הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 בנובמבר, 2015 20 תגובות

מורשת נתניהו

בימים אלו מציינים בישראל 20 שנה לרצח רבין. אחת השאלות שעולות בדיון הציבורי היא, האם יש דבר כזה "מורשת רבין"? אני נוטה לדעה הסוברת שרבין לא השאיר מורשת. לא כך הדבר באשר לנתניהו. הוא זוכה להשאיר מורשת עוד בחייו: מורשת של גזענות, של לנצח נחיה על חרבנו, של מדינת סעד לעשירים, של סילוף ההיסטוריה, שהחמור בסילופים הוא הכחשת השואה.

שהרי מה משמעות ההכרזה של ראש ממשלת מדינת היהודים כי היטלר לא הגה את השמדת העם היהודי, להיפך, הוא אימץ את הרעיון הציוני של ריכוז העם היהודי בפלשתינה ומי שהצית והסית את היטלר להשמיד את היהודים באשר הם, אינו אלא הרשע הזה – המופתי של ירושלים חאג' אמין אל חוסייני, באותה פגישה חד פעמית בשנת 1941? סיפור שלא היה ולא נברא, המצאה של נתניהו. הוא עיקם את ההיסטוריה בצורה גסה למען אינטרס פוליטי בר חלוף. ההכרזה של נתניהו נאמרה בהרצאה שהוכנה היטב מראש ולא כקריאת ביניים בלהט דיון כלשהו, וקיבלה חיים משלה; וכל הניסיונות של נתניהו להסביר ולתרץ כבר לא יועילו. נתניהו מפרנס ויפרנס עוד דורות של מכחישי שואה.

אני ממתין עתה בבעתה לממופעי ההפחדה הבאים של נתניהו, אשר לצרכי נוחיות פוליטית רגעית שוב ישכתב את ההיסטוריה. תארו לעצמכם הכרזה לפיה יש לראות את אייכמן באור חדש. הוא לא צורר, אלא קצין בצבא שחייב היה למלא פקודות, כפי שאנו דורשים מחיילינו. במקום בו היה לו שיקול דעת הוא התגלה כידיד העם היהודי ואף הציל יהודים, כפי שעשה עם רכבת המיוחסים של ישראל קסטנר. סיפור כזבים מסדרת "היטלר והמופתי”.

ככל הידוע, נתניהו לא מתכנן להיפרד בקרוב מהנאות העולם הזה. הוא בסך הכל בחור צעיר בשנות ה-60 לחייו ונהנה ממיטב הטיפול הרפואי. עוד נכונו לו שנות חיים רבות. אבל כאשר יגיע יומו בשיבה טובה, אני חושש שיום מותו יהפך ליום חג, מעין פסטיבל בירה, של כל הפלגים, התנועות והארגונים הניאו-נאציים שיעלו את דמותו על נס כמי ששיחרר למעשה את הגרמנים מאחריות לשואה. ברקע תוקרן, חזור והקרן, ההכרזה של נתניהו: זה לא היטלר, זה המופתי.


ישראל במסלול טוטליטרי

מאז החליט הקבינט הביטחוני להחיל על ירושלים הפלסטינית את ענישה קולקטיבית במסגרתה מבוצע העונש הברברי של פיצוץ בתי משפחות שלא חטאו, מוחו הקודח של נתניהו לא מפסיק לייצר הצעות חוק הלקוחות מבתי המדרש של משטרי עריצות. הוא מציע להקים ערכאה שיפוטית נוספת שתעסוק רק בביטחון המדינה. בתי משפט לביטחון המדינה הם מסימני ההיכר של כל מיני דיקטטורות חשוכות. בישראל גם אין צורך בערכאה כזו משום שהמערכות הקיימות, בתי משפט צבאיים בשטחים הכבושים והאזרחיים בתחומי הקו הירוק, הם מערכות צייתניות ובכל הנוגע במה שקרוי ״ביטחון המדינה״, ההרשעות הן מאה אחוזים ובמקרה הטוב 99.99 אחוזי הרשעה. לי לא זכור מקרה אחד שהשב"כ האשים מישהו בפגיעה בביטחון המדינה ויצא זכאי.

רעיון אחר של נתניהו, שלילת תושבות מאלפי פלסטינים בירושלים, מרחיב בצורה דרסטית את הענישה הקולקטיבית, מגובה במשטר אפרטהייד. שלילת תושבות כמוה כגירוש, ולי היא מזכירה את גירוש היהודים בעלי אזרחות פולנית שחיו שנים בגרמניה. הגירוש החל במרץ 1938, והמגורשים הוסעו לגבול גרמניה פולין אבל גם שלטונות פולין התנכרו להם והם נותרו בשטח ההפקר בין שתי המדינות, סובלים מהקור העז. סיבלם הגיע לידיעתו של נער יהודי בן 17, הרשל גרינשפן, שחי בפריז והוריו נמנו עם המגורשים. זעמו עלה על גדותיו. בשארית כספו קנה אקדח, שם פעמיו לשגרירות הגרמנית ורצח דיפלומט גרמני זוטר ארנסט פון ראט. הרצח היווה עילה לגרמניה לפרוע פרעות ביהודים שניכנסו להיסטוריה כפרעות ליל הבדולח. יהדות גרמניה שילמה מחיר כבד בגין הרצח: מאה הרוגים, עשרות אלפי עצורים במחנות ריכוז, בתי כנסת הועלו באש, חנויות ובתים של יהודים נבזזו והוצתו.

עם עליית הליכוד לשלטון הורה ראש הממשלה בגין לכבד את זכרו של גרינשפן ולהנציחו בקריאת רחוב על שמו. הימין הישראלי מתלונן בצביעות מוכרת על כך שהרשות הפלסטינית מכבדת רוצחים בקריאת רחובות על שמם, שבעיני הפלסטינים הם לוחמי שחרור; יהודי רצח גרמני, פקיד זוטר בשגרירות, שכלל לא היה קשור לגירוש היהודים בעלי אזרחות פולנית, והתוצאה: אלפים מיהודי גרמניה נרדפו עד צוואר- זה הגיונה של ענישה קולקטיבית הנתמכת בהתלהבות על ידי ממשלת ישראל.

וכי מה ההבדל ביו שריפת בית יהודי בברלין לבין הריסת ביתה של משפחה פלסטינית? בשני המקרים הממשלות עומדות מאחורי הפשע. מעת לעת אני שומע את הנימוק שאם לא הרשל גרינשפן הייתה נמצאת עילה אחרת לפוגרום. הנימוק אינו רלבנטי, יתכן וכן יתכן ולא, זה שייך לענף הספקולציה. מה שאנחנו יודעים זה מה שהתרחש – אלה היו שני אירועים עוקבים, הרצח ששחרר את נצרת הענישה הקולקטיבית. אם מעשהו של הרשל גרינשפן היה מוצדק, אזי יש בקרב העם הפלסטיני בשטחים הכבושים ובגלות אלפי הרשלים פלסטינים בני 17, ששלטון הכיבוש הישראלי פגע בהם ובמשפחתם והם כועסים, מתוסכלים ומחפשי נקם. מחאת היחיד של צעירים פלסטינים נגד עוולות ופשעי הכיבוש הוא אימוץ דרך פעולתו של הרשל גרינשפן, גם אם מעולם לא שמעו עליו.

אם העם הוא הריבון, כפי שלמדתי בשיעור הראשון על דמוקרטיה, אז אני – כחוליה בריבונות – מוצא לנכון להזהיר את נתניהו לבל ייכנס להרפתקה המסוכנת של שלילת תושבות. בנוסף לאי צדק בסיסי שמדיניות זו טומנת בחובה, היא עלולה להיות זרז להקמת רשת של הרשלים כשהרשל היהודי משמש מורה נבוכים.


מספר מילים על מדינה דו לאומית

שנות ה-80 של המאה ה- 20, הם ימי ממשלת ליכוד עבודה, ממשלת הרוטציה בין שמיר לפרס. רבין היה אז שר הביטחון שבין הכרזותיו זכורה ההנחיה לכוחות הכיבוש לשבור ידיים ורגליים, כמו גם אימוץ יד קשה וחזקה במטרה להכביד את הדיכוי של המתקוממים.

ספירו הודעה לעיתונות נגד מעצר מנהלי CCF05112015_00000הודעה לעיתונות של "הועד נגד היד הקשה" (מהארכיב של גדעון ספירו)

כתגובה הוקם ״הוועד נגד היד הקשה״ שלמיטב ידיעתי היה הוועד הישראלי-פלסטיני הראשון, פייסל חוסייני ז"ל ואנוכי היינו דוברי הוועד. הפעילות המשותפת הביאה אותנו יחד לשעות רבות. הופענו יחד במסיבות עיתונאים, בראיונות לתקשורת במפגשים בינלאומיים, אבל בעיקר אני צריך להודות לשב"כ ולמשטרת ישראל שהטילו עליו הגבלות שונות ביניהן מעצר בית מ-6 בערב עד למחרת בבוקר – מה שאיפשר לי להתארח בביתו למשך שעות ולהפליג בשיחות על הסכסוך, סיבותיו ודרכי פתרונו. היו בינינו הסכמות רבות, גם חילוקי דעות. הייתה לי הזכות להכירו ולהוקירו. הוא היה איש של שלום שהעדיף את המאבק הבלתי אלים על אף שמולו עומד צבא כיבוש אלים ואכזר. הוא היה חוזר ואומר לי, ״גדעון, היעד הגדול אליו אני חותר, הינו מדינה אחת מהים לנהר, מדינה חילונית דמוקרטית בה יחיו שני העמים בשוויון ואחווה.״

פייסל ידידי, הייתי משיב לו, אני שותף ליעד שלך שהוא נאור ומאתגר, אולם המימוש הוא מסלול מכשולים שאת מספרם אינני יודע, אבל הוא רב. אתה לא מחסל בהוקוס פוקוס סכסוך בן מאה שנים שהוליד שנאה, איבה, גזענות, כיבוש, קנאות דתית, פליטות, הקזת דם הדדית, ולא מניתי הכל. אתה זקוק לשלב ביניים ארוך שבמסגרתו יסתיים הכיבוש, יפונו המתנחלים ותקום מדינה פלסטינית. שתי המדינות השכנות, ישראל ופלסטין יקימו, כך יש לקוות, משטר דמוקרטי מבוסס על ערכים דומים בנושאי זכיות אדם יקיימו שיתוף פעולה בתחומי עניין משותפים כמו חקלאות חינוך ותיירות. כל אחת בתחומה תכין תכנית לימודים שלא תייפה או תשפץ את העבר אבל תדגיש כי אנחנו בשלב חדש של שינוי תודעתי של כל צד כלפי שכנו שינמיך את חומות החשד והחשש עד להיעלמם. כך, במהלך מדורג תיסלל הדרך לשלב המיזוג. ראה את הקהילה האירופית. אף מדינה לא הייתה מצרפת את גרמניה לקהילה למחרת סיום המלחמה. רק כאשר הוכיחה גרמניה כי היא מחויבת לדמוקרטיה ומכירה בגבולות החדשים שנכפו עליה ואין לה תכניות נקם, היא סללה את דרכה למשפחת העמים כשותף מלא. לסכסוך במזרח התיכון יש כמובן היבטים ייחודיים אבל העיקרון שהוליד את שיתוף הפעולה של גרמניה עם שכנותיה תקף גם כאן.

על כך היה פייסל עונה לי כי גם אם אין מנוס משלב ביניים זה או אחר הוא אינו מסיר את עיניו מהיעד אליו הוא חותר.

גדעון ספירו ופייסל חוסייני ציטוט למאמר insideגדעון ספירו ופייסל חוסייני (מהארכיב של גדעון ספירו)

נזכרתי בכתוב לעיל לאור דפוס פעולה שאני מגלה אצל מספר אנשי שמאל, ביניהם גם עיתונאים ידועים. הם כאילו מתגרים בימין ובמתנחלים בפרט, ואומרים להם, במקום מדינה יהודית שהייתה מטרת הציונות, אתם מובילים אותנו למדינה דו לאומית בה יהוו הערבים רוב, למעלה משישים חברי כנסת, מה שאמור לעורר פחד בחלקי אוכלוסיה לא מעטים. אפשר לומר על המתנחלים הרבה דברים, שהם גזענים, גזלנים, גנבים, שודדים רוצחים, ספסרי דת וכל המרבה הרי זה משובח, אבל אי אפשר להאשים אותם בטמטום. הם הוכיחו מיומנות פוליטית. עד כה הצליחו לממש את תכנית האב שלהם בזריעת התנחלויות בשטחים הכבושים, כאשר המדינה לעתים נגררת אחריהם ולעתים תומכת בהם במלוא הקיטור.

כל פעם שאנשי שמאל כתבו כי המתנחלים יוצרים מצב בלתי הפיך, סימלו המתנחלים עוד V ביומנם. הם מחייכים בזלזול שעה שהם קוראים בעל טור שמאלי שמקונן על הגלישה למדינה דו לאומית. תכנית האב שלהם ברורה: לספח כמה שיותר שטחים מהגדה המערבית, עם כמה שפחות ערבים. מחוץ לעין הציבורית הם פועלים מדי יום בסיוע הצבא ל"נקות" את השטח מערבים.

בבקעת הירדן כמעט סיימו את מלאכת הטרנספר, ובאזורים אחרים מצופף הצבא את התושבים הפלסטינים בעילות ביטחון כוזבות למובלעות שטח שדומות יותר למכלאות, בתוספת הגבלות על חופש התנועה. באשר למעמדה הבינלאומי של ישראל אין למתנחלים סיבה לדאגה. נתניהו הוכיח כי אפשר לריב עם כל העולם מבלי לשלם מחיר. גרמניה ממשיכה לשלוח צוללות נושאות טילים גרעיניים, ואובמה מוחק את העלבונות שספג וממשיך לספק את המלה האחרונה במטוסי קרב, ושאר צעצועים ממיטב ארסנל הנשק האמריקאי.

ההיסטוריה מוכיחה כי משיחי שקר שקמו בתולדות העם היהודי סולקו בסופו של דבר מהדרך לא לפני שגרמו נזק כבד. גם המשיחיות הנוכחית דינה להיגזר אולם בהבדל משמעותי אחד מקודמותיה: הנוכחית מחזיקה בידיה נשק גרעיני ועלולה לגרור עימה מלחמת גוג ומגוג שתגרום לכיליון האזור וישראל בתוכה. לכן מומלץ להיערך להגירה המונית מישראל החוצה ולהשאיר את המטורפים להתאבד. מדינה דו לאומית לא תקום אבל ההתאבדות תהיה רב לאומית.


הטלאי חוזר

שרת המשפטים איילת שקד העלתה הצעת חוק לפיה לוביסטים של ארגוני זכויות אדם הפועלים בכנסת יענדו טלאי על בגדם המכיל את שם הארגון והממשלות התומכות בו. המחשבה מאחורי הטלאי הצהוב והטלאי של השרה שקד הוא דומה: לעורר בוז ושנאה כלפי נושאי הטלאי והארגונים שהם מייצגים.

מי שלא הבינו מדוע הרוויחה מפלגת הבית היהודי את התואר מפלגה פשיסטית, אולי יבין עתה.

תגובות
נושאים: מאמרים

20 תגובות

 1. אווה חדד הגיב:

  הצעתה של שקד מגונה, ואולם אסור להתעלם מן העובדה שענידת הטלאי, מקורה במורשת הערבית המפוארת. ראה את האמנה של החלאה עומר מן המאה ה-8. לנאצים היה אפוא ממי ללמוד…

  • דני הגיב:

   התגובות שלך תמיד מעוררת בי פליאה. מעבר לכך שהן מלאות מרירות ושנאה, הן מראות על חוסר עקביות בלתי נתפס. מצד אחד את צועקת גוועלד על דיכוי המזרחיים על ידי האשכנזיים, סטריאוטיפיקציה של דמות המזרחי, הכללה גסה, ותפיסתם של המזרחיים על ידי הממסד האשכנזי כמקשה אחת, גוש בשר כהה עור, ולא כפרטים בודדים, שווי ערך, אינדיבדואלים. ועם זאת, בתגובות שלך תמיד ״הערבים״ הם מקשה אחת, כאילו חצי מיליארד ערבים חושבים אותו דבר, מתנהגים אותו דבר, בעלי אותה השקפת עולם. כנראה שקיבלת והפנמת בצורה יוצאת דופן את החינוך האשכנזי המתנשא והמזלזל שנגדו את יוצאת לעיתים כה קרובות באתר.

   • אווה חדד הגיב:

    לדני.
    שנאה ומרירות אני מוצאת דווקא אצל אנשי האתר הזה,ליהדות בתור שכזאת ולציונות. אותך הייתי ממקמת בראש הממורמרים והשונאים. כאמור מעולם לא התרשמתי מאשכנזים היוצאים בחירוף נפש מקלדתי ל"הגנת" הערבים.
    אני הרי באה מהתרבות הערבית-יהודית,ומבין שנינו אין שום ספק עם מי ה"ערבי" ימצא שפה משותפת.
    ובכלל,במקום לצאת מגדרך,לך וקרא את אמנת עומר בויקיפדיה,ואחר כך תשתמש בגידופים.
    לא יעזור לך: הטלאי לקוח מן המסורת הערבית.
    הדבר היחיד מבין שלל הגידופים להם אני מסכימה הוא ההיגד מתגובתך :"החינוך האשכנזי המתנשא והמזלזל…"
    שתה מים קרים,תרגע ומי יתן ויומך לא יהא חלילה עליך הרגל.

 2. טוב שברחתי לחו''ל הגיב:

  כפי שהפרופסור הזקן חשש, מורשת היודונאציפיקציה החלה לה זה מכבר. ממתי? לפחות מאז האצבע הקטנה והמחסלת של בן גוריון שהורה על גירושים. גרשת וגם ירשת. תורשה, מורשה, מורשתי, מורשתינו, מורשתיכם, מורשתיכנו – סבבה על ראש שמחתינו: עם ישראל חי. עם ישראל חי. מעגלים, מעגלים. הכותל בידינו. הכותל בידינו. לתקוע בשופר ולחולל מסביב לרב הצבאי – כולם ביחד. לוינגר, רבין, מוטה, דיין. ניצחנו!! יש אלוהים!! אנחנו על המפה. ונשאר על המפה. חברים יקרים, המראה אינה משקרת …

  • אווה חדד הגיב:

   כולי תקווה שברחת לפריס. ואגב, אם ברחת מדוע המקום הזה מעניין אותך בכלל.,,האם אין בכך משום סתירה?!

   • צדוק התקוה הגיב:

    אווה הבריחה לפריס לא תעזור לן שם המצב בעתיד יהיה גרוע יותר מאשר כאן והמבין יבין לא הוא פשוט "דואג לעם ישראל"

 3. תקופה אפלה הגיב:

  הנשיא הטרי (סבסטיאן קו) של התאחדות האתלטיקה הבינלאומית הודיע (באיחור?) בעקבות גילויי השחיתות באתלטיקה כי מדובר ב"תקופה אפלה" שבתולדות הספורט. פרשנים מסכימים כי לרדת נמוך יותר בכלל אי אפשר. ובכן, אם השחיתות והשוחד שמתגלים בספורט נחשבים (בצדק) לתקופה אפלה אז מה הדין לגבי מה שמתרחש, מזה עשרות שנים, במדינה היהודית ובכל התעשיה שניזונה מהחגיגה המצחינה…? ניתן לדמיין שאת הספורט אפשר עקרונית לשקם תוך כמה שנים אבל האם ניתן להעלות על הדעת שיקום בישראל בעתיד הנראה לעין? לא ולא. במקרה זה שום שיקום לא קרה ולא יקרה. בישראל אף מסרבים להכיר במצב לאשורו… איפה המשטרה? איפה האו"ם? איפה בית הדין של האג? איפה הציבור? מרוב אפלה לא רואים את האפלה. סבסטיאן קו – הלוואי עלינו האפלה שלכם שם באתלטיקה…

  • אמיתי הגיב:

   לכל מרי הנפש שבסביבה. על אפכם ועל חמתכם מדינת ישראל היא אור באפלה.
   מספיק שתסתכלו מסביבכם ברדיוס של כמה מאות קילומטרים ומה שתראו
   זה אוסף של מדינות טוטליטריות, מפגרות עם אספסוף של שבטים שנלחמים אחד נגד השני
   כשאף אחד לו יודע למה ומדוע ומי נגד מי.המדינה הדמוקרטית היחידה באיזור שעל
   אף כל הקשיים והאוייבים מבית ומחוץ היא עדיין החלופה הטובה ביותר לכל יהודי
   ולכל ערבי בסביבה. רק תעזו להציע לתושבי או אל פחם את ההצעה לחבור לגדה
   ותבינו מיד למה אני מתכוון .

   • ק.א. הגיב:

    בא נבדוק מה שאתה אומר. התהליך לו אנו עדים הוא שטיפת העולם כולו ברוח המיסחור הקיצוני והריאליטי מבית האימפריה. כמובן שישראל נסחפה בזה לחלוטין ועוד מחיתוליה. אבל לא כל העולם מעוניין לחיות בתוך קניון וריאלטי מערביים-חזיריים שבו דוחפים זבל מפלסטיק למרבית האנשים וחולבים אותם עד הקבר. הם לא רוצים לחיות בתוך תשדיר פרסומת אחד גדול למשקה מוגז, לג'ינס קרוע וליפסטיק. ולמען האמת לא חייבים להיות מוסלמי כדי שלא לאהוב את זה. לג'נוסייד התרבותי חסר הרחמים הזה אתה קורא אור באפלה… הרי אפילו אתה בתוככי תוכך מתעב את המצב הזה. אבל השנאה לאחר ולשונה חזקה אצלך (ואצל רוב התמימים) מן התיעוב למושחתים שמהתלים בך! תמורת קופון הנחה של כמה גרושים בסופרמרקט אנחנו רצים כמו משוגעים אחרי הפחד להשאר חלילה בלי איזה סחורת זבל מפלסטיק שיוצרה בסין. מתאר לעצמי שאתה יודע מה זה בלאק פריידיי?… ואם אתה לא מחבר את הנקודות זו בעיה שלך. התהליך החזירי הזה החל בשנות ה40-50 באופן מפתיע עם הקמתה של המדינה היהודית. אופס! טעות, טועים, טעינו. ואחרי עשרות שנות התעללות, כולל גאוונטנמו, כולל עירק, כולל לוב, ומיליונים של קורבנות, זה המצב.

    • אמיתי הגיב:

     ק.א תהיה ממוקד.
     ערבבת אלף ואחד נושאים נושאים ירוקים, מוסלמים, תרבות צריכה , עירק, גוונטנמו , קורבנות , ג'נוסייד, משקאות מוגזים ועוד ועוד ועוד ….. הותשתי.
     יפה שבתום המחקר המעמיק שלך הגעת למסקנה המאוד מקורית שהכל באשמת המדינה היהודית שהוקמה מתי שהוא בשנות ה- 40-50 (48 בשבילך) .
     איך שהוא תמיד היהודים יוצאים אשמים במילייה שלך .
     אני מנחש שגם הפיגוע בפריס היה באשמת היהודים . אם כבר אז כבר.

   • שירה הגיב:

    נכון, על פניו זו לא מדינה רעה. יש ביטחון מינימלי, ביטוח רפואי לכל התושבים ואם אתה יהודי או מערבי, אפשר יחסית בקלות למצוא עבודה בשכר מינימום שזה לא רע בכלל, מעל 1000 יורו (בהרבה מדינות באירופה יש שכר מינימום גבוה יותר אבל מאוד קשה למצוא עבודה 'פשוטה'). אבל- זו לא המדינה שמי שיצר אותה ובנה אותה חלם עליה והיא הולכת ומדרדרת. מדינות פושעות יכולות עדיין להיות מאוד עשירות ולהפיק תרבות ברמה גבוהה. השאלה היא כמה סבל גורמת ישות מדינית מסוימת והאם הסבל הזה הכרחי.
    אם נסתכל על מדינה כמו מצריים. היא פחות מפותחת מישראל והחיים שם בוודאי לא קלים להרבה אבל אתה יכול לחיות עם ההורים שלך עד שתתחתן ויהיה לך אוכל על השולחן. חייך וכבודך לא בסכנה. לגבי הפלסטינים והפליטים, אין דרב אחד שהם יכולים לעשות כדי להמנע מהסבל. הוא מנת חלקם בהכרח, מעצם היותם פליטים או פלסטינים והאחראית למצב הזה היא מדינת ישראל ואזרחיה המוסתים.

    • צדוק התקוה הגיב:

     האם רק ישראל אשמה במצב הפלסטינאים או אולי פעם אחת תאשמי את ההנהגה שלהם ב47 שלא תמכה בחלוקה ב 48 שיצאו למלחמה וב67 חוסיין מלך ירדן שהתבקש לא להצטרף למלחמה ואולי לא הייתה קימת בעיית " הכיבוש" וגם בעיית הפלסטינאים אולי היו מקמים את מדינתם בשטחי 67 שעד אז היו שייכים לירדן מעולם מנהגי ערב לא אשמים???

 4. עלי הגיב:

  גרינשפן מונצח (לאחר שנרצח על ידי הנאצים) הרבה שנים אחרי מותו.
  ההנצחה היא הרבה שנים לאחר שאנחנו יודעים מה עשו הנאצים ליהודים
  לכן תפיסת הרצח מקבלת משמעות שונה מההיבט ההיסטורי.
  אצל הפלסטינים הרוצחים מקבלים משכורת והם מתקבלים בתשואות בכנסים חגיגיים(בהיותם בחיים)
  ולכן כאן מתקיים שבח ישיר למעשה הרצח ועידוד לביצוע רצחים נוספים.
  לגבי נתניהו הוא יצא אידיוט מושלם לנוכח הביקורת שספג מצד כל ההיסטוריונים
  ולכן לא הייתי מכניס אותו בקטגוריה של הכחשת שואה
  מאידך
  הזמנת ח"כ זועבי על ידי ארגוני שמאל כדי שתדבר על ליל הבדולח זו הכחשת שואה
  …ואין אפילו צדיק אחד במחנה השמאל שיגנה את זועבי….(יכלה להיות הגונה ולסרב להזמנה).
  לגבי בקעת הירדן (זה גם אינטרס מובהק של ירדן ומדינות המפרץ ליצור שם חיץ) הרשות הפלסטינית מעודדת בכסף את הבידואים להקים ישובי קבע (הרשות משתמשת בבידואים לצרכים פוליטיים) וזאת למרות שהבידואים נוהגים במשך עשרות שנים לרדת לבקעה בחורף ולחזור בקיץ להרי חברון.
  לא הייתי מתהדר בפייסל חוסייני לנוכח הדברים שאמר לפני מותו..הדיבור על גרמניה הוא קשקוש
  גרמניה נשארה מדינה בגלל המלחמה הקרה

 5. מגדעון גיתאי לגדעון ספירו הגיב:

  1. את "מורשת רבין" אפשר לסכם בקצרה: בצעירותו עסק בגירוש לפקודת בן-גוריון שניתנה "בהינף יד". אח"כ הבין שצריך לעשות הסכמים עם נציגי המגורשים.
  למסיתיהו יש מורשת של APARTHEID, גזענות ואלימות.
  2. אלפים מיהודי גרמניה נרדפו עד צוואר, אבל רצח הדיפלומט הגרמני היווה רק את התירוץ לכך. שלילת תושבות מפלסטינים במזרח י-ם דומה להרס שכונות השחורים בד. אפריקה (אלכסנדרה ודיסטריקט 6) וגרושם לטרנסקיי וסיסקאי.
  3. לפני שישראל סגרה את "אוריינט האוס" שכן שם מרכז המחקר שהקים פייסל חוסייני. על הצוות המצומצם נמנתה גם הפסיכולוגית Raija-Leena Punamäki, חברתי לחיים. כך הכרתי את פייסל, שבחר לדבר עימי עברית. הוא סיפר לי איך בחר לשנות כיוון, ובמקום לעסוק בטייס, חזר מעיראק ופעל לקירוב לבבות. הוא היה איש-שלום נטו. לכן סגרה ישראל את המכון שהקים. זה היה עוד אחד מה"טלאים הצהובים" שענדה הציונות עלינו.

 6. גדעון ספירו הגיב:

  לגדעון גיתאי,
  שם כמוב
  תודה על תגובתך. איזכורו של פייסל הצטמצם לנושא רשימתי. עם מותו פרסמתי כתבת פרופיל בשבועון מעריב בירושלים "כל הזמן" (8.6.2001) תחת הכותרת "אהבתי אותך פייסל"ןשם כמובן גם כותב גם על סגירת האוריינט האוס והמשתמע מכך, מעצרו המנהלי ועוד. מכל מקום טוב ששלחת את התגובה והרחבת את היריעה.
  שמחתי לקרוא על חברתך לחיים. מסור לה שלומות ממני;

 7. אלי הגיב:

  מדינה חילונית דמוקרטית ??
  יש דבר כזה במזרח התיכון או שמה שפייסל חוסייני מכר לך זו עטיפה נוצצת למדינה עם רוב ערבי מוסלמי לאחר חזרת הפליטים

 8. אלכס מסיס הגיב:

  המגיבה אווה חדד מכנה אישיות איסלמית מדורות קודמים כ"חלאה" ומתלוננת על גידופים בתגובה
  המופנית אליה…
  גדעון ספירו מעלה בטורו נושאים רבים ושונים – היה רצוי שהמגיבים יציינו לאיזה מהם תגובתם
  נראה. למרבה הצער, שמרבית המגיבים אינם מהשמאל והם מביאים לשולחן הדיונים/תגובות עמדות
  ימניוץ או מרכזיות מה שהופך את מדור התגובות לרשימתו המעניננת של ספירו – לפורום וויכוחים
  על עולם ומלואו

 9. אווה חדד הגיב:

  למסיס. סליחה שביקשתי להשכיל קמעה את הכותב דני. אם יהא הדבר יפה בעיניך אכנה את עומר מחבר הגזענות והאפליה באמנה שלו,שקבעה את אורח חייהם במידה לא מבוטלת של היהודים.בארצות האיסלם,אביר אציל איש מופת של ממש. אליו התכוונו מן הסתם הפילוסופים שדיברו על הוירטו-המידה הטובה.
  חשוב מכך,אני מחשיבה את עצמי כאשת שמאל לא פחות ממך אם לא יותר.
  מעולם לא שמעתי ממך מילה בגנות ההסללה הארורה של ילדים מזרחים (עיין בנתוני המיצ'ב האחרון),בגנות הצחוק שעושים מחוק הדיור הציבורי (והרי כולנו יודעים למי הוא נועד…),על כך שרק 9? אחוזים מהמרצים מזרחים,ועוד כהנה וכהנה. הרשימה ארוכה אף מייגעת.
  אתה יכול ללהג עד מחר על הפלסטינים,אבל אם אינך מזכיר ולו גם פעם את הגזענות נגד המזרחים,זה כאלם פאדי. כמומחה לזכויות הפלסטינים אתה ודאי מיטיב לדעת מה הפירוש…
  בלא מלחמה על שיויון חברתי בחברה הישראלית אין שמאל. שהרי המוטלת את המושג שיויון (וזה מה שאתה בדיוק עושה-הכיל בריבית חרב גם את הרעיון הנפלא הקרוי,שמאל!

 10. אווה חדד הגיב:

  תיקון:שהרי בנוטלך את המושג שיויון היכת באיבחת חרב את הרעיון הנפלא הקרוי שמאל!

 11. דניאל קלטי הגיב:

  בנגע לניאו-נאצי מכחיש-השואה, הפסיכופאט המתועב נתניהו: למן הרגע, בו אמר מה שאמר, חדל – מבחינתי – להיות ראש-ממשלת ישראל והפך להיות בדיוק זה: ניאו-נאצי מכחיש-שואה ופסיכופאט מתועב.

  אני תובע בזאת, מכלל המחשיבים עצמם אנשי-שמאל, להפסיק ומייד להכיר, בתפלץ דנן, כראש-הממשלה. אין לו, עוד, שום לגיטימציה לעמדה הזאת ולתפקיד הזה. כל הממשיך להכיר בו, מסכים – מן-הסתם – עם דבריו.

  יש לסלקו לאשפוז פסיכיאטרי כפוי ומייד!! ואז להביא, כמובן, לבחירות חדשות לאלתר.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים