הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבותלפני מספר חודשים הסתובב בעולם וידיאו ובו רואים חייל ישראלי, רעול פנים, חוטף ילד מתוך ההפגנה בנבי סאלח ודוחף אותו לתוך סלע. אחותו, אמו ובני משפחה נוספים מצליחים לשחרר את הילד. בווידיאו הזה הצבא הישראלי נראה רע מאוד. נקמת מערכת הביטחון לא בוששה לבוא, ועל הכפר הוטל עונש קולקטיבי. מאז אוקטובר השנה נעצרו 14 צעירים, ביניהם גם קטינים, מהכפר נבי סאלח במועדים שונים. העבירות בהן מואשמים העצורים דומים ברוב המקרים: יידוי אבנים, זריקת רימוני גז (מהעודפים שהחיילים משליכים על המפגינים) לעבר כוחות הביטחון או לעבר רכוש הצבא, כגון עמדה צבאית ליד ההתנחלות הסמוכה חלמיש, לעבר פילבוקס ולעבר ג'יפים צבאיים.

ההפגנה השבועית נגד הכיבוש בכפר הפלסטיני נבי סאלח, מאי 2014 (צילום: אקטיבסטילס) nabi-saleh2ההפגנה השבועית נגד הכיבוש בכפר הפלסטיני נבי סאלח, מאי 2014 (צילום: אקטיבסטילס)

לאחרונה התקיימו דיוני הקראה של ארבע-עשר התיקים, בהם הוקראו לאוזני העצורים כתבי האישום. ברוב המקרים כתבי האישום היו כמעט זהים, להוציא מקרה אחד של בחור בן 19 שהסכים ללכת על עסקת טיעון. כתב האישום המקורי כלל 5 פרטי אישום, ביניהם גם "נשיאת, החזקת, וייצור נשק" – כאמור, רימוני גז שהושלכו לעבר הפילבוקס. האישומים האחרים היו "זריקת חפצים" במועדים שונים. בכתב האישום המתוקן (כתוצאה מעסקת הטיעון) נשאר רק אישום אחד של "זריקת חפצים…" במועד אחד. הנאשם הודה בו. גזר הדין: 7 חודשי מאסר, 12 חודשי מאסר מותנה במשך 5 שנים + קנס כספי בסך 2000 שקל. שאר הנאשמים לא הודו.

סנגוריהם, עו"ד טליה רמתי ועו"ד לימור גולדשטיין, הודיעו שכיוון שמדובר ב 14 תיקים, וכי הם במשא ומתן עם התביעה, הם מבקשים דחייה. המשך הדיונים נקבע ל-4 בינואר 2016. כל הדיונים התנהלו בפני השופטת רס"ן סיגל טור'גמן והתובע היה קמ"ש קובי מצא. בשל ריבוי התיקים (14) הגיעו גם בני משפחה רבים ותומכים רבים מארגונים שונים. כל אלה הרי ביקשו אישורי כניסה מראש, כך שביהמ"ש יכול היה להיערך בהתאם ולהציב אולם גדול כדי להכיל את כל הנוכחים. אך לא כך היה – האולם היה קטן, ולרוב התומכים בנאשמים לא נתנו להיכנס לכל הדיונים, אלא רק, טיפין-טיפין, כשהתפנו מקומות. זה יצר בלגן גדול ומתח רב באולם, שהתבטא, בין השאר, בגערות בוטות מצד התובע הן בנאשמים והן בקהל. היה לא נעים ובהחלט מיותר.

חצר ההמתנה הייתה מלאה עד אפס מקום בבני משפחה של עצורים. בתקופה האחרונה התרגלנו לראות שם כל פעם יותר ויותר הורים ואחים. והרי אין זה פלא עם מכת המעצרים המאסיביים הנערכים מדי יום, בעיקר של צעירים וילדים.

תגובות
נושאים: מאמרים

24 תגובות

 1. עודד הגיב:

  תודה על הדיווח. כל ההתרחשות הזאת לא ממש מפתיעה, ובכל זאת מפתיעה במקצת, שהרי מנגנון הכיבוש הזה, המתמשך עד היותו בלתי הפיך, 'ממציא לנו [כלומר, להם] פטנטים', חדשות לבקרים. ועוד הזרוע – זרוע הביטחון (המעוררת יותר ויותר אי-ביטחון) – נטויה. בימים אלה, ממש ברגע זה, כולנו – בארץ האומללה הזאת , בין דיזנגוף פינת-גורדון לבין הירדן ( שלא ייסוב לאחור, כנראה) – רואים ושומעים וחשים את כוחה המדכא והמשחית, וגם הקטלני ( כך או אחרת, בצד זה או בצד אחר של ה'מתרס') של הזרוע הזאת, המכה בפטישים כל הזמן. והרי ידוע מימים-ימימה: מי שמאמין רק בכוחו של הפטיש , רואה בכל העולם ובכל בני האדם מסמרים בלבד. ובכן, הך פטיש/ עלה וצנח!… צר לי על כך שהתגובה שלי לא קונסטרוקטיבית במיוחד. גדעון ספירו כבר רמז באתר זה על האפשרות הלא קלה של היערכות/הישרדות לקראת הבאות.

 2. הציונים בשלהם הגיב:

  מדינה קרימינלית, מגרשת, מענה, מתעללת שיטתית, ומטהרת-אתנית שלא הצליחה לגרש את כל המקומיים הלא-יהודים ("רק" חצי מהאוכלוסיה הפלסטינית ב 48). אבל תמיד ממתינה לשער כושר להשלים את התוכניות הנאציות שלה. העולם לא יוכל להתעלם לנצח מאופיה של המפלצת על כל הטקטיקות והתחבולות הבזויות שלה. מהיכן צמחה לה המנטליות העקבית והמנוולת הזו שאף מדינאי יהודי אחד לא חשב אפילו לרגע לסגת ממנה? העם היהודי יהיה חייב להסביר את זה הן לעצמו והן לעולם. בן-גוריון, דיין, גולדה, פרס, שרון, ברק, אולמרט, נתניהו = נוכלות ציונית צבאית-פולטית מקיר לקיר מאז ומעולם. זהו הדי-אנ-איי הציוני שלא מסוגל לחדול לשניה אחת מהאידיאולוגיה המעוותת שלו. כל צופה רציני שלא מבין מציאות זאת – שנמשכת כבר 100 שנים ציוניות – שוגה בחלומות באספמיה.

 3. דניאל קלטי הגיב:

  נו – כנופיה אחת, של רוצחי-חיות ("יהודים"), רודפים כנופיה אחרת, של רוצחי-חיות ("ערבים").

  שיהיה בהצלחה לשני הצדדים, אינשאללה, ככל שיהיה להם רע, יוכלו לקנות פחות גופות ופחות חיות יירצחו.

  וגם בזאת דיינו.

  (וזאת תגובתי הגורפת, לכל מאמר כאן, העוסק ב"בני-אדם אומללים, סובלים מדיכוי, בלה-בלה-בלה")

  • ק.א. הגיב:

   אתה עושה לעצמך מלאכה קלה מדי: כאילו שבכוחה של הצמחונות לפתור את בעיות העולם. אסכים עימך שניצול הטבע לרעה (הריסת אזורי מחייה שלמים, הכחדת מינים, ולא רק תזונת יתר בבשר שבהחלט קיימת) הוא סימפטום קשה של הוואקום המוסרי אליו מוצעדת (או צועדת) מרבית האנושות. לא יצא לי להכיר, למשל, טירוריסטים כלכליים מהוול-סטריט אבל משהו אומר לי שאם אחפש טוב אמצע שם לא מעט צמחונים וטבעונים, או לפי אחוזם היחסי באוכלוסיה, הלא כן? מה שאני מנסה להגיד שקשה למצא אידיאלים ואידיליות אלא שצריך היה שתהיה מידה של איזון סביר. ברגע שהממשלות נותנות לארגוני הענק יד-חופשית לבזוז את האנושות והעולם ולשעבד אותם לצרכי האליטה – כל זאת בהעדר מקור אחר לעוגן מוסרי ערכי או שיפוטי – אז האיזון התקין מופר ועולמינו נראה יותר ויותר כבית משוגעים חסר מעצורים.

  • שירה הגיב:

   אני רואה שאימצת לחלוטין את התפיסה של גרי יורופסקי, הבעיה היא שנולדים יותר אנשים (שלא יהיו טבעונים) מאשר מתים/נרצחים ולכן לפני השמחה על כל הלא טבעונים שמקפחים את חייהם, אנחנו צריכים לחשוב על סדר בעולם שבו בכל זאת חיים 8 מיליארד הומו ספייאנסים וכמעט כל משאבי העולם, כולל כל בעלי החיים, אם ירצו בכך, שייכים להם. בכוחו של ההמו ספייאנס היום, להזכירך, הוא להרוס את כל כדור הארץ, כולל כל בעלי החיים, שרובם ימותו ביסורים.
   לא הייתי רוצה לפתור את עצמי בשמחה לאיד על מוות של לא טבעונים. זה קל מדי וחסר תקווה. בנוסף, בני האדם שנרצחים הם תמיד טובים יותר מהרוצחים, רק מעצם העובדה שהם קורבנות ומגיעה להם עזרה, כמו לחיות. צריך לזכור שמעטים האנשים, עד לא קיימים שיהיו מוכנים להתעלל בעצמם בבעלי חיים רק כדי לאכול אותם והלא טבעונים מקבלים בעצם מוצר מוגמר וארוז יפה שחינכו אותם לראות בו אוכל ואחרי שנים של הטעייה קשה לעשות הקשר בין החיה המעונה לסטייק היפה שמונח לך בצלחת.
   ישנם אנשים שעובדים קשה מאוד כדי שלא נוכל לעשות את ההקשר הזה וכדי שהם ירוויחו הרבה מאוד כסף- הם האויב שלך.

   • דניאל קלטי הגיב:

    כן, שירה, כמובן, אבל – היום, כבר כולם יודעים הכל.

    ההסברה הטבעונית, כבר הגיעה גם למיינסטרים, בנוסף לדוכנים במשך שנים ולאינספור שיתופי-פייסבוק ועוד, יש גם כתבות וחשיפות, אנשים כבר רואים… כלומר, יש הרבה מאד אנשים (בעיקר חד"שניקים, למען-האמת), שעושים כל דבר, על-מנת לעצום את עיניהם ומשתמשים בכל תירוץ מופרך-מיסודו, העיקר שיוכלו, להוסיף להאביס עצמם, בחלקי-גופות ובתוצרי-התעללות. אבל – כולם כבר יודעים. האמת זמינה לכל, אין זה כבילדותנו, עם כל הסיפורים על הפרה, החיה ב"אחו ירוק ופתוח" ומשתוקקת להיחלב (מבלי שציינו העובדה, שזה כי העגל שהיה להּ, נחטף ממנהּ לרצח, ברגע-לידתו…), על התרנגולות, המאושרות להטיל ביצים, עבור בני-האדם וכיו"ב.

    היום, כל המסרבים, עדיין(!!), לעבור לטבעונות, יודעים את כל האמת. גם אם מסרבים, עדיין, להודות בדבר.

    משום-כך, לא ייתכן לראות, במישהו מהם, קרבן או, אפילו, בן-ברית לגיטימי, לפעילות כלשהי. דינם ככהניסטים (ואני כותב "כהניסטים", פשוט כי זה הכי גרוע שקיים, בכלל, על הסקאלה): אין לתקשר עמם כלל, בשום צורה, עד שיביעו רצון, לעבור לטבעונות – ואם הם סובלים, יש לשמוח על כך.

    • שירה הגיב:

     אתה חושב שאני לא שמחה אם הם סובלים? אני אהיה מזויפת אם אני אשקר. אני ממש שמחה כשהם משלמים מחיר שקשור ישירות לאכילת בשר ומוצרים מן החי (כן, גם גבינות!). במיוחד אם הם באמת ידעו הכל ואמרו על ה@@$$. אני ממש שמחתי כשבקרב עם השור (בספרד איך קוראים לזה..?) הבחור על השור איבד את העין והיא התגלגלה לו מארובה. אבל לא כל כך הייתי רוצה שהם ימותו אלא יותר שהם ישתנו. אבל אולי אתה צודק. מבחינה לוגית, כמובן שאתה צודק. פחות אנשים- פחות רציחות של חיות מעונות. בוא נגיד שמי שרואה את ההרצאה של גרי ולא הופך לטבעוני, אני אשנא אותו ולא אעזור לו בכלום. כי שם יש לך ממש הכל מהכל. חוץ מלהיות חרא ואגואיסט אין לך נימוקים. אפס.
     אגב, יש לי חוקים שאני לא אוכלת עם אנשים אלא אם כן האוכל טבעוני ואני לא מפתחת קשרים עמוקים חדשים, אלא עם טבעונים. זה יותר בא לי טבעי מאשר חוק.

     • דניאל קלטי הגיב:

      מזדהה איתך לגמרי.

      משום-כך, אגב, ניתקתי שני קשרים עמוקים ורבי-שנים, שהיו לי עם שתי קרניבוריות; כשבנאדם משתדל לעבור לטבעונות וקשה לו, בסדר, אני אומר, נחבק ונקרב אותו ונסייע לו, לעשות הצעד; אחרי-הכל, כמעט כולנו היינו שם… אבל, כששתי ההן, התחילו להמציא לי אינספור תירוצים, מופרכים גם בעיניהן, העיקר לא לוותר לעולם, חלילה, על "מעדני"-הזוועה… זה, כבר, לא היה מקובל בעיניי.

      ואני מסוגל, גם אם בקושי מסויים, לאכול עם צמחונים; אבל, ברגע שאיזושהי גופה, מצויה על השולחן, אני לא אהיה נוכח שם.

   • ק.א. הגיב:

    לצערינו הממשלות שלנו הן פגרמטיות. הן מובלות ואינן מובילות. הפוליטיקאים – כולל בעלי שארית-מוסר שבהם – מבינים שישנה מצד אחד- אליטה המוכשרת בהרבה מן ההמון להצליח תחת השיטה הנוכחית. הם מבינים שהאליטה היא השולטת והמזינה את ההמונים (באוכל, בעבודה, בבידור, במוצרי-צריכה ועוד). מן הצד השני אותם פוליטיקאים גם מבינים שההמון אינו מעוניין בהחלפת השיטה כלומר ההמון בעצם נהנה מאד מן הריקנות וריאליטי. זה שיש מיליוני קורבנות זה לא באמת מזיז יותר מדי (כל עוד לא מראים להם את זה באופן גרפי בטלויזיה). בקיצור רובם נהנים מהחיים ורוצים להמשיך ככה. מה יעשה פוליטיקאי במצב הזה? הוא נצמא בין הפטיש לסדן. תחת השיטה הנוכחית הן האליטה והן ההמון הטיפש – שניהם מעוניינים באותו הדבר. הפוליטקאי רק מתחזק את המערכת למנוע את קריסתה ושהאליטה לא תהיה רעבתנית מדי ותשאיר בידי ההמון מספיק כסף כדי שיוכלו להמשיך לתפעל את ההתמכרות שלהם לקניית סחורה שהם אינם זקוקים לה. תיארתי כאן מעגל סגור המקדש את הטמטום ואת תאוות הבצע והשלטון. בתוך החגיגה הזו כולנו חיים. ככל שהציבור מיטמטם יותר האליטה מקבלת צידוק ותיאבון להמשיך- והמצב מואץ.

    • דניאל קלטי הגיב:

     מה הקשר???

     חובתו המוסרית האישית, של כל אדם עלי-אדמות, להיות טבעוני.

     מה זה קשור, בכלל, לאליטות, ממשלות, אימפריה וכל שאר הפטפטת הקבועה שלך, "ק.א."?

     לעבור לטבעונות = להפסיק להתעלל, לאנוס ולרצוח.

     זאת בחירה אישית, של כל בן-אדם!!

     וכל עוד מרבית בני-האדם, מסרבים לחדול מעשיית מעשי-הזוועה, כלפי חיות לא-אנושיות = בל יתבכיינו, כשגם הם, אולי, נפגעים קמעה…

     • ק.א. הגיב:

      פגיעה אינה דבר כמותי מעיקרו (מה שקראת לו קמעה). פגיעה היא דבר איכותי ומי שנפגע אז בשבילו (להבנתי) הפגיעה היא פגיעה מלאה (כלומר אין חצי פגיעה). אין חצי אונס, ואין חצי שוד. בני האדם – כרגע – הם (בחלקם הגדול) אוכלי בשר. האם מזה נובע שאין הצדקה מוסרית לקיום האנושות במתכונת שאינה טבעונית?… בנוסף תמיד היתה, ישנה, וכנראה שגם לעולם תהיה, אי-הסכמה מסויימת בין בני האדם על מה היא "חובה מוסרית".

      הפיטפוט שלי על אימפריה בא בכדי לציין את המעמד ויחס הכוחות שבין השליט והקובע לעומת אלה שכפופים אליו – הנשלטים שהם בעצם חסרי-ברירה. במובן הזה אני משליך את האחריות למצב על הכוחות השולטים – באותו האופן שאתה משליך את אחריות האדם על תזונתו הבשרית. זוהי באמת בחירתו של האדם ויש לו הברירה.

      לחדול מאימפריאליזם זה להפסיק להתעלל בבני אדם. ואח"כ אפשר לגשת לצמצם את צריכת הבשר. ואולי יום אחד גם להעלימה. אבל לא ניתן לטפל בפגיעה בחיות כאשר האדם החזק מתעלל באדם החלש (גם האדם הוא חיה).

     • "בחירה אישית" עאלק הגיב:

      הטפת מוסר בורגנית

      שכבה דקה של הבורגנות הליברלית יכולה להרשות לעצמה טבעונות ויש שמשם מטיפים מוסר לכל העולם…

      רוב בני האדם בעולם הם מזי רעב או סובלים מתת תזונה. אז טוב יעשה מי מהם, אם בכלל יזדמן לו, שינגוס בבשר עוף או חיה אחרת…

      אז קודם שידאג המטיף לכך שרוב בני האדם יהיו במצב של הבורגני הטבעוני "המוסרי" ואח"כ נדבר.

      ואני צמחוני

     • דניאל קלטי הגיב:

      מגיבים קרקשנים כ"ק.א." וחברו, המקרקר על "הטפת-מוסר בורגנית", מוציאים שם רע לשמאל המרקסיסטי כולו.

      מעניין, מה היה קורה, לו היה מאן-דהוא כותב כאן, "בינתיים נתמוך באנסים ובאונס, עד שיסתיים הכיבוש", או שמא, "נתמוך בהרחבת ההתנחלויות ובטרנספר לפלשתינים, עד שיוכפל שכר-המינימום", או כה.

      כי שתי התגובות הקרניסטיות הללו, גרועות שבעתיים, מן הדוגמאות הללו…

     • ק.א. הגיב:

      קלטי, ההיתקלות באישיותך הנעימה היא סימן טוב עבורי להגיד שלום לפורום הגדה השמאלית, או לכל הפחות לקחת הפסקה מפוליטיקה. היה נחמד ולמדתי לא מעט. אני מתנצל אם הוצאתי שם רע לזרם, או תת-זרם, פוליטי זה או אחר. מעולם לא התיימרתי לייצג מפלגה או זרם פוליטי. הנטייה שלי מובעת אך ורק במה שכתבתי – לא יותר ולא פחות. פעמים לא מעטות הדגשתי שאינני מייצג את השמאל (המרכסיסטי או אחר) אבל משום מה אנשים שונים הדביקו לי שיוך כזה (שלא היה ממש אכפת לי כי בטח שאינני שייך לימין או למרכז, וגם לא לשמאל-הציוני, אז מה נשאר?…רק שמאל קיצוני – וכך זכיתי לתווית הזו, שלא לבשתי אותה). למען הסר ספק מעולם לא הייתי חבר בשום מפלגה. לאחרונה ראיתי כאן בווידאו את ראובן קמינר בגיוס (או אי-גיוס) נכדתו תאיר והדבר נגע לליבי מאד שכן גם אני סירבתי בצעירותי. אני מאחל לפורום, חבריו וקוראיו הצלחה ובריאות טובה. הלוואי שתהיה 2016 טובה לכולם.

     • גמל הגיב:

      הגמל לא רואה את דבשתו

      מה אומר הקשקשן: שימותו או שיהרגו אחד את השני או שיגוועו ברעב עד שלא יפסיקו לאכול חיות.

      אז מה ההבדל?

      ההבדל הוא שזה שם את בעלי החיים לפני בני אדם בכך הוא מחבל קודם כל בזכויות בני אדם ועל הדרך בזכויות בעלי החיים כי מי ישים לב לזה שאומר לו למות ברעב לפני שיאכל בשר או אפילו ישתה חלב או יתן לתינוקו לשתות?!!

      ואיך השתרבב מרכס לכאן?

      לא נראה שהוא התייחס בכלל לשאלה הזאת אבל אנגלס לעומת זאת דוקא שלל את "הפילוסופיה" הצמחונית ואת הצימחונות (טבעונות כלל לא היתה ידועה בימיו).

 4. איתן . הגיב:

  תודה על הדיווח.

 5. שירה הגיב:

  ק.א. אל תעזוב!!! אני ממש אוהבת לקרוא את התגובות שלך! אתה תהיה ממש חסר פה. בד"כ אתה עונה נחרצות וסוגר את הטיעון מכל הכיוונים, אתה עושה את זה עם הומור ועם המון המון ידע! מה לעשות, לא תמיד אנחנו צודקים. בעניין הטבעונות אתה טועה. חייבים להיות טבעונים! זה בלתי נסבל מה שהולך בתעשייה הזאת ואם אכפת לך רק מהמין שלך, אז התעשייה הזאת הורסת את העולם. זה לא נורא להודות בטעות.. אני הגעתי לכאן כמו כל האלה צדוק ועלי לפני יותר מ10 שנים להגן על הימין ועל הציונות! ממש כעסתי על האתר הזה והמאמרים בו. ואיפה אני היום? כל החיים אנחנו מתקדמים ומבינים. זה לא סיבה לעזוב. יש הרבה מה ללמוד ממך אבל הפעם יש לך גם מה ללמוד מדניאל. תהיה גבר ותשאר איתנו. תתמודד עם זה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים