הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 בנובמבר, 2015 42 תגובות

לרוב, אין צורך לנמק את חשיבות נושא הלחימה בסוריה מאחר ונושא זה נמצא במרכז החדשות הבינלאומיות. אך בישראל מיעוט העיסוק בנושא מובן ומוצדק מסיבות מוכרות. אף על פי כן אפשר לטעון שהאירועים סביב המשבר הסורי אמורים להיות הרי גורל לעתיד המאבק הישראלי פלסטיני.

syria-ontheglobe

אנסה להציג באופן אובייקטיבי את שתי העמדות הקוטביות בשמאל. כמובן, שניתן להטיל ספק בעמדותיו של כותב שורות אלו, אך בכל זאת אעשה ניסיון להציג את שתי העמדות המנוגדות בצורה אובייקטיבית ככל הניתן, והקורא ישפוט. בנוסף אביא מגוון מבואות מפרשנים מהעולם התומכים בשתי העמדות.

את שתי העמדות המנוגדות בשמאל אכנה, לשם הדיון: העמדה “המהפכנית" ו העמדה "הראליסטית". אין לייחס חשיבות לשמות כשלעצמם, אבל יש לייחס חשיבות לתוכן העמדות ולהנמקות.

העמדה המהפכנית:

הדוגלים בעמדה זו טוענים כי בסוריה מתחוללת מהפיכה. המהפכה היא חלק מ"האביב הערבי" , מהפכה שהוטבעה בדם על ידי שלטון אסד. ארצות הברית, רוסיה, ויתר המעצמות האימפריאליסטיות והריאקציוניות פעילות בסוריה אך ורק כדי לבצע חלוקה מחדש של אזורי ההשפעה. לדידם של ׳המהפכנים׳ בשמאל, אסד אינו פוסק מפעולות זוועתיות נגד עמו, ויש צורך לבנות חזית סולידרית עם העם הסורי, ואין פתרון ראוי אחר למשבר. ׳המהפכנים׳ גורסים שכל ניסיון לתמוך במשטרו של אסד יפגע באמינות השמאל, הן פוליטית והן מוסרית. כנגד הטענה שסוריה היא מדינה אנטי-אימפריאליסטית, המהפכנים מבקשים להזכיר את האידאליזציה הסטליניסטית המאפיינת את אופן המשטר של רודנים  טוטליטריים ואופורטוניסטיים.

לסיכום, מדובר בקריאה להצלת המהפכה הסורית מידיהם של כוחות אימפריאליסטים הבוחשים באזור.

העמדה הראליסטית:

היא העמדה הדומיננטית בשמאל, מתבססת על תפיסתה את יחסי הכוחות כפי שהם כיום, מתוך הסתכלות על התהליכים המתרחשים בשטח. כך, ארצות הברית נאלצת לסגת מאזורי ההשפעה וההגמוניה שהיו בשליטתה. בעקבות נסיגה זו קיימים נוצרה תחרות בין חוגים אימפריאליסטים שונים. תחרות זו והשלכותיה קריטיות לשמאל השואף לקיים דיאלוג מדיני ומעשי בין הכוחות שיצאו נשכרים מהנסיגה האמריקאית.

השמאל ׳הראליסטי׳ טוען שיכולתו לרכוש השפעה מותנית בהשתתפות פעילה במאבקים השונים המעצבים את המדיניות חדשה כלפי מוקדים הכוח המתפתחים. הנמשל לגישה זו הוא המאבק להשגת הסכם מערבי עם איראן בנושא הגרעין.  העמדה ׳הראליסטית, רואה את העמדה המהפכנית (השמאל המהפכני) כמקבילה לעמדתו של נתניהו והימין הריאקציוני בקונגרס האמריקאי, במאבק המשותף שהם מנהלים נגד מדיניות ממשל אובמה ושאר עולם התומך בהסכם.

גם אם נקבל את ההנחה שהייתה התקוממות  עממית מהפכנית נגד אסד, ברור שכוחות האופוזיציה נפלו לידי קבוצות ג'יהדיסטיות שונות. הניסיונות של ארה"ב לטפח אופוזיציה מתונה לשלטון אסד נכשלו כישלון חרוץ.  עליית כוחו של דאע"ש, בעידוד ובתמיכה כספית אדירה של הסעודים היא סכנה ממשית לעמי האזור. דאע"ש אינו עוד גורם שולי, אלא ניסיון לכבוש את כל האזור על ידי כוחות ריאקציונרים מהסוג הגרוע ביותר.

טענותיהם של גורמי שמאל מהפכניים המאשימים את ארה"ב ובעלי בריתה שלא השקיעו מאמצים נרחבים להפיל את משטרו של אסד אינן מחזיקות מים. נוצר מצב בו ישנו מחנה שמאל המתחבר לביקורות הימין הריאקציוני הטוען שאובמה נכנע ללחץ "הפייסנים" כשלמעשה אובמה ובעלי בריתו ביקשו לנהל מלחמה נגד אסד בשתי החזיתות, נגד אסד ונגד דאע"ש וכשלו בשתיהן. כעת המוצא היחידי האפשרי הוא הדברות בין המעצמות.

לאור הנסיבות חובה לנסות לבודד את האגף האלים והתוקפני ביותר במחנה שמרני זה. עמדה זו חשובה במיוחד למחנה השמאל הישראלי המבקש לצאת נגד המגמות  המובילות בממשלת ישראל תחת שלטון נתניהו.

לעיונכם מצורפים שבעה מאמרים מקיפים ומומלצים לקריאה בעד ונגד היוזמה הרוסית:

תגובות
נושאים: מאמרים

42 תגובות

 1. אלמקייס הגיב:

  אני בספק אם ניתן לקרוא לאותן תפיסות "עמדות" בהתחשב בעובדה שהן מתעלמות מן המציאות הפוליטית של סוריה. האמת היא שמלבד דאעש, ארה"ב לא הצליחה ליצור אף כוח אמיתי בתוך סוריה כדי שילחם למען האינטרסים שלה. וללא משתפי פעולה מקומיים, לא היה מעולם שום סיכוי לקנוניה שלה. זה כמובן לא צריך להפתיע אף אחד כיוון שברור לכל בר דעת שאין אף כוח חברתי בסוריה שיש לו אינטרס משותף עם זה של האימפריאליזם האמריקאי. להבדיל מסיפורי הפיות שאוהבים לספר לעצמם "מהפכנים, ריאליסטים מתונים ושוחרי שלום", אין מקום לכולם תחת ענן הגופרית האימפריאליסטי ואמריקה לא יכולה לעשות "דיל" מוצלח עם כל מדינה ומדינה ויש מדינות רבות שאפילו לא מוצאות עצמן עומדות בדילמה מול האולטימטום האמריקאי של "כסף או עופרת". העם הסורי בהנהגת אסד היה שמח להגיע להסכם כבר מחר. וכשארה"ב תובס, היא לא תצטרך עידוד של "ריאליסטים ומתונים" כדי להגיע להסדר עם ה"מעצמות". העמדה המתונה והריאליסטית היא תמיכה בסוריה בהנהגת מפלגת הבעת' ואסד.

 2. ק.א. הגיב:

  עמדה מהפכנית = להגיד את העובדות כפי שהן.
  עמדה ראליסטית = תועלתנות. נקודה.
  חשוב לציין שבכלל לא נכנסו לפוליטיקה – אלא אנו בתחום היושר האינטלקואלי בלבד.

  מאז תעתועי 9.11 להגיד את האמת (בכל שטחי החיים!) נחשב יותר ויותר להיות "מהפכן". אז מה אנו אמורים לעשות עם זה? תשובה: לקנות אייפון ואייפד לעצמינו ולכל אחד מבני המשפחה וביחד ולהזמין נון-סטופ סחורה שאינה נחוצה לנו מאמזון. ובאמזון אמורים לספק לנו אותה כמה שיותר מהר שחלילה לא נמתין יתר על המידה – פן נתעלף.

  במצב זה אין יותר משמעות לאמת. למדנו לוותר עליה בקלות קלות רק בכדי לזכות בקופון הנחה של כמה פרוטות בסופמרקט שמנהל אותנו כעדת זומבים – אני מזמין באמזון משמע אני קיים. וזה הכל. הכל.

  • דינו הגיב:

   מעניין מאוד שבתור מי שרואה עצמו "מהפכן", לא הודית בעובדות ולו פעם אחת:
   לא ציינת את בשאר אסד וחבר מרעיו כמי שהרסו את סוריה במו ידיהם, עינו וטבחו בעמם בצורה אכזרית ביותר, והם האשמים העיקריים במצב הנורא בארצם המשוסעת והמדממת.
   ולא הודית בכך שאיראן היא מדינת טרור אימפריאליסטית אלימה שידיה מגואלות בדם סורי, עיראקי, תימני ולבנוני.
   ואם כבר מזכירים "הזמנות נון-סטופ של סחורה שאינה נחוצה לנו מאמזון.", אין לי אלא לשוב לסוריה ולמאמר הבא מאת הגארדיאן הבריטי המגלה מעט מהלך הרוחות בארמונו של הרופא הטוב,
   ממנו נשלחות ביד אחת פקודות טבח ופשעים נגד האנושות, וביד השניה הזמנות של "סחורה שאינה נחוצה לנו מאמזון" ומשאר חנויות וירטואליות:
   http://www.theguardian.com/world/2012/mar/14/assad-emails-lift-lid-inner-circle

   אכן משטר אנטי-אימפריאליסטי למופת שיש לשמרו בכל מחיר לטובת העם הסורי

   • ק.א. הגיב:

    אין שם צדיקים. הנה אמרתי. מבסוט?
    אבל אצלינו במערב התחכום הנפשע עובר כל דמיון. אתה חי באשליות דינו. פשוט חי באשליות. למה אתה חושב שיש לי איזה סימפטיה למוסלמים? מדוע שתהיה לי? אין לי. ואילו אתה, משום מה, מעצים את האיסלם הקיצוני (שהוא ברובו תוצרת מערבית!) לרמה השפעתה של המנטליות החזירית-אימפריאליסטית – שאולי אינך יודע לזהותה ולעמוד על טיבה. אני משער שזוהי הבעיה – לא יצא לך (ולרבים כמותך) להיתקל בזה או להרהר בזה. אבל זה יגיע. בוודאות. במצבינו הריקבוני-בהמי, מסחרי-סירחוני, שיקרי-תועמלני, לא פלא שיש מליוני בני אדם בעולם (ללא כל הבדל דת, גזע, מין) שמאסו ושנגעלים ממה שקורה למציאות ולתרבות המערבית שסוממה והושחתה בידי שיכבה קטנה ודוחה של רודפי ממון מקצוענים וחסרי לב. המערב זקוק כעת למנהיגים אחרים שיוכלו לחלץ אותו מריקבונו אבל אנשים ערכיים לא יכולים להכנס לפוליטיקה המושחתת. המערכת פשוט מקיאה דווקא את הטובים, את בעלי הערכים ההומאניים שלא ניתנים לשיחוד. ככה נראה המערב ה"נאור" תחת השגחתה של האימפריה. ואתה בוחר לחטט באירן כאילו זו בעיה מרכזית…

    • דינו הגיב:

     איני מסכים איתך.
     בריה"מ היתה מתחרה קשה ואכזרית לכל החולי והלקויות של המערב: באימפריאליזם, בדיכוי, ברמייה , במרחץ דמים, you name it
     ולפני כן – האימפריה העות'ומנית. בקיצור – לא חסר גם לצד שכנגד.
     לגבי מה שקורה לתרבות המערבית (מה שכינית "הריקבוני-בהמי, מסחרי-סירחוני, שיקרי-תועמלני"), ובכן, אתה אולי טועה וחושב שאיני מודע למתרחש אך יש לי חדשות בשבילך. ובהמשך לסרטון החביב שצירפת לתגובה אחרת – קבל את זה:
     https://www.youtube.com/watch?v=MhxXZa29FVE
     .. עם כמה אומנים שאני מכיר ומוקיר כמו Coil ו-David Tibet,
     שלא לדבר על Genesis P-Orridge הנפלא שלא מופיע כאן.
     אני הראשון שיודה ברקבון המערבי, אבל במערב יש משהו שלא יתכן באף אלטרנטיבה, והוא… האלטרנטיבה! חברים כאלה כמו בסרט הזה היו נזרקים לגולאג בבריה"מ, זוכים ל"חינוך מחדש" בסין או עוברים white torture באיראן.
     והנה מסתבר שבמערב אתה עדיין יכול להיות מי שאתה: אלטרנטיבי, הומוסקסואל , שמאל קיצוני… רק "תחת השגחתה של האימפריה"! החירות לומר וליצור לא תינתן לך במקום אחר המוגדר "אנטי-אימפריאליסטי" (כאשר למעשה גם מקומות אלה הן אימפריות…)

     • ק.א. הגיב:

      1) למה אתה מניח שאם קיימת קריאה לפושעי המערב להיחקר בהאג אז שזה יוביל לאלטרנטיבה של גולאגים? למה אתה חושב שאני קומוניסט? למה אתה חושב שאני איסלמיסט? 2) אם אתה מסכים שהמערב רקוב אז קודם כל חייבים להבין ולהסכים נקודה כמותית – כלומר עד כמה הוא רקוב? – ואני אומר לך שהוא מאד מאד רקוב (ואין לי מקום להרחיב הדיבור בזה). 3) אם אנו מסכימים שלתת למערב (שלנו) להירקב זה פשע – אז מה אתה מציע לעשות עם אלה שמובילים לפשיעה הבלתי פוסקת הזו? 4) עזוב את רוסיה וסין במקומן ותטפל במה שקורה אצלך בבית קודם. 5) גם אם ברוסיה ישנם גולאגים נוראים (אגב, הידעת שהמשטרה באמריקה "החופשית" חיסלה 1,000 אזרחים אמריקאים מתחילת השנה?…) מה זה קשור לטיפול בריקבון הקרימינלי שחוגג אצלינו? 6) עמדתי אינה פוליטית אלא שישנו שלטון פושע שעושה כרצונו והוא חסין לגמרי. 7) שים לב שאפשר להיות מי שאתה רוצה כל עוד אינך מאיים עליהם 🙂

     • דינו הגיב:

      1. אני מתכוון לכך שגם פושעי המערב וגם פושעי הלא-מערב – כולם יובלו אחר כבוד להאג. אתה לעומת זאת נוהג לקפוץ עם "האימפריה" בכל פעם שפשע "לא-מערבי" עולה לדיון, במטרה ברורה להקטין מחומרתו ולהסית את הדיון. העיקר שלא יואשם מישהו שאינו מערבי.
      2. יש רקבון גדול במערב, אכן, אך לא יותר מאשר בחלופות שלו (ע"ע רוסיה). מה גם שהיתרון של המערב הוא האפשרות לגלות את הרקבון, להצביע עליו ברבים (למשל האתר הזה) ולהציע אלטרנטיבטות כדוגמת מפלגות שמאל (אמיתי) וכו'.
      3. הדבר היחיד שאפשר לעשות הוא להציע את האלטרנטיבה להמונים בצורה עניינית ת, בגובה העיניים תוך ראייה אובייקטיבית של המציאות, וזאת במקום לחזור על מה שהשמאל עושה שוב ושוב ולכן ממשיך בעקביות (בכל זאת "שמאל עקבי", לא?) להיכשל במבחן סחיפת ההמון.
      4. אצלי אין סתירה בין טיפול בפושעי רוסיה, סין, איראן, סוריה וכו' לבין טיפול בפושעי המערב. אתה הוא זה המציג סתירה בין הדברים כאשר בכל דיון על אחת מהרעות החולות הנ"ל אתה מסרב להכיר בפשעיהם ומציג את המערב כפושע היחיד.
      5. שוב, אין קשר. אתה הוא זה הטוען כל הזמן בעקיפין (כמעט במישרין) שיש קשר.

     • ק.א. הגיב:

      רק לשם הסקרנות, דינו, תן לי דוגמה לכמה פושעים מן המערב שצריכים להיות מובלים להאג (כפי שאתה טוען) ועל איזה פשעים הם יחקרו שם? האם יש בינהם גם כאלה ממחוזותינו? אנא פרט…

     • דינו הגיב:

      "פושעים מן המערב שצריכים להיות מובלים להאג"? קלי קלות:
      קח כל מחדל אנושי וסביבתי בקנה מידה בינוני פלוס או שוד של אוצרות מדינה אחת ע"י אחרת, בדוק את מערכת ההון-שלטון מאחורי הפשע – והרי לך שורת נאשמים מפוארת.
      למשל סווט-שופס במזרח הרחוק, עקירת יערות בדרום אמריקה, אסון בופאל בהודו, שיעבוד גאבון לצרפת,
      ואצלנו… טוב, הייתי אומר שכל ממשלה ישראלית (על כל שריה) שלא פעלה במרץ וללא לאות לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, שזה למעשה רוב ממשלות ישראל לדורותיה, והייתי שולח להאג גם את כל מי שהיה מעורב (מי בפועל ומי בחוסר מעש) בפשע העובדים הזרים שהיה כאן במשך שנים, ואולי קורה גם עד היום.
      זו כמובן רק פיסה קטנה. קצרה היריעה.
      אני מניח שלא אוכל לקבל ממך רשימה מקבילה של פושעי רוסיה, איראן וסוריה שפולשים, טובחים, רוצחים, מענים ושודדים מכל הבא ליד. זו מהות ההבדל בינינו. אני מביט בשתי עיניים ואילו אתה רק בעין אחת.

    • ק.א. הגיב:

     לא ממש נקבת בשמות אבל לעצם העניין הגענו להסכמה שמדינת ישראל היא בעצם מנגנון של פשע. סוף כל סוף. אשר למזרח בוודאי שהוא שורץ פושעים אבל לפשיעה שם אין את הדבקות ההתקפית להשתלט על העולם ויהי מה. הערבים אינם מעוניינים להפוך את האמריקאים לצרכני כאפיות או נרגילות אובססיביים כדי שיהיו שם בכל בית. הם אינם חפצים להשתלט על תרבותם ונשמתם של ילדים אמריקאים, הם מניחים להם לחיות את חייהם. אבל בשביל ברוני ההון שלנו כל אדם על הפלנטה (ואף מעבר) הוא מטרה לניצול ורמיסה, גם אלה שאינם חפצים בזה – קיומם של מילארד בני אדם שאינם צורכים בשקיקה את פסולת התרבות המערבית היא מחשבה ברמה שהיא בלתי נסבלת עבורם. ואילו לערבים זה לא ממש מזיז שאמריקאים אינם מעוניינים במוזיקה ערבית, והם אינם מתאמצים לשווק את זה בכל תחבולה נפשעת. אתה מוכרח לקלוט את ההבדל הזה דינו. לא מבין למה אתה מתקשה בזה. וכי אין לך בהמות שכאלה במקום עבודך? אנשים ללא מוסר וללא אלוהים שימכרו את אמא שלהם בשביל עוד דולאר… מכיר? בזה אין לערבים שום סיכוי להתחרות עם החיות רעות שלנו. ראית את הסרט there will be blood למשל? אבל הם ילמדו בסוף מאיתנו.

     • דינו הגיב:

      "מדינת ישראל היא בעצם מנגנון של פשע"?
      תראה, יש הבדל בין מקום שיש בו מנגנוני פשיעה (כמו ישראל) לבין מקום שהוא עצמו מנגנון של פשיעה.
      דווקא עניין הגז בישראל הוא דוגמה שקורצת דווקא לכיוון הקביעה שלך, אבל כדי להיות הוגנים חייבים להזכיר למשל את סוריה תחת שלטון אסד (טרום המלחמה), שם מנגנון הפשיעה היה הרבה יותר קיצוני, ריכוזי, מנשל ואלים, כאשר אסד עצמו היה יצחק תשובה והמדינה כולה – שדה גז אחד גדול.
      עכשיו במטותא – תודה שמנגנון הפשיעה של בשאר היה מסוכן ועברייני יותר מזה של ביבי.

      לגבי השתלטות על תרבותם ונשמתם של ילדים, טוב, לא שמעתי (למעשה לא קראתי) אותך אי-פעם מגנה את בריה"מ על זה שניסתה לעשות את אותו הדבר, בצורה הרבה יותר אלימה וגסה. גם כאן נדרשת הבהרה מצידך.
      התאגידים הגדולים (לא כולם אמריקאים, אגב) אמורים להיעצר ע"י שני דברים שהן באחריות המדינות (נציגי ה"קורבנות", כביכול):
      האחד הוא רגולציה מרסנת, והשני הוא שמירה על חופש ביטוי/מידע/צרכנות.
      אם יש לך טענה בנידון – אל תפנה אותה לתאגיד הפושע (הוא פושע מעצם הוויתו) אלא לזה שאמור להגן עליך מפניו.

     • ק.א. הגיב:

      "יש הבדל בין מקום שיש בו מנגנוני פשיעה (כמו ישראל) לבין מקום שהוא עצמו מנגנון של פשיעה" – מצויין! זוהי אבחנה, או הבדלה, שיש בה טעם ורלוונטיות רבה. ראשית, את הפשיעה בסוריה אני מכיר מהחדשות (שהן בעצם תעמולה מערבית). לא חייתי בסוריה ואינני מרגיש בטחון בלקחת צד במלחמת האזרחים שם. שנית, חשוב לציין שהפשיעה בסוריה היא עניין שאינו מרכזי בעולם ובוודאי שאינו משפיע על אורח החיים במערב. במילים אחרות אם אסד ילך או ישאר זה לא ישפיע על חינוך ילדיי כהוא זה. אבל המשטר שלנו במערב הוא כה דומיננטי ומשפיע על כל שטחי החיים, ואין בו שום כוונה ערכית, הומאנית, הכל מאוחד תחת כוח, כסף ושעשועים. כמו שאמרת זה מקום שהוא עצמו מנגנון של פשיעה.. ואשר אינו מסתפק בריקבונו שלו אלא רואה בעצמו שליט העולם! ופועל ללא ליאות לשמר זאת. כמובן שישראל אינה לבד בקטע הזה. יש לה שותפים באמריקה, צרפת, גרמניה, קנדה, בריטניה. התאגידים הענקיים שמוצאם במדינות הללו הם השלטון האמיתי ולא ביבי או אובמה – שהם בסה"כ פוחלצים מדברים מוקפים ביועצי תדמית ועורכי דין מלוקקים – דהיינו מנגנון של פשע ולא ממשלה של עם. כלומר כוח (עולמי) לשם כוח.

 3. דינו הגיב:

  סוף סוף מאמר אובייקטיבי ומאוזן של קמינר.
  רק הערה לגבי סיום המאמר: את ההגדרה "אגף אלים ותוקפני" משייך קמינר למחנה שמרני בימין הריאקציונרי, כאשר חייבים לשם האיזון לציין את האגף האלים והתוקפני של משטר בשאר אסד והאיראנים שהם למעשה אלה שגרמו לעם הסורי את הנזק הגדול ביותר.

  • ק.א. הגיב:

   בא תלמד קצת יא דינו, מה זה אימפריאליזם.
   https://www.youtube.com/watch?v=Jf7DkjeSoGc

   שווה צפייה!

   • דינו הגיב:

    טוב, אז קודם כל צדקת בעניין אחד – הסרט אכן שווה צפייה.
    בעניין האימפריאליזם… שמע, אם זה מסמל את האימפריאליזם המערבי – הרי שמצב המערב טוב פי כמה ממה שחשבתי, ובוודאי טוב עשרות מונים ממה שאתה טוען חדשות לבקרים.
    עכשיו אני מבין טוב יותר את ראיית עולמך: כנראה שעבורך גזילת השפעות מוזיקליות מקולוניות לשעבר ומסחור של אומנות (כאשר הם מתבצעים במערב) הם פשעים השווים בחומרתם להפעלת רשת טרור בינלאומית, דיכוי אלים וברברי ורציחות המוניות (כאשר מתבצעים באנטי-מערב).
    ואם כבר בסרטים עסקינן הרי שאני ממליץ על השניים הבאים, שלצערי אינם זמינים ביוטיוב:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Forced_Confessions_(film)
    http://www.imdb.com/title/tt2673456/

    • ק.א. הגיב:

     מדובר בג'נוסייד תרבותי. הזבל שלהם חודר, כמו אבק וולקני, לכל חור. זה כמובן נעשה בסטייל אבל מדובר בייבוש אנושי, יצירת מדבר תרבותי חובק כל. צפה פעם שנייה ותתחיל לחשוב קצת.

     • דינו הגיב:

      משום מה תגובתי בענין לא פורסמה, לכן אנסה שוב:
      אם הביטלס ומוזיקת סקא הם "ג'נוסייד תרבותי" ו"מדבר תרבותי" אז מצבנו טוב. אבל ברור לשנינו שלא בזה מדובר, ושישנה במערב מתקפה רבתי שמטרתה להשטיח ולהשכיח כל דבר איכותי ולהפיץ תרבות זבל.
      תודה לך עבור העצה ("תתחיל לחשוב קצת"), אבל למעשה כבר חשבתי לא מעט על העניינים הללו.
      היתרון של המערב בתחום הזה הוא שאתה יכול לצרוך איזו תרבות שאתה בוחר, אתה יכול ליצור בעצמך תרבות כרצונך ולהפיץ אותה ברבים, וזאת בניגוד לאלטרנטיבות ה"לא מערביות" בהן ברוב הזמן כל אחת מהפעולות שציינתי יסמנו אותך כאויב העם, המדינה, המהפיכה, המסורת, you name it ….והעונש בהתאם.
      לכן עצתי לך: נצל את האפשרות שהחיים במערב נותנים לך. בחר את התרבות אותה אתה מעוניין לצרוך או ליצור, וכפי שאמר דייויד טיבט בסרט שצירפתי לתגובתי מה-17.11: תן בעיטה הגונה למי שצריך לקבל אותה כדי שיתעורר ויעשה כך בעצמו.

     • ק.א. הגיב:

      אין זה נכון דינו. חוקי הג'ונגל הנוכחי בנויים כשכל הדחפים הם שווים כשניתן לנצלם למטרות רווח. מה שלא מוכר מספיק לא קיים. השורה התחתונה היא הרווח המונטרי. וכל האמצעים להשגת המטרה הם כשרים. במציאות זו (שהחלה לאחר מלחמת העולם השניה) האדם עצמו משתנה. הציפיות שלו מעצמו, היחסים בין בני האדם. הכל ניתן למניפולציה – מה שקורה לנו בהעדר גרעין חינוכי-ערכי. בשיטה הנוכחית מה שניתן לשווק באופן זול יותר, המוני יותר, יעיל יותר, דיגיטלי יותר, מהיר ומיידי יותר, הוא זה שמנצח. נדמה שאת המשמעויות מרחיקות הלכת של מציאות גלובלית זו אתה מחמיץ. או שאתה מאלה שקוראים לכל זה "קידמה"..? זו אולי קידמה בשביל הטייקונים אבל לא בשביל הכלל. אגב, תרבות זה לא משהו פרטי שאפשר "לבחור". תרבות זוהי תופעה קולקטיבית כללית. אינני יכול לבחור לי תרבות. התרבות החייתית מקיפה אותי. אמנם נכון הדבר שהאנושות לא שהתה זמן רב מרוחקת מריקבון אבל זה לא אומר שחייבים להתפלש בזה, וזה הכיוון. והנה, למרבית בני האדם זה לא מזיז יותר מדי… הם מרוצים בקניון שלהם. מה כאן אפשר לבחור תרבותית?

     • דינו הגיב:

      אני לא מסכים איתך בחלק ניכר ממה שטענת.
      "כל הדחפים הם שווים כשניתן לנצלם למטרות רווח" הוא משפט נכון אך לא במובן אליו אתה מתכוון: לקפיטליזם אין בעיה עם פלורליזם (בעיקר בתחום הג'נדר והנטייה המינית) מפני שלא משנה עם מי אתה שוכב במיטה כל עוד אפשר לשדוד אותך בעמלות בבנק, בסופרמרקט ובביטוח.
      הציפויות של אדם מעצמו והיחסים בין בני האדם תלויים קודם כל באדם עצמו. כאשר אתה יכול לקרוא את כל הספרים, לראות את כל הסרטים ולהקשיב לכל ההוגים – הכל תלוי בך. תרבות היא בהחלט משהו פרטי שאפשר לבחור למרות שיש גם תרבות קולקטיבית .אין סתירה בין הדברים.
      אף אחד לא מכריח אותך לצפות למשל בזבל טלוויזיוני קולקטיבי, הבחירה היא שלך. נקודה. אתה לא רוצה להיות חלק מ"תרבות חייתית"? אל תהיה.
      מי שמרוצה בקניון שלו כנראה היה גם מרוצה מכל בינוניות רדודה שכל תרבות אחרת היתה מציעה לו, בין עם זה בבריה"מ או באיראן.
      לפחות בישראל לא תושלח לכלא אם יתפסו אותך עם הספר "הלא נכון" ביד.

     • ק.א. הגיב:

      אתה תופס את השלטון בצורה תמימה להחריד. רק בגלל שהשלטון מאפשר לציבור בחירה (שזה דבר חיובי) אינה אומרת שהוא אינו שוקד על תחבולות לקיים את שלטונו הפושע בדיוק תחת אותה העטיפה של חופש. השלטון מעוניין שנחוש בחופש (למימוש עצמי) אך מנצל את השאפתנות (שאותה הוא מעודד) כדי לרתום את הציבור למסכת של פעולות אינסופיות (שאין מהן שום מפלט!) ושמעשירות פלח זעום. קח למשל בית-ספר שמחלק מחשבי טאבלט לילדים כי "זהו העתיד" ושהילדים חייבים להכיר את המחשב (כאילו שאין להם כבר אחד דומה בבית) ולהיות אגב כך גם יותר יצירתיים…בה בשעה אותו בית הספר אינו דורש מהם תיאוריה ומתמטיקה או שפות תכנות ברמה נאותה זאת בתואנה שמאמצים כאלה יהוו בעצם מכשול להתלהבותם של הילדים מן המחשבים שחילק (ושקיבל בהנחה גדולה, מחברה ענקית, ואולי גם גובה תשלום מההורים). משום מה אתה מסרב לראות את ההונאה המכוונת שבמערכת כזו. זה שהילד יכול לכבות את המחשב "כרצונו" אינו אומר שהוא נתון במשטר שמתחשב בו ובטובתו… וגם אין לילד, או להורים, ברירה אלא לקיים את מדיניות בית הספר ולהצטייד בטאבלט. שלטונינו נשען כולו על דברים גרועים מזה – ועל זה אתה מגונן.

     • דינו הגיב:

      אם כבר במחשבים עסקינון – אינך יכול להתכחש לכך שבמערב היתה המצויינות שהביאה אותנו עד הלום, דהיינו היכולת לדון בצורה חופשית באתר אינטרנט, בצורה פרטית או ציבורית. יש לנו (במרחק כמה נגיעות במקלדת) גישה חופשית למידע ויזואלי וטקסטואלי על כל גווניו, ועוד ועוד הישגים של העולם נגוד אתה יוצא בטענה שהוא "מחלק טאבלטים לילדים" ומעודד שטחיות ובינוניות.
      אותו ילד עם טאבלט, אם הוא מספיק מוכשר ויקבל תמיכה מהוריו (לאו דווקא תמיכה כלכלית, אולי "דחיפה" הוא מושג מתאים יותר) – יהיה לבסוף איש תוכנה איכותי שמרוויח משכורת נאה ובעל אפשרות לממש את הפוטנציאל שלו.
      להגיד שמערכת החינות *בכוונה* לא דורשת מהם תיאוריה ומתמטיקה או שפות תכנות ברמה נאותה – זה פשוט לא נכון, מה גם שאני לא מבין מדוע בכלל לדרוש מילדים "תיאוריה ומתמטיקה או שפות תכנות" בשלב מוקדם מידי.
      כל הטיעון הזה שלך הוא מאוד מוזר ולא ברור בעיני,מלבד אולי עניין אחד שהוא הצורך בבדיקה של הקשר בין פקידי משרד החינוך לבין יבואנים וספקים של טאבלטים.
      ועדיין- איך אתה משווה מדינה בה ילדים ישבו עם טאבלאטים בכיתה (גם אם לא ידעו JAVA) למדינה בה עדיין מצנזרים את האינטרנט?

 4. העמדה השלישית הגיב:

  על פי עמדה זו התערבות ארה״ב נגד משטרו של בשאר אסד נובעת מבקשת ממשלת נתניהו.
  ממשלת נתניהו רוצה לשמור על הגולן הסורי (הכבוש מאז 1973) בבעלותה. כך הצהיר בשבוע בבירור רה״מ. הדבר מזכיר גם את התערבות משטר ג׳ורג׳ וו בוש בעיראק (2003) בערבות מסע השכנוע של הניאו-שמרנים-הציונים, ואת מלחמת לבנון השנייה (2006) – גם היא בהתערבות נציגו, ג׳ון בולטון אצל אולמרט. גם ההתערבות במצרים, וההפיכה שעשה הצבא המצרי בראשות גנרל א-סיסי, נגד המשטר הנבחר של מורסי, נעשתה בהדרכה אמריקקית-ישראלית… לכן אין לראות את המאבק כאילו הוא נעשה ר ק נגד סוריה! זה המאבק נגד חירות העמים הערביים, ולטובת נציגי האימפריאליזם האמריקקי וידידתם הציונית.

 5. אשר פרוליך הגיב:

  החלוקה של ראובן בין עמדת השמאל "המהפכנית" לעמדת השמאל ה"ריאליסטית" על פי תיאוריו לא רק שלא תואמת את המצב אלא אף מפשטת אותו הפשטה כל כך גדולה שמהמציאות המורכבת לא נשאר דבר.המתרחש בסוריה הוא שילוב של כל הדברים שציין ראובן אבל הרבה מאוד נוספים,כגון,התערבות אירן והמאבק בין סונים לשיעיים, ה"בדיקות" שעושות רוסיה וארה"ב אחת על השנייה,לבדוק מה גבולות הסובלנות של כל אחת על השנייה, מין חימום מלחמה קרה מבלי לתת למיים לגלוש חמה,כולל ניסויים של נשק אסטרטגי (מין "תחזיקו אותי" לפני שמרביצים),המשבר הסופני והעמוק של הקפיטליזם בכל העולם, וכל זה תוך הרס מוחלט של סוריה,בריחת מליוני פליטים ויצירת ואקום שאף אחד לא יודע איך יתמלא אם בכלל.
  אין לי כאן אפשרות לפתח ניתוח ממצא ומורכב של המצב בסוריה אבל הייתי נזהר מאוד לפשט אותו ,מגמה שמראה עד כמה השמאל מבולבל ואובד אופקים.

  • אלמקייס הגיב:

   הזכות לומר "המציאות מורכבת" שמורה תמיד למי שיושב ומביט מהצד אבל מעניין שאלו שטוענים בכל הזדמנות "המציאות מורכבת" תמיד מגיעים גם למסקנות הפשטניות ביותר. "המציאות מורכבת" בסוריה, אסד הוא רע, האמריקאים גם לא בסדר, הרוסים והאירנים לא יותר טובים מהאמריקאים ועל דאעש בכלל אין מה לדבר. כולם חארות, לכן מה זה משנה מי ינצח ומי יפסיד, נתמוך במי שהכי קרוב לאינטרס שלנו – והרי לך האופורטוניזם בהתגלמותו. המציאות מורכבת, האינטרסים ברורים.

 6. אשר פרוליך הגיב:

  ל"העמדה":
  ה"עמדה השלישית" שלך ממש מגוכחת :ברור שלישראל ולארה"ב יש שיתופי פעולה אבל אין בכך זהות אינטרסים.יותרה מכך,לרוב הם מנוגדים. כך היה ב1948 כשישראל היתה זקוקה לנשק וקבלה אותו רק מצכיה וכך היה ביום כיפור כשהאמריקאים מנעו התקפה מונעת למצריים ולסוריה.
  לארה"ב יש אינטרסים שונים מאוד מאלה של ישראל,דוגמאות נוספות ,בהסכם עם אירן ועוד רבות. .הטימטום החוזר על עצמו על "הידידה הגדולה של ישראל" והטענה שישראל היא זו שדוחפת את ארה"ב והשרבוב של הציונות באימפריאליזם מונעים מאנטישמיות צרופה המאשימה את ישראל והציונות כאלה העומדים בראש של כל רע ובכלל זה האימפריאליזם,ובכך פועלים באותה דרך של האנטישמיות הישנה המטילה כל מקור הרוע בעולם ,לא משנה אם זה האימפריאליזם האמריקאי, או המלחמה בעירק או ההתקפה על מגדלי התאומים בקונספירציות יהודיות-ציוניות.

 7. זה החל כ"אירועים סביב המשבר הסורי" הגיב:

  הלילה התרחב המשבר ועבר לבירת צרפת, פריס. נראה שהכיבוש האלים — הוא אחד הגורמים האחראים לתגובות האלימות של דאעש. כך, לפני 42 שנה נפתח מעגל האלימות:
  * 1973 מצרים וסוריה מפתיעות את ישראל ביום כיפור. בסיום "מלחמת אוקטובר" כובשת ישראל את סיני ואת הגולן הסורי.
  * 1977 לאחר הסכם השלום עם מצרים, ישראל מחזירה לאנואר סאדאת את סיני. אבל (למרות הדיונים בראשות אלוף אורי שגיא), מסרבת ישראל להחזיר לסוריה את הגולן הכבוש.
  * 2011 נתניהו מורה לעזור לארגון האיסלמיסטי ג'בחת א-נוסרא במלחמתו במשטר בשאר אסד. רשמית מודה ישראל רק שפצועי הארגון מטופלים בבתי החולים בארץ… ההגיון הציוני הוא שאסד חלש לא יוכל להחזיר את הגולן הכבוש לסוריה. בתחילה ישראל מקבלת רק תמיכה מארה"ב בנשק חינם, אבל לפני שנה
  * 2014 הצטרפה ארה"ב ללחימה, כשמטוסיה החלו להפציץ מטרות בסוריה, וקציניה החלו לאמן את "לוחמי האופוזיציה". ממשלת ישראל כמובן עודדה את המגמה הזאת.
  * 2015 ברצונה להגן על משטר אסד, הצטרפה רוסיה למלחמה. בתגובה דאעש הפיל מטוס נוסעים רוסי, והרג 224 תיירים ואנשי צוות. והלילה רצחו 8 קיצונים האיסלמיסטים כ-120 אזרחים בפריס.

  • ק.ב. הגיב:

   יש כאן אי דיוקים רבים

  • דינו הגיב:

   איך שכחת?
   * 1915 חיים וייצמן עובד עד אישון לילה במעבדות לונדון כדי להפיק אצטון מקלחי תירס דאשתקד,
   וזאת במטרה ברורה לשפר את עמדת המיקוח שלו על עתיד רמת-הגולן מול לויד-ג'ורג' ובלפור.
   * 1967 קברניטי ישראל יודעים בוודאות שנאצר לא יתקוף, מפברקים גמגומים ברדיו והתמוטטויות עצבים כי לשדר פאניקה מזוייפת, ואז בקור רוח תוקפים בשלוש חזיתות כדי לכבוש את רמת-הגולן ולפורר את האומה הערבית כולה (שוב, רק כדי להחזיק לנצח ברמת-הגולן).
   * 2011 סוכני מוסד מארגנים תהלוכות מחאה בסוריה ובמקביל יורים על הצועדים כדי לעורר התקוממות. כדי להוסיף שמן למדורה – הסוכנים הציונים מבצעים ירי מתוך התהלוכות לעבר חיילי הצבא הסורי כדי לשכנע את בשאר אסד שהוא נלחם להגנת מדינתו מפני טרוריסטים חמושים, וזאת כדי לא להחזיר את הגולן הכבוש.
   * כדי להבטיח את הצלחת המשבר הסורי, מסייעת ישראל בשינוע כוחות דאע"ש מעיראק לסוריה ע"י הפעלת קשרים בצמרת חברת טויוטה.
   * 2015 תוכנית השלבים הגאונית של ישראל (להמשיך באחיזתה בגולן הכבוש) מצליחה מעל למשוער, כאשר מחצית מתושבי סוריה פליטים וכ-300000 מאזרחיה וחילייה נהרגו. התוכנית הוכתרה בהצלחה.

 8. שלמה הגיב:

  מר קמינר,
  האיסלאם הקיצוני הוא שמייצר מתוכו עוד איסלאם קיצוני שנולד כגולם הקם על יוצרו.
  הניסיון להציג את המערב כאחראי לאי אילו מהשינויים המתרחשים בסוריה לא רק שאינו מדויק אלא זועק לשמיים בצביעותו; בעוד שהמערב מותקף תמיד על ידי השמאל ומואשם בהתערבות פנימית בנעשה במדינות ערב וקביעת שליטיהן, תמיד בעתות מלחמה והשתלטות של קיצוניים נשמעת הקריאה למגר את הטרור והקיצוניים על יד התערבות צבאית.
  למה?
  מדוע זה לא בסדר לנסות ולהחליף שליט / רוצח כמו אסד וזה כן נכון להילחם בדאעש ?
  מפני שדאע״ש משספים גרונות ואסד מפציץ ילדים בנשק רוסי יותר מתקדם?
  קשקוש מוחלט.
  מי שרוצה לראות דמוקרטיה אמיתית ונאורות חייב לקבל שתי החלטות: או תמיכה מוחלטת במערב עד לכינון משטר דמוקרטי בכל מדינות ערב או אי התערבות מוחלטת בכל דבר ועניין יהא מצבן של מדינות אלה אשר יהא.
  יתר האופציות אינן אלא שטויות.

 9. לאשר פראוליך הגיב:

  פרוליך טוען ש"לארה"ב יש אינטרסים שונים מאוד מאלה של ישראל". הוא טועה: רוב האינטרסים משותפים! למשל: החלשת המדינות שאינן נכנעות לדיקטט האימפריאליסטי — סוריה, עיראק, איראן, ולאחרונה גם מצרים לפני הרכבת החושחש – הגנרל א-סיסי על העם המצרי. זו גם הסיבה שארה"ב תומכת בנסיון הציוני להחזיק בגולן הסורי הכבוש. (ראה מאמרה של הילארי קלינטון ב"הארץ").
  ארה"ב לא מטילה סתם וטו להגנת הכיבוש הציוני, ולא סתם מספקת נשק חינם.
  פרוליך מספר לנו על השינוי ההיסטורי שחל ב-1948. נכון שאז סיפק סטלין (דרך הצ'כים) נשק לישראל. אלא שסזו היתה ישראל שונה בהרבה מזו של היום!

 10. שום בצל הגיב:

  שוב הראיה הפשטנית המעמדית הרוא בארה"ב מפלצת אימפריאליזם ותו לא.

  אולם, קמינר החליק משפט מעניין שלא ציפיתי לראות מקומוניסט אנטי אמריקאי בכל רמ"ח איבריו:
  "בעקבות נסיגה זו קיימים נוצרה תחרות בין חוגים אימפריאליסטים שונים."
  היש עוד אימפריאליסטים בעולם זולת השטן האמריקני והמפלצת הקטנה (רק בשטח) ישראל?

  לא שהפשטנות של ביבי מהווה אלטרנטיבה ראויה, אולם ההסתכלות הכל-כך חד מימדית בזירה הזו במשקפיים הקומוניסטיות של קמינר פשוט מסרבת להתיישב עם השכל הישר.

 11. אוהד הגיב:

  דבר שלא אוהבים לדבר עליו:
  האביב הערבי – איפה שמדינות זרות לא מתערבות, קם שלטון יציב (מצרים מאז שהאמריקאים הפסיקו לבחוש, תוניס), איפה שהאמריקאים ושאר העולם מתערב – יש בלאגן
  זה יהיה קצת כואב – אבל צריך לתת לביצה לבקוע מעצמה.

  ועם כל הכאב והצער שבדבר – לקלוט פליטים זה כמו לקחת תרומת דם מפציע מדמם, המדינות האלו צריכות אזרחים נורמטיביים בשביל לבנות את עצמן מחדש, אם נגנב להם אותם למערב – עיראק וסוריה ימשיכו לדמם

 12. אלי הגיב:

  מיהו האימפריאליסט כאן ,ארהב או רוסיה. מה יש לרוסיה לחפש בסוריה
  אהה שכחתי בסיס לצי הרוסי בים התיכון
  מעניין שרוסיה של פוטין שכבשה את חצי האי קרים, פלשה לגרוזיה ועוררה מלחמת אזרחים באוקראינה נחשבת לשוחרת שלום.
  אסאד הוא דיקטטור עריץ שצריך לעוף מהשלטון. לכורדים בסוריה כמו גם בעירק אירן ותורכיה מגיעה מדינה עצמאית לאחר התעלמות רבת שנים מזכויותיהם. מעיניין שאף איש שמאל בארץ ובעולם לא נזעק לזכויות הכורדים

 13. אשר פרוליך הגיב:

  לאלמקייס

  אתה צודק,כולם חארות ,האירנים,אסד, האמריקאים והרוסים ועל דאעש אין מה לדבר.
  לי, שלא כמוך ברור לי מי צריך לנצח:
  העובדים,העניים, המובטלים,כל אלה הסובלים מכל החארות האלה,אם תרצה,תקרה כל אלה העם הסורי. וזה בהחלט קשור "לאינטרס שלנו"= הוא האינטרס המשותף של כל העמים ללא גבולות של דת,לאום,תרבות או מקום גיאוגרפי. אם זה נראה לך אופורטוניזם, אזי אני מכריז עליו בגאווה.
  אם אתה מגן על אסד הרוצח ועל אירן המטורפת,או על רוסיה המושחטת והאימפריאליסטית,תגיד את זה בפה מלא ולא ברמזים.

 14. מנטליות יודונצית הגיב:

  פירוק סוריה ומדינות ערביות אחרות היא תוכנית ישנה (ביו היתר העיד עליה הגנרל ווזלי קלארק).
  https://www.youtube.com/watch?v=9RC1Mepk_Sw

  -אבל עוד בתחילת שנות השמונים (לפני יותר מ 30 שנה) כבר היו כאלה שעבדו על זה במשרד החוץ:
  http://www.matzpen.org/1983-07-10/%D7%9E%D7%93%D7%A2%D7%9F-%D7%94%D7%94%D7%A9%D7%9E%D7%A6%D7%94/

 15. אלי אמינוב הגיב:

  לגבי המעורבות האימפריאליסטית בסוריה. אם ניסקור את היווצרות המצב הטראגי, נראה שמה שקורה במדינה זו הוא חלק בשרשרת של מעורבויות של ארה"ב באזור. החל בהפלת משטר מוסאדק באיראן שהחלה את שרשרת ההתערבויות האמריקניות, דרך הפיכת הבעת' בעיראק ב1963, וכלה ב2 מלחמות עיראק. בכל המקומות האלה שספגו את נחת זרועה של ארה"ב, המדינה מרוצצת, מרוסקת למובלעות אתניות דתיות הנלחמות זו בזו. זו התוצאה של המעורבות האימפריאליסטית. זה הגורל הצפוי לסוריה, שזרעי הפורענות שלו נבטו מזמן. האופוזיציה מהווה כלי ראשון ביצירתו. השאר כפוף לציר המרכזי הזה. אין כרגע בסוריה שום אגף הראוי לתמיכה.

  • חסרה לי אצל אמינוב ההוקעה של הציונות הגיב:

   כסוכנות האימפריאליסטית המרכזית באזור המאיימת על העמים הערביים המהפכניים ושוחרי האחווה והשלום…

   כמו כן לא מצאתי אצלו את הקריאה למהפיכה של ההמונים המדוכאים ע"י הציונות והאימפריאליזם כשבראשם מעמד הפועלים ומפלגתו המהפכנית, הטרוצקיסטית…

   אמינוב לא מוצא בסוריה 'שום אגף הראוי לתמיכה'. זאת תגובה פחדנית ועלובה. התיתכן בריחה מהחזית ו'נייטראליות' במצב של מלחמת אזרחים כתוצאה מהמזימות האימפריאליסטיות? ככה לימדו אותו לנין וטרוצקי שכידוע קראו לתמוך אפילו בסולטאן הריאקציוני החשוך של אפגניסטאן נגד האימפריאליזם?…

   והרי המהפכנים בפילסטין בימי המנדט תמכו אפילו במופתי הפרו-נאצי חג' אמין אל-חוסייני נגד הציונים…

 16. אשר פרוליך הגיב:

  לאלי

  ברור שהמעורבות של ארה"ב באזור ובכלל הרסנית ביותר ומסוכנת. אבל למצב במדינות ערב יש גם גורם פנימי מרכזי: הפיגור של מדינות אלה והקיבעון במשטרים פאודלים בלי מעבר לתקופה הקפיטליסטית שללא ספק הוא שלב מתקדם (יחסית) יותר. אי אפשר להתעלם מהמציאות של מדינות אלה ולהטיל הכול על ארה"ב שהיא לעמשה פעלה כקטליזטור של שינוי מבני במדינות אלה באופן
  מעוות וטראגי.

 17. יוסי הגיב:

  גם ארצות הברית וגם רוסיה הן מדינות אימפריאליסטיות . המשטר של אסד אינו משטר אנטי אימפרילאיסטי אחרת רוסיה לא הייתה עומדת לצדו. ומנסה להצילו. המשטר של אסד האב התערב בלבנון במלחמת האזרחים לד הימין. גם עמד לצד ארצות הברית במלחמת המפרץ הראשונה . אסד הבן הציע לארצות הברית לשתףפעולה כנגד המורדים. ארצות הברית רוצה להפיל את אסד הבן אך לשמר אתהמשטר ורוסיה לשמר את המשטר עם אסד.אסד הוא האחראי העיקרי לטבח איום בסוריה . הוא אחראי לרצח למעלה מ200 אלף אזרחים. המאבק של המוני העם הסורי נגד אסד החל כחלק מהאביב הערבי. דעא"ש הוא ארגון ריאקציונרי שיש לבודדו ולסלקו מהמורדים.. יש לדרוש שכל האימפרילאיסטים יסתלקו מסוריה וגם להפסיק את התערבות טורקיה, ערב הסעודית, קטר וישראל.
  הפתרון היחיד לסוריה הוא הפיכת המאבק כנגד אסד למהפכה שבראשה מעמד הפועלים שכיום כלוא באיגודים מקצועיים של המדינה וזקוק לאיגדים מקצועיים עצמאים. המפלגה הקומוניסטית הרשמית תומכת באסדד ואינה נאבקת למען מהפכה כשם שתמכה בהפיכה הצבאית במצרים.
  בתהחלה ארצות הברית תמכה בדעא"ש כדי להחליש את המשטר אך כיום היא נלחמת נגדו .הוא אחראי ל 5% מהקורבנות.

  • דינו הגיב:

   למה כולם מתעקשים שישראל מעורבת בנעשה בסוריה באופן פעיל?
   אפילו אתה (יוסי) שעושה רושם של מי שאינו מדקלם קלישאות כאילו-אנטי-אימפריאליסטיות –
   גם אתה טוען זאת (כתבת: "…וגם להפסיק את התערבות טורקיה, ערב הסעודית, קטר וישראל").
   אני עוקב באדיקות אחר המתרחש בסוריה ולא מצאתי עדויות להתערבות ישראלית
   מלבד התקיפות האוויריות הרגילות שהן טיפה (קטנה מאוד) בגהינום האווירי הסורי.
   אז על מה אתה מסתמך? לאיזו התערבות ישראלית אתה מתכוון?

 18. השקרים ימשיכו לנוע הגיב:

  כמו במקרה לאנס ארמסטרונג שלא היתה לו ברירה אלא להמשיך לשקר עד הסוף המר כך גם תעשיית השקרים שמסביב לישראל: הונאה מקצועית עם המוני חסידים שוטים. הבלון הזה יתפוצץ יום אחד ומה שמחזיק את העסק זה עקרון ה too big to fail בלבד.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים