הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-31 בדצמבר, 2015 7 תגובות

לכוחות המבקשים להפיל את משטרו של בשאר אסד בסוריה במהלך ארבע השנים האחרונות יש הישג אחד: התעצמות דאעש. כוחות אלה נחלו כישלון חרוץ בניסיונם להפיל את אסד ולהביא לסיומה של מלחמת האזרחים הסורית העקובה מדם. לפני יותר משנה כוחות ארצות הברית הצטרפו להפצצות אך הדבר לא הוביל לפגיעה משמעותית בדאעש. עם כניסת הכוחות הרוסים לאזור בהנהגתו של הנשיא ולדימיר פוטין, מושגות תוצאות חיוביות, התהליך המדיני מתפתח, ובשטח יש הצלחות צבאיות נגד המפלצת של דאעש.

פוטין, ראש ממשלת רוסיה ואובמה, נשיא ארה"ב, 2009 (מקור) obama-putinפוטין, ראש ממשלת רוסיה ואובמה, נשיא ארה"ב, 2009 (מקור)

המצב באזור לא פשוט. ללא פתרון מדיני בסוריה אפשר להתגלגל למלחמה כלל-אזורית. בישראל ממשיכים להשמיץ את נשיא ארה"ב ברק אובמה על כך שהוא שוקל הידברות עם הרוסים. לדוגמה: מאמרו של פרופ' שלמה אבינרי  – הנץ בלבוש אקדמי, שפורסם בעיתון "הארץ" ב-25 בדצמבר האחרון. הפרופסור מזכיר לארה"ב שיש לה ערכים מנוגדים לאלה של המשטר הסורי הדכאני, אך החששות של אבינרי ושל אחרים כמוהו מתרכזים בסכנה האיומה שהידברות לשם השגת יציבות אזורית – תוביל להידברות גם בשאלה הפלסטינית.

הרוסים לוחמים נגד דאעש בשטח ולא לפי המודל של הקואליציוני של נאט"ו, טורקיה והסעודים. יש לקוות שתתפתח תחרות מועילה בין הרוסים ובין האמריקאים על מי יזכה לקבוע יותר עובדות בשטח ולמוטט את דאעש כדי לשחרר את האזור מהחלום הבלהות הוואהבי. זאת תהיה מכה לסעודים ופגיעה נוספת באחיזת נאט"ו באזור. ישנם חברים אנטי-אימפריאליסטים כנים הנרתעים מהפעלת כוח מוחץ לשרש את דאעש. אך אין לדאבון הלב בנמצא אלטרנטיבה אמינה.

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. אשר פרוליך הגיב:

  ה"תוצאות החיוביות" של ההפצצות של פוטין ,(ולא רק שלו) בסוריה,בנוסף לאלפי אזרחים שנהרגו
  הן לא יותר מהשלמת ההרס המוחלט של סוריה.
  מדהים איך ראובן לא יכול להשתחרר מאהבתו הנאמנה ל"אמא רוסיה".

 2. פוקסמן אייב הגיב:

  דאעש = עבודה ציונית-סעודית. לא אתפלא אם הם אוכלים מנות קרב הכוללות גפילטע-פיש מאמריקה עם הכשר U ומנשנשים במבה וביסלי. שלא לדבר על נשק והדרכה שמוענקים להם בדרכים לא דרכים מכל מיני נשמות טובות הפועלות בשכר אמריקאי-ציוני. תחי המדינה היהודית וסוכניה הדאעשים. הכל בלירה – כדברי אלימלך זורקין המנוח, הכל בלירה.

  • דינו הגיב:

   … אז מסתבר שאלימלך זורקין טועה ולמעשה לא הכל בלירה.
   הנה למשל פרסום תגובות כאן ב"גדה", שהוא מעשה שאינו כרוך בתשלום,
   וכך יכול פלוני לומר לעצמו: "אולי אכנה עצמי אייב פוקסמן ואכתוב שגורמים ציונים הם אלו העומדים מאחורי דאעש, בין כה וכה לא אשלם על זה דבר". לעיתים באמת חבל שכך הוא המצב.
   עכשיו אמור לי בבקשה: איזו הוכחה או צל-צילה של הוכחה יש לכבודו בדבר מעורבות ציונית עם דאע"ש?
   מהיכן יודע כבודו שיש ל"מדינה היהודית" סוכנים בדאע"ש?
   (ציונים, יהודים.. כל-כך קשה לכתוב "ישראל"?)

 3. איתן הגיב:

  כשהרוסים הם אלה שהורגים חפים מפשע, השמאל עוצם עיניים, צוהל ומשום מה מסתנור מהערצה לפוטין הימני.
  הרוסים נלחמים בדע"ש בדיוק באותן דרכים כמו נאט"ו: הפצצות נוחות מן האויר (ושימוש בצוללות וטילי שיוט) הרוסים נלחמים בדע"ש מאותן סיבות כמו של נאט"ו: העברת הלחימה באיסלאם קיצוני לשטח האויב ויצירת השפעה על מדינות חסות.
  אין טובים במשחק הזה.
  החפים מפשע היחידים הם הקורבנות שכנראה לא רואים זאת כמשחק.

 4. דינו הגיב:

  האמת למעשה הפוכה לחלוטין למשפט הראשון של קמינר, שכן התעצמות דאע"ש היא ההישג היחיד של אסד דווקא, אותו השיג בתעקשותו להמשיך לטבוח בעמו בכל מחיר.
  צבא סוריה החל להישחק כבר בשנה הראשונה למלחמת האזרחים בעקבות המאמץ לדכא את ההתקוממות העממית הלגיטימית, מאמץ שהביא לעריקות רבות של קצינים וחיילים. גבולות סוריה נזנחו, וכך זרמו פנימה לוחמי דאע"ש מעיראק.
  בצורה מעניינת, המרוויח העיקרי מהתעצמות דאע"ש הוא אסד עצמו, שכן עד אז הוא היה פרסונה-נון-גרטה בעולם , וכולם (מלבד איראן, רוסיה וקמינר) הבינו עד כמה איומים פשעיו וכמה הוא מסוכן.
  לפתע אסד מצטייר כאפשרות הפחות גרועה, וצבאות שונים ומשונים מתאמים עימו מהלכים.
  שלא לדבר על הנפט הזול שהוא קונה מדאע"ש:
  http://www.businessinsider.com/isis-selling-oil-to-biggest-enemy-2015-11

  עוד טעות של קמינר היא שרוסיה נלחמת בדאע"ש. רוסיה נלחמת לשימור שלטון אסד. נקודה. וכל נסיון לייחס למעשיה אלטרואיזם כלשהו הוא או טעות או שקר. רוסיה כבר חיסלה שני מפקדים בכירים של מורדים, האחד בלטקיה באוקטובר והשני לפני שבוע באזור דמשק

 5. אשר פרוליך הגיב:

  לפוקסמן:

  ברור. זה לא אחר אלא הציונים האימפריאליסטים שהפילו את המטוס הרוסי, הרגו חפים מפשע בפריס, הפילו עוד מטוס רוסי בסיני, החדירו את וירוס האבולה באפריקה, ושולטים בוול סטריט.
  הציונים היהודים האלה הם ממש סכנה לעולם. הרוסים,האמריקאים ואפילו הסינים,קטנים עליהם.

 6. טובה שיבר הגיב:

  ובנוסף, היהודים הם שעמדו מאחורי המהפכה הצרפתית, המהפכה הקומוניסטית, מלחמת העולם הראשונה, מלחמת העולם השניה והם גם הקימו את מוסד האומות המאוחדות.
  אם אינך מאמין לדברים האלה מר א. פוקסמן הרי הם כתובים שחור על גבי לבן באמנה של אירגון החמאס – האנטי אימפריאליסטי והאנטי ציוני – ואתה מוזמן לעיין בהם.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים