מה היה קורה אם לא היו 7 מדינות מכריזות על מלחמת חורמה ב1948? איך אפשר לבוא ולדרוש מעם נרדף,שמליונים רבים מהם חוסלו רק בגלל היותם יהודים, וחלמו על פיסת אדמה קטנה להניח את הראש? יש להבחין הבחנה ברורה בין המטורפים היהודים שמוכנים להקריב הכול עבור שטחים שאין כל צורך בהם חוץ בטירוף דתי כמו כן המטורפים הערבים שהדת ממשגעת אותם לבין אלה המוכנים לעשות הכול כדי לחיות בשלום ובדו-קיום. לשאילה "מה לעשות",במצב של היום,יש ללכת צד אחד ועוד צד בכוון הנכון לבנייה מחדש אמון הדדי. מצער מאוד לשמוע מנהיגים מהרשימה המשותפת משולבי זרוע עם מטורפים דתיים מהתנועה האסלמית בנאום בזחנין מוסיפים אש למדורה
  של שינאה ומוות

  • גאולה שוורץ הגיב:

   אתה רציני? ברור שגם אם הפלסטינים היו מקבלים בשעתו את החלוקה (הלא צודקת!) ומסתפקים במה שהיו מקבלים מן הכוחות הציוניים, שפעלו יחד עם הבעל-בית האימפריאליסטי, כל זה לא היה משנה לתאבי הנדל"ן והמשיח המגוזענים שהיו בוודאי מארגנים את הקונפליקט הרצוי להם (ויהי מה, כשם שזה אורגן בעירק למשל, ובמקומות אחרים, כשעלה הצורך לפלוש לשם בתואנה כזו או אחרת). אמנם קשה ואף בלתי אפשרי לדעת זאת בוודאות אבל מהיכרות הנפשות הפועלות זה כה מוחשי שאפשר לצפות את מהלך ההיסטוריה מחדש ולפי אותו המתכון (עם הסכמה לחלוקה). במילים אחרות לא הפלסטינים הם נותני הטון במהלכה של ההסטוריה אלא כוחות אחרים.

 11. אשר פרוליך הגיב:

  לגאולה שוורץ :
  האקרובטיקה האין סופית של אלה שמנסים להטיל את כל האשמה על הסיכסוך הנוראי לציונות מדאימה ביותר,אבל גובלת בחוסר יושר או גרוע מזה. מלחמת העצמאות החלה עם הכרזת מלחמה על ישראל של כל מדינות ערב גם אלה רחוקות אלפי קילומטרים וללא כל קשר לחלוקה.ברור שגם בתוך העם הפלסטינאי היו כאלה שראו בחלוקה אסון,אבל בעקר היו אלה מהמנהיגות הדתית והלאומנית הריאקציונית שהיתה כבר חזקה. טוב לפחות שאת מעלה ספק על ה"אפשרות" שאם שני הצדדים היו מקבלים את החלוקה גם אז,היהודים (הציונים) לא היו שומרים עלייה והיו מנסים לפרוץ אותה (מקווה שאת מקבלת שזה היה קורה גם מהצד השני,לפחות כפי שלמעשה קרה )
  אבל גם במקרה זה,את לא יכולה להתעלם מהחלק השני של הסיפור: הערבים והכוחות הריאקציוניים ביותר גם בקרב הפלסטינאים היו אחראים לפחות(אני מדגיש לפחות) 50% מאשמה על הסכסוך המדמם והנוראי שמלווה את שני העמים כבר מספר דורות. התעלמות מאמת זו היא רק תחזק את המטורפים מצד זה או האחר ומנציחה את הסיכסוך לדורות הבאים. בין השערות לעובדות,אני תמיד בוחר בעובדות.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים