הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 בדצמבר, 2015 61 תגובות

דוד בן גוריון הציג את תמצית תפיסתו בעת הצגת "תכנית בילטמור" במאי 1942. היה זה בעיצומה של המלחמה וכאשר זוועות השואה היו ידועות. אלו דבריו: "משמעותן של אוניות אלו היא פשוטה: ארץ ישראל או מוות." האוניות אליהן כיוון בדבריו היו: "פאטריה" ו"סטרומה".

 אנדרטה באשדוד לניספים באניות סטרומה ומפקורה (מקור)

הדברים הללו מזעזעים. הדיקטאטור הציוני הציב כבסיס למדיניותו הכושלת בעיצומה של המלחמה ובימיה הקשים של השואה – שתי פרשיות חמורות מאד. הפרשיות הללו היו עלומות שנים רבות בפני האזרח הישראלי. עד היום מוסתרת האמת בפני תלמידי בתי הספר למרות שהיא כבר פורסמה ברבים.

פרשת פאטריה

האמת אודות הפרשה נחשפה רק עם פרסום ספרו של מאיר (מוניה) מרידור "שליחות עלומה". כילד בשנות ה-60 זכור לי כי ידעתי על קיומה של פרשה הקשורה באונייה זו. אולם העובדות הוסתרו. נאמר לנו כי הבריטים היו אחראים ל"אסון פאטריה". זו היתה עלילת דם כנגד הבריטים. האחריות כולה מונחת על כתפי הגורמים הציוניים.

להלן תקציר העובדות: כ- 2000 פליטים מאירופה הכבושה הגיעו בשלוש אוניות (מילוס, פסיפיק ואטלנטיק) ונתפסו ע"י הצי הבריטי . הפליטים רוכזו על אוניית נוסעים בשם "פאטריה" בנמל חיפה. האונייה אמורה היתה להפליג בנובמבר 1940 לאי מאוריציוס באוקיאנוס ההודי.

ככל הנראה ע"פ פקודת בן גוריון – קבלה מפקדת "ההגנה" החלטה לחבל באונייה. משה שרתוק (שרת) אישר. מפקד הפעולה היה שאול מאירוב (אביגור). הביצוע הוטל על יצחק שדה ומוניה מרידור. חבלנים של "ההגנה" הטמינו מוקש שהתפוצץ בבקר יום 25 נובמבר 1940. האוניה שקעה בחלקה. 267 פליטי שואה, מנוסעי האוניה, וחיילים בריטים נרצחו בפעולה אווילית זו. רבים מנוסעי האונייה ניצלו בזכות אומץ הלב של החילים הבריטים שחלקם שלמו בחייהם.

הפרשה הושתקה. עיתון "הפועל הצעיר" חשף פרטים ביום 2 דצמבר 1940. בתגובה, הוכה קשות עורך העיתון יצחק לופבן ע"י שני בריונים – עמוס בן גוריון ואחד נוסף. לופבן נענש גם ע"י מוסדות מפא"י בעלי העיתון.

משה סנה – מבאי ביתו של בן גוריון אז – נתבקש לחקור את תקיפת לופבן ע"י שני הבריונים. פסיקת סנה נמסרה רק למשה שרת. גזר הדין של משה סנה היה נזיפה בלבד.

קשה להבין מדוע לא נחקרה החבלה ע"י המודיעין הבריטי ומדוע לא נענשו הפושעים הציוניים שנשאו באחריות לחבלה ולרצח של 267 איש בעיצומה של המלחמה. העונש על מעשה רצח ובגידה כזה בעת מלחמה הוא אחד ויחיד: כיתת יורים.

עד לשנות הששים היתה פרשת פאטריה סוד מדינה. העסקנים הציונים: אליהו גולומב, משה שרת, וכמובן דוד בן גוריון עשו הכל בכדי למנוע פרסום הפרשה. מי ששילם את המחיר היה עורך "הפועל הצעיר" יצחק לופבן שהוכה ולבסוף סולק ממשרתו.

פרשת סטרומה

בדצמבר 1941 הפליגה אסדת בקר עלובה בשם "סטרומה" מחופי רומניה ועל סיפונה 769 נוסעים. יעד האונייה היה לטורקיה ומשם לארץ ישראל.

הימים היו הימים הקשים ביותר של המלחמה בברית המועצות. הצי הסובייטי פעל בים השחור ומנע פעילות גרמנית. על פי הוראת סטאלין – הצוללות הרוסיות פגעו בכל אונייה לא מזוהה, לרבות אונייות סוחר טורקיות. טורקיה, שיחקה משחק כפול. דרך טורקיה סופקו סחורות חיוניות למאמץ המלחמתי הגרמני כמו למשל מטעני כרום שהיו נחוצים לתעשיית הפלדה הגרמנית.

לאונייה "סטרומה" לא היה סכוי לחצות את הים השחור ללא תאום עם הצי הסוביטי. האונייה הגיעה בדרך נס לטורקיה אולם הוחזרה לים השחור. ביום 23 פברואר 1942 פוצצה האונייה בטורפדו סובייטית. 768 איש טבעו בים.

האחריות היתה כולה על הסוכנות היהודית. לא היה כל הגיון במבצע זה. לא היה כל צורך ליזום הפלגות של אוניות עם ניצולי שואה מתוך ידיעה שיש בכך סיכון חייהם ותוך ידיעה כי יש אופציות יותר מוצלחות בעת המלחמה כמו העברת היהודים לחופי רוסיה שפתחה שעריה לפי הוראות סטאלין.

גם הטבעת "אלטלנה" בשנת 1948 מול חופי תל אביב וירי באש חיה בניצולי השואה שעל סיפונה היתה המחשה ליחסו של בן גוריון כלפי ניצולי השואה. הם היו "אבק אדם" בעיניו. צריך לזכור כי אלמלא אצילותו של בגין היתה פורצת מלחמת אחים.

נחזר לדברי בן גוריון : " משמעותן של אוניות אלו היא פשוטה: ארץ ישראל או מוות." העסקנים הציונים בחרו, איפוא, במוות עבור פליטי השואה.


 • הכותב הינו פרופסור למדעי המחשב ודור שני לשואה.
 • המאמר מבוסס בעיקר על ספרו של ש.ב. בית צבי "הציונות הפוסט אוגנדית במשבר השואה".
תגובות
נושאים: מאמרים

61 תגובות

 1. בטטה הגיב:

  לבן גוריון היו ממשיכי דרך דוקא מהמחנה היריב.שמיר אילץ את היהודים שהיגרו מברית המועצות המתפרקת להגר לישראל וזה נעשה באמצעי מכמה וכחש.רק כעבור שנים חשף יעשה קדמי ראש נתיב את מעשה המגמה הזה.

  • לבטטה הגיב:

   הכתבה הזו לא נכונה. הרעיון שכאילו היו למעפילים "אופציות אחרות" שגוי לחלוטין. 20 שנה לפני המלחמה יכלו היהודים להגר לאמריקה. אבל בזמן המלחמה נחסמה דרכם להימלט. למנהיגי בריה"מ לא היה זמן לדבר עם הציונים ובכלל עם אף אחד, כל עוד נלחמו על נפשם נגד הצורר הנאצי. לכן היהודים "המעפילים", כצעד של יאוש הפליגו לפלשתינה.

 2. אלמקייס הגיב:

  נתניהו מטיל את האחריות לשואה על המופתי וכותב המאמר מטיל אותה על בן גוריון (והציונים, כמיטב הקיטש האופנתי). ואם אפשר, על הדרך, גם לנקות את שמם של הבריטים אמיצי הלב שנפלו קורבן לעלילת דם זדונית ולהלל את אצילותו של בגין – מה טוב.

  אלו הן אנקדוטות היסטוריות שנטחנו עד דק ואין בנמצא מי שאינו יודע להפנות אצבע מאשימה למוסדות הציונים כך שאפשר לכתוב על זה גם בלי הסנסציונליזם של היומרה בדבר חשיפה של פרשה עלומה מן העבר.

 3. עודד הגיב:

  תודה על התזכורת החשובה הזאת. היא מלמדת הרבה (את מי שמוכן ללמוד); לא רק על הפרשיות ההיסטוריות הספציפיות ההן, אלא
  [1] על הקלות ועזות המצח שבהן מנהיגות פוליטית רשמית, כמעט בכל מקום ובכל זמן, מקריבה את הציבור הרחב הכפוף לה ונותן בה אמון בשם 'עקרונות נשגבים' כלשהם;
  [2] על הקלות שבה רובו רובו של אותו ציבור מוכן לשכוח ולהשכיח את מחדליה (במקרה הטוב) או את מעלליה (במקרים רבים אחרים) של המנהיגות הזאת – ושוב, בשם 'עקרונות נשגבים'.

  עלי רק להעיר שחיפשתי, וייתכן שגיליתי טעות קטנה במאמרו של אילן שדה : כפי שקראתי, לופבן אמנם הוכה, ננזף והושפל, אך לא הודח ממשרתו 'עד יום מותו' אלא לזמן מה, ואח"כ חזר לכהן כעורך. כך או כך, הוא נמנה עם אותו מיעוט שהחזיק, בימי ה'יישוב', בגישות סוציאליסטיות הומניסטיות-מתונות-כמעט פציפיסטיות, אנטי ריכוזיות, שאפיינו מגמה מסוימת בין ותיקי 'הפועל הצעיר',נדחקו לשוליים ובעצם, נמחקו. האם היה להן סיכוי להגיע לקונסנזוס? לא בטוח.

  • לא לעודד הגיב:

   טענת המאמר מופרכת. אם מאיר וילנר מראשי הפק"פ לא שיכנע את סטלין לקלוט את היהודים דרך הים. אז כיצד יכלו הציונים לשכנעו במו"מ ?

 4. שולי הגיב:

  מאוד מעניין, תודה

 5. ק.א. הגיב:

  נקמנות, קנאות, בהמיות ומאפיונריות. בעיקר מאפיונריות קרימינלית. לא הרבה משתנה במנטליות הציונית. מן הסתם על יסודות חייתיים מהסוג הזה הוקמה המדינה היהודית ועם זה השלים רוב הציבור היהודי, בין אם משטיפת מוח, בין אם מבורות ופחד. על פי רוב לדחפים (טבעיים) אלה ישנם מעצורים אצל בני אדם שפויים, הם חשים בהם אבל יש להם גם מטען אחר שיודע לשלוט ביצר. אצל חלק לא מבוטל של הציונים התפתח חסך בולט באנושיות שהתבטא באכזריות. במחשבה לאחור אכזריות זו היא בעצם אחד הערכים החינוכיים שילד גדל עליו בישראל (כלומר אכזריות נתפסת כמושג חיובי ואיכותי) ונראה שזה חלחל מטה מגבוה אל הציבור. לא מדובר בפירות רקובים בודדים אלא זו מוחזקת כשיטה הכרחית ומשימה לאומית. במנטליות כזו לא קשה לראות שחוסר באכזריות ייתפס כחולשה. ועם הרוע הממוסד הזה נאלצו ונאלצים הפלסטינים להתמודד יום יום. פושעים ציונים לרוב מתרצים את אכזריותם במשפט המחץ: "כאן זה לא שוויץ". לא ידעתי על הפרשיות האלה, תודה. שוב עולה השאלה אם זוהי הפרוגרמה וזה התוכן המקודש מזה עשרות בשנים אז מה בדיוק נוצר כאן?

 6. אשר פרוליך הגיב:

  לא משנה מה היה, האשמה תמיד היא של הציונים. הבריטים הנחמדים שותפים של הציונים רק רצו לגרש את הפליטים לים הפתוח עם סיכוי 0 לשרוד. והרוסים הנחמדים עוד יותר (גם הם שותפי הציונים) בפיקודו של סטלין הטביעו את סטרומה על פי הוראות מפורשות של בן גוריון הדקטטור הציוני.
  אמרתי לכם שהציונים (היהודים) שולטים בעולם.
  לא יודע אם לבכות או לצחוק.

 7. אבי זלינגר הגיב:

  אז מתו 1000 וכמה ניצלו מהנאצים , אני חושב שלבוא 80 שנה מאוחר ולנתח בלי להבין שבמילא אנשים מתו זה קצת יומרני . בסך הכל מבצעי ההעפלה והחילוץ הביאו לכאן עשרות אלפי יהודים

 8. צבי כסה הגיב:

  מידיעתי בהשלכות אסון פטריה.
  לאחר תקרית האלימות נגד לופבן שכתב ב"פועל הצעיר" את גנות המעשה, התקיים דיון במזכירות או בוועדה המדינית של מפא"י. ושם אמר בין היתר שאול אביגור שברבות הימים יבינו כי הפעולה הייתה צודקת וחשובה. על כך ענה לו שרת: שאול, להתאבד בעצמך אתה רשאי להחליט. אין לך רשות להחליט לשלוח אחרים להתאבד.
  להקים מדינה עניין כבד כל כך המעלה מעשים אסורים כשהיא קיימת. המבחן הוא האמיתי הוא במעבר "מלהקים" "ללקיים". כמעט כל הדברים הנפלאים והתורמים "להקים" מדינה הם רעים מאד כשצריך "לקיים" מדינה. במבחן הזה לא עמדנו בכבוד. חוט השידרה המושגי של הנהגת המדינה נשאר צמוד לתקופת "הלהקים". בתקופת "לקיים מדינה" יש רק מטרת על אחת: להיות מדינה מתוקנת. איפה אנחנו ואיפה מתוקנת.

 9. עלי הגיב:

  מתוך ויקיפדיה
  סטרומה עגנה בנמל טורקי במשך חודשיים הטורקים פנו לבריטים בבקשה שיאשרו כניסה
  לארץ ישראל הבריטים לא הסכימו לתת אשרות כניסה ולחצו על טורקיה להחזיר את הנוסעים לרומניה שם היה שלטון פאשיסטי.
  ..סטרומה נגררה על ידי אוניה טורקית והושארה ללא יכולת לנוע משום שהמנועים שלה היו מקולקלים.. אין ספק שהצוללת הסוביטית ראתה אוניה במצוקה ואין ספק שהפקודה להטביע באה מלמעלה…
  סטלין אפשר לזמן קצר כניסה של יהודים פולנים לתוך ברית המועצות בתנאי שיותרו על אזרחותם הפולנית רוב היהודים לא הסכימו לותר על האזרחות הפולנית ולכן גורשו חזרה לצד בו שלטו הגרמנים.
  לאחר זמן קצר נאסרה כניסה של יהודים לחלק הסוביטי של פולין מי שנכנס ונתפס נשפט כמרגל ונכלא בגולג (רדיפת היהודים על ידי סטלין היתה כדי למצוא חן בעיני הנאצים).
  לגבי פאטריה מי שנתן את ההוראה לפוצץ היה משה שרת (שאומר בספרו שזה ירדוף אותו עד יום מותו) את המוקש הטמינו חברי החלוץ שהיו על פאטריה.
  האשמים הגדולים הם הבריטים והערבים שלא אפשרו כניסה לארץ ישראל (כל המדינות פחדו מהנאצים) האפשרות היחידה להציל יהודים היתה ישראל

  • ק.ב. הגיב:

   צודק בהחלט

  • נילי הגיב:

   לעלי, מאיפה הבאת את הסיפורים על הסובייטים ויהודי פולין? 400,000 אלף יהודים פולנים ברחו מהנאצים לברית המועצות ושרדו, אמנם בתנאים קשים, אבל שרדו. אחרי המלחמה מי שרצה בפרק זמן קצר שהוקצה להם היה יכול לחזור לפולין.

  • שלומית ט הגיב:

   הכתבה הזו שגוייה ומגמתית. למי שמתעניין בנושא מומלץ לעיין בויקיפדיה בערך העפלה. ואז יקבל את התמונה המלאה ולהיווכח שהאמת אחרת ממה שמתואר בכתבה זו. ( דרך אגב: מוזכרים שם אירועים נוספים, כולל אונייה נוספת שטבעה- "מפקורה" . לא רק פאטרייה וסטרומה. )
   בכלל: יש הרבה ספרים טובים שנכתבו והנושא נטחן עד דק. אז מה הצורך בכתבה הזו?
   צריך לזכור שמפעל ההעפלה קודם ע"י תנועות השמאל הציוני. בן גוריון הצטרף מאוחר יותר. לכן האשמת הציונים באותה תקופה, פוגעת בעקיפין בתנועת השמאל של ימינו אנו.

   • אילן שדה הגיב:

    הכתבה מדויקת.
    אני מציע שתחשבי עצמאית ותקראי ביתר בקורתיות את המידע שמאכילים אותך שנים רבות ע"י מכונת התעמולה הציונית.

 10. טובה שיבר הגיב:

  לא יאומן כי יסופר:
  באתר המתגאה במסורת אנטי אימפריאליסטית ארוכת שנים מתפרסם מאמר המשבח את קלגסי שלטון הכיבוש הקולוניאליסטי הבריטי בארץ ישראל: …"וחיילים בריטים נרצחו בפעולה אוילית זו, ורבים מנוסעי האונייה ניצלו בזכות אומץ הלב של החיילים הבריטים שחלקם שילמו בחייהם"
  אכן, הערצתו של כותב המאמר לנציגי שלטונות הכיבוש נוגעת ללב ממש. כפי הנראה יש דיכוטומיה ביחס לכיבוש: אם זהו הכיבוש הישראלי דנים אותו ברותחין, אבל אם אם זהו כיבוש בריטי אין שום מילת ביקורת.
  משליאה עוד יותר העובדה שהכותב מרעיף מחמאות על מנחם בגין!
  אכן הגיעו ימות המשיח ובבניין ציון ננוחם.

  • גברת "נכבדה" הגיב:

   "חיילים בריטים נרצחו בפעולה אוילית זו, ורבים מנוסעי האונייה ניצלו בזכות אומץ הלב של החיילים הבריטים שחלקם שילמו בחייהם".

   אלו עובדות ואין כל קשר בין האמת לכיבוש הקלגסי הבריטי בארץ ישראל. "קלגסי" לרוב כשהופנה כלפי ערבים ואם להשוות אותו לכיבוש הקולוניאלי הקלגסי של ישראל בשטחים הרי שהכיבוש הבריטי היה כיבוש נאור עד כמה שאפשר לייחס מילה זו לכיבוש בכלל.

   בגין היה יותר דמוקרט מבן גוריון עד כמה שאפשר לייחס תכונה זו ללאומן. לפחות אי אפשר לייחס לו את הנכבה ולא את הממשל הצבאי.

   היחס ליהודי "הגולה מצד השמאל הציוני היה כאל דור המדבר שרק מובחרים ממנו עתידים אחרי חינוך מחדש (הפיכת הפירמידה) להוות את היהודי החדש. הימין ראה בכל היהודים ללא קשר בעיסוקם מועמדים להצלה במדינה היהודית. אלה עובדות שמלמדות על סדר העדיפויות הקולוניאלי של השמאל הציוני בפרט.

   ביחס לסיבות הסכסוך הימין, בפרט ז'בוטיסקי, היה יותר ישר מאשר השמאל הציוני ששיקר לעצמו ולאחרים. עכשיו אלה התערבבו באלה וכל אחד נטל את הרוע של השני.

   • טובה שיבר הגיב:

    "הכיבוש הבריטי היה כיבוש נאור עד כמה שאפשר לייחס מילה זו לכיבוש בכלל" כותב המגיב (שמשום מה מסרב להזדהות בשמו, נו שויין שיהיה…)
    להזכירך, בשנים 1936-1939 אותו "כיבוש נאור" כלשונך טבח בפלסטינים חפים מפשע ללא רחם במה שהיום היית אתה ושותפיך לדעה מכנים כפשעי מלחמה. כך למשל כשעברה סוללת תותחנים בריטית בסמוך לכפר פלסטיני בעמק יזרעאל שממנו נורו לעברה יריות -בודדות – מפקד הסוללה פקד על חייליו לירות אש ישירה אל עבר בתי הכפר, והתוצאה הייתה פחות או יותר הרס מוחלט של המבנים. במסגרת הדיכוי של אותה התקוממות פוצצו הבריטים את כל השטח שבו שבין גבעת עמל לנמל יפו ואני יכול להביא דוגמאות נוספות לברבריות שלוחת הרסן שנקט בה ה"כיבוש הנאור". אם תבקש יפה אוכל להמציא לך פרטים נוספים.
    שוב מפליא הדבר כיצד איש שמאל קושר כתרים דווקא למנחם בגין -האם אתה סבור שאם בגין היה עומד בראשות הממשלה בזמן מלחמת השחרור הוא היה נמנע מגירוש הערבים ומיצירת הממשל הצבאי?

    אין כל קשר בין האמת לכיבוש הקלגסי הבריטי בארץ ישראל "קלגסי" לרוב כשהופנה כלפי ערבים" (!)

    • גברת "נכבדה" הגיב:

     "ואם להשוות אותו לכיבוש הקולוניאלי הקלגסי של ישראל בשטחים הרי שהכיבוש הבריטי היה כיבוש נאור עד כמה שאפשר לייחס מילה זו לכיבוש בכלל".

     חצי אמת הגרועה מן השקר

     זאת שמצטטת מה שמתאים לה – מתאים לה… והיא גם יודעת מה היה עושה בגין… אני לא וגם סדאת לא… אני רק יודע מה עשה בן גוריון ומה עשו גולדה-גלילי

  • רמי הגיב:

   הכיבוש הישראלי את פלסטין ואזרחיה הוא כל כך מנוול שבכלל אין להשוות אותו לקולוניאליזם האנגלי. אכן, תחילת הכיבוש הישראלי היה, אם אפשר כך להתבטא על התופעה בכלל, נאור, אולם די מהר החלה ההתדרדרות (גם באשמת הפלסטינים שמסיבות תמוהות העדיפו חירות על המתנות של משה דיין וממשיכיו) וכיום, אחרי כמעט יובל שנים, זה הפך לפגר שצחנתו חורגת מגבולותיו הגיאוגרפיים ומתפשטת על פני כל הגלובוס.

 11. אשר פרוליך הגיב:

  טובה צודקת. כשמדובר בישראל והציונות זו הקולוניאליסטית וזו האימפריאליסטית, אבל הבריטים,הרוסים הלאומנים המפציצים בסוריה (?),האמריקאים ,ההולנדיים ,הצרפתיים והבלגיים הנאורים שכבשו את אפריקה ועדיין גונבים את אוצרותיה,אלא יפה נפש הנאורות שומרי זכויות אדם.
  מוכן לכל ביקרות על ממשלות ישראל על דורותיה ובמיוחד זו הנוכחית,אבל לאפלייה הזו יש ריח
  חריף של אנטישמיות מאוד מאוד תת-הכרתית.כל חשבון נפש מתחילה בביקורת עצמית בלתי מתפשרת.

 12. אשר פרוליך הגיב:

  למגיב האלמוני: הכיבוש הבריטי הנאור ? ובגין היה "דמוקרט"? (או פופוליסט לאומני?) וההמשך מדהים ביותר: "לפחות אי אפשר לייחס לו הנכבה". ברור,הנכבה שייכת לבן גוריון בלעדית ולא להנהגה הפלסטינאית הדתית פנאטית (לא היתה אחרת) ולא ל7 מדינות ערב שעודדו את הפלסטינאים להתפנות עד שיכבשו את הארץ ויזרקו את היהודים לים.והפרוש של הסבר בורוכוב על הפירמידה הפוכה לגמרה מפליא ומנוגד לכללי הגיאומטריה (בורוכוב דיבר על הפיכת העם היהודי לעם נורמלי כשבביססו עובדי הכפיים, ולא עבור מובחרים ממנו). אבל השיא הוא בטענה שהימין ראה ב"כל היהודים" מועמדים להצלה. הכותב מצטיין בסילוף ובערבוב המצאות מופרכות מיסודן. זה היה השמאל הציוני שהקים את המדינה מראשיתה ועם כל הטעויות והכשלונות מדינת ישראל לא הייתה קמה בכלל בלעדיה. הכותב מהלל הימין הלאומני והאנטי חברתית וחייב לשאול את עצמו מי הביא את המדינה למצב העגום והמייאש אחרי כמה ממשלות הימין ,לבור בו היא נמצאת היום.

 13. אלי הגיב:

  אני רק שאלה למומחה המחשבים.
  האם כדאי שחיל הים יאמץ את שיטתיו של סטלין ויטביע כל ספינה שמנסה להגיע לעזה ?
  לשיטתו היה מוצדק להטביע את סטרומה כי הפלגתה היתה פעולה "נפסדת" של הציונים הארורים

  • אילן שדה הגיב:

   לאדם המכנה עצמו "אלי"

   לא הגבתי על דבריך ודברי אחרים. אבל יש גבול.
   אתה כותב: "לשיטתו היה מוצדק להטביע את סטרומה כי הפלגתה היתה פעולה "נפסדת" של הציונים הארורים".
   זו דיבה. מניין לך שזו "שיטתי"?
   אני כמובן שולל כל פגיעה באוניות אזרחיות. ודאי שאני שולל פגיעה באוניית פליטי שואה.

   לגופו של עניין, קשה לדעת מה עלה במוחו של מפקד הצוללת הסוביטית. היתה פקודה כללית לפגוע באוניות סוחר חשודות.
   האחריות היתה בודאי על עסקני הסוכנות היהודית. היתה להם אופציה אחרת: בתאום עם ברית המועצות – הפלגה לחופי ברית המועצות.
   אבקשך להזדהות בשמך המלא!

 14. אשר פרוליך הגיב:

  לאילן שדה
  אתה חוזר על הטעות של אלי ומחריף אותה וגם זו דיבה:
  כשאתה כותב "האחריות היתה ובודאי של עסקני הסוכנות היהודית" בגלל ש"היתה להם אופציה אחרת" ???
  איך כל כך "ודאי" שהיתה אופציה אחרת? (תאום עם ברית המועצות). אולי היתה אפשרות כזו (בספק רב,כוון שסטלין וברה"מ התנגדו לציונות ולתמיכה במדינת ישראל) אבל אצלך הכול "ודאי" כשמדובר בציונות הנפשעת לדעתך.
  איני מבין איך אנשי "שמאל" כביכול יכולים לכתוב דברים כאלה בלי חוצפה ובלי ביקורת עצמית מינימאלית.

  • אילן שדה הגיב:

   פרויליך
   הסגנון שלך פרוע. דבריך משוללי בסיס. טול קורה מבין עיניך.
   כתבתי כי האחריות היתה בודאי גם על עסקני הסוכנות היהודית. היתה להם אופציה אחרת: בתאום עם ברית המועצות – הפלגה לחופי ברית המועצות.
   לידיעתך : סטאלין הורה על פתיחת גבולות ברית המועצות ליהודים. לא נעים להודות, אבל האדם שהציל הכי הרבה יהודים היה יוסף סטאלין.
   להלן קטע מויקיפדיה:
   "במהלך מלחמת העולם השנייה שימשה ברית המועצות מקלט למאות אלפי פליטים יהודיים. לאחר הפלישה הנאצית לפולין ברחו יהודים רבים לאזורים המזרחיים של פולין, שסופחו לברית המועצות, ואחרי תחילת המתקפה הנאצית על ברית המועצות, נמלטו מאות אלפי יהודים מהאזורים המערביים של המדינה, שנכבשו על ידי הצבא הגרמני, לאזורים מרוחקים של ברית המועצות, שלא נמצאו בסכנת כיבוש, ולרפובליקות האסיתיות. היהודים אף קיבלו עדיפות בתור לנסיעה ברכבות, שפינו אזרחים מהאזורים שנמצאו בסכנת כיבוש נאצי, במסגרת "פקודת הרכבות" הידועה של סטלין."
   העסקנים הציוניים בטורקיה ידעו זאת. כך למשל ניצלו "ילדי טהרן".
   המרחק מחופי רומניה לחופי ברית המועצות הוא קטן ובתאום עם הצי הסובייטי ניתן היה להסדיר בריחה של יהו

 15. אילן שדה הגיב:

  העסקנים הציוניים בטורקיה ידעו זאת. כך למשל ניצלו "ילדי טהרן".
  המרחק מחופי רומניה לחופי ברית המועצות הוא קטן ובתאום עם הצי הסובייטי ניתן היה להסדיר בריחה של יהודים.
  אבל, העסקנים הציוניים רצו בהפלגה לחופי ארץ ישראל.

 16. אילן שדה הגיב:

  כמה מהמגיבים מייחסים לי שנאה למדינת ישראל ולציונות. אין לכך שחר.
  דעתי היא כי העסקנים הציוניים פשעו וחטאו כלפי יהודי אירופה בעת השואה. מדינת ישראל, שכלל לא היתה קימת אז, ניצלה ומנצלת את השואה לצרכיה..

 17. אשר פרוליך הגיב:

  לאילן שדה:
  אם הציטוט שלך נכון,הנני מתקן את עצמי. אין לי כל בעייה ואני מוכן לעשות זאת כל הזמן. יחד עם זאת, עדיין האפשרות של הפלגה לחופי ברית המועצות היתה בגדר השערה בלבד. זה דבר שונה לגמרה מנדידה ביבשת אירופה דרך פולין לעומק ברית המועצות. האם סטאלין היה בעד הקמת בית לאומי בישראל או בברה"מ ?. אנא תענה לי בבקשה לשאילה זו. וזו השאילה המרכזית.כפי שאתה יודע, הייתה הבנה עוד בתחילת מהפכת אוקטובר שיש למצוא "פתרון" לעם היהודי שלאחר מכן הופנה לבירודביג'אן ,ונגמר בכשלון חרוץ. זה היה סטאלין שהגדיר "נוסחה" מה זה "עם",ובתוך הגדרה זו,היהודים בחוץ. אינני מצדיק את המעשים של הסוכנות היהודית ואלה לא היו הפשעים היחידם שלה,אבל אין להתעלם מהנסיבות הנוראויות והגורליות שליוו את העם היהודי במהלך מלחמת העולם השנייה ,בשנים שטרם הקמת המדינה וגם לאחריה,וכל זה תוך אי ודאות טוטאלית,
  הנמשכת אפילו גם היום.

 18. עלי הגיב:

  לאילן שדה
  אפתח ואומר אין ספק שגבורת העם הרוסי במלחמתו כנגד הנאצים הצילה חלק מהעם היהודי
  מהשמדה.
  אתה מדבר על פתיחת הגבולות של ברית המועצות ליהודים הוראה שניתנה באוגוסט 1941 על ידי סטלין כאשר ב-22 ביוני 1941 פלשו הגרמנים לתוך ברית המועצות ברור שאין להצהרה של סטלין
  באוגוסט 1941 שום ערך.

 19. לאילן שדה הגיב:

  שאלות לאילן שדה:
  1) האם אתה היסטוריון מוסמך?
  2) האם יש היסטוריונים מומחים אחרים שהביעו תמיכה בכל מה שכתבת?
  3) מגיבים אחרים מצביעים על סתירה לוגית בדבריך: "אוניות המוות" "העסקנים הציונים בחרו, איפוא, במוות עבור פליטי השואה." . הסתירה היא בכך שרוב האוניות לא טבעו. מדוע אינך עונה עניינית, אלא דורש את המייל של המגיב?
  4) מניין הגעת למסקנה שבן גוריון "דיקטטור קטן" לעומת "אצילות הנפש" של בגין? כיבוש ואצילות נפש זה אוקסימורון . בבקשה תסביר.

 20. אילן שדה הגיב:

  אינני נוהג להשיב למי שאיננו טורח להזדהות בשמו / שמה המלא/ה.
  אתכם/ן הסליחה.
  פרופ' אילן שדה.

  • תשובה ברורה הגיב:

   לכל המגיבים ששאלו שאלות:
   1) פרופ' למחשבים אילן שדה איננו היסטוריון מקצועי. ואין מומחה בר סמכא שמתייחס לפרסומיו.
   2) עיתון הארץ לא פרסם מאמר שלו בטענה שהוא מכיל "אי דיוקים".
   3) הקרן החדשה מסרבת לתמוך בפרסומים שלו.

   ( הערה: אם משהו לא נכון, פרופ' שדה יכול לפנות לעורך האתר)

   עובדות אלה מצביעות על בעיה במאמר.
   עורך האתר מתבקש להזמין היסטוריון מומחה, שייבדוק את מאמרו של אילן שדה. כמו כן התבטאויות כגון: "בן גוריון דיקטטור קטן" לעומת "אצילות הנפש של בגין". או "העסקנים הציונים בחרו, איפוא, במוות עבור פליטי השואה."

   עורך האתר מתבקש להימנע מחשיפת פרטים ושמות של המגיבים.

 21. דפנה הגיב:

  המאמר חשוב ומעניין, מאיר פינות אפלות בהיסטוריה הציונית

 22. תלמיד ביהס הגיב:

  אני רק תלמיד שעושה עבודה על העפלה. וקראתי כאן אמירות מוזרות. המורה אמר שעדיף ויקיפדיה ולא לקרא כאן. הנה כמה אמירות תמוהות בכתבה הזאת:
  פרופ' אילן שדה כותב: "אופציות יותר מוצלחות בעת המלחמה כמו העברת היהודים לחופי רוסיה שפתחה שעריה לפי הוראות סטאלין." – אז מדוע לא עברו כל מיליוני היהודים לרוסיה? הם הרי יכלו להינצל כך מהשואה.
  פרופ' אילן שדה כותב: "העסקנים הציונים בחרו, איפוא, במוות עבור פליטי השואה" אבל רוב המעפילים הגיעו לארץ ולא טבעו. אז מדוע להכליל? למה בכלל לחשוב שהציונים רצו שהיהודים ימותו?
  פרופ' אילן שדה כותב אוקסימורון במשפט אחד: "…מייחסים לי שנאה למדינת ישראל ולציונות. אין לכך שחר. דעתי היא כי העסקנים הציוניים פשעו וחטאו כלפי יהודי אירופה בעת השואה. מדינת ישראל, שכלל לא היתה קימת אז, ניצלה ומנצלת את השואה לצרכיה.." איך אפשר לא לשנוא את מי שביצע פשעים? מי מנצל את השואה לצרכיו? איזה צרכים יש למדינה וכיצד היא מנצלת השואה?
  לא רוצה לחשוף את שמי והמייל שלי. כי זה לא אישי . אבל מצפה שפרופ' שדה יסביר את הסתירות והאמירות המוזרות בכתבה שלו. תודה.

  • אילן שדה הגיב:

   תלמיד חביב,
   המאמר מדבר בעד עצמו. אין צורך בפרשנות שלו.
   משאלותיך אני למד שיש לך חסר גדול בידע אודות ההיסטוריה של המאה העשרים בכלל וההיסטוריה הציונית בפרט..
   אני ממליץ שתפנה בעניין למנהל בית הספר. אם אוזמן אבוא להרצות בפניכם.
   בברכה

   Email: ilansadeh53@gmail.com

   פרופסור אילן שדה

   • התלמיד החביב הגיב:

    לפרופ' אילן שדה: אני לא מעוניין להזמין אותך לביה"ס שלי כי אינך עונה לשאלות שלי. וגם: אתה לא זה שקובע אם יש לי "חסר גדול" , כי אני עושה 5 יחידות בהיסטוריה ומצטיין בבית ספר..

 23. מאירה בהיר הגיב:

  לעורך האתר:
  שים לב שמגיבים רבים מצביעים על טעויות ולוגיקה שגוייה במאמר.
  כותב המאמר איננו מוסמך כהיסטוריון וככל הידוע איננו מייצג את ציבור ניצולי השואה.
  (אלא אם כותב המאמר יצהיר כי הוא מייצג ארגון מוכר כלשהו )
  המאמר כתוב בסגנון בוטה: הביטוי "דיקטטור קטן" איננו מבוסס במאמר, ועלול להתפרש כמכוון לקומתו הנמוכה של ב"ג. ביחוד כאשר ההשוואה ל"אצילות הנפש" של בגין. תיאורים שכאלה לא מתאימים לאתר זה , גם בגלל שב"ג תמך בנסיגה מהשטחים לאחר 67 . בעוד שבגין היה זה שהנציח את הכיבוש. או מסקנת המאמר: " העסקנים הציונים בחרו, איפוא, במוות עבור פליטי השואה." זה בפירוש השמצה של אנשי הסוכנות שרובם השתייכו למחנה השמאל. וגם מתפרשת כרמיזה לתיאוריית קונספירציה
  מומלץ שעורך האתר יידבר עם כותב המאמר, במטרה למחוק ולתקן את הביטויים הבוטים שאינם תורמים לעניין. כמו כן יבהיר אם הכוונה היא לתיאוריית קונספירציה. ולשיקולו של העורך אם לפרסם מאמרים שאינם תואמים לקו המנחה ולאידיאולוגיה של האתר.

  • אילן שדה הגיב:

   למאירה
   כמה הערות קצרות.
   1. אין מקום לצנזורה
   2. אינני מיצג שום ארגון זולת את עצמי.
   3. הכינוי "דיקטטור קטן" יוחס לדוד בן גוריון ע"י דר' חיים ויצמן.
   4. מנחם בגין גילה גדלות ואצילות נפש כאשר מנע מלחמת אחים לאחר "אלטלנה".
   5. דר' אלברט איינשטיין היה פיזיקאי ולא היסטוריון מוסמך. למרות זאת הרבה לכתוב בשאלת הלאומיות היהודית.
   6. דר' חיים ויצמן היה כימאי ולא היסטוריון מוסמך.
   פרופסור אילן שדה

 24. אילן שדה הגיב:

  במדעים המדויקים – תיאוריה מתקבלת רק לאחר שהוכחה נכונותה.
  אין זה משנה מי הציע ומי התנגד. היו הרבה תיאוריות מבריקות ומעניינות שנדחו משום שהוכחו כלא נכונות.

  לא זה המצב בהיסטוריה, במשפט ובפוליטיקה. כל "תורה" נכתבת מזווית הראייה של הכותב ולעתים תוך סילוף העובדות.
  כמה מן המגיבים המקורבים לחוגי "השמאל הציוני" נזעקו משום שמאמרי פוגע ב"תורה הקדושה" שלהם. לצערי, העובדות הן כי השמאל הציוני כשל בהתנהגותו במלחמת העולם השנייה.
  "ההיסטוריונים" מטעמו של "השמאל הציוני" המציאו היסטוריה חדשה.
  לא אתן יד לתרמית זו.

 25. שולי הגיב:

  הגיע הזמן לבדיקה אמיתית של מה שהיה, הכל היה היסטוריה מזוייפת.
  מסכימה עם פרופסור אילן שדה, ,תמשיך בעבודתך.

 26. לעורך האתר הגיב:

  עורך יקר
  הגיע הזמן לבדיקה אמיתית של המאמרים של ד"ר אילן שדה. ולא רק לצנזר מגיבים.
  1) זה הגיוני שפרופסור למחשבים (וללא השכלה פורמלית בהיסטוריה) יכתוב מאמרים בהיסטוריה בטענה שגם אינשטין כתב על יהודים?
  2) זה הוגן לצנזר תגובות, ומצד שני לתת את הבמה כולה לפרופסור שתוקף ומזלזל בכולם?
  3) האם אתה מפרסם כל מאמר אנטי-ציוני גם כשהוא מכיל ביטויים קשים ודברי בלע?

  • אילן שדה הגיב:

   המאמר מבוסס על עובדות.
   אין לי התנגדות לדיון ענייני בנושאי מאמרי. אברך על כל תרומה כזו.
   צר לי שהאמת איננה נעימה לחלק מן הקוראים. רק לידיעת הקוראים: מדינת ישראל איננה המדינה היחידה שנוסדה בדרכי עוולה. למשל, ארה"ב נוסדה בדרך של רצח האינדיאנים ועבדות השחורים.
   ג'ורג' אורוול כתב אודות האמת ההיסטורית:" ככל שחברה אנושית מתרחקת יותר מן האמת כך היא שונאת יותר את דוברי האמת בתוכה".
   פרופסור אלברט איינשטיין הוא מופת לכולנו. אני גאה ללכת בדרכיו.
   פרופסור אילן שדה

 27. לעורך האתר הגיב:

  לכתוב "העסקנים הציונים בחרו, איפוא, במוות עבור פליטי השואה." בגלל מס' אירועים טרגיים, זה כמו לכתוב למשל על הקרב בנורמנדי שגבה קורבנות רבים, ולקבוע שמנהיגי בנות הברית "בחרו במוות עבור החיילים האמריקאים והבריטים". או לכתוב על תאונות דרכים ולסכם: "מהנדסי המכוניות בחרו במוות עבור הנדרסים בכבישים" . או לכתוב על חולים שנפטרו בבית חולים ולקבוע מסקנה: "הרופאים בחרו במוות עבור החולים" .
  איינשטין הוא מופת. כי הוא לא התווכח עם כל המומחים להיסטוריה.איינשטין היה פילוסוף בנוסף להיותו פיזיקאי. אך לא התיימר להיות היסטוריון!!

 28. אילן שדה הגיב:

  דוד בן גוריון הציג את תמצית תפיסתו בעת הצגת "תכנית בילטמור" במאי 1942. היה זה בעיצומה של המלחמה וכאשר זוועות השואה היו ידועות. אלו דבריו: "משמעותן של אוניות אלו היא פשוטה: ארץ ישראל או מוות." האוניות אליהן כיוון בדבריו היו: "פאטריה" ו"סטרומה". בשתי פרשיות אלו אכן העסקנים הציוניים בחרו בדרכי פעולה שמשמעותן בהסתברות גבוהה (שאף התממשה) גרימת מוות לניצולי השואה.

 29. אילן שדה הגיב:

  פרופ' אלברט איינשטיין הוא אכן מופת. אולם הוא שלל את דרכי הפעולה של העסקנים הציוניים הגם שראה עצמו כציוני. היתה לאיינשטיין זיקה עמוקה להיסטוריה היהודית באירופה. על בסיס היסטוריה זו אימץ עמדות שונות מאלו של העסקנים הציוניים. לדוגמא אמר :
  "אני אעדיף בהרבה לראות הסכם סביר עם הערבים על בסיס דו-קיום מאשר את היווצרותה של מדינה יהודית. מלבד השיקולים הפרקטיים, המודעות שלי לטבע המהותי של היהדות נוגד את הרעיון של מדינה יהודית עם גבולות, צבא, ומידה של כח זמני, צנוע ככל שיהיה".
  דוד בן גוריון לא אהב את גישת איינשטיין. בלשון המעטה…..

 30. שאלה לפרופסור הגיב:

  כתוב במאמר: "תוך ידיעה כי יש אופציות יותר מוצלחות בעת המלחמה כמו העברת היהודים לחופי רוסיה שפתחה שעריה לפי הוראות סטאלין."
  יש לכך סימוכין? אם רוסיה פתחה את שעריה, מדוע ששת המיליונים כיחידים או מאורגנים בארגונים כמו הבונד או אגודת ישראל לא ניצלו את האופציות האלה, דרך הים או דרך היבשה?
  נא צטט מקורות מוסמכים והשב לשאלה.

 31. אילן שדה הגיב:

  כבר כתבתי על כך : סטאלין הורה על פתיחת גבולות ברית המועצות ליהודים. לא נעים להודות, אבל האדם שהציל הכי הרבה יהודים היה יוסף סטאלין.
  להלן קטע מויקיפדיה:
  "במהלך מלחמת העולם השנייה שימשה ברית המועצות מקלט למאות אלפי פליטים יהודיים. לאחר הפלישה הנאצית לפולין ברחו יהודים רבים לאזורים המזרחיים של פולין, שסופחו לברית המועצות, ואחרי תחילת המתקפה הנאצית על ברית המועצות, נמלטו מאות אלפי יהודים מהאזורים המערביים של המדינה, שנכבשו על ידי הצבא הגרמני, לאזורים מרוחקים של ברית המועצות, שלא נמצאו בסכנת כיבוש, ולרפובליקות האסיתיות. היהודים אף קיבלו עדיפות בתור לנסיעה ברכבות, שפינו אזרחים מהאזורים שנמצאו בסכנת כיבוש נאצי, במסגרת "פקודת הרכבות" הידועה של סטלין."
  לגבי עמדת הבונד נא עיין בספר "מארק אדלמן". סטאלין התייחס בחשדנות רבה לבונד. כפי ששנא כל מי שלא היה קומוניסט.

  • לאילן שדה הגיב:

   לפרופסור שדה: הציטוט שלך מויקיפדיה מדבר על החודש הראשון לפלישת הנאצים לברה"מ. והוא לא רלוואנטי ליהודים מאזורים אחרים מאוחר יותר. האלטרנטיבה היחידה עבור הציונים היתה להוכיח נאמנות ולאמץ את דרכו של מאיר וילנר, וגם למנות אותו למנהיג . ייתכן שאז הסובייטים היו עושים יותר מאמץ. בכל מקרה: כדאי שתתקן את הטעויות שלך במאמרים הבאים.

 32. אילן שדה הגיב:

  אני מסיים בזאת את הפולמוס מול כמה מן המגיבים המקורבים לחוגי "השמאל הציוני". הם נזעקו משום שמאמרי פוגע ב"תורה הקדושה" שלהם. לצערי, העובדות הן כי השמאל הציוני כשל בהתנהגותו במלחמת העולם השנייה.
  "ההיסטוריונים" מטעמו של "השמאל הציוני" המציאו היסטוריה חדשה.
  אם יש לאותם מגיבים טענות רציניות יותר לאמור בכתבה הקצרה שלי הם מוזמנים לכתוב מאמר רציני בנושא.
  בכוונתי להתייחס בהרחבה לנושא בספרי.
  פרופ' אילן שדה

 33. שלומית ט הגיב:

  אין כאן פולמוס עם השמאל הציוני. אנו בעידן פוסט ציוני ומותר לבקר את הציונות וגם לדון על האמת ההיסטורית.
  סטלין ייאמר לשבחו (בניגוד למשמיצים הקפיטליסטים ) , אכן עשה מאמצים להצלת היהודים של מערב ברה"מ ופולין. הציטוט מויקיפדיה מתאים לתקופת תחילת המלחמה, כשברה"מ יכלה להציל מאות אלפי יהודים דרך היבשה. אך בהמשך הכיבושים של המפלצת הנאצית, נלכדו מליוני יהודי ברה"מ והושמדו בידי הנאצים. אם כבר מצטטים את ויקיפדיה אז נא לצטט את התמונה כולה. בערך "ההעפלה" כתוב: "מעפילים שנמלטו מהנאצים שוטטו זמן רב בספינות דלות כשהם לא מורשים לעלות בשום חוף. "
  ברה"מ בעיצומה של המלחמה עם עשרות מיליוני הרוגים, לא הייתה מסוגלת לתמוך ולכלכל פליטים נוספים. גם האמירה של פרופסור שדה על הבונד מלמדת שברה"מ לא הייתה מקבלת ספינות של הבונד או של ציונים או בריטים.
  במילים פשוטות: לא היו אלטרנטיבות אחרות ליהודים שנמלטו בספינות. כדאי שפרופסור שדה יתקן את דבריו בהמשך.

 34. אילן שדה הגיב:

  שלומית
  אינני מכיר אותך. אני מכבד את העניין שאת מגלה במאמרי. אולם אין בכוונתי לחזור בי מדברי. ההיפך הוא הנכון. הקשר בין שואה לציונות היה והינו עדיין – קונצנזוס בחברה הישראלית, המכונה לעתים "שואה ותקומה". אבא אבן אמר: "קונצנזוס משמעו שכולם מסכימים להגיד ביחד מה שאף אחד לא מאמין בו בנפרד." אינני יודע במה מאמין כל אחד ואחד במדינת ישראל. אני יודע לומר את דעתי: אני לא מאמין בקשר הזה וסבור שכל כולו מבוסס על שקרים ומעשי הונאה שיטתיים.
  אנרגיות כבשני אושויץ נוצלו להנעת הטרקטור הישראלי והטנק הישראלי כאחד. ספק גדול האם החיבור הזה נעשה בצדק וכדין. ספק גדול האם זה היה רצונם של יורשי הנספים ושל שורדי השואה. לא שאלו כלל לרצונם.. העסקנים הציוניים השתלטו בדרכי מרמה על זכויות יורשי הנספים והשרידים.
  אני מציע לקיים לקראת יום השואה הקרוב דיון רציני בנושא. אשמח להשתתף בדיון כזה.
  פרופ' אילן שדה

 35. בן דור 2 הגיב:

  שאלה לפרופסור שדה: אתה כותב: "העסקנים הציוניים השתלטו בדרכי מרמה על זכויות יורשי הנספים והשרידים." האם לדעתך, בני דור שני זכאים לתבוע את הסוכנות היהודית ? כיצד? הסבר בבקשה.

 36. סטודנט להיסטוריה הגיב:

  המרצה שלי שהוא פוסטציוני מוצהר, טוען שיש במאמר טעות לוגית קשה- רשום שהיו אופציות (בלשון רבים) להציל יהודים . אך צויינה רק אופציה אחת בלבד והיא העברתם לחופי רוסיה. בעוד שלמעשה היתה רק אופציה אחת והיא להסכים לתכנית של סטלין בבירוביג'אן , (אך הציונים דחו אותה) . וגם אופציה זו הייתה אפשרית רק לפני המלחמה. כי בעת המלחמה לא היה בברה"מ מי שידבר עם הציונים ולא היו משאבים לקלוט אותם בחופי רוסיה. למעשה לא היו אופציות כפי שרשום במאמר.

  • אילן שדה הגיב:

   לא מדויק.

   • סטודנט להיסטוריה הגיב:

    הטעויות במאמר – עקב רטרוספקטיבה לא נכונה ולוגיקה מוטעה. כי היהודים (כולל הציונים) לא בהכרח ידעו באותה מידה את מה שידוע היום. תמיד אפשר להמציא היפותזות בדיעבד, כמו למה הציונים לא שכנעו מדינות לקבל יהודים. כמו ספרד שוויץ טורקיה ( בן גוריון ידע טורקית) או דרום אמריקה או צפון סיני. בעצם היו יהודים שניסו לייצר אופציות כאלה שלא צלחו. אז תמיד אפשר להיות חכמים בדיעבד.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים