הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 בנובמבר, 2015 3 תגובות

העיר שבה נולדתי, והאזור שבו גדלתי, חולה, וזו כבר עובדה. לפני שנה פורסם בדו"ח של משרד הבריאות, שמתעד תקופה של 5 שנים, שהסתיימה ב-2011, שמפרץ חיפה הוא שיאן הסרטן עם 15% יותר מהממוצע הארצי. בין יתר הנתונים, פורסם גם הנתון המזעזע שבחיפה 26% יותר חולים בסרטן הריאות ו-100% יותר החולים באסתמה בקרב ילדים בגילאי 4-0. מאחורי המספרים יש אנשים שהחיים שלהם מתהפכים. גם אני הפכתי למספר: אמא שלי חלתה בלוקמיה.

zihum-haifa אני מכריז: חיפה אזור מוכה זיהום ישי וולפוביץ מגמה ירוקה

חוקרים באוניברסיטת חיפה עובדים על מחקר שמתאר את מצב התחלואה כפי שהוא היום. בשבוע שעבר התפרסם בכלי התקשורת שהעירייה תוקעת מידי שלושה חודשים את מימון המחקר בגלל הפחד מפרסום תוצאותיו. בעוד הרשויות מפחדות מהנזק שייגרם לתדמית של אזור חיפה, אנחנו מתמודדים עם הנזק שנגרם לחייהם של מאות אלפי אנשים במטרופולין חיפה.

בינתיים המרכז לטיפול יום במחלקה האונקולוגית ברמב"ם כורע תחת עומס חסר תקדים – וזאת אני יודע לא בגלל שערוץ 2 בשבוע שעבר הביא תמונות מהמחלקה, אלא בגלל שאמא שלי, רופאה במקצועה, מגיעה לשם מידי שבוע – בתור מטופלת. וכל זה קורה כשגופי התכנון דנים בתכניות להרחבת בתי הזיקוק, לאפסון עשרות אלפי טונות של גז מלווייתן במפרץ, להזרמתם של חומרים מסוכנים נוספים לאזור ולהקמת נמל חדש שישמש גם לייצוא דלקים.

החיים שלנו ושל הילדים שלנו יותר חשובים מתדמית. אי אפשר להשתיק יותר את זעקתה של חיפה. אנחנו, עם השלטים שלנו, נמשיך במחאתנו. נעשה את זה כי אנחנו אוהבים את חיפה ולא רק את התדמית שלה. נעשה את זה כי אנחנו לא רוצים עוד ועוד משפחות וילדים שמצטרפים לסטטיסטיקה המצמררת של תוצאות הזיהום ממפרץ חיפה, נעשה את זה כי אנחנו לא רוצים שיישארו באזור רק אנשים שאין להם יכולת כלכלית או פיזית לעזוב. נעשה את זה כי אנחנו מאמינים בכוח שלנו. נעשה את זה כי אין לנו ברירה.

 • ישי וולפוביץ הוא פעיל מגמה ירוקה בתא הטכניון ובמאבק לצמצום זיהום האוויר בחיפה
תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. דני הגיב:

  ישי, אני מאחל כל טוב ובריאות לאמך. מה שעצוב הוא, שהתגובה המיידית של חלקים מאד נרחבים מהציבור לטענות שאתה מעלה זה שמדובר בקבוצה קיצונית של סמולנים, שמחפשים תירוצים כדי לתקוף את הדוצ'ה ואת שלטון הימין. זה בלתי נתפס עד כמה חלקים רחבים של הציבור מסרבים להפעיל את החומר אפור שמצוי להם בין האזניים, וכל טענה שמאלצת מחשבה, התמודדות עם מציאות לא נעימה מקוטלגת מייד כתעמולה נגד השלטון. עצוב, מעורר דאגה (ובחילה לעיתים), אבל זו המציאות של ישראל 2015.

 2. שירה הגיב:

  אותם מקורות מזהמים הם גם מקורות הפרנסה העיקריים והיציבים של רבים מתושבי חיפה והקריות: חיפה כימיקלים, פטרוכימים, בתי זיקוק וכו' ומדובר גם ככה בעיר שאוכלוסיה צעירה בורחת ממנה כמו מאש כי אין בה תעסוקה. סרטן בסה"כ עסק רווחי ומניע את הכלכלה והמשק, את חברות התרופות, אם זה יצא ככה החוצה סימן שמדובר כבר במגיפה רצינית.
  מכיוון שאנחנו חיים רק פעם אחת, אז מי שיכול, כולל אתה ואמא שלך, תסתלקו משם.

 3. חיפה זו "אֶרֶץ אֲחֶרֶת" הגיב:

  יונה יהב, שהיה פעם ב"עבודה" ומאז זז ימינה אינו מגיב. הוא גם לא עושה כלום להגן על תושבי חיפה שסובלים מהזיהום שיוצרת התעשיה הכבדה ובתי הזיקוק. משפחת עופר דואגת לשפר תדמית ולכן תרמה את אצטדיון הכדורגל, ובינתיים מפעליה ממשיכים לזהם. זו השותפות בין ההון-לשלטון שהורגת ומסרטנת אתכם.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים