הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 בינואר, 2016 2 תגובות

לפני כמה חודשים פרסם צוות מחקר בריטי דו"ח על השמנת יתר ומצא שיש גורם מרכזי המשותף לרוב השמנים: סוכר. ליתר דיוק, צריכת יתר של סוכר. לצוות היו המלצות מגוונות ובסופן רמזו לפתרון המועדף עליהם: מס סוכר. ממשלת בריטניה היא שמרנית-ימנית וככזו שונאת מסים (למעט על עניים) ואוהבת עסקים. מס סוכר אמור לפגוע ביצרני ממתקים שייאלצו לייקר את תוצרתם. יצרני ממתקים הם התורמים הגדולים למפלגת השלטון. מכאן הזהירות של הצוות.

alcohol(מקור)

אלא שיש גוף שלא כל כך מפחד מיצרני הממתקים ומהממשלה. "שרות הבריאות הממלכתי" הוא הגוף שמפעיל את מערכת הבריאות שם. בימים אלה הודיע שהוא מטיל מס על ממתקים הנמכרים בבתי חולים ציבוריים. למה? כי סוכר מזיק.

לכאורה צרכן ממתקים (ומזון תעשייתי שאף הוא עשיר בסוכר) מזיק לעצמו. הוא זה שמשמין. היא זו שתחלה. אז מה הבעיה? אם פלונית מחליטה החלטה בריאותית לא נבונה, מדוע זה עסקו של הציבור? לעיתים החלטה לא נבונה פוגעת בציבור. למשל חיסונים לילדים מפני מחלות מידבקות. אם הילד של פלוני חולה בחצבת, הוא ידביק את ילדיה של אלמונית מאותו הגן. אלא שזה לא נגמר כאן. חולה סוכרת נזקק לטיפול רפואי. ואם הוא מקבל טיפול, זה על חשבון הציבור. לדברי מנהל "שרות הבריאות" הבריטי נזקי הסוכר עלו בהרבה על  נזקי העישון. לפי הערכה עשירית מהוצאות הבריאות הן על מחלות שסוכר ביסודן. לכן לציבור יש עניין כלכלי במחלות ה"פרטיות" של אנשים.

בחודש ספטמבר וכ"מתנה לחגים" הפחית שר האוצר, משה כחלון, את המיסוי על אלכוהול. אלכוהול הוא סוכר לכל דבר ועניין רפואי. בהודעת משרדו נמסר כי לא נרשמה ירידה בצריכה של אלכוהול מאז הועלה המס שלוש שנים קודם לכן.  לכן "הטלת המס בשנת 2012 נפלה רובה ככולה על ציבור הצרכנים ללא תועלת ממשית לעניין צמצום השתייה המזיקה". אם הטענה הזו של משרד האוצר נכונה, והעלאת המס לא צמצמה את הצריכה, הרי שהיא מהווה הצדקה דווקא להעלאת המס.

הנטל על אלכוהוליסטים

בסוף השבוע פרסם העיתון "גרדיאן" הבריטי מסמכים שמצביעים על כך כי כ-60% מצריכת האלכוהול היא של אלכוהוליסטים ממש, ושל כאלה ששותים כמויות גדולות הגורמות נזק בריאותי למשתמש.

אם נניח עתה שהאנגלים הם לא עם סגולה בענייני אלכוהול אלא נוהגים כמו אחרים יש לממצאים משמעות רצינית. אם הצריכה הכוללת בישראל לא ירדה בעקבות העלאת המס, מותר להניח שהצריכה של "סתם" אנשים היא שירדה ובכך קיזזה את הצריכה המוגברת של המשתמשים הכבדים. לכן, אם כבר, המסקנה המתבקשת שהממצא עליו התבסס שר אוצר הוא שיש להמשיך ולהעלות עוד יותר את המס על אלכוהול. אלא שמשה כחלון  נכנע ליצרני ויבואני (זו כמעט אותה קבוצה כי היצרנים המקומיים הם גם יבואנים) שסיפרו מעשיות על תעשיית האלכוהול הלא חוקית שהתעצמה בישראל. וכך זכו להטבה.

מיסוי חומרים מזיקים הוא המהלך הכלכלי הכי צודק שקיים. מיסוי הדלק בשיעור גבוה מוצדק בגלל שני נזקים עיקריים שצריכת דלק גורמת: זיהום אוויר (והמחלות הנלוות) והגודש בכבישים. כאשר חכמי "מתווה הגז" נימקו את המתנה שנתנו לזכיינים, הם הסבירו, בין השאר, כי הגז הטבעי מזהם פחות. אז מה עם הקטנת הזיהום של מזיקים אחרים סוכר, בן דודו האלכוהול, מלח ושומנים רוויים?

 • פורסם בבלוג של גדעון עשת
תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

 1. אלמקייס הגיב:

  רעיון עקום שמניח בטעות שהמטרה של מיסוי חומרים מזיקים הוא הגנה על הציבור ולא הורדת רמת החיים שלו. כאילו שהעלאת מס הדלק, תוביל בדרך פלא גם לשיפור התחבורה הציבורית ולא, למשל, להורדת המס לבעלי ההון או לטובת הרפתקה צבאית. מה יעשה עובד שצריך להגיע לעבודה בבוקר אם יעלו את שיעור מס הדלק? ייסע 5 שעות באוטובוס כל יום? אם זה עובד מאורגן ייתכן שהוא יצליח לגלגל חלק מזה על המעסיק שלו.

  כך גם לגבי מס על אלכוהול, סוכר או "מסי בריאות" אחרים. ראשית, אם זה מזיק, למה לא לאסור על ייצור ומסחר לחלוטין או לחילופין לגבות את המס ישירות מאותן חברות שמייצרות את אותן סחורות? מי שמוכן לסכן את חייו לטובת שתיה מרובה של אלכוהול או אכילת סוכרים ממילא לא יוטרד מירידה נוספת ברמת חייו בשל העלאה נוספת של המס. מי שיפגע הם אלו ששותים יין או אוכלים חתיכת עוגה מדי פעם.

  הדרישה להטיל מס על סחורות ספציפיות, שפירושה פגיעה בבעל הון אחד לטובת הגדלת נתח השוק של בעל הון אחר, גם אם הוא אינו מתחרה "ישיר" שלו, היא מהמאפיינים של הקפיטליזם המונופלי.

  הדרישה הפרוגרסיבית היחידה תחת הקפיטליזם היא מיסוי ישיר של חברות ובעלי הון.

 2. צדוק התקוה הגיב:

  השמנת יתר באירופה ובארצות הברית היא תוצאה של אכילת מזון רווי שומן בביקורי בארצות הברית ארוחת הבוקר שם היא בייקון בצים ותפוחי אדמה מה הפלא שהאנשים שם סובלים מהשמנת יתר אצלנו בארוחת בוקר אוכלים סלטים מוצרי חלב בקיצור העלאת מס על סוכר תפגע בעניים שהאוכל העיקרי במיוחד לילדים אלה חטיפים וממתקים מס על אלכוהול הוא לדעתי דבר חיובי במיוחד על וודקה ויסקי אני פוגש לעיתים עולי מחבר העמים אומרים בצחוק כאן הוודקה יותר זולה מרוסיה הבעיה היא הצעירים שכבר מגיל צעיר מתחלים לצרוך אלכוהול מיסוי הדלק פוגע דווקא בעניים אלה שבקושי מחזקים רכב שעובדים אתו שלא מקבלים החזרים הבעיה בישראל מחירי החשמל והגז הביתי גילו גז אז מדוע מחירי החשמל לא ירדו . מדוע מחירי הגז הביתי לא ירד

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים